De Europeesche Oorlog. TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 10 OCTOBER 1314 De resting Antwerpen ts door de Dnitscliers genomen. Het Belgischs sn Engelsshe leger trok af in de richting Ostende. Hoeveel Antwerpen ran 't bombardement geleden heelt. Beschouwingen over den veldslag in Noord-Frankrijk, tan de Rnssische grenzen. De Rassen zijn weer in Pruisen. Devesting Antwerpen door da Duitschors genomen. Vrijdagmiddag is de vesting Ant werpen door de Duitschers genomen. L'it liet groote Duitsche hoofdkwar tier werd geseind: „Vrijdagmorgen zijn. verschillende torten van de binnenste verdedigings linie van Antwerpen gevallen. De stad bevindt zich sinds Vrijdagmid- dag in Du it soli bezit. De commandant en de bezetting hebben zich buiten de vesting bege ven. Slechts enkele forten zijn nog door de Belgen, en Enge'schen bezet Dit js niet van invloed op het bezit van Antwerpen." Ben officier met gewonden uit Antwerpen !e Roosendaal aangeko men, vertelde, dat de Duitschers door dc voorstad Berchem Antwerpen zijn binnengetrokken. Van andere zijde wordt nog gemeld, dat de Belgische en Engelsche troe pen in zuidelijke richting zijn afge trokken. Blijkbaar zagen de Belgen en En- gelschen in dat zij op den duur de vesting toch niet tegen de Duitschers Runden verdedigen. Xu konden zij nog bijna allen aftrekken in de rich ting Ostende. Nu nog, maar de Duit schers waren reeds bezig om de ves ting geheel om te trekken en dan zou ook de verbindingslijn met Ostende en Noord-Frankrijk verbroken zijn geworden. Benige forten hebben de Belgen nog viiet ontruimd Blijkbaar zijn deze bezet gehouden om de Duitschers te gen Ie houden, terwijl de legers af trokken. In 't officieele Duitsche bericht wordt niets gemeld over 't aantal Bel gen en Engelschem dat gevangen go- nomen is. Daaruit is wel af te leiden, dat dit getal niet groot is. De berichten over den laatsten dag der verdediging van Antwerpen zijn •mg karig. Een correspondent van de „N. R. Ct." seint: „Toen ik Vrijdagmorgen de stad verliet, begonnen de Enge'schen, in Westelijke richting af te trekken, na dat de Belgen reeds voor waren ge gaan. Er vonden hevige ontploffin gen plaats, waarschijnlijk veroor zaakt door het in de lucht laten vlio- gen van forten. De 5 petroleumtanks waren Woens dag reeds door de Belgen in brand gestoken om te voorkomen, dat ze in Duitsche handen vielen. Donderdag den gehee'en dag stonden zij in lich te ïaaie. Donderdagnamiddag wer den alle lichters, met graan beladen, om dezelfde reden tot zinken ge bracht. Evenzoo werden- Donderdag ver schillende lichters tot zinken ge bracht met de bedoeling om den doorgang tot de Schelde te be'emme ren. De Rijkssluizen werden opgebla zen. Vrijdagmorgen bij mijn, vertrek was de stad vrijwel verlaten. Op de straten zag men slechts havenbeamb ten, en enkele militairen. De Belgen verlieten de stad in do richting van Boom, terwijl de En- golschcn over de pontonbrug bij1 Tctc de Flandre de stad verlieten en daar na de brug opbliezen. Van verschillende zijden wordt mee gedeeld, dat m Berchem, de voorstad van Antwerpen, tusscheji de Duit sche en Engelsche troepen een hevig bajonetgevecht geleverd is. De En gelsche infanteristen zouden terug bobben moeten trekken. Het fort Merxcm (vlak benoorden de stad en ten oosten van de Schelde in den binnensten fortenrlng gelegen) is door de Belgen opgeblazen. Ook eenige andere forten zijn b'ij.k- Daur door de Belgen en Engelschen opgeblazen. Uit Rozen daal wordti nog aan de .,N. R. Ct." geseind: „Vrijdagmiddag om vier uur ben ik per auto naar Puttcu gereden op ongeveer zeventien kilometer