BIJBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD ggi&i&Sg QROOTE HOUTSTRAAT 55. DRUKKERIJ ZUID ER BUïTEMSPAARNS 6. DE BOOSDOENERS. 32e Usrglag ZATERDAG 10 OCTOBER 19 UJ Ne 6605 DE ZATERDAGAVOND HAAftUM* OAS8UUJ KOST fi.fO PER 8 BAANDEN OF 10 CENT PER WEEK. SN HAARLEM'S DA@BL.AO ZfJN ADVE.1TESm£N pOSLTREFFgflg. OHZE &M0NGE8 WORDEN QPGEMEfiK* Kaarlemsche Haadelsvereeniging floedgokeurd bij Koninklijk Besluit van 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij KoninkL besluit van 21 Mei 1897 No. 58 en van 13 Juli 1909, No. 52. Bureau: Jansweg 11, geopend alle werkdagen van 9—5 uur. Telephoon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeniging hier ter stede opge richt met het doel de belangen der le den op allerlei gebied te behartigen, loch allereerst de belangen hunner handel of bedrijf te bevorderen en wel speciaal door het verstrekken van information en het incasseeren van dubieuss vorderingen. Voor posten welke men de vereeni ging ter invordering in handen stelt op buiten de stad woonachtige per sonen moet 10 ct. porto worden be taald terwijl van alle vorderingen door de vereeniging geïnd 3 pet. pro visie wordt gelieven. In Januari en Februari 1914 zijn 32 vorderingen tot een bedrag van 1203.81 betaald; 32 vorderingen wor den afbetaald, 17 vorderingen zijn uitgesteld. Bovendien hebben de leden bet recöt op het hun gratis te verstrek ken advies van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereeniging, de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. 11. J. Merens, Spaarne 94 alhier*, die desgewenscht ook in proceduren en faillissementen, gratis voor hun op treden, natuurlijk echter alleen voor zaken betreffende den handel of het bedrijf der leden. Bij eike vordering der rechtsgeleer den in handen gesteld moet 10 cent voor porto worden gevoegd, terwijl van de bedragen der langs dezen weg ingevorderde posten 5 pCt. moet worden betaald. H.H. rechtsgeleer den hebben het recht in geval van ge rechtelijke vervolging het doör hun noodig geoordeelde voorschot te vro- gen aan den inzender der vordering. Over in do stad woonachtige per sonen geeft de vereeniging gratis mondelinge of telephonischo Inlich ting; verlangt men de informatie schriftelijk dan wordt 25 ct. berekend terwijl voor informatiën op buiten de s:ad wonende personen f 0.60 pLm. 5 ct. portovergoeding moet worden be la ai cl. Aan oet kantoor Jansweg 11 zijn coupons A 10 ct. verkrijgbaar, waarop men aan het bureau van den Burger lijken Stand op het Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adres sen van hier ter stede op het bevol kingsregister ingeschreven personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar legitimatiekaarten, waarop zij persoonlijk informatiën kunnen vra gen. in andere plaatsen bij de daar gevestigde en bij den Ned. Bond van Onderl. Infor. en Schuidinvordering- buroaux en Handelsvereeuigingen aai-.-osloten vereenigingen. Deze informatiën worden gratis ver strekt indien ze onmiddellijk zonder verder onderzoek kunnen worden ge geven. Is een nader onderzoek noo dig, dan bedragen de kosten daar van 20 cent. Nieuwe leden voor 1914/15 kunnen nu reeds tot de vereeniging toetre den mi genieten alsdan tot 1 Mei e.k. alle voorrechten als een gewoon lid. Het is noodg er nog eens nadruk kelijk op te wijzen dat goed infor- meeren, vooral naar nieuwe cliën ten eene bepaalde noodzakelijkheid is geworden, waar zoovele geheel onbe kende personen zich in onze stad en aangrenzende gemeenten komen ves tigen. Onder alle k o r e n is kaf. Bovengenoemde