De Europeesche Oorlog. veldslag in Noord-Fraakrijk duurt aog steeds voort. De partijen vorderen evenwel nop weinig, getuige 't Franseke communiqué over de krijgsverrichtingen. Een beschrijving van eenige gevechten. De beschieting van Reims hervat. De strijd Dnitschland, Oostenrijk-Rusland. Officieels berichten nit Rnsland melden, dat da Russen de Oostenrijkers nog steeds vervolgen. De bevolking van Krakan vlucht naar Weenen. De Noordzee als oorlogsterreln. Dnikbooten In den modernen zeeoorlog. TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 26 SEPTEMBER T914 Haarlemsche Handelsvereeniging Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij KoninkL besluit van 21 Mei 1897 No. 58 en van 13 Juli 1909, No. 52. Bureau: Jausweg 11, geopend alle werkdagen van 9—5 uur. Telephoon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeniging hier ter stede opge richt met het doel de belangen der le den op allerlei gebied te behartigen, doch allereerst de belangen inunner nandel of bedrijf te bevorderen en v el speciaal door hot verstrekken van intormatiön en het incassee'ren van dubieuss vorderingen. Voor posten welke men de vereeni ging ter invordering in handen stelt op buiten de stad woonachtige per- sonen inoet 10 ct, porto worden be taald, terwijl van alle vorderingen door de vereeniging geïnd 3 pet. pro visie wordt geheven. In Januari en Februari 1914 zijn 32 vorderingen tot een bedrag van 1 1203.81 betaald; 32 vorderingen wor den afbetaald, 17 vorderingen zijn uitgesteld. Bovendien hebben de leden het recht op het bun gratis te verstrek ken advies van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereeniging, de heeren Mrs, Th. de Haan Hugenholtz en A. IJ. J. Merens, Spaarne 94 alhier, die desgewenscht ook in procedural en laülissenienten, gratis voor bun op treden, natuurlijk echter alleen voor zuken betreffende den handel of het bedrijf der leden. Bij eike vordering der rechtsgeleer den in handen gesteld moet 10 cent voor porto worden gevoegd, terwijl vau de bodragen der langs dezen -weg ingevorderde posten 5 pCt. moet worden betaald. 11.H. rechtsgeleer den hebben het recht in geval van ge rechtelijke vervolging het door hun rioodig geoordeelde voorschot te vxa- jen aau den Inzender der vordering. Over in de slad woonachtige per sonen geeft de vereeniging gratis mondelinge of teloplionische inlich ting; verlangt men de Informatie schriftelijk dan wordt 25 ct. berekend terwijl voor information op buiten de stad wonende personen f 0.60 pLm. 5 ct. portovergoeding moet worden betaald. Aan bet kantoor Jansvveg 11 zijn coupons a 10 ct. verkrijgbaar, waarop men aan het bureau van den Burger lijken Stand op het Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adres- Ben van hier ter stede op het bevol kingsregister ingeschreven personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar legitimatiekaarten, waarop zij persoonlijk informatiên kunnen vra- gon. in andere plaatsen bij de daar gevestigde en bij den Ned. Bond van Onderl. Infor. en Schuldinvoxdering- bureaux en Handelsvereenigingen aangesloten vereenigingen. Deze information worden gratis ver strekt indien ze onmiddellijk zonder verder onderzoek kunnen worden ge geven. Is een nader onderzoek noo- uig, dan bedragen de kosten daar van 20 cent. Nieuwe leden voor 1914/15 kunnen nu reeds tot de vereeniging toetre den en genieten alsdan tot 1 Mei e.k. alle voorrechten als een gewoon lid. Het is noodg er nog eens nadruk kelijk op te wijzen dat goed