De Europeesche Oorlog. DE BOOSDOENERS. TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 22 OCTOBER 1914 Over bet nog steeds voortdurende gevecht in Noord-Frankrijk. De strijd ln Zuid-West België. Hardnekkigs gevechten om 't laatste stokje Belgisch gebied. Nieuws uit België. - Een courant ln Antwerpen. - Levensmiddelen ln Bolgië. - Verwoestingen. - De bonding van Engeland. De gevechten op het Oostelijk oorlogsterrein. Tegenstrijdige berichten. De strooptochten van den Dnitschen kruiser Emden. Op het Westelijk Oorlogsveld "t Gevecht in ^oord- Frankrijk. Nog altijd duurt dit groot» gevecht voort, nu in combinatie met den strijd in Zuid-West Belgiè. Do officieel» berichten daarover tuiden ITet D uitache hoofdkwartier aaeldt Bij het IJser-kanaal in België 3taan Duitsche troepen nog in feiten etrljd. Do Belgen ondersteunen hun artille rie door oorlogsschepen op de zee, ten N. W. van Nieuwpoort. Een En- gclsche torpedoboot werd door Duit eche artillerie buiten gevecht geste'd Do strijd in Frankrijk westelijk van Rijssel, duurt voort. Duitsche troepen gingen ook daar tot den aanvat over er. wierpen de Franschen en Engel schen op verschillende plaatsen te rug. Ongeveer 2000 Engelschen wer den gesangen genomen, verschillen de mitrailleurs veroverd. Ecu F r a n s c h communiqué luidt Dinsdag zijn de aanvallen van de Duiischers bijzonder hevig geweest op de linie Nieuwpoort—-Dixmuiden—La Bassée. Zij werden alle met uiterste energie afgeslagen. Overal elders is do toestand zonder venneldenswaar dige wijziging. De geveohten In België. Aan ,,De Telegraaf" wordt geseind; Verleden week hebben 40.000 Duit schers de stad Rousseiaere in West- Vlnanderen bezet. Na aUertei op- eischingon gedaan te hebben, werden zij ter versterking gezonden naar ■Nieuwpoort en Dixmuiden. Slechts 100 man bleven achter. Zondagochtend kwamen, van Ype ren 200 Fransche dragonders, die, na ccn langdurig gevecht, do Duiischers te Rousseiaere doodden of verjoegen. Zondagavond kwamen van Yperen eenige duizenden Franschèn en be zetten de stad. Zij stelden hunne ka nonnen op in de gehuchten-Deruiten, Batavia en Dixmu-idensche Steenweg. Des nachts richtten zij in de straten en op de markt barricaden op. Mi trailleurs werden in de deuren der hoekhuizen en achter brievenbussen opgesteld Maandagochtend kwamen Duitsche troepen haastig van Brugge en Gent. Zij marcheerden niet alleen over wegen, maar ook dwars over 't land. De Duitschers ste'den hun kanon nen te Hoogleden, Ardoye en Yseghem op. Vooral te Hoogleden hadden zij goede stellingendit dorp toch ligt op 5 K.M afstand van de stad. maar 80 meter hooger op een heuvel. Al spoedig hadden aan het kanaal voor postengevechten plaats. Vele dooden vielen aan beide kanten. De Fran schen openden het artillerievuur en de Duitschers bombardeerden de stad. De bevolking vluchtte in de kelders. Er werd veel schade aangericht. De Duitsche infanterie rukte vooruit en verschool zich in de wagens van het rangeerstation BeverenRousseiaere. De Franschen scholen deze wagens omver, maar moesten daardoor ook de wijk Barnum zeer beschadigen. Toch gelukte het den Duitschers de stad binnen te rukken. Een verwoed straatgevecht ontstond. Vete lijken lagen weldra in de straten, ook tal van burgers werden gedood. Dc Franschen moesten, terugtrek ken i dit geschiedde in goede orde met «1 de kanonnen. Zij gingen slechts tot Oost-Nieuwkerke, 5 K.M. van de stad. De Duitschera bezetten nu Rousse iaere, brandden een geheele straat plat, om de vuurlinie voor hun artil lerie vrij te krijgen. Vele burgers moeten daarbij In de kelders hunner woningen omgekomen zijn. Dinsdagochtend werd dc strijd her vat. De Engelschen kwamen de Franschen te hulp. Zij