De Europoesehe Oorlog. De groote veldslag ln Noord-Frankrijk. Da Duitschers verzekeren successen ln dit gevecht bekaaid te hebben. De gevechten aan de Rnsslsche grens. Dultschland heelt nog steeds sueees tegen Rusland, maar Rusland wederkeerlg tegen Oostenrijk, feel verspreid nieuws van de oorlogsvelden. Wat de koning van Engeland in de troonrede verklaarde. Een vaderlands lievende zitting van 't Engelsche Lagerhuis; het volkslied werd gezongen. Voorloopig nog geen kans op vrede. President Wilson is de partijen even wel aan 't polsen. Van hei Westelijk Ooriogsierre n Nog a'tijd duurt de groote slag in Frankrijk voort. Over 't verloop van den strijd komen 't is niet voor 't eerst dat zich dit verschijnsel voor doet! tegenstrijdige berichten uit Parijs en Berlijn. Uit het Duitsche hoofdkwartier wordt meegedeeld Het Fransche 13de, het 4de leger korps en gedeelten van een divisie van een ander legercorps zijn giste ren ten Z. van Noyon geheel versla gen. De vijand heeft verscheidene batte rijen verloren- Zijn aanvallen zijn op verschillende plaatsen van het front óp bloedige wijze afgewezen. Evenzoo is een oprukken van Fran sche Alpen-jagers aan de kam van de Vogezen in liet Brüch-dal afgesla gen. Bij de bestorming van Chateau Bri- mont bij Reims zijn 2500 gevangenen gemaakt. Ook verder zijn in den slag in het open veld gevangenen en ka nonnen genomen, waarvan het aan tal nog niet te overzien is. Een particulier bericht aan die N. R. Ct. meldt: De groote generale staf rekent et- op, dat morgen (dus heden Zaterdag) de definitieve beslissing in den veld slag ten gunste van hot Duitsche le ger zal uitvallen. Daarentegen meldt een Fransch communiqué De slag duurde den I7den voort over het geheele front van de Oise tot het landschap Woëvre zonder be langrijke veranderingen op eenig punt. De Duitschers beproefden drie maal de Engelschen terug te drin gen. doch hun pogingen daartoe mis lukten Wij avanceerden op zekere punten in de richting van de hoogten ten noorden van de Aisne en sloegen hevige nachtelijke tegenaanvallen tus- KChen Craonne en Reims terug, en keerden evenzoo een aanval op Reims. Tusschen Reims en het Argon- newoud legden de Duitschers belang rijke versierkingswerken aan en na men zij een volstrekt defensieve hou ding aan. ln Lotharingen en de Vo gezen nemen zij eveneens yerdedi- gingsposities in, in de nabijheid van de grens. De situatie bleef onver anderd ten hoogte van het landschap Woëvre en het Argonnewoud. De militaire medewerker van de „Times" geeft (d.cL 17 September) het volgende overzicht van den girooten slag, die aan de Aisne woedt (de ver taling is van de Telegraaf): De Duitsche legers van den rechter vleugel en een deel van het centrum «taan op de linie I.a Fóre—Laan— -Reims, waar een geweldige strijd geleverd wordt met de Engelsch Fransche troepenmacht. De Duitschers treden hier niet uit sluitend defensief op, maar doen te genaanvallen, welke tot heden alle werden afgeslagen. Zij leden zware verliezen en 't Engelsche zoowel al3 het Fransche leger, heeft vorderin gen gemaakt. Het is noodzakelijk eenige kennis te bezitten aangaande de gesteldheid van liet gevechtsterrein, om de be- teckenis van den strijd in vollen om vang te kunnen begrijpen. Tusschen Parijs ©enerzijds en de Maas en do Moezel anderzijds liigt een reeks hoogten, die lager worden al naar mate zij meer naar het Westen na deren. Dc/« hoogten zijn op verschil lende aftanden van Parijs in een halven cirkel gelegen en vormen op deze wijze een serie stellingen, die met succes kunnen verdedigd worden tegen een vijand, die uil hot Oosten aanrukt. Verreweg hot belangrijkste schild van Parijs is