jfwonfl warden. Ook werd een huls tronvoest Vijf Fraasche vliegmachines stegen »p en achtervolgden hot Duitsche vliegtuig l>o Franschea doodden den Duit- vchen mecanicien met een schot door 'iet hoofd. De vliegmachine begon ge vaarlijk over te hellen en scheen te tullen vallen, doch de bestuurder trachtte de stabiliteit der machine te herstellen en met grooten spoed weg te komen. L)e achtervolgers vuurden een salvo op hem af en doodden hem op een hoogte van 1000 el. De Duitsche vliegmachine stortte als een steen ter aarde. DE UITTOCHT UIT OSTENDE. Eeu journalist, die Os tonde Woens dag mot de laatste boot verlaten heeft, meldt aan de „Daily News" „Belgische fietsrijder» kwamen de3 ochtends oin negen uur dc stad bin nen, meldende, dut de voorposten van de Duitschers tot op een uur afstands van de kus; wareu genaderd. Mis schien was dit met juist, maar liet bericht deed zijn uitwerking en 15.000 zenuwachtige vluchtelingen werden aan ue pieren achtergelaten, toen ik even vóór twaalven wegvoer. Het vertrek der vluchtelingen ia geken merkt door tooneelen, die wel de schokkendste zijn, waarvan Ostende sedert een week getuige Ls geweest. Den goheelen nacht hebben meer dan 30.000 duklooze menschen, beladen met in het laaste oo gen blik meegeno men dingen, aan de kaden doorge bracht. Vorige booten waren vrijwel In kalmte vertrokken, hoewel ze meer dan vol waren. Maar toen er een Duitsche Taube recht boven de met menschen opgepropte pieren kwam vliegen, toen kende de opwinding geen grenzen meer. Van alle kanten, van da boot en van de pier, werd er op Jen onhellspellenden roofvogel ge vuurd, die aJs een doodsengel boven de menigte dreef. Verwenschingen klonken luid en gesmoord, maar noch deze, noch de kogels konden den vlieger boreiken. Bij de inscheping hadden wilde too neelen plaats; er moesten 700 ge kwetste Belgische soldaten aan boord gebracht worden. De meesten waren van het hoofd tot de voeten verbon den en velen moesten aan boord ge dragen worden. Tal van manschap pen gaven hun plaats aan vrouwen en kinderen. Er kon voor niet meer dan 2000 personen ruimte gevonden worden ui de kleine booten aan den boeg en op het achterschip. Kinderen werden door sterke armen in kleine bootjes neergelaten, die naar de an dere zijde van het schip geroeid wer den en daar werden de stumperde aan boord gebracht. Verscheidene vrouwen kwamen in de worsteling, om aan boord te komen, dermate in het gedrang, dat ze bezwijmden. De angst, waarmede de menschen uit hun eigen land trachtten weg te ko men, kon niet grooter zijn geweest zoo er een prairiebrand achter hen gewoed had en de terugweg afgesne den was." WAT DE DUITSCHERS IN ANT WERPEN' BUIT MAAKTEN. Uit het Duitsche hoofdkwartier wonlt gemeld „Bij Antwerpen werden in het ge heel 4000 tot 5000 man gevangen geno men. Te verwachten is, dat in den eersten tijd bovendien nog een groot aantal Belgische soldaten, die zich in burgerkleeding hebben gestoken, krijgsgevangen zullen worden ge maakt Volgens een mededeeling van den consul te Terneuzen zijn ongeveer 90.000 Belgische en 2000 Engelsche soldaten Holland binnengekomen en daar ontwapend. Zij moeten in groot© haast gevlucht zijn. Dit blijkt uit de menigte weggeworpen kledingstuk ken, vooral van de Engelsche Royal naval division. Voor Antwerpen is groote buit ge maakt, minstens 500 stuks geschut, een groote hoeveelheid munitie, een menigte zadels, zeor veel verband- materiaal, een groot aantal automo bielen, veel locomotieven en waggons, vier millioen K.G. graan, veel meel, steenkolen, vlos, voor 10 millioen Mk. wol. koper en zilver tor waarde van ongeveer een half millioen Mk., een gepantserde trein, een groot aantal ingerichte ambulance-treinen en een menigte vee. Belgische en Engelsche schepen be vonden zich niet meer te Antwerpen. De 34 Duitsche stoomschepen en drie zeilschepen, die bij het uitbre ken van den oorlog in de haven van Antwerpen lagen, zijn behalve één nog alle daarde machines zijn ech ter onbruikbaar gemaaktalleen de „Gueisenau" van