afstand van Antwerpen. Op een heuvel staat daar een uitkijkto ren die over veel laag dennenhout uitziet op de stad. Toen wij daar aangekomen waren, begon het reeds te schemeren, en doordat het zeer lieiig was, konden we zelfs de dichterbij gelegen forten niet zien. waar men Donderdag bij klaar licht de soldaten op de koepe's had zien loopen. Heeren, in wier ge zelschap ik was, hadden hier Donder dag een Taube over Ailiwerpen zien drijven en duidelijk de torens, den koepel van het groote station en de fabrieksschoorateenen onderschei den. Zij hadden de petroleunitanks aien ontbranden, hun ooren hadden getrild van het aanhoudend geschut vuur. En zoo hadden zij het bombar dement voor oogen gehad door hun kijkers. Granaten hadden, zij zien springen, de rookwolken, zooals de Etna die afgeeft, uit den- beruchten 42 cE Brommer, dio om het half uur vuur de. Ook hadden zij een stuk gezien, dol getroffen werd. Eerst het regel matig vuur, toen, een vlam en een stofwolk, en. daarna het vureni ge- Blaakt. Nu zagen wij adeem eerst het hoog op lekken van vurige tongen, ter hoog te \aU waar de heeren Donderdag do middenstatie hadden verkend. Hoe donkerder do avond viel. des te luaier werden, de vlammen tot wij ter rech terzijde daarvan telkens nieuw vuur zagen op-lichten en weer verdwijnen. Juist zooals men. 's nachts ziet bij een flessehcnfabriek, maar hoog in de lucht. En eindelijk constateerden wij ook nog brand op andere plekken, waar het echter spoedig weer doofde en telkens weer opsprong. Het gebulder van het geschut klonk nu heel ver weg. Toen 't. goed donker was, za gen wc als vurige bollen de bisante granaten springen, dan ook weer bad een granaat blijkbaar een huis ge troffen, een exploisie, een vlam, en weer weg. Gloeiende projectielen flitsten op. Een deskundige zei dat dit was om de stukken in te schieten. Regelmatig vielen de granaten, en een zei er „Zoo schieten ze toch in korten tijd heel Antwerpen in brand." Don weer constateerde onze techni cus, dat verschillende kanonnen nu op één punt gericht losvuurden. Hier bij gloorde telkens de lucht ros op. Eu na de vlam hoorden wij twee maal de schoten, eerst van het af gaan, dan van het inslaan." 't Is nog met op te maken hoeveel de siad Antwerpen van t bombarde ment geleden Heeft. Donderdag lvecft t boinbardeeren den geheelen dag geduurd, maar Vrijdag is blijkbaar niet geregeld op de stad geschoten. In Rozendaal werd althans slechts af en toe kanongebulder gehoord. Een onzer berichtgevers seinde ons Vrijdag: Do brand in de voorstad Bergliem beeft den geheelen dag geduiuVd. Te Bergiicm zijn het gasthuis en do ge heel© Kronenburgerstraat verwoest. De gevangenen uit de gevangenis in de Bugijnenslraat zijn vrijgelaten, nadat het gebouw door granaten was getroffen. Verschillende gebouwen in Antwerpen zijn doo'r projectielen be schadigd. Behalve het Paleis van Justitie slaat ook 't weeshuis in do Loui.sstraat in brand, terwijl het Stui- ïverbergsche hospitaal, waar 300 ge kwetsten waren door 2 boiimion is getroffen. De gewonden zijn op sche pen j>u de haven gebracht. De N. II. Ct. meldt nog: „Op de Eierenmarkt en Hand schoenmarkt stonden do huizen in vlam; de magazijnen van Nieuw-En- gelaud waren een vuurmassa. Een klooster in de Congest raat was door bommen getroffen. De Zusters Fraiiciskamessen zijn te voet naar Capelle gevlucht en vandaar per trein naar Rozendaal. In de kelde'rs van gasthuis aan de Louisestraai, dat ook door bommen getroffen was, waren Vrijdagmorgen nog 150 gekwetsten, waaronder ruim 100 Duitsche soldaten." Misschien valt de brandschade in Antwerpen nog wel mee. In