NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. |g toestand in Haarlem. 3£© Jaargang No. 9586 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1914 A Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend genachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Eureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Be Verzekering der (per week) geabomteerden wordt gewaarborgd door „The Ooean" Rokln 161, Amsterdam. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 75 Cts.; iedere regel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspa*rne 12. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 19 SEPTEMBER. 'Apollo-Theater: Biosc. voorstelling, Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. De Kroon; Biosc. voorstelling. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. De Vereen iging „Weldadigheid naar Vermogen" heeft in Haarlem en omgeving, een circulaire verspreid, waarin opgewekt wordt om als lid toe la treden. De vereenrgmg wier doei is, als omschreven in hare statuten: bestrijding en leninging van armoede mot volkomen eerbiedi ging van de godsdienstige „gevoe lens der ondersteunden", waadt zich tot u, dié tot lieden nog niet als lid barer instelling zijn toegetreden, 't J3e stuur ontkent niet dat onder de be staande zorg wélkende omstandighe den 'n buitengewoon beroep op de of Ier vaardigheid der ingezetenen wordt gedaan, iTïaai toch meent 't geen po ging lo mogen nalaten tot ledental uit te breiden en daardoor de inkom sten te vergroeien, en dit zelfs met dubbelen aa-ncrang. Zeer terecht toch zegt het Dngc- lijksch Bestuur van den bier goves- tigdeii) Armenraad in een (van baar nagegaan) rondschrijven aan de Re st u cu dei- Instellingen van Welda digheid te Haarlem: ,,ln tot algemeen niaenaa wij de Instellingen van Weldadigheid tot vei hoogde w erkzaamheid te mogen aansporen., opdat do gevolgen van de heerschemde crisis ook voor dé be deelden zooveei mogelijk worden ge lenigd'. Het acht dit, gewenteld, omdt het Steuncomité hel terrein van armen zorg niet to treedt, en personen, die reeds onderstand genoten ol gewoon waren min of meer regelmatig gedu rende het geheele jaar te worden be deeld, geen sloun. van dat Comité zuilen ontvangen. Verder wijst de Armenraad er op, dat de omstandigheden waaronder wij thans leven, de taak der Instellin gen van Weldadigheid zullen verzwa ren, in zooverre dat do bedeelden thans meer ondersteuning zullen be hoeven, dan dat anders in den zomer tijd misschien noodig zou zijn. De vereeniging is gedurende de 26 Jaar van haar toslaan in hot bezit ge komen van een dossier, dat de na men bevat van 3070 gezinnen, en bo vendien van pi.ra. 400 gezinnen, die met in do registers werden opgeno men, omdat met grond mocht worden verwacht, dat velen hunner door een. ondersteuning van korten duur we derom in. beteren toestand zouden ge raken. Een staf van ongeveer 60 huisbe- zocksters en bezoekers vervult met groote toewijding hun niet altijd ge makkelijke taak om de bedeelden geregeld te bezoeken en met raad en daad bij te staan. Wat betreft een materieelien steun, is hun. aller wensch, dien. runner te kunnen ver- leenen dan ze reeds dieden, man/ de inkomsten staan nog steeds niet in zoo gunstige verhouding tot de stij gende behoeften, dat aan de vervul ling van dien wensch kan worden ge dacht. In tot afgetoopen jaar werden on dersteund 810 personen verdeeld over 139 gezinnen, tegen 804 pervonen ver deeld over 13G gezinnen in 1912-13. Ongeveer de helft daarvan bestond uit weduwen, namelijk 66 met 270 kinderen, tegen 69 weduwen met 269 kinderen in het vorige jaar. Het bedrag in 1913-14 aan giften en éontributiën ontvangen, bedroeg pl.m. f 12300.met inbegrip van enkele feestgaven, wegens bet 25-jarig be staan dor Vereeniging. liet aantal woningen, voorzien van naamplaatjes dor Vereeniging, als middel tot