de „Nordd. Lloyd" hoeft men laten zinken. De groote havensluis is intakt, maar voorloopig onbruikbaar, doordat men er met steenen gevulde schuiten heeft laten zinken. De havenwerken zijn niet beschadigd. De stad Antwerpen heeft weinig ge leden. De bevolking houdt zich kalm zij schijnt «dijde te zijn, dat do dagen van verschrikking voorbij zijn, te meer daar het gepeupel reeds aan het pinrideren was geslagen. liet overschot van het Belgische leger heeft, toen onze troepen nader den, Gent met spoed ontruimd. De Belgische regeering, met uitzon dering van den minister van oorlog, moet zich naar HAvre hebben be goten (Volgens later ontvangen officieele berichten is ook de minister van oor log zijn ambtgenooten gevolgd. D© Belgische vluchte lingen. Uit Antwerpen wordt aan de N. R. Ct. geschreven dat een gezelschap Ne- •ierhinder*, die zich bezig houden mot de verzorging vari Belgische vluchtelingen., onder leiding van Prof. .Meyers, naar Antwerpen getogen is om daar den stuud van zaken op te nemen. Den vluchtelingen kan uit naam van dr. Franck - voorzitter dor internationale commis sie lo Antwerpen worden verze kerd, dat de Duitschers d» terugk©e- rende mannen niet aan oorlogsarberd zullen zetten, dut or van hen niet, zooals in Luik, eenigo persoonlijke oorlogsschatting zal worden ge- vraazd. wat natuuiriiik de mogelijk- fieTÜ van non Schatting voor dia stad als zoodanig niet uitsluit. Voorts be staat er geen enkele bepaling, dat de toruggekoerden Antwerpen niet meer zullen mogen verlaten, al is natuur lijk nimmer Sn een versterkte stelling mot zekerheid te zeggen, dat men daaruit te allen tijd weer weg kan trekken. Doch hierin ligt geen enkele overweging om met terugkeeren lan ger te talmen. Een proclamatie in dezen geest is ln wording, maar er zijn in Antwerpen zoo weinig men schen van alle vakken overgebleven, dat hot enkel drukken van deze plak katen drie dagen moet duren. „Mankt u ook bokond", vroeg dr. Franck, „dat de Duitsche bezetting zich zoor ordelijk gedraagt Dat er geen sprake Is van inkwartiering van Duitsche militairen bij burgers, om dat de smd zelf zorgt voor hun kwar tieren, en eveneens voor alle verster kingen aan liet leger. Doch komen de vluchtelingen in vloeden terug, dan zullen zij goed doen voedsel mee 'ie brengen voor de eerste drie dagen, omdat het bedrijfsleven zich bij den terugkeer uiteraard in dier voege moet horstellen, dat althans de bezor ging der levonsmiddeten, die er in overvloed zijn, geregeld kan wo'rden. Maar de Belgen kunnen zich niet trouwer aan hun land toonen, dun door op hun plaacseu terug te komen. Vooral is er behoefte aan bakkers, slagers, letterzetters, glazenmakers, en zoovoort Onze regeering zal dus, in overleg met de N'ederlandsche militaire over heid, het torugvervoor ven de op an derhalf millioen monsohen geschatte vluchtelingen, mot hun huisraad en wat al niet meer, zorg dragen. Duit sche officieren zijn hiervoor reeds in Nederland, en generaal T&rwisga is ervoor in Antwerpen geweest. Doch, zwols ik las, zijn er nog moeilijkheden, wat waarlijk niet te verwonderen valt. Ik was in de gele genheid van enkele dezer bezwaren kennis te nemen. Het militaire gezag te Antwerpen verlangt, dat de binnenkomst ordelijk zal geschieden, en onder controle. Dat men zich van de stroamen geen dui delijke voorstelling maakt, begreep ik uit het aanvankelijk voornemen om deze controle aan een Duitsch officier op te dragendie hiervoor slechts van elf tot een, van vier tot zes uur den tijd zou hebben. Bovendien zouden de treinen met vlucli telingen binnen in de stad moeten binnenkomein, om geen ge zwerf bui'uen rondom de forten te krijgen. Maar de verbinding met de stad ls verbroken door het opbla zen van de spoorbrug van Dam. Dit kunstwerk kan nog in goen tijden hersteld zijn, ook niet, wanneer de noodige ingenieurs en werklieden zich hiervoor weer melden. De contro le zal in hoofdzaak ddenen om na te gaan of er ook actief dienende Bel gische militairen in burgerkleeding meekomen, die