De Europeesche Oorlog. DË BOOSDOENERS. TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 19 OCTOBER 1914 He strijd ia Noord-Frankrijk. De Frassebe en Eagelsche berlehten ver klaren dat de verbonden legers langzaam maar zeker oprukken. De Dultseliers zeggen dat de toestand ongewijzigd ls. Qroota gevechten op 't oostelijk oorlogsterreln. Snecessen der Oostenrij kers. De Dnltscliers voor Warschau. Engelscho schepen boren vier Duitsche torpedobooten In den grond. Uit en over Antwerpen. Op hel Westelijk Oorlogsveld OFFICIEEL NIEUWS. Een Frausch officieel bericht ver klaart Dc Duitsche troepen, die West-Bcl- gii; hebben bezet, hebben <fo lijn 0®- tendc, Thourout, Roulers en Menin niet overschreden. Van den linkervleugel vallen geen veranderingen med» Ie deelen. In de buurt van Yperen, op den linkeroever van de Lys, hebben de troepen der geallieerden Fleurbaix en de naaste omistrdken van ArmentièreB bezet. In de buurt van Arras en die van St. Mihiel hebben de Franschen we- 'derom terrein gewonnen. Een later Frausch communiqué luidt: Op het front wordt slechts licht- geschoten. Op den linkervleugel blijven do Franschen en Engelschen vorderen zij hebben zich meester gemaakt van KrcvroeHes ten zuidoos ten van Rijssel. Op het kanaal van Yperen naar de zee liebbeit Fransehe eu Engotocho fuseliers en zeelieden een aanval der Duitschers afgeslagen. Het Belgische leger heeft verschil lende aanvallen door do Duitschers gedaan op overgangen van de User krachtig afgeslagen. Op den, linkervleugel ten noorden van het kanaal van La Bassée hebben de geallieerden de voorzijde van Gi- vcnchy en Troinelles bezet. Zij her overden Arnientiéres ten noorden van Arras. Zaterdag zijn zij merkbaar vooru'tgegaan. Tusschen de streek om Arras en do Oise hebben zij ook op enkele punten eenig terrein gewonnen. Uit Londen wordt gemeld: Volgens de algemcene opvatting blijft de mi litaire toestand bevredigend. Joffre drijft de Duitschons achteruit, zonder overbodige» ophef. Ook van bevoegde zijde wordt de toestand volkomen be vredigend geacht Het Persbureau te Londen bericht, da', de Engelscho troepen in de ge vechten in het noorden flink vooruit zijn gegaan en dat de geallieerden don vijand meer dan 30 mijl achteruit hebben gedreven. Volgens het officieole Duitsche be richt was het vrij rustig op het ge vechtsfront en is de toestand onge wijzigd. Een ander bericht van het Duitsche hoofdkwartier meldt In Brugge en Oslende werd een groo- te voorraad oorlogsmateriaal buit ge maakt, oa. een groot aantal hifanse- niegeweren met munitie en tweehon derd locomotieven. Van^ het Fransche ooriogstooneel zijn geen bijizoiiderheden te vermel den, IN BOVEN-ELZAS. Aan de Zwitsersche bladen wordt beficht, dat in de buurt van Pfirt en Pfetterhausen (dicht bij de Zwitser sche grens) zoowel door Duïlschers a's don- Franschen belangrijke ver sterkingen zijn bijeengebracht. De Duitschers hebben een uitstekende positie ingenomen bij Pfirt. de Fran- 6Chen een, die niet minder sterk is, bij Sopt. De Franschen hebben al hot moge lijke gedaan om het gebied tusschen 1)1 en de Lai£, dat ongeveer zes we ken in hun handen is geweest, op nieuw te bezetten. De Duitschers daarentegen hebben getracht de Fran schen in den vestinggordel van Bel fort te dringen. Woensdag hebben hevig» artille rie-gevechten plaats gehad tusschen Altklrch, Pfirt en Pfetterhausen. Dinsdag reeds werden op de 6tellin gen, die de Franschen ten oosten van Belfort tot in Elzas imbbcn ingeno men, zware Duitsche mortieren ge- ricJil. Dc Dui'Uecho troepen, wonnen, zij het