De Europeesche Oorlog. DE BOOSDOENERS. TWEEDS BLAD. HAARLB&S'S DAGBLAD DONDERDAG IS OCTOBER 1914 Di nog altijd voartdnrmdB veldslag ln Noord-Frankrijk. - Drie mllllosn strijders staan daar tegenover elkaar. - Bij RUssel namen de Duit- setters 4300 Fransshen gevangen. Duttsehe en Oostenrijksche successen op het oostelijk oorlogstooneel. De Dnltsehers maakten 11000 Rnssen krijgsgevangen. Ter zee. Er zijn geen Dnltsche onderzeeërs door Rassen ln den grond gehoord. Verhalen van do oorlogsvelden. Op het Westelijk Oorlogsveld Wij opperden reeds de veronder stelling, dat tiet plan der Duitschers in Noord-Frankrijk is, orn zooveel mogelijk de kust le naderen. Dit wordt door de sedert ontvangen berichten bevestigd. Uit Calais wordt gemeld, dat bet gevechtsfront naar <ie zeezijde belangrijk wordt uitge breid en dat de Dultsche troepen macht uit de omgeving van Rijssel zich rmar de richting Hezebrouck en naar de zeezijde zeer actief betoont. De medewerker van de ,,Tirne3" wijst er op, dat de Duitsche legers in Frankrijk in den laataten tijd aan merkelijk versterkt zijn. En daaruit maakt hij de gevolgtrekking, dat zij vastbesloten zijn om Ie pogen in liet westen en in het oosten tegelijk een bes'issenden slag uit te lokken. Naar hei westelijk front zijn sedert dagen landstorm- en landweertroe pen overgebrachthuisvaders en jongelingen staan nu Ut het veld: Aan do troepenmacht in Frankrijk en België zijn zeker nog tien divisies toegevoegd. Daardoor is, naar de „Times" meent, de sterkte van het Duitsche le ger in Frankrijk op anderhalf mil- Hoen mcnschen gebracht, en nu Ant werpen gevallen is zal een aanzien lijk dee! van het in België gebruik to Jeger nog daaraan kunnen worden toegevoegd. Men schat de versterking, die uit Belgie naar Frankrijk kan worden gezonden, om het leger vaji v. Kluck aan te vullen op ÏOÖOOO. Doch daar bij moet tevens in rekening worden gebracht, dat het zwaro Duitsche ge schut nu ook vrij komt, en op elk deel \an liet oorlogster rein kan wor den gebruikt. „Tegenover dit versterkte Duitsche leger. betoogt do „Times") kunnen de bonugenooten voldoende troepen stellen, om hun de overmacht te ver zekeren." Dit wil dus zeggen dat daar wel drie mitlioen soldaten tegenover el kaar staan l De Duitschers zijn vol moed over den af'oop van 't groots gevecht. Men verwacht in Duitschland algemeen zoo verzekert de Belgische correspon dent van 't A!g. Handelsblad dat nu het den Franschcn niet gelukt is vóór den val van Antwerpen den wes telijken vleugel van het Duitsche le ger in Noord-Frankrijk te verslaan, het gehc-ele plan van de generaals Joffre en French overhoop gegooid is. Een groot gedeelte var. het Duit sche belegeringsleger in België komt thari6 vrij, kan snel naar Noord- Frankrijk rnarcheereii ter versterking van dc troepen onder generaal Von Kluck en men verwacht, hier, dat bin nen kort. daar de beslissing vallen zal ten gunste der Diülscho wapenen. Afgezien van deze bijkomende be langrijke overwegingen, was het niet een feit van enorm strategisch be- .kiug. dat een der sterkste vestingen ter wereld, minstens even sterk als Parijs, binnen twaalf dagen viel? Een vesting, die volgens de deskundigen het maanden lang zou kunnen vol houden tegen een belegeringsleger van honderdduizenden soldaten? En nu bolwerkten het tienduizenden :n twaalf dagen De moderne oorlog levert wel het bewijs, dat de open veldslagen weken duren, dat daarentegen de vesting oorlog beslist is in dagen. Het officieel® nieuws van heden luidt Het groote Duitsche hoofdkwartier meldt „De Belgen tot hun leger be hoort een deel van de bezetting van Antwerpen bevinden zich in haasti gen aftocht