vermoedelijk krijgsge vangen zullen wo'rden gemaakt. Aan de bepaling, dat voorts alleen orde lijke burgers, die in eigen onderhoud kunnen voorzien, door de Duitsche overheid zuilen worden toegelaten, zal wel moeilijk de hand zijn te houden. Wat voor on» land trouwens te ho pen is, want anders blijven wij hier mot anderen zitten. Vervolgens krijgt men de kwestie van het spoorwegmateriaaL Zal Ne derland daarvoor kunnen zorgen, en zal de Duitsche bezetting de eenmaal weer binnengekomen Belgische ma chines en wagens voor dit transport weer vrij uitlaten? Bovendoen i3 de directie van de Belgische staatsspoor met welhaast het gehoole personeel afwezig. Daardoor zal het uiterst be zwaarlijk wezen het spoorwegverkeer in België te herstellen, vooral omdat het personeel bezwaar zal hebben te rug te keeren zoolang de kans groot is, dat het ook voor Duitsche militai re transporten zal worden gebruikt Ook zou de Dorisch© autoriteit steeds ten minste een half uur voor het ver trek van ieder en trein daarover be richt wetoschen, dodh de telegrafische gemeenschap is grootendoels gestoord. Behalve per trein, zijn er honderd duizenden uitgeweken te voet en op karren. Er moet voor gezorgd worden, dat zij op de wegen voldoende ruimte laten om de bewegingen van de Duit sche troepen ongehinderd te laten doorgaan. Voorts kan er ook niet tel kens eens een schip met menschen aankomen, want de controle hiervan zou te tijdroovend wezen. De conditie •s: groote scheepstransporten tegelijk. Het spoorwegstation Merxem achtten de Belgische autoriteitan niet onge schikt voor aankomst van de treinen, maar do Kommandantur acht het te ver uit de stad, en er is geen ran geerterrein. Het instellen van een postdienst uit Antwerpen naar Ne derland on omgekeerd, waardoor de vluchtelingen althans verbinding per brief kondon krijgen met hun woon plaatsen, lag voorloopig hiel in de plannen. De maatsol&appij Mechelen- Terneuzen was wel bereid den dienst te heropenen, doch alleen onder waarborg, dat er geen beslag wordt gelegd op de treinen. Het erkeer over Esschen zou slecht3 op enkel spoor kunnen geschieden, omdat er niet kan worden gerangeerd Een latere eisch was heft herstellen van de hydraulische inrichting van het Centraal station, om de locomo tieven daar weer onder stoom te brengen onder Duitsch beheer. Maar allo technisch personeel is weg. Vóór hot herstel van dit werk zou liet Duit sche gouvernement in Brussel geen toestemming geven tot heropening van het verkeer. Men moet dus voor al het Belgische spoorwegpersoneel terugroepen, wenschto het Duïïsdhe bestuur te Brussel. Zij zouden allen op hun oude posten gehandhaafd blij ven, on geïeigetö wol-dón uTtbéfaald. Men net dat onze regeering nog heel wat puzzeU zal hebban op te los- ffiin aleer de groote lamgtrek zal kun nen beginnen. Inmiddels werden drie mannen van vertrouwen uit Antwer pen aangewezen, om hun 1 andgen oo ien tot het weder thuiskomen te be wegen. Het waïer» de heeren Ia Clercq, stadsadvocaat; Soeten, lid van don provincialen raad, en mr. Jamine, oud-stokhouder der balie. Zij hebben als workkringen gekozen Roosendaal, Berg'on-op-Zoom en Zeenwsch-Vlaanderen. Zij zullen ook meedeed en, dat hun stad geheel gaat is gebleven; op enkele branden hier en daar na. Een van de vele trouw gebleven politie agenten, die voor de burge- moosterskamer op post stond, vertel de, dat de Duitsche militairen al vast bezig waren vluchtelingen terug te haten uit het Land van Wacs, op groote vlotten over de Schelde. Want de schipbrug had het Belgische leger op zijn vlucht achter zich tot zinken gebracht. Hij kon het trouwens in ge barentaal goed vinden met de als uit brons gegoten wachtposten voor de za'cn, waar de Duitsche Komman dantur nu zetelde. En overigens was er den barren nacht, toen overal de granaten floten, en de felle donder niet van de lucht was, hiör gelukkig niets voorgevallen. Duitsche patrouil les hadden zelf Belgische dieven op gebracht, die aan het plunderen wa len geslagen. Overigens, te Antwer