De Europeesche Oorlog. Haarieiis Dagblad TWEEDE BLAD Zaterdag 17 October 1914 Het jubileum rao de H. F. C. Haarlem. Er waren zulko goede plannen om het 25-jarig bestaan van „Haarlem" deze maand eens aangenaam en pret tig to vieren. Plannen vanmuur ineen, laat ik niet in bijzonderheden afdalen, 't zou wezen of iemand oen feestmaal afzegt en aan hen, die zijn gasten geweest zouden zijn, toch het menu tuuis stuurt. Genoeg is het om te zeggen, dat de club zelf een feest viering op touw wou zetten en dat vereerders en vrienden al zulko aar dige plannetjes in 't zout hadden ge legd laat ons hopen, dat het een en ander later nog tot zijn recht komen zal. Maar do maand October voorbij ln. ten gaan zonder althans een feest artikel te schrijven, dat zou niet gaan. 't Ware onbillijk tegenover club, die in Haarlem, en terecht, veel sympathie geniet en tegenover het publiek, dat»wel eens wat meer van haar lotgevallen vernemen wil daarbij is het uit een oogpunt van sport wel de moeite waard, na te gaan, hoe het voetbalspel zich in die kwarteeuw ontwikkeld heeft. Onze redactie weet zich den tijd nog wel te herinneren, dat een toen zeer bekend voetballer, R. A. C. Schut, op het redactiebureau kwam vragen, of we de spelregels eens in de courant zou den willen zetten, om wat belangstel ling voor voetbal op te wekken bij het publiek. Jammer, dat we destijds het jaartal niet opgetcekend hebben, maar lang geleden, dat begrijpt ieder een, is het zeker. Nu kent het publiek de spelregels op zijn duimpje, soms, zou je zoo zeggen, nog beter.... hm., dan do spelers Van Haarlems allereerste begin weteu nog maar weinigen, Charbon, Van Breemen, Kremer. Er werd toen geoefend naast het terrein van de Phoenix. Als de bal op de steenen kwam, was ie uit. En dat belangrijk onderdeel van 't spel, het terrein, is door do jaren heen altijd een groote zorg geweest. Op hoeveel velden heeft „Haarlem" tichtcr hel bruine monster aangerend Er is gespeeld op een veld nog vóór de oude buitenplaats het Klooster, waar nu de Cronjéstraat ligt, op een veld langs de Kleverlaan, op het terrein vóór de cavalerie- kazerne zelfs is er een tijd geweest, dat Haarlem, in de tweede klasse spelende, geen veld bezat en te gast ging bij de H. F. C. aan de Molenwerf te Heemstede. Dat was de tijd, toen de heele club maar een man of veer tien sterk was en niet eens elf goede spelers opleverde, zoodat het tekort van een of twee om beurten werd aangevuld uit het overblijvende drie tal, dat dan wel in de lange broek meespeelde. En aangezien sport krachtmeting en geen hoffelijkheids- wedstrijd is, kon niemand er aan merking op maken, dut de gasten op de Molenwerf aan 't eilid van het seizoen de gastheeren uit do eerste klasse knikkerden en zelf promoveer den. Laat ik er dadelijk bij zeggen, dat de H. F. C. dat niet op zich liet zitten en een jaar later in de eerste klasse terug was. Vóór ons ligt een photo van het elftal in die dagen, eu het is aardig, de trekken te herkennen van die nu mannen geworden zijn. Schilderach tig ligt Van den Berg, de aanvoerder, •>p den voorgrond. „Haarlem" was toen ongeslagen kampioen van de tweede klasse. En net die promotie tot de eerste klasse kwam de belangstelling van 't pu bliek. Toch was nog om en nabij 1900 de Zondagsche recette niet meer dan een tientje. En de terrein-accomodatio ging natuurlijk even langzaam voor uit. Hoe vaak hebben we op Haarlems voorlaatste terrein aan deu Schoter- weg, waar nu de tramremise js ge bouwd, als toeschouw ers zoo maar op het natte of besneeuwde of bevroren gras gestaan, met den neus in den feilen Noordenwind I Dat was me verbetering, toen we een houten plankier onder de voeten kregen. Eu daarna verhuisde do club naar het tegenwoordige