De Europeesche Oorlog. TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 9 NOVEMBER 1914 De gevechten In België en Frankrijk. Nog altijd is er geen beslissing gevallen. Is Rijssel in handen der geallieerden of der Dnitschers? Een besehrijving van 't groots geveebt in Vlaanderen. .Van 't oostelijk oorlogstooneel. Dit 't Verre Oosten. De zeeslag aan de Chileensche kast. Op het Westelijk Oorlogsveld liet Du itscho legerbericbt van, Saterdag luidt: „Duitsche aanvallen in do richting van Yperen inaukten ook Vrijdag, voorinum.ilijk zuidweste lijk van Yperen, vorderingen. Meer clan duizend Frunschen wei-den ge vangen genomen; drie mitrailleurs werden buitgemaakt. Fraosche aanvallen westelijk van Noyon en op de door do Duitschers bezette plaats Vailly en Chavomne werden onder zware verliezen. van den aanvaller afgeslagen. liet door de Duitschers vei-overde, maar slechts zwak lK-zette, Soupir en liet westelijk deel van Supigneu), dat voortdurend onder lwvig geschutvuur lag, moeetin wooden ontruimd. Bij Sc-roon werden de Franschen bij een aanval afgewezen, in het Argon- newoud werden zij verder teiaigge- d rongen. Van Zondag: ,,De Duitsche aanval len bij Yperen en westelijk van Rij» 6el werden Zaterdag voortgezet. Aan den westrand van het Argon- nenrwoud werd een belangrijke hoog te bij Vicnnc-le-Chateau, waarom we kenlang gestreden werd, genomen, waarbij twee kanonnen en twee mi trailleurs veroverd werden. Overigen® kwam geen verandering in den weinig helderen toestand op liet westelijk oorlogstooneel." In 't Fraii8che communiqué van Zaterdag leest men: „Op den linker vleugel blijft do toestand goed. Een aanval dor Dnitschers bij Dixmuiden 13 door marinsere ofgadagen. Ten oosten vun Yperen is geen ver andering gekomen. Ten noordoosten van Yperen hebben Fronschen en Eu. gelachen samen een zeer hevigen nan- v al afgeslagen van een actief Duitsch legerkoi-ps, dat eerst onlangs naar dio streek was overgebracht. Voider werden gedurende den dag en den nacht nog aanvallen afgeslagen. De geallieerden gaan conigsains vooruit. Op het centram zijn de geallieerden op versclukende punten voomitgeko- men en. hebben zij ©enige dorpen in genomen. Een onverhoedsehe aanval van de Duitse hers op de hoogten, die den pas van St. Marie bellocr.schen, is totaal mislukt." Va.il Zondag: ,,De aanvallen van de Dultschers zijn afgeslagen ini de rich ting vati Dixmuidiea en ten nioord-oos ten van Yperen. Over bijna dit ge- heele front hebben da geallieerden het offensief genomen. Vooral in de streek ten noorden van Mcssines (Moesseri) zijn zij flink vooruitgerukt. Over het algemeen is de toestand over het gcheelyj front bevredigend." Verdol- wordt nog uit Parijs g' seind: „Zaterdag traden de Duit schers in actie op het gohee'e front. Al hun aanvallen werden echter afge slagen, o.a. bij Camhrin, Aise, Nou let'e, Ie Quesnoy en Sanberre. De geallieerden hebben ecnige loop graven genomen in do buurt van Thierval ten noorden van Albert, hun oude loopgraven ten noordoosten Vailly weder bezet en zich vuil het dorp St. Rcmy, aan do hoogten van de Maas., met do bajonet meester ge maakt." 'tBelgiscbe communiqué van Za terdag deelt mede: „De toestand aan de Yser .s niet gewijzigd. Do Duit- schers hebben nog altijd posten op den linkeroever van de rivier, maar bepalen zich tot een zwakke beschie- tiriK van den spoorweg in de buurt van Raxnecapelle. Wegens den tegenspoed van het Duitsche leger in Polen schijnt een gedeelte van de Dutitscho troepen, diie in België gestreden hebben, te zijn teruggeroepen. Men bericht, dat troe pen naar het oosten zijn getrokken en (Lat 7.ij gezien zijn op weg van Brug ge naar Gent, Brussel en Leuven." Van, Zondag: „Het groote brugigehoofd