pen zelf was niet zooveel gestolen; wel in de buitengemeenten. Maar daar waren het de vluchle'ingen ge weest, die hier en daar den boel had den opengebroken, om voedsel, om dekens en bedden, en zoo nog wet het een en ander meer wat van hun gading was. Een landgenoot, dien ik later ont moette, vertelde, dat er in zijn villa to Capelle niets was weggenomen, maar letterlijk verhuisd, tot zelfs een groot buffet toe. Maar nu zei de politieman was alles rustig in de stad en we moesten vooral zeggen aan de menschen, dal hier niets voor valt" Tot zoover de rnededeelingen van den „N. R. CX"-correspondent. De redactie merkt in een hoofdartikel op „Zoo kornt heft ons voor, dat thans het oogenblik ls gekomen, waarop de Belgen hun vrijwillige, kortstondige ballingschap kunnen beëindigen. Het komt er nu «'echts op aan, de terug- vloeiing van de bevolking naar hun haardsteden te bevorderen em te ver gemakkelijken!. Dat onze regeering in dien geest werkzaam is, is bekend. De Duitsche autoriteiten zijn tot me dewerking bereid, en zullen, verwach ten wij, wanneer de Duitsche officia- ren die hiertoe in ons land vertoe ven don omvang van de landverhui zing mot de feiten hebben gezien, het hunne willen bijdragen tot eenige vergemakkelijking in de toelatings voorwaarden, waardoor de terug komst nog eenigermate zou kunnen worden bespoedigd. Ook particulieren kunnen nuttig werk verrichten, door aan de uitge wekenen, onder we'ken nog Wan trouwen bestaan mocht, den stand van zaken uiteen te zetten, en hen te wijzen op de moeilijekheden, die zij zich zelven kunnen berokkenen, in dien zij langer dan noodig hun te huis aan de voorzienigheid overlaten. Begrijpen wij alles wel, dan ie te gen den terugkeer van de groote mas sa bewoners van andere plaatsen dan Antwerpen op het oogenblik geen en kel bezwaar, hoe gering ook. De bei de bovengenoemde Antwerpse he ad vocaten bevestigden ons dit ook. Vol gen» schatting bevinden zich onge veer een anderhalf milioen Be'gen in ons vaderland. Zeker de helft daar van ia van buiten Antwerpen afkom stig. Of voor hun vlucht naar ons land andere reden was. dan dat een algemoene paniek de door den oor log zoo geteisterd© bevolking had aan gegrepen, laten wij in het midden. Doch dit lijkt ons zeker, dat voor lan ger vertoef van dezen in ons land thans geen reden hoegenaamd meer beslaat. Konden dezen worden joverttfigd, dat in hun eigen dorpen en stadjes a'licht op het oogenblik een beter en gerieflijker plaats voor hen is, dan in one land, waar, bij de reusachtige massa's die ons 'and binnen enkele dagen hebben overstroomd, de verzor ging in menig opzicht te kort schiet, cn, ondanks alle moeiten te kort moet blijven schieten, dan lijkt ons reeds in enkele dagen een aanmerkelijke ver lichting en verbetering van den, wat de hygiene aangaat zeker niet on ge vaarlijken, toestand te kunnen wor den verkregen. Wij ontveinzen ons de moeilijkhe den, welke nog te overwinnen zullen zijn, eer de her- en derwaarts door ons land verstrooide bevolking weer goed en wel in haar eigen woning verblijf en rust zal hebben gevon den, geenszins, doch wij twijfelen niet, of bij den geest van medewer king en hulpvaardigheid, die zich onder de burgerij van ons land heeft vertoond, zullen de moeilijkheden kunnen worden overwonnen, indien wij zolven thans maar in de gedach te houden, dat, zooals nu ,na de uit eenzettingen van dr. Franck, de za ken staan, aan de Belgen geen beter dienst kan worden bewezen, dan door hun terugkeer te bevorderen." Uit Den Haag komt do volgende mededeeling Naar on» van de meest bevoegde zijde wordt medegedeeld, zijn de on derhandelingen onzer Regeering met het Duitsche opperbestuur omtrent dc-u terugkeer der Belgische vluchte lingen naar Antwerpen nog niet afge- loopen, maar kan ieder oogenblik het antwoord worden to gemoet gezien. De „Daily Chronicle" schrijft: ,,Ds Nederlanders zijn geen talrijk volk, zij voeren geen ooriog maar lijden toch reeds op andere wijze schade door den oorlog die hun groote kos ten