d'an ook schrede voor schre de, terrein. Ook bij Thaun hadden do Duitschers eenig 6ucces. Bij Altinürb- fcterol echter moesten zij voor de over machtig» Frausch» troepen wijiken tot voorbij Dannnerkirch, Maar ver der zuiddlijk, aan den zandvoct der Vogezen sloegen zij een Franschen aanval af. De Franschen moeten voornamelijk van Epinal en Belfort versterkingen hobbeii gekregen. Van 't Oostelijk Oorlogstooneel Officieel wordt uit Oostenrijk ge meld De uit Maramaros verdreven Rus sische troepen, die bij Raho een stol ling hadden ingenomen, werden Vrijdag door Oostenrijksdho troepen verslagen. Zij vluchtten In do richting von Koeroesmesoe door de Oostenrijkers vervolgd. Deze vluchtende afdeeUivg, welke hoogstens nog een vierduizend man sterk is. ie de laatste troep, die zich nog binnen do Howgaarscho landpa len bevindt. In de bosschen houden zich nog troepjes Russen op, madr deze geven zich zonder strijd aan Oostenrijfcsche patrouilles over. In een ander Oostenrijiksch ieger- bericht leest men' j Zoowel do slag in de linie Stary ZamborMadyka en aan de San als de Oosten rijk so he operaties in de richting van de Dnje-ster, hebben een goed verloop. Ten noorden van Wyszkow werden de Rupsen opnieuw aangevallen en achteruitgeslagenbij Synewucko forceerden de Oosten rij ksehc troepen do Stryj-rivier en namen de hoogten ten noorden van dio plaats. Zij ver volgden daarna de Russen, Ook kwamen de hoogten ten noor den "van Potlbuz en ten zuidoosten van Stary Sanvbor na hardnekkige gevechten in Oostenrijkscho inacht. Ten noorden van de Strwiaz heeft do Oostcnrijksche aanval eveneens succes. Ten noorden van Przemysl begin nen do Oostenrijkers op den rechter- oever van de San reeds vasten voet te krijgen. Het aantal na den aanvang van het jongete Oostenrijkscho offensief gevangen genomen Russen valt nog niet bij benadering vast te stellen, volgens tot dusverre ontvangen rap porten, zijn bet er echter reeds meer dan 15.000. Het Duitsche hoofdkwartier meldt In het gouvernement Soewalki bleven de Russen Vrijdag rustig. Het aantal bij Schirwindo gevangen genomen Russen bedraagt meer d'an 4000. Bovendien zijn daar nog eenige kanonnen genomen. De gevechte bij en ten zuiden van Wansohau duren voort. Een Fransch communiqué ver klaart: Op het front in Oost-Pruisen heb ben geen belangrijke wijzigingen plaats gehad. Aan den middculoop van den Weichsel zien de Ooslenrijkeche le gers zich genoodzaakt zich te bepa len tent een verdedigende houding. Ten zuiden van Przemysl duurt het gevecht voort. De Russen hebben 500 man krijgs gevangen gemaakt. DE DUITSGHE OP-MARSOH NAAR WARSCHAU. Meni meldt van. Duitsche zijde De Duitsche troepen staan voor Warschau dit is do kern der laat ste officieele Duitische berichten. Op 30 September vernam men in Duitschland voor het eerst van nieu we operaties van Duitsche troepen te zamen met Oostenrij'kechc in ZuidL Polen. Een week 'ater kwam do ze ge op het elagyeld van Opadow en Otrowiec in Zuid-Polen, 50 kilometer noordelijk van Sandomir, het brug genhoofd over den Weichsel, dat door de Oostenrijkers veroverd was. Weer 50 K_M. moer noordelijk ligt Radom ,waar stehko Russische af deel ingen op de wederom 50 K M. noordwestelijk gelegen vesting Ivan- gorod teruggeworpen werden. Op 13 October werd do Russische voorhoede ten zuiden van Warschau door de.Duitsche troepen teruggewor pen en een poging om den Weichse' ten zuiden van Ivangorod over te trekken, verhinderd. 