do be richten van Donderdag werd gewaagd van een laaie gloed boven Antwerpen. De correspondent der N. B. Ct. meld'! evenwel dat deze gloed ontstuau is daar door de Belgen veel hout ver brand wordt, oni de Duitschers mate riaal te ontnemen voo'r het slaaii van bruggen. Over het bombardement, dat Woens dag te middernacht begonlezen wij in een bericht aan de Tijd: „Op de vveidsclie gebouwen, de hui zen van antiek Antwerpen, do kas seien van de Keizerslei, het zware Jus titiepaleis, het nuuscuMn, de Meir, het standbeeld op do Groenplaats en vlak in de omgeving van de O. L. Vrouwe kathedraal vieicn do granaten, en op wel een dozijn plaatsen laaiden de vlammen op. Nadat de Duitsche bevelliebber Von Beseier ten tweeden male een parle mentair tot den commandant der ves ting had afgezonden, oih de ovdrgave der stad te eisclien, en deze eisch was afgewezen, werd het bombardement rnet dubbele kracht hervat. In het zuidelijk deel ontploften munitie- voorraden, welke in brand waren ge schoten, en ook langs den liavenkant en verder op in de richting van het Justitiepaleis v eroórzaakteu de bar stende projectielen geweldige bran den. Tegelijkertijd werden lievige ge vechten langs de Nethe geleverd, waar de vcrcenigde Belgen en Engol- sohen er een oogenblik in slaagden, de Duitschers terug te werpen op den linkeroever der Nethe, maar dezen kwamen met nieuwe troepen opzetten en zoo konden de bondgenooten zich niet handhaven.' Er is «rn t bezit van Antweipm zeer verwoed gestreden. In een be richt lezen we: „Aan beide zijden wordt gestreden niet don moed dei- wanhoop. Het ge vecht ls zeer moorddadig". In een ander: „In liet artillerie-duel om Antwer pen too'nen, volgens den Times-oor- resp., de Belgen schitterenden moecl, zooals zij ook doen in de hevige voor postgevechten om de opdringende Duits .hers te koeren. Zoo werden oostelijk van Duffel de Duitschers vijftien malen met hevige verliezen teruggeworpen, door het hevige vuur der Belgische mitrailleurs." Deze berichten waren geschreven vóór den val der vesting. Even zoo 't volgende verslag dat de „Daiiy Te legraph". „Woensdag zijn de Duitschers erin geslaagd, de Schelde over te komen. Dit gelukte huil onder dekking van den mist, nadat te voren reeds lal van pogingen waren afgeslagen. Do overgang van de rivier was ge forceerd op een punt tusschen Schoonaorde en Begenem. liet is t'hans duidelijk, dat de Duit eoliers de laatste dagen groote ver sterkingen uit de richting van Brussel hadden opgeveerd. In alle vorige en mislukte pogingen ooi over do rivier ie komen, was van Duitschen kant uitsluitend gevochten met man nen mui den landstorm en een zeker aantal inarine-troepen. W oensdag echter waren Duitsche troepen van het actieve leger in liet vuur. Volgens de mij verstrekte in lichtingen was er ten minste één Duits.ii legerkorps saamgetrokken te Assche, en was dat, door Aalst, op dp rivier aangerukt. De verwoede artillerie-aanvallen van de Duilsehers hadden klaarblijke lijk ten doel, de poging om over de brug bij Schoonaerde te komen, te dekken. De lautste dier pogingen was op Maandagavond ondernomen. Na de*nederlaag, toen geleden, wij zigden de Duitscheis hun takliek, Iu- plaats van in sterke gelederen op Schoonaerde aan te houden, begaven zij zich des nachls m stilte naar een der rivier-oevers, een eind verder oostelijk, en legden daar een ponton brug. Ook hadoen zij een aantal klei ne roeibootjes meegebracht. Des mor gens tegen zes uur werden ongeveer 500 infanteristen opgemerkt, die on der dekking van zwaar geschut, de rivier overgingen. Do Belgische pa trouilles, die dit hadden ontdekt, openden