Eet tegengaan van bedela rij, nam toe vuu 856 tot S73. GEMEENTELIJK WERKLOOS HEI DSEONÜS. Vermeldden wij de vorige week de 'verschillend© bepalingen, die door bel fonds waven getroffen ten op zichte der uilkeeririgen aan gehuw den en ongehuwden, cn welke bedra gen waren gestold op f 6 cn f 3, thans zijn door tot bestuur ook ecnige maatregelen getroffen ton opzichte van hen, die korter arbeiden. De re geling, door het bestuur getroffen, geldt voorloopig. Bij gedeeltelijke werkloosheid van een gehuwde of kostwinner wordt het loon aangevuld tot ten hoogste het bedrag van f 8.de berekening daar toe wordt gedaan als volgt: de uit keert ihg zou bedragen bij werkloos heid f 6.dat bedrag nu wordt ver hoogd met f 0.50 voor eiken dag dat hij heeft gewerkt, tot een maximum bedrag van f8.aan uitkeenting e>n loon te zamen. Dit wordt verduidelijkt door eeni- ge voorbeelden. Een gehuwde werkt 2 dagen a f 2.per dag, is dus f 4. De werkloozenuitkeering zou heb ben bedragen f 6.—plus voor twee diagen 2 maal f 0.50 is f 7.—. Hiervan wordt -afgetrokken het bedrag dat werkelijk verdiend werd, in dit geval f 4,Rest f 3.De toeslag op tot loon voor dozen gehuwde bedraagt dius f 3.—, (waarvan f 1.50 aan uit- kecming f 1.50 aan toeslag). Een volgend voorbeeld zegt: Eon gehuwde urtbeidt 1 da.g en verdient aJizoo f 3.—. Do uitkeering zou todra gen f6.plus f 0.50 voor een dag werken is f 6.59. Daarvan af de f 3 welke verdiend werden, dan bedraagt de uitkeering dus 1 6.50f 3 is f 3.50. Voor een ongehuwde gaat de uit keering tot een maximum van f 4. Dus als een ongehuwd© 2 dagèn wei.-kt en hij verdient f 1.— daags ontvangt hij f 2.van zijn patroon. De wwkloozenuitkeeriiig zou bedra gen f 3.— plus 2 maal f 0.50 voor 2 dagen arbeid, is f-4.—Daar gaat af f2.— welke hij ontving, de uitkee ring bedraagt alzoo f 2.—, zoodat hij te zamen f 4.— ontvangt. Nu wordt er op aangedrongen, om per ommegaand antwoord te zenden, of men actoord gaat met de regeling Indien het antwoord niet voor a.s. Z&tordhg binnen is, wordt geen b.j- slag door het fonds uitbetaald. KO DONCKER's SCHIMMENSPEL VOOR DE MILITAIREN. ,'t. Was Donderdagavond in de gym nastiekzaal van den Doelen een gezel lige boel. 'n. Dikke honderd soldaten verstaan de kunst, om een gezelligeu geest te brengen, onder welke om standigheden dan ook. We hadden verwacht in de zaal de soldaten te vinden, zittend op netjes op rijen gezette stoelen of banken, zooals dat het geval was op vorige avonden voor militairen, door ons bijgewoond. Niets van dat a'les. Toen. we bin nentraden kwam ernstige twijfel in ons op, of we misschien verkeerd wa ren, maar 't welbekende scherm stel de ons gerust. Reden tot twijfel had den we anders wel. Op den ruim van stroo voorzienen vloer lagen in de minst-mi'itaire houdingen de man schappen der 4e compagnie, wachtend op de dingen, die komen zouden. Een enkele stond er bij, terwijl een paar op een eoort galerij waren geklom men en uit hooger sferen 't gesprek met de anderen gaande hielden. Mid den in de zaal zaten op de drie eeni- ge stoelen, die we ontdekken konden, de kapitein van de 4e Compagnie, ka pitein J. C. A. Kruijt en twee luite nants. Vóór in de zaal was eenïge ruimte gereserveerd voor den heer Doncker, die een opvoering kwam geven met zijn schimmenspel: „De liefde door aUe tijden." Juist toen we na een tocht dwars door-de vrij duistere zaal over tiental len soldatenbeenen heen een zit- plaatsje hadden bereikt, opende kapi tein Kruijt den avond. Hij vertelde, dat de gelden, hem gegeven voor zijn manschappen,- beter konden worden gebruikt, voor een voorstelling, waar ieder zeker véél aan zou hebben, dan ze uit te geven voor sigaren of bier, waarvan 't genot, dat ze geven, van zeer tij del ij ken aard is. Nu konden ze het alom gunstig be kende schimmenspel zien, en moch ten tevens tijdens de voorstelling een paar sigaren