over de Yser bij Nieuwpoort ia ten gevolge van het offensief der geallieerden weer door hen bezet. De Dultschers hebben nu nog alleen St. Georges en eenige hoeven Deze punten werden thans door zware artillerie der geal lieerden beschoten. Dixmuiden werd hevig gebombar deerd Zondag werd een zeer hevl ge aanval op deze stelling met suc ces afgeslagen. Jn de omstreken van Yperen deden do Duitschers heftige aanvallen op Bixschoote, Klein Zillebeeke en ten westen van Wytechaete, doch ai de ze aanvallen werden door het contra offensief der geallieerden afgesla gen." Van 't Oostelijk Oorlogstooneel Hoewel nog geen nadere berichten zijn ontvangen over hetgeen nu eigen lijk precies in Russisch Polen ge schied is. blijkt toch we', dat de Duitschers hun offensief tegen War schau hebben moeten opgeven en zij zich terugtrekken op de 2eer sterke stelling achter de Wartarivier," gele gen op een kleine vijftig K.iM. van de Sikzische grens. De rechtervleugel van 't Duitsche leger is aangeland op de vesting Krakau en de linker vleugel in do vesting Thorn, terwijl do troepen in den rug steunen op de vestingen Breslau en Posen. De be kende oorlogscorrespondent van het „Journal", die zich thans to War schau bevindt, seint, dat deze, van nature reeds zoo sterke stelling, de laatste weken nog op uitgebreide schaal voorzien is van veldwerken. De Dultschers, die er niet in ge slaagd zijn door een verovering van de vestinggordel van Warschau op afdoen,do wijze een Russisch offensief tegen Si'lezië onmogelijk to maken, zuilen thans op hun beurt den stoot moeten opvangen hu een, positie, die eernigszins gelijkt op die van do Rus sen aan don Weichsel. In. verband met het opdringen van de Russen naar Silezië is van groot be'ang, dlat in Gallciö do Oostenrij kera achter de San zijn teruggetrok ken. De Russen hebben (volgens do berich ten uit Petersburg) JarosLaw, dat zij reeds eens in bezit hadden, heroverd en daarbij 5000 man krijgsgevangen gemaak t De Oostenrijkse lie troepen hebben zich op dappere wijze verzet tegen die herovering; zij deden wan hopige pogingen om den Russisch en aanval af te-slaan. Maar zij. vermoch ten niets tegen de overmacht. De Oos tenrijkers moesten langs de San te rugtrekken en de Russen nestelden zich in Liszko en Roussik. Daardoor wordt Przemysl, dat eens door Oostenrijkers ontzet was, opnieuw be dreigd. In het Noorden zijn de Russen Oost-Pruisen weer binnengedrongen. De officinale berichten brengen niet veel nieuws. Volgens de Duitsche en Oostowijkecho berichten, ie or in de laatste dagen mets nieuws voorgeval lien. Alleen leest men in een Duitsch ..„.u-bcrlcht dat „drie Russische ca valeriedivisies, diie. de Wartha boven Koto waren overgetrokken, verslagen zijn en over de rivier teruggewon pen". In een Russisch legerbericht leest men over Oost Pruisen. „De Ru» suiclu) troepen ontwikkelden met sue ces een offensief in do buurt vun het bosch van Rominten no Lyck. De Duit sche achterhoede is door da Russen op 4 Nov. uit Mlava geworpen en leed dla&rhij groote verliezen. Aan do oven-zijde van de Weichsel trokken de Duitschers nog steeds te rug". Een Russisch staf bericht van Zon dag meldt: „In Ooet-PruLsen wierpen Russisch» troepen de Duitschers uit do omstreken van Wirballen en trokken voort tot StaKuponen. Aan den linkeroever van den Weichsel d.rcave Russische cavalerie door tot over do Duitsche grenzen en besvliadrgdo deil spoorweg hij het station PIdrclien ten N. W. van ltscli. In do laatste veldslagen aan do San maakten de Ruseen 125 officieren en 12,tX)0 soldaten krijgsgevangen. Ten analen van Przemysl maakten de Russen Vrijdag meer dan duizend krijsgevangenen". Volgens een bericht in de „Times" zou'lii Dullschland en