de Failuiso (1e Champag ne, die van La Fè're over Laon, dan over Reims, Epernay a, d. Maine naar Fontainebleau aan do Seine loopt. Deze linie van beboschto heu velen, is hier en daar onderbroken, om doortocht te verkenen aun de ri vieren, die in de richting van Parijs Btroomen. Zij vormt de Hoogten van Craonne en Laon, en vloeit ln het (Noorden met do hoogvlakte van St. Quentin samen- Het Noordelijkste deel nu van dezo hoogten hebben de Duitschers uitge zocht, om er stand te houden'en als zij daar worden verjaagd, of als hun rechtervleugel wordt omsingeld, dan zouden zij tot de Maas terug moeten guun alvorens een nieuwe, behoor lijke positie te kunnen innemen. Wij weten nog niet precies met welk doel de Duitsche legers hebben halt gprnnnkt om sla.g t« leveren. Zij kun- non versterkingen en voorraden heb ben gekregen en een nieuwe voor- waartsche beweging op het oog heb ben. Zij kunnen echter ook tijd wil len winnen voor hun treinen en impe dimenta, om naar de Maas te kunnen snellen. Onze vliegers die al zulk prach tig werk hebben verricht zullen in staat zijn om dat te beoordeel en, en daar de Duitschers langs hun gan- sche front bestookt zijn, zullen zij spoedig gedwongen worden, hun kaarten te toonen. De stelling van La Fère naar Reims is hier en daar zee'r sterk, maar zij lean worden omgetrokken op den Franschen linkervleugel. Indien do Duitschers overdag van de heuvels in de laagvlakten kunnen worden ge worpen, dan zou onze artillerie in staat kunnen worden gesteld, hun zware verliezen toe te brengen. Hot is in tusschen een feit, dat, als wij op onzen linkervleugel met succes operoeren, wij dan slechts een tac tisch voordeel behalen. Strategisch is de Duitsche linkervleugel verreweg de voornaamste, en een overwinning der geallieerden aan diien kant zou voor den vijand een catastrophe kun nen worden, maar wij kunnen hier tenzij de Duitschers veel zwakker zijn dan wij weten nauwelijks op een doorslaand succes hopen, en wellicht zou, in het belang van den algemee- nen toestand, het oppercommando ook niet gerechtigd zijn, voor het oogenblik een zoo groot risico op zich te nemen. De slag wordt stelselmatig geleverd, en allo wapens hebben thans gelegen heid, hun kracht te toonen. Wij mo gen gelooven, dat de Fransche artil lerie eu die van Engeland thans haar volle kracht ontwikkelen en dat do Duitschers een lesje krijgen als zij tegen-aanvallen wagen. Uit Elzasse'r bladen wordt aan de Kólnisahe ZeiUuig over Duitsche suc cessen bij Seahoun (ben N. W. van Mühlhausen) geseind: Badenscho en Wurtembergsc.be landweertroepen hebben bij SennheLm in gevechten, die verscheidene dagen duurden, een beslissende overwinning beliaald. De ln getal sterkere reserve- bezetting van Belfort is verslagen en over Guebv illers (Gevenheim) ge vlucht. De vijand hoeft groote verlie zen gel «ten. De gevechten, die in de afgeloopen week op liet front Re-iningen-Zweig- hausan-Senbheim zijn geleverd, wa ren tegen do bezetting van Belfort ge richt, welke een krachtdadigen uit val had gedaan. In België. De „Daily Telegraph" meldt, dat de Duitschere bij Dendermonde door de Belgen, die versterking uit Ant werpen gekregen hadden, verslagen zijn. De Duitschers brokken naar Brussel. Van 'i Oostelijk Oono s'oonee'. Dat m Oost-Pruisen do Russen duchtig klop hebben gehad werd nu ook door de vijanden van Riiitsch- land erkend. Do „Times" meldt, dat de Russen ook in hot Noorden van Oost-Pruisen zijn temg'getrokkcn en dat tusschen Honingbergen en Ti bit geen Russen moer zijn. De legermacht waarover de Duitscho generaal Von Hindenburg beschikt, moet 600.000 tot 800.000 man sterk, zijn. Dat Duitschland van de Rus-en