infor- meeren, vooral naar nieuwe cliën ten eene bepaalde noodzakelijkheid is geworden, waar zoovele geheel onbe kende personen zich in onze stad en aangrenzende gemeenten komen vets tigeu. Onder alle k o r e n is kaf. Bovengenoemde Bond, waarhij 18 vereenigingen iu de voornaamste plaatsen van ons land gevestigd zijn aangesloten geeft uit eene tweemaan- fielijksche jijst van namen van per Bonen omtrent wieu men wordt aan geraden inlichtingen to vragen voor dat men met hen in handelsbetrek king treedt, waarvan het geheim on- gesctiondem moet blijven en die als waarschuwingsmiddel uitstekende diensten bewijst Waar eene vereeniging, die haren le den al deze voordcelen en gemakken aanbiedt, slechts f 3.50 jaarlijksche contributie vraagt, is dit zeker zeer bescheiden eisch te noemen, meer daar al het opgenoemde niet het eeuige is wat de Haarlemsohe Handelvereeniging doet; steeds heeft zij een open oog gehad voor alle za ken, die hare leden in 't bijzonder en onze gemeente in 't algemeen betrof fen en altijd heeft zij daarvoor ge sproken. Hel zou te ver voeren alles op te noemen, waarvoor zij opkwam, al leen dient nog vermeld, dat het hare bedoeling is, in deze richting kraab- tig voort te gaan. In verband hiermede zijn in het be stuur drie commissiën gevormd en is aarvoor het bestuur uitgebreid Van deze commissiën bemoeit eene zich, met hot-Informatie- en Incasso wezen, eene met algemeene Middenslandsbe- langen en is er eene voor Gemeente belangen. Alles te zamen genomen roepen wij allen toe, handelaar of particulier: Stount deze onze vereeniging door lid to worden, het werk, dat zij doet en waardoor zij onnoemelijk veel goeds tot stand brengt verdient uw sym pathie en do contributie, f 3.50 per jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij is in ledental, des te meer kan de Haarlemsolie Handelsver- ecniging doen. Sluit u bij haar aan ten bate van aller belang, dus ook in uw eigen be lang. HET BESTUUR. OP hei Westelijk Oorlogsveld D© Duütschers In Frankrijk Het offieieele Fransche qué van Vrijdagmiddag luidt „Tusschen de Somme en de Oise is ©en zeer hevig algemeen treffen gaan de met de Duilschers, die, na verster kingen te hebben gekregen, die zijn onttrokken aan zijn centrum, uit Lotharingen en de Vogezen en lie langs Kamerijk, Luik en Valencien nes zijn aangevoerd, in de streek van Terguier (ten Zuiden van St. Quen- tiu bij La Fère) en St. Quentin staan. Onze troepen zijn ten oosten van Reims naar Berru Moronvillers (5 K.M. ten oosten van Reims) vooruil- gedrongen. Op den rechteroever der Maas is de vijand er in geslaagd vasten voet te krijgen op de Maasheuvels en het voorgebergte van Hattonchatelhij is in de richting van St. Mihiel (aan de Maas, 10 K.M. ten zuiden van Troyon) voortgerukt en heeft twee forten, Paroches en Camp des Ro- mains, beschoten. Wij blijven daarentegen de baas t6n zuiden van Verdun en rukken van Toul op naar Beaumont (10 K M. ten N. O. van Gironville), Op den rechtervleugel hebben wij aanvallen op Nomeny afgeslagen. Ten oosten van Lunéville heeft de vijand enkele schijnaanvaUen onder nomen op de lijn Vezouse—Blette. De toestand blijft dus bevredigend, daar de beslissende verrichtingen thans op den linkervleugel geschie den." Ook uit dit offieieele bericht b'ljkt weer dat de veldslag s'echts lang zaam vordert. Wij hebben reeds dezer dagen in de „Times" kunnen lezen, dat de Duitsche versterkingen, langs de Aisne aangelegd, zeer sterk zijn. In de „Manch. Guardian" komt nog eens een beschrijving