Oostenrijk thans een leg< r macht van drie mii- lioen man 1 lobben staan langs do li- rüo Tlxxm-Kir-kau. Op het Zuidelijk Oorlogstooneel. O.fflcleele wordt uit Weeaneii be richt: De aanvallen op de achter hin dernissen van allerlei aard verschaus- teServiers In de buurt van Campi&ni- na en ten zuiden van Sohabatz, wor den. langzaam voortgezet. Vrijdag zijn do uit een tactisch oogpunt belangrijke hoogten van Mi- sar (dicht bij de Save) genomen. Daar bij weiden 200 Serviërs krijgsgevan gen gemaakt. In verband met deze Operatic begon ook do aanval op de zeer goed gekozen en eveneens goed verschanste stellingen bij Kroepanj. Bijzonderheden daaromtrent kunnen nog miet medegedeeld worden. Een reeks Servische schaatsen wer den met bewonderenswaardige dap perheid stormend erhand veroverd. Daarbij werden ongeveer 15.000 man. gevangen genomen., vier 6tuks ge- sohut en zes n ach ine-geweren buit gemaakt. De uitstekende geest onder de Oos- temrijkeche troepen en de toestand, waarin zij verkeeren, geven grond tot de verwachting, dat ook doze opera- tie met gunstigen uitslag bekroond zul worden. Verspreid nieuws van de oorlogsvelden DE SLAG IN VLAANDEREN. liet Engetsche persbureau maakt het volgend verslag van den „oogge tuige" bij het groote hoofdkwartier over den slag in Vlaanderen open haar, gedateerd van 1 November (de vertaling is van „De Telegraaf') „Niettegenstaande hun zware ver liezen, geleden bij de aanvallen van do vorige week, hebben <k> Duitschers hun offensief naar het Westen bijna zonder ophouden gedurende de vijf dagc-n, van 26 tot 30 October voortge zet. Tegenover de Engelechc stellingen nam het Duitecho aanvallend optre den gaandeweg in omvang toe, en worden er steeds meer manschappen en kanonnen aangebracht, en ln 't gevecht gezonden, dat zich ontwlkkeb de tot den felsten, meest verbitterden strijd, die op dit gedeelte van het oorlogster-rein Is gistreden. De Duit sche artillerie is aanzienlijk vermeer derd door den aanvoer van kanon nen, die rondom Antwerpen hadden gestaan. Wot de infanterie betreft, Es het mo gelijk, dat een aantal der Duitsche versterkingstroepen, dio thans tegen over de Engelschen staan, beschik baar zijn, geworden door het vermin deren van den druk op do Franschcn en Belgen ten Noorden, van Yperen, veroorzaakt door den wanihopigen en succesvol Ion tegenstand dezer laat- sten, door het teisterend vuur der Engelsche echepen op de kust van Vlaonderen, en dooi de inundatie van een uitgestrekt gebied langs de Yser. Ook uit liet Zuiden zijn troepen aangebracht, terwijl niog een der nieuwgevormde korpsen zijn debuut heeft gemaakt tegenover 't Engetsche front. Men kan zeggen, dat hun hoofd doel Yperen is (hetgeen ook in de be schouwingen over den toestand in verschillende Duitsche bladen wordt toegegeven) al vallen do Duitschers de geallieerden tevens op vete an dere plaatsen onophoudelijk en vruch teloos aan. Of het motief van de huidige actie dor Duitschers t^cen deze et ad ge zocht moet worden in hun wcnsch, om Calais 1e bereiken, dan wel of zij beoogt, de geallieerden geheel u>t België te verdrijven en dit land te annexeeren, doet er thans weinig toe. Wij hebben meer to maken «net hei feit, dat de Dultschers wanhopige po gingen doen, om do stad in hun bezit te krijgen. Op Maandag 26 October, ten Zui den van de Leie, op den Enge'schen rechtervleugel, vielen de Duitschers des avonds NieucapeUe aan, een der dorpen in Kngelsch bezit, onder dek king van een woud, en staagden er Lr> een gedeelte ervan in bun bezit te krijgen. Ten noorden van de Leie, in het centrum, wonnen de Engelschen dien datg eenig terrein Dicht voor den linkervleugel ontwikkelden de Duit schers een zeer hevigen aanval op een gedeelte der