van Geut naar liet Westen en de kust. De Duitschers vervolgen de Belgen. Rijssel ia door de Duitschers bezet. Ilier werden 4500 gevangen gemaakt. De stedelij se overheid had Itijssel tot open stad verklaard. Desniettegen staande schoven de Fransche troepen bij een omvalt ingspoging van Duit sche troepen daarheen, met de op dracht zich te handhaven tot het om- vattingskorps zou zijn aangekomen. Aangezien dit niet kwam, was hier van het natuurlijk gevolg, dat de doel loos verdedigde stad bij de inneming door de Duitsche troepen werd be schadigd. Van liet front valt niets nieuws te melden. Geconstateerd is, dat dicht bij de kathedraal van Reims weer zwaoe Frunsche batterijen zijn opgesteld. Verder werden lichtsignalen van een der torens van de kathedraal op gemerkt. Natuurlijk zullen de Duit sche troepen bij dergelijke maatrege len optreden zonder de kathedraal te sparen. De Franschen dragen dus zoo wel thans als vroeger zelf de schuld als liet kerkgebouw verder het offer van den oorlog wordt." Een Fransen communiqué zegt „Op den linkervleugel tot aim de Oise verloopen de operaties normaal. In het centrum worden de vorderin gen der Fransche en Engel3C-he legers in de streek van Berry-au-Rac beves tigd. Aan den rechtervleugel niets nieuws." Het Fransche gezantschap meldt De dag van Dinsdag heeft zich ge kenmerkt door een vrij aanzienlijken vooruitgang der Fransch-Eugelsche strijdmachten op verschillende doelen van het slagveld, met name in de streek van Berry-au-Bac en zuid waarts van Atrecht, waar kanoiuien op Duitschers zijn veroverd. In de streek van l.ens daarentegen hebben de Franschen tiet dorp Ver niel les in eet en prijsgeven, maar meer noordelijk zijn Fran3clie troepen, den aanval hervattende, in de streek van Betlume en van Hazebrouek, begon nen met de Duitschers, die op liet front La Bassee-Estaires-Bailleul wa ren voortgerukt, terug to dringen. Het terugwijken der Duitschers was m het bijzonder merkbaar ton aanzien der cavalerie-troepen met hun verster kingen, die ten noorden vun cle linio optraden. Een officieel Duitsch bericht moldt, dat de Duitschers bij de bezetting van Rijssel 4500 Franschen krijgsgevan gen maakten. Van 't Oostelijk Ooriogsiooneel Het Duitsche hoofdkwartier meldt De Russen zijn in liet gevecht bij Schirwindt teruggeworpen met een verlies van 3000 man, die dc Duit schers gevangen namen, 26 stukken gesohut en 12 mitrailleurs. Lyck is weder in Duitsche handen Bulla van Russen gezuiverd. Bij het terugwerpen van de Russi sche voorhoc-de op Warschau werden 8000 Russen gevangen genomen en 25 kanonnen veroverd. De Oostenrijksche staf meldt ln de linie Stary—Sambor—Medyka werden versterkte stellingen van de Russen door Oostenrïjk3che troepen aangevallen. Deze gevechten nemen in uitbreiding toe. In de Karpat'ien hebben de Oosten ijkers Toronya na een strijd van vier dagen genomen. Zij vervolgden de Russen naar \Vy3k0w. Kleinere ge vechten, die hun succes brachten, had den plaats met de terugtrekkende Russische afdeelingcn, ook in het Visso-dal. Ook meldt de Oostenrijksche staf nog Dezer (lagen sloegen de Oostenrijk sche tegen Przemysl oprukkende strijdkrachten. goed ondersteund door een uitval der bezetting, de Russische Delegen'ngstnoepen zooda nig, dat zich de Russen slechts nog voor het Oostelijk front der westing konden handhaven.Bij Juui terugtocht stortten een aantal pontonbruggen nabij Soznica in. Vele Rusven or- d ronken in de San. De strnd ten Oosten van Chyrow duurt nog voort- Een divisie kozak ken werd door Oostenrijksche cava- lene op Droitolycz teruggeworpen. Door het zeer ongunstige weder zijn de wegen slecht geworden, doch de