waren des nachts tot Moorsleden genaderd. Den ganschen dag werd heftig gestreden en bulderde het kanon. Rousseiaere ligt op 20 K.M. ten noorden van Yperen en heeft 25.000 inwoners. Het terrein om de stad is licht golvend on zeer geschikt voor den strijdt Nadere telegrammen aan de „Te'." luiden Rousseiaere Is Dinsdag door de verbondenen hernomen. In de omge ving woedt de strijd voort. Veel hui zen staan in brand. Tal van bur gers zijn gevlucht naar Frankrijk of Nederland Do Duitschers bombardeerden van ■Mariafcerken (bij Ostende) uit de stad Nieuwpoort, waar de verbondenen liggen. De verbondenen beantwoor den het vuur van landzijde en de Engelschen schieten van elf oorlogs schepen af. De oorlogsschepen, die eerst ter hoogte van Nieuwpoort la gen, zijn genaderd tot Westende. Men kan van den dijk af dicht bij Ostende het bombardement zien. Dc strijd la nog steeds onbeslist. Ostende 13 dus nog ln banden van de Duitschers. Veel dorpen langs de kust zijn ver nield, zooals Mannekensveere en St.. Joris, en Slype, bij Ostende, is ook zeer geteisterd. Het Terminushotei te Ostende ligt vol gewonden. Het gerucht gaat te Ostende, dat de geallieerden er in geslaagd zijn den «poorweg naar Gent op te blazen. Een trein met Duitsche gewonden is onderweg blijven steken. Van andere zijde wordt aan ge noemd blad nog geseind Een zeer levendig troffen moet Woensdag in de buurt van Nieuw poort en Goxyde hebben plaats ge had tusschen Fransoh-Engelsche en Duitsche troepen. De strijd zou zich hebben afgespeeld in de groote dui nen, die zich daar ter p'aatse ver heffen. De Duitschers hadden er zich verscholen, maar werden verrast. Men verzekert, dat het gevecht ten gunste der geallieerden beslist werd. '«Middags tegen vieren, kwamen de gewonde Duitschers, ten getale van 250, in karretjes te Brugge aan. Bij na allen waren aan het hoofd gewond. Men had nauwelijks tijd gehad, hen te verbinden. Na het gevecht eouden de Duit sche troepen gedwongen zijn ge weest, in de richting Thourout terug te trekken. Via Londen wordt nog geseind, dat de Engeleohe oorlogsschepen voor België er in slaagden een Duitsche aeroplane te vernietigen. Ook zouden zij er in geslaagd zijn een ..Zeppelin" neer te schieten en zes Duitsche batterijen bij Mariaker ken opgesteld, te vernietigen. De ver liezen van de Duitschers zouden 1600 dooden en gewonden bedragen. Van 't Oostelijk Oorlogsiooneei Een Russisch officieel bericht luidt De Duitsche troepen die op War schau oprukten zijn teruggedrongen naar de streken ten noorden van de rivier -Poulitga. Zij bevinden zich thans in volkomen terugtocht; zij lie ten hun gewonden achter, evenals de steliingen die zij voorheen hadden versterkt. De Russen trekken krachtig voor waarts over het gehee'e front. Do Duitschers bieden nog tegen stand aan den linkeroever van den Weichsel, ten zuiden van het dis trict Pi'tsga tot Sandomir. Ofschoon de Russen aan een hevig artillerievuur zijn blootgesteld en het terrein zeer ongunstig is, houden zij dapper stand in liet district Kosenitze. Op 20 October behaalden de Rus sen een belangrijk succes; hun posi tie aan den linkeroever van den Weichsel is thans verzekerd. De pogingen der Oostenrijkers om de San beneden Przemysl over te trekken, zijn verijdeld. Do Russen hernemen op dit punt het offensief. In de streken ton zuiden van Przemysl vond't rnon overblijfselen van alle Oostenrij.'lüscho legercorpsen, die vroe ger in Galiciö verslagen werden. De opmansch van talrijke Oosten rijksche en Duitsche afdecHngen Is belet door de krachtige aanvallen der Russen. Een D u 11 s cih stafbericht ver meldt alleen dat op het oostelijk oor logsterrein nog geen beslissing geval len is, Men ziet, er is