onmiddellijk het vuur op do Duitscheis. De Belgen waren echter zeer zwak in aantalcn nadat enkele Dnitscliers waren neergeschoten, moesten do Belgen op hun hoofd macht terugwijken. Tegelijk hiermede begonnen de Duitschers overal langs de rivier, van Dendermonde tot Uit bergen, het gevecht. (Laatstgenoemd plaatsje is een paar K.M. oostelijk van Brombergen gelegen). De Duitsche aanval stuitte op een krachtige verdediging, waaraan zoo wel artillerie als infanterie deelna men. Op een punt werden de Duit schers door een bajonet-aanval terug geworpen. Maar zij kwamen, ditmaal in grooter getale, terug en slaagden er in door te breken. De sterkste Bel gisch) stelling was bij Beriaere (te genover Schoonaerde. aan den ande ren o.-ver van de Schelde', waar ver scheidene batterijen artillerie de dooi de Duitschers gelegde ponton-brug on der vuur namen. Deze beschieting had ook ten deel liet opvoeren van versterkingen door de Duitschers uit lleesken te beletten. lil die plaats, aan den zuidkant der rivier, tiokken do Duitschers aan zienlijke troepenmachten samen. liet tegenhouden van die strijd macht slaagde vvel, doch slechts Yoor korten tijd. Gedurende den morgen voerden de Duitschers cenige batterijen van vier- duims kanonnen aan. Deze teisterden de Belgische artillerie en dwongen lniar zicli naar een stelling achter Beriaere terug te trekken, waar van daan zij voortging do opdringende Duitsche infanterie te verontrusten. Vermeldenswaard is, dat een Taube voor do Duitsche krijgsverrichtingen verkenningen deed. Zoodra bekend werd, dat de Duit schers over de rivier waren, ontbo den de Belgen versterkingen om hen tegen te houden, onder dekking van batterijen, die de voornaamste stellin gen vun don vijand aan den overkant beschoten. Verder in den rug stond een geheelo divisie van het Belgische leger. Om half twee in den middag was men langs de geheele lime in een verwoeden slag gewikkeld, waarin dc mitrailleurs een voorname rol speel den. Vele van de door de Belgen gebruik te mitrailleurs worden door honden getrokken, waarvan ik er verscbeide- uo aan den kant van den weg zag lig gen, gewond door liet vuur van den vijand. Aan beide zijden was het granaat kartetsvuur hevig en het duurde zon der ophouden voort. Dat van de Duitschers bleek zeer hinderlijk voor de Belgen te zijn. Irt hun loopgraven langs de rivier leden zij aanzienlijke verliezen. Als een kojunerk van deze phase van den slag moge gelden, dat ik verschillende manschappen vim de vuurlinie uit zag wegbrengen, die niet gewond, doch geheel verdoofd waren door liet voortdurend barsten van de granaten boven hen. Na verscheidene uren van verwoed vechten lieten de Duitschers van het zuiden uit krachtige versterkingen aanrukken, wierpen groote afdeelin- gen 'nfanterie over do pontonbrug en 'hoe.wol er velen door de mitrailleurs werden neergemaaid, slaagden tal rijke groepen er in over de rivier to komen en huizen van Beriaere to be zetten en van deze gunstig gelegen punten onderhielden zij een bijna vernietigend geweervuur op de Belgi sche Infanterie. Vervolgens waagden de Duitschers oen wanhopige poging om artillerie over de pontonbrug te brengen. De Belgen deden alles om dit te verhin deren en twee kanonnen werden hal verwege door de granaatkartetsen ontredderd. Eón batterij slaagde er echter in, don overtocht te forceeren. Zij werd snel opgesteld en opende een krachtig vuur op het door de Belgen ten oosten van Beriaere bezette gebied. Op het ogenblik, dat dit telegram wérd ver zonden, duurde de slag nog voort. Ofschoon zij nog geen groote macht over de Schelde hebben kunnen zet