15 October staan de Duitsche troe- po nvoor Warschau en weiden 8 Rus sische legerkorpsen over liet 100 K.M. lange slagfront Ivangorod—Warschau terug. Deze prestatie van de Duitsch-Oos- tenrijksche troepen is daarom zoo verbazingwekkend, omdat er van wegen en straten ln Rusland om zoo te zeggen goen sprake is en 'spoorlij nen zijn er in dit 10.000 vierkante ki lometer groote gebied langs den Weichsel heelemaal niet; slechts bij Ivangorod en bij Warschau zelf krui sen twee van zuidwest naar noord oost loopende lijnen de rivier. Ilel uiterst snedlo voortrukken der Duit sche troepen geeft hun een geweldi gen voorsprong. In militaire kringen geldt het als een quaestie van eenige dagen, dat de Duitschers in War schau zu'len binnenrukken. RUSSISCHE VERWACHTINGEN. Dc ,,Times',-correspoudent te Petro- grad seint, dat men in Rusland niet twijfelt aan de overwinning in den grooten strijd, dio thans in Polen wordt gevoerd. Wat de sterkte van de Duitschers betreft, deelt hij mede/ dat volgens een matige schatting thans ongeveer 1.500.000 Duitsche soldaten in dit ge bied zijn bijeengetrokken, ongerekend de Oostenrijksche troepen, dio met zes legerkorpsen of ongeveer 270.000 man, aan het Silezischo front staan. De correspondent van de „Daily Telegr." te Potrograd sclirijft Het werd vrijwel aangenomen, dat do groot» worsteling zou worden uit gevochten op de linie van Krakau, als een resultaat van den Russischen opmarsch. Maar we zien, dat de Duit schers oprukken de Weichsel, niet de Warttie, is de verdedigingslinie en Warschau, niet Krakau, is do stad die blijkbaar haar naam aan den slag geven. Men heeft Rusland t» veel overhaasting toegeschreven, waar van het op den duur niets heeft te winnen. Niet Rusland, maar Duitsch land hoeft haast en moet haast heb ben Rusland daarentegen heeft volstrekt nog niet de uiterste grens van oor logstoerusting bereikt, zooals Duitsch land en heeft slecl.ts van tijd te win nen. Tijd versterkt Rusland's kracht verre meer dan waarop Duitschland. nog kan hopen. Natuurlijk zou het Duitschland beter geleken hebben, op eigen gebied te strijden, waar een uitstekend spoorwegnet en volmaakt auto-transportwezen de kracht van zijn troepen zou hebben verdubbeld, door een vermeerdering der beweeg lijkheid. Om soortgelijke redenen geeft Rusland er de voorkeur aan op eigen gebied te vechten, en dit zal nu ook plaats hebben. Vroeger zouden overwegingen van zelfgevoel en pres tige wellicht het onmogelijk hebben gemaakt, zonder strijd den vijand zoo ver het land in te laten komen, maar thans is het eenige doel dc vernieti ging van het vijandelijke leger en alle andere overwegingen zijn hieraan ondergeschikt. De eenige krachtige offensieve be weging der Russen op eigen initiatief ondernomen, was generaal Rennen- kampfs opmarsch in Oost-Pruisen, maar die had alleen ten doel, den druk op do bondgenooten fn Frank rijk te verinindorcn en in zooverro had zij succes, DE RUSSISCHE LEGERMACHT. Aan een schildering van kolonel Sjoeniski in de ,,Beur6courant", door den correspondent van de „Times" te Potrograd meegedeeld, ontlecnen wc liet volgende: Kolonel Sjoemskl be vindt zich in do voorhoede van het Russische veldleger. Hij seint: Dit is du tweed» dag. dat ik me» optrek in dc achterhoedo van het leger, waar liet gedonder der kanonnen, het ge knetter der mitrailleurs niet gehoord wordt. Ordonnansen loopen dooreen en resorvc-compagnieën rukken met snellen, nerveusen marsch naar hun posities. Hier ziet men geen levendige slugbeelden, maar ho» verbazingwek kend is het hier voor iemand, dio de achterhoede van ons legor in den vo- rigon oorlog zag, dio tien jaren gele den getuige was van Kharbin en Ir- koetskl