Engelsche linie ten Oosten van Yperen. Ofschoon de Duitschers gesteund werden door een groote menigte artillerie, word deze aanval afgeslagen. Maar de aanval had twee gevolgen de Iingelscho po sitie werd er dioor versterkt en hun uiterste linkervleugel kon oprukken in samenwerking met een deel der bondgenooten. Op 27 October, Dinsdag, concen treerden do Duitschers hun aandacht voornamelijk op 't Iingelscho rechter- ceutrum en den rechtervleugel, en er had een wanhopige worsteling plaats om het bezit van NieucapeUe. Niettegenstaande do herhaalde tegen- aanivallen der Engelsche troepen kon den de Duitschers zich gedurende de zen dag handhaven in hot noordelijk doel van het dorp, dat zij don vorlgon dag in bezit hadden genomen. Tegen den avond hadden do Engelse hen langzamerhand het grootste gedeelte van het plaatsje, lederen voet gronds met bloed betalend, heroverd, toen de Duitschers tairijko versche troepen in het vuur brachten en het geheele dorp veroverden. Zij deden verschei dene aanvallen op het geheele front ten Zuid it van de Leie, maar had den daarmee verder geen succes. De strijd in en om NieucapeUe, zooals gewoonlijk bij ddrpsgevcchten, was van do meest moorddadige Boort en de Duntsche verliezen moeten over het algemeen hier in do buurt .verschrik kelijk zijn geweest. Een der Engelsche artwlerie-ofiiciervn. die hun opmarsch door een verrekijker waarnam, ver klaarde, dat 't Eugeteche geweer- en kanonvuur sen v roeselijke uitwer king had, en dat do Duitschers her haaldelijk do lijken hunner eigen mensclicn u:t de loopgraven moesten werpen, daar ar geen plaats meer was om te kunnen staan. Er werden vier watten op het dorp ondernemen er door een ander regimen;, cn dio manier ging er een gar. sche divisie aan. 'i'en Noorden van de rivier stond 't Enge'sche centrum bloot aan zwaar kanonvuur uit stukken van verschil lend kaliber. De Engelsche kanonnen bleven echter ook niet weffkloos, cn eon Engelsche patrouiile vond 'ater 77 Duitschers dood en 1 bewusteloos in een boerderij, waarbinnen slechts één lyddietgranaat was ontploft. Aan den Engelschen linkervleugel was de inecnsmclting Yan de linies, dio Maandag begonnen was, tot stand ge bracht. Op de uiterste linkerflank was uiig terrein gewonnen. Op Woensdag 28 October was Niet* capeUe opnieuw het tooneel van een wanhopige worsteling, en thans on derscheidden zich de Enge'sch-rndi sche troepen door eert goedbesluur: den tegenaanval, waarbij zij do Duit schers met de bajonet uit het groot ste gedleelte van het dorp. verdreven. Toen zij er echter aan den anderen kant weer uitkwamen, stonden zij bloot aan een hevig rnitrail'eurvuur, zoodat zij zich moesten vergenoegen met wat zij hadden veroverd. Verdfer links deden de Duitschers gedurende den morgen aanvallen on der dekking van het gebruikelijke zware kanonvuur, maar iedere po ging werd met zware verliezen aan hun zijde afgeslagen.. Een der loop' graven werd prijsgegeven en toen weer heroverd, nadat de Duitschers daar 200 dooden hadden gelaten. Op het centrum ten Noorden van de Leie gebeurde niets bijzonders. Op den uitersten linkervleugel werd de aanval niet doorgezet en bleven de Duitschers in het bezit van Becelaere (ten Oosten van Yperen). Een nach telijke aanval werd afgestegen. Den volgenden dag hadeïen de En gelsche flanken meerendeete den grooteten druk te weerstaan. Ten Zuiden van de Leie deden de Duik echers een aanva', die mislukte. In het front van een Engctsch bataljon moeten zi: tusschen de 600 en 700 dooden hebben gelaten. In het centrum had weinig bijzon ders plaats. De Engelschen kregen hier voor het eerst te doen met de actie der „Minenwerfer" of loop- graafmortienen van da Duitschers. Deze mortieren hebben