ten. rukten de Duitschers blijkbaar vastbesloten op, met het doel Antwer pen van het zuidwesten te naderen." Term Vrijdagavond het Kculsche gemeente-bestuur Itevestigd© d it Ant- woipor» wkb gevallen en dat de Duitschers do stad hadden bezet, maakte zich een groote opwinding van de bevolking meester. A'le klok ken luidden, ook -de Domklok. De heele slodi was binnen enkele mimi ten in vlaggenlooi. De militaire deskundige van de „N, 11. Ct." schrijft „liet pleit voor Antwerpen, is wel gauw beslist; den 2öcn Sept. zijn de Duitschers do eigenlijke belegering begonnen en thans reeds is de stel ling in hun handen. Voor de zoovee'sle maal is in de zen oorlog de ondergeschikte waarde van vestingen, waartegen zwaar ge schut in actie kan worden gebracht, aan 't licht gekomen, tenzij men aanneemt, hetgeen van deskundige zijde is verzekerd, dat Antwerpen*® forten, lang niet zoo sterk waren, als werd voorgegeven. Veler verwachting dat het natio naal Belgische redr.it zich maanden lang tegen een groot leger zou kun nen staande houden, is volkomen on juist gebleken. Vermoedelijk zijn de Duitsche troepen die de stelling tot ïovcrgave hebben gedwongen, niet eens zoo buitengewoon, sterk ge weest. De laatste telegrammen deden een snellen al reeds ooizien. Dat het Belgische leger begon af te trekken en de Engelsche hulptroepen nog alleen de verdediging volhielden, was een aanwijzing dat de Engelschen den aftocht van hun bondgenooten dek ten en uitsluitend met. dat doel nog stand hielden. Het komt ons dan ook voor dat de opgegeven sterkte van de Engelschen binnen de stelling zeer sterk is overdreven. Of het Belgische leger in zijn po ging om af to trekken en zich elders bij zijn bondgenooten te voegen, Is geslaagd1, zuilen we weldra verne men. Dc val van de centrale stelling van het land is een zware slag voor het reeds zoozeer beproefde België." D» strijd in Frankrijk. Het Fransche communiqué van Vrijdagmiddag zegt: De algeineene toestand is niet ge wijzigd. Op den linkervleugel opereeren. twee cavalcrie-afdeelingen voortdu rend ten noorden van Lille en La Bassée. De slag wordt voortgezet op de lijn. getrokken tusschen de streek bij Lens—Arras—Bray aan de Somme— Cniau'nes—Roye—Lassigny. Van het centrum tusschen Oise en Maas worden a'leen kleinere acües gerapporteerd. Op den rechtervleugel in Woêvre heeft een axtillerie-geveclit gewoed over het geheele front. In Lotharingen, in de Vogezen, in Elzas geen verandering. Nog altijd duurt dé ze reusachtige worsteling. Xu al bijna een maand... Of nu gauw een beslissing zal val len? Do redactie van het „Utrechtsch Dagblad" heeft zich gewend tot den specialiteit in de aardrijkskunde, professor J. F. Niermeijelr, hoogleer- aar te Utrecht, met een paar vragen over de gesteldheid van het terrein in Noord-Frankrijk, en wel voórnar mol ijk om het oordeel van den hioog- leeraar te vernemen, of hdcr sprake is van een „vastloopen" d'er beide le germachten tegenover elkander, waar van de mogelijkheid reeds voor den oorlog is voorspelddan wel of Jiier wellicht andere omstandigheden in 't spel zijn, die dit vastloopen juist hier ter plaatse hebben begunstigd; of bijv. de terreingesteldheid de linie, hetzij -van de eene of van de andeire partij, zoo Scerk maakt, dat het for- cceren daarvan door de tegenpartij scliter onmogelijk wordt. De hoogleeraar antwoordde, dat het antwoord op doze laatste Vraag in het algemeen ontkennend moet zijn. IIij schrijft: „Op enkele doelen van het gevechtsfront zijn, hier door de Duitschers, elders door de verbonde nen, stellingen ingenomen, die door de bodemgesteldheid bijzonder sterk worden