Oostenrijksche troepen hebben zich bij de geforceerde rnansohen en ge vechten der laatste weken schitte rend gehouden. Van de Zee. DE DUITSCHERS IN DE OOST-ZEE. Volgens eon telegram uit Iletsing- fors kruist oen sterk Duitsch eska der, dat da vlag voert van Prins Hen drik van Pruisen, in de buurt von de Aland eilanden. GEEN DUITSCHE ONDERZEEËRS IN DEN GROND GEBOORD. Uit Berlijn wordt gemeld liet offieieele Petersburgsche tele graafbureau verspreidt een bericht van ds Russische admiraliteit, vol gens hetwelk bij de vernietiging van den Russischen kruiser „Pallada' twee Duitsche onderzeebooten werden Ln den grond geboord. Deze mededeeling is, naar wij van officueele zijde vernemen, iu ieder opzicht onjuist. EEN GEVECHT. De EngeLsche admiraliteit doelt het vol gende mede over een gevecht op den lien September tuaschen de „Carmamia' en I*?t Duitsche gewa pende koopvaardijschip „Cup Tra-: fylgcu": Even na elven 's morgens zagen wij een schip en dichterbij gekomen» oonstateerden w ij, dat er drie sche pen waren. Het eery1 was een groote passagiefeboot, de andere waren ko len bóóten, deze hadden die kranen in werking en gingen bij onze nade ring naar twee verschillende kan ten weg. Het groote schip was blijkbaar als het onze, met twee schoorsteen en, die als van een boot van do Castle- line geschilderd waren. Na eenigs- zins uit onzen koers ge va ran te zijn, wendde de stoomboot naar stuurboord en kwam op ons al. Zij stuurde toen paar het Zuiden en wij naar liet Zmd-Westen. Het weer was mooi en zormig. met een kalme brtes uit het Noord-Oos ten. Onze snelheid was zestien knoo-, pen, van het andere sehi.p ongeveer achttien. Op bijna 8000 meter vuurden wij een schot over den boeg vun liist vijandelijk schii.p, dat onmiddellijk het vuur beantwoordde. Wij schoten met alle bakboord-ka nonnen en bet vuren werd algemeen. Wij waren nu binnen schootsaf stand en de meeste schoten gingen over ons heen. gooit--1 ons want, mas ten, sclioorstfenen, kranen en ventila toren. allen beschadigd werden. Alle onze bakln.ord-kaa.mmoa en alle stuurboordkanonnen van don vijand waren dn actie en vuurden snel. Daar de afstand tusschen ons klei- ar werd, werden zijn machine-ka nonnen. bijzonder gevaarlijk, waarom het schip gedraaid word en onze slum-boord-battcrij 111 werking kwam. Twee van onze treffers namen zijn dekst oompij pen weg. Hij heide eenlgs- ns naar stuuiboord over. Een van zijn granaten was dioor de- hut onder onze voorste brug gegaan mi Ofschoon li/j. niet ontplofte, ont stond er een brand, die snel om zich been greep, daar er geen water ter beschikking stond en de chemische brandblusschers van weinig nut ble ken. Het vuur breidde z»ch zóó uit, dat de voorste brug verlaten moe-at worden en het schip van achter uit bestuurd moest worden. Om 16 minuten voor één, een uur en vecrtiif minuten ra liet eerste schot begon, het vijandelijk schip over to hellen en ging met den boeg het eerst in de diepte. Het duurde eenigen tijd voor de brand goblnecht was, waartoe wij het '-chip voor den wind moesten houden, zc.odai wij geen booten kon den uitzetten, om de opvarenden t9 redden, van wie enkelen in booten ontkwamen cn door een der koicn- schejten opgepikt werden. Voordat het Duitsche schip zonk. as het draai!loos in verbinding roet een ander Duitsch schip en daar cr aan den Noordelijken horizon rook te zien was en de uitkijk meende de schoorste-enen van een kruiser te on derscheiden, gingen wij full speed naar het Zuiden. Toon Wrij de „Cornwall" ontmoet ten., vroegen wij hem, ons te hulp te komen, daar het schip niet meer zeewaardig en practised alle verban, gen en zeevaai t-instrumenten ver- nie'd