EE OORLOG. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. He toestand in Haarlem. 32e Jaargang No. 9S8© Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 32 SEPTEMBER 1914 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E RTEN TI 6 N: PER DRIE MAANDEN: Van 1—5 regels 75 Cts.; iedere regel meer ló Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemf 1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1*30 JAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland L65 (Cv rfr" 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. oljlusfréerd Zondagsblad, 'voor Haarlem' t t t t J MJH RedaC,ie en A<tatois»raö« Croo,e Houtstraat 53. de omstreken en franco per pos) „0.45 IntercommunaalTelefoonnummer<lerRedactie600enderAdrainistratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. <©>&>-- <3-^/ Drukkerij: Zuider Buitenspartrne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. D« Verzekering der (per week) geabonneerden word» gewaarborgd door „The Ooean" Rokin 151, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 23 SEPTEMBER 'Apollo-Theateï; RioBc, voorstelling, Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stel ling. De orkcctklasse onder directie van den lieer K. F. van Maas zal Zater dag 20 dezer aan de militaire op liet lort de Liede, een concert aanbieden. Lichting 1915. Naar het „Alg. Handelsblad" var- neemt, hebben de miliciens Van de lichting 1915, na de bekrachtiging der wet, die liun vervroegde oproer ping mogelijk maakte, een waar schuwing ontvangen, dat zij kans hadden vroeger te worden opgeroe pen. Do toestand is thans echter zoo, dat die kans veel geringer is gevvoi- den. Vermoedelijk zullen zij op den ge wonen tijd 5oor hei vervullen hun ner militaire plichten onder de wape nen moeten komen. Zuinig met gas. Men schrijft ons: Heilige weken geleden verzochten B. ca W. aan de ingezetenen, om met het gebruik van gas zuinig te zijn. De gemeente gaf daarbij het loffelijk voorbeeld, door het aanvangsuur van de naclitvcrlichtiug te vervroegen. .Vreemd keken wij dan ook Maandag- namiddag op, toen wij zagen, dat reeds even vier uur de lan taarns op den Gasthuissingel, het Plein, den Wagenweg, het Florapark, de Hazepaterslaan, de Dreef en de Baan ontstoken waren. Zuinig is dat niet. STEUN DOOR DEN BESTUUR- DERSBOND. De steun aan 'eden van vakverce- nigingen aangesloten l>ij den Haar- lemschen Bestuurdersbond, is thans zoo geregeld, dat voor die leden die niet trekkend zijn uit een werkloo- zenfonds, door hun bestuur een lijst wordt ingevuld, welke lijst via den Bestuurdersbond komt bij het Steun- con.i'é. De uitbetaling geschiedt door den penningmeester van den II. B. B den heer J. Swier, telkens des Za terdags. Stadsnieuws Ziekenzorg. Uit het zooeven uitgegeven jaar- vcrelagvan de A'gemecne Ilaarlem- eclie Vereeniging voor Genees-, Ileel- en Verloskundige-hulp „Ziekenzorg" blijkt o.a. dat het ledental thans be draagt 5750, zoodat er een vooruit gang is van 794 leden. Ingeschreven worden 1838 nieuwe leden en 104-4 leden verlieten de vereeniging. In herinnering wordt gebracht, dat de vereeniging 1 Februari van dit jaar J21/2 jaar bestond en een lijstje ge publiceerd van het aantal leden in al deze jaren, Daaruit blijkt dat in 1902, de vereeniging 709 leden telde. Nog wordt medegedeeld' cm welke ooi zaken dit laatste jaar leden de ver eeniging verheten. In de vaste medewerkers kwam dit boekjaar geen verandering, wel in de specialisten der vereeniging. Dr. Jon- ges is thans reeds gedurende gerui- nien tijd aan de vereeniging verbon den als vrouwenarts. Dr. Dinger ver liet de vereeniging als oogheelkundi ge, wegens vestiging te Alkmaar. Aan hom wordt een waardecrend woord gewijd, Door zijn vertrek kwani het bestuur in een moeilijk geval, geen der andere doktoren wikte zich ver binden tegen een vast honorarium, zoodat tenslotte werd besloten