voor van Dufilsche zijde wordt over de_ eigen posities in dat gebied wat onderdeden betreft, niets meegedeeld waarin der Duitschere in hun tin ie zoo sterk zijn, dal wanneer geen strategische verrassingen voorkomen waarop het zeer aangenaam is te specülee- ren, maar die men toch niet te veel verwachten moet. iedere aanval lei den moet tot, een terugslag en slechts succes kan hebben, wanneer de te genstander tot uitputting is ge bracht. Het Eugelschc blad spreekt zijn bewondering uit voor wat de Duit- schers daar hebben gedaan. Zij heb ben de kunst der veldversterkïiig op gevoerd tot een hoogte die nooit te voren op die schaal is bereikt, en zij hebben daardoor een stelling, die van nature van gewone sterkte was, ge maakt tot een vestinglinie, sterker en van meer weerstandsvermogen dan een gebouwde linde van staal 'l Blad wijst dan op dc weinige waarde van de stalen koepels, die bij do forten van Luik is gebleken. Sta'en koepels zijn daarom zoo onjuist, wijl de aanvaller weet, dat zij er zijn en wijl bun positie niet kan worden gewijzigd. Dit Is juist het voordeel der Duit sche linies, dat zij onzichtbare ar- tilleriebattevijen hebben, die te ver plaatsen zijn. Dat maakt, d'e aanval len. der Franscli-Bngelscho troepen op die linie zoo ontzettend moeilijk. Vandaar dat nu al sinds weken op d'it gebied zoo weinig verandering is Voortdurend worden aanvallen en te genaanvallen gedaan, maar een re sultaat. van eenige beteetoenis is niot bereikt. Het blijkt wel, dat het Duitsche le gerbestuur alle kracht in het werk stelt om aan den Duitschen linker vleugel, in 'het gebied tusschen de Argopnen en Verdun en aan de oost zijde -dier plaats, »ich een doortocht te banen, en de Fransche troepen te rug te slaan. Dit blijkt wel uit de over dit gebied wat meer woorden rijke Fransche berichten, die mel den De Duitschere zetten met bui tengewone hevigheid hun aanvallen voort ten oosten van de Argonncn, en do hoogten langs de Maa-s. Dat zijn dus de legers, die ten wes ten en ten oosten van de huie Ver dun—Toul opereeren, en die pogen de vestingwerken der linie te doen vallen. De Duitsche generale 6taf meldde, dat de aanvallen op de sperforten ten zuiden van Verdun sedert 23 Septem ber begonnen zijn. Voor dn len zijn zware batterijen aangelegd tegenover de Fransehe werken, waar in waarschijnlijk de kracht der 42 c.M mortieren zal beproefd worden op de stalen koepels van de forten. De oorlogscorrespondent van de Daily Telegraph", seint: Do loop van den veldslag in Frank rijk kon zooals van zelf spreekt niot omstandig beschreven worden. Geen mensoh kan hem overzien; een goed lootper zou bijv. minstens 14 dagen noodig' hebben om van hot eene eind bet front naar het andere te ko men. Uit een menigte van onsamen hangende en nauwgezet onderzochte bijzonderheden die ik zelf van mede strijders heb gehoord, kon uk echter vrijwel oordeelen over den loop van zaken. De hoofdzaak is dat de Duitsehers van de Marno zijn teruggetrokken omdat zij moesten; zij rukken thans niet voorwaarts omdat zij niet kun nen. De bondgenooten van hun kant kun nen niet sneller vooruitkomen, omdat de vijanden talrijk en welbewapend zijn, sterke stellingen bezet hom den en zich volkomen bewust zijn dat als 't nu breekt, 't vooir goed zul zijn. Hun langdurige en wanhopige tegenstand daarom even goed verklaarbaar als hun terugtocht. De stellingen die do Duilschers thans bezet houden, zijn ten minste drie weken geleden voor hun in gereedheid gebracht om het leger te redden vooir