nusslsche (roepen, dio den Welchsèl waren overgetrokken ten zuiden van Josephow. Tuwchen twee vuren ge nomen. leden de Oostenrijkers zware verliezen aan doodon en gewonden en moesten zij duizend krijgsgevan gene» achterlaten, In Oost-Pruisen blijft het Russische leger dc hardnekkige aanvallen der Duitseha troepen in de etreek van Baka'arjevo met goed gevolg af slaan." Een Russisch legerbericht van Zondag luidt: „Het plan van de Duit- acheis om «Je /orsterkte Russische positie bij Bekalargewo (nabij Oost- Pruisen) door te breken ia mislukt. Sinds vijf dagen doen de Duttschera vergeefsche aanvallen, zij leden but- tengewoon groote verliezen. Russische troepen ziin op een groot aantal pun ter. vooruitgegaan Aan de overzijde van den Weichsel houden de Russen Poetynu, Lenezl- ca. Lodz en Ooetrowez bezet. In Ga'lclö duren de gevechten voort, zonder dat een feitelijke wijzi ging van den toestand is ingetre den." In een officieel Oloste n r ij ksch communiqué leest nven: ,,In Russisch Polen komt het lang zamerhand tot nieuwe geveohten. Aanvallen op Oostenrijkscho posities werden afgeslagen en eenige Russl eclie detachementen uiteengedreven. Na eeu verbitterd gevecht In de streek ten N.O. van Turka en ten zuiden van Stary Sambor behaalden, de Oosten rijkers een volledige overwinViing. De tot hier doorgedrongen Russische macht, twee infatueric-divisies en óén Schutzen."-brigade, werd uit hare stallingen geworpen. Oostenrijkscho troopen handhaven xich te Czeniewitz, hun artillerievuur, voornamelijk gericht op de residen tie van den Grieksch-Oostenrijkschen aartsbisschop, bleef zonder uitwer king." In een Dultsch communiqué staat In het noorcKiosten waren Duit- eche troepen ook Zaterdag in gevecht met de Russen en was de strijd nog niet tot een beslissing gekomen. DE STRIJD IN POLEN. Do Petersburgscho oorrespondent van de „Times" seinde omtrent den strijd in Polen en de overwinning van de Russen ten zuiden van Pililsa. De rechterflank von de Russen, zich uit strekkend van RifiUiyora tot Growoc- zof, had tal van Dtntscho corpsen te genover zich. Het Russische centrum stond, tusschen Iwangond en Ra- dorn. tegenover de Duïtsch-Oosten rijkscho strijdkrachten, terwijl de lin kervleugel staande tegenover de Oos tenrijkers, zich uitstrekte van Folisj- na tot Janof, eenige mijlen noorde lijk -.an Zwolen, in welk front, hij 'Berdackk, een Oostenrijkscho afdee- ling was omsingeld. Oordeel end naar de lijn van den Duitschen tanigtocht in de richting Edliask-Radom-Ilza, mag men vermoeden cbat Radom sterk is bevestigd. Bier, tenzij men zou s'agen in de begonnen bedreiging der Duitsche verbindingslijnen, zullen de Duitschers waarschijnlijk opnieuw stand houden, maar de Rue-wn heb ben nu meer ruimte van liewesmg on dat zal hun taak vergemakkelijken. ;D;t bevestigt dat Radom dus nog niet door de Russen is bezet. Rad. H. D.j De Piiitza biedt aan het Russische offensief groote voordeelt», daar zij de OoBtenr jksdi-Duitache operatién splitst. De noordelijke giroep vun de Duitschers, hoewdl ut* Oost-Pruiseai versterkt, zal niet in staat zijn de te rugtrekkende colonnes aan den ande ren oever der rivier te steunen. De streek tuaschen Iwangorod en Radom. een afstand van 80 mijlen, is het tooneel geweest van de meest bloedige botsingen in den tegenwoor- digen oorlog. Bij Kozienlico vochten de Kaukasischo regimenten een go- teel e week tegon 'n geweldige over macht om de Russische poritie aan den linkeroever van den Weichsel te verzekeren. Eindelijk op 21 October weiden de Duitschers teruggeslagen maar zij kregen versterkingen en keerden tot een heftiger aanval terug. Tot 26 October duurde de strijd voort, toen werden de Duit-schors opnieuw teruggedreven. Hoezeer de Rusien ook in Poieo zegevierend zijn voortgeinkt, de