BIJBLAD VAN HAARLEMS DAGBLAD DË BOOSDOENERS. S2e Jasrgftng ZYTERDA.G 28 NOVEMBER 1914: No 9647 DE ZATERDAGAVOND HAARLEM'S DAGBLAD KOST f 1.20 PER 3 MAANDEN OF 10 CENT PER WEEK. ADMINISTRATIE GROOTE HOUTSTRAAT 53. DRUKKERIJ ZUIDER BUITENSPAARNE 12. IN HAARLEM S DAGBLAD ZIJN ADVERTENTIËN DOELTREFFEND. ONZE ANNONCES WORDEN OPGEMERKT. haarlemsche Handeisvereeniging Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij KoninkL besluit van 21 Mei 1897 No. 58 en van 13 Juli 1909, No. 52. Bureau: Jausweg 11. geopend alle werkdagen van 95 uur. Telephoon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeniging hier ter stede opge richt met het doel de belangen der le den op allerlei gebied te behartigen, doch allereerst de belangen hunner handel ol bedrijf te bevorderen en wel speciaal door het verstrekken van uiformatien en hel incasseeren van dubieuse vorderingen. Voor posten welke men de vereeni ging ter invordering in handen stelt op buiten de stad woonachtige per sonen moet 10 cL porto worden be taald. terwijl van alle vorderingen door de vereeniging geïnd 3 pet. pro visie wordt geheven. Ingekomen vorderingen van 1 Mei lot en met 31 October 1914. Totaal 4094.80. De maand Augustus toonde het laag- ite cijfer, nl. f 321.98. De maand Oc tober daarentegen toonde een on:- vangslcijfer aan van f 1413.S6 1/2. Bovendien hebben de leden bet reont op het hun gratis te verstrek ken advies van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereeniging, de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. J. Merens, Spaarne 94 alhier, die desgewenscht ook in proceduren en faillissementen, gratis voor hun op treden, natuurlijk echter alleen voor zaken betreffende den handel of het bedrijf der leden. Bij eiko vordering der rechtsgeleex den in handen gestéld moet 10 cent voor porto worden gevoegd, terwijl van de bedragen der langs dezen weg ingevorderde posteu 5 pCt moet worden betaald. H.H. rechtsgeleer den hebben het recht in geval van ge rechtelijke vervolging het door hun noodig geoordeelde voorschot te vra gen aun den inzender der vordering. Over in do stad woouaclitige per sonen geelt do vereeniging gratis mondelinge of telophonische inlich ting; verlangt men de informatie schriftelijk dan wordt 25 ct. berekend terwijl voor information op buiten de stad wonende personen f 0.60 pLni. 5 ct. purtovergoeding moet worden betaald. Aan net kantoor Jansweg 11 zijn coupons 10 ct. verkrijgbaar, waarop men aan het bureau van den Burger lijken Stand op het Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adres sen van hier ter stede op het bevol kingsregister ingeschrev en personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar legiumutiekaarteii. waarop zij persoonlijk iuformatiëu kunnen vra gen, in andere plaatsen bij de daar gevestigde en bij den Ned. Bond van Onder! Infor. en Scliuidinvordering- oureaux en Handelsvereenigingen aangesloten vereenigingen. Deze information worden gratis ver strekt indien ze onmiddellijk zonder verder onderzoek kunnen worden ge geven. Is een nader onderzoek noo dig, dan bedragen de kosten daar- Nieuwe leden voor 1914—1915 kun- 6ii nu reeds tot de vereeniging toe treden tegen betaling van een half jaar contributie A f 1.75 en 10 cent voor reglement Het is noodg er nog eens nadruk kelijk op te wijzen dat goed inför- uieeren, vooral naar nieuwe cliën ten eene bepaalde noodzakelijkheid is geworden, waar zoovele geheel onbe kende personen zich in onze stad en aangrenzende gemeenten komen ves tigen. Onder alle k o r e n is kaf. Bovengenoemde Bond, waarhij 19 vereenigingen In de voornaamste plaatsen van ons land gevestigd zijn aangesloten geeft uit eene tweemaan- delijkscbe lijst van namen van per soiien omtrent wien men wordt aan geraden inlichtingen te vragen voor dat men met hen in handelsbetrek king treedt, waarvan het geheim on geschonden moet blijven en die als waarschuwingsmiddel uitstekende diensten bewijst. Waar eene vereeDiging, die haren le den al deze voordeden en gemakken aanbiedt, slechts f 3.50 jaarlijksche contributie