In dezen oorlog geeft de ach terhoedo een niet slechteren indruk van de kracht en de macht van ons Jeger dan het front. „Het geheim van den oorlog bestaat in het geheim dor verbindingen," zeido Napoleon, en in derdaad, men ziet, dat de Russen het geheim der communicatie hebben be grepen. De achterhoede opereert op onvergelijkelijke wijze. Nergens ziet men massa's zieken en gewonden, ner geus zijn voorraden opeengehoopt, nergens ls wanorde en verwarring. De enorme machine, die voor do le vensorganen in het legor dient, werkt zonder wrijving of knarsing. Ik was in verschillende hospitalen midden in do achterhoede en zag vele ongebruikte bedden en dat na den m Galicië, waar twee niillioen man nen streden en waar do verliezen in do tienduizenden liepen. „Hoe komt liet, dat er zooveel plaatsen open zijn?" vroeg ik verbaasd. „Allen zijn weggevoerd," was het antwoord van den officier van gezondheid. „Alle bedden waren bezet, maar w© bren gen do gewonden geleidelijk bij de eerste do beste gelegenheid naar Rus land." En alle hospitalen zijn ge reed om de gewonden in nieuwe ge vechten te ontvangen. Ik bezocht een suikerfabriek, met volle kracht werkende, daar dagelijks duizenden poeds suiker bij waggonla- lingon naar het leger worden gezon den. Het uiterlijk der steden in de achterhoede maakt ook een verblij denden indruk. Nergens zag ik rond- boemelendo soldaten, overal ziet men energieke en ernstige gezichten; allen zijn bezig, werken hard. Kolonel Sjoemski deelt dan verder mede, dat eenige Engelscho officieren, o.a. ge neraal Ilaubhry Williams, als atta- ché's in het Russische hoofdkwartier zijn. DE BONDGENOOTEN ZIJN OVER' RUSLAND ONTEVREDEN. Het Engelsche blad „Manchester Guardian" klaagt over de Russische tactiek. In plaats van den Duitschen tegenstand uit tc putten door een voortdurende overstrooming met groo- te troepen en onophoudelijken druk op <!e grenzen, gaat het ln het oosten slecht. Op dit oogenblik zijn zelfs de Rus sisch» troepen minder vooruitgeko men dat wil zeggen verder terug getrokken dan zij aan het eind» van de eerste oorlogsmaand waren. De nederlaag van generaal Samso- nof in Oost-Pruisen was nog ernsti ger dan de slag bij Moekden tegen de Japannersdaar verloren de Russen meer dan 100.000 man, in den slag in Oost-Pruisen bij Tannenburg verloren do Russen alleen aan gevangenen zooveel menschen. (Officieel is 90.000 opgegeven. Red. H.'s D.). En deze nederlaag werd gevolgd door die van Ineterburg en Lyck. Zelfs het sterkste leger kan zulke verliezen niet lijden zonder gevaar, en het is dus niet te verwonderen, dat do Russen grond verloren aan de grens. Het Duitsche leger, onder Hinden burg, den overwinnaar van Tannen burg, is thans niet ver van Warschau, en de Oostenrijkers, aangevuurd en versterkt door troepen van hun bond genoot, zijn or in geslaagd, van Kra kau op te rukken door Galicië naar Przemysl, dat belegerd werd, maar waarvan het beleg moest worden op gebroken. En de rechtervleugel van de Oostenrijkers is nog verder gegaan. Langs de hellingen van do Karpathen voortrukkend, heeft zij de kozakken verdreven, die do bergpassen van do Karpathen bezet hadden. Zoo Lem- berg nog niet door do Oostenrijkers hernomen is, wordt het toch bedreigd van do zuidzijde. Verspreid nieuws van de oorlogsvelden EEN GF.VECHTJE IN BELGIS. Het laatste verzet ln Noord-Belgiö Ie gebroken met de overgave van ge neraal De Schepper en zijn soldaten, die zich verschanst hadden in een klooster nabij de Hol'anctecho grens, aan do Nederlandscho grenswacht. Over dozen laatslen strijd