Bond, waarbij 18 vereenigingen in de voornaamste plaatsen van ons land gevestigd zijn aangesloten geeft uit eene tweemaan delij ksche lijst van namen van per sonen omtrent wïen men wordt aan geraden inlichtingen te vragen voor dat men met ben in handelsbetrek king treedt, waarvan bet geheim on- gesoüonden moet blijven en die als waarschuwingsmiddel uitstekende diensten bewijst Waar eene vereeniging, die baren le den al deze voordeelen en gemakken aanbiedt, slechts f 3.50 jaarlijksche contributie vraagt, is dit zeker een zeer bescheiden eisch te noemen, te meer daar al het opgenoemde niet het eenige is wat de Haarlemsohe Handelvereeniging doet; steeds heeft zij een open oog gehad voor alle za ken, die hare leden in 't bijzonder en onze gemeente in 't algemeen betrof fen en altijd heeft zij daarvoor ge sproken. Het zou te ver voeren alles op te noemen, waarvoor zij opkwam, al leen dient nog vermeld, dat het hare bedoeling is, in deze richting krach tig voort te gaan. In verband hiermede zijn in het be stuur drie commissiën gevormd en i3 daarvoor het bestuur uitgebreid. Van deze commissiën bemoeit eene zich met het Informatie- en Incassowezen, eene met algemeene Middenstandsbe- langen en is er eene voor Gemeente belangen. Alles te zamen genomen roepen wij allen toe, handelaar of particulier: Steunt deae onze vereeniging door lid te worden, het werk, dat zij doet en waardoor zij onnoemelijk veel goeds tot stand brengt verdient uw sym pathie en de contributie, f 3.50 por jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij ia in ledental, des te meer kan de llaarlemsobe Handelsver- eeniging doen. Sluit u bij haar aan ten bate van aller belang, dus ook in uw eigen be lang. HET BESTUUR. Hef Rijke Natuurleven DE KABELJAUW EN ZIJN FAMILIE. Hoovers zijn het, niet minder fel dan de haaien, "vraatzucJi.jig.ir dan. de snoeken en al zien ze er, als ze door den vischboer worden gepresen teerd, ver van moo'rddadig uit, ze kunnen in hun element heel wat kwaad doen onder het visschenvolk. De grootste moordenaar onder hen is wel de kabeljauw. Al in de grijze oudheid maakte men jacht op dn d:er en nog werden er jaarlijks millioenen uit het water gehaald, maar bijna onverzwakt zetten zij hun strijd in t water voort, hun leger schijnt nog niet erg gedund te kunnen worden. Heel wat schelvisch of wijting wordt voor kabeljauw verkocht en daarom kan het zijn nut hebben, even liet signalement op 'ie geven. De gedeelde rugvin vertoont ner gens scherpe punten, wat juist wol het geval is bij de achelvisch. De afmeting zegt heel weinig, wam al wegen de volwassen dieren vaak meer dan twin'cag pond, aooal ze bij ons in den handel komen, kunnen ze gemakkelijk niet de schelvisschen worden verward. Het hoofdkenmerk is de gebogen zijdestreesp, die bij dien scliolviscvh recht verloopt. Uit een natuurhistorisch oogpunt is deze zijdesfreep allermerkwaardigst. Heel wat hypothesen zijn al over dit z.g.n zesde zintuig opgebouwd, aan genomen en weer verworpen en nog steeds is men het niet eens over den dienst daarvan. Wel merkte men, dat de schubben, die over deze zijstrepen kiopen, van een buisje waren voorzien, waardoor een achter de schubben loopend ka naal met de buitenwereld in verbin ding staat, maai* men kende er gesn hoogere beteekenis aan toe, dan de afscheiding van het slijm. Nauwkeuriger onderzoekingen brachten aan het •licht, dal in de buisjes der schubben fijne zenuwdra den eindigden. Er moest dus wat wor den waai genomen met die zijdestroep en totdat een nieuwere stelling de hu bestaande