vraagt, is dit zeken een zeer bescheiden eisch to noemen, te meer daar al het opgenoemde niet het eenige is wat do Haarlemsohe Handelvereeniging doet; steeds heeft zij een open oog gehad voor alle za ken, die hare leden in 't bijzonder en onze gemeente in t algemeen betrof fen en altijd heeft zij daarvoor ge sproken. Het zou te ver voeren alles op te noemen, waarvoor zij opkwam, al leen dient nog vermeld, dat het hare bedoeling is, in deze richting kraah- lig voort te gaan. In verband hiermede zijn in het be stuur drie commisaièn gevormd en is daarvoor het bestuur uitgebreid. Van deze commissien bemoeit eene zich met het Informatie- en Incassowezen, eene met algemeene Middenstandsbe- larigeh en is er eene voor Gemeente belangen. Alles te zamen genomen roepen wij allen toe, handelaar of particulier: Steunt deze onze vereeniging door lid te worden, het werk, dat zij doet en waardoor zij onnoemelijk veel goeds tot stand brengt verdient uw sym pathie en de contributie, f 3.50 per jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij is in ledental, des te meer kan de Haarlemsolie Handeisver eeniging doen. Sluit u bij haar aan t.en bate van aller belang, dus ook in uw eigeD be lang. HET BESTUUR. Het Rijke Natuurleven HET EVENWICHT TN DE NATUUR. Groot is liet hersleilingsvermogen in- de natuur, merkbaar aan het en kele individu, zoowel als aan beelo dien-groepen. Veel wonden worden er geslagen, maar dodr de eeuwige wet van het evenwicht herstelt zich de na'iuuir, zoodra de schaui te ver naar één zijde dreigt door te siaan. Mooi is dat door ons allen op le merken in het najaar, als wij maan den achtereen gezucht hebben on-ler een vliegenplaag, als duizenden millioenen dezer dieren onze spijzen hebben bedorven, onze meubels l»e- stenVpeld en onze gezondheid soms in gevaar hebben gebracht, door het overplanten van ziekteverwekkende .bacteriën. Als de winter komt, trachten de dieren een bdschut plekje te vinden, om kalm het voorjaar af te wachten, maar de meesten brengen het zoover niet. Als ze daarin slaagden zou het vliegemleger ieder jaar aangroeien en do plaag zou niet zijn te bestrijden. Maar don was het evenwiclut verbro ken. Do natuuir komt te hulp en de lastige wezentjes, die ons zoo long hebben gehinderd, worden op hun berurt aangevallen door een schimmel, die voortwoekert in het lichaam, die het dier doodt en eindelijk de duizen den kiemen, sporen genoemd, in de lucht verspreidt, om nieuwe slachtof fers te maken. Dan zien we de gestorven dieren zitten tegen heit houtwerk of tegen de ruiten. Een grijze stof omringt hen en aan de gezwollen lichamen is dui delijk te zien, dat een ziekte een ein de maakte aan hun leven. Sommige vliegen sodrten treden op hun beurt weer op, om andere plagen te bestrijden. Hekend is het geval met een pa- rasietvlieg, die ruim een halve e«uw geleden optrad in grrooter aantal dan gewoonlijk, toen de gestreepte dea- nenrups in onze oostelijke provinciën. Ireele hcoia'ren bosch verwoestte. Deze parasietvlïeg, wier larven in het rupsen-lichaam teven, vermenig vuldigde zich door de gunstige levens voorwaarden zoo snel, dat de plaag gelheel werd bestreden. Wat zou er van ons bosrii terecht komen, nis de sgn. meikeverjaren re gelmatig tóruig keerden. In 1876 zag men in de omstreken van Wageningen meer meikevers dan boonvllad eren, zooals sommige oogge tuigen zoo kernaeh'lig zeggen. Men zeug ze niet op de bladeren en langs do twijgen loopen, maar Jiee.'e bundels hingen aan de hoornen. Bij millioenien kwamen ze uit den grond en voor tien kevers, die men wegving, kwamen er honderd en meer terug. Men verzameld© ze bij mudden, voerde zo aan de varkens, gebruikte ze als hulpnveètstof en trachtte er zelfs olie uit te slaan. Toch stond men vrijwel machteloos tegen de overweldigende legers en groot was d© schade, die ze aan richtten. Weer was de evenwLchtsnoald dus uit haar huisje gekomen tn vreesde men, dat na ruim drie jaren, den tijd, dien een meik e verge nern 1i voor haar ontwikkeling noodig heeft, deze plaag zich zou herhalen. Wat