MODERNE KUNST. ,,"t Mijne zeker?' „Ju". „Om die geweren?" „Ja". ..Ik liad hot nog gezegd!" l.u verontwaardigd vertelt hij mij: ,1)0 burgemeester liet de wapens van 3e burgerij inleveren cn legde ze in mijn huis, omdat dit van de gemeen te is". „Toen de Duiischera kwamen", her nam de ezeldrijver, „zei de burge meester, dat aile wapeais ingeleverd waren. Een overste vroeg waar ze lagen en ging met eenige soldaten naar uw huis. Ze hebben de beste ge- wam meegenomen en de andere ka- pot geslagen. EIGENAARDIGE OORLOGSBUIT. Uit Smolensk wordt gemeld, dat daar oen merkwaardige oorlogsbuit is aangekomen, welke bestaat uit al het stamboekvee en ae stoetterijheng- sten van den Keizer uit Rominten, in Oost-Pruisen, die in handen van de Kussen warén gevallen. De dienen worden naar Moskou gevoerd, oni aan het Russische landbouw instituut ten geschenke gegeven te worden. Dit sal ze over verschillende fokvereeni- gingen verdoelen. DE UITWERKING VAN DUITSCHE ARTILLERIE. Do oorlogscorrespondent van de „Vossische Zeitung" schrijft over de uitwerking van de Duilsche artillerie op een sperforlf ten zuiden van Ver- „Onze rit ging wederom de Coto Lorraine op, ditmaal tot de hoogte vuil St Mimel, dat links van ons in 'ji vallei lag. Rechts van ons lug in de diepte aan de overzij van de Maas Chanvoncourt. Rondom woedde de strijd, achter ons in het bosch don derde een Reiersche hoawitser-batte- nj, die ook al geholpen had, om M&- nouvilliers, dat als het sterkste fort ter wereld bekend stond, te vernieti gen. Bijna loodrecht stegen de bom men tot zeker over de 4000 meter {hoog, huilende de lucht in, om dan op meer dan 10 kilometer afstand hun vernielingswerk te verrichten. Vlak voor ons knalden de schoten van 'n andere Duitsche batterij, blijk baar een van lichter kaliber, en over al in de rondte langs den heelcn hori zon, stegen de witte rookwolken van de Duitsche en Fransclie vu-urbr aken- de zware kanonnen op, telkens onder broken door de kleine wolkjes, af komstig van springende shrapnells. Ouze wereldberoemd geworden 42 c.M. mortieren konden we niet te zien krijgen, wel echter een zusterskindje, waarvan bet projectiel de kleinig- lieid van 385 kilo weegt I Uit dit steil- baangeschut kan men, om zoo te zeg gen, over den Mont Blanc heen op oen daarachter opgesteld doel schie ten. Vlak achter den houwitser staan de, konden we duidelijk de lucht- kolom zien, die de granaat mee in de hoogte sleurt en gedurende een breuk van een seconde konden we het stalen lichaam van de granaat bijna vlak Loven onze hoofden m de zon zien glanzen, en wel ettelijke duizenden meters hoog. Daarna vervulde gedurende meer-, dere seconden een onheilspellend ge- lhuil de lucht, totdat een doffe knal verkondigde, dat het projectiel zijn doel bereikt had. biet fort Lionville, waarop het vuren gericht was, beant woordde dit al reeds sedert den voor middag niet meer. zoo ook de andere Zuidforten van den spergordel. Van Fransche zijde werd de strijd op dit deel van het slagveld, hoofdzakelijk van de talrijke tusschenstellingen uit gevoerd, en zoo zal het ook nog wel in de eerstvolgende dagen zijn. Hun ne vernietiging gaat daarom zoo langzaam, omdat ze telkenmale van positie veranderen. Iedere batterij be zit drie of vier, sedert maanden voor bereide tusschenstellingen, en zoodra de eene beschoten wordt, rijdt de bat ten ij naar de naaslbijgelegene stelling en opent van daaruit na eenige uren wederom het vuur. Van de zee. DE „KARLSRUHE". Volgens een officieel bericht heeft de Duitsche kruiser „Karlsruhe" in