oplegt. Zij hebben hun ongeluk kige naburen met do grootste ment- sclienliefde en edelmoedigheid ont vangen maar men kan van hen niet verwachten dat zij hen voor oriba- paalden tijd zonder vergoeding zul len onderhouden. Van verschillende wegen welke openstaan, ls voor de Belgen de bes té, dat zij In Nederland blijven, op kosten van Engeland, indien dit al dus zou kunnen worden geschikt. De Vlaam6ch-sprekende Belgen zul len zich het moest tliui9 gevoelen in Nederland, daar hun taal slechts dia lectici» afwijkt van het Nederlandsch, terwijl ook hun leefwijze het meest met die der Nederianders overeen komt. In alle opzichten zal het voor hen beter zijn ln Nederland te blij ven, en wij kunnen niet inzien, dat het voor Engeland kostbaarder zou zijn wanneer zij daar bleven en wij voor hen betaalden." 't „Nieuws van den Dag" merkt naar aanleiding van dit schrijven op: Mocht deze oplossing in de prak tijk onuitvoerbaar blijken, of acht once regeering zich te trotsch om „een herbergiersrekening in te dienen bij het Engelsche gouvernement" dan moet er toch iets anders op gevonden worden dan terugzending der Belgen tegen hun zin. Bij een zorgvu'dige vcrdeeKng over het goheele land kun- nen de zes millioen Nederlanders nog w] een paar honderdduizend men schen te gast houden voor een poos. Komaan, hot moet maar, als 't niet anders kan. Lees eens na wat (ia Arme Vis- schers) do Genestet dichtte. Hugo navolgend» Ha, dulvelsch, peinsde Huib, Vijf en (nog twee. da's zeven Hoe mo&t, hoe zal dat. gaan? Wij hadden 't toch aleven Niet breed 't Ga zooa's 't kan f Dat ls mijn zaak niet Dat moet Hij (daarboven weten Gij herinnert u, 'ezer, hoe Geerle dan naar 't bed vliegt en juicht: ,,Ze zijn er all" Wel, die Belgische vluchtelingen zijn er ook al. Durven ze nog niet weg. laat ze dan nog een poos blij ven. Uit Zuid-Afrika. Prof. H. D. J. Bodonstein te Am sterdam, een Zuld-Aifrikaaeir, schrijft in do Telegraaf o.a.: Het was dus duidelijk, dat Generaal Botha zou stuiten op ernstig verzet en onwilligheid aan den kant van de Hollandsche bevolking, als hij ze op riep tot een aanval op Duitsch gebied. Hij schijnt het daarom ook niet te hebben aangedurfd, want, zooals een telegram van eenige weken 'terug ver meldde, besloot hij vrijwilligers te viagen en niet onder de wet de bur gers op te roepen. Waarschijnlijk zijn echter in het militaire district van Lu it.-Kolonel Mari'iz, dat direct aan Duilsch gebied grenst en slecht te be reiken is wegens gebrek aan spoor wegen en ook groote moeilijkheden oplevert voor liet transport van een groote massa troepen wegens gebrek aan water, alle weerbare mannen on der de wapenen geroepen. Kolonel Maritz, het hoofd van het miltaire district, waarin hij bijzon der populair is gedurende langen tijd is hij in den laatster» oorlog daar werkzaam geweest, als Generaal van een Boerencommando 'is iemand van een voortvarend en ©enigszins avontuurlijk karakter, en zal zeker zijn tegenzin tegen een aainvai op Duitsch gebied niet onder stoelen of banken hebben gestopt en eerder den geest van verzet hebben aangewak kerd dan bezworen. Toen de regeering besloot hem van hei commando te ontheffen kwam de crisis en blijkbaar hebben zijn man schappen zijn partij gekozen. Hoe groot zijn macht is, weten we niet. Zijn district is groot, maar dun bevolkt. Het zijn geharde menschen, die goed met hei, geweer kunnen om gaan en hun leides is iemand van al om bekende dapperheid en doortas tendheid, zoodat hij de krijgsmacht van de Unie heel wat moeilijkheid kan bezorgen. De burgeroorlog, door Gen draal Hertzog voorzien en waartegen hij Generaal Botha had gewaarschuwd, staat voor de deur. Men begrijpt, dai. ouder deze omstandigheden menige Hollandsche Afrikaner sympathiseert met Maritz cn de zijnen, al zal men het in hem veroordeelen, dat hij steun zoekt bij onzen vijand. Die opstond is te beschouwen als een in daden omgezet protest tegen een aanval op Duitsch gebied en het ons noedeloos en nu tteloos betrekken in een ooriog, waarbij wij