strijd duurt aan weerszijden nog met onbezweken moed en hardnekkigheid voort. En do militaire medewerker van de „Novoje Vromya", generaal Maslof, 6chrij.lt dan ook: „niet alleen 'de Duitschers, cok de Oostenrijkers, ondanks hun jongste nederlaag, strij den met kruclit on geestdrift en het zou volstrekt na et te verwonderen zijn bits die Duitschers '<Je gevecliös^inie weer versterkten en opnieuw zouden beproovea tot bot offensief over te gaan". Op het Zuidelijk Ocriogstooneel. Officieel wordt in Weenen bekend gemaakt Oostenrijksche troejHjn, die inder tijd binnendrongen ln Macva, en daar op sterke, door draadversperringen beschermde versterkingen stieten, waarin zij eerst twee dagen geleden na lange en moeilijke gevechten bij Ravuji een bres konden slaan, heb ben een nieuw succes behaald. Ondanks den wanhopigen tegen stand der Serviërs, niettegenstaande het hier en daar moerassige Macva moeilijk begaanbaar is, zijn al over de Save en de Drinu aan ge komen Oos- tenrijksclie troepen in een breed front voortged rongen en hebben de plaat sen (Jriiabaro, BanovopoJjo, Radenko- vic, Glusci en Tabanovlc genomen. In den Balkan. Het optreden van Turkije tegen Rusland, dus als bondgenoot vun Ouitschland en Oostenrijk in den wereldoorlog, is een niouwe factor, waarvan voor het oogenblik de be teekenis niet mag worden onderschat. In DultsohJand wordt deze Turksche hulp met groote instemming begroet: De blad/ïn beijveren zich om redenen op te geven van. den «trijdhist der Turken, de nieuwe bondgvmooten. De „Vossischo Zoitung" schrijft: „Engeland, Frankrijk en Rutland hebben nooit oen gelegenheid laten voorbijgaan om Turkije to vernede ren; maar de ergste vernederingen dankt Turkije aan Rusland. Rusland is de erfvijand, dio sedert twee eeuwen aan de verdrijving van de Turken uit Europa werkt, die het in Azië de zwaarste wonde toebracht en dia steeds poogt Konstantinopcl in bezit te krijgen; Engeland heeft Egyp te en Cyprus in bezit genomen er. heeft zich in Arabië vastgezet; Frankrijk is op grond van zijn protectoraat over de ChristöEtón in het Oosleu dikwijls genoeg als een dictator in Turkije op getreden. De „Deutsche Tageszeitung" ver klaart. men moet dvu Turken nage ven. dat ze een onuitputtelijk geduld hebben tegenover de aanmat.gingen van Rusland. Turkije ia sterker dan ooit te voren. In de „Times" wordt gezegd, dat dlit optreden van Turkljo den geal lieerden volstrekt niet onverwacht af verrassend voorkomt. Zij zijn er reeds lang op voorbereid. Engeland hoeft toebereidselen gemaakt langs de oevers van het Suazkajuaal, m Egyp te en op het schiereiland Sinaa. Eu Griekenland is bereid on gereed (zoo zegt liet blad altlians), om togen Tur kije in den strijd in te grij-pen. In dat geval zal weldra de geheele Balkan weer in vlam staan; Bulgarije rzal dan waarschijn]Ijk nlot buiten don strijd blijven, maar ook tegen Griekenland en Servië optrodm. Het krijgt djan d'e geJiegenlield, om de nederlagen die het ln den tweeden Balkanoorlog lood, uit te wisschen. Er wordt zelfs verzekerd, dat Turkije en Bulgarije 't gdheel eens zijn in hun politiek. En Roemenie? En zoo breidt de strijd zich voort durend uit. In Engwand verwacht men nu ook spoedig dat Portugal partij zal kie zen voor de geailièerdon. Waar zal de grens, waar zal t einde zijn? Via Londen kwam Zaterdag het be richt, dat aan de Porte een nota over handigd was, om opheldering te vra gen over de aanvallen in de Zwarte Zee en om te else hen dat de Duitsche officieren on manschappen van de Turksche schepen sullen worden ver wijderd en dat de „Goeben" en do „Breslau" zuilen worden ontwapend. Ingeval van weigering zuilen do be trekkingen tussche» Turkije en de verbonden mogendheden worden af gebroken. Het antwoord van Turkije is nog niet