waren, zoodat liet sturen uiterst moeilijk en onzeker was. Den 15cn pikte de „Bristol" ons op en vergezelde ons, totdat de „Com wall" v-ns naar een ankerplaats sleepte om heisteld te worden. Het schip was geraakt door 97 pro jectielen, dio SOI gaten hadden ge maakt. Verspreid nieuws van de oorlogsvelden UIT EEN DAGBOEK. Uit het dagboek van een Belgi schen ingenieur, die zich in het fort Boucelles bevond gedurende de be schieting door de 42c M-kanonnen, deelt de „Times" een en ander mede uit de opmerkingen in dat boek. die betrekking hebben op den dag vóór de overgave van liet fort. Na aanvanke lijk heftige aanvallen door de infan terie stokte de strijd tegen het fort van den Gen tot den 13en Augustus. Op 13 Augustus heet hel Aankomst der zware- Duitsche ar tillerie. die zoodanig opgesteld is, dat we ze evenmin zien ais beschieten kunnen. 14 Augustus, 6 uur 's morgens Ons fort wordt twee uur lang op de vree- seHikste wijze gebombnrdcerd Onz; telefoonverbindingen zijn vernietigd. Er komt bevel onze koepels te ui en verder af te wachten, wat ko men zal, S uur 's morgensTwee Duitsche officieren vragen ons in het Fransch of wij ons willen overgeven „Gij hebt de vreeseÜjke werking onzer kanon nen kunnen bespeuren. De vernieti ging zal iu een oogonbhk voltrok ken zijn. Geeft u over!" Het antwoord luidde: „Onze eer verbiedt ons, ons over te geven wij zuilen tot het al lerlaatste weerstand bieden." Al onze manschappen bekrachtigen dat door luid toeroepen. Een half uur later .begon de beschieting opnieuw, ditmaal van twee kanten. De schoor steen van onze machinekamer violin elkaar, en liet vuur tastte het gebouw aan. 1-Iet electrisch licht gsat uit een verstikkende walm vulde alle rui men. 15 Augustus: Om 6 uur 's morgens stortten de geheimkamers in, waarin onze kanonnen opgesteld zijn. De panlserdekken zijn gebroken; van een onzer mannen is oen hand afge rukt, twee anderen zijn zwaar g" wond. Verdere weerstand schijnt nut teioos. Drie witte vlaggen wforden geheschen. Wij geven ons over. en toen we naar buiten traden, konden we waarnemen, dat ohs fort nog maar een puinhoop was." EEN KRIJGSLIST. TJit Petrograd wordt aan een En- gelsch blad het volgende verhaal ge daan Een Russisch officier vertelt hoe de Duitschers Ln een gevecht den juisten schootsafstand tot de Russische artil lerie verkregen hadden en dien be hielden, hoe vaak zich ook deze ar tillerie verplaatste. De Duitschers. het kon niet anders, moesten inlich tingen ontvangen. Een windmolen in de buurt trok de aandacht van onzen bevelhebber, on hij zond mij met twee man op onderzoek uit en jawel, in den molen ontdekten wij twee Duitschers, die een veld-telefoon be dienden en precies aangaven hoe de Duitschers moesten vuren. Nadat ik mij van de Duitschers meester ge maakt liad, was mijn aanvankelijk voornemen de telefoon onbruikbaar te maken, totdat de gedachte in mij opkwam zelf de telefoon te bedienen en de Duitschc-rs omtrent de posith van onze kanonnen te misleiden. Ik spreek namelijk Duitsch. Zoo gedacht, zoo gedaan. Ik nam den hoorn en be gon aanwijzingen te geven- ,,'t Gaat goed! Te ver, niet ver genoeg. Zoo is 't goed." Enz. Onze batterij kon in de .stelling blijven c-n den geheelen ver deren dag bleef ik de Duitschers in- Hcliten, die ten slotte hun bevreem ding le kennen gaven, dat ze maar geen enkel van onze kanonnen tot zwijgen brachten. Den volgenden dag hadden we het genoegen de reden daarvan persoonlijk aan den Duit- schen hevelhebber uiteen te zetten. Onze cavalerie maakte zich van de Duitsche batterij meester. 