seint dc correspondent van het „Nieuws van den Dag" Zaterdagmiddag heb ik mij naar Achel begeven en ben ooggetuige ge weest van de beschieting der Kluia. Drie Duitsche Kanonnen waren op gesteld nabij het station. Nadat dc onderhandelingen met generaal De Schepper op niets warem uitgeloopen, hadden de Duitschers Zaterdagmor gen een geweervuur op het Klooster geopend, doch zonder resultaat. Vervolgens gebruikten zij de ka nonnen. Een Belgische sergeant, die aan den schouder is gewond, Ls naar heit hospitaal te Valkenswaafdi ge voerd. De Duitsche artillerie arriveerde Zaterdagmiddag met een aantal wiel rijders, te zamen ongeveer 1000 man. De Belgen beantwoordden het ge weer- en geschutvuur der Duitschers met een mitrailleur. De kleine toren der Kd'uis werd geraakt en stortte in een. Daarna liet de generaal zich niet al zijn manschappen door de Ne- derlandsche grenswacht interneeren. De Belgen werden onder Hollandsche bewaking naar Valkenswaard ge bracht en van daar per trein verder getransporteerd. De paters van het klooster zijn eveneens naar Holland gevlucht. Ook zijn weer Duitschers verschenen te Extel. Lommei, SL Hubert en Hamont. DE DESILLUSIE VAN EEN KOZAK. D» correspondent van de „Daily Telegraph", te Petersburg, meidt aan zijn blad: Toen in het Russische legér in Ooste Pruisen, geruchten liepen, dat do Duitsche keizer zich te Lyck bevond, ontstond er een wedstrijd onder de kozakken, wie hom het eerst zou ge vangennemen. Op een zekeren dag kwam een kozak in het kamp met een gevangene bij zich, dien hij voor den keizer hield; Jiei, bleek echter een lui tenant van do uhlanen te zijn. De kozak liet zich niet ontmoedigen en kwam den volgenden dag met een tweetal gevangen genomen Duit schers aanzetten, terwijl hij Wrklaar- „Een van dezo moet Wilhelm zijn Het is onnoodig te zeggen, dat men hiem ten tweede male moest te leurstellen en om verdere tegenvallers 'te voorkomen werd er nu een order uitgevaardigd, dat „het niet mogelijk was den Duiitschen keizer gevangen te nemen ENGELSCHE VLIEGERS. De oorlogscorrespondent van de Daily Tel.' heeft een onderhoud go- had met marineofficieren die vlieg tochten naar Düsseldort hebben on dernomen om daar den Zeppelin- hangar te vernielen. Ziehier hé„ ver haal. Toen de vliegers boven Düsseldorf kwamen, wérden zij (Grey en Marix) door een hevig vuur ontvangen, zij daalden echter zeer laag en lieten hun bommen mot berekend» nauw keurigheid vallen. Over het resultaat behoeft geen twijfel te bestaan. Do loods werd vernield, mei, minstens één Zeppelin, di» er zich tin bevond. Grey s machine werd getroffen, doch hij kon haar toch naar Antwer pen terugbrengen. De machine van Marix werd wel twintig maal geraakt en twee van zijn contró le-draden werden doorgesneden, toch gelukte het ham mei veel moeite, over de grenzen te komen en hij daalde niet, voor hij op vijftien mijlen afstand van Antwerpen was. Hij moest toen zijn machine in den steek laten, maar werd door een gewap enden marine- motor opgepikt, die hem veilig naar zijn kwartier bracht. Dezelfde officier, die dit verhaal deed, vertelde ook, hoe hij met acht Engelsche en Belgische aviateurs bij het beleg van Antwerpen bommen op den vijand had geworpen. Toen het bombardement der stad begon, waren zo opgestegen, ieder met twee bom men van 20 pond gewapend, en een aantal van kleiner gewicht. Van een aanzienlijke hoogt» lieten zij ze vallen op de Duitsche troepen in do loop graven en toet belegeringsgeschut. Dit bracht 200*11 verwarring teweeg on der dc vijanden, dat do beschieting der stad gestaakt