niets 'te winnen hebben en ons alleen vijanden kunnen maketn. Of de beweging groote afmetingen aan zal nemen, liangt voor een groot deel af van het succes, dat men weet te bereiken. Hot foefje van hot instel len van een Zuid-Afrikaansohe repu bliek heefi weinig te beduiden en de garantie ren de Gouverneur-Generaal van Duitsch Zuid-West, heeft al heel weinig waard a Van een ernstige grief tegen het Rritsch© 'rijk als zoo danig, is er op het oogenblik bij ons goen spirake, nadat de Brltsohe libe ralen ons zulk een vrijzinnig© grond wet hebben gegeven, dat wij feitelijk baas zijn in ons eigen. huis. De op stand Is veeleer de uiting van een ernstig© grief tegen onze eigen regeo- Ting, die, zonder rekening te houden met do gevoelens van de Hollandsche bevolking, ons heeft gestort ln een oorlog, dien wij niet wenschten, waar van w|j heft nut en de noodzaak niet inzien, die ons aan allerlei gevaren zal blootstellen en dat ter wille van een volk, dat, lvoo gunstig het ons later heeft behandeld, toch ons op hardhandige wijz© den druk van zijn gewacht heeft doen gevoelen. Er zijn ook zekere grenzen voor 's menschen verdraagzaamheid. Men moest begre pen hebben, dat het onrecht ons vroe ger aangedaan, nog niet geheel verge- tea was en dat het menschelijkerwij s onmogelijk was, van ons te vergen, dat wij nu, in een aanvallenden oor log, ons bloed zouden gaan storten voor een reik, dat ons wonden heeft geslagen, die vandaag nog schrijnen doof oTiae ziel. Als generaal Botha de volksziel had begrepen en de Brit- sche regeering duidelijk had lo ver staan gegeven, dat men van ons niet het onmogelijke mag vorderen, ik ben or van overtuigd, dat zij het volko men zou hebben verstaan en in ons gebillijkt en dat er dan wel iets an ders op gevonden zou zijn om de las tige draadlooze telegrafletoestellen in Duitsch gebied onschadelijk te maken, zonder dat daardoor ons land en ons volk werd gestort in den meest hoil- loozen aller oorlogen, den burgeroor log. Allerlei. DE DUITSCHERS OVER NB- DERLAND. De „Norddeutsche Allg. Zvg." be spreekt dou zwaren druk van den oor log op de neutrale mogendheden cn zegt dan: „Juist nu weer hoeft Nederland, door de belegering en den val van Antwerpen, door de zorg voor de groote menigte der daarheen gevluch te burgerlijke bevolking en door de geïnterneerde bezettingstroepen een zwaren last ann verantwoordelijkheid •an moeite, aan milddadigheid en zorg op zich genomen. Het is recht en bil lijk, dat wij in onzen eigen harden strijd niet verzuimen blikken vol be wondering te richten op de neutralen, die hoe gering aan bevolking, zoo groot in offervaardigheid en aan rnenschalijke edelmoedigheid zijn, welke in deze dagen, nu de volken in hart en nieren worden beproefd, zoo weldadig aandoen". DIAMANTEN TE ANTWERPEN. De kluizen der Diamantbeurs en de Diamantclub, waar voor millioenen aan edele steenen geborgen zijn, zijn bij het bombardement ongedeerd ge bleven. DE DUITSCHE RIJKSKANSELIER TE BRUSSEL. De Duitsche Rijkskanselier Von Bethmann Hollweg is met den chef van het civiele kabinet van den Kei zer, Von Valentini, den gezant Von Treuller en den legatieraad Von Mu- tiu8 Woensdag te Brussel aangeko men. TEN TWEEDEN MALE VRIJ GESPROKEN. Een correspondent van het „Alg. Handelsblad" bericht Donderdag is te Tongeren in hooger beroep behandeld het geding tegen de burgemeesters en secretarissen der gemeenten Vroonhoven, Sichero, Sus sen Bolre, Fall-Mheer, Millen, Groot. Spouwen en Klein Spouwen, ter zake van het oproepen dei' lichtingen 1914. Weer werden de beklaagden vrijge sproken. Maar nog steeds weigert de majoor Sterzei uit Tongeren de vrij- gesprokenen in vrijheid te stellen. Hij beweert ze te willen houden tot het einde van den oorlog. (Bedoelde burgemeesters hadden namelijk gevolg gegeven aan den last .der Belgisch© regeering, on» ook in het door Duitschers geoccupeerde ge deelte van België militieplichtigen op te roepen. Red.). BURGEMEESTER MAX. Uit Halls wordt aan de „Tfigliche Rundschau" bericht, dat burgemees