het niaaudkaart-systeem te aanvaarden. Dc heer J. Sluijler zag zich genood zaakt te bedanken als voorzitter en werd vervangen door den heer D. J. Tork. In den loop van dit jaar kwam een reglementshciziening tot stand. liet kantoor van dc vereeniging werd verplaatst van Maarten van Heemskerkstraat naar de Ged. Oude Gracht. Nog wordt herinnerd dat de ver eeniging zich heeft aangesloten bij de Landelijke Federatie ter beharti ging van het Ziekenfoudswezen. De secretaris, de heer J de Graaff, besluit met de opmerking dat het verslag werd geschreven ün een tijd van oorlogsrumoer en oorlogsgevaar, en wenscht aan Ziekenzorg toe dat het vrede zal blijven. Uit het financieel verslag, uitge bracht door den heer J. W. H. Hal- sema, bleek, dat ook dit jaar de ver eeniging in groei toenam en dat het contri'butiecijfer met ongeveer 17 steeg. Aan contributie werd ontvangen de som van 130093.34, aan honoraria voor medici werd uitgegeven ƒ11511', 61, voor apothekers 11122,311/2, bodenloon 3142,18, voor aanbrengpremie werd uitgegeven ƒ544 20, aan kraamgeld ƒ1231, aan verbaridartikelen ƒ845.841,2 en aan brillen 208.45. Aan het verslag is nog toegevoegd een slaat van inkomsten en uitga- en sluitende met een bedrag van ƒ32138.44. Hieruit blijkt dat het sa'do op 31 Juli 1.1. bedroeg 189 661'2. Het vorig jaar bedroeg dit ƒ967.771,2. Het reserve-fonds bedraagt. 3310 281/2. In een voorbericht wijst het be stuur er op dat de etrijd tusschen dokters- en apothekensvereeniging en ziekenfondsen tijdelijk is stilge legd Verder wordt gezegd, dat de veree niging het zich tot plicht rekent, de leden die in militairen dienst zijn of getroffen worden door werkloos heid niet in den steek te laten en wordt er op aangedrongen, dat zij die beta'en kunnen dat zoo lang mo gelijk zullen doen. LIJKVERBRANDING. In lioogcr beroep zu'len Dr. Van Lissa en Mr. Meijer ter zijde worden gestaan door Mr. P. Rink, oud-mi nister van Binnenlandsche Zaken. Ongelukje. Hedenmorgen stapte mej. Kroon, wonende Rtfviervischmarkt, op de Turfmarkt uit de tram (Ceintuur baan) Zij kwam daarbij te vallen, doordat haar rok bleef haken, en be zeerde zich nog al ernstig aan een der knieën. Eerste hulp werd ver leend door den controleur der electr. tram v. d. Ve'de, lid van Eerste hulp bij ongelukken. De vrouw is daarna gebracht naar het Gasthuis. HET DRAGEN VAN EIGEN KLEE DING DOOR MILITAIREN. Door den Minister van Oorlog is krachtens hij Koninklijk Besluit ver leende machtiging, bepaald, dat te re kenen van 1 Augustus 1914 aan land- ween plichtig perooneel beneden den ra.ng van onderofficier, dat zich lot het voorgeschreven aantal van eigen ondengoed en schoeisel voorziet en dlio goederen door eigen zorg onder houdt en reinigt, gedurende" den lijd, dat het leger op voet van oorlog is, eene vergoeding per flag wordt toe gekend van f 0.05 voor schoeisel en 1 0.01 1/2 voor ondergoed. MILICIEN VAN OUWEL. Het lijk van dezen zoo ongelukkig omgekomen milicien (hij viel van de pier te TJmniden, toen hij oen in zee vallend hondje grijpen wilde) is Maandag te Llmu'iden aange spoeld en hedenmiddag van daar naar de militaire ziekerhnrichting al- Itier vervoerd. Het stoffeü ijk ov ei-schot wordt Woensdagmorgen te 11 1/2 uur met militaire eer begraven. Het bestuur van de Vereeniging te gen 't mishandelen van dieren heeft een groote krans gezonden. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: II. do N'eijs, Z. B. Spaarne, een bril in étui, D Teeuwcn, Brouwers vaart 16b, zijden zak met kerkboek, C. .1. v. Keppo.l, Weverstraat 2, een vulpenhouder; P. de Gruiter, Bartel- jorisstraat 40, een portemonnaie met inhoud, D. Stapel, M. van Heemskerk straat 54, een knipmes; J. Bais, Kcn- nemierstraat 23 zwart, een oorbelle tje, J. Rahsen, Tempeliersstraat 12 zwart, kerkboekje R. II.; J. Spaarga ren, Janeweg 13, een armband, P. van Klaveren, Kielagestraat 10, hand schoenen, G. Weijers, Olieslagers^ laan 18, damespnrapluio; G. Ilover, Hoogstraat 6 rood, zwarte sajet; B. II. Koeijer, Kaniperlaan 12 D, een portemoimiaie. (Zie vervolg Stadsnieuws op de 2de pagina). Uit de Omstreken UMUIDEN'. M ij n aangespoeld. Zondagmorgen is tusschen. IJmul den cn Wijk aan Zee een drijvende mijn aangespoeld. De mijn is onder de hoede van mi litaire autoriteiten gesteld, Het Zondagmiddag to IJmuldom aangespoeld lijk ia herkend als te zijn van een Hollandsch marine-ma troos. SCHOTEN» Witte Kruis. Maandagavond vergaderde de af- deeJing Schoten van het N. H. Witte Kruis, in Café Staal alhier. De agen da gaf alleen stof tot bespreking bij de behandeling van den Beschrij vingsbrief. Tot afgevaardigden voo'r de algem eene vergadering werden be noemd de hceren Van Leeuwen en Couweaihoven eïi tot plaatsvervangers de heeren Box en Westendon). Besloten werd voor den secretaris ecm boekenkast aan te koopen. Werkioozenverzekering. Door het Werkloozenfonds van de gemeente Schoten is vastgesteld, dat de uitkeei'ing voor werkloozen zal be dragen ƒ6.voor gehuwden en kost- nens, /5.voor ongehuvvden bo- den 20-jarigen leeftijd en ƒ2.50 voor den leeftijd van 18—20 jaar. Dat is geheel volgens dé bedoeling in de circulaire van Minister Treub. Het bestuur van het Gemeentelijk Werkloozenfomds heeft besloten aan den Raad te adviseeren bij gedeelte lijke werkloosheid uit het Gemeente^ lijk Werkloozenfonds een toeslag op de uitkeering van de vakverecnigihig te kunnen geven, in den geest van de 'regeling, in Haarlem dienaangaan de getroffen. VELSEN. Onder w ij a benoemingen De voord ra cl) ten voor de benoeming van twee onderwijzeressen aan de Openbare Lagere School C te IJmul den luiden: 1. A.* Broek, onderwijzeres te IJ- muiiden; 2. B. C. Lantinga, onderwij zeres te Haarlem; 3. A. Koch, onder wijzeres te Broek op Langend ijk. 1. T. H. A. Gosses, onderwijzeres, te Dxrkshorn; 2. M. G. Prins, onder wijzeres te Schellingwoude; 3. A. Koch, onderwijzeres te Broek op Lan gend ijk. Binnenland DE STRANDING BIJ VLIELAND. De inotorreddingboot „Brandaris" heelt bij de poging om de bemanning van den bij Vlieland gestranden schoener „Oceaan" te redden den grond geraakt en daardoor averij be komen aan het roer. Zij is ter repara tie naar Amsterdam vertrokken. DE „AUTOMAAT" VERGAAN? Het stoomschip „Automaat" der firma Vermeer cn Van den Arend te Rotterdam, dat sinds het begin van den oorlog in <len geregelden Grims- by-dienst werd gebracht, vertrok Don derdagmorgen van de vorige week \an Grimsby, volgeladen met steen kolen. Van dat stoomschip, dat dus Vrijdag te Rotterdam had kunnen zijn, is tot dusver niets vernomen, zoodat het wellicht slachtoffer van '1 zware weer is geworden. Rechtszaken „ILET NEDERLANDSCH TOONEEL". Voor den Amslerdamschen kanton rechter waren Maandag gedaagd zes leden van „Het Nederlandsch Too- neelten einde te worden gehoord op het namens den Raad van Beheer gedaan verzoek de met hen gesloten arbeidsovereenkomsten dadelijk of op zoodanigeu datum als door den kan tonrechter zal worden bepaald, te verklaren ontbonden. De betrokken artisten zijn de da mes B, IloltropVan Gelder, G. Lo- bo—Braakensick, Miemtje Kling en de heeren D. Jesse'rum Lobo, C. vt Kerckhoven Jr. en M. Meunier. 20 Augustus ontvingen de leden voji het gezelschap en de overige geëm ployeerden bij de onderneming een circulaire van den Raad, luidende: dat de tijdsomstandigheden liet der Vereeniging onmogelijk maakten de exploitatie op den bestaanden voet vooiri te zetten. In verband hiermede heeft de Raad vali Bolleer besloten zijn artisten en beambten voor te stellen de overeen gekomen jaarwedden te verminderen met een van het bedrag daarvan af hankelijk percentage, loopende van 5-40 Tegen liet in deze circulaire ver vatte voorstel ontwikkelen de zes ge noemde artisten hunne bezwaren. Zij verklaarden zich