en al hot vuren op do acht vliegers ward gericht. Nadat allo bommen waren uitgewor pen, trokken zij zich veilig binnen de Stad terug. GEMOEDELIJKHEID ZELFS IN DE GEVECHTSLINIE. Als een staaltje van do betrokkv» lijko gemoedelijkheid, dtie er ln. de gevechtslinio aan liet Aisne-front heerscht of geheerscht heeft, ontleent N. R. Ct. het volgende aan het re laas van een paar Engelsche officic- gepublioeerd Jn een der Engel sche bladen. „Drie weken lang zijn wij oostelijk van Soissons aan dó Aisno gebleven. Om beurten hadden wij dienst in de loopgraven. Telkens drie dagen ei» nachten dienst, mot twee dagen en nachten vrijaf ten zuiden van do ri vier een verzetje, dat wij op prijs stelden, al moesten wij er ook een brug voor overgaan die voortdurend het mikpunt was van het geschut Wij kregen onze menage geregeld en overvloedig; bij onze rantsoenen jam, ham en tabak was brood en versch vieesch. En wij maakten de wonderbaarlijkste verechansingen, ter nut dan alle vestingen ter wereld. Do manschappen noemden die dc konijnenholen en zichzelf de konij- wanneer bét gebrom van het zware gesochut der Duitschers ons waarschuwde, hadden wij nog 10 se conden tijd om dekking te zoeken vóór do projectielen insloegen. Zelfs voor de kogel van de „Black Maria's' waren de loopgraven onverwoestbaar; ofschoon dio projectielen gaten tin den grond slaan van 8 voet diep en 15 vL diameter. Weerklonk het schei, dan riepen de manschappen: „daar is de jachtopziener", en zij verdwenen in huil holen. Ons deel van de gevechts- llnie is nooit ernstig door infanterie aangevallen; ofschoon de vijand tin het begin dikwijls uitvallen deed. Zij hebben Vreeselijko verliezen geleden, vooral door h»t regiment dot op onzen linkervleugel vocht. Zij verloren huo élan volkomen en zij weigerden voor- uit to gaan. Wij hebben onze opgewektheid weer volkomen teruggekregen, ma3r bij do DuRschers schijnt dio er uit, ook al organiseeren zij in hun verschansin gen concerten, die dan door ons wor den geapplaudisseerd." EEN KIJKJE IN RIJSSEL, Een correspondent van 't Alg. Han delsblad schrijft: In Rijssel was weinig over van da zorgelooze Vroolijkheid waarin wij do stad voor enkele weken, vonden, 'toen de Engelschen er toegejuicht en ge vierd werden. Van schrik onder da bevolking is nog niet te spreken, er is iets als een stomme verbijstering over dit plotse en nocit vermoede leed. De gebouwen, die wij kbrt 'ie vo ren nog scliertsend „Troptooeën der industrie' genoemd haddon, grootc lichte gebouwen van zwierige, vroo- lijke welvaart, zij zijn veranderd in brokkelige muuTrstukkenbrandslan gen liggen in kronkels over straat tus schen scherven en gruis, en de motor spuit ui'i Roubaix werkt koortsig voort aan het blusschingswerk naast allerlei zielige, oudérwetsclie toestel len, gepompt door Fraaische pompiers en Duitsche soldaten te zamen. Te midden van den chaos is het Musée des Beaux Aris gespaard ge bleven. Een granaat sloeg in het dak van het mooie in jonge renaissance opgetrokken stadhuCs een gapende opening. Reeds den dag vóór het eigenlijke bombardement brachten bommen, uit een hoog zwevende Taube geworpen, schade aan de stad. Een daarvan, vermoedelijk op de prefecture be doeld, ontplofte op het plein daarvoor, doodde een klein meisje, dat aan hand van haar moeddr voorbij ging, een paard werd door een scherf gedood. Te half zes des avonds den volgenden dag begon het bombarde ment, dat twee uren duurde, en toen de Duitschers eindelijk liet branden de Hijssol binnentrokken, werden on middellijk con twaalftal Fransche nombelen in gijzeling genomen. FEUILLETON (Naar het Engelse h). 