Ingekomen, maar men geeft de oprechte hoop te kennen, dat het van een aard ml wezen, geschikt om een uitbreiding van tie vijandelijkheden ai te wenden". Aldus 't bericht uit Londen, Even scheen hot dus, of er nog een kansje was, dat Turkije nog buiten het wapengeweld zou blijven, Vooral toen ook nog het volgoudo telegram uit Washington kwam „Volgens een bericht uit Konstan- tinopel heeft de Turksche minister van financiën den Fronschen ambas sadeur te Konstantfno-pel medege deeld, dat de operatiön van de Turk sche oorlogsschepen hebben plaats gehad buiten medeweten van de Turksche regeoring." Maar veel heelt de-zo hoop niet uit gewerkt. Zondag zijn de gezanten van Rusiand, Frankrijk en F.ngelaiul uit Konsmntinopel vertrokken. Zeker is het wel, dat de oorlogstoe stand ai is ingetreden. Naar het oordeel van Beriijnsche politieke kringen is eeu oorlogsver- k-aring tuaschen Turkije eai Rusland door het openen van de vijandelijk heden in de Zwarte Zee overbodig geworden ,te meer daar het afbreken der diplomatieke betrekkingen tege lijkertijd geschied is. Vrijdag, bij liet Bairamieed te KonstanCnopei, staken do Russische, Engelsche en Fransche gozantscliap- pen niet, zooaJs gewoonlijk, de vlag uit. Er bestaat nog geen klaarheid over de vraag.: wie begonnen is: Rusland of Turkije? De „Fiankfurter Ztg." verneemt uit Konstantinopel, dat de volgende amb telijke mededeeling van de Turksche regeering verschenen is „Tegou een klein gedeelte van de Turksche vloot, dat den 28sten dezer op een oefentocht in do Zwarte Zee was uitgevaren, opende de Russische vloot Donderdag door een aanval de vijandelijkheden. De Turksche vloot boorde den mijnenlegger „Proet", een 5000 tons schip met 700 mijnen aan boord, in den grond, beschadigde een Russischo torpedoboot en maakte een kolensohip buit. Een door de Turksche torpedoboot „Hairel Millie" weggeschoten torpedo deed den Russischen torpedojager „Koebanz" (een ongepantserden krui ser van 1250 ton) zinken. Een torpedo van de „Moeavenet Millie" beschadig de een Russisch kustvaartuig ern stig. 3 Russische officieren en 72 matro zen zijn door de Turken gered en ge vangen gemaakt. De Tuiksclie vloot leed geen schade. De strijd wordt onder gunstige om standigheden voortgezet." De Russische berichten hebben het steeds voorgesteld, dat Turkije de vij andelijkheden begonnen was. De „Frankf. Ztg." verneemt voorts uit Konstantinopel, dat de Turksche kruiser „Sultan Juwoes Selim" Sebas- lopol met succes beschoten heeftde stad is in brand geraakt. In een deel onzer vorige oplaag plaatsten we reeds een overzicht van de sterkte dor Russischo on Turksche vloot, die 't nu in de Zwarte Zee met elkaar te kwaad zullen krijgen. De Turksche vloot telt 2 moderne dreadnoughts, 3 ouderwetsche slagschepen, 1 kustverdedigingflschip, 2 tamelijk moderne pantserkruisers, 3 torpedo-monitors, 7 monitors, 8 torpedojagers, 9 torpedobooten, 5 transportschepen, l>enevens da 2 moderne Duitsche kruisers „Breslau" on Gooben". De Russische vloot daaren tegen 3 splinternieuwe dreadnoughts, dit jaar te water gelaten, ieder met 10 Eanonnëfi Van 80 c.M. als KoofdbeWa- pemng, waarvan echter nog niet ver meld is, of hun uitrusting en beman ning reeds geheel voltooid is. 3 vrij moderne slagschepen, ieder met 4 kanonnen van 30 c.M. 2 kleinere slagschepen (1898 en 18%). Het eene met 4 kanonnen van 23 c.M., het andere met 4 konOnnon van 30 c.M. 1 oud slagschip (1892;, 2 pantserkruisers (1902), 4 k anonneerbooten (18S7, maar in 1902 nieuw bewapend en béketeld). 26 torpedojagers (9 van 1913, 4 van 1907, 9 van 1903 en 4 van 1901). 10 torpedobooten (18861895). 