den Atlantischen Oceaan zeven En gelsche schepen in den grond geboord. (De „Karlsruhe" is een kleine kruiser .van 5000 ton, in 1912 gebouw, en loopt ongeveer 28 knoopen). ENGELSCHE MIJNEN IN DE NOORDZEE. De Engelsche admiraliteit deelt me de, dut de Duitsche tactiek van onder- zcescho mijnen, gecombineerd met de activiteit der Duitsche onderzdeboo- len, het nemen van dergelijke tegen maatregelen uit militair oogpunt uoodzakelijk maakt. De Engelsche regeering heeft dieo- tengevolge machtiging gegeven tot het leggen van onderzeesche mijnen op verschillende plaatsen en een systeem van een mijnenveld is ingevoerd en zal op groole schaal worden uitge breid. Ten einde de gev aren voor neutra le schepen te veïminderen, deelt de admiraliteit mede, dat het voortaan voor elk vaartuig gevaarlijk is de ruimte tepasseeren begrepen tusschen 51 gr. 15' en 51 gr. 40' noorderbreedte en 1 gr. 35- en 3 gr. oosterlengte. In herinnering wordt gebracht dat de zuidelijke grens van het Duii- he mijnenveld ligt op 52 gir. N.B. Ofschoon deze grenzen wat men noe- aen kan de gevaarlijke zón© vormen, mag men er niet uit afleiden, dat de scheepvaart veilig is in het geheele zuidelijke deel van do Noordzee. Aan Engelsche scliepen is instructie ge geven om alle schepen, die in oostelij ke richting varen, te waarschuwen. MIJNEN IN DE ADRIATISCIIE ZEE. Meldde een telegram reeds, dat een Italiaansche vüsselicrsboot in de Adri- otisdlie Zee op een mijn gestooten en fa-zonken is, thans verneemt de ,,Dai- y Telegraph", van haor correspon dent te Rome, dat een tweede vls- Kchersboot hetzelfde lot heeft onder gaan, Er is een verlies van tien men- echenlevens te betreuren. De scheep vaart iu de Adriatïsche Zee ligt stil. Do Italiaan scha regeering heeft on middellijk een protest ingediend bij de Oostenrijiksche regeering en gewe zen op de bepalingen der Ilaagsche Conventie, betreffende drijvende mij nen, Zij verzocht dringend maatrege len le nemen om zulke Incidenten te voorkomen. DE j.EMDEN". Volgens een door de „Times" ont vangen bericht uit Colombo, moet zich een neef van den keizer aan boord bevinden van den Duilsche nkrulser „Eniden", die het in afgelegen wate ren Enge'sche handelsschepen vrij lastig maakt en reeds eenige in den grond boorde. 200.000 DUITSOriERS OPGEVAN GEN. Naar uit Barcelona aan de ..Times" wordt gemeld, hebben Engelsche kruisers aldaar het afreizen belet van 160 Duitsche reservisten, die uit Mexico te Barcelona waren aangeko men Naar ramttng heeft de Enge'sche vloot op dio wij'ze het vertrek van 200 000 in het buitenland vertoevende Duitschers verhinderd. GEVANGEN GENOMEN. Te Grimsby (aldus meldt de ..Daily Telegraph") heerschle sinds eenige weken groote ongerustheid over den Engelschen trawler „St. Cuthbert", welke den 21en Augustus vertrokken en waarvan sedert dien datum niets meer was vernomen. Thans blijkt ech ter uit een brief van den kapitein van den trawler, dat het vaartuig door de Duitschers tot zinken gebracht en de bemanning gevangen genomen is. De brief van den kapitein, Green gehee- ten. luidt als volgt» „Wij zijn gevangen genomen door een Duitsche torpedoboot en ons schip is tot zinken gebracht, op ongeveer 70 mijlen van de Ilismber. Zij kwa men 's nachts bij ons aan boord en na de scheepspapieren opgeëischt le hebben, bevalen zij ons onze kleeren bijeen te pakken en onmiddellijk bij hen aan boord te komen Zij behan delden ons goed en tol heden kan de wijze, waarop men ons behandelt, niet beter zijn.", DUITSCHE TORPEDO'S. Een vakman noemt in de „Basler Nachrichten" de explosieve kracht van den Duitschen torpedo een nieuw geheim, van niet minder gewicht dan dot van de 42 c.M.