39) Ik heb verzuimd u to zeggen, vervolgde George, dat ik een bezoe ker verwacht, mijn pupil, den jon gen Arttiur Heighani, die laatst uit Jndië is vertrokken. Over eenige da gen is hij vijf-en-twintig jaar oud, en komt hier 0111 met zijne meerderjarig heid zijn zaken te regelen. Do zaak is, dat tienduizend pond van zijn kapi taal zijn belegd in do Jotley-bezittin- gen, en zoowel Bellamy als ik zouden gaarne willen, dat zij den eersten tijd daarin belegd bloven, want als de hypotheek werd ingetrokken, dan zou het er slecht uitzien. - Is hij bemiddeld Tamelijk, een jaarlijkach Inko men van ongeveer duizend pond, en Blij is van een oude familie. Bellamy en ik kenden zj'jn vader, kapitein Heigham, eenigszins, toen wij nog iu zaken waren. Zijn vrouw was nog een verre nicht van ons. Beiden zijn nu dood, do kapitein sneuvelde te Inkcnnan, en benoemde mij om een nnj onbekende reden tot voogd van dan ion gen man, benevens tot toe- zienden voogd een rechtsgeleerde in Londen, een zekeren Borley. Ik heb hem nog nooit ontmoet mijn pupil bedoel ik hij is steeds to Eton, te Cambridge, in Indië of ergens an ders geweest. Philip begon nu teekeneu van on gerustheid to geven, waarvan de oor zaak duidelijk genoeg bleek terwijl zij liepen t© praten, kwam een zeer groot», woest uitziende hond, van het soort der herdershonden, uit het huis toespringen, en liep steeds op en neer, een luid en onheilspellend gegrom doende hooren en met wijd openge sperde neusgaten. Zoudt gij zoo goed willen zijn, dien hond weg to jagoui, George? zeido hij ten laatste. Hij ziet er niet beminnelijk uit. O, dat is Snnrleyow; bekommer u niet om hem, hij bijt nooit, of gij moest blijven stilstaan. Philip versnelde werktuigelijk zijne schreden. Is hij niet mooi Hij is een goed gedresseerde Thibet herdershoud van echt ras, en ik zou wel eens willen zien welke hond van zijn grootte hem kon bedwingen. Onlangs heeft hij op oen morgen tweo honden doodgebeten en des avonds een bedelend» vrouw, tegen den grond geworpen. Gij hadt haar eens moeten hooren gillen. Op dit oogenblik werd, gelukkig voor Philips kuiten, die op onaangename wijzo begonnen to tintelen, Snar- leyows aandacht afgeleid door het naderen van ee i dog-cart, zoodat hij wegrende om zich te vermaken met blaffendo om het paard heen te sprin gen. Het rijtuig bleef voor de deur staan, en een slank, bizonder ele gant jongmensch sprong er uit, ge volgd door een grooten, rooden bul hond. Mijnheer Caresfool, nietwaar, zeido d» jongeling tegen George, en nam zijn hoed voor hem af. Ja mijnheer Heigham, tot uw dienst. Het is mij zeer aangenaam u hier te zien. Mijn neef, de heer Phi lip Carosfoot. HOOFDSTUK III. Hetlotvan Snarleyow. Ik moet u mij no verontschuldi ging maken, dat ik Aleck, mijn hond heb meegenomen, aldus begon Arthur Heigham, maar gij moet weten, dat de persoon, bij wien ik hom zou heb ben achtergelaten, onverwachts op reis moest, en voor het vertrek van den trein had ik geen gelegenheid hem ergens onder dak to brengen. Als gij niet op honden gesteld zijt, zal ik wel ergens in het dorp een onder komen voor hem vinden. Hij is zeer goedaardig hoewel bij zijn uiterlijk tegen heeft. O, bekommer u daarover niet. zeido George wel wat onvriendelijk, want met uitzondering van Snar- leyow, In wiens valschcn uard hij be hagen schepte en er iets vertrouwe lijks in vond, hield hij niet van hon den. Gij moogt echter wel oppassen, dat Snaiieyow, mijn hond, hem niet te pakken krijgt. Kom hier. best» houd, en hij wilde Aleck op