gemaakt: maar men kan niet beweren dat dit over het grootste deel van het front liet geval is. 1-Iet geldt bijv. niet van het oen- tmuiL Daar strekt zich, tusschen Reims in 't Westen en het Argonner- woud in 't Oosten, de vlakte der Ilau- to Champagne uit, een zacht golvend land, van zeer geringe Vruchtbaar heid, oen deel der „stoffige Champag- pagne" (Champagne pouilleuse), een droge, witte krijtbodem, die vroeger niet veel geboomte vertoonde alleen langs de weinig ingesneden rivieren, waarvan men het beloop reeds uit de verte herkent aan de lange rijen van wilgen, populieren, esschen en elsein. Lang strekken zich ook de dorpen langs de beken en rivieren, wier melk achtig water zij behoeven, omdat overal elders het water diep in den bodem wegzakt: het is e<en land van sohrulcn grnsgroei, waar schapenteelt hoofdzaak is. Evenwel he'eft men in de laatste jaren door zorgvuldige bo- denibeweriiing uitgestrekte dennen- bosschen kunnen aanplanten. Het Duitsche front ligt in deze vlakte achter het dal der Suippes, een zijrivier der Aisne; de Suippes dooF- snijdl de vlakte ten N.-O. van Reims in westnoordwe&telijke richting. Volgens alle berichten hebben de Duitschers zich hier, ondanks de hardheid van den bodem, sterk weten in te graven en de Franschen hebben dat voorbeeld gevolgd. Het breedste en vruchtbaarste dal dezer vlakte is dat der Aisne, in het oosten, en daaruit verheft zich lang zaam glooiend de heuvelrug van het Argonncrwoud, om oostwaarts steil af lo dalen naar het dal der Aire. De ze zwaar bebosclite rug wórdt thans, vermoedelijk in het noorden door de Duitschers, in 't zuiden door de Fran schen bezet gehouden. Zoo vinden lwiden daarin een nar tuurlijk steunpunt. Oostwaarts vah hier is het beloop der geveohlslinie in hoofdzaak be paald door de permanente verdedi gingswerken der Franschen, voorna melijk door het groote vestingfront Verduii-Toul, dat zich uitstrekt op „Les Cótesde heuvels die het Maas dal aan den oostelijken oever bege leiden. Nadat voor ongeveer 14 dagen het fort Camp des Rom.iins in het mid den dezer linie, door het zware Duitr sche geschut was platgeschoten en daarna genomen, hadden velen ec-n verwijding dezer bres en daarmede een doorbreking der linie verwacht, wat vóór de Duitscheis een groot voor deel geweest zou zijn. Doch dit kon niet omdat de naburi ge forten de bres volkomen bestrij ken, terwijl Iret opstellen van zwaar geschut tegenover die forten dcor de ransche operation is verhinderd. Verder naar 't Oosten doorsnijdt de gevechtsüjn de vruchtbare viakten van Woêvre aan den voet der Maasbouvels en van Lotharingen, afwisselend uit weiden, bouwland en bosschen bestaande en waar de strijd, ooral in Woêvre, heen en weergolft, terwijl in Lotharingen het sterke werk dat Couronnes de Naucy heet, een vast steunpunt voor de Fran schen vormt, waarop de Duitschers tevergeefs hunne krachten hebben beproefd. Ook hier heeft bet Fransche veld leger liét terrein-zoo ve'r weten vrij te houden, dat het zwaar belegerings geschut niet binnen den schotsafstand kon worden opgesteld. In do dalen der Vogezen en in do poort van Belfort ten zuiden daar van schijnen beide strijdmachten zich aanvallen in 't groot te onthou den. De oorzaak daarvan zal wel zijn, dat, thans alle krachten worden ge concentreerd op den westelijken vleu gel, waarop tlrans de aandacht van gausch Europa is gericht. Daar nu is ook slechts een deel van het fort een an nature sterk bolwerk: het heuvel land dat zich met, een steile falaise uit de vlakte der Champagne pouilleuse verheft. Benoorden de Aisne houden de Duitschers dit heuvelgebied bezet