een draag wijdte van slechte 500 tot 600 el en werpen een bom van 200 pond, met zeer licht ontplofbare stoffen gevuld, in een zeer steite elevatie van den bo dem van de loopgraaf uit. Omstreeks middernacht werd de Engelsche linia op twee plaatsen aan gevallen. De eene aanval mislukte al dadelijk doordat de Engelsche gewe ren het terrein, waarover de Duitsche infanterie naderde, letterlijk schóón- veegden. In het tweede geval was de aanval gericht tegen een der Engel sche brigades door een strijdmacht van ongeveer 12 bataljons. Met groo te zelfverloochening hielden de En gelschen hw veertig minuten tegen, tot de aanvallers vlak bij waren. Toen wierpen zij hen terug en doodden er 200 man van. liet gewichtigste feit van dezen dag geschiedde ten Noordien van do Leie, toen des morgens een hevige strijd plaat® had in de richting van Yperen. Na een zwaar artiileriegevecht werd de aanval tot staan gebracht, maar een deel van hel Engelsche front was achteruitgeworpen. 's Avonds werd dit verloren terrein herwonnen, hier en daar meer dan dat, met uitzonde ring van een gedeelte, waar de DuiU sobers zich bleven nestelen. De En ge'sche verliezen waren zwaar, maar niet te vergelijken bij die van de Duitschers, die ontzettend geteisterd waren door het geconcentreerde vuur der Engelsche mitrailleur» Een correspondent van de „Daily Chronicle' vertelt nog over den slag in Vlaanderen: Drie dagen long duurde de strijd voort met aanvallen en tegen-aanval- len door inlanterie ea cavalerie. De eerste aanloop der Duitschers werd door de En gelachen gemakkelijk te gengehouden. Ontzettende verliezen werden oader dien aanval geleden en de mannen vielen twee en drie hoog op de eersie honderd yards. Op sommige plaatsen lagen de lijken ter hoogte van een heg en beletten den tweeden en derden aanval der Duitschers. Maar steeds kwamen meer troepen en steeds kwamen meer Duitsche bataljons opzetten achter hun geval len vrienden, bij honderden door En- gelscho geweren en granaten wegge maaid. De Engelschen waYen daarop voor bereid. Ongeveer 25 yards voor bun loopgraven waren putten gegraven, somrnigo 20 voet diep en soms 20 voet breed. Dio waren overdekt met tak ken ©n losse zoden, precies als bij Bannock burn, eeuwen geleden. Daarin vielen do Duitschers bij hoopen, angstig schreeuwende als zij, te laat, den krijgslist ontdekten. Ln= gel sche troepen keken dat kalin aan en schoten cr zowelen mogelijk neer voor zij do putten bereikt hadden, op dat die putten niot 'te spoedig vol zon den liggen. Doch do Duitschers, of schoon zij de putten meer dan vulden, kwamen steeds opzetten in grootér getale en weerstonden het vuur kra nig. Do putten warén nu het tooneel van verschrikking geworden. De Duit schers worstelden, schreeuwden en vochten met elkander in de vergeef- scho hoop zich er uit te kunnen wer ken. Velen hunner wérden gedood door de bajonetten dergenen, die er vóór hen waren ingevallen en velen werden getroffen door do geweren hunner makkers. Eenmaal ontploft© een granaat in een dor putten aan den rechtervleugel der Brillen en de verwarde men- schenmaasa er ln werd dood gesta gen. Geruim en lijd hielden de Engel schen in de loopgraven zich onledig mét liet neerleggen dier ongelukkige Duitschers, die over de lijken in den put trachtten te gaan en toen zulks onmogelijk bleek, bereidden zij zich voor op den bajonelaoaval. Ik vernam dat die worsteling om de eerste En gelsche loopgraven-rij bijna 2-4 uur duurde. De overmacht dwong echter de En gelschen op den twocdcn dag te ie- tireeren, want het gevecht was onaf gebroken voortgezet Het was een go- vecht geworden van man tegen man, waarin slechts nu en dan orde kwam doe..