lie vrijd 49, noemt do „Times" zeker een groot militair succes, maar het komt juist drie weken te Laat. Want hiuj- de Duitschers de Franschen kun nen verslaan ln den slag op 21 Augus tus, en dan hun troepen naar het Oosten kunnen zenden, om in do lijn Thorn-Allenstein met de Oostenrij kers uit het zuiden oprukkende, te kunnen samenwerken, dan zouden de resultaten voor Duitschland reusach tig zijn geweest. Hst ontwijken van den beslissenden slag door do Fransche troepen en de snelle opniarsch dor Russen naar Oostenrijk heeft de Duitsche beveke mingen (naar het Engelsche blad al thans meent) wel wat gedwarsboomd. Temeer <laa/ de Oostenrijkers nltet lie band bleken tegen do krachtige aanvallen der Russen, en na eon krachtigen, hardnekkigen strijd tot den terugtocht genoodzaakt werden, zoodat geheel Polen door do Oosten rijkers ve:laten is. De Oostenrijksche generaals Auffenberg en Damkl, die tot bij Ljubl'in waren opgerukt, moes ten ondanks hun krach.tlgem tegen stand niet aanzienlijke verhezen te rugtrekken, zoodat wat de Russen in Oost-Pruusen vorloreu, gewonnen werd in Rureisch-Polen, en tegelijk rnet do ontruiming van Oost-Pruisen door do Russen, dfe van Polen door de Oostenrijkers kon worden gemold. Aan een artikel van den Russisch en kolonel Sjoemskl in, een Russisch krijgablad ontleent de „Times" nog het volgende; „De Russische vervolging van dien vijand over do San, ondanks de phy- sieke uitputting na twintig dogen vechten, zal 'm de militaire geschie denis oen voorbeeld blijven van de oorlogskunst. De resultaten zijn nu te overzien. Ongetwijfeld zou indien de Russen de Oostenrijkers een paar dagen rust hadden gegund do vervolging groote moeilijkheden hebben ontmoet. Do Oostenrijkers zouden tijd hebben ge lrad de tegenovergelegen oevers te be zeilen en de Russen zouden de rivier moeter- hebben overtrekken ondier het vuur en de tegenaanvallen van den vijand. Nu do Russen aan don Jinko.-cover van de San zijn gekomen, zijn zij op den weg gekomen van d.e vestingen Jawslan en Przemysl. Tegelijkertijd hebben de legere Tan do generaals Roesby en liroeeadof het tweede en Vierde Oostenrijksche leger zulk een nederlaag toegebracht, dat doze van Pnzemysl terugtrokken. Waarschijn lijk zouden deze flank en achterhoede af deelingen uit om don Russiachen op niarsch te belemmeren, tot ze Gorlit- sa en Krakan hebben bereikt. De bedde spoorwegen van Jar os'an en Przemvsl naar Krakan kunnen niet meer dan een Oostenrijksche di visie vervoeren; er zouden dus 2 1/2 week noodig zijn om het tweede c-n vierde leger van Przemysl naar Kra kan. te brengen, -Naar tule waarschijnlijkheid zal de terugtocht dus over de gewone wegen plaats hebben, en dus zeer langzaam gaan, als men bedenkt dat de afstand van Krakan naar Prze mysl meer dan 300 K.M. is. Blijkbaar hopen de verstrooide Oos tenrijkers in de streek van Krakan stand t© kunnen liouden en daar- te mogen rekenen op nieuwe Duitsche troepen. Waarschijnlijk beproeven dus de Duitsche en Oostenrijksche staven een nieuwe ooncentratie in de buurt van Krakan, van anderhalf A twee miLLoeu Oostenrijksch-Duiïschê troepen. Ondanks de pogingen der Duitschers om succes to verkrijgen op het oo.r- logstermn in Oost-Pruisen, blijft toch het beslissende slagterrein, daar waar de Russen het weuschen, nl. in GaiiciE. Do Duitschers doen hun uiterste best om de Russen aan den kant van Ocfet-Pruisen bang te maken, maar de Russische aanvoerders laten zich niet afbrengen vun het vaste plan om al hun kracht te concentreeren op een plaaLs, en daar - in GaJicië de krachtige slagen toe te brengen". De Russische schrijver d'ie groeten lof brengt aan de Russisch© cavalerie, schrijft