11 ZONEN' IN DIENST 8 GE SNEUVELD. Een Fransche vrouw had in dezen ooi'og elf zonen in de Fransche ge lederen Acht zijn er gesneuveld. Van dc drie overlevenden hc-eft de oudste, die ingenieur is in het vliegkamp van Rornignv, naar de „N. R. Ct." in een Engc'sch blad leest, een brief van een zijner zusters gekregen, die een boodschap van de oude moeder bevat. „Moeder," zoo schrijft de dochter, „weent. Zij zegt, dat jij sterk bent en de broers zult wreken Doe je plicht, lieve broer. Dat is alles wat er van je gevraagd wordt God heeft je liet leven gegeven; hij heeft liet recht het je weer af te nemen. Dit zegt moe der DE DOLLE TREIN. Een oorlogscorrespondent van het „Bert TctgebL" weet te vertellen wat er van 'Je vliegende ireinen geworden is, die de Belgen vóór eenige weken uit Antwerpen hebben losgelaten, liet dolste wat een menschelijke geest uitdenken kan, zegt hij. Tus- eclion <le stations Hever en Boort- Meerbeck aari de lijn Antwerpen Leuven, wius een woeste wirwar van locomotieven en spoorwagens. Een hoog opgestapelde, op elkander ge slingerde chaos van ongelooflijke erwarring. Evenals in Halen hadden de Bel gen een spoortrein uit Antwerpen los gelaten. Zij hadden vernomen dat onze zware artillerie per spoor zou aangevoerd worden. Om dit trans port le verhinderen en onze treinen te treffen, hadden zij een moordda dige tros samengesteld. Voorop twee locomotieven. Daarop volgden twaalf met steenen en zand beladen goede renwagens. Tot mot weder twee lo comotieven. De ketels werden geüjk- malig opgestookt, de liefboomen der machines, toen de hoogste stoorn- sparming bereikt was, waarschijnlijk met een koord op „volle kracht" ge zet, daarop raasde de helsclie wagen- staart donderend den vijand tegemoet. Maar na 25 kilometer was liet uit" met den duïvelschen rit. De Duitsche troepen waren op de verrassing voor bereid Men had achter Hever cle rails opgebroken, blokken en balken over het spoor gelegd En dit op een plek, aar het terrein liet mc-rst geschikt as voor een omlegbaautje. Zoo kon "net ijzeren gevaarte rustig komen En het kwam met donderen eu dreunen. Toen kraakte en ver splinterde liet. De vier ketels spron gen, liet ijzer knarste, de wagens schoven in elkaar, stc-enen en wielen ilingcrden Ms door natuurgeweld gedreven omhoog en opzij, en al dit wilde gespat was in een reuachtige wolk van zand, stof en gissende stoom gehuld. Toen het stof was neergeploft, de kokende damp weggetrokken, kon men de uitbreiding der verwoesting zien. De eene locomotief over de an dere. Daartusschen wagens die kaarsrecht, in elkaar geklemd, recht op stonden Andere weder volkomen versplinterd, en dwars over de puin hoop nog weer een der achterste lo comotieven. Ketels uit elkaar gespron gen, stoompijpen als ingewanden hangend uit de zwarte, opengereten locomotief! ij ven. Het bord op de lo- motiof gaf de herkomst aan An- vers Nord". In Antwerpen Jiad men er niet aan gedacht dat de iielschc trein op dit manier zou terechtkomen. En dat het mogelijk was in een uur of wat een lijntje om de verwoesting heen te leggen. Met dezeifde do'.le woede heeft men allerwece bruggen ver nield. veelal waar niet de minste kans bestond dat de Duitschers er nut van hebben konden. Voor niillioenen aan kunstwerken zijn noodoloos opgeof ferd. KR IJ GS MANS-LOT Drie weken lang lag het in een bosch, toen werd het dezer dagen door een zwervende patrouille ge- 'ondon, het lijk in een rood gevoerden mantel en de gouden schouderstuk ken van een Russischen gencraa'. In de borsttasch met bloed gedrenkte papieren De vergeten doode was ge neraal Matsjoegowskl, chef van dén genera::n sLif van hel vijfi; rev- Ru» ?ische legercorps. In Warschau, dc standplaats var zijn corps, had de generaal een prooi