opsteken. Achter het scherm werd door piano en viool het „Wilhfelmus" ingezet, door ahen staande aangehoord. Toen kondigde tromgeroffel en even later 'sheeren Doncker's proloog het begin van het schimmenspel aan. Met onverdeelde aandacht volgde men de artistieke schimmen en den humoristischen tekst. Reeds de ver schijning van den oermensch in de voorwereldlijke wouden, de laatsten sindsdien vergaan tot „turf, steen kool en anthraciet", deed een scha terlach weerklinken, terwijl de mees te schimmen een hartelijk applaus verwierven. Over het schimmenspel zelf heb ben wo meer dan eens iets verteld. Het succes, dat de vervaardiger er mee oogstte, was als gewoonlijk groot. Kapitein Kruijt heeft zijn man nen wel ccn genoeglijken avond be reid, hetgeen, uit het applaus bleek, toen aan het einde de schim van den heer Doncker kwam vertellen, dat de Liefde wél oneindig was, maar het schiiniiibnspel niet. Bij 't heengaan dachten we er over na, of, waar hier ter stede van een gepaste ontspanning zéker gebruik zal worden gemaakt, als die geboden wordt, het Schimmenspel niet velen tot het bijwonen van een voorstelling zou bewegen. UITVOERING TEN BATE* DER BELGISCHE VLUCHTELINGEN. De concertzaal der Soc. Vereeniging was Donderdagavond geheel gevuld met een belangstellend publiek. Geen plaats onbezet! De kunst staat hoog, maar ze ver heft zich,, wanneer die gebruikt wordt voor doeleinden zooals deze. In woor den en klanken galmt het tot ons, en een ieder voelt, dat dit de ware ui tingen zijn van nien-schen, die de mu ziek niet alleen beoefenen voor eigen genot, maar ook in toepassing weten te brengen ten dienste van onze ar me medemenschen, welke in deze tij den zoo zwaar moeten lijden. Het programma bood veel afwisse ling en was niet, zorg samengesteld Aan de uitvoerende dames en toe ren komt niets dan 'of toe voor de wijze waarop ieder zich van zijn taak kweet. Mejuff. Hermine Scholten cn do heer Jac. van Kempen zongen. zooals we dat van deze bekende zangeres en zanger gewoon zijn, al had ik u.e Aria uit Lu Bohème liever met. orkestbe geleiding gehoord. Bij deze muziek bevat de orkestratie to veel belang rijks om te kunnen weergeven op de piano. In hef. tweede gedeelte zong deze verdienstelijke tenor nog vier liede ren van Dr. Pijzei, van MiUigen en Philip Loots, waarvan het laatste een buitengewoon succes inoogstte en moest, worden gebisseerd. Mej. C. Teves verzorgde lofwaardig de piano partij. Mej. Hermine Schollen zong o.a drie liederen van onzen stadgenoot Philip Loots, begeleid door hcmzelve. Van de pianopartij in deze iiederen is veel werk gemaakt en hoe de keer Loots ze speen, weten we. Het is een genot, dezen kunstenaar te hooren accompagneeren. Van de Trio's voor viool, cello en piano viel dat van Haydn het best In den emank, op muzikale wijze door Mevr. Dyeerinck—v. Gilse van de Pais, viool. Mej. C. Teves, piano, en den heer Cock, cello, uitgevoerd. Het had alleen wat vriendelijker gespeeld kunnen worden. De Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" opende het progranima met „Vlaggelied" van Verhulst, voor afgegaan door het „Wilhelmus", ou de zetting, (waarom niet wat meer werk van dit laatste gemaakt?) en zong tot slot van den avond het steeds pakkende „Holland's G'orie" van Richard Hol. Na dit nummer met de prachtig- stemmende koperbegeleiding van ons Haarlemsch Orkest'werd den bekwa men direcleur, den lieer Fred. Roes- ke, door de talrijke bezoekers een welverdiende hulde gebracht. K. S. Na de ontvangst van dit verslag ge werd ons ook nog een bijdrage betref fende dit concert van onzen medewer ker den beer Philip Loots. Deze schrijft o.a. over Zang en Vriendschap: „Daar was in de eerste plaats on ze Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap", die zich dezen avond voor '1 eerst onder haar nieuwen di rigent, den heer Fred. Roeske, deed hooren. De