de groote verliezen der Oos tenrijkers toe aan het feit, dat dik wijls de ongeoefende lanciocorm-l.roo- pen in die vuurlinie worden geplaatst. RUSSEN EN OOSTENRIJKERS. De Russische „Invalide" ;het Offi- eieedie legenorgnainj beschrijft de krachtige pogingen eter Oostenrijkers om de Russen bij Ljublin terug te drij ven. liet blad zegt: zij deden boven- inenschel'ijke pogingen om door de Russische omsingeling heen te bre ken, en streden ongeveer vier dagen. Dit mislukte. De Oostenrijksche ver liezen zijn zeer groot, Rjetsj meldt, dat do gouvernemen ten Ljublin en Cholm nu geheel door dis Oostenrijkers verlaten zijn. De Russische legatie in Den Haag meldt, dat de Russische troepen bij de vervolging der Oostenrijkers be langrijke voordeelen behaald hebben. Sandomir is door de Russen bezet. Zij veroverden de munitieooLonnes van :het 6e en 14e Oostenrijksche le gercorps, maakten 5000 gevangenen en veroverden meer dan 30 kanonnen en veel geweren. De Russische generale staf rneldl bovendien Aan het Oostenrijksche front werd de vervolging van den vijand voort gezet. De Russische troepen naderden de verdcdigingsstellingen Siniawa, Jaroslau en Przemysl. DUITSCHERS EN RUSSEN. Een communiqué van den Ru9si- sohen generalen staf meldt Aan het Pruisische front hebben de troepen van generaal Renueukamjif den 17den September den opniarsch der Duitschers op verschillende pun ten met goeden uitslag tot staan ge bracht. De Duitsche troepen trokken terug en namen andere stellingen in. Officieel wordt uit het Duitsche hoofdkwartier gemeld, dat het ooste lijk leger de operation in het gouvor- nemeut Soowalki voortzet. Ken deel der troepen rukte op de vesting Oso- wiee ean. OOSTENRIJK EN SERVIü. Een telegram uit Nisch aan de Te legraaf brengt de eerste bijzonderhe den ovear den ü\t>z aan do Tarna, Den 7en September begon een leger van 90.000 Oostenrijkers een offensie ve bewoging. Terwijl over hot geheele westelijke front, yam BilLlna tot aan don, mond van de Drina, een lievig artillerievuur onderhouden werd, staken vier divisies en een brigade de rivier hij Ratchn en Lirnonska over. De Serviërs dijden een tegenaanval en wierpen, de Oostenrijkers bij den mond van de Drina terug. Don volgenden dag, nadat do Oos tenrijkere eenig voordeel hadden be haald, ontvingen d'e Serviërs verster kingen en stelden de Oostenrijkera bloot aan een hevig bombardement, terwijl zij herhaaldelijk charges uit voerden. Onder bedekking der duis ternis wisten do Oostenrijkers des nachts den linkeroever der rivier te bereiken. Den 8em September behaalden de Oostenrijkers eenig voordeel op het front BLllina—Bossut, vooral ie Li- inonska, waar een geheele divisie de rivier over.9t.al:, ofschown zij niet in, staat waren dieper op Servisch grond gebied dioor to dringen. Den volgen den middag ontvingen de Serviërs opnieuw versterkingen en begonnen een aanval op het front van de Tarna tot Bara. Deze aanval kwam voor de Oostenrijkers zoo onverwacht dat zij in groote haast en in wanorde eten vluchten. Slechts een brug en enkele booten waren beschikbaar, zoodat een ware slachting ondier cLe Oostenrijkers werd aangericht. Het 79e regiment Oostenrijkers alleen liet 3XX) dooden en gewonden op het slagveld achter. In liet geheel verio nen zij meer dan 10 000 man aan ge wonden en dooden. De Servische ver liezen waren naar gemeld wordt betrekkelijk klein. De militaire auto riteiten beschouwen dezen slag als zeer belangrijk en van beslissen den aard. Do Serviërs blijven met succes oprukken. Ter zee. EEN VERG1SSLNG Do „Times" verneemt uit letrograd dat in het begin van September een Duitsche kruiser, die jach maakte op