-mortieren. Men nam tot nu toe aan, dat men met een enkelen treffer ten hoogste een kleinen kruiser van 2 tot 3000 ton kon doen zinken, "en dut men voor grootere schepen ten minste drie tref fers noodig had. Negen jaar geleden kor.den door granaten zwaar bescha digde Russische schepen, zich nog na 6 tot 7 torpedotreffers uren lang bo ven water houden, maar thans zijn de Er gelsche kruisers 11a een enke len treffer van een torpedo, afgevuurd door een Duitsch© duikboot van ver ouderd type, binnen drie tot vijf mi nuten naar den kelder gegaan. Het fs mogelijk, dat de Engelsche torpe do's even goed zijn als de Duitsche, maar de eohrijver meent dat het ver gaan van de kleine „Hela" eer van 't tegendeel getuigt. De geheele beman ning jton zich immers nog redden op vier man na, die denkelijk door het torpedo-schot zelf zijn omgekomen. Allerlei. DE VOORGESCHIEDENIS V \N DEN OORLOG, De „National Tidende" le Kopen hagen publiceert de volgend© medc- deelingen van den Duitschen minister van buiten!andsoh© zaken, als ant woord op de jongste mededeelingen van liet interview met den Engel schen onder-minister Acland: „Acland beweerde, dat Enigelands ingrijpen in den oorlog het gevolg was van hot schenden der neutraliteit van België door Duitscliland. Maar Si'r Edward Grey verklaarde reeds pp 3 Augustus in hot Lagerhuis, dat hij de Fransche ambassade reeds in, den namiddag van 2 Augnistus vollen steun der Engelsche vloot had verze kerd voor het geval dat de Duitsche vloot logen de Fransche kust of de Fransche scheepvaart zou optreden. Eerst in den nacht van 3 op 4 Augus tus sohonden de Duitsche troepen de neutraliteit van België. Voorts had Sir Edward Grey reed3 op 1 Augustus aan prins Lichnows- ky geweigerd, Duitschland van de neutraliteit van Engeland te verzeke ren, zoo Duitschland de neutraliteit van België zou respecteeren. De reden voor de Engelsche deelne ming aan den oorlog is niet de al truïstische zorg voor de onafhanke lijkheid en de integriteit van België. Die had Duitschland Engeland uit drukkelijk verzekerd. De bezorgdheid, dat het gedeelte dor zuidkust van het Kauaal aan de zwak ke handen van Belgie ontnomen, en een operatiebasis voor d© Duitsche vloot zou kunnen worden, heeft En geland niet alleen aanleiding gege ven orn zelf aan den strijd deel te ne men, rnaar ook tot de ontzettende mis daad het betreurenswaardige België tot tegenstand aan te moedigen. De houding van Engeland werd alleen in gegeven door de Engelsche zelfzucht. Zoo thans op de slagvelden van het vasteland de zonen van Duitschland, Oostenrijk-Hongarijö, Frankrijk en Rusland sterven voor hunne landen, treft de moreele verantwoordelijkheid daarvan in do eerste plaats de En gelsche staatkunde. Deze is het steods geweest, die de volken van het vaste land tegen elkaar opzette, om zelf ongestoord de wereld te kunnen be heers cJi en." DE LEVENSMIDDELEN IN DUITSCHLAND. Geheimraad Ruelmer, de grondleg ger der voedingyphysiologie, publi ceert m de „Mediciiiisch© Wochen- -clirift' een artikel over de volksvoe ding iu DuitscldaiwL Uitguande van de veronderstelling, dat Duitschland volkomen zou zijn afgesloten van do buitenwereld, en op eigen voorraden zou inoelen te ren, komt prof. Ruebner tot liet vol. gend© resultaat: Melk is een product, dat, op een lotilbeterikeniende (kleinigheid, na, in het eigen bind geproduceerd wordt. Een stapel van 11 m il Hoen koeien le vert ongeveer 1 