- het succes van charges van nieu we regimenten aan weerszijden aan gevoerd. De Engelschen hadden ongeveer vijf mijlen geretireerd toen de derde dag aanbrak. Een algeineene voor- waartsche beweging werd bevolen en de.Engelsche regimenten drongen jp de Duitschers in voor den beslissent den kamp. Die aanvallen waren niet te weerstaan, de Engelschen drongen alles voor zich uit He'l was bij een dior charges dat de London Scottish, de trots der Terri torials, hun vuurdoop ondergingen en zich met roem overdekten. Zij wa ren in den vroegen ochtend van Pa rijs gekomen en in den namiddag na men zij deel in een gemeenschaope- lijken aanval, die door zijn hardnek kigheid en de wei-gering der Engol- sche troepen zich gewonnen te geven, de schaal "ten voordeele der Engel schen deed overgaan. Nooit tevoren was iets schilteren- ders in dezen oorlog getoond. De Brit ten, ofschoon verre in de minderheid, hielden zich staande. Hoewel hum lijn eenigo mijlen achteruit gebogen, was, hadden de Duiisohéns geweldige ver liezen te lijden. Zij hadden niet ge rekend op de Britscho aanvullings troepen, die Zoterdag kwamen een leger van versohe jonge mannen, zooals do London Scottish. Dit aanvullingsleger viel aan en verraste de Duitschers en hun krach tige aanval drong de DuAschers spoe dig terug over het terrein, dat dezen den vorigen dag veroverd hadden; zoo chargeerden zij over vijftien mijlen. De London Scottish waren in de voorste gelederen en Engeland en d» Empire kunnen trotsch op hen zijn. Van Knust en Knsstenaars. No. 86. In Amsterdam zijn op het oogen- blik een groot aantal expoeities weer geopend, in Rotterdam, den Haag en verschillende provinciesteden is even eens héi expositie-wezen weer tot liet leven teruggekeerd, na gedurende Au gustus en September wegens den eeh'rik der gebeurtenissen schijndood geweest te zijn. Gelukkig, gelukkig dat ten slotje dat absoluut gemis aan belangstelling voor betere zaken tian shrapnels en mortieren, overwonnen schijnt. Mogen do lovende kunste naars dan al niet dlreck weer tastbare resultaten van hun arbeid oogsten, zij kunnen tenminste weer dat doo- dend gevoel van overbodig-zijn van zich afschudden luu men van hun trachten eu bereiken woer kennis noemt. Boelemaal er uit zijn wij weliswaar nog niet. Het artikel „oorlogskunst" mo-go spoedig geheel verdwijnen en we zullen hot zonder al 'te diep leed wezen ten gravo zien daten, daar de productie evenals die van die meeste gelogemheidsdichters niet boven een, artistiek gesprokan, zekero middelma tigheid zich heeft kunnen verheffen. Do teekenaars die zich door den oor- loigsjanimier liobben doen inspireer en. zijn voor een goed deel niet boven het gemiddelde dor Journalistlek-in-beild uitgekomen. Op dal niveau echter is nu wel gebleken dat wij in Holland e>en aardig stel teekenaans kunnen aanwijzen die op het gebied der illus tratieve dag-historio met succes kun nen werkzaam zjin. don Laren- schen Kunstlmndel te Amsterdam waar een aantal zalen met d«zo wer ken was overvuld, maakten Ram re- kers een goed figuur, als misschien do meest habiele van allen. Het ia in ieder opzicht werk van den vakman en zijn situaties zijn goed gevonden, zijn bijschriften en bedoelingen raken doei en zijn geheete prestatie heelt iets zeer solieds. Een ander Haarlem mer, Ko Doncker, komt hier eveneens goed tot zijn recht. Hij heeft een gansoh eigen guijl, den lezers van ons blad niet onbekend, en hoewel zijn. kunnen binnen die zelf gekozen amperking gebonden schijnt '«reft bijna steeds een zekere joviale, niet al te kostbare humoris'tiek. Het had kunnen zijn dat de omstandighe den een fel geeselaar met krijt ep kleur plots hadden te voorschijn ge bracht.; ik heb dien op deze tentoon^ stelling niet gevonden. Een nieuwe naam, een