tegenspraak in deze berichten. Dit verschil komt nog ster ker uit wanneer men leest, dat het volgende van Duitsche zijde me degedeeld wordt over DEN OPMARSCH NAAR WARSCHAU, door do Duitsche en Oostenrijksche troepen. ,De Duitsch-Oostenrijksche op- marsch naar Warschau staat er gun stig voor. Op l't dezer hebben de Oos tenrijkers bij Chrow en Przemysl groot sucoes gehad bij uiterst zware verliezen voor de Russen. Zij verover den heuvelreeksen, die den straatweg naar Lembcrg behcerschen. Van nog grooter beteekenïs is het Oostenrijksche oprukken van den rechtervleugel en de verovering van de hoogtes tellingen Slary Sambor. De inneming dezer stelling wordt nog belangrijker door het feit, dat de Oos- tenrijksch-Uongaarsche troepen, ver der oostelijk door de valleien der Stryi doordringend, de Russen voor zich uitdreven. Door deze stelling bij Stary Sambor en door de heuvelstel- lmg, die langs dc genoemde valleien bereikt werden, werd de Russische linkervleugel volkomen van zijn steun punt liet Karpathen-gebergte wegge drongen. Deze ondernemingen aan den Oos- tenrijkschen rechtervleugel hebben de Oostenrijkers er echter niet van terug gehouden ook naar het noorden toe hun offensief te vervolgen. Met dit doel voor oogen hebben ze de San bij Jaroslaw overschreden en de oostelijk van Jaroslaw gelegen heuvelreeksen bezet Danr Jaroslaw Lembcrg naar het noorden toe overvleugelt, was het niet meer dan natuurlijk, dat er hier weer een heftige poging van de Russen gedaan werd, om de voorhoede van de Oostenrijkers over de San terug te werpen. Deze poging faalde evenwel. Evenwel zijn verdere aanvallen op deze stelling met zekerheid te ver wachten, wijl na het overschrijden van de Sanrivier aan den opmarsch langs den weg naar Ivangorod en Warschau geen natuurlijke hinder palen meer in den weg staan. De oorlogscorrespondent van de „Voasische Zeitung", die persoonlijk de gevechten bijwoonde, constateert ook den belangrijken voortgang der Oostenrijksche troepen en roemt den wanhopige» wederstand der Russen. De commandeerende generaal van de 3de Oostenrijksche armee Von Boroe- witsch legde er in een onderhoud met de vertegenwoordigers der pers den nadruk op, dat ,,de oorlog is gewor den tot een Lechuisoh probleem". ,,Ik zeg met u openhartig, hadden de Rus sen onze infanterie gehad, dan zaten ze reeds in Ween en en hadden wij over zooveel artillerie te beschikken als de Russen, dan zaten wij reeds in Kiew. De middelon, waarmee oorlog gevoerd wordt, zijn geheel anders ge worden, maar de menscben zijn de zelfde gebleven. Alleen maar aan de zenuwen worden kolossale eischen ge steld. Gij hebt de dappere kerels in het front aan het werk gezien en ge zult moeten erkennen over welk prachtig menschen-materiaal wij (dus Oosten rijk) kunnen beschikken, maar het rnenschen-reservoir van Rusland is ongehoord groot. De bevolking van Europeesch Rusland alleen is dubbel zoo groot als die van de Oostenrijk sche monarchie. Derhalve stonden we vroeger tegenover de Russen als 1 3 en thans nog als 1 2, en ten slotte zal het 1 1 worden (hoopt de Ooslenrijk- scho generaal op zooveel versterking uit Duitschland Red. H.'s D.) en dan eerst komen de groote eindbeslis singen, die, daarvan Iron ik vast over- teuigd. n et een zegepraal onzer troe pen zullen afgesloten worden. Of dat nu nog vier weken of vier maanden zal duren, dat kan lieden ten dage geen sterveling «eggen. Maar de zege praal voor ons moet komen." DE STRIJD OM PRZEMYSL. De poging der Russen, om Prze mysl in een stormaanval te nemen, is afgeslagen en volgens de Duitsche berichen zouden de Russen daarbij 70000 man hebben verloren. De „Times" zegtDe Duitsch-Oos- tenrijksche troepen verdedigen die stad met