11 dulkbooten 1907—1912). Over de juiste sterkte van hel Turk sche leger loopeii do gegevens uiteen. Men schat dat Turkije thans 500.000 man onder de w apenen heelt250.000 zijn nog in reserve. Bovendien kan Turkije veel (wie schat het aantal troepen uit Azlé laten komen, wan neer namelijk de oorlog door de Mo- liammedanen met sympathie begroet wordt. Het getal vrijwillige strijders wordt dan ver over het niillioen. Turkije beschikt bijna aJloon over oud gesehut, kanonnen model 1873. Do nieuwste zijn van 1908, maar ook dat zijn slechts 7.5 c.M. veldkanonnen. Rusland heeft reeds gedacht aan vijandelijkheden van don Turkschen kant. In den Kaukasus zijn aanzien lijke troepenmachten gelegerd, Tur kije kan dus daar op tegenstand re kenen bij een aanval op het Russi sche gebied. Engeland verwacht door het optre den van Turkije moeilijkheden in Egypte. Waar dat toe leiden kan, is nog niet na te gadn, maar de Engel- sche regeering verzekert reeds maat regelen genomen te hebben. Een gerucht wil, dat reeds 3000 Bedoeïnon ln Egypte binnengevallen eijn. Uil hel verre Oosten DE AANVAL OP TSINGTAU. Uit Tokio wordt officieel geseind: De algemeene aanval ter zee en te land op Tsingtau is begonnen. Eenige Duitsche versterkingen zijn vernield. Uil Zu'd-Afrike. Uit Kaapstad wordt geseind „Kolonel Van Deventer heeft nog 50 lebellen gevangen genomen, waar onder de zwaar gewonde adjudant van Maritz. De volslagen nederlaag der Transvaalsche rebellen wordt ln geheel Zuid-Afrika met voldoening begroet. Er worden nog voortdurend protest-meetings gehouden togen de rebellen iu de Hollandsche centra, waar door sprekers het optreden van De Wet, Beyers en Maritz wordt af gekeurd, en moties worden aangeno men, waarin hun wordt verweten, dat zij dan goeden Afrikaansclien naam geschandvlekt hebben door de ver loochening van hun handteekening onder het tractaat van Vereoniging. In die vergaderingen wordt der re geering alle mogelijke hulp aange boden." Uit Pretoria wordt gemeld In een hoofdartikel met het op schrift: „Wat znl De Wet doen zegt het voornaamste Alrikaander blad De rebellie van Maritz la geëindigd en Beyers is overwonnen. De regeering zal nu zeker de rebellie, die nergens belangrijken steun heeft gevonden, kunnen locaiiseerea. Op Zee. EEN ENGELSCHE KRUISER IN DEN GROND GEBOORD. De Engelsche kruiser „Hermes", komende van Duinkerken, werd in het Kanaal door een Duitsche onder zeeboot tot zinken gebracht. Op 40 man na werd de bemanning door an dere schepen gered. De „Heimes" was eeu oude kruiser (van 1896) en zou binnenkort buiten dienst worden gesteld. DE AVONTUREN VAN DE „EMDEN". Zooals men weet, heelt de Duitsche kruiser „Emden" in de haven van Poeloe Penang den Russischen krui ser „Semtsjoeg" in den grond ge boord. Daarbij zijn 86 Russen ge dood en 115 gewond 250 kwamen er zonder letsel al. De Fransche torpedojager, die bij dit zeegevecht gezonken is, lieet „Mousquet". DE ENGELSCHE VLOOT- COMMANDANT. Het blijkt da'i prins 1-ouis van Bat- tenberg als eerste zeel or d in Enge land is afgetreden omdat tegen hem in een deel der pers een campagne is gevoerd, wijl hij... van Duitsche af komst ia. Minister Churchill heeft den prins een hartelijk gestelde dankbetuiging gezonden voor alles wat hij voor de Engelsche vloot deed. Voorts schreef de minister o.a.: „Dit ts geen gewone oorlog, maar een worsteling tussohen natién op leven en dood. Hij wekt de vreselijkste harWiOchton onder de rassen. Hij werpt de oude m^rkatee- nen en grenzen onzer beschaving om ver". Zeker een sterk sprekende uitlating! EEN GEVLUCHT DUITSCH OOR LOGSSCHIP. Uit Tokio wordt gemeld: Uit Hono- loeloo is bericht, dat de herstellingen aan het Duitsche oorlogsschip Gei er tliaas zijn geëindigd, maar dat dit schip nu nog voorwendsels rookt om in de haven te blijven, ten einde aldus aan het bewakende Jwpanscho oor logsschip te bel öiton tegen andera Duitsche schepen la den Stillen