nieuwe fi guur is wel de teekenaar Grauss en het ontbreekt diens werk niet aan hef tigheid; om blijvend te boeien zal ook di't werk echter veel bezonkener, en vooral van veel baJlast ontdaan moe ten worden. liet is te druk, te over laden, er schijnt te veel de ook in do nesthetiek geldende eisch verge ten, dat een maximum van werking verkregen moet worden mot een mi nimum van middelen. De vele andero schilders die hier buiten hun gebied je getreden, zijn en occasie-oaricatu- risten geworden, kunnen we hier ge voegelijk onvermeld laten. Het is te veel gelegenheidswerk om artistiek gesproken van voel beteeke- uis to zijn. Actueel is thans ook" do dlerenschil- der Van der Pol, dio bii Eisscntoeffel op het Rokin exposeert. Van der Pol maakte geruimen tijd dierstudies hi do Ai lis van Autweipen en hij schijnt er zelfs bij tegenwoordig geweest te zijn, toen allo Antwerpsche wilde beesten, kort voor het beleg, werden doodgeschoten. Hij maakto tenminste een zeer knappe teekening van een Aniweipsch loeuwenpaar in zijn laat ste stonde. Gedood ligt do lecuwii. bloedend ter neer in het hok. Do leeuw slaat nog over eind en kijkt uitdagend door do tralies, waarachter een drietal soldaten hunne geweren hebben aan gelegd, om hem voor alle gebeurlijk- lieden onschadelijk te maken. Doch dit is do eenige teekening ter ten toonstelling, die feitelijk iets met den oorlog te maken heeft. De overige zijn dierstudies en verder door gevoer de werken naar aanleiding van Van der Pol s studie-verblijf in do Ant- werpsche diergaarde. Uiterst be kwaam teekenaar als hij is, heeft men Van der Pol vaak een gevoelig senti ment willen ontzeggen en zijn werk te schoolsch, te doceerend geoordeeld. Zeker is liet, dat het hier geexposeer- da schilderwerk een (lonen kant heeft maai' even zeker is het ook, dat in het overgroote deel der teeke- ningen een zoo zuiver-strakke span ning heerscht, dat men den moker daarvan moeilijk ongevoeligheid ver wijten kan. liet is alleen een sterk böheerschte, straf geleide gevoelig heid. Menig blaadje van deze collectie is waard naast studiebladen van Swan, Harye of Allebé opgeborgen te worden. Bezoekers van deze expositie wor den buitendien nog vergast ep eene collectie etsen door Walter Vaes, in Holland van vroegere tentoonstellin gen niet onbekend. Bij Kever in de Doelenstraat is Hart Nibbrïg de gast. Van hem was voor eenigen tijd in lluurlcin ccn expositie. Veel daarvan vonden wij thans weer in Amsterdam terug. Nibbrig met zijn gepointilleerde landschappen uit Zee land en Gooi is een werkelijk verfijnd kunstenaar, naar mijn inzicht voel te weinig gewaardeerd. Ook hij moge geen universeel genie zijn, in zijn zelfbeperking is hij een trouwhartig, een eerlijk artist. En dan hebben wij nu de najaars tentoonstellingen eerst van Arti en sinds jongstleden Zondag ook die van Sint Lucas. Arti brengt ditmaal mooi werk van Witsen. Dezo is in Venetië gewees! en heeft het geaquarelleerd, zooals hij vroeger Dordrecht heeft uitge beeld. StilLe muurtjes aan onbewogen water met een enkele lichte klcurnoot van de rood-wlt geschilderde polen, waaraan de gondels straks gemeerd zullen worden. Mooi, bezonken werk dat zijn eigen cachet houdt, hoewol zoowat iedere echtlder die in Venetië ooit kwam, soortgelijke dingen meebracht. Maar men moet zich maar eens herinne ren wat b.v. bij oen artist als Zllcken zoo'ni onderwerp doorzichtig en schraal behandeld' werd om het moote in dito werk van Witsen te waardee- ren. Een mooie Witsen ia ook die an dere aquarel van hot oude Beur* poortje aan het Rokin. Bauer is ac tueel met een vroegere aquarel van de Kathedraal van Amiens. (Hetzelf de sujet bohandeldo hii indertijd als ets) en do teekening blijkt