en zij vinden er twee steunpunten in, de aan den noordrand gelegen restin gen Laon en La Fère. De bladen der nieuwe Fransche stafkaart 1 50.000, waarvan er voor dit tér rei n nog slechts enkelen zijn erscheoen, toonen met ■een oogop slag hoezeer het zich leent tot krach tige verdediging voor wie de hoogten zijn macht heeft, zoodat het zeer aannemelijk is dat de Duitschers reeds te voren bij een moge!ijken te rugtocht dit terrein in het oog heb ben gehouden voor een defensieve linie. Men stelle zich een hoog kalkpla- teau vóór, dat door een groot aantal diepe rivier- en beekdalen ,mel 60—80 M. lioogo hellingen, is stukgesneden tot kleine platten. Wel is waar zijn de hellingen dezer dalen meestal niet zoo steil dat ze onbeklimbaar zijn, ir de artillerie kan ze goed bestrij ken. De dalen ze»lve zijn vruchtbaar en goed bevolkt. Op deze hoogten is thans de onderaardsche Duitsche Ie- geïstad ontstaan, waarbij de veie steengroeven goede diensten hebben bewezen. Bij La Fère, een twintigtal kilome ters ten zuiden van St. Quentin, eindi gen deze heuvels en ten noorden daar van liggen de zacht golvende vlakten van Picardie en Fransch-Henegou- vven, die bij de Belg.sche aansluiten. Daar bevinden zich nagenoeg geen ernstige terreinhindernissen en daar wónden thans de groote pogingen "Lot vvederzljdsclie „omtrekking' onder nomen; indien men nog van omtrek ken mag spreken, waar do in België gelande Engelsche legermacht wel licht reeds voeling met de Fransche troepen verkregen heeft» Met een enkel woord wezen we reeds op 't artikel van den Duitschen gene raal von IJl unie, die in de „Lokol-An- zeiger een beschrijving geeft van den slag, waarin aan beide zijden meer dan een milhoen strijders doe breinen. De Duitsche generaal zegt: „In zulk een slag, over zulk een frontlengte, tusschen twee legere, die ongeveer gelijk zijn in kracht en moed en volharding, kan de beslissing eerst zeer langzaam konion. De handeling vervalt natuurlijk bi «en reeks af zonderlijke gevechten tusschen legers, wier opdrachten door de opperbevel hebbers, in vórband met het geheelo plan worden gemaakt. Maar ook die afzonderlijke gevechten verloopeai, door de verbetering der vuurwapenen veel langzamer dan die in vroeger tij den. En de resultaten, die daai ic worden bereik., hebben niet den groo- len invloed voor de andere gedeelten van hel front. Een leger, dat heden een nederlaag lijdt, kan morgen door een handig ingrijpen van een ander leger, of door het toezenden van re- servctroepen, of door een succes op een ander gedeelte van het front in staat zijn een jmsitie te behouden, of zelfs voorwaarts te gaan. Wordt reeds hierdoor de beslissing op de lan- baan geschoven, de tijd en de ge legenheid om door het aanleggen van uitgestrekte en vaak zeer sterke ve'd- vereterkingen, en de beschikking over spoorwegen, waardoor het verplaatsen van troepen mogelijk is, dragen er toe hij om het verloop van den slag van langen duur to maken. Weken lang kan de worsteling op die wijze voortduren, zonder dat een der beide partijen tot wijken genood zaakt wordt, en ten slotte zal de over winning blijven aan de partij, welke niet alleen het best is opgewassen tegen de moeilijkheden, die de appro- viandeering der troepen, de munilic- aanvulling, de verpleging enz. aan bieden, maar die ook de grootste li chamelijke en geestelijke kracht kan ontwikkelen." In dit verband is zeker ook wel merkwaardig wat de „Times" zegt, van den slag: ,,Er is in dezen strijd niets te zien van alles wat men zich voorstelt een geiecht, een strijd, een veldslag te zijn. De troepen liggen dag in, dag uit, in de