omver werpt, neemt men aan, dat de visschen met het zes-Ie zintuig den waterdruk melen, zoo dat ze kunnen weten of ze diep zwem men, of dicht bij de oppervlakte. Merkwaardig ook is het, dat de ka beljauw altijd in groote troepen zwemt en dat dit een geheel andere reden heeft, dan het samenscholen der having en. Daar komen de legere aangezwom men. De zware lichamen der visschen bewegen zich als ranke torpedo's, want breed zijn de vinnon en mach tig de spieren, waardoor ze in bewo ging worden gebracht De bVeede muil werkt rusteloos door, de vraatzucht grenst aan het fabel achtige en dood en verderf brengen de dieren, als ze belanden busechen een school haringen, welke laatste op hun beurt mollioenen kleinere we zentjes verzwelgen. Zoo i3 de strijd om het best Wan fel ler, dan men het onder de landdie ren aantreft. Alleen do vraatzucht Is oorzaak, dat de kabeljauw in zoo groote mas sa's bijeen voorkomt Waar wat te halen is, komt er ééD, waar er één is komen er duizenden, want de eer ste komt slechts daar, waar een niat te verzwelgen overvloed is. In dat opzicht zijn de haringen an ders aangelegd. Die hulpeloozo we zens zwemmen naar de kusten, ooi kuit 'ie schieten. Wanneer ze dit in de diepe wateren deden, zou er van de eieren niets te- rec'.komen. Zij zijn zwaarder dan water, zinken dus op den bodem en zouden niet ontwikkelen, als ze ie diep belandden, waar zonlicht noch zonnewarmte kan doordringen. Met den kabeljauw is het heel an ders gesteld. Zijn eieren hebben zoo'n groot vetgehalte, dat ze z.g.n. pela- giseh zijn. Ze drijven en kunnen Jus ook in volle zee prachtig tot ontwik keling komen. Ten minste, als ze niet worden ver zwolgen door visschen en vogels. Dit gevaar is natuurlijk uiterst groot en als compensatie hebben de dier eh liet ve'rmogen een onnoemelijk aantal eio- ren te leggen en in verhouding veel meer dan do haring, dde in dat op zicht toch ook heel wat presteert De kuit van de gevangen dieren wordt afzonderlijk verkocht en daar mee worden weer do savdijnen ge vangen. Do jonge kabeljauwtjcs, lanen zou men ze haast kunnen noemen, leven eerst nog daar, waar zij de eieren verlieten en ze voeden zich dan met de microscopisch kleine organische wezentjes, die te zamen het plankton vormen. Later wijzigt hun vorm zich en krijgen ze geheel hel voorkomen der oudere dieren. Ook trekken ze dan naar diepere waterlagen, hoewel ze graag dicht bij de kust vertoeven, wat de visschérs in Umuiden, d.e ze van de pieren af verschalken, zouden kunnen bewijzen. De wijting, die wel voor jonge ka beljauw wordt verkocht is onmiddel lijk te kennen door het gemis van een kindraad en door den veel spit- seren bek, terwijl de schelvisoli vol komen is ge teek end door de groote zwarte vlek, aan weerszijden van den kop en de zwarte zijstreep, die bij de kabeljauwen wit moet zijn. II. PELSENS. Rubriek voor Vrouwen Nieuwe model'en voor het a s. winterseizoen. De bonimode. Paletot of rotonde. Veel later dan in normale tijden, bereiken ons de nouveauté'e voor het komend winterseizoen. Wat Parijs ge wrocht heeft gedurende „la saison morte", bereikte ons reeds vóór den oorlog, dat zijn dan die enkele nieu we modellen, welke schoorvoetend gekocht worden in afwachting of ze al of niet inslaan. De nabe stelling op die modellen ondervond door die treurige tijdsomstanoighe- hedc-n groote vertraging; deels door dat er in het begin van September zoo goed als niets gekocht weid en deels doordat de verzending groote vertraging ondervond; immers Pa rijs verzond nu over Engeland naar Nederland! Nu gaat