taak van het koor was niel bij zonder omvangrijk, maai- wat tot verrichtte was uitnemend werk. „Mijn Hof" liet eenige a-cappelta-koor van 't programma, behalve dan liet ge bruikelijke „Wilhelmus" aan 't begin, werd onder Roeske's magistrale lei ding, gewoonweg subliem gezongen. De klank van het koor was prachtig geëvenreddgd en uiterst beschaafd en de nuanceering fijn verzorgd. Bravo 1 Dat belooft wat voor de toe komst van onze vermaard© liederta fel. Ook de beide andere koormum- mers Verhulst's pittig „Vlagge lied" en Hoi's firisch „Holland's Glo rie", beideonder koperbegeleiding van ons Haarlem's Muziekkorps uit gevoerd, klonken voortreffelijk. Het was ons een ware voldoening deze beide mooie, in lang niet gehoorde llollandsche mannenkoorwerken zoo kranig te hooren uitvoeren. Zang en Vriendschap's medewerking heeft de artistieke beteekenis van deze welda digheids-uitvoering en waarschijn lijk ook li aar financieel suceès niet weinig verhoogd. INGEZONDEN Van ing«zonden «tukken, geplaatst of niot geplaatst, wordt de kopie dan inlander niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek atelt de Eedaotie zioh niet aansprakelijk. Geachte Redactie! Hierbij heb ik de eer u beleefd te verzoeken door middel uiver courant onzen dank te willen overbrengen aan allen, die hebben medegewerkt om den concertavond van 17 September j.l. (ten bate der Belgische en andere slachtoffers) zoo buitengewoon goed te doen slagen. Tengevolge van veler belanglooze hulp en steun zijn de kosten tot een minimum gereduceerd en zal er van de bruto opbrengst ad f 772.06 veel overblijven. In hei bijzonder zijn wij dank verschuldigd aan: tot talrijk op gekomen publiek, de medewerkende Koninklijke Liedertafel, dames en heeren solisten, de Haarl. Concertver- ©eniging (dir. de heer Kriens), Be stuur der Véreeniging, aan de redac ties en administraties der plaatselij ke bladen, aan de heeren v. Ooy (pionohandel) en Kriiger (bloemist), aan de firma's Met en MeijJink, En schedé en Ruygrok, aan den lieer Sti llis met zijne uitstekende georgani seerde padvinders cn aan de jong© dames die op zoo voorbeeldige wijze de tekstboekjes wisten le verkoapen. Hoogachtend, Namens het Comité voor de Belgi sche en andere slachtoffers, COCK. Haarlem, 18 Sept. 1914. Sport en Wedstrijden Voe tb al. HET GOUDEN HOOFD. We hebben melding gemaakt van de eischen, door het Gouden IToofd aan het'N. V. B.-bestuur gestekt als voorwaarden voor een inschrijving der cerste-klassers. Iic-t Gouden Iloofd wenscht dat de veieenigingen zullen worden vrijgelaten in het afstaan van gelden aan de Steuncomité's, terwijl de N. V. JJ. 25% van de bruto-ont- vangsten a's reglementaire verplich ting voor de noodcompelities heeft gesteld. Vérdter verlangt de vereeniging van eerste-klassers, dat de indeeling der competities dezelfde zal zijn als in het vorige seizoen. De „N. R. Ct." schrijft over een en ander: „Bij de beoordeeling van do bepa lingen, die de commissie voor de noodcompelities heeft getroffen, dient men niet te vergeten, dat zij haar taak volbracht heeft in de dagen, dat hel, spoorwegverkeer nog zeer slecht was en niets op spoedige verbetering wees. Nu die verbetering is ingetreden xaï or ook van de zijde van de com missie wel geen bezwaar beslaan om de Westelijke le klasse intact te la ten., een maatregel, die ons een se rie spannende wedstrijden zal leve ren, die het financieele evenwicht van de verecnigingen zal bewaren en haar in staat stellen, eigener bewe ging, de liefdadigheid te betrachten. Eigener bewegingwant tegen dwang heeft men zich bereids krach- lig verzet en, naar het ons voorkomt, niet geheel ten onrechte. De vereeni- gingen eischen voor zich het recht op zelf te bepalen in hoeverre en op wel ke wijze zij liefdadig kunnen zijn. Dat het haar niet te doen is op dit gebied werkeloos te blijven, mag wel blijken