Ooe- aan oa> te treden. De protesten van Engelsche en Japansche zijde bij de plaatselijke autoriteiten bleven zon der resul'taat on nu zal worden gepro testeerd be Washington. Men verwacht 'lat Washington last zal geven het schip te ontwapenen en te Interneeren. Verspreid nieuws van deocrlogsveiden SOLDATENBRIEVEN. In een Fransch blad vindt men twee brieven van militairen t« velde, waar uit enkele passages hier voigen. Do eorsto brief is van een Jong diplomaat, thans reserve-officier. Hij schrijft o. a. „De oorlog is een vreeselijk' en on denkbaar afgrijselijk iets ik hob eenige van de verschrikkelijkste uren van mijn leven doorgemaakt. Maar nu kën ik ook mijn vak en dat is een groot voordeel voor mij en mijn man nen. Soldaten, die den oorlog hebben leeren kennen, loopen het minst ge vaar getroffen te worden." De andere brief la van een jong student. Deze zegt o. u. „Wat mij thaus een waarborg voor de overwinning toeschijnt, is het moreel van onze troepen. Sinds het offensief is hernomen, is er een wonder geschied. De troepen weten nu wat zij doen, zij begrijpen, en dat is van buitengewoon gewicht, nu zij in de practijk don oorlog hébben ge- leord hebben geleerd hóe van de loopgraven gebruik te maken en hóe zich het best te dekken voor de gra naten. Ik zou daarover hoe! wat kun nen vertellen erkend dient to wor den, dat de Duitschers van den eer sten dag „er-in" waren en wij niet. Maar nu is elk soldaat op do hoogte en beter dan do vijand. Dut is een onbetwistbaar feit en ik ben innig dankbaar, deze eigenschap van ons ras te kunnen constatoeren. In liet begin hadden de meesten van ons geen flauw denkbeeld van hetgeen een oorlog Yan don inensch vergt en wht het eigenlijk is. Dat is nu alles veranderd. Dagelijks spreek ik in een dorp, waar het hoofdkwartier is ge vestigd, infanteristen, die komen rus ten. na 48 uur in de loopgraven te hebben gelegen. Je kunt je geen denkbeeld vormen van wat het verblijf in dio loopgraven beteekent, in die holen, waar de uit werpselen zich ophoopen, waar hot 's nachts bitter koud is, en waaruit men de dooden en gewonden haast niet kan wegbrengen. Wie daar bin nen treedt, moet alle hoop laten va ren en afstand gedaan hebben van het levon. En het bewonderenswaardi ge is, dat onze soldaten dezen toestand aanvaard hebben. Zij spreken er rus tig over en zonder vertoon, zonder eenige suoeverij. Er gaat van hen een zekere plechtigheid uit. En in die stemming verkeeren alien. Ik had nimmer vermoed, dat ons volk zulk een kracht in zich had." UIT HET VLAAMSCHE OORLOGSLAND. In een correspondentie van de „Te legraaf" lezen we 't Doet u smartelijk aan, als go leest Dixmuidon gebombardeerd en verwoest. Nieuwpoort gebomhardaerd Ge denkt aan soldaten, die vallen, dood, in stukken gerukt, vreeselijk verminkt, zwaar gewond. Ge denkt aan het bloed, dat de User kleurde, Daar aan do rivier is het riet, dat hier zoo welig groeide, vertrappeld en af gebroken. Verder Oude-Kapjiel-wnarts staat het er nog, en hoe waar wor den nu Gezelle's heerlijke regelen O, 't ruischen van hot blanke riet I o, wist 'k toch uw droevig lied wanneer de wind voorbij u voert en buigend uwe halmen roert, gij buigt, ootmoedig nijgend neer, staat op en buigt ootmoedig weer, en zingt al buigend 't droevig lied, dat ik beminne, o ranke riet Ja, zoo droevig is nu 't lied.... EEN PRINS GESNEUVELD. Prms Maurice van Battenberg, wiens overlijden reeds gomeld is, sneuvelde in België, terwijl hij zijn compagnie-aanval leidde. Hij werd door een granaatscherf getroffen, stierf bijna onmiddellijk -en werd te Yperen begraven. DANKBAARHEID. Onder de gewonden, die uit de ge vechten aan de Yser in een hospitaal in 't Noorden van Frankrijk werden binnengebracht, was een jonge Duit- scher met een bloedeloos, verstandig