het geval het mocht worden versla gen aan de Manie. Daar- zijn op do eerste linie emplacementen, gelegd voor het belegeringsgeschut, die zijn afgerasterd met prikkeldraadversper ringen. Deze voorzorgsmaatregel heefL hen gered, want de terugtocht van den rechtervleugel is een vlucht geweest. Tijdens drie dagen en nach ten zijn de Fransdhen en Engels-chen noordwaarts gerukt en de gevangenen die zij maakten toonden den toestand waarin do Duilschers verkeerden; hon ger en uitputting. Toen werd naar mij iemand van het hoofdkwartier eener divisie mee deelde vrij onverwacht voor de bondgenooten, een einde gemaakt aan do snelle vervolging, juist ten zuiden van de Aisne waar plotseling ge schutvuur van sommige heuvels klonk Non-combattanten zochten haastig een schuilplaats, de cavalerie zwerm de uit en de officieren der infanterie kozen zoo gauw liet ging stellingieri voor bun troepen. Langs een front van tien mijlen werd het begin van slag ziohbbaar. Op do tusschen de vijandelijke stellingen liggende la ge landen en heuvels zag men overal •ookkolommetjas van het geschut en uiteenspattende granaten. De troe pen der Franschen en Engelscben zaten de Duilschers echter zoo diülit op de hielen, dat dezen niet in staat en zicli lang genoeg ie handhaven om hun hoofdmacht gelegenheid te geven, zich te nestelen In de aanvan kelijk gekozen stellingen. Zij werden daaruit verdreven en over do rivier gejaagd. Toen trachtten de Eugel- schciL hij klaarlichten dug de rivier over te steken. De drie sleenon. brug gen tusschen twee dorpen waren dooi de Duilschers vernield, de ijzeren (spoor-) brug was gedeeltelijk blijven bestaan; ofschoon do Du it schors ge tracht hadden ze op tc blazen, wa'reui enkele pijlers nog intact. Op die brug richtte de vijand dag en nacht een vreeselijk geschutvuur, om te trach ten ze geheel te vernielen. Het oversteken van de Aisne is een veel beleekeii en.de krijgsverrichting geweest. Hot duurde eenigen tijd vi Franschen in staal waren pontons over de rivier te Leggen, want de Duitsche artillerie veegde telkens de oevers der rivier weer schoon. Ten laatste echter bracht het geschut der Ixmdgenooten een deel dor eerste linie van de Duitsche kanonnen tot zwijgen en onder liet verminderde granaat- vuiur en een hagelbui van kogels uit de Duitsche loopgraven, kropen onze soldaten langs de overblijfselen de spoorbrug en stormden toen op de Duitsche loopgraven aan (die buiten hot bereik van ons geschut lagen). Weldra waren zij tot op 400 yards van de Pruisische geweren genaderd. Wat deze dapperen daarbij te verdu ren hadden, kan men zich lioht voor stellen, doch voet voor voot wonnen zij terrein en behielden hot. Op een andere plaats hadden de Fniri.-vchen met even grooten helden moed volhard in hun pogingen om ponton-bruggen over de rivier te slaan, in weerwil van het verschrik kelijke granufttvuur vreeselijk is dit en het brengt zware verwoestin gen en zij hebben hun mannen aan de andere zijde gekregen. Het was bii.ua onmoireliik bij dag licht tets te doen Het grootste deel van dit werk van bruggen slaan en loopgraven maken ia 's nachts ge beurd, terwijl de Duitsche zoeklich ten. zwierden over het land en de ichting voor do kanonnen aangaven. Zoo blijft dit wanhojug terrein win- niui nog steeds voortduren. Nachts onderzoeken de Duit s-obers het terran met hun zoeklich ten en granaten, terwijl de Fron- 9c.lien en Engolschen werken in duis ternis en geheimzinnigheid, zelfs de lichten van de auto's van do stafoffi cieren