bereid het voorstel t,e acceplcereb, onder dit voorbehoud evenwel, dat zij zich niet gerechtigd achten van het hun krachtens hun contract komend salaris, voor zoover dit niet wordt betaald, afstand te doen, doch wij er genoegen mede ne- i (indien liet noodig mocht blij ken tot ultimo Augustus 1915) van het ons komende salaris voorloopig slechts het door u genoemde gedeelte te touchec'ren, met behoud van onze rechten om later het resteereiule te ontvangen." Het antwoord van den Raad van beheer was een weigering. September volgde de mededeeling dat aan den kantonrechter ontbin ding der contracten zou worden ver zocht. De zes arüslen van Het Nede'rlandsch Tooneel waren allen verschenen; de directeur-gérant van Het N'edcr- landsah Tooueel, de lieer Willem v an Koalaar, was eveneens aanwezig. De publieke tribune bood e<en aller- interessantsten aanblik. Mevrouw ManuBouwmeester, Emma Morel en Rika Hopper hadden plaats genomen op de eerste rij en aan weerszijden stonden Louis Bouw meester, de wenkhrauwen dreigend saamgeitrokken in het gebronsde ge laat, Cor Seliulze, een zware gouden horlogeketting cup zijn grijs fantasie pakje. Ook waren er Ko van Dijk en Hein Harms, glunder lachend; Annie Jurgens en Louis. Gimberg; Jan C. de Vos en Loutje Bouwmeester, Jacques Rcule en, op het tweede plan, op wat meer bescheiden plaatsen, hael veel artisten „van het tweede plan. IJet een keurige figuratie rondom de zes hoofdpersonen en hun directeur en nooit leefden allen zóózeer mede in hunne zwijgende rollen, schrijft hot llbld. Mr. Parser deelde mede, dat de Raad van Belieer verzocht heeft een leaning te mogen sluiten bij de On dersteuningskas v an f 20.000, terug te betalen binnen 10 jaren, tot welk dool een bedrag van f 28.000 aan waarden llO surplus) aan do kas der 0. K. moest worden onttrokken. Mr. Pareer trad op voor de ai listen en verdedigde het standpunt v zen. Pleiter ontkende dat bier overmacht aanwezig is. „Uitstel verleeneu' dat is het, wat men kun doen. Vcuplicli tingen worden niet te niet gedaan wèl kunnen ze worden uitgesteld. Het woord was daarna aan mr. II ijmans. Ilij wees er nogmaals op, dat de Raad van Beheer, bij eventueel overschot, dit restant zal beschikbaar stellen van de artisten. Maar men is er van overtuigd, dat, er ouder deze omstan digheden geen ov erschot is. In gewo ne omstandigheden is er een deficit, dat wordt gedekt door vrijwillige bij dragen; maar de Raad van Beheer weet zéér goed, dat onder deze tijds omstandigheden geen extra-bijdragen worden verstrekt. Pleiter deelt dan mede, dat de ge middelde opbrengst in de maand Au gustus in vorige jaren bedroeg f 6269; de opbrengst bedroeg in de maand Augustus van dit jaar f 4625; de eerste helft van September, bere kend op een recette van f 7500, br&cht •f 4515 op. Het abonnement in Den Haag, dat In het seizoen 1911—1912 f 18.600 opbracht, is voor het a.s. sei zoen tot dusverre f 3890; een verschil van f 15.000. De couponboekjes, die verleden jaar op dezen datum tot een bedrag van f 4395 waren verkocht, brachten tot dusverre f 657 op. Op 8 September werd ontvangen f 40.38 1/2. Het Nederl. Tooneel speelt ver be neden den normalen prijs, om de eenvoudige reden, dat thans gecu nor male prijzen zijn te krijgen. Men kan in Nijmegen niet optreden; het bracht een verlies van f 1200; uit Leiden en Lochem en Gent en Hilversum en Bussum en Rotterdam kwamen afzeg gingen; de Wagner-Vereeniging wei gert op grond van overmacht, de huur van den schouwburg te betalen; deze Jvuursom bedraagt f 9000. Ton slotte laat pleiter een woord van protest hooren tegen de veron derstelling van mr. Parser, als zoude de Raad van Belieer de een of andere geheime bedoeling hebben met deze bezuiniging, Inkrimping is noodig, dringend noodig; vandaar de voorge stelde maatregel, die, heel begrijpe lijk, genomen moest worden. Groot zullen voor allen de gevolgen