dat echter ge leidelijker en ziet men dagelijks nou veauté's aankomen, terwijl Berlijtn, trots alle oorlogswee, voortgaat zijn niet onbelangrijk contingent te leve ren. Dat ziet men het best in de hui zen, die eigenlijk filialen zijn van bekende Duitsche firma's. Wnt de mode-koningen aan wier vernuft we de nieuwe créaties dan ken zélf betreft, las men dezer da gen in een voornaam dagblad, dat die de wijk naar Biarritz genomen hebben, om daar rustiger te kunnen werken dan in Parijs thans het ge val is. Met genoegen kan ik mijn lezeres een ineedeelen, dat. het de mantel- mode niet gelukt is het. costuum- tailleur te verdringen, zoodat ook de blouse opnieuw gehandhaafd wordt en zulks niet alleen als noodzakelij ke aanvulling van het nianteicoa- tuum, maar ook in dc fijnere genres om als .gekleed" in aanmerking te kunnen komen. Het zijn nog steeds de rag!an-mo- dellen welke op den voorgrond treden, zoodat de smalle vestjes, met de sier lijke, flatteuse kragen en de ,,en cfoeur"-halsuitsnijding, gehandhaafd blijven. Voor gekleed brengt men voor de jongere dames zeer veel lichtkleuri ge llberty-zijde met imitatie oude kant gegarneerd, terwijl voor oudere dames het zwart en wit nog steeds de mode beheenscht. Men ziet wit satijn oversluierd met zwarte chan- tilly, zwarte tule of zwarte voi'e Ni- non, zulke blouses vormen met een zwarte liberty rok een mooi en ge kleed geheel Verder taffetas cos- tuums. waarvan de lange, gerimpel de taille, die in het voormidden met een knoopenrij gesloten is, sterk op valt. Dit model geldt nog steeds a's een probeeren om de verlengde tail- lelijn in <e voeren; we willen hopen, dat, de ontwerpers daarbij niet het cog hebben op het insnoeren der tail le, want na de kennismaking met het „droit dëvant", zou men zich moei lijk meer aan een corset kunnen ge wennen, dat ingericht is op ,,de taille fine"" l Ir. de bontmode heeft men nieuwe, practische modellen ontworpen, n.l. kragen of pelerinc-s, die zoowel de schouders als borst en rug bescher men Men toonde mij dezer dagen zulk een kraag van biuin marter, die met een punt gesneden was en zoowel voor als achter lot de taille reikte De haterand was met een Stuart-kraag van wit, hermelijn afgewerkt, het geen buitengemeen chic stond, Hier bij behoorde een groote, bruine mof, die eveneens met witte hermelijn staartjes gegarneerd was. Dezelfde modellen worden uitgevoerd in seal, bis am en mol vel. Alaaka-vossen, die zich eveneens In de gunst der inode verheugen, worden veelal met hangende koppen over den rug gedragenkortom, de lange, rechte ëcharpen beginnen op der. achtergrond te geraken, waar schijnlijk heeft men ingezien, dai ze in het dragen weinig practisch nut bieden. De mode te trouwens over het ge heel wat praet'ischer geworden, want men brengt na geruimen tijd weer mantels die met petit gris of dos de gris gevoerd zijn en heel wat war mer kleeden dan mantels met bont van bulten en zijden voering. En zoo zag ik'lange paletots van gek'eurde cheviot en laken met bovengenoemde bontsoort uitgevoerd en versierd met kraag en mouwopslagen van marter, skungs enz. .Mochten we ln den sfgeloopen zo mer de cape-mudo haar intrede zien doen. zoo wordt thans naast de bo vengenoemde bontmantels de rotonde weer gelanceerd! Ze ie eveneens van gekleurde cheviot of laken en met meer of minder kostbaar bont gevoerd 1 versierd. Persoonlijk zou ik steeds de voor keur geven aan den palelot boven de rotende, eerstens omdat de rotonde veel gevaar oplevert voor kou vat ten en ten tweedo omdat men nimmer de banden vrij