men vreesde, gebeulrde niet. Door do slech.e levensvoorwaarden, waarin de dieren door het groote aantal kwamen te verkeeren, gingen de zwakke exemplaren al gauw ie niet en zeker zijn er verschillende ziekten opgetreden, die een geregelde herha ling hebben voorkomen. Er zijn jaren, dat het aansta! kool witjes bijna zoo groot is, als het ge tal der bioemen, waaruit ze hun ho ning puren. Overal worden de eitjes afgezet en uit ieder bolletje komt een kleine veel vraat te voorschijn, die de cu'tuur- i planten gaat belagen en schade zal 1 doen aan den boer. Maar Iet er dan eens op, bo© in hot najaar sdrut'liingen, palen en hokken bedekt zijn met cooonhoopjes, klein, maar in. groot aantal bijeen en zuiver geweven. Het zijn de sluipwespjes, die do 'rupsen hebben aangevallen en wlor larven nu in den poptoesta'nd over winteren. Zij zijn hei bewijs, dat de vermeer dering van het aantal rupsen een uit breiding van het sJuipwespeiüeger ten gevolge had, zij doen duidelijk zien, dat de natuur aan den eenen kont meer gaf, maar aan den anderen kant ook meer nam en zoo den even wichtstoestand bestendigde. Een heel mooi voorbeeld hiervan is ook nog het volgende, opgeteekond uit d-en mond van een oo getuige. Op Ja va had men eens op een groote kina- plantage een hevige schiidluizcn- plaa/,:. Op palmen en andere kamer planten kunnen die diertje al zoo na- deelig zijn .Hoeveel te meer dan in cultuurterrein, waarmede kapi talen zijn gemoeid. Het engste was echter, dat de schild luizen een stof uitzweetten, waarop een zwartachtige schimmel ging w ze keren. Na eeni een tijd kregen de boomen m onooglijk aanzien, werden, vuil grijs en verloren ten slotte al hun. frischheid. Nu ontdekte men een familielid van ons lievenheersbeestje, dat ijverig jacht maakze op de sohildhiiaeu. Weldra nam men het in ©en groot aantel waar. Men beschermde bet zooveel mogelijk en zoo sterk breidde dit kewertje zijn gebied uit, daft einde lijk de schildluizen zoo goed als uit geroeid waren. De schimmelziekte verd-ween .'aar- door ook en langzamerhand kregen de kinatuinen hun oude friècbheid terug De natuur had gezoogd, dat de naald in heft huisje terug kwam. H. PEUSENS. Rubriek voor Vrouwen OVER ZENUWLIJDEN EN VER. MOE1DHE1D. Men kan helaas zenuwlijder zijn op iederen leeftijd en evengoed als het kleine kind al last kon hebben van de zenuwen, kan een grijsaard van over de zeventig er door oange- 'tasl worden. Daaruit vxdgt nog vol strekt niet dat oen zenuwachtig kind het zijn heelo leven blijven moet en evenmin, dat de grijsaard liet zijn heel© bestaan door is geweest. Wij kunnen allen op een gegeven moment zenuwziek worden, als on gunstige omstandigheden do over hand krijgen, op ons w een-stands ver mogen of wanneer we niet verstandig genoeg zijn, de heftige gemoedsaan doeningen te temporen, die dreigen ons ter neer te drukken, of op te win den. Het geheim voor een gezond zenuw leven is zelfbeheeTscfiHng; men heeft dit dikwijls genoeg herhaald; komt er maar op aan, te weten hóe men de zèlfbeheersching verkrijgen kan. Oververmoeidheid is een kenmer kend verschijnsel bij zenuwzieken, j Zij mogen ziel) kalm of rustig voor- doen zoodra een krachtsinspanning hun beschikbare zenuwkracht over schrijdt, voelen zij zich uitgeput. Ei genlijk zijn er twee soorten van ver moeidheid: ©en weidelijke, die het. ge volg is van uitputting; en een schijn bare, die slechts wordt veroorzaakt, door moedeloosheidof gebrek aan ze' 'vertrouwen. Werkelijke vermoeidheid ver toon en de zenuwlijders Ln ovennaatl Toch is dit verschijnsel niet het drukkendste, ai werd liet waargeno men dor diè geleerden, die juist do ■ereld hebben verbaasd doen siaan door de groote massa werk, door hen gewrocht! Zoo moeten bijv. sommige groote schrijvers nauwelijks meer dan drie uur per dag hebben ge- erkt Deze vermoeidheid deed echter 'n geen enkel opricht afbreuk aan de werkkracht, zoolang er bijtijds en met geregelde busschenpoozen gerust .