15/100 L. melk por dag en per hoofd der bevolking, waaruit de behoefte aan zuivelproducten ge dekt kan worden. Het gemiddelde melkverbruik is ongeveer 341/1000 L. per hoofd en per dag. dat van l>oter 18 gram cn van kaas 7.8 gram. Er is dus een rijke overvloed aan dat voo dingsmiddol. Als ieder bewoner van Duitschland maar een gram boter per dag minder op zijn brood smeert, dan stelt dat reeds ean verbruiksaf- nemnig voor van 25.000 ton boter. Voor de bolerfabricatie gebruikt man rond het dertigvoudig gewicht aan ritelk, dus 750.000 ton melk. En ter wijl nu een koe in doorsnee 2500 liter melk per jaar leven, dus 2.5 ton, geeft de besparing per hoofd van éon gram boter per dog, de productie van niet minder dan 300.000 stuks, melk vee. Wat nu do vteeschproduclï© aan gaat, hierover geeft Ruebner de vol gende cijfers: do Duiteclrer is de grootste vloescheter van alie cultuur- stalen hij gebruikt per hoofd en pier jaar niet minder dan 52.3 K.G., tegen een Engelschman 47,6 een Fransch- man 35.6, een Hollander en Belg 31.3, een Oostenrijker 29.0, een Rus 21.8 en een Italiaan zelfs niet meer dan 10.4 K G. vkoosc'r per hoofd en per jaar. Dit enorme vlceschvorbruik is tot nu toe door do veeteelt in Duitsch land metterdaad gedekt geworden. Aan dierlijke voedingsmiddelen ont breekt het dus Duitschland zeker niet. Ruebuer gaat dan over tot de be schouwing \an productie en cc.n- snmj»t:ie van de plantaardige voe dingsstoffen, de aardappelen, het graan, de groenten, enz., en komt tot de sloisom, dat hij met abooluto ze kerheid durft te beweren, dat tarwe en rogge te zanien genomen, de behoef te voor brood- en meel bereiding uit de inlanrischo productie niet alleen volkomen dekken, inaar dat er zelfs nog een belangrijk overschot uit den oogst overb'ijft. Dat de Duitsche slachtveemarkt in staat is het Duitsche volk te verzor gen, blijkt ook uit de zoo juist gepu bliceerde resultaten der veetelling op 1 December 1913,ook deze toont dat de veestapel sterk is toegenomen. Het jaar 1912 leverde, vergeleken met 1937, een vermindering op met bijna 450.000 stuks, maar 1913 toont, ver geleken met 1912, eene toeneming met 6.812,32 stuks. Er zijn thans ongeveer 21 inillioen stuks rundvee gete'd. Do verliezen in Oost Pruisen gele den zijn belangrijk, daar deze provin cie- met 1.24 millioen stuks in de sta tistiek voorkwam. Maar er is slechts een deel van dit vee vernietigd of waardeloos geworden. Nog sterker cian het aantal runde ren, is b;t aantal varkens gestegen. Dat bedroeg op 1 December ongeveer 25 1/2 millioen tegen 22 millioen in 1912 en 22.15 millioen in 1907. BEHANDELING VAN KRIJGS- GEVANGENEN. Volgens een mededèeling van hot Roode Kruis te Weenen richtten de Russische gevangenen in de Radetz- ky-kazerne ondergebracht, aan het Russische Roode Kruis een schrijven, waarin zij dank zeggen aan het Oos- tenrijksche Roode Kruis voor de hu mane behandeling en verzorging, en waarin zij het Russische Roode Kruis eu het Russische volk verzoeken de Oostenrijksdhe gevangenen, in Russi sche hospitalen, op dezelfde wijze te verzorgen. Bij het Roode Kruis te Weenen wer den ook een auntal open brieven en kaarten ontvangen van in Russische gevangenschap geraakte Oostenrijk- sch? en Hongaarsclie soldaten daar uit bleek, dat ook m Rusland de ge vangenen humaan worden behandeld. DE „VORWftRTS" HERLEEFD. De „Vorwêirls", het Duitsche so ciaal-democratische hoofdorgaan, is weer verschenen. Aan het hoofd van het blad is opgenomen een schrijven van den opperbevelhebber in de Mar ken, generaal Von