heeft, hetgeen toch ontzettend lastig is bij het in- en uit stappen van trams, het ophouden van een parapluie, enz. enz. MARIE VAN AMSTEL. Amsterdamsche Kout Visch als volks voedsel. Het uitbreken van den Europee- flclien oorlog heeft ook aan de neutra le Staven zeker zeer leerzame lessen in de economie gebracht. De kennis der huishoudiug van den Staat is iets, waarmede men het zich, over het algemeen, niet druk maakt Een in de laatst» kwart-eeuw zich snel ontwikkelend politiek en sociaal le ven heeft daarin wel verandering, wat verbetering gebracht, en vooral waar vereenigingen van werkgevers en van werknemers in bepaalde tak ken van bedruijf zijn georganiseerd, begint, men BamgaamerhanU finmicht te krijgen in productie en consumptie. Maar het is alles zeer fragmenta risch en onvolledig nog. In onze moderne maatschappij wordt, zooals men weet niet gepro duceerd voor de behoeften, maar spe culatief, mei winst-bedonling, zoodat een juist overzicht over product.to consumptie nie-z mogelijk is. De Staat, hoezeer zich meer en meer met sociale wetgeving bezig h- udeud, bemoeit zich dan ook niet met da kwestie der productie en van het ver bruik van levensbenoodigdhedem In tijden van mls-oog»&, van rampen, van dreigenden hongersnood eolitei in de geschiedenis vindt men er voorbeelden te over van heeft stee-la de overheid van stad of land ingegre pen. Maar anders liet men het vrij wel over aan de wet van vraag co aanbod. Dat is nu, door den oorlog, plotse ling anders geworden. Vooral in de neu'irale Staten, die niet die onzeker held en onveiligheid voelen der oor logvoerenden, doch waar de voorzie ning in de behoefte aan levensmid delen groote zorg baart, zijn nu leer zame lessen te putten. Uit- en Invoer zijn, met name in ons land, streng geregeld en ook deze factor helpt mede, bij het verzamelen der noodige gegevens, die onze Re geering op zoo lofwaardige wijze ver werkt in het economische belang van Nederland en zijn bewoners. De re geering, die over de gegevens be schikt en. dus met kennis van zaken oordeelen kan regelt in- en uitvoer oor zooveel mogelijk', stelt maximum prijzen vast, koopt voorraden aan, enz. En ook de stedelijke overheid 1 ct desgelijks. Wat het gemeentebestuur van Am sterdam doet. beschreef ik reeds eeni ge malen en ik kon er op wijzen, d.»t onze stedelijke overheid alle hulde verdient voor haar wijs beleid. Zij onderneemt thans weder iets dat de special e aandacht waard ia. Ik bedoel de bevordering van hel visch- verbruik als volksvoedsel, mi voeg er bij dat de voordracht eigenlijk nier :n verband staat met den oorlogstoe stand. Geheel afgescheiden daarvan toch heeft de oommissie tot onderzoek van heit marktwezen indertijd voor stellen gedaan, waarbij B. en W. zou den worden gemachtigd maatregelen te nemen ter bevordering van hel geb'ruik van visch, in het bijzonder van de goedkoope soorten. Over visch als volksvoedsel is vel geschreven. Een nog niet lang geleien verschenen officieel rapport kwarn tot de conclusie, dat visch niet alleen sanitair oogpunt en wat voedings waarde betreft, een uitstekend volks voedsel is, doch dat het ook is le veren tot prijzen verre beneden vleesch prijzen. Dat alles is echter nu nog toekomst muziek. Ik heb opzettelijk, om 't groot» be lang van de zaak in verschillende volksbuurten in Amsterdam eens mijn licht opgestoken en ben tot da conclusie gekomen, dat voorloopig <1- thans goede, degelijke voedingswaar- de bevattende visch als volksvoedsel nog to duur is. Do versche, Irissclic isch, ook in de goedkoope soorten ;s voor de groote menigte nog altijd t« kostbaar. Wat voor de beurzen dii armen in de volksbuurten bereikbaai is, zijn gewoonlijk geen „visschen van de beste kwaliteit." Nu zal de gemeente aldus is in de raadszitting van Woensdag be sloten zelf visch koopen en dcz., óf door particulieren, die zich daar toe bereid verklaren, doen verknopen tegen vastgestelde prijzen, of zelf Jen verkoop ter hand nemen. FEUILLETON (Naar het Engelse h). 