groote hardnekkigheid en zij is goed voorzien van ammunitie en levensmiddelen. De Russen doen hun bost, om door nachtelijke aanvallen dc stad to nemen. Van zulk eeri aanval wele de „B. Z. am Mittag" het volgende mede te dee- len In een der voorwerken hadden de Russen elf bataljons ondergebracht. Iedere afdeeling kroop door hot gras achter de andere aan. Daar een der zoeklichten beschadigd was en een 6lag»schaduw gaf, kwamen de Russen •om het fort heen en stormden plotse ling over de borstwering. De bezet ting trok naar de kazematten terug, en schoot vandaar met de machine geweren. De Russen drongen de ka zematten binnen, waarin een ontzet tend handgemeen ontstond; er werd gevochten met bajonetten, knuppels en handgrnaten. Aan een der deuren stond een onderofficier, die man voor man. als zij wilden binnendringen, neerschoot; daar vielen een majoor en veertig man Een cadet en een vuurwerker wis ten door een moorddadig vuur een telefoon te bereiken en ondersteu ning te vragen. Doch toen deze aan kwamen was de aanval reeds afge slagen. In de kazematten 'agen 30U dooden en gewonden150 man wa ren gevangen genomen. Uit Weonen wordt gemelddat het hoofdkwartier reeds sedert een week in het bevrijde Przemysl gevestigd is. Zondag kwam de eerste postauto de stad binnenhet verkeer is her steld en allerlei ivoodige behoeften worden aangevoerd. Voor de buitenste forten ten oosten van de vesting wordt nog gevochten tusschen de terugwijkende Russische troepen en de Oosten rijtosch-Duitsolic ontzettingslegers. Een communiqué van de Russi sche legatie meldt nog „Ten zuiden van Przemysl gaan de Russen voort met het maken van talrijke gevangenen. Een Oosten- rijksch bataljon heeft zich met al zijn officieren en mitrailleuses overge geven. Verspreid nieuws van deoorlogsvelden IN DE GEVECHTSLINIE IN NOORD- FR/ N KR IJ IC De correspondent van de New York World aan do Aisne seint: Ik heb juist een. nacht in de Engel- scho loopgraven aan de Al are doorge bracht en 90 man een aanval van 1000 Duitschers a> een nederlaag -zien veranderen, toen do Duitschers om- koerden en vluchtten om dekking te zookon daar waar zij vandaan waren gekomen. Een Engelsch machinege weer begon de Duitschers ook uit de dank te bestoken en bracht hun een verlies van niet minder dan 1(W man to;. ZooaJs ik den volgenden dag kon zien, lagen er ru.m vijftig meer lichamen tusschen de loopgraven dan daar den von gen nacht waren ge weest. Verscheidene gewonden wa ren weg kurmen, komen. Het was een nacht van ontzetting en de stank der- lijkou, die sedert vele dagen tusschen de verschansingen lagen,, was ondragelijk. Do wind woei in onze richting. Ik kon het niet lan ger uithouden en ging don heuvel af naar een van. do schuilplaatsen voor het geschutvuur. IIoo de man nen in do loopgraven het konden hor den, was mij een raadsel. Den volgenden, morgen geraakte een hooiberg, waarheen vele sterven- do manschappen waren gekropen, in brand door het granoatvuur en de mannen verbrandden eveneens. Er waren daar ook gewotnden, die vier dagen lang binnen 50 yards van. 1' Luce hadden gelegen. De aanval, waarvan ik getuige w geweest, was er maar een uit tien tallen andere, die gedurende een maand op ve'e punten van de twintig mijlen bingo Er.golsch© linie aan de Atone bijna altijd bij nacht onderno men waren. In dién tijd hebben de Engelschen zeer weinig terrein ver loren, ofschoon het aantal verliezen aan menschonlevens meer dan 10.000 heeft bedragen. Duar de Duitschers gewoonlijk do aanvallers waren, moeten zij tusschen de 40 en 50 dui zend man hebben verloren. Een Engelseh soldaat viel ten offer aan een ontploffende granaat, een kolenbak, zooals de Engelschen zeg gen, wegens don