diooven ze. Toen op een nacht het Britsohe :einötatlion was in orde gebracht bij de verwoeste ijzeren brug want nu hebben de Duilschers niet veel ter ruin verloren ontdekten de zoek lichten de ingenieurs en bijna onmid dellijk volgden die granaten Verseheiden© stukken zwaar ge schut van de Duitvchere zijn reeds genomen. "oegegeven moet worden, dal het volstrekt onmogelijk is deze stelling van de Du:tschers te bestormen', hoe wel herhaaldelijk Franische en voor al Aligerijnsche troepen welke laatste niets kan terughouden on bevreesd over het open terrein de loopgraven van den vijand hestonnen en grooto niacin Duitsche reserve dadelijk noodzaken in de vuurlinie to kounen. Enkele dagen geleden zijn draad- looze telegrammen uit de Duitsche versterkingen dooi de Engelschen onderschept. Due hielden in, d'at een nlieuw Duitsch leger, dat in aantocht is, uitgeput is door lange marschcn en gebrek aan voedsel. Andere onder schepte telegrammen vertelden ech- dat hot leger veilig was aange komen. Slechts hard 6n langdurig volhou den wal hier terrein deen winnen. Talvan verdwaalde Duitsehers zijn verborgen in de^boeechen, welke overal in deze heuvelachtige streek groeien. Fazanten, in doze stille bos sullen opvliegende, brengen ontroe ring bij de kleine groepen Duitsehers d'io vergaan van honger en zich dan wanhopig bloot geven en verwoed schietere De bevolking van liet land lieeft voor eigen veiligheid een nieuw t. sport bedacht, welke wij Ilun- nenjaoht noemen, HOEVEEL BLOED ER VLOEIT. Dat do strijd in Frankrijk ontzag lijk veel menschenlevens kost. daar aan twijfelt niemand meer, en dat dezo verliezen vooral aan Duitsche zijd© onder de officieren worden ge leden, blijkt wel uit het feit, dat van "iet vijfde Westfulische Infanterio- regiment no. 53, dat van het begin van den oorlog af in het vuur is ge weest, niet minder dan 23 officieren, o. w. 3 majoors, gesneuveld zijn zoo meldt de „Telegraaf", DE BESCHIETING VAN DE KATHEDRAAL TE REIMS. Aan de „Köln. Zeitung" wordt uit Berlijn geseind- „Het bericht uit Fransche bron, dat Z. II. de Paus bij keizer Wilhelm of dc Duitsche regee- ï'ing geprotesteerd zou hebben tegen de beschadiging van de kathedraal te Reims, is niet juist. Waar is, dat Z. II. door den Prui- slschen gezant b iiden pauselijken stoel over de werkelijke toedracht is ingelicht en dat hij zich over de ge geven verklaring bevredigd beeft ver klaard. In België. Sedert Zaterdag kanipeeren 40 000 Duilschers in de omstreken van Wa terloo. I-Iun hoofdkwartier is geves tigd te Ruysbroeck. Uit Sas van Gent wordt gemeld Een Duitsche wielrijderspatrouille ontmoette een troep Belgische solda ten bij N-inove. Een gevecht ontstond, waarbij negentien Duilschers vielen. De eeni- ce overbl i j vonden vertelden, dat hun gelast was do houten windmolens, waarvan sommige 250 jaar oud zijn, te vernielen. Die molens, staande bij St. Maria-Lierele, Nedenbmkel, Schoo- risso en Ellezelles, werden vernield door dynamiet. Uit Sas van Gr>nt wordt aan dHö N, R. Cl. geseind. Den 2261eii dezer is. een uitgebrei de actie vau liet garnizoen van Ant werpen in Zuid oostelijke richting begêttuan, gericht tegen de verbin dingen vun do Duitsche Legers over Luik. Den 23sten zijn tusschen Mcche- len en Aerschot ongeveer 2000 man Duitsche liandistonn buiten gevecht gestold. Alle (1800) krijgsgevangenen, hui ten de officieren, worden dadelijk naar Engeland vervoerd. De moeite officieren trouwens, die door de Bel gen gevangen genomen zijn, zijn niet doorgevoerd, maar