huis bewoond, dat cn verzamelplaats re wees; was var dc groote wereld. Er. hei lijk van dezen eens zoo gast vrijen man lag r.u weken lang te ver gaan or.der de tric-st neerhangende takken van een door regen bezwaard Oost-Pruisisch böschjo. En hef 'stoffel ijk overschot van den aanvoerder der Bussen. Sasonoff, dio ann hef hoofd van de Russische troe pen bij Tannenberg geslaan heeft, rust thans onherkend. in een van do Basische broederpr-v n op liet slag veld Dc bekende Russische parle mentariër en president v.t het Rus- Bche Roode Kruis, Cootajkof,- had getracht liet lijk van Sasonoff terug te vinden. Maar de algemeeno graven zijn en blijven stom zoo vertelt ,De Maasbode". HOE ENGELSCHE SOLDATEN IN FRANKRIJK BEHANDELD WORDEN. De Parijsche ..Handelsblad"-corres- pondent schrijft: Grappig is het Jioe de „Tommies" hier in Parijs nog altijd worden ge fêteerd. Er zijn er heel wat. Telkens /iet men onder de in-smcrige, bestoven, hernodderde. bekraste, beschadigde irto's met kapotte ruiten en ramme nde portieren die door de straten ra cen, komende van of gaande raar 't front, er eenige die bestuurd worden. .or Engeischen in hun Icelijkc maar lugge en praktische khaki-unifor- men. Telkens ontmoet men op den Boulevard van die lange, stoere ke reis in hot grijs-bruin, onafscheidelijk van pijp c-n badientjo en onverstoor baar voortbeenende te midden van de met vriendelijkon ec-rbied toezien de menigte. Aan hoeveel verschillen- '<le. typen ze hier in Parijs ook al ge- woon zijn geraakt, lien kijken de Pa- ri:zenaars loch nog altijd even na. Een sprak ik er in een hospitaa', een „lycée" in de buurt van het Bois dat tijdelijk voor de verpleging van ren honderdtal gekwetsten is inge richt, en waar ik een kijkje kor. ne men. Hij was de ecr.ige Engelschman die cr verpleegd werd. en a's ik nog eens ooit in een ziekenhuis zou moe- ton liggen, hoop ik het zoo goed te ebben als hij. Iedereen vertroetelde n bedierf hem. De dames stopten ere alles toe wat een Engc-lscb sol daat maar begeeren kan chocolade, Three Cas'.les"-sigaretten en van die wee-zoet geurende tabak, die een En gelschman gelukkig en een niot-En- gelachman onwel mnakt. Nooit ont brak des morgens de nieuwste Daily Mail" op zijn bed. En hij, al haast heelemaal weer gc-nezen van een in de gevechtsUnie opgedane longontste king, was een en al dankbaarheid en opgewektheid, betreurde het alleen maar dat hij niet méér kon zeggen dan het eene woordje „merci" dat ze ■in geieerd hadden. Plezier had hij over liet feit dat hij u-n enkelen knoop aai. /ijri uni.orm- ,.i? oio.gehouden had Hij had ?-: ai- lemaal weggegeven aan vriendelijke dames die hem daarom gevraagd hadden, zoodat hij nu genoodzaakt was zijn tuniek met spekten dicht te maken. DE VERDEDIGING VAN BELFORT. Gemeld is, dat de burgerbevolking der vesting Belfort dc stad heeft ont ruimd. Een corresjindent van ;a „Gazette del Fopote" is het gelukt bij zonderheden over de versterking der Franicho stelling aan zijn blad te be richten. Met uitzondering van enkeie uei winkels, d;e do openbare veiaioe- ling der noodzakelijke levensmidde len iiezoraen, zijn »lle magazijnen, werkplaatsen, fabrieken go-loten. In do straten vertonnen zich allee u nog soldaten. De 22000 itoefden sterke be volking is naar de meer zuidelijke de partementen. c»a ergobrucht. Langs den oever der Savoureuso, die de stad van de citadel scheidt, wordt koortsachtig gewerkt aan da kanalen, die stad on forten van w a ter moeten voorzien en ook dienen voor inundaties. AHe buitentorten worden door uitgebreide werken ver sterkt. De omliggende dorpen en ixvrderijen zijn militair bezet Het gainizoeii der vesting bestaat uitsluitend uit goed gekozen troepen. Het 2ïcii noordoostelijk van de stad uitstrekkend gebied is een moerassi ge streek vol meren, die door kana len en sloten tot de grens van den Elzas met elkaar verbonden zijn. Do Franschen zijn bezig de boaschen to vellen om de schootsveldon vrij te maken en het hout voor loopgraven le.. beoigen. GEVANGEN GENOMEN? Uit Aken wordt aan de Kóln. Volks- zeitiing geseind da. luitenant-gene- FEUiLLETON (Naar het Engelsch). 