zijn nek kloppen, maar het dier begon woest te giommen en ontweek hem. Dat heb ik hem nog nooit zaen doen, riep Arthur verbaasd uit, en Aleck uit den grond van zijn hart el ders wenschend». Ik denk, dat hij te genzin in u heeft. Dat komt, zooals gij weet, wel eons voor bij honden. Geen seconde daarna gevoelde hij, dat hij daar iets had gezegd, wat men voel beter doet met to verzwij gen, en hij gevoelde zich reeds min der op zijn gemak. Op dat oogenblik kwam er echter een gelukkige aflei ding door do nadering van den ge- duchten Snarleyow, die tot aan de stal steeds naar de pooten van het paard had geheten en bij zijn terug keer naur den voorkant van het huis Aleck uit, do verte reeds had gezien. Met gestrekte pooten en tot den strijd gereed kwam hij naderbij, terwijl zijne boosaardige oogen glinsterden, en zij'n vel en staart rechtop stonden als bij een woedenden beer. Arthur, die nu reeds genoeg van die hondonkwestie had, oordeelde het verstandig om er geen aandacht aan te schenken, en zelfs toen hij George duidelijk ssL sst. hoorde zeggen tot zijn hond, toen deze hem voorbijliep, vond hij het voldoende om Aleck eon tik te geven, als eeno waarschuwing om zich goed te gedragen en begon daarna een ailedaagsch gesprek met Philip. Weldra werd hem echter uit een langgerekt gegrom duidelijk, dat er een strijd te duchten was. Hij keek achter zich en zag, dat Snarleyow over den bulhond stond, dia wel twee maal zoo klein was, en hem met zijne lange tanden bij zijn nekvel vast hield; met nauwelijks onderdrukte vreugde zag George dit aan. Mij dunkt, mijnheer Caresfoot, dat het het beste zal zijn, dat gij uw hond terugroept, zeide Arthur kalm. De mijne is een zeer vreedzaam dier, maar in een gevecht is hij een ge duchte tegenstander. O, het is veel boter .dat wij hen maar laten uitvechten; zij zullen daarna beter vrienden zijn. Houd iicm Snarleyow! Aldus aangespoord greep de groote hond den ander beet, lichtte hem bij na van den grond op en schudde hem hevig heen en weer ecu handel wijze, die Alock geheel uit zijn hu meur bracht. En nu begon een kod dig gevecht. In den beginne werd de bulhond vreeselijk mishandeldzijn tegen stander had zijn gestalte, zijn ge wicht, de 'engte van zijne pooten en bek, alios voor, om niet te sproken van de dikke huid, die hem be schermde. Hij nam do bestraffing echter zeer kalm op, en uitte zelfs geen kreet, in tegenstelling met da luidruchtige manier van vechten van den grooten hond. Ten laatste werd zijn geduld beloond doordat een des voorpooten van Snarleyow tusschen de geweldige kaken van Alcck werden vastgehouden, en daar tusschen blee< vastgeklemd, totdat- Snarleyow n aandacht moest vestigen op zijn ne» en aldus zijn tegenstander moest los laten Van dat oogenblik moest do her dershond op drie pooten vechten, het. geen hij vernederend vond. Hij waf evenwel nog in het voordeel en ieder' andere hond van Aleck's grootte zoi zich reeds half dood uit den slag heb ben teruggetrokken, maar nu juist b« gonnen do meerdere kracht en taal held van den bulhond aan het dag licht te komen. Zonder zich te storei aan zijno wonden en het bloed, da in zijno oogen liep, sleurde hij lang zaain maar zeker den grooten her dershond, die nu gaarne het goveclg had willen eindigen, mee naar ee^ hook van den muur en greep lieu plotseling bij zijn koel Sriarleyo- ging naar omlaag en rolde over de1 buldog heen op den grond, maar toe^ hij met veel moeite weer op zijne poo ten stond, was hij nog machteloos i» don doodeüjken greep. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5