te Antwerpen ge in teriiewd. Togen hen, in wiens bezit gestolen voorwerpen gevonden zijn, of tegen wio sterke vermoedens be staan, dat zij de gruwelen in Aer schot, Leuven enz. hebben bevolen, wordt voor den krijgsraad rechtsin gang verleend. Van 't Oostelijk OorlogsJoonoel De Russische leualie te 's-Graven- hage ontving het volgende bc-richt over de krijgsverrichtingen der Rus sische legers Op het Gaücische gevechtsterrein hebben de Russische troepen de ver sterkte stelling van Falstyn, Chirew en Ustrzyki genomen, daardoor de nadering van de versterkte plaats Przemysl van de zuidzijde dekkende. Aan de noordzijde zijn eveneens ge nomen de forten in de streek van Radimt, met het geschut waarmede zij bewapend waren. Het garnizoen van Przemysl heeft Módica in zijn oostelijken sector ontruimd en is op de fortenlinie teruggedrongen. Uit Petrograd wordt geseind, dat de Russische Staf berichtDe Rus sen hebben een poging van de Duit sche, voorhoede om verder door te dringen in het gouvernement Sou- wal ki verijdeld, In de streek van Sjsjutsin en Vin cent hebben verschillende voorpos ten-gevechten p'aats gehad, die gun stig af'iepen voor de Russen. In Wesl-Galicië zijn geen gevech ten geleverd. Het Oostenrijksche le- ;er, dat teruggedrongen is uit Khy- 'ow, heeft zijn terugtocht voortgezel. Op het Zuidelijk Óarlogstaoneel. SERVE' EN OOSTENRIJK. Aan dc „Südsl arische Korrespon- denz" wordt, urt Sofia bericht: Aan de Bulgaarsche bladen w-ordt uit Nisj medegedeeld, dat dc- gebeurtenis sen op liet Oostenrijksch-Servisch oorlogstooneel in alle Servische klin gen de grootste ontsteltenis wekken. Het mislukken van het Servisch aan- alleiid optreden tegen de monar chie heeft aan a'le hoop op een gun- etigen afloop van den oorlog, die men koesterde, den bodem ingesla gen. Kambana" bericht.: Na de ver nietiging van de Timok-divisie 'heeft ook de Sehumadia-divïsie, die tegen Oostenrijkers was uitgezonden, zware verliezen geleden. Uit het verre Oosten DE HOOFDSTAD VAN DUITSCH NIEUW-GUINEA BEZET Do Engelsche Admiraliteit heeft een telegram ontvangen met de mode- deeling van rice-admiraal Patey, dat de hoofdstad van Nieuw-Guinea door Australische troepen is bezet en dat daarbij geen tegenstand word onder vonden. De vijandelijk© troepen waren bij eengetrokken te Herbertshöhe en werden daar vernietigd Een Australisch garnizoen ligt thans in de stad. Verspreid nieuws van d® oorlogsvelden RUSLAND IN MOBILISATIE- EN OORLOGSTIJD. Men schrijft aan de „N. R. Ct." o.a.: „Moge het reizen op zichzelf geen onverdeeld genoegen zijn geweest, ons verblijf in den Kaukasus en de tocht dwars door het hart van Rusland in mobilisatie- en oorlogstijd lieéfl ons veel belangwekkends doen zien. De vijf weken in Rusland doorge bracht geven ons niet het recht om een vaste"opinie over Russische toe standen te vormen, maar het gaf ons wèl een indrük van de stemming van het volk in deze zeer bewogen tijden, waarin men kan ve-rwachten, dat juist de kenmerkende karakter-eigen schappen sterk naar voren zullen treden. Welnu, als dat inderdaad zoo is, dan kaa ik hier niet volle gerust heid verklaren, dat de Kaukasus, en gansch Rusland trouwens, doorgaans zeer verkeerd worden beoordeeld. Maar óók heeft deze reis ons de over tuiging gegeven, dat het Rusland van liet heden allerminst meer het Rus land is uit de dagen van den Japan- sclien oorlog. Wij hebbeu dit niet al leen met eigen oogen aanschouwd, maar wij hebben dit oordeel ook ver nomen van tallooz© vreemdelingen