zwarten rook, aio de Duitsche granaten verspreiden. Deze ontploffing geschiedde zoo dicht bij mij, dat ik mij geen rekenschap van hot gebeurde had kunnen geven, voordat ik ontdekte, dat ik op den bodem van oen vijf voet lange loop graaf lag ,r.oo bedekt mot puin, dat ik mij bijna niet los kon werken. De loopgraaf lag ongeveer vier mij len ton noorden van de Aisne en twaalf tot veertien mijlen ten oosten van Soissons. De positie was een maand tevoren met groote verliezen vermoesterd; en enkel door prachtige en voortdurende daden van helden moed kon zij gehouden worden. De Duiischers waren, op minder dan 90 M. afstand verder, verschanst en had den volop dekking achter zich, ter- wijt do Engelschen zich alleen voor vernietiging hadden kunnen bewa- rent, door zichzelf in to graven. Zij hielden do steile opwaartsche glooiing bezet, met schutters-loopgraven nabij don, top von het steilste gedeelte. Ook het terrein, dat tusschen hen en de Duitschers lag. liop weer geleidelijk glooiend af. Men gaf don Duitschers het voordeel van een gemakkelijken aanloop bij het liestorntren der schan sen, Maar ofsciwon zij den vorigen nacht zes aanvallen hadden gedaan, waren' zij toikens halverwege door het aanhoudende vuur gestuit. Na beschreven to hebben hoe zij op deze manter zoo dicht bij de schan sen gckonu-n waren, gaat het bericht voort, dal er iets vreemdsoortigs was in het schouwspel vau hun nadering. Het was laat in <lon middag en vol komen stil. Het kanonvuur zeils zweeg. De correspondent liep het veld over, zonder zelfs één geweerschot tot zich te trekken, indien hij had gewe ten. dat hij binnen 280 M van d© Duitsche voorposten was, zou hij zich data- natuurlijk niet gewaagd heb ben. Maar di» Duitschers schoten blijk baar niet op mij omdat ik in burger- kleeren was. Vlak beneden mij was een klein gehucht aan den oever van 'nsanal riviertje en daar speelden kin deren. Zoodoende vermoedde ik niiet, dat ik zoo vlakbij do linie was. Aan één kont, in een stelling die meer voor het vuur open lag dan de anderen, meende ik oen gemakkelij ker schuilplaat.? te ontwanen met tukken op don grond. Daar lag een luitenant -een sigaret te rooken en eon, geillu-treerd Londensch week blad van do ■vorige woek 1e lezen. Hij noodigde mij uit hij hem te ko men en vroog mij wat ik daar te ma ken had. Hot spijt mij te moeten zeg gen, dat ik hem een teugen vertelde, omdat ik wist, hoe streng de voor schriften tegen correspondenten wa ren. Na enkele minuten fioot een gra naatkartets over ons hoofd heen; en de slag klonk zoo dicht bij, dat ik on willekeurig bukte, maar de luitenant deed het niet. En enkele manschap pen doden het voor zoover ik van van de plaats, waar ik zat, kon zien evenmin. Enkeion hunner sliepen, en ver roerden zich zelfs niet. Do granaat kartets sprong juist voorbij het dorp, maar was t? hoog vegaan, zooals met Duitsche granaat kartetsen gewoon lijk het geval is. De luitenant legde mij uil, waarom hij zoo onverschillig was. Hij kon aan het geluid hooren, dot het projectiel over hun hoofd heenging; en zijn zenuwen waren aan dat geluid zó gewend geraakt, dat zij er niet langer op reageerden, zooals de mijne nóg wel deden. DUITSCHE VOORZORGEN? De vermaarde bctenfondeeringen, die bij Namen, Antwerpen en Mau- beuge dioor do Duitschers lang te vo ren voor de opstelling van hun. zware geschut voorbereid heetten te zijn, zijn nu ook, volgens oen correspon dent van de Times, bij Duinkerken ontdekt. Verleden jaar, zoo meldt hij, be gon men do ïondeering te maken voor een particuliere villa in de dui- nn bij Goxyde, 18 K.M. van Duin- keiken en even over de Belgische grens. Wie do man was die den grond gekocht had, bleef een geheim. De villa was