ter Max, van Ilrussel, als krijgsge vangene naar het gevangenenkamp te Ohrdruf (in Saksen-Golha) is overge bracht. DE NEUTRALITEIT VAN BELGIé. De Engelscho legatie deelt het vol gende telegram mede van het minis terie van buitenlandsche zaken te Londen Het verhaal omtrent een beweerde Engelsch-Belgisch© overeenkomst van 1906, in de Duitsche pers openbaar gemaakt, en gegrond op stukken, welke te Brussel beweerd worden te zijn gevonden, is slechts een nieuwe editie van het verhaal, dat in ver schillende vormen i3 verspreid, en bij verschillende gelegenheden is ont kend. Geenerlei overeenkomst van dien aard heeft ooit bestaan, gelijk de Duitschers zeer wel weten. Generaal Grierson is dood en kolo nel ithans generaal) Barnardiston, voort het bevel over de Britsche strijd krachten voor Tsingtau. In 1906 was generaal Grierson Dij den generalen staf aan liet ministerie van oorlog en kolonel Barnardiston was militair at taché te Brussel. Met het oog op de plechtige garan tie, door Groot-Brittannië gegeven, de onzijdigheid van België Ie bescher men tegen schending van welke zijde ook, is het mogelijk dat. eenige ge dachten wisseling van acadeinischen aard heeft plaats gehad, door bemid deling van kolonel Barnardiston, tus- schea generaal Grierson en de Belgi sche militaire autoriteiten, omtrent de vraag, welken steun het Engelsche leger aan Belgie zou kunnen verke nen, iudien oen van dions naburen zijn onzijdigheid mocht schenden. Het is mogelijk dat eenige nota's, op dit onderwerp betrekking hebbende, te Brussel bestaan. Het verdient opmerking, dat de ver melde datum, namelijk 1906, het jaar was. volgende op dat waarin Duitsch- land, evenals in 1911, een dreigende houding had nangenomen tegenover Frankrijk met betrekking tot Marok ko en met het oog op het aanwezig gevaar voor een aanval op Frankrijk door België was het natuurlijk, dat over mogelijke gebeurlijkheden van gedachten w erd gewisseld. De onmogelijkheid, dat België par tij zou zijn geweest in eenige overeen komst van den aangegeven aard of in eenig plan tot schending der Belgi sche neutraliteit, wordt duidelijk aangetoond door de herhaalde verkla ringen, door dit land reeds voor vele jaren afgelegd, dat het tot het uiterste elke schending van zijn onzijdigheid zou weerstaan, van welke zijde of in welken vorm zulk een schending ook mocht geschieden. Het verdient aan dacht, dat deze beschuldigingen van aanvalsplannen van de zijde van an dere mogendheden door Duitschland gedaan worden, dat sinds 1906 een reusachtig netwerk van strategisclie spoorwegen heeft tot stand gebracht, you den RUn naar de Belgische grens leidende door woeste, schaars bevolk te streken, en met voordacht uunge legd om don onverwachten aanval op België mogelijk te maken, welke voor twee maanden werd uitgevoerd. EEN PROCLAMATIE DER BELGI SCHE REGEERING Bij het. verlaten van België heeft dc Regeering de volgende bekendmaking doen aanplakken: Medeburgers, Sedert bijna twee en een halve maand nu, verdedigen do Belgische soldaten, ten koste van heldhaftige pogingen, voet voor voet den vader- landschen bodem. De vijand rekende cr vast op ons leger te Antwerpen te vernietigen. Maar een aftocht, in on berispelijke orde en waardigheid vol bracht, is deze hoop komen verijdelen en heeft ons het behoud verzekerd van strijdkrachten, die zonder ophou den voort zullen gaan te strijden voor de rechtvaardigste en schoonste der zaken. Van dit oogenblik af operee- ren deze troepen op or.ze zuidgrens, waar zij door de bondgenooten wor den gesteund- Dank zij deze waarde volle samenwerking, slaat do over winning van het recht vast. Intua- schen voegen de omstandigheden van het oogenb'ik een nieuwe beproeving toe aan do opofferingen, welke hel Belgische volk zich reeds heeft ge troost met een moed, die slechts de uitgebreidheid der offers evenaart- Op straffe van anders de plannen van den invaller te dienen, is het noodig dat de Belgische regeering voorloopig haar zetel overbrengt naar een plaats waar zij, eenerzijds