veld, waarvan geen eigenaar haai- kan verjagen, omdat liet haar eigendom geworden is; een goed terrein, dat voortreffelijk onder houden is en waarop do noodige tri bunes zijn gebouwd; bet eenige dat er onvoldoende bleef.... maai- neen, dat komt later ook wel in orde. liet terrein is wat ver van de stad, maar blijkbaar niet te ver, want de vrienden zijn gemoedelijk mee ver huisd en morgen, als „Haarlem" s|K«lt tegen V. C., zullen de bewo ners van den Schoterweg de drommen voetballiefhebbers weer zien trek ken. Dit van 't terrein. Nu van 't spel en do spelers, Het spel is in die jaren verbeterd, verfijnd, wetenschappelijker gewor den als ik zoo zeggen mag. In den aanvang was het „kick and rush", den bal voort trappen en er achter aan, maar het duurde niet lang of er kwam meer systeem in, meer samen spel. Zelfs in den tijd, toen Haarlem met vier voorwaarts en vier halfbacks speelde, omdat het veld TOor een voorhoede van vijf te smal was. Maar daarom was solospei met uitgezon derd. Nog altijd zijn beroemd geble ven de rushes van Jan van den Borg, die na door alles to zyn heengeloopeu regelmatig eindigde met een goal. En wil men meer namen uit vroeger jaren, dan mag herinnerd worden aan Gorter, Bos, Corli, do De Kocks, Van Eijbergen Santhagens, Beaufort, Kruseman, Stol, Van Styrum, Jon- cheere, Utermark, Albert Haak, de Veens aan de ovorgeslagenen zij verschooning gevraagd. Misschien werd in die vroegero Ja ren meer op den man gespeeld. Nu gaat liet om den bal en dat Is» wat men ook van „salonspel" mompelo, het aangenaamst voor de spelers en j het mooist voor 't nnbliek. JAN VAN DEN BERG. Van een trainer was in die eerste juren natuurlijk geen sprake. Zelfs niet van een terreinknecht. Als er 's middags gespeeld moest worden, trokken de spelers de kalklijnen zelf en er werd boete geheven van wie niet op de oefeningen verscheen. Als jo van dien tijd de vroegere spelers hoort vertellen is het mei een tikje wee moed, als van een prettige herinne ring. 't Was toen gemoedelijker, dan tegenwoordig. Minder grootsch, maar niet minder genoeglijk. Toen do stroom van kijkers naar de wedstrij den kwam, moesten die (ze contri bueerden toch) beter ontvangen wor den. Hoe aangenamer hetrhun werd gemaakt, in des te grooter getal kwa men ze opzettenmen raakte in een kring van steeds grooter ontvangsten tegenover voortdurend stijgende uit gaven. „Het spelen was vroeger on bezorgder, dan de bestuursfuncties tegenwoordig", zei een veteraan van de club. In financieelen zin is een eerste klasso voetbalclub een onder neming geworden, die o. a. veel van deu penningmeester vergt en ik heb in deze dagen met groote .waardeenng hooren spreken van den tegen woord i- geu titularis, den heer Bijleveld, vvien geen werk voor zijn vereeniging to veel is. Het kan nu niet meer voor komen, zooals vroeger, dat een secre taris de leden, wier voornamen hij niet kent, maar met J. inschrijft, om dat hij blijkbaar Jan of Jacob een heel gepaste voornaam vond. Er komt tegenwoordig meer kijken. Elke maand vergadert het bestuur, soms tweemaal 's maands en dan niet zon der goede reden. Nu staan aan 't hoofd de heeren J. J. van den Berg, H. Kruseman, Bij leveld, Albert en Jan Haak, P. StoJ, P. Tekclcnburg, E. Hartog en Karei Koster. Moet ik nog iets zeggen van het eerste elftal, zooals liet nu samengesteld is Van de vijf voor- waartsen, Oostenbroek, Iloutkoopcr, Jur Haak, Schravendijk, Bakker Met hun allen weinig op de schaal brengende, maar watervlug en door- tiokken van het wetenschappelijk voetbal, soms wel eens zoo, dat ze van puren lust tot trucs en kunst stukjes vergeten, dat het om doelpun ten gaat? Van de iniddenlinie, waarin de volijverige en getrouwe Healy uit blinkt, van de stevige