passagiersbooten, de eigtm schepen voor vijandelijke hield en daarmede een gevecht begon, ten gevolge waar van verschillende kruiser» en torpedo jagers ernstig beschadigd in Kiel binnenkwamen. Verspreid nieuws van do oorlogsvelden DE BRITSCUE TROEPEN IN ACTIE. Mr. Dunstan Hall is een van de weinige Engelwchen, niet behoorend tot de weermacht, wien vergund is geworden iets -te zien van de actie ran het Brit9Cho legerkorps, onder bevel van generaal Smith-Dorrien, aan wiens uitnemende leiding gene raal French in zijn rapport aan don minister van oorlog oprechte hukte bracht naar aanleiding van de wijze, waarop deze opperoffieier in don vior- daagschen slag ten zuiden van de Belgische grens zijn troepen van den opd'ringomten vijand wist los te ma ken en een direigendo vernietiging te ontgaan. In de „Daily News" vertelt hij het geen hij zag van do verrichtingen van die onderdeel en in den sllag bij de Marne. Maandagmiddag verlieten wij Pa rijn in een auto. Onze bedoeling was veel mogelijk van den «trijd te zien te krijgen. Wij tuften over Tor- cy naar Laguy, Montevien, Chessy, Crecy en Coulommiers, waar wij het hoofdkwartier dachten te vinden. De genei-aal zat in een sierlijke, sterke auto en zag er krachtig en op gewekt uit. Uit zijn wagen riep hij een groepje jonge officieren, die pas uit Engeland waren aangekomen tot zich. Zij hadden dien ganochen nacht met een onder hun bevelen staand detachement acuivuliingBtroe pen gemarehee d. Het was toen onge veer acht uur; het begon reeds warm te worden en de wegen waren stoffig. De soldaten, die eenige uren in een veld terzijde van den weg hadden ge- slapen, waren beaig om te hangen en maalden zich gereed voor den af- marecli. „Hoeren, zeido generaal Smith- Dorrien tot de officieren, ge hebt kra nig gemarcheerd, maar ge moet nu nog eens negen mijlen afleggen om op het slagveld te komen. De Duit- schens zijn m aantocht en wij willen hen tijdens hun opmarsch aanpak ken. Zorgt dus dat ge van de partij zijt. Vannacht of morgenochtend gaat het er op los". De officieren salueerden en, bega ven zich verheugd naar hun troep vvYJ ontmoetten ze dien dag weer, toen zij bijna hun negen mijlen ach ter den rug hadd.vm, maar nog waren ze even opgewekt en strijdlustig. EEN GEVECHT IN DE LUCHT. Do „Daily Telegraph" bevat liet vol gende verhaal van luitenant Werner's vlucht boven Parijs, waarbij hij, zoo als men weet, twee bommen liet val len. Luitenant Werner komt uil Hanno ver eri is een bekend tennis-speler. maar ook een uitstekend amateur- vlieger. Ilij had ongeveer zes maanden aan de vliegsport gedaan, toen de oorlog uitbrak en hij zich.ter beschikking van de regeering stelde. In den slag bij Bergen gaf hij de bewegingen van den vijand aan. Ingedeeld hij het le ger van generaal Von Kluck, werd hem bevolen bommen boven Parijs te laton vallen, zoo mogelijk op den Eiffeltoven met zijn toestel voor draadlooze telegrafie, Hij steeg, voor zijn veiligheid, tot 1600 A 2000 meter, op welke hoogte men geen gebouwen meer kan onder scheiden. Niettemin zag hij de straten vol groepen menschen, voor wie hij papieren liet vallen, met een ontken ning, dat de Russen voor Berlijn zxiu- den staan, hetgeen men in Parijs vertelde. Toen liet hij, na eenige uar- zeüng- -twee bommen vallen. Een ge bouw \iag hij in brand vliegen welke schade de tweede bom aanrichtte, kon hij niet zeggen, daar twee Fransche vliegmachines hem begonnen na te zetten. De een was een Ülériot dekker, de andere een Bristol twee dekker. Luitenunt Werner steeg on middellijk hooger. Hij wist zeker, dat hij sneller vloog dan da Engelsche machine, maar do Blériot, die een richting had, een scherpen hoek vor