•erd! Vermoeienis toch Is een. vorm van vergiftiging; het is een stof, ^!e onze leden ais verlamt en de werking on-1 hersenen schorst. Eerst als door der- slaap het bloed in de gelegenheid is gesteld, de schadelijke bestanddee- len uit het lichaam te verwijderen, dan eerst treedt de normale werk kracht weer in. Het proefondervindelijk bewijs oor de waarheid, dat de vermoeienis inderdaad veroorzaakt wordt door ©"n stof die als gift werkt, is geleverd door een Duitsch geleerde. Deze toon de aan, dat de inspuiting van he. bloed van vermoeide spieren in het iichaam van dieaen, duidelijk teeke nen van afmatting mét zich brengt, ja zelfs den dood, als de inrrespiten dosis groot genoeg is. Rust is niet anders dan een gele genheid voor het bloed om deze stof fen te verwijderen. Daarom ook ts massage zooa-ls door athleteu toe gepast een uitstekend middel te gen vermoeienis. De bloedcirculatie wordt er door versterkt en de oprui ming der giftige stoffen gaat due krachtiger en meer afdoende! Maar dé meeste zenuwlijders heb ben zoo'n moeite om te berusten in hun vermoeidheid: nauwelijks zijn ze vermoeid of ze geven zich over aan moedeloosheid en vergrooten daar door het verschijnsel dioor sugges tie. Deze vorm van vermoeidheid kan dus slechts verdwijnen a's men er in slaagt, de moedeloosheid te verdrij ven Daarom is vreugde hier machtig tegengif, terwijl droefheid haar bijna onmiddellijk te voorschijn roept. Omgekeerd wordt onder de ver schijnselen van het zemiwlüden ge constateerd een droefheid, d'p ver oorzaakt wordt door vermoeidheid' De zieken zijn treurig zonder reden, zooals ze zelf zeggen, en dat komt, omdat hun vermoeid zenuwstelsel de indrukken niet verwerkt a's vroeger. Dat gevoel van droefheid is zeer pijnlijk, vooral voor dengene. die het zich niet vei klaren kan, en die zich verbeeldt, dat hij zijn lieele leven 200 blijven zal. Toch doet waarlijk rust dit onaangename verschijnsel ver dwijnen. Angst is als 't ware het over- lieerschend gevoelen in het zenuwlij den; dat komt, de zieken hebben het gevoel of ze zicli in een doolhof be vinden. waar ze niet meer uit kun nen komen 1 Ze zijn niet wat ze vroe ger waren en ze vragen zich af, waarom ze zoo geworden zijn en hoe ze weer anders zullen worden. En angst juist maakt, dat de patiën ten alles van den zwarten kant be zien, en dat hun zelfvertrouwen ver mindert. Iedere opkomende gedachte ondervindt den invloed van dien angst. Al.s ze nu maar genoeg vertrouwen bezitten in den behandelenden genees heer, die zooa's we althans willen aannemen de dingen toch ziet, zoo als ze werkelijk zijn, dan zijn ze ge red, want dan laten ze zich geduren de dien tijd \an overspanning geheel door hem leiden, volgen zijn raad en zullen dus dee te eerder genezen zijn, naarmate hun vertrouwen grooter is. De b'ik, de houding van den dok ter en hetgeen hij zegt, kunnen een kalmeerenden invloed op hen uitoefe nen, en juist die kalmte moet sugges tief op hen werken, die moet hen weer in staat stellen zijn evenwicht te verkrijgen, het vermogen om logisch te kunnen denken. MARIE VAN AMSTEL. Heimwee. Het was eensklaps koel geworden en 6rnds een uur viel een kletterende regen. De zware druppe's plasten on ophoudelijk neer voor den ingang. Martha weende bijna. Hoe had zij 't geheel jaar er zich op verheugd, er voor opgespaard, om het nestje eens terug te zien, waar zij eens uitgevlogen was, en nu zat ze hier aan het station, nauw twee uur van haar d-'-el verwijderd, eenzaam, Inger ogend. Het eenige venster in de kleine wachtkamer gaf een droefgees tig uitzicht op een haast eindeloos nevelige vlakte. Martha zuchtte. Zij had vroeger moeten komen, veel vroeger, toen nog de geurende rozen op de fijne sten gels prijkten en de dagen nog niet grauw en nevelig waren. Maar zij' had niet eerder kunnen gaan en zoo was het te laat geworden herfstI H e zou zij haar geboorteplaats wedwvinden. die na zooveel lange j *- ren h.nnir vreemd geworden was? Die plek, haar steeds 'ief gebleven in den vreemde. Hoe zou alles veranderd zijn 1 Do voormalige vriendinnetjes al lang getrouwd en in alle windstreken verstrooid Vijftien jaren zijn een lange tijd en