zijn. als deze maatregelen niet worden toege past, Want dan gaat do schouwburg eenvoudig dicht en worden er geen salarissen moer betaald. Mr. Parser repliceert. Wal hel slui ten van den schouwburg aangaat och, dat zal niet. zoo erg zijn voor de bekwame artisten van hot Neder land soh Tooneel; dat zal voor hen niel zulke noodlottige gevolgen liebben; rij behouden hun erkende talenten en als zij willen, zullen ze best voor eigen risico kunnen doorspelen, (Applaus op de publieke tribune, dat wederom door den kantonrechter wordt onder drukt). Nogmaals wijst pleiter er op, dat de artisten moeten dragen de gevolgen an de ongelukkige exploitatie van het vorige jaar en niet van den oor log. Uitspraak 5 October. GESNEUVELD. Den 15den September is in Frank rijk de Pruisische luitenant-generaal Steinmetz gesneuveld. Generaal Steinruetz, wien kort te voren het ijzeren kruis verleend was, diende bij de veld-arlillerie cn was ingedeeld bij. het oppercommando van het twced.2 legerkorps onder ge- era al von Bülow, zoo meldt de Tel. CAMILLE RABAU. Een der meest beroemde scherm meesters van België, Camille Ra- bau die als vrijwilliger in liet Belgi sche leger us getreden, is in de nabij heid van Mechelen gesneuveld. Met zijn heengaan verliest geheel Europa een der sterkste schernunees- T FRANSCHE LEGER. Volgons berichten uit Genève aan de Telegraaf is generaal Pat Zuid-Frankrijk vertrokken, om een hulptorps te vormen. HET ENGELSCHE LEGER. Van 4 Augustus tot 15 September hebben zich (naar de Tol. meldt) in het Verecnigd Koninkrijk 561.850 re crutcn aangemeld, over de verschil lende landen als volgt verdeeld: Engeland 396.751 of 2.41 der mann. bev. Schotland 64.444 of 2.79 der mann. bev. Ierland 20.419 of 0.93 pet. der mann. bev. Wales 19.9G6 ol 1.94 der mann. bev. GEEN DUM-DUM KOGELS. Hot Fransche gezantschap m den Haag heeft liet volgende telegran ontvangen: Het dagblad Der Tag te Berliji heeft in zijn nummer van 10 Septem ber een fotografie afgedrukt pakken met z.g. dum-dum-kogels, die te Longwy gevonden zijn. Een een voudige beschouwing van die tecke- ning toont ten duidelijkste aan dat het hier patronen zonder indringings- vermogen bctre<Pt, die gefabriceerd zijn voor schietoefeningen en vol maakt onbruikbaar zijn voor het ge bruik in een veldoorlog. Het nummër van Der Tag is overigens onmiddel lijk door de Duitsche overheid in be slag genomen en vernietigd, maar een nummer is in ons bezit, waarvar ik u later een fotografie zal zenden. (get,) DELCASSé. DE BEVOLKING VAN BRUSSEL. Volgens een bericht aan de KóLni- sclie Ztg. heeft de bu'rgei ij van Brus sel voldaan aan de aanschrijving van den gouverneur om de Belgische vlag gen in to halen. Zij heefi tot nog toe, zegt de correspondent, zich volkomen ordelijk gedragen. Slechts eens is een aanslag gepleegd op een schildwacht; do dader is ter dood veroordeeld en neergeschoten. GEVECHTEN IN MELGIë. Uit Antwerpen wordt aan de Tele graaf gemold: Maandag werd weer fel gevochten ten zuiden van Antwerpen, ditmaal echter meer in oostelijke richting. De Belgische troepen zijn tot voorhij Mechelen voortgeruht en hebben de Üuitschei'9 duchtig bestookt te Sempst. Een groot deel van den voor middag was het fort van Broechem, nabij Lier. in actie tegen vijandelij ke troepenmachten, die stelling poog den te nemen in tiet zuidoosten. Een luitenant van het geniekorps had tien mannen van goeden wil gevraagd, orn een brug te doen springen op een plaats onder het vuur van den vijand Gaiusch aijn compagnie bood zich aan. Tien man weiden uitgekozen. Zij volbrachten de hun opgelegde taak, doch lieten een hunner achter. Op 'ren andere- plaats hebben de Bel gische troe-peri, door oen dijk door te stoken, over grooton afstand de loop graven der Duitschers onder water geoet. Heden moest de lichting van 1914 binnenkomen, natuurlijk alleen op het niet-bezette Belgische