mend met de vlucht van Werner, was spoedig zoo dichtbij, dat de twee vlie gers revolverschoten wisselden, zon der elkaar te treffen. Toen Werner boven de versterkingen van Parijs as, keerde de Fransche vlieger te- !g. Den volgenden dag herhaalde Wer ner zijn vlucht zonder vijandige vlieg machines te zien. DE KANONNEN DER DUITSCHERS. De „Star" deelt uittreksels mede uit een brief van een Engelsch offi cier in het Oosten van Frankrijk, waarin deze o. m. schrijft „Als men d6 verliezen van vele gevechten bij- eentelt, is er hier een groote slach ting aangericht. De Fransche artille rie kan niet tegen de Duitsche op, want de zware houwitsers van Krupp zijn de meest dood-en-verderf-zaaien- de oorlogswerktuigen, die ooit zijn uitgevonden, als men de helsche auto matische onderzeesche contact-mijnen niet meerekent." HOE DE ZOON VAN DELCASSé GE VANGEN GENOMEN WERD. Een Daitsoher vertelt in de „Saale- zeitung", hoe de zoon van den Frar schen minister Delcassé gevangen werd genomen. De aanvoerder eener patrouille, een korporaal, had nau welijks met zijn drie manschappen een schoolgebouw bezet, toen hij door het openstaande venster een vijande lijke verkenningspatrouille de dorps straat zag inrijden. Deze Fransche patrouille onder bevel van een Fran schen onder-luitenant, en negen man tellend, kwam al nader, maar de Duitschers verloren hun kalmte niet en verdoelden zich over verschillende vensters. Een oogenblik later liet de korporaal zijn weinige manschappen een snelvuur openen. Van de Fran schen werden acht gedood, terwijl de onder-luitenant en een Fransch sol daat gewond gevangen genomen erden. Deze verrassing was niet ge- ing, toen vastgesteld werd, dat de onder-I u it eruint de zoon van Delcassé was. Een kogel had hem, evenwel niet zwaar, aan de dijen verwond en voor den verderen strijd ongeschikt ;emaakt. VOOR DE DUITSCHE SOLDATEN. Men schrijft ons uit Berlijn De oproep van den Kroonprins, om sigaren voor zijn soldaten te zonden, heeft tot gevolg gehad, dat drie mil- lioen sigaren geschonken zijn. De Kroonprins heeft thans om wollen onderkleed eren en kousen voor zijn ;cr verzocht. De Duitsche vrouwen wereld is dadelijk aan den arbeid getogen om aan dit verzoek te vol doen. IN 'T GEVECHT. Een leeraar in 't Fransch aan een school te York, met name Fernaud Duchéne, heeft als korporaal met het 128e infanterie-regimeiit bij Verdun gestreden en is daar verwond ge raakt. In een brief vertelt hij Op 6 September gaf de generaal or der, dat we tot den laatsten man het terrein moesten verdedigen We de- het. Maar tot we'ken prijs I Ik er met mijn compagnie op uit, om op een dorp storm te loopen, toen een granaatkartets achter mij ont plofte en mij op verscheidene plaat sen trof driemaal aan 't hoofd, tweemaal aan 'i rechterbeen, aan den enkel en de dij, en eenmaal aan den iinker-enkel. Ik werd achtergelaten op 't slagveld, doch wist naar een hutje te kruipen, niet ver van de plek waar we hadden gestaan. Daar vond ik nog verscheidene van onze mannen. We waren blootgesteld aan een verschrikkelijk vuur van artille rie en verwachtten ieder oogenblik dat dc hut aan stukken zou worden geschoten. Tegen 't einde van den tweeden dag, dat we ons daar ophiel den, besloten we, dat twee van ons er op uit zouden gaan om hulp te zoeken. Ik bood mij aan en een ander volgde mij. Wc waren juist tusschen de Duitsche en de Fransche linies en we moesten op handen en voeten voortkruipen. Nauwelijks waren we buiten,, of de kanonniers zagen ons bij 't maanhcht en begonnen een he vig vuur op ons te richten. Ik weet zelf niet hoe wo daaraan ontsnapt zijn. We slaagden er in, den hoek om te komen en bevonden ons