achterhoede Serné en Wilhelm en van het laatste plechtanker der hoop, Willem van Eek, in de goal Het is onnoodig, want men kan hen of hun plaatsvervangers Zondag ivcer aan 't werk zien. Van den Berg, Kruseman, Stol, dat zijn do veteranen in het bestuur. De voetbalschoenen hebben ze al lang uitgetrokken, maar hun liefde voor do club is nog niet verminderd. Stol, die de administratie voortreffelijk inricht te, Kruseman, altijd tot werken bo- reid, nu weer tijdelijk penningmees ter, Jan van deu Berg, de voorzitter, de vader en de z-el van zijn club. En zonder Iemand te kort te doen, mag aan hem in 't bijzonder bij deze ge legenheid een woord worden gewijd. Vijf jaar geledon, toen „Haarlem" 20 jaar bestond, plaatsten wij zijn por tret in voetbalcostuum en in do goal, een profetische toekening, want jaren later zou hij, hoewel hij niet meer speelde, in een periode van keeper- nood, tijdelijk tusschen de palen staan. Dio teekenlng drukken we nog eens af en ontleenen aan het artikel van 11 September 1909 wat volgt JAN VAN DEN BERG. Jan van don Berg kwam in 189G, op 17-jarigen leeftijd, in Haarlems eerste elftal. Van dat oogenblik af is Jan steeds ln het elftal gebleven, alle lief, maar ook veel leed maakte hij mee ln de club, waarvan hij langzamer hand als 't ware do ziel is geworden. Toen, in zijn jongere jaren, werd lijj spoedig een schitterend speler. Zijn energie en zijn enthousiasme, dat zijn medespelers medesleepte en meerma len een schijnbaar verloren match nog in een overwinning wist te ver anderen, zijn geweldige rushes, waar tegen geen vijandelijke verdediging was opgewassen, en die het zoo noo dige doelpunt op het juiste moment brachten dat alles is onvergetelijk. Jaren, jaren lang is hij zoon speler gebleven, tot, nu al een poos geleden, een knie-ongeval hem blijvende last veroorzaakte, hem noodzaakte slechts bij tusschenpoozen te spelen. Maar altijd bleef hij de begeesterende aan voerder van het elftal, dat den roem kreeg van nooit op ie geven. Verleden jaar (1908) is Jan van den Berg's voetballoopbaan geëindigd. Een gewone val in Leiden gaf zijn zwakke knio weer 'n schok, en of schoon het wel weer zoowat in orde kwam met voetballen was het nu uit. Met voetballen maar niet met datgene, waardoor Jan van deu Berg juist zoo uitblinkt, en wat wo juist in dit artikel op den voorgrond wilden stellen. Dat is zijn sympathiek optre den, zijn sympathieke persoonlijk heid, die Haarlems dertigjarigen voorzitter tot een werkelijk clubvader heeft gemaakt. Bij jong en oud Haarlem is hij ge liefd. Meermalen heb ik den indruk waargenomen, dio Jan van den Berg's komst op een oefen-Zaterdagmiddag maakte. Zoo tegen vier uur verscheen hij op het veld. Daar komt Jan aan 1 en plotseling werd het „par tijtje" met verdubbelde animo ver volgd, ieder deed z n uiterste bost, om 'n loftuitinkjo of 'n bemoedigend woord van Jan te krijgen. Tocli eu hier wil ik nog eens op zijn gezonde sport-opvatting wijzen het kwam ook wel voor, dat een van de jonge ren, die èl te veel voetbal-enthousias- me begon te ontwikkelen, haast eiken dag op het veld verscheen ©ene terechtwijzing kreeg. En, men kan 't gelooven, in vele gevallen had zoo'n reprimande van Jan van den Berg meer uitwerking, dan de langste speech van vader En de adspirantjes vooral! Dikwijls, ln 't vorigo seizoen b.v., ging Jan Zondagsmorgens te voet den langen weg naar het Haarlem-veld om het vierde of vijfde elftal te zien spelen. En er wordt „gewerkt", als Jan aan 't lijntje staat, eu met onafgebroken belangstelling het spel van de jonge ren en jongsten volgt. En de trots van den elfjarigen spe ler, dio den volgenden dag door me neer Van den Berg op straat wordt aangesproken en 'n pluimpje voorz'n spel