grondge bied. Dat gaf heel wat animatie in de stad. De jongens trokken monter en enthousiast op, maar in de volks buurten, waar men toch altijd het best dun harteklop der stad voelt, waren zorgvolle vaders en vveenendo moeders niet zeldzaam. De reciuton. zullen naar een andere stad worden gestuurd, oen daar in een minimum van tijd hun militaire opvoeding Ie ontvangen. EEN MOEDIGE DAAD. De dagorder aan het Belgische le ger, van 16 September, meldt: Ik breng ter kennis van het leger den prachtigeiL heldenmoed en va derlandslievende zelfverloochening an korporaal Tresagnies, van het 2è reg. jagers te voet. Deze soldaat heeft zich bjj zijn commandant aangemeld om zwemmende het kanaal van Wil- lebroeek over te steken, onder het vuur van den vijand, met het doel een ophaalbrug neer te laten, hetgeen slechts aan de overzijde, die sterk door vijanden bezet-was, kon geschie den. Hij werd doodel'ijk gewond, ter wijl hij de brug het zakken. In de 'tuiging, dat hij den dood tege moet ging, heeft korporaal Tresig» nies, met lieldliuftigen eenvoud, zijn naam op een stuk papier geschreven en dit aan een onderofficier over handigd; daarop iG hij heengegaan, om niet weer te keeren. Deze korpo raal strekt zijn regiment, het leger en het volk tot eer". EEN BELGISCH MINISTER AAN 'T WOORD. Do correspondent van de Times te Antwerpen heeft een gesprek gehad met de Broqueville, Belgisch minis* lea'-president en minister van oorlog. Deze verklaarde: Hel Belgische leger samengetrok ken onder Antwerpen, is fier in staat te zijn nu te werken voor hot succes van liet algemeen plan der bondgenooten. De gevechten, die onze troepen in den kunsten tijd hebben geleverd,, hebben overgroots vijandelijke troe penmachten belet zich aan te sluiten bij d-e troepen in Frankrijk, cn zoo deze laatsten verslagen zijn door de Fxansch-Engelschet legers, hebben wij hot recht ons nederig aandeel op to eischen in do gelukkige uitdagen. Het Belgische leger is trotsch op do rol die het speelt, gelijk alle Belgen op do dapperheid van ons legér. Ze ker van de rechtvaardigheid, onzer zaak, hebben wij gestreden sedert het begin voor de verdediging van een schat, gemeen aan alle eerlijke volke ren: de eerbied voor het gegeven woord, Al de Belgen zijn vérvukl van dit gevoelen, cn dat is het juist wat in hen den geest van opoffering aan wakkert, waarvan zij bewijzen heb ben gegeven sedert het begin van de- zon v recsolijken oorlog. „Niets is aan ons ongelukkig land gespaard geworden. Do verwoesting en de ondergang der overweldigde streken zijn stelselmatig ondernomen. Bij zooveel lijden bloedt ons hart, maar het verzwakt niet. „België zal eene overgroot© taak to vervullen liebben, wanneer de vrede zal komen. Wij moeten de hand aan den ploeg slaan om de ramp te her stellen, veroorzaakt door den v ;-r- woestenden stroom in onze provin cies. „Dat zal de taak zijn van morgen. De regeering tal niet tekort komen in het vervullen van haar plicht. Ge steund door de krachtige liefde voor de v rijheid, voor welke het reeds zoo veel heeft geleden, zal het Belgisch volk ten slotte zegepralen over den tegenspoed." Eigen Berichten. PETROGRAD: Dc aanval der Rus sische troepen op de GaHicische ves tingen Premyél en Jaroslaw word' krachtig voortgezet. Do Russisch/ troepen rukken op Krakau aan, ANTWERPEN: De Belgen sloegen de Duitschers bij Broeck terug. Bi; Bergen (Mons) veroverden de Belgi sche troepen het dorpje Rempt. BOMONTPLOFFING TF. MAASTRICHT» Om half 9 vloog hedenmorgen eer vliegtuig boven Maastricht. Op het zelfde oogenblik viel een hom in <k-c tuin van aet) huis aan dc Brusselsche straat, bewoond door J-hr. Graafland en den heer Van Krekelenburg. De bom ontplofte cn veroorzaak:* veel schade. De ruiten en deuren van het huis werden vernield. Er werd een got in den grond .geslagen. Lr

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 1