in veilig heid, maar 't had 7 uur geduurd, al vorens we dien afstand van 500 yard hadden afgelegd. Toen we de ambulances van de Fransche linies bereikten,, vertelde ik den. pastoor wat we gedaan hadden, 'aar onze kameraden waren, en ik kreeg de heerlijke 'betooning hem te hooren zeggen „Dat heb jo goed gedaan, mijn jongen." Ik voelde dat hij mij op t voorhoofd kuste en viel in zwijm. Dnie uur later, toen ik weer bijkwam, vernam ik tot mijn vreug de dat. mijn kameraden gered waren. Vervolgens zijn we overgebracht naar een soort voorloopig hospitaal te Cha- rente. waar ik nu mijn beterschap af wacht. 't DUITSCHE COMMANDO. Uit Stockholm wordt aan de „Dai ly Telegraph" gemeld, dat generaal Von Hindenburg van Oost-Pruis weer naar het westelijk front zou gaan, ten, einde daar het commando over een divisie op zich te nemen. De Petit Journal" vernoemt bo- vmdien, dat de Duitsclve keizer het of perbe.vel in Oost-P ruisen zou aan vaarden. KöPENICK OP 'T OORLOGSPAD In Trier wist zoo meldt de „Tel,' een obscuur Individu een officiers uniform machtig te worden. De man huurde in Luxemburg een auto, reed daarmee naar Belgisch-Luxemburg en wist daar, onder al'erlei bedrei gingen, 30.000 francs oorlogsschatting af te persen. Later reed hij roet zijn auto naar Luxemburg terug en be taalde den chauffeur 300 francs. De chauffeur vond de zaak niet pluis, reed naar den Duitschen comman dant, vertelde de geschiedenis, waar na de treurige Jield' ingerekend werd. DE STRIJD IN OOST-PRUISEN. Het „Berliner Tageblatt" publiceert een verhaal van een oorlogscorres pondent, over den slag in Oost-Prui sen op 9 en 10 September, waarvan hef volgende door de „Telegraaf" ver taald wordt Ik «tond op het platform van dot machtigen vierhoekigen toren dei Katholieke kerk te Röesel en liet mijn blik gaan over de vruchtbare, vlakke velden. Hoe vreedzaam is alles, de bontgevlekte runderkudden op de velden, ploegende boeren op de ak kers «pelende kinderen Maar daar midden in dit zonnige beeld van vre de ziet men dc zwarte sporen van den oorlog. De spoorwegstations zijn afgebrand, verscheidene boerderijen in puin en daarachter, in noord-oos telijke richting, verscheidene rookzui len van nieuwe branden. Dof kanongebulder duidt aan, dat het leger van Rennenkampf in ga vecht is met de Duitschers. In die richting rolde 's morgens mijn met 2 snelle kozakkenpaarden bespannen, licht wagentje Zes dagen geleden was de Russische cavalerie hierlangs getrokken en veel sporen wijzen hierop Verbrande hoeven, doo- de paarden, bivakplaatsen, ook om gehakte, over den weg gelegde boom stammen en telegraafpalen. De stam men zijn reeds lang uit den weg ge ruimd, in enkele berken stonden nu de Duitsche soldaten der veldtetegra- fie op hun klimijzers, naast hen stonden de mannen der telcfoonaf- deeling om de leidingen te 'eggen, opdat het oppercommando te Rosset, een gemakkelijke verbinding zou hebben met het op vijftig tot zestig kilometer afstand gelegen front. Vluchtelingen, die reeds sedert we ken een nomaden-leven leiden en r huifkarren met. hun kinderen en huisraad, naast paarden en koeien op een open plek in het bosch staan, gaan naar de kerk om te bidden Het mooie plaatsje Heiligeünde was, als alle dorpen, door militairen bezet, ook de afzonderlijk gelegen hoeven. Een bewaking der laan en der tal rijke militaire auto's, bagagewagens, veldposten, munitie en proviandco lonnes, die er gebruik van maken, scheen, ofschoon al deze voertuigen dekking hebben, bij de nabijheid der ijandelijke hoofdmacht, en der dich- e. een ongemerkt opdringend verge makkelijkende bosschcn, nnodisr te zijn, ITet kanongebulder neeuit voortdu rend toe, evenals