gezicht. Hij was een en al zwachtels. Hij werd uit den trein getild en op een bed in een spoorwegloods gelegd. Een kleine groep verpleegsters verza melde zich om hein heen, sommigen in tranen. Op een stuk niet bloed be vlekt pakpapier las men de woorden „Hij heeft het leven vun zeven Fran sche soldaten gered." Dit hadden Fransche hospitaalsoldaten haastig neergekrabbeld. De correspondent van de „Times", die dit geval meldt, spreekt er zijn voldoening over uit, dat disc jonge Duitsche soldaat, ver tegenwoordiger van de echte Duitsche ridderlijkheid en beschaving, thans onder de goede zorgen van een Engel- sclven dokter geplaatst is, die al zijn best zal doen om hem er bovenop te brengen. Allerlei. VIJANDELIJKE VREEMDELINGEN IN CANADA. De Canadecsche regeering hoeft be sloten ook maatregelen te nemen te gen vreemdelingen. Alle vreemdelin gen van vijandelijke nationaliteit zul len zich moeten laten inschrijven. Zij die niet van don dienstplichtigen leef tijd zijn, zullen passen krijgen om het land te verlaten, de anderen zullen zich geregeld moeten melden en zul len onder toezicht 3taan. Er zullen verder concentratiekampen worden ingericht om vreemdelingen te Inter neer en en roo mogelijk wcirk te ver schaffen. DE WARBOEL IN ALBANTë. Uit Boecharest wordt ann de „Ti mes" gemeld, dat er nu zes Itoliaan- sche oorlogsschepen voor Valona lig gen en dat daar een sanitair station zal worden ingericht 'ten behoeve van do ALbuneebcho vluohtelingen uit Eplrus. De taak om de besluiten van de Londenscihe ambassadeurs-confe rentie te handhaven zal waarschijn lijk worden opgedragen aan Italië, als de eenige neutrale mogeudheid onder de onderteekenaars van do Al- fian&escïïe regeling. IM achïjnT, ïïal Oostenrijk hierin ook heeft toege stemd. Op het oogefnblik bestaan er zes verschillende regimes in Albanië. Skoetari en omgeving wordt bestuurd door een plaatselijke oommissie, sa mengesteld uit Mahomodanen en Christenen. Valona wordt eveneens door een commissie bestuurd. De Mirditea vormen een afzonderlijken staat, on der Pr enk Bib Doda. De Maliseoren blijven geïsoleerd onder hun patriar chale instellingen. De zuidelijke dis tricten zijn door dc Grieken bezet Durazzo en de centrale districten ge hoorzamen aan Essad pasja, die den titel voert van minister-president en door de internationale commissie is erkend. Alle mogendheden (aldus meldt de „Times") hebben aan de Grlekscho re geering doen weten, dat zij de rede nen dio Griekenland tot hot besluit brachten om noordelijk Epiruë te be zetten, volkomen billijken, IN ITALIë ls het. mlnisterie-Salundra afgetreden. De juiste oorzaak, die tot de crisis leidde, is nog niet buiten Italië be kend. SCHIPBREUK. Van het Engelsche hospitaalschip „Rohllla", dat zooals men weet op de rotsen geloopen is, zijn thans ICO per sonen gered. Hoe groot het aantal slachtoffers is, valt nog nlot op te maken. IN ANTWERPEN. De afgevaardigde van den Duit schen Rijksdag, Ernst Basserman. is tot militair adjudant van flen gou verneur van Antwerpen benoemd; tevoren was hij aanvoerder van een munïtiecolonne op hot Russische oorlogsterrein. HET PAARDENLAZARET. In de Oost-Pruisische stad Olelzko is een paarden-lazaret geopend. Een medewerker van de „Vossische Zei- tung", die er een bezoek bracht, schrijft: Onmiddellijk na de opening kwa men tweehonderd patiënten. In en kele maanden tijds kunnen duizen den paarden hier weer geschikt ge maakt worden voor den dienst, paar den, die anders te gronde zouden gaan. Zoodoende worden schatten aan den Staat bespaard. Een zoo waardevol oorlogsmate riaal als gedresseerde en trekvaste militaire paarden is moeilijk te ver vangen en kan voor het succes even belangrijk zijn als een goed geoefend legercorps. Onder de patiënten wa ren enkele