32) Waar oir, wilt gij de brieven heb ben? Kunt gij ze niet aan mij toever trouwen? -• Denkt gij dan niet Georgo, dat als men een vreeselijk tijdperk achter zich heeft, men dan gaarne de herin neringen daaraan vernietigd wil hob- ben'? Die brieven zijn de herinnering aan dien vreesol ijken tijd; niets is er van overgebleven dan die geschreven regels. Ik wil hebben dat ze verbrand worden, tot asch verstompt om ze te doen verdwijnen, zooals ik het gan- sclio verleden heb doen verdwijnen.. Zoolang zij bestaan gevoel ik mij nooit gerost. Verondersteld, dat gij het in uw hoofd krijgt mij te verra den, en de blieven in andere honden deid overgaan, verondersteld, dat gij ze verloor, dan zou ik verloren zijn. Zooals gij hoort spreek ik openhartig, ik besef ten volle het gevaar waarin 1k verkeer. George geef mij die briev en terug; werp geen schaduw over nnjn toekomst niet de schaduw van mijn verleden. Gij spreekt evengoed als gij alles goed doet Anne. ge zijt werkelijk een merkwaardige vrouw. Het is echter wel toevallig maar die brieven, wier bestaan u een. bron van angst ie, zijn voor mij van veel gewicht. Gij weet dat ik een liefhebber ben van het. be- studeeren van karakters een zon derlinge bezigheid voor een jong- mensch zult gij zeggeni? -- maar toch is het zoo. Welnu in mijne jeugdige ervaring, heb ik tot dusverre noch in het denkbeeldige, noch in het werke lijke leven ooit zulk een prachtig staaltje van liet blootleggen van een karakter ontmoet, dan in die brieven wordt geopenbaard. Daarin kan ik, en ik doe het dikwijls tot in de uiter ste bijzonderheden, den strijd van een kloeken geest weervinden. Zi:j stond kalm op maar bleek van woede en antwoordde met zachte stem: Gij zijt een demon. George Caresfoot, anders badt gij er geen genoegen in kunnen vinden om te kwellen alvorens to vernietigen. Maar ga niet to ver, of het mocht u berou wen. Ben ik een vrouw om mee te spotten? Mij dunkt, dat gij mij te goed hebt onderwezen. Hij lachte gedwongen on hiermede was het gesprek geëindigd. Ongeveer od dac zelfde tijdstip had Bellamy na vee! angstige gedachten een stoutmoedig besluit genomen namelijk om zijn meerderheid als echtgenoot over mevrouw Bellamy te doen gelden. Hij gevoelde zich diep beleedigd in zijn eigenwaarde door de behandeling, dde hij van zijn/s vrouw moest ondervinden, want het kwam hem voor alsof hij ln zijn eigen huis geheel over het hoofd werd ge zien. Inderdaad zou het volstrekt niet te veel zijn om tj zeggen, dat hij to taal over- het hoofd gezien werd. Hij had mevrouw Bellamy gehuwd uit liefde, of liever uit betoovering, ofschoon zij niets op de wereld bezat had haar gehuwd veertien dagen nadat George hen met elkaar in ken nis had gebracht. Toen hij met zijn sohoone bruid de kerk verliet, hield hij zich voor den gelukkigsten man in Londen, en nu wist hij muur al te best, dat het huwelijk volstrekt niet aan zijne verwachtingen had beant woord, In de eerste plaats werd hij uit den liefdesdroom dor jeugd hij wiais nauwelijks dertig jaar op ru we wijze wakker gemaakt, want toen hij eens was gehuwd, was het voor hem onmogelijk, alhoewel