Kessel, waarin die, naar aanleiding van het verzoek van de „Vorwörts" om het verbod tot uit gave op te heffen, zegtOp den door mij gestelden eisch, dat voortaan, met het oog op de bij bet uitbreken van den oorlog gebleken eensgezindheid van het Duitsche volk, het thema „klassenhaat en klassenstrijd" niet in de „VorwSrls" zal worden behandeld, heeft de heer Haase (do rechtsgeleerde raadsman van de „Vorw&rts") nog schriftelijk verklaard, dat de redactie van de „Vorwarts", in overleg met de Commissie van toezicht, bit be sluit heeft genomen, de courant vol gens den door mij gcstelden eisch tij dens de a oorlog te redigeeren". Generaal V'on Kessel heelt naar aanleiding daarvan liet verbod van de „Vorwarts" opgeheven. UIT ZU1D-AFRIKA. Sprekend© te Bloemfontein deelde Sir Percy Fitz-Patrkk de mcening van oud-picsident Steyn over Duitsch land mede. Hij zeide „Tijdens do nationale conventie van 1909, toen de Unie in gevaar werd gebracht door de ver deeldheid over de hoofdstad, ver klaarde Steyn, dat de Unie van le vensbelang was voor het rijk ïn Zuid- Af ri ka, daar beiden (rijk en uuie) Duitschland als gemeenschappelijken vijand moeten beschouwen, die ge heel Zuld-Afrika in bezit wilde ne men. Dat was destijds de eenige reden a oor het strategische spoorwegnet in Zuidwest-Afrika en van de militaire toebereidselen." BELGISCHE VLUCHTELINGEN TE LONDEN. Men schrijft aan de N. R. CL uit Anerley, een voorstadje van Londen, over het onderbrengen van de Belgi sche vluchtelingen, zooals dat in Lon den geregeld is: Wij hebben hier in Anerley thans liet derde huis voor vluchtelingen in gericht. Morgen gaan wij weder een troepje van Alexandra Palace in Londen afhalen. Daar worden zij on dergebracht tot een beter tehuis voor hen beschikbaar ia. Mijn beetje IIol- landscli komt mij goed te pas, want do meesten sprcïïen alleen Vlaamscïï. Die uit den beteren stand kan ik het beste verstaan, omdat hun Vlaamsch het meeste op Ilollandach gelijkL Er zijn hier vele roerende gevallen onder de vluchtelingen, vooral onder de laatst aangekomenen., dio van hun brandende huizen moesten vluchten en een week of zelfs veeirtien dagen in de bosschen doorbrachten. Hun voelen zijn alle in slechten staat Een zeeman bijA'oorbeeld had zeer veir- wonde voeten, doordat hij Ader dagen en nachten had moeten loop en. De ze- nuAven \-an de meesten zijn zeer in de war. Wij hebben dus een groot aantal zenuwpatiënten. Van vele vrouwen zijn of waren de mannen soldaten. Sedert 2 Augustus hebben zij niet van hen gehoord. Zij vreezen dus het ergste en zij weten niet, wat er van hen en hun kinderen in de toekomst worden moet. Een droevig geval is dat van een grootmoeder, die hier met een waar schijnlijk ongeneeslijke ziekte in het hospitaal ligt en die avcI nooit naar België zal terugkeeren. De grootva der, met zijn getrouwde blinde doch ter, Avier man bij het leger bij Mau- beuge was, mag haar dagelijks be zoeken met het vijfjarig kleinkind. De grootvader bezat een vaar ton ka pitaal en is nu zonder een cent. Onze dokter doet prachtig werk, niet alleen als dokter, maar ook door bij zijn patiënten klee'deren en geld in te zamelen. Iedereen lielpt trou wens. Tweemaal per week krijgen wij viscli ten geschenke voor alle vluch telingen; de Avasch wordt kosteloos gedaan; de bakker geeft zijn brood voor ongeveer den halven prijs; de slagers zenden voortdurend vlcesch, en alle mogelijke giften komen van verschillende zijden. Wij hebben al heel wat geld en nog bijna geen uit gaven gehad, omdat onze voorraad steeds door