3ÜJ Gij tracht mij verwaand te maken eu vergeet dat wat ik weet, hetgeen juist genoeg ls om mij te doen inzien hoevwl Ik nog moet loeren, ik van u heb geleerd. Wat betreft, dat ik uw meerdere zou zijn in de wiskunde, ge loof ik niet dat gij als predikant zoo iets moogt beweren. Hier is uw thee. En de eigenares van de stem k-.vam uit do duisternis in liet Jicht. 7.ij was slank, slanker dan do mees te vrouwen, cn bezat een ongewoon mooie gestalte, dio nog des te beter uitkwam in het nauwsluitend japon netje. tiaar gelaatskleur was prach tig blank, waartegen de zwarte oog haren, wcllce do grijze, diepe oog-en overschaduwden, sterk afstoken. 11-et gelaat zelf was rond on zeer hefhet voorhoofd lioog, terwijl Jiet haar 111 een dikke wrong- gedraaid, kastanje bruin van kleur w as cn eindigde in kleine krulletjes. Haar geheele oube- ichrijfclijk schoorie, bevallige, waar dige verschijning geleek op de figuur, door Raphael geschilderd. I'raser zette, in gepeins verzonken, het kopje tltee neer, dat hem door Angela werd aangereikt, toen wij de vrijheid namen, haar uiterlijk le be schrijven. Lee3 nu eens wat. Angela. Wat zal ik lezen O, wat gij wilt, zoek zelf maar wat uit. Verheugd bêgaf zij zioh naar een boekenplank, nam cr twee boeken af, overhandigde er een aan Froser, sloeg liet hare daarna op goed geluk af open, noemde de bladzijde op eu begon daarna te lezen. Wat is da', voor een geluid, nu zacht en welluidend als oen zomcr- briesje over een tropische zee, cn dan weer als liet verwijderd rumoer en liet gewoel van het slaehtveid Wat kan het anders zijn dan liet wegrollen van die prachtige hexameters, waar mee Homerus een naar bern luiste rende wereld bekoort En zelden zal een Engelscho stem de stembuiging zoo juist weten te treffen. Houd op, mijn kind, sla het boek dicht; gij kent het Grieksch zoo uit stekend als maar «enigszins door mij onderwezen kon worden. Doe uw boek voor de laatste maal dicht. Uwe op voeding, beste Angela, is goed vol-, tooid. ik ben me! u geslaagd Voltooid, mijnheer Fraser! - zei- de Angela met open oogen. Wilt gij daarmee zeggen, dat ik moet op- houden, juist nu ik ben begonnen te loeren Mijn kind, gij hebt alles geleerd, wat ik u kan leeren, en bovendien ga ik overmorgen ook von liier. Van hier gaan - en zonder dat hij er eenigszins op voorbereid werd, barstte Angela die, ondanks haar schoonheid en geleerdheid, zeer veel op de rest van haar sckso geleek in tranen uit. Kom, kom, Angela, zeide Fra ser, met een stem die barsch moest lieeten, maar iu vveikelijkheid schor was, want liet is wel eigenaardig, maar zelfs een predikant, d;e reeds bijna over den middelbaren leeftijd heen is, is gevoelig voor tranen, door een bekoorlijke vrouw voor hein ge- sclu-eid; wees nu niet onverstandig; ik ga slechts voor eenige maanden. Bij deze uiededoeiing bedaarde zij weer een weinig. O, zeule zij te midden van hare tranen, wat Hebt gij mij een schrik aangejaagd! Hoe hebt gij 'zoo wreed kunnen zijn Waar gaat gij heen Ik ga een lange reis maken in Zuid-Europa. Weet gij wel, dat ik se dert twintig jaar bijna niet van hier ben geweest ik l>en dus voornemens om het voleindigen van onze studies te vieren me', een