bij terug zien na vel© jaren nog even interes sant; de nieuwe teekening mot dan sers in een tempel, kan mij minder hekorenBauer doet hier wat do oude lsraëls zoo vaak deed, hij laat het ding zijn ato'icr afgaan in statu na» cendi; tenminste mij wil liet voor komen dat een serious artiet het daarbij niet laten mag al zit cr ook nog zooveel moois in. Om duidelijk ie zijn het gaat hier niet om meerdere li'.voerige detailleering. doch om on- roldoenfie uitdrukkingsvermogen an wat dan per slot wel gegeven wordt Men gaat juist echt het uitvoe rig détail miseen omdat onder het gegevene men geen geraamte voelt. Bij een Whistier is dat anders b v. Toch geeft die zeker allerminst uit voerigheid doch w a t hij geelt is door kleur en plaatsing direct over tuigend. Opnieuw ben ik op deze Artt- teiitoonstelling gefrappeerd door het eenvoudig-nobele van Tho'en's werk. Vreemd toch dat deze artist ten on zent niet meer populair is. Zijn werk heeft vrij hooge handelswaarde, die er echter door den buite-nlandschen handel voor gemaakt is. In Ho'land sche colleclie-s vindt men hem slechts nu en dan met een enkel vyerk ver tegenwoordigd. Er zijn hier twee aquarellen van hem een maanavond in een straatje en een gezichtje in de duinen van bij Den Haag. Men lette er eens op hoe zuiver-oeconomisch dat laatste behandeld ie: er staat geen haaltje to veel op en het is in zijn soberheid toch uitermate boeiend. Martin Monnickendam hoeft hier weer een omvangrijk werk: een meis je bij een fruitschaal en stapels losse vruchten. Hij gaat in zijn eens opge vatte manier rustig verder en er zijn qualiteiten van techniek ongetwijfeld genoeg ir„: mijn persoonlijken smaak bevredigt deze manier niet. Aardig om do compositaire durf La een apua- rel van den (thans) Rotterdammer Oldewelt, een groep menschcn. bij de poort van een gasthuis. In voor stelling doet het mij aan een vroeg werk van AUcbé denken, in opvatting zou het (op grootcn afstand) door Laermans geïnspireerd kunnen zijn. Een paar onzer Haarlemmer schil ders zijn op Arti goed vertegenwoor digd: Koster zag al ccn van de 'eerste dagen zijn kleinste werkje van de twee ingezondene, niet het bordje ver kocht prijken. Het is een wegje langs een bloeiend boUenveldje. Van Boot had men in de bijzaal een m.i. uit nemende aquarel distel® in een vaas togen een groene fond, opgehangen. Hot werk had veilig in de groote zaal geplaatst kunnen zijn, als we ien- nunsto do tnidjtie geloovon blijven dat in dte groote zaal de crème do la crêmo bij oen gebracht wordt. Saw ij. ten slotte, die <lo laatste weken zu.b een aardig succes m den Rotterdam- schen kunstkring had, er weiden daar tot nu toe drie zijner pastel» verkocht van do serie dio verleden jaar in Haarlem wol belangstelling maar geen koopers vond hangt of Arti gunstig in do groote zaal aan de» korten wand. 7.ijn teekening, eei grijze (Lag in do duinen, doet hie echter wat kil en was beter in he bedwongen licht op het atelier. D Haarlemmers kunnen dus tevredei zijn. Al schrijvende verneem ik da to Amsterdam do bekende oud-profea sor Tilanus overleden is op hoogei leeftijd. Bij naam hoeft bijna icdu Amsterdammer dén knappen medicuj gekend, dio den room een6 grootei vaders bijna hoeft geëvenaard. Doel slechts weirtigon weten dat ook ons gebied de overledene zich. wel eeij begeven hooft. Ilij was nl. met twe* vrienden de auteur van een werl over den Fransch-Zwitserschen paa teillist Jean Ktienne Liotard en hq kon hom lin de laatste jaren nog al tijd oen aangename ve.rroanng ziji zoo hij bemerkte dat men van dio bi zilghcids-liors Ugne van den eens zo ge vierden geloerde, notitie genomu had. J. H. DE BOIS. 3 November 14.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5