in verbinding met ons leger anderzijds met Frank rijk en Engeland, de nationale sou- v?rera.i1eit kan blijven uitoefenen en de voortzetting daarvan kan blijven verzekeren. Daarom verlaat zij heden Ostende^ met dankbare herinnering aan de ontvangst, haar door deze stad bereid; zij zal zich voorloopig te Havre vestigen, waar de edele vriend schap der Fransche Republiek haar die volledige uitoefening van hare souvereinc rechten zoowel als haar gezag en hare plaats aanbiedt, Medeburgers, deze tijdelijke be proeving, waaraan onze vaderlands liefde zich moest onderwerpen, zal, daarvan zijn wij overtu.gd snel ge wroken worden. De Belgische takken van uien»* zulien b'ijveii fungeereu geheel naar mate de plaatselijke omstandigheden dit zullen veroorloven. Koning en Re geering rekenen op de wijsheid van uw vaderlandsliefde. Rekent uwer zijds op onze algehee'e toewijding, op de waakzaamheid van ons leger en op de samenwerking van de bondge nooten om het uur van de a'gemeene bevrijding te bespoedigen. Ons ge liefd vaderland dat op zoo afschuwe lijke wijze verraden en behandeld is geworden door een der mogendheden die gezworen hadden zijn onzijdigheid te waarborgen, heeft een sterk toene mende bewondering opgewekt in de geheeie wereld. Dank zij de eeuhC'd, den moed en de helderziendheid van ai zijn kinderen, zal het deze bewon dering die het heden ten dage ver sterkt waardig blijven. Morgen zal het uit deze beproevingen grooter en schooner te voorschijn treden, om dat het geloden heeft voor dé rechte aardigheid en ze'fs voor de eer der beschaving. Leve het vrije en onafhankelijke België! Volgen de onderteekeningen van al'e Belgische Ministers. binnenland Nederland sa de Oorlog BELGISCHE VLUCHTELINGEN Sinds Zondag heeft een groo; aan tai Belgische vluchtelingen de stel ling Amsterdam verlaten. Naar Sta voren werden honderd Belgen door gezonden; 50 naar Purmerend, 100 naar Hengelo, 56 naar Velsen, 6 naai B'oemendaal, 50 naar Loosdrecht, 44 naar Wieringen. 80 naar Hilversum, 132 naar Bussum, 50 naar llaaksbe»- gen, 13 naar Errnelo, CO naar V'lie land, 113 naar Buiksloot, 250 naar Enkhuizon, 40 naar Wormerveer. 350 naar Hoorn. 100 naar Almelo, 50 naai Denekamp, 15 naar Laren, 167 r.aat Leerdam, 100 naar Lemmer. 31 naar Nieuwkoop, 25 naar Zaandam, SéJ naar Heemstede, 191 naar Bodegra- ven, 200 'voornamelijk Belgische spoorwegbeambten) naar Venraay, 174 naar Edam, samen omstreeks vijf- en-twintig honderd. In het gehcei zijt reeds vijfduizend vluchtelingen uit de stelling Amsterdam vertrokken de wegtrek naar de provincie gaat ge leidelijk door, zoolang nog niet be paald is, hoe en wanneer men de Belgen naar hun land terug za' transpor! eerpn. De directeur van de Rotte uiarnsche Auto-Ma ui schappij, die doze week een paar keer de reis naar Antwerpen heeft gedaan, deelt aan de N. R Ct." mede. dat het in de stad tnans overal rustig is. Er zijn niet veel Duit sche militairen te Antwerpen. Lang zamerhand herleeft de beproefde stac weer. Het aantal Antwerpenaren, dat de vesting niet verlaten heeft, wordt gascllut op 40 h 50.000. Bijna alle huizen zijn gesloten. Enkele win kels met. voedingsmiddelen zijn ge opend. Zij, die Ln dc -stad achtergeblever zijn, dringen er op aan, dat hun lo- milies, die zich in Holland bevinden, zoo spoedig mogelijk terugkeeren. Zij kunnen hun niet schrijven, daar de postverbinding verbroken is Voor vrees, dat de teruggekeerde Antwer penaren de stad niet meer zu'ien mo gen verlaten bestaat, naar onze zeg» man met stelligheid vernam, geer enkele grond. Er zijn nog groote voorraden le venemiddeien in de stad. zoodat vooi gebrek aan voedsel ook geen ange behoeft te bestaan. Geleidelijk keeren weer kleim troepjes uitgewekenen naar de stac terug. Woensdag was er militair concei" voor het stadhuis, Naar „Het Centr." verneemt, gaa do Nederlandsche capsule-industrie i> moeilijkheden verkeeren, doordat hc voor deze industrie benood gde loo» niet kon worden ingevoerd.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6