van gisteren krijgt die is niet te beschrijven I Er zijn nog altijd vele vaders, die een min of meer ouderwetsch, angstig vooroordeel tegen voetbal hebben, -zoo- dat zoonlief het verbod krijgt om te spelen. Wel, als zoo'n vader, verstokt tegen stander van „dat malle gehol achter een bal" eens een bezoek van Jan van den Berg kreeg, dan was altijd - zijn voetbal-antipathie daarna al half ver dwenen, en 'n week later, als dio vader een match van 't „eerste" ge zien en daar natuurlijk Van den Berg weer gesproken had dan was de zoon vol blijde verbazing over vader's geheel veranderde sportgevoe- Icns. Zoo is J an van den Berg I En het is gemakkelijk te begrijpen, van hoe enm-me waarde een man als hij voor do club is, in alle opzichten. In de vier jaren, dat hij voorzitter is, is Haarlem veel vooruitgegaan, niet al leen wat terrein, financiëelen toestand enz. aangaat, maar ook wat liet club leven betreft. Haarlem viert nu haar twintigjarig bestaan als eeno vereeniging, waarin do leden gezellig met elkaar omgaan, waarin het clubleven zeldzaam ont wikkeld is, waarin da afgunst, die jeugdige voetballers wel eens kwelt, door Jan van den Berg's tactvol op treden nagenoeg niet voorkomt, waar vele ouderen met genoegen donateui- of lid zijn. Dit alles heeft Haarlem aan haar voorzitter te donken, die trouwens ook buiten de club, ln alle voetbal- kringen, zeer gezien is. Maar bij Haarlem hoort hij, hij is de ziel van de vereeniging. Ieder, die hem maar ©enigszins kent, zal met ons instem men, als wij hier den wensch uitspre ken, hom nog Yele, vele jaren aan de spits van zijn club te zien, als een der sympathiekste jrersonen in de Nederlandsche spoittvereld. Ziedaar Tiet artikel van vijf Jaar geledon, waarvan enkele cijfers na tuurlijk niet meer juist zijn, maar dat toch overigens nog altijd klopt op den toestand van heden. Een algemeeno vraag tot slotis het de moeito waard, het 25-Jarig be staan van een voetbalclub te herden ken Zonder twijfel. Hoeveel lichaams oefening ligt niet in die periode be sloten, hoeveel ontwikkeling van durf, zelfbeheerschlng, samenwerking en tucht, die zoo kostelijke» eigenschap pon zijn voor jonge mannen I En v/li do crltiek wijzen op een en kele, dio door overmaat van voetbal- geestdrift zijn plaats in do maat schappij niet bereikte, dan wijs ik op het zoo juiste woord van een bekend Haarlemsch onderwijsman „Wie nu aan voetbal te gronde „gaat, zou vroeger aan Iets* anders „zijn werk en zijn toekomst opg^of- „ferd hebben het kwaad ligt niet in ,,'t spel, maar in den persoon." Zoo is het. En daarom mogen wij vrij aan de IT. F. C. Haarlem groei en bloei toewenschen, ook in do toe komst. P. wIoTpen. Donderïfagnviildag werd doze stelling aangevallen door be langrijke Diïitscfa» strijdkrachten van allo wapenen. Indien deze er in zouden slagen de Fransche bezetting terug to dringen, zullen do Duitscho troepen spoedig voor Duinkerken verschijnen, dat door de bondgenooten is versterkt. Do Belgische bevolking vlucht over haast ln de richting Duinkerken en Boulogne en vermeerdert do wanorde op do straatwegen. Daar do groote verbindingsweg Brugge—Ostende— Nieuwpoort zïoh ta Duitscho handen bevindt, zij'n in de omgeving Duinker ken—Boulogne binnenkort ernstig© gevechten te verwachten. ENGELSCHE CRIT1EK INZAKE ANTWERPBNl De „Morning Post" bevat een be schouwing onder het opschrift „De An'iwerpeche domheid". Het Engelscho blad meent niet langer- te moeten zwij gen, omdat do poging om door een kleine macht Engelscho mariniers en marino-vTij wiiligers Antwerpen te kan dan het vuur van tte Veïsch'illtfr* do batterijen op dat één© punt wor den gericht Om de kwetsbare punten van den vijand te ontdekken, waarop het vuur van do artillerie gericht