blijkbaar in grootscheep se hen stijl ontworpen en over haren eigenaar vertelde men allerlei ver halen. Sommigen zeiden dat het prins Victor Napoleon was, anderen dat het een rijk fabrikant uit Luik was, maar zijn naam werd niet bekend. In elk geval duurde het werk een heclen tijd en werd het met groots zorg uitgevoerd door bijzondere ploe gen. dio Duitschers schenen te zijn. De fondamenten waren van beton en men liet elk gedeelte oen tijd lang drogen, voor men aan een volgend begon. Het werk duurde heel den winter en was in Juli nog aan den gang. Toen de oorlog uitbrak, verdwe nen de werklui en het men de fondee- ringen aan hun lot over. Pas nu is men achterdocht gaan scheppen. Belgische genie-officieren ontdekten dat hel uitgekozen punt van de oostelijke forten van Duin kerken juist ongeveer even ver af lag als de schootsverheid vac de zwaro Duitsche kanonnen bedroeg. Een af deeling eappeurs werd uit Veurne naar de plaats gezonden en hoeft den 16den dezer de beten-blokken met dy namiet opgeblazen. Men moest een extra bezending dynamiet 'aten ko men, omdat het beton buitengewoon hard bleek. Van de £ee. DE NOORDZEE SLUITEN? Deze maatregel stelt de marine- medewerker van do „Times" voor. Waardoor zijn de „llavke" cn de kruisers van het Ilogue-type in ge vaar gekomen? Zij werden gebruikt als politic-vaartuigen, om toezicht te houden op de neutrale scheepvaart, waar vijandelijke schepen gemakke lijk onder kunnen doorloopon. Deze diensten hebben slechts zeer indirect mot de verdediging des lands te ma ken. Men make het zicli eenvoudiger, liet volkenrecht kont een oorlogvoe rende mogendheid do bevoegdheid toe de zee af to sluiten. Langs een lijn van de Sbetlardsche eifandeai naar de Noorsche kust mot zoo noo- dig een smullen open doorgang naar het Skagerak zou de „Tïmc-s"-inan dit willen bewerkstelügen. Voor den pairouilledienst zouden dan niet nv»er zwaarbemande kruisers gebezigd be hoeven te worden. Stoombooten met ©ïn IC mijls vaart en treiters met een paar kanonnen bewapend, zouden het werk kunnen doen. Het blad weet verder te vertollen, dat bij de Engeische regeering de sluiting van de Noordzee roods in overweging 13 genomen. „DE EMDEN". Het Duit-che oorlogsschip „Emclen dat roods 10 Engelse he stoomschepen veroverde of 'm den grond boorde, hoeft in den teatsten tijd opnieuw 6 Engelsche stoomschepen buit ge maakt. De>zo zes Engelsche schepen zijn dia „Chilkana", „Troilus", „Benmohr" en „Clan Grant" ook een baggermo len (waarschijnlijk de „Ponrabbel") d'io in den grand geboord zijn en de stoomboot „Exford" die door de „Em den" buit gemaakt werd. Twee Engelsche esekadecs zijn sinds eenige weken belast met het opspo ren van de „Fmden", maar blijkbaar nog zonder succes. EEN VERGISSING. Een Ducrusehe onderzeeboot is Woensdag bij vergissing door een andere onderzeeboot beschoten maar gelukkig niet geraakt. De oorlogvoerende mogendheden, die bij dit geval betrokken konden zijn, werden door Denemarken er in kennis van gesteld nvet verzoek, voortaan voorzichtiger te zijn. EEN ENGELSCH SCHIP IN DEN GROND GEBOORD. Uit Stavanger wordt gemeld, dat het Engelsche stoomschip „Gütze", van de Saeloezen-tcilhliriie, op een afstand van 12 zeemijlen van dc N'oor- sclie kust door ccn Duitsche duikboot tn den grond werd geboord. De be manning werd gered. Het stoomschip „Gütze" is afkom stig uit Leith. Het werd in 1831 ge bouwd cn meel 527 registertou. In België. De Brujsselsche „Tclcgraaf'-corres- pondent schrijft DE VERWOESTINGEN. Op mijn tocht per auto van Brussel naar Antwerpen ben ik zoo juist door dc steden en dorpen gereden, die ge durende dc laatste weken het meest van der; oorlog hebben geleden. Boven Vilvoorde begint hel jam- merlijkste schouwspel van ruinen en ellende, dat men ooit gezien heeft. Het dorp Eppeghein, waar een hard nekkig gevecht tusschen Belgen en Duitschers gewoed heeft, is niets an ders dan oen ruïne. Van de 250 huizen zijn er niet "neer dan drie gespaard gebleven. Men ziet niet anders dan gater., geslagen door granaten, puin- hoopen, verbrande balkenzelfs de FEUILLETON (Naar het Engelsch). 