paarden, die 'het gebrek hadden te jong te zijn o a. twee prachtige dieren van drie jaar, die bij vergissing gekocht waren. Zes weken lang waren zij tevergeefs ge drild. Nu wacht de dieren een heer lijk leventje in het lazaret met zijn groot grasveld. DE 'BEHANDELING VAN KRIJGSGEVANGENEN. De „Dresd.ner Anz." zond een te legram aan minister Von Jagow over de behandeling van Duitsche gevan genen in Engeiand. Daarop werd het volgende antwoord ontvangen: Naar aanleiding van uw telegram werd den Amerikaanschen ambassa deur te Londen verzocht zich per soonlijk te gaan overtuigen van de wijze, waarop de Duitschers behan deld worden en om. voor hel geval er grond is voor een kiacht, mei den grootsten nadruk op onmiddellijke wijziging aan te dringen. Een zoo juist ontvangen telegram van de Arnerikaansohe ambassudo over een bezoek aan verschillende gevange nenkampen luidt bevredigend. Represaillemaatregelen wegens ge vangenhouding van Duitschers in Engeland zullen, ingeval de Engci- sclie regeering den eisch tot vrijla ting niet zonder uitstel inwilligt, on middellijk worden toegepast. Uit Mexico. Een correspondeert van de Associa ted Pre3s meldt uit El Paso, dat de al da al- gehouden vredesconferentie oen besluit heeft genomen, waarhij Carranza en Villa uit hun bevoegdhe den worden on'czet. Later zal een voorlooipig president worden benoemd met bevoegdheid do klachten van Zapata te regelem. Koloniën ADMINISTRATEUR VERMOORD. Het Soer. Ilbld. deelt mede, dat de hoor Lans, administrateur van Tre- blasala, in het lkinjoowangieche, door een koeli is vermoord. Do heer Lans wag bij zijn werk- volk zeer bemind. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd voor het artsexa men eerste gedeelte dc heer I'. van Geer. Bevorderd tot arts de heer G. C. Heringa. Rechtszaken VERGIFTIGING TE AMSTERDAM. Zooals we reeds meldden heeft 't O. M. bij de Amsterdamsche rechtbank 'cegen H. C. J. Wijnoogst, beklaagd van poging tot vergiftiging van zijn moeder, broer en zuster, 15 jaar ge vangenisstraf geëïscht. Zaterdag was de verdediger Mr. Muller Massis aan 't woord. Dezo achtte hek bewijs niet geleverd, daar beklaagde zijn alibi in Woenen on Leipzig heetfl aangetoond. HIJ kiem niet in Amsterdam zijn boen de mis drijven gebeurd moeten zijn. Ook is er geen voldoende roden om beklaagde te verdenken. Pleiter zei o.a.: Beklaagde wist onmogelijk, dat de familie dien avond op visite was, daar dit geheel gesöhiedde uit 'eën plotselinge opwelling von 'do moeder, die haar dochter wilde ver gezellen. Op een dergelijke basis reist men niet van Weenen naar Amster dam, met een zóó groote kans ontdekt te worden. Voorts maakte pleiter bedenkinge» tegen 't stellen der dagvaarding en meende dat daarop geen vcroordee- ling kan worden uitgesproken. Pleiter kwam tot de conclusie dat vrijspraak moet volgen. De uitspraak werd bepaald op Vrij dag 13 November. Stadsnieuws GEV. VOORWERPEN. Terug te bekomen bij C. Zwart, Zeestraat (IJmuiden), een bril. J. v. d. Vliet, Colterman- straat 10, een lorgnet. M. Feüx. Wa genweg 31, een lorgnet. A. Tit, Coorn- hertstraat 7, een portemonnaie. .T. Burgham, Kruisweg 1, een armband. A. de Haan, Zijlstraat 52 een muil korf. M. Brands, Ursulastraat 12 rd, een hond. R. van Zoel en, M. van Heomskerkstraat 60, een parapluie. G. Bruggeman, Bilderdiikstraai 4, een duimstok. C. Wessellng Kara- perzijstraat 3, een handschoen. I. Straatsma, Voorhelmstraat 8 rood, een broche. A. van Berloo, Gen. Cronjéstraat 87, een rVriemonnaio. J, Ravesteijn, Gen. Joubertstreal 7, een leesboekje. Bureau van politie, een teekening. D. Mooij, Lange Boo- gaardistraat 7, een R.