het nauw zeventien ja rigo. moedige hart had geen wee moed bij het scheiden gekend nadat zij hare ouders verloren had en de wijde wereld moest, ingaan. Eerst la ter. veel later eerst En de dagen dor jeucd staan opeens haar weder helder voor oogen. Alle* was 7/00 schoon toen. zoo rein. zoo frisch. zoo jong totdat kwam het onherstelbaar leed, dat voor al het andere haar ongevoelig maakte. Langzaam, heel langzaam zonken de leden over de donkerblauwe oo gen Daar knarste dc- deur. En in het kozijn stond, nat en be dropen. een slanke man en hij riep: Mei, Frans, zijn er geen brie eo of boodschappen voor me? Verschrikt zag Martha op. He mt'! Zij wilde iets zeggen, doch ge voelde zich a'.s verlamd, had niet de kracht zich te bewegen zij staarde maar naar den man in de deurope ning. Zij zag. hoe een onderzoekende blik haar trof en toen: Martha meisje hoe kom je hoe kom je hier. Martha Senden? Is 't werkelijk waar? En snel trad hij op haar toe, nam haar beide handen in de zijne en zag zalig verrast haar in het ge'aat. Eu Martha was hulpeloos. FEUILLETON lN*a 0 r het En gelsch). 74) Maar de herbergier, de sterk ge spierde armen uitstrekkende, zoodat zij no handen bijna George's gezicht raakten, riep uit Woest voorzichtig, jongens. Jelui kent mijn vuisten en weet wat ze doen kunnen Het bleek, dat dit inderdaad waar heid behelsde. De drie mannen, de tuinman, do buisknecht en de koet sier van George, raadpleegden met elkander, inanr handelden niet en bleven aarzelend staan, terwijl George in groote woede op (ten grond trappelde, begrijpende dat hij niet werd ge'hoorzaiyiid. Plotseling riep do herbergier „Wat is dat?" en vyees naar liet westen. Allen wendden hun blik daarheen en zagen een rooden lichtgloed, als van brand. Brand I schreeuwden uilen en üaresfoot.'vol ontzetting en verbijste ring, riep Het is Islewo.rtli Hall I Isleworth Hall I Hij dacht niet meer aan Angela, maar sprong op den bok, greep de teugels en reed met woeste vaart den weg op naar zijn buis, terwijl het personeel het op een loopen zetle en net rijtuig nasnekle, om te redden wat er wellicht nog te redden was. Alleen lady Bellamy niet haren echtgenoot en de herbergier waren achtergebleven. Zij naderde den waard en zeide vriendelijk, hem op den schouder kloppende Komaan, vriend, gaat gij niet helpen als uw hulp noodig is? Da man vvildo antwoorden, maar sir John voorkwam hem en zeide Laat u niet om den tuin leiden Het is haar alleen to doen om u weg to krijgen en dan miss Caresfoot toch mede te nemen 1 Als gij dat denkt.... Ik verzeker hot u. Dan blijf ik hier, zei de man, en ging zijn huis weer binnen. Ah, sir Jolm, zeide lady Bel lamy, zich tot hem keerendo met zulk een bleek en verwrongen gezicht, dat hij terugdeinsde, gij waart dus niet ziek. Het was komedie, nietwaar, en gij vondt het noodig mijn spel te bederven. Het spijt mij, dat het plannetje zoo mislukt is, antwoordde hij. Misschien zou alles goed zijn gegaan, als ik dat glas wijn had uitgedron ken, nietwaar Maar dat heb ik niet gedaan 1 Ahl mompelde lady Bellamy, en daarop zich met een duiveischen lach naar den kant van Isleworlh Hall keerende, riep zij met de annen opgeheven Het ls gedaan, lk ben nu weer vrij. Brandt voort, binten en balken, stort in, dalten en vloeren, en bedelft alles wat er uit de asch nog mocht overblijven Ik ben woer vrij vrij 1 Sir John sidderde, toen hij haar daar zag staan met de omhoog gehe ven armen, ais een furie in den schijn van den vuurgloed, en hij nam over haast de vlucht en zette het op een loopen in de richting van hei bran dende huis, dat hij spoedig bereikte. liet geheele gebouw stond in lichte laaie. Hoog sloegen de vlammen uit alle \ensters, tot boven de dakgoten uit. Een regen van vonken verspreidde zich telkens in de ludlit, als een on geëvenaard vuurwerk. Do hitte belette 0111 dicht bij het huis te komen en men had dun ook alle pogingen om te blusschen opgegeven. George Caresfoot, druipend van w a ter, met gescheurde kleederen, bloots hoofds en doodsbleek, dwaalde als een slaapwandelaar met 9