loopgraven, zon der zelfs iets van den v ijand te zien. Een aantel menschen is als schild wachten en waarnemers opgesteld, maar de groote massa, vooral bij de infanterie, moet niets doen dan wach ten, steeds maar wachten. Alles wordt gedaan, om de doodelijke verveling en vermoeienis van de manschappen te verlichten. Aanvoeren van levensmid delen, tabak, sigaren en sigaretten hebben met onfeilbare regelmatigheid plaats; couranten en brieven worden met de grootste zorgvuldigheid rond gedeeld. De postadministratie werkt bijna zonder een fout. Maar wanneer dit alles ge'daan is, blijven er nog lange uren over, waar in de menschen alleen kunnen zitten, praten, én oveï hunne hoofden vliegen de bommen en granaten, waaruit zij zoo duidelijk kunnen op maken, dat na drie weken en langer de aiTilleriegevechten bij vriend en ijand nog steeds niet hebben geleid tot de erkenning eener besliste meer derheid." De „Daily Mail" verneemt omtrenl den sla,' ten Zuiden van de Aisne Het Britsche geschut speelde een voorname rol bij de verdrijving van de Duitschers aan de Aisne. Een paar weken geleden bezetten de Duitschers het Fransche fort Condé, ten oosten v an Soissons de kromming van de baa.i der Engelsche veldkanonnen was te gering voor de beschieting van vestingen maar nadat zes-inch houwitsers waren aangevoerd, was het fort binnen vier uur niet meer houdbaar. Het was zestien dagen lang met veldgeschut te vergeefs belegerd geweest. Op 2 October deden de Duitschers, misleid door liet steeds langzamer wordmde Britsche vuur een wanho- pigen tegenaanvalzij stieten echter op een uit alle w apens samengestelde strijdmacht en werden met groote verliezen teruggeslagen. Thans zijn groote streken benoor den do Aisne door de Duitschers ver laten cn afdeelingen der verbondeu troepenmacht rukten vooruit. Toen de Engelschen de leege Duit se lm loopgravoii betraden, vonden zij vele dooden, die aan typhus waren gestorven. Ook vonden zij twee zware Duitsche kanonnen op cementen bed dingen. Van 'I Oostolljk Ooriogstocneel In het Oosten zijn, zooals nu ook iwel heel duidelijk uit de Duitsclu berichten Miikt, do Duitschers terug geslagen. Officieel wordt mede ge» deold, dat een Russische colonne, uil Lomsja komende, Lyck heeft bereikt. Ën daar Lyck in Oost-Pruisen ligt, zijn dus de Russen daar weer over do Pruisische grens getrokken. De Russische berichten zeggen ver der, dat alle aanvallen, dio door d< Duitsche troepen in de omstreken van irhalk-n en Philipof zijn gedaan, werden teruggeslagen, en dat d< grensplaats Biala door de Russen bezet Ook in de omstreken van Przemysl, in Galiciè, wordt weer hevig gevoch ten, naar het schijnt met afwisselend succes. Een aan de Oostenrijkseh-Hongaar- sche legatie ontvangen ambtelijk be richt meldt: Het garnizoen der vesting vaz Przéinysl heeft met groot succes ver schillende uitvallen gedaan, door d< liniên der belegeraars terug te driiv gen en talrijke krijgsgevangenen me-5 te brengen. Al de tegen-aanvailen der Russen| werden afgeslagen onder het vuu- van de forten, die den Russen hoogst aanzienlijke verliezen toebracht. Wat betreft do gevechten in de af- geloopeu week in het comilaat van Uiig geleverd, verneemt men eersl thans dat do Russische strijdkrach» ton daar bestonden uit anderhalve di» visie infanterie en een divisie kozak! ken do Wonvcd-divisie die ze reedi na hun nederlaag vervolgde, bereik- te reeds den 5en dezer het grondge bied van Galieiü to Siankido Russen trokken zich terug op Sambor. Nagenoeg tegelijkertijd werden twei detachementen Russen te Hosszument

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5