uit de verschillende giften, die reeds geschonken zijn. Vanavond houdt meergenoemde commissie met het bestuur van liet Gouden Hoofd een vergadering, in welke men, naar wij hopen, tot een vergelijk, zal komen. Moge men bei derzijds beseffen, dat de voetbal sport, die begrijpelijkerwijze ook te lijden heeft van den last der tijden, op dit oogenblik met een ernstig con flict geenszins gebaat kan zijn." DE UTRECHTSCI1E BOND. Voor de competities van den U. P. V. B. hebben bijna alle aangesloten verecnigingen weer met écu of meer elftallen ingeschreven. In totaal zijn 40 elftallen aangemeld, 't geen nage noeg 70 pCt. is van het aantal, dat verleden jaar aan de competities deelnam. H. F. C.-V. R. C. Aan de Spoi-jaardslaan speelt Zon dag een H. F. C.-combinatie tegen de nieuw opgerichte V. R. C. (Volhar ding—R. A. P.combinatie) uit Am sterdam. LIEFDADIGHEIDSVOETBAL WEDSTRIJD. Zondag zal in het Sportpark te Am sterdam een wedstrijd worden ge speeld tusschen de Zwaluwen en de Haarlemsche militairen, bestaande uit uitsluitend eerste klas-spelers. Voor de Zwaluwen hebben de inter nationals Gübel, 'Nic. Bouvy, M. Francken en P. Bouman reeds een uitnoodiging aangenomen. De ont vangsten zullen gelijkelijk worden verdeeld tusschen de militaire en na tionale steuncomité's. De wedstrijd begint om 2 uu'r 30. Vooraf wordt een vertoonlng gege ven door vier politiehonden in dienst van het Roode Kruis, opgeleid door Amsterdainsdie politie-ambtenaren. (N. R. Ct.) Jubileum. 21 Sept, a.s. zal het 30 jaar gele den zijn, dut het lid der- Eerste-Ka- mi.-r, de heer Edo Bergenia, benoemd werd tot voorzitter van den A. N. W. B Toeristenbond voor Nederland. ,.De Kampioen" van 18 dezer w ijdt een waardeerend woord aan den sympathieken voorzXlter, waarin, er aan herinnerd wordt, dal onder zijn leiding „De Nederlandsclie Vélocipè- distenbond" van weleer, met eenige honderden leden, de Toeristenbond voor Nederland geworden is, de A. N. W. U.. wiens ledental de vijf-en- dertig-duiaend nadert. Letteren en Kunst DE BELGISCHE NATIONALITEIT. Verleden week vestigden wij de aandacht op liet lioofda rtikel der Sep- tember-aflevering" van Morks' Maga zijn. De Belgische Nationaliteit, door C. C. A. Crom. Daar van deze aflevering voor af zonderlijken verkoop geen exempla ren meer beschikbaar zijn, en de uit gever- aan de vele aanvragen toch wil voldoen, besloot hij, naar hij ons bericht, liet artikel als brochure uit te geven- Nog deee week zal ze ver schijnen. Rechtszaken DESERTIE. Voor den krijgsraad te 's-Graven- hage heeft terecht gestaan ter zake van desertie de landweerman H. B. van het 24e landwoer-bataljon. Bekl. behoorde tot de bezetting van het fort bij Hoofddorp, had 9 Augus tus dit fort zonder verlof verlaten en was daaïin niet teruggekeerd. 16 Au gustus was bekl. te Amsterdam door de politie gearresteerd. Reeds vroeger, in 1905 en in 1906 had tokL gevangenisstraf wegens de sertie ondergaan. De auditeur militair verderde 3 maanden militaire detentie onder af trek der preventieve hechtenis. (N. R. CU Uit de Omstreken SCHOTEN. Jongensoorlog. De oorlog steekt de jeugd aan. Schier geen straat is er, of er spelen jongens soldaatje. Op alle scholen kan men vechtlustige jongens-op schriften lezen en langzame rtiand gaat dat te ver. Woensdagavond kwam het tol grootcn schrik van de bewoners tol een uitbarsting in de Spionkopstraat en Brandstraat, d:e als gevechtsterrein waren gekozen. De jongens, een tweehonderdtal on geveer, allen gewapend met lange latten of stokken nog wel voorzien van spijkers of andere gevaarlijke dingen, trokken, verwoed op elkaar los. Blijkbaar was de eene partij te zwak, ze ontstak daardoor in woede, raapte steen en op, die er voor 't grij pen lagen en bombardeerde daarmee de tegenpartij. De bewoners, bang voor hun glasruiten, kwamen naar buiten, maar elke vermaning hunner zijds werd met geoujvv beantwoord. Gelukkig kwam een veldwachter, ver gezeld door een hond, de straat fietsen en zijn aanwezigheid werkte op de jeugd als een granaat: ze vluchtte schielijk en zocht, zelfs de wapens achter latende, een veilig heenkomen. De politie moet maar eens duchtig op de jongens toezien. HAARLEMMERMEER. Mr. A. Slob is bij koninklijk besluit herbenoemd als burgemeester. HEEMSTEDE. Voor de acte Boekhouden M O. is niet geslaagd de heer E. Fennema, maar Mej. E. Fennema. GREEPJES. 