-K. kerkboekje. Bureau van politie, een huissleutel. J H. Bregonje, Casteleinstraat 8. een kralen portemonnaie. F. van Dijk. Spaarr. wouderstraat 76, een vrov*- wënzak met inhoud. R. van Duffelen, Klein Heiligland 33. een handtaschje. A. de ]Boo, Parklaan 56. een porte monnaie. A. Kooij, Hagestraat 28. een olielampje. M. Reemen. Kruisstraat 21, een medaillon. G. Stevenhagen, Gaethuïslaan 141, een ceintuur. M de Jong. Teylerple'n 65, een sleutel. C. J. Dekker, Leideche Vaart ^>7, twee stukken linnen en strengetjes borduurzijde. A. Th. van Dijk, Am sterdamstraat 64, een beursje. Bur. van Politie, een brandverzekerings polis. M, Zut, Oranjeboomstraat 151, een portemonnaie. C. v. d- Vcldt, Jou- bertstraat 43. een broche. J. van Velzen, Leidscheplein 11 rood, een broche. L. Kemp. K'averstraal 5. een mes. L. de Bruin, Heerensingel 23 b. een ossen tong. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht, Vrngen op versohillend gebiod, raits voce beantwoording vatbaar, in te zendon bij ds Radactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kostolooa gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig nnntn en Woonplaats van don Inzender vermelden WOidt geen aandacht geschonken. VRAAG: Mijn man is dienst plichtig en wij hebben een huurboen derij met eigen inventaris. Hebben wij recht op schadevergoeding? ANTWOORD Waarschijnlijk be doelt U te vragen of gij recht hebt op uitkeering krachtens Militie- of Landweerwet. Dal hangt geheel af van Uw finan- cieele positie. VRAAG: Een dienstbode is pei 3 maanden gehuurd. Met Augustus ie zij ziek geworden. Mevrouw be- taaide haar met Augustus nog uil en beloofde op haar te zuilen wach ten. Nu heeft Mevrouw haar 14 da gen voor November den dienst opgo zegd. Tot hoelang Heeft zij nu rech» op loon en kan zij ook aanspraak maken op waschge'd? ANTWOORD: Zij heeft in elk geval recht op loon en waschgeld tot 1 November. VRAAG: Als een der huisgenoo- len zich tegen November heeft ver huurd en zij door een ziekte (na de verhuring ingetreden) van de vrouw dos huizes genoodzaakt wordt dio huishouding op zich te nemen, is zij dan rechtens van de verplichting tot indiensttreding ontheven? De reeds aanvaarde godspenning wordt gere tourneerd. ANTWOORD: Zij is daardoor niet van hare verbintenis ontheven. VRAAG: Welke datum is to Haarlem gebruikelijk voor de in diensttreding van dienstboden? ANTWOORD: 3 November. VRAAG: Een dienstbode is 3 maanden in betrekking geweest en heeft gen kennisfooi ontvangen. Heeft Mevrouw het recht den godspen ning van haar loon af te houden? /.ij vertrekt met wederzijds goedvin den. ANTWOORD: De godspenning kan worden afgehouden, VRAAG: Bestaat de mogelijk heid om in den militairen dienst eene verbintenis aan te gaan a's «dspirant-apotheker, ad.-off. van ge zondheid of paardenarts? Hoe kan men zoo'n verbintenis tot stand brengen en welke zijn de eischen oia daaraan xe voldoen? ANTWOORD: Miütieplïchtige studenten in de geneeskunde aan een der universiteiten kunnen tot een verbintenis voor reserve-officier van gezondheid worden toegelaten. Ook kunnen jaarlijks een aantal niet militieplichtige studenten, aio voren genoemd, tot een verbintenis voor officier ran gezondheid worden toegelaten. Dit aantal wordt door den M. v. O. bepaald. Wend U om nadere inlichtingen ten bureele van den garnizoens-commandant. VRAAG: Als men toegelaten is tot het reserve-kader, hoe 'ang dunrt het dan eer men den rang van reser ve-officier bereikt heeft? Waaraan zijn deze rangen to kermen? ANTWOORD: De benoeming tot reserve-officier heeft plaats, nadat do belanghebbende voor dien rang is voorgedragen en aan de clschen voor de onderscheidene rangen heeft voldaan, daartoe is bevorderd en den voorgeschreven tijd daarin heeft gediend. De distinctieven voor het reserve- personeel zijn dezelfde als die huur ner ranjj&enooten in het leger.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6