geschenken wordt aange vuld. De huizen zijn kosteloos afge staan, zelfs de reparation worden door den aannemer van onze kerk kosteloos uitgevoerd. Alle mogelijke groot© firma's geven wat noodig is, bijv. de geheele inrichting der hui zen. Kleeding ontvangen wij bij mas sa's, daarvoor bestaat een sub-coni- missic, evenals voor het linnen, waarvan wij een niassa hebben, doch dekens komen wij voor den winter nog te kort. Wij hebben ook eenige Russen ge had, maar toen die weder ge>zond en wel waren, en behoorlijk gekleed, hebben wij ze naar een Russisch te huis gezonden, omdat wij het toch be ter vonden de nationaliteiten niet le mengen. Voor de handige mannen en vrou wen is er genoeg te doen in de tehui zen. De vrouwen, die te oud zijn om huiswerk te verlichten, doen naai werk. Iedereen heeft een taak. Een man van liombeek, die de geheele week op do boerderij werkte, behalve Zaterdags, wanneer hij barbier was, heeft «oh ook hier met die taak be last Zooals het hier te Anerley is. Ls het in vele voorsteden van Londen. EEIN VROUW ALS BURGE MEESTER. Fransche bladen spreken met geest drift van mevrouw Machetez, de wouw \an den vroegeren Senator van het Aisne-departement Mevrouw Ma- oherez treedt in deze dagen op als... burgemeester van Soissons en Avel van het oogenblik af, dat de burge meester dier stad bij het naderen der Duitschers zijn gemeente en zijn ambt in den steek liet cn vluchtte. Mevrouw Macherez, een kordate da me van zestig jaar, lieeft toen het be stuur der stad iu handen genomen en daarbij blijk gegeven van zooveel voortreffelijke lioedanighedeh, dat men zooals een Fransoh blad het uit drukt), den laffen burgemeester bij na dankbaar zou zijn, dat hij door zijn vlucht aan mevrouw Macherez de gelegenheid verschaft heeft zich als een heldhaftige vrouw te doen kennen. Toen een correspondent van de Matin haa'r op het gemeentehuis aantrof, was zij bezig orders te geven aan politie en brandweer, en leiders vau den Roode Kruis-verplegings- dienst stonden intusschen op haar te wachten om een onderhoud met haar te hebben. Toen de burgemeester en het groot ste gedeelte van den gemeenteraad van Soissons het hazenpad gekozen hadden, heeft de wakkere vrouw een comité gevormd, waarin behalve één heuseh gemeenteraadslid, een notaris en de bisschop van Soissons zitting namen. De bisschop liet eiken middag om vier uur zijn parochianen in de kerk komen, waar hij hun van den preek stoel af meedeelde de gedragslijn, die zij, ingevolge de besluiten van het comité, le volgen hadden en tevens diensten welke het algemeen belang van hen verwachtte. Op deze wijze heeft mevrouw Ma cherez een eenigszins ordelijk leven te Soissons gaande kunueu houden. Tweemaal zijn de DuitSCfae troepen door de stad getrokken, die, zooals men weet, ook een bombardement le doorstaan heelt gehad. Anderhalve maand lang trokken er troepen dooi en aanhoudend werden er opvorde ringen n.in de gemeente gedaan. Zoo werd er (volgens de Matin) op een dag door den intendant Kogelman 70.000 kg. poardevoor, 70.000 kg, le vensmiddelen voor soldaten en 20.000 kg. tabak en sigaren opgeëischt met de bijvoeging, dat als dit alles niet bijeengebracht werd, de stad in brand gestoken zou worden. En de kanon nen werden op de stad geriobt. Me vrouw Macherez liet zich niet van haar stuk brengen. „U vraagt te wei nig,' moet zij tegen den IUiitschen Intendant gezegd liebbon, „u moet er de zon en de maan nog bij-vragen. Dio zou ik u even gemakkelijk kunnen geven." Overigens is zij toen aan het verlangen van do Duitschers binnen de grenzen van het mogelijke zooveel mogelijk tegemoet gekomen. Aan een beschieting is Soissons ten slotte toch niet ontkomen. Wij hebben daarom trent reeds herhaaldelijk iets mede gedeeld. IN ITALIC. De pas van een reis naar Rome te ruggekeerde Italiaansche consul t© Basel geeft zijn indrukken in deze voege Aveer, dat aan een algemeene mobilisatie in Italië niet t© denken valt. Ook de volksstemming is abso luut niet oorlogszuchtig. Overal zijn de werkzaamheden van den VTede aan den gang, om de tallooze geïmmigreer de n bezig te houden. De oogst is uit stekend uitgevallen. GRIEKENLAND BLIJFT VOORLOO- PIG NEUTRAAL. Do .Time»" verneemt uit Athene, «lat de eerste minister verklaarde, dat Griekenland zijn neutraliteit zal liandhaven. tenzij het noodzakelijk zou zijn de neutrale houd'ng te ver laten in verband met de vervulling van de bondsA'erplichtingen jegens Servië. De minister hoopte echter, dat zulk een geval zich niet zou voordoen. EEN IIOND. In het Engelsche tijdschrift „The Sphere" komt een illustratie voor, voorstellende een Franschen soldaat op een motorfiets met daarbij behoo- rend aanhangwagentje, waarin een herdershond ziL Er wordt bij verteld, dat deze zijn meester op die wijze op zijn verkenningstochten volgt en zoodra er een belangrijke mededeeling A'alt te doen, dan wordt het bericht aan <len halsband van den hond be vestigd en het sluwe dien- weet, dot hij vlug zijn boodschap moet terug brengen naar het hoofdkwartier, waar de honden gehouden worden. Lichtpunten in dn duisternis. De correspondent van de „Novojo W rein ja" Aerhaalt van een grooten heldenmoed en tooAvijding, die door het Roode Kruis tijdens do operaties aan het Oost-Pruisische front aan den dag worden gelogd. Over de geheele streek waren Roode Kruis-detacbementen verspreid, wier werk veel werd verlicht door de goed uitgeruste hospitaal treinen van het departement van Otfrlog. Behalve de veld-hospitalcn in alle bezette sleden van eenige beteekenis in Oost-Prui sen, had het Roode Kruis twee reizen de detachementen georganiseerd, die het Averk op de slagvelden verricht ten. Do bedrijvigheid van het Roode Kruis werd zelfs nog groote'r tijdens den Russischen terugtocht, toen de dokters eu dragers do gewonden on der het hevige vuren verbonden. Na van Insterburg te zijn teruggetrok ken onder een lcanonnade en een re gen van bommen door Zeppelins ge worpen, werd het veldhospitaal over geplaatst naar Gumbinnen, waar het Roode Kruis den heel en dag werkte, tot de vijand het volgend slation weer bereikte. INGEZONDEN MEDEDEEI.INGEN 30 Cts. per regeL Corsetten naar maat. A.PASSEÜS. Gev. 1825. Tel. 8393 (Ateliers voor reparatiën). Reguliers- gracht 31, voorh. O.ManhuIsp, A'dam Benoodigdheden voor Huisvlijt 8n Haadsnarbeid VRAAQT CATALOGUS F. BEERKENS Co. Kunstatelier - Venlo PREDIKBEURTEN ZONDAG 4 OCTOBER. EGLISE WALf ">NNE Pas de Service. GEREF. KERK. Ged. Oude Gracht, Voorm. 10 ure, Ds. Groene wegen, pred. te Halfweg, 's Av. 5 1/2 ure, Ds. Grocnewegen. (Klein-IIeiligland). Voorm. 10 ure, Ds. Tibben, 'a Av. 5 1/2 ure, Ds. Tibben. NOORDERKERK (Ridderstraat). Voorm. 10 uur, Ds. W. Ringnalda. 'a Avonds 6 uur. Dezelfde. Woensdag 7 October, 's Av. 8 uur, D3. W. Ringnalda. Bidstond met het oog op den nood der tijden. CHR. GEREF. GEMEENTE* (Raakfl). Voorm. 10 ure, Ds. Geels U Av. 5 1/2 ure, Ds. Geel». LUTHERSCHE KERK. Voorm. 10 ure, Ü3. de Meijere. KERK DER VEREEN. DOOPS- GEZ INDEN. Voorm. 10 uur, Dr. C. B. Ilylkema. REMONSTRANTSCH- GEREFORMEERDEN. Voorm. 10 ure, Ds. A. H. Haentjens. Nam. 1 uur. Zondagsschool in de kerk. KERK DER BROEDERGEMEENTE. Voorm. 14 uur, Da Westermaim, Luth, Pred. te Amsterdam. Nam. 8 uur, Evangelisatle-samen- komsL VEREEN, v. VKUZ. HERVORMDEN in het GEBOUW VAN DEN PRO TESTANTEN BOND. Voorm. 10 uur, Prof. dr. T. Canno gieter, van Utrecht. GEMEENTE VAN GEDOOPTE CHRISTENEN. (Lokaal: L. Wijngaardstraat 28): Voorm. 10 uur: Openbare samen komst. 's Av. 6 u're, Prediking. Dinsdag 6 October, 's Av. 8 1/2 uur, Bidstond. EVANGELISA KEG E BOUW. Jacobïjnestraat 20. Voorm. 10 uur, de lieer J. Sevens ma. uit Amsterdam, "s Midd. 12 uur, Zondagsschool 's Av. 6 ure, de heer J. Sevcnama, Maandagavond 8 1/2 uur, Zangre- petitia Dinsdagavond 8 1/2 uur, Bijbelbe spreking. Donderdagavond 8 1/2 uu'r, Bidstond. GEBOUW LOTTERSTRAAT 4, Zondagavond 8 uiur. Evangeliepre diking. KERKGEBOUW. Zuideratraat 13l Voorm. 10 uur, Openb. Evang. Sa menkomst 's Av. 7 uur, Hetzelfde. Donderdagavond 8 uur, Openbar# Samenkomst Spreker: de heer G. R. Polman. Evangelist. Amsterdam. HAARLEMMERMEER. NED. HERVORMDE GEMEENTE. Hoofddorp- Voorm. 9 1/2 uur, Ds. Bax. Nam. 2 1/2 uur. Dezelfde. H. Doop Lijnden: Voorm. 9 1/2 uur, de heer v. d. Hoek. Aabsmeerderwag: Nam. 2 uur, de beer Kroon, Vijfhulzen: Voorm 9 1/2 uur, de heer v. d. Togt* Nleuw-Venncp: Voorm. 10 uur, Ds. Vunde'rink, van Haarlem. II. Doop. Ahbenes: Voorm. 9 1/2 uur, de heer v. d. Spiegel. GEREF. GEMEENTE. Hoofddorp: Voorm. 9 1/2 uur, Da Schouten. Nam. 2 1/2 uu'r, Dezelfde. Nieuw-Vennop: Voorm. 9 1/2 uur, Ds. Dekker. Nam. 2 1/2 uur, Da Dekker, Aalsmeerderweg: Voorm. 9 1/2 u„r, Ds. Hummelen. Nam. 2 1/2 uur, Ds. Hummelen. Vijfhuizen: Voorm. 9 1/2 uur, Ds. Thlelen. Nam. 2 1/2 uur, Dezelfde. Sloterweg: Voorm. 9 1/2 uur, Ds Dijk. Nam. 2 1/2 uur. Dezelfde. CHR. GEREF. GEMEENTE. Nieuw-Vennep: Voorm. 9 1/2 uur, LeesgodsdiensL Nam. 2 uur, Leesgodsdienst PROTESTANTENBOND. Hoofddorp: Voorm. 10 uur, Ds. N. Blokker, te Oude -Wetering. BENNEBROEK. Voorm. 10 uur, Ds. Talma, II. AvondmaaL 's Av. 7 1/2 uur, Ds. Talma. Dankzegging en Doopsbediening. HEEMSTEDE. Nam. 2 ure, Ds. Berkelbach v. d. Sprenkel, Pred. to Wijk aan Zee en Duin. Doopsbediening en Collecte voor d# Bijz. school. HOUTRIJK EN POLANEN. Voorm. 10 uur, Ds. Baljon, H. Doop. Donderdag 8 October. Nam. 2 1/2 uur, Huwelijksinzege ning. SPAAR ND AM. Voorm. 10 uur. Da Baljon. LOKAAL COI.ENSOSTRAAT. Voorm. 10 uur, Ds. Blauw, 's Av. 6 uur, Ds. Blauw, Doop. In beide beurten gewone maande- lijksohe extra-collecte. Woensdag 7 October, 's Av. 8 uur, I>3. Blauw. BEVERWIJK. NED. HERV. GEMEENTE. Voorm. 10 uur. Ds. J. C. V. vod BemmeL DOOPSGEZ. GEMEENTE. Voorm. 10 uur, Ds. J. D. van C al car. EV. LUTH. GEMEENTE. Geen dienst VEREENIG ING VAN VRIJZINNIG» HERVORMDEN. Voorm. 10 ure, Ds. Cannegietor, pred. te Uitgeest In de Lulhersche Körk. BLOEMENDAAL. Voorm. 10 uur, Ds. J. A. van Leeu wen. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE. Voorin. 10 ure, Ds. Weencr, pred. te Haarlem. VELSEN. Voorm. 10 uur, Da J. Ph. Eggink, WIJK AAN ZEE EN DUIN. VooraL 10 uur, Da S. Berkelbach r. d. Sprenkel LJMUIDEN. Voorm. 10 uur, Ds. H. W. Creut& berg. 's Av. 5 uur, de lieer G. P. Fruijt, van Amsterdam. Dinsdag 6 October, 's Av. 8—9 uur, Orgelbespeling. Woensdag 7 October. 's Av. 89 uur, Ds. II. W. Creuto berg, Bijbellezing in de Nieuwe kerk DOOPSGEZINDE GEMEENTE EN NED. PROTESTANTENBOND. Voorm. 10 1/2 uur, Ds. D. A Item» Z ANDVOORT. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 10 uur, G. Posthumus Mey jas, Doopsbediening,

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6