100. HET EDELE KAARTSPEL. Onder de dingen, die ik haat -• zei X. behoort 't schoone kaartspel Ik heb er geen geduld voor, ik heb er geen inzicht in, en als 'k het spelen moet kan ik niet nalaten, grapjes te maken. Dat kunnen de ware kaart spelers, zooals je weet, totaal niel verdragen! Speel het dan niet! Das makkelijk gezegd. Ik word geïnviteerd, niet waar. bij een fami lie die van kaartsjrelen houdt. Wel nu! Pa, en Ma, en de zoon er bij, heb ben zich op 't leggen van een kaartje verheugd. Wacht, hebben ze gezegd, dat komt goed uit; X. zal de vierde man wezen! Ik arriveer, we drinken kopjes thee en babbelen, en alles schijnt, vei lig. Om negen uur evenwel valt de slag! Pa glimlacht, knikt togen Ma en den zoon, met een weiwillenden blik naar mijn kant, die uit moid drukken dat thans het genoegen an dezen avond mij bereid zal wor den... en haalt het fatale tafeltje! Ik huiver. Je speelt toch boston? vraagt. Pa. Om u de waarheid te zeggen... nee, ik ken het spel niet! Quadrille don? Ook niet! Aha, waarde lieer, ik snap liet, wilt een ombertje.., Helaas... Laten we maar whisten, zegt Ma, niet een teleurgestelde klank in 'r stem. Je whist immers? Ik whist, maa'r alleen in gevallen als dit En aangezien die gevallen zich niet heel vaak voordoen, berin ik met, 'n heel rijtje troeven in de hand houdend, „saus atout' te zeg gen. Het loopt natuurlijk droevig af, ik maak er nog een paar andere blunders bij, in de volgende spellen gaat.'t weinig beter en ik verval in de fatale grapjes. enfin, 't slot \uu de historie is, dat ik een ietwat-pijn- lijk afscheid neem, terwijl mevrouw bij haar vriendelijk; Je komt maar 'es gauw weerom! - denkt: Bin nen 't jaar zal i k jou niet meer vragen! Ik vertel je dit, omdat ik juist van avond ergens geïnviteerd ben, en i-n vaag voorgevoel heb... Ilola/ de tele foon! Jawel, je spreekt met X. Of ik v&st kom? Natuurlijk! ik heb 't toch beloofd! Tot straks, bonjour! Zuchtend legt hij de hoorn neer, en moedeloos op een steel neerval lend. Mis, alwéér mis? Ze bellen op, ze vragen extra of ik toch wel kom Dat beteekeait kaartspelen, onvermij delijk! Een bedorven avond en drie vijanden meer...! Ik heb 'm toen maar met zTi smart alleen gelaten. ERPAY, Binnenland Nederland en de Oorlog, DE REGEERING EN DE SUIKER PRIJZEN. Daar de verschillende categorieën van belanghebbenden bij de suiker industrie niettegenstaande herhaalde besprekingen niet tot een gemeen schappelijk advies aan de Regeering over de suikerquoestio konden wor den gebracht, overweegt minister Treub ernstig, ter voorkoming van prijsopdrijving van den suiker inbe zitneming van de voorraden geraffi neerde suiker, zoomede van de voor raden 'ruwe bietsuiker, die bij de a.s. suikereumpagne zal worden geprodu ceerd, ten einde deze laatste onder nadere voorwaarden over te gev en, aan de raffinaderijen, waardoor deze zullen kunnen doorwerken en werk loosheid in dezen tak van industrie wordt voorkomen. De winsten, die belanghebbende.-' dachten te behalen, komen dan aan de schatkist ten goede. De lieer K. ter Laan, lid van da Tweede Kamer, heeft, naar liet Yo.» meldt,'tot den Minister van oorlog Jt volgende vragen gericht: 1, Is de minister genegen rog e'en vast te stellen, waardoor voorkomen wordt, dat militaire autoriteiten nan hun ondergeschikten de lezing va»

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 1