moet zijn en om de uitwerking van hel vuur na te gaan, wordt gebruik gemaakt van vliegtuigen en ohserva- tieballons, door do soldaten „lucht- worsten" genoemd en door waarne mers, die zoo dicht mogelijk de vij andelijke stellingen naderen. Men heeft die waarnemers, dio de aVt'iilo- risten door teekens op de hoogte stcl- <£em, aangetroffen k>p Ihooiacfhelven, in schuren en andere gebouwen. Vliogers, dio een geschikt doelwit voor het geschutvuur ontdekt hebben, laten daar een rookhal vallen, dio een rookkolom doet opstijgen, of wer pen op de plek een hoeveelheid glin sterende stukjes metaal, die in het zonlicht schitteren en aldus de plek aanduiden. Met behulp van een af standmeter bepaalt de commandant van de geschutbntterij dan vlug den afstand en weldra is de batterij in geschoten en slaan do granaten in. Weinig nlenws van het Westelijk norlogstooneel. Het geveebtsfront strekt zich al nit tot aan de zee. Aan het Oostelijk gevechtsfront wordt verwoed gevochten. Verspreid nieuws van de oorlogsvelden. Een Onitsehe onderzeeboot hoort een Engelschen kruiser la den grond. Uit het Verre Oostei. De Belgische vluehteliegen (zie 3 de blad.) Op het Westelijk Oorlogsveld Da berichten van het Westelijk oor logsveld zijn. nog steed9 van weinig be?eekenis. Een deel der Du'itsohe troepen, die aan do inneming van Antwerpeu hadden medegewerkt, wordt gebruikt te'r vervolging van de Belgischo troepen, die naar de kust zijn gevlucht. Daarbij hebben de Duitschers Gent, Brugge en Selsaeie bezet, en ook zelfs Ostende. De Engelsche troepen, die Ostende bezet hadden zijn gedeeltelijk per schip, gedeeltelijk in Zuidelijke "rich ting over land afgetrokken. In de Noordzee kruisen Engelscho oorlogs schepen ter hoogte van Ostende. Hei overschot van het Belgisch© leger la eveneens van Ostende in Zuidweste lijke richting getrokken. In Frankrijk worden de gevechten voortgezet, maar er ia nog geen be slissing gevallen. Het officiee'e nieuws luidt Een Franse h communiqué van Vrijdag luidt: De vooruitgang voor Franschen en Engelschen, vermeld in het communi qué van Donderdag, houdt aan. Op den linkervleugel strekt de ac tie der gea'lieerden zich thans uit van de buurt van Yperen tot aan de zee. Een bericht nit het Duitse he hoofdkwartier meldt: Brugge werd li October, Ostende 15 October door Duitscho troepen be zet. Een heftige aanval van de Fran schen Noord-Westelijk van Reims werd afgeslagen. De Franschen zeggen in hun amb- tedljko niededeelingen, dat zij op ver schillende punten aan het front, b.v. bij Becry-au-Bac. noordwestelijk van Reims, merkbare voordeelen heb ben behaald. Deze beweringen gron den zich op geen enkel feit. Van 't Oostelijk Oorlogsiooneel Een officieel Duïtsch bericht meldt: De Russen beproefden den lid en Oc tober zich weder in het bezit van Lyclt te stellen». De aanval werd door de Duitschers afgewezen800 krijgs gevangenen, 1 kanon. 3 mitrailleurs vielen in Duitsche handen, Uit Russische bron wordt geseind: Aan denjinkeroever van den Weich- sel, hebben de Russen den 13den Oc tober de aanvallen der Duitschers, die gericht waren tegen Warschau an Iwangorod, afgeslagen. Ten zuiden van Przemysl is een gevecht aan den gang. De Russische legatie te 's-Graven- hage ontving de volgende inlichtin gen omtrent de krijgsverrichtingen der Russische legers Van het front in Oost-Pruisen, in Zuid-Polen en in Galicië, zijn geen belangrijke wijzigingen te melden en tot over eenige dagen zijn er ook geen veranderingen te wachten, daar de actie op den linkervleugel over den Weichsel ten zuiden van Warschau, zich pas begint te ontwikkelen. ln Galicie wordt de slag voortge zet ten zuiden van Przemysl, waar een Russische colonne mitrailleuses op de Oostenrijkers heeft