vacnntie. Ik zou wel willen, dat gij mij met U meenaanit Fraser slaakte een zucht toen hij antwoordde Ik vrees, mijn kind, dat dit on mogelijk zou zijn. Iels waarschuwde Angela, om op dit onderwerp niet door te gaan. Kom, mijn kind, ik mag u niet langer ophouden het is volslagen donker, en er is een flinke wind toch moet ik u nog een ding zeggen. Gij hebt onder mijne leiding oneindig veel meer geleerd, dan de meesten van uwe sekse leeren, terwijl de an dere factoren tot het bereiken vaneen vrouwelijke volmaaktheid zijn ver waarloosd, als daar zijn toekenen, schilderen, pianospelen, zingen, enz. Er z-.jn tweeërlei opvoedingen, de opvoeding van den geest cn de opvoe ding van de zielwanneer gij niet zorg draagt voor de laatstgenoemde, dan zal alle moeite, aan eerstgenoem de besteed, nutteloos z!jn. Hetgeen gij geleerd licht, zal wel is waar niet vervliegen, maar het zal zijn als het kwarts, waaraan het goud reeds is onttrokken. Zonder dat is ze waarde loos en zal nooit nut stichten. liet is, geloof mij, de hoogere studie der ziel. die onze kennis hier op aarde waarde geeft. Het schoonste doel van iedere opvoeding is om de verstandelijke vermogens nltlus te leiden, dat men in stam worde gesteld 0111 iets te lee ren begrijpen, hoe weinig ook, van de hoogere dingen. Maar misschien is dit een onderwerp, waarover srij even goed zult kunnen spieken als ik, zoo dat ik er maar niet over zul beginnen. Laat ons eindigen, mijn kind. Het antwoord van Angela op deze woorden was zeer eenvoudig. Zij stond langzaam uit haar lagen stoel op, legde hare handen op Fraser's schouders, gaf hem een kus op het voorhoofd en zeide Hoe zal ik ooit leeren u dankbaar genoeg te zijn voor alles, wat ik u verschuldigd ben Wat zou ik nu zijn als gij hier niet waart geweest Hoe goed en geduldig waart gij steeds voor mij Deze kus had een eigenaardige uit werking on den predikanthij legde zijn hand op zijn hart en een bijzon dere trek vertoonde zich Op zijn ge laat. Hij weerde haar zachtjes van zich af en ging zitten. Ga nu heen, Angola, zeide hij kort daarop, ik ben vanavond ver moeid. Morgenochtend zie ik u wel in de kerk 0111 u vaarwel te zeggen. En hierop ging Zij naar huis door wind eu storm, weinig vermoedende, dat zij haar leermeester achterliet, kampende met een storm, veel hevi ger dan dio om haar heen woedde. Toen de deur achter haar gesloten was, slaakte bij een zucht van ver lichting. God geve, dat ik het niet te lang lieb uitgesteld, zeide hJJ bij zich zelf. En nu mijn preek voor mor gen. Slaap voor de jeugd, vroohjk- ïieid voor de gelukkigen arbeid voor de oude dwazen arbeid, arbeid, ar beid 1 En aldus was de opvoeding van An gela voltooid. HOOFDSTUK II. Arthur 11 e i g h a m. De wintermaanden gingen voor An gela traag voorbij, maar zij gevoelde zich niet ongelukkig. Ofschoon zij ge heel alleen was, en Fraser zeer miste, vond zij tamelijk veel troost bij de boeken, die hij haar had ge3chouken, en in de gedachte, dat zij op die wijze hare studie goed kou voortzetten. En daarna kwam de lente niet haar nieuw, bloeiend leven, en wie kan nu droevig gestemd zijn 111 de iente? Voor» al bij Angela kon dat het geval niet zijn. Angela, rtep haar vader op zekeren dag, toen hij hare voetstap pen voorbij zijn studeerkamer hoorde gaan, kom eens hier, ik wil u spreken. Zijn dochter bleef slaan en een trek van dc grootste verbazing verspreidde zich over haar gelaat. Sedert jaren was zij niet in de studeerkamer ont boden. Zij trad evenwel binnen zoo- als haar verzocht was. Philip, haar vader, zat aan de schrijftafel, waarop stapels kasboeken logen. tWordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5