van verschillende nationaliteit, die door hun betrekking reeds jaren in het land wonen. Bijna allen uitten hun verbazing over de veranderingen, dio in luttel aantal jaren in Rusland hebben plaats gegrepen, vooral op militair gobied. Het was b.v. een algemeen bekend feit, hoe de Russische soldaten gedu rende den Japanschen oorlog met geweld naar het oorlogsterrein gedre ven moesten worden, hoe soms zelf verminking voorkwam, om vrijstelling van den militairen dienst te verkrij gen. En thans.... duizenden en duizen den hebben wij naai* het front zien trekken, zelfs in het hort van het wil- de Kaukasus-gebergte kwamen wij troepen Tartaren tegen, op hun da gen, dagen langen niarsch naar Tiflis, waar zo zich voor de mobilisatie moesten aanmelden en allen, zonder uitzondering, waron in de best denk bare stemming. Tcekenend was de verontwaardiging vau een boer, wiens vier zonen dienden, omdat men hein niet wildo mee hebben, daar hij 55 jaar oud was. „Was dïit nu te oud om in liet leger te dienen Over de beweerde revolutie in den Kaukasus heet het Welnu, laat mij onomwonden v klaren, dat wij gedurende ons verblijf van drie weken in den Kaukasus niet één wanklank hebben vernomen. Vlot liep de mobilisatie van slupeJ, zelfs geen luidruchtig troepje zijn wij tegen gekomen. Zonder eenige vrees w delden wij door Tiflis, bezochten de achterbuurten en maakten tochten ui hot gebergte, liet was dan ook onz© grootste verbazing, dat wij', bui ten Rusland gekomen, de berichten lazen, als zou er in den Kaukasus opstand zijn uitgebroken Niets w iiunder waar. lien bepaald uitgelaten enthousias me troffen wij bij de troepen nergens aan, maar een prettige opgewektheid was zonder uitzondering de heer men de pijnlijke verschrikking var. den oorlog, weid men herinnerd aan den ernst der tijden. Overal huilend© vrouwen, drensende kinderen. Maar. de mannen.... geen één zagen wij mor rend vertrekken. Als het signaal werd gegeven, dan was het of de droefheid wegzonk de jongste dreumes kwam nog even oi) vader's arm moeder werd nog eens o.p den schouder geklopt, dan vertrok de eindeloos lange treinoveral wui vende petten en een hartelijk hoera steeg op. Maar er was nog iets wat ons en trouwens iedereen trof, namelijk dat var. do geweldige troepenmassa's, die wij te zien kregen, alle manschappen uitstekend waren toegerust. Meestal los om de schouders droegen ze de splinternieuwe, dikke winterjassen en nagenoeg all© schoeisel (hooge laar zen) bleek nieuw. D© belangstelling in dezen oorlog is groot. Armen en rijken, soldaten en burgers, kochten de bulletins overal waar ze slechts te koop werden aan geboden. Of steeds de gehcele waar heid wordt medegedeeld, kan ik niet beoo.'dcelen, maar dat weet ik wel, dat ook de tijden voorbij zijn, waarin men hot volk wat voorspiegelde. De berichten over de groote verliezen der Russen in Oost-Pruisen stonden on omwonden vermeld op de borden bij «le courantenbureaux, maar.... ze w a nen niet in staat in dc stemming ver andering te brengen, evenmin als de overwinning bij Leinberg tot snoeverij aanleiding gaf. Sprak men de men- schen over Duitschland, dan heette het„Het koste wat het wil, maar we moeten winnenwant dit hebben wij gemerkt, de haat tegen Duitschland is onbegrensd. „Er is haat genoeg, niet voor één, maar voor 10 oorlogen", zei lde ons iemand, die met de Russische teetanden zeer goed op de hoogte was." „Ten s'otte wil ik iets vermelden, dat hij den vreemdeling de grootste verbazing, hij den beschaafden Rus een