42) Door een plotselinge gedachte be- e eld, ontsloot hij de binnenste afdee ling met een sleutel, die aan zijn hor logeketting hing, en haalde daaruit een lijvig en net pakje brieven te voorschijn. Een paar zocht hij er uit, keek ze dcor en pakte- ze toen weel op, O, lady Anne, lady Anne, zei hij bij zichzelf, toen hij de kist sloot, gij zijt nu in do maatschappij in rang en stand verheven, en gij 'haakt er naar in de kringen van dit graafschap de eerste rol te speten, en gij hebt daar voor zoowel den rijkdom als het ver stand, maar gij moet de grenzen niet overschrijden, of ik zat genoodzaakt zijn, lady Anne, om u w-at neer te zotten, at zijt gij de vrouw van een edelman, en mij dunkt, dat, ih-et tijd wordt, dat uw geheugen, wat. Worde gescherpt. Gij wordt wat al te onaf hankelijk. HOOFDSTUK IV. A r t h u r's 11 e f de. Vroeg in den morgen van den Isten Mei ontwaakte Arthur uit een on rus tteen slaap ln tegenstelling met de ervaring van de eilandbewoners be loofde de lucht een bijzonder mooien dag. juist een dag om te gaan vis schen. Hij kleedde zich aan, zocht zijn vischgnrnituur. verliet het huis, bevrijdde Aleck uit zijm schuurtje en sloeg den weg iu naar Bratha.m Lak©, zooals deze hem den vorigen dag was aangeduid Ongeveer terzelfder tijd stond An gela op; zij was altijd vroeg bij de band. Zij liep naar het venster om te zien wat voor dag haar verjaardag zou zijn. Toen zij zag hoe schoon het weer was, wierp zij liet raaun open, waartegen haar meest geliefde raai Jack reeds pikte om te worden bin nengelaten, Üet do zachte lentelucht langs haar gelaat en door haar lok keu speten rnert de gedachte hoe ei genaardig het toch is, twintig jaar oud te zijn. En daarna bij het venster riederknielende, zeide zij haar ge bed op- Daarna vonhief zij zich en kleedde zich aan. Ter eere van haar geboortedag koos zij uLt haar niet zeer overvloedige garderobe haar japonnen werden alte door PIgott gemaakt de mooiste-, een nauwslui tende, witte japon, die zij den vori gen zomer des Zondags -had gedra gen. Daarna trok zij een paar stevige schoenen aan, die er op berekend wa ren haar tegen den morgendauw te beschutten. In dien tussdhentijd had Arthur den weg naar het meertje gevonden en wandelde er eerst langs totdat bij aan den „Staf der Caresfoots" was ge komen. Na den trotschen eik to heb ben bewonderd, want hij was een vu rig bewonderaar van de natuur, be keek hij het omringende water met een kennerebhk. Een paar meter van hem verwijderd liep een stuk muur tot ln het meer, waarop de paal stond nu geheel verrot waaraan Angela zich had vasigebonden op den a\ond toen hel zoo hevig stormde. Voor hem strék-te zich ook een stuk muur uit tot op eenigen afstand Ln het meer, ongetw ijfeld de fundeering van een oud schuitenhuis; die kwam evenwel niet boven water uit. Tus schen deze twee muren bevond zich een zeer diepe waterpoel. Een uitstekend piekje oan te vis- schen, dacht Arthur bij ztelraelf, en juist toen die gedachte bil hem op welde zag hij een karper van wel vijf pond bijna tot aan de oppervlakte ko men en weer ka'm in de diepte weg- zinken. Behoedzaam trad hij terug naar een van de beide vierkant afgehouwen steenen aan den voet van den eik, en -maakte zijn viischgarnituur gereed. Weldra echter, getroffen door de schoonheid van zijn omgeving, wier