hel krijgsgewoel achter Rastenberg, waar de Russen verscheidene dagen vertoefd hebben en de bruggen laten springen Motor wielrijders snorren voorbij, de auto's an het oppercommando vermeerde- en zich, op de benzine bevattende aten van geweldige lastauto's troon den de landweermannen met het ge weer in de hand. Rechts en links op te velden staan munitie-, proviand- en sanitaire-colonnes. Veldkeukens m bakkerijen ziet men ijverig in werking, Andere manschappen koken zelf, in lange rijen slaan de paar den Uit dichte stofwolken duiken artilleristen op; zes paarden trekken de leege wagens, die gevuld ten spoe. d'Lgste weer naar het slagveld móeten teiugkeeren. Nu ziet men ook de teekens van don oedenden strijd. Een paar wagens met lichtgewonden. De lieden zitten op p'anken, eukehm rooken. anderen vertellen hun ervaringen, achteraan loopen verscheiden infanteristen met verbonden armen en handen. Daarna treuriger beelden eerst enkele, dan tegelijk verscheidene wagens met een aantal zwaargewonden, op stroo uit gestrekt, met bleek gelaat, eenigen uls dood, met het hoofd achterover hangend, geen smartkreet wordt ver nomen. Nu komen er twee troepen Russi sche gevangenen, iedere troep van een paar dozijn. In hun grijsgroene uniformjassen loopen zij onverschi1- 'ig voort. „Waar komen jullie vandaan?" ,Uit het 2c en het 26e korps." „Waar staan die?" .,Te Grodoro én Petersburg." Zij zijn uit het le ger van generaal Rennenkampf Zij moeten zich goed verdedigd hebben, want, zooals een begeleidend land weerman vertelt, de eene troep is al leen overgeb'even van een geheele compagnie van 200 man. Uhlanen-patrouilles jagen oorbij, zij maken den weg vrij voor een hard dravende munitie-colonne „Voor waarts, voorwaarts!" roept de aan voerder en de zweepen suizen op de paarden. Nog dreunen de kanonnen. Een bocht van den weg en wij zien ze op een hoogte voor ons. „Voorwaarts, voorwaarts!" roepen ook onze ordonnancen De kozakken- paarden leggen de ooren in den nok en slaan in oen galop, dat. het wagen tje over den ruwen weg van den Drengfurth, waar wij thans zijn, heen en weer slingert. Maar spoedig tom peren zij hun vaartoveral versper ringen, marcheerende reserves, am bulance-auto's, wielrijder-nrdorman- cen, huifwagens met angstige v'uch- tclingen, cavalerie-patrouiUes, gen darmes te voet en te paard, en te midden van dit lawaai, het geluid van de kanonnen. Nu zijn wij uit de stad Verder gaat het niet, tenminste niet per voertuig. Wij springen er uit en stormen in haast naar de batterij, over stoppels en voren, langs de munitie-wagens, die onder beschutting van een kerk hof staan. Twee batterijen slaan op eenige^» ufstand naast elkaar, afwisselend vu rend achter heuvels, waarop lang-uit- gestrekt de aanwijzers liggen. Do kanonniers staan k'aar met de gra naten, bevattende gevlochten kor ven. Een knal, een kleine vuurkolom, dan hoort men den granaat suizen, die uit deze 15 centimeter-houvvitsers den vijand tot op 5000 meter afstand bereikt. „Halt!" De kapitein van de d.chtst- bijzijnde batterij springt nader bij. „Front naar rechts met geladen stuk ken!" Een sergeant-majoor zadelt zijn paard. „Voorwaarts! Dc karabij nen meenemen I" In galop komen de paarden met dl voorwagens aansnellen, in een oogenblik zijn de stukken aangehaakt en gedraaid. Den sergeant-majoox gaat het nog steeds niet snel geuoeg. „Vooruit, sneller F' En ratelend met hinnikende, hijgende paarden, jaagt de batterij over den akker. Het doel is, een toren op een hoog te, rechts, die door de Russen bezet is Zij hadden zich hier versterkt in lange loopgraven met aardophoopui'

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6