veroverd en 7 hunner officieren en 500 soldaten gevangen heeft genomen. Verspreid nieuws van deoorlogsvelden GEV-ECHTEN IN BELG Ie. Aan de N. R. Ct. wordt geseind: Het overblijvend© gedeelte van het Belgisch leger uiit Antwerpen, dat zich uit do omgeving van Oston de naar do riohting Duinkerken terug trekt, wordt in zijn volmaakten god es- organiseerden afmaïsch tusschen Dix- niuidon en Routers beschermd door Fransche marine-troepen en eenige cavalerie, die daar versterkingen op willen bevrijden, een kostbare dom heid was. Het blad meent, dat het zaak was geweest, waar Antwerpon niet to ver dedigen bleek tegen de zware belege ring» kanonnen der Duiitscheirs, dat liet Belgische leger* teruggetrokken ware naar sterker posities of, men had ör een zéér sterke macht in do stad moeten brengen niet zwaai* ge schut D'it laatste zou zéér verkeerd zijn geweest, doch zelfs dit verkeerde plan werd niet gevolgd. In stede daarvan bracht men op het laatste oogenblik die mariniers en marine-reserve met een weinig zwaar geschut, en zulks toen de positie feitelijk reeds verlo ren was. Ernstig gevolg van die han deling was, meent het blad, dat zij de Belg'ische autoriteiten aanmoedig de do verdediging langer voort te zetten, die hopeloos was en waardoor het steeds moeilijker werd het leger terug te trekken. Was het zenden dier Britsohe ver sterkingen niet beloofd, don hadden de Belgische troepen reeds eenige da gen te voren veilig kunnen gaan en waren den burgers van Antwerpen de vreesel ijkheden van een bombarde ment bespaard gebleven. De „Morning Post" stelt thans aan de Regeering de vraag op wiens ge zag d'it avontuur begaan werd en wie het leidde? Was het een militaire of een maritieme leiding? Bij aldien het militair was, waren dan d© plannen goedgekeurd door generaal French en Lord Kitchener? Was het een mari tiem plan, werd het dan geregeld en goedgekeurd door den geheeten Board of Adm'irality? Dit ia voor 't eerst in den oorlog dat de liberale regeering in Engeland door de pers wordt aangevallen. Op gemerkt zij dat de „Morning Post" een oppositie-orgaan is (unionist.) HET MODERNE GESCHUT. In dezen oorlog speelt vooral do artillerie een belangrijke rol. Do mi trailleuses, bet bewegelijke veldge schut, do zware belegeringskanonnen en de geweldige houwitsers worden zoowel toegepast bij de beschieting van forten als «in de veldslagen, die 'trouwens doch* de versterkte Loopgra ven het karakter van een vesting-oor log beginnen te krijgen. Hot vechten in Noord-Frankrijk bijvoorbeeld be staat tegenwoordig voornamelijk in 't beschieten van elkaar met granaten uit de veirte eu aan het front met machine-geweren. Volgens een verhaal van een En ge! sch man aan het front verspillen de Duitschers in den laatsten tijd niet moor zooveel munitie als in 't beg'in. Zij hebben een systeem om plotseling uit grof gesehut met groote granaten dorpen enz. ver achter de frontlijn te beschieten, waarschijnlijk om de kans te hebben verwoestingen aan te rich ten onder de daar opgestelde reserve- troepen of onder de mogelijk daar vertoevende officieer en van den staf. De Duiteohe veldartillerie heeft sueL- vuurgcscbut van 10 3,4 C.M., nL zes batterijen per korps en twee batte rijen van 14 3/4 c.M. mortieren; ook zijn er to velde mortieren van 20 1/2 c.M. Do nauwkeurigheid van hun vuur is wel in Siaat om in bet begin schrik te verspreiden,- maar de troe pen gewennen er aan naar 't schijnt. Maar wat vooral merkwaardig is in de manier waarop de Duitschers hun artillerie gebruiken, is de snelhyki, waarmede zij het vuur van verschil lende batterijen op één bepaald punt kannen conoeniroeren. Wanneer een punt gevonden is, dat beschoten moet worden, wordt de plek precies op de kaart