gevoel van rechtmatige trots op wekt, n.l. dat de regeering van den eersten dag der mobilisatie af en voor den duur van den ga use hen oorlog den verkoop van a'cohol iu Rusland heeft verboden. In de stations en de itauratiewagens zelfs konden wij geen droppel wijn of bier krijgen. Al leen in eenige eerete rangs hote s was de verkoop toegestaan. Geduren de de 5 weken van ons verblijf in het rijk hebben wij niet één beschonken gezien. Eri aven merkwaardig het, dat het volk er zich volko men iu wist te schikken. Thee scheen de volksdrank geworden en voor het overige schenen de watermeloenen de plaats der waiki te hebben inge. omen." VERZORGING VAN GEWONDEN. De Duitsche regeerings-coniimissa ris voor den Roode Kmisdienst ant woordde op Wachten over dezen dienst: „Het Duitsche volk is in de laat ste decennia ten gevolge van zijn hooge beschaving en zijn welvaart in hoogen graad verwend geraakt. Door ziekenkassen en dergelijke lichamen kon in tijd van vrede zelfs de armste voor zware verwondingen onmiddel lijk de beste geneeskundige hulp etn verpleging erlangen Daardoor kunnen wij ons veel min der gemakkelijk aanpassen aan de oorlogstoestanden, waarin zelfs bij de uilmuntendste organisatie dergelijke gevallen niet kunnen worden verme den. Derhalve is het zaak het Duit sche volk duidelijk te maken, dat het zich er bij moet. neerlegges, dat zulk een snelle hulpverleening als wel wen schel ijk ware, nu eenmaal niet altijd mogelijk is. Zelfs een verdubbe ling of verdrievoudiging van het vrij willige personeel zou daarin zelfs geen verandering kunnen brengen."' DE VIOLIST FRITS KREISLER GEWOND. De violist Fritz Kreisler, die als luitenant dienst, doet in hot Oosten rijksche leger, is gewond. Zijn rechter schouder is door een kozakken paard gekwetst,, maar da artsen twijfelen niet. gelukkig, aan een volkomen ge nezing, Hij zelf heeft, verteld hoee hij, bij de voorposten vechtend, een kozakken- afdeeling op zich zag aanstormen: i.vn hoefslag trof hem aan den schouder, maar hij had nog de kracht oen .ande ren kozak, die om hem heen ïteed, met de revolver neer te schieten. Toen verloor Kr*esler het bewustzijn. Do oppasser ging zijn luitenant later op zoeken en heeft hem gered. EEN IIEI.D. hospitaal ri Ne vors ligt eer. gewonde Fransche soldart, Leon Founiier genaamd, van wiens held haftig optreden de correspondent le Parijs van de „Times" htet volgende verhaald: In een heete schermutseling tus schen d© Fransche en de DuilseUè infanterie waren Fomrnier en een vriend van hem, Issèle goliceten, sa* men ouder het vuur. Do twee Fran schen gmgen op den grond liggen ei. beantwoordden het vuur tót Issète gewond was. Toen nam Fournier zijn vriend op zijn rug en droog hem ou der een regen van kogels in de rich ting van de Fransche linie. Zijn wt-i werd versperd door vier Pruisen, maar hij had zijn geweer nog. Hij legde zijn gewonden vriend neer en met zijn twoe laatste patronen legde hij twoe van de vier vijanden neer. Dc twee andere Pruisen stormden met gevelde bajonet op Fournior at en de ze s\achtlo hun komst niet af, maar rende hen tegemoet, reeg den eene aan zijn hajonet en worstelde met den ander. Hoewel Fournier zwaar aan do hand gekwetst werd, wist. hij zijn tegenstander te dooden, ronde terug naar zijn gekwetsten vriend en droog schcnde stemming. Aan vele stations j woonden wij het afceheid bij van tal-1 kelend, naar de Fransche voorposter looz© reservisten. DMi even voelde terug.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5