stilte slechts werd verbroken door het gezang der vogels, keek hij eerst eeni gen tijd om zich heen. Het was een vx-eedzaruo, echo one aanblik, en ter wijl hij zoo rondwaarde. verviel Ar thur in gepeins. Spoedig evenwel als door een 'ge heimzinnige macht aangetrokken, wendde Arthur zijn oogen af van een 6teeds in beweging zijnd waterhoen, dat bezig was een nest te bouwen, en hij zag een groote raaf op één poot in het gras staan, ongeveer drie meter van hem verwijderd, die hem op koddige manier met zijn rechteroog bekeek. Dit was eigenaardig. Zijn blik bleef echter niet op de raaf gevestigd, want een paar meter daarachter zag hij een wit gewaad, en de richting van zijn blik langzaam doende stijgen, zag hij langzamer hand een vrouwengestalte voor deD dag komen. Goede hemel! zei hij overluid liet was de bedoeling niet van den armen jongeling om dit uit te spre ken, maar het .welde op uit het diepet \an zijn hert goede hemel, wat te zij mooi! Laat iemand, zoo het mogelijk Is, zich een voorstelling maken van de groote verwarring, 'teweeggebracht in dat ander paar oogen bij (lie open hartige uitling van bewondering, en den levendigen blos, die zich vertoon de op 'het 'bekoorlijk gelaat. Die oogen drukten evenwel geen toorn uit wellicht ligt het niet ln de natuur van de ernstigste, meest terughouden de jonge dome om toornig te worden bij een compliment, dat hoe gewoon ook* 500 d'Uideliffc, oprecht en on voorbereid was. Het volgende oogen- bük dacht Arthur na over hetgeen hij had gezegd, cn was het zijn beurt om te blozen. Hij herstelde zich evenwel vrij spoedig, stond op \an zijn steenen zitplaats, nam zijn hoed af en zeide nederig 1-k vraag u vergiffenis, maar ik was onvoorbereid op uw verschijning, en dacht werkelijk een oogenblik, dat gij de fee van deze plaats waart, of, voegde hij er bij en woes met 'n sierlijk gebaar op een takje meidoorn met half ontloken bloesem, dat zij in haar hand hield, de oorspronkelijke Meikoningin. Angela bloosde weer. Het compli ment was zoo natuurlijk, dat zij geen reden had er zich toornig over te ma ken. Een oogenbük 6loep zij haar lieflij ke oogen neer, waarin zich de hemel •scheen te weerkaatsen, voor den blik van onmiskenbare bewondering, waarmee hij tiaar aanzag, en zooals zij diaar stond, trof het Arthur, -dat er meer dan schoonheid van vorm en gelaal aan haar was op te merken een onbeschrijflijk.iets, een waas van onschuld, cn een weerschijn van het goddeüjk licht, dat aan hare schoonheid i«ts bijzonder verhevens gaf. Hij had evenwel geen tijd om erover na te denken, want 't volgende oogen blik had zli al hwir tooed verzameld, sprak hem aan met een zachte stem, waarvan de klank hem zijn I© "en laug m dc oor en weerklonk. Mijn vader heeft mij verteld, dat hij u verzocht had hier te komen vïs- schen, maar ik verwachtte niet u hier reeds zoo vroeg te vinden. Ik -- ik vrees, dat ik u stoor, en zij maakte een beweging ais wilde zij gaan. Arthur begreep, dat hij zooiete moest trachten te voorkomen. Gij zijt miss Cürosfoot, nietwaar? zei hij haastig —Ja ik ben Angela ik behoef uw naam niet te vragen, mijn va der heeft dien reeds genoemd. Gij zijt mijnheer Arthur Hcigham. Ja. Weet gij wel, dat wij nog neef en nicht zijn? Dit was wel wat overdreven, maar hij wan zoo ver heugd om iets te bunnen aanvoeren wat tot meer vertrouwelijkheid kon leiden. Ja, mijn vader heeft er mij ovet gesproken, dat wij nog aan e'kaat verwant waren. Ik heb geen andere bloedverwanten dan mijn neef George, en het is mij zeer aange naam er met nog oen kennis te ma ken, en zij reikte hem met betoove rende vriendelijkheid de hand. Hij drukte die eeihiedig. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5