aangeduid en wordt dit dadelijk por telefoon aan de verschillende bat terijen borich?, met den Juisten af stand. Weinige o ogenblikken later IN HET VEROVERDE LAND. Uit een soldatenbrief, opgenomeni in do Kóln. Ztg.: „We zijn titans vóór Antwerpen. Vóór ons dreunt en don dert het en zingt het zware geschut zijn onheilspellend, vreesel ijk lied. Ilfi dank dagelijks God, da? u iets derge lijks als men hier ziet bespaard bleef. Een. spookachtigen «indruk maken at die groote dorpen en steden, waar al len uit gevlucht zij.n en waar tookl geen huis van buiten de sporen van den oorlog vertoont. Als men er bin nen treed?, ziet men hoe overhaast de vlucht is geweest. In do gang van de villa's hangen nog hoed en jas; in de kamer staan nog de koffiekan en de boterhammen besmeerd met boter en half opgegeten. Vreeselijk is de aanblik van de massa onbeheerd rondzwervend vee. De koeien zagen in ons bevrijders, toen wij ze van den smartelijk drukken den melkvooriaad bevrijdden. Ik ben h'ier te Wespelaar bij welgestelde menschen onderdak, - dio niet gevlucht zijn, omdat hun va der op sterven ligt. Er is hun geen haar gekrenkt, ofschoon de troepen hier al sinds drie weken zijn. De men schen beschouwen ons als hun be schermers. De uit acht personen be slaande familie huist in de keuken. Alle kamers, met de schilderijen, bronzen beelden en tapijten staan ter onzer beschikking. Do dochter des huizes draagt ons, met een witten boezelaar voör, 's avonds een over vloedig souper op. Onze dokter be handel? den zieken vader en ik geef uit de soldatenkeukeu het beste vtooscli voor hem, daar dit hier an ders niet meer te krijgen is. Nooit m mijn leven zal ik den blik vergeten, waarmee de vrouw des buizes de eer ste gave aannam. We zijn toch mees ter over leven en dood of worden althans ais zoodanig beschouwd. UIT DE LOOPGRAVEN. De „Etoile de l'Est' te Nancy pu bliceert een brief van een officier aam zijn ouders, waaruit wij enkele pas sages ontleenen. „Ik schrijf dezen brief in een Loop graaf, waar ik een stoel heengesieept heb, mijn tafel bestaai uit een plank; ik heb ©en flink pak tabak voor mo liggen en een mooien pijp, welke ik uit ïMuhlhausen meebracht. Ik heb goed gegeten en zit nu in het zonne tje te schrijven. Mijn gezondheid »s uitstekend. Krijgen we een dag eens geen of weinig eten, dan halen we onze schade den volgenden dag wel in wo laten trouwens geen gelegen heid voorbijgaan om het rijksiuenuo zoo mogelijk met het een of ander uit te breiden. Gewoonlijk krijgt ieder man per dag 1 pond vleesch met rij.-t of snijboonen, een brood van zeven ons; wat brandewijn of rhum en om d»> twee dagen een stuk Gruyerekaas. Lucifers en sigarettenpapier worden gratis verstrekt. De loopgraaf, waarin mijn compag nie ligt, bevindt zich op honderd me ter afstand van den vijand. We kun nen duidelijk waarnemen als d»s Duitschers hun maaltijd krijgen cn zouden bijna met elkaar minnen pra ten als ik m'n Duitsch maar at beter sprak. En bovendien, het schijnt, dat we met dio luitjes in oor log zijn! Deu 2!en werd ik tot onder-luit> nant benoemd. Den volgenden dag meldde ik me bij mijn nieuwen com pagnies-commandant, die me dade lijk het commando overdroeg, daar hij zelf bevel over het bataljon op zich meest nemen. Do geest onder onze jongens is prachtig, niettegenstaande ze nu al 40 dagen aan het vechten zijn. Ik voel mo bepaald prettig. Sinds een uur heb ik weer een prachtige, schoone zal'doek tot mijn beschik king, een weelde, welke ik in goc-n twee weken gekend heb. Ik ben van plan me in den loop van den dag te laten scheren en m'n haar te laten knippen dat wordt tijd, er is sinds 30 Augustus geen schaar m»»r in ge- Wfe&X-

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5