hij nog al een goed denkbeeld van zichzelf be zat, om niet te bemerken, dat zijn vrouw volstrekt niets om hem gaf. Voor zijne blijken van teederheid was zij zoo koud als marnier; de prachti ge oogen zagen hem nooit met teeder- hnid aan. Hij was zelfs van meening, dat zij nog slechter was dan een mar meren beeld; want beelden kunnen geen spottende of verachtelijke op merkingen maiken en dat kon me vrouw Bellamy wel, en wat nog er ger was, ziij deed dit ook dikwijls. Het te wel aardig, aldus over woog haar echtgenoot, om met de be koorlijkste vrouw van het graafschap te huwen, maar ik zie het nut er niet van in om mij door haar als een hond te laten behandelen. Ten laatste was de toestand voor hem onhoudbaar geworden, en ter wijl hij alleen op zijn kantoor zat te peinzen, besloot Bellamy om eens en voor altijd die verhouding op den behoorlijken voet te brengen en zijn vrouw op haar plaats te zetten. Voor echlgenooten van het soort van Bet- lain y te het een zaak om dergelijke gewichtige besluiten te nemen, maar een geheel andere zuak om die besluiten openlijk ten uitvoer te brengen, vooral waar het gold vrou wen van het soort van mevrouw Bel lamy. Itad er niet a's aanleiding een kleine oneenigheid plaats gehad, dan valt het zeer te betwijfelen of Bella my wel ooit aan de uitvoering van zijn plan ware begonnen. Toen George vertrokken was, zette mevrouw Bellamy zich neer om na te denken, verre van goed gehumeurd. Op dat tijdstip voelde z:j zich echter in het geheel niet geschikt tot den ken, zoodat zij het maar opgaf en 't halssnoer van saffieren, da: op haar knie lag, ging bewonderen. Op dat oogenblik trad haar echtgenoot de kamer binnen, maar zij 6chonk hem met de minste aandacht en ging voort, de kostbare steenen te bewonderen. Na zich te hebben bewogen om haar aandacht te trekken, zei hij Ik heb mijn best gedaan om thuis nog te kunnen lunchen, liefste. Zoo. Gij kunt mij toch. dunkt mij, wel eenige aandacht echenken. Waarom? Is er dan van morgen leta bijzonders aan u op te merken? Neen, dat niet; maar of er iets bijzonders is of niet, eer man, die zoo dwaas is geweest Bellamy leg de grooten nadruk op het woord „dwaas" om te trouwen, heeft bet recht te verwachten, dat wanneer hij in zijn eigen huis komt hem dan eenige aandacht wordt geschonken, en men hem niet zoo volkomen over het hoofd ziet alsof a'sof hij niet bestond, en hij zette zijn borst op, wreef zich in de handen en keek zeer uitdagend Zijn vrouw leunde met haar hoofd achterover op den stoel en begon har telijk te lachen. Waarlijk, mijn beste John. gij ztflt mij den dood nog aandoen, zeul» zij ten laatste. Mag ik vragen, gaf hij woedend ten antwoord, en met een blik, ate.vl er niets ter wereld was wat he:n meer genoegen zou doen, waarpm gij lacht. O, zeer zeker als gij dat wi't; ik lach om u; gij zult nog ziek worden ate gij u zoo boos maakt Ik maak mij volstrekt niet boos. ik ben bijzonder kalm, gaf hij ten antwoord, hoewel hij in werkelijk heid beefde van woede. Zijn blik viel nu op het halssnoer. Wat is dat rooi een halssnoer? Wie heeft u dat g-ge- ven? Ik verlang het te weten. Gij verlangt het te wc---!; Wees. wat ik u verzoeken mag v icr- zichtig bij hetgeen gij zegt. George Caresfoot heeft mij dat halssnoer ge geven. Het kost duizend pond. Z .t gij nu tevreden? Neen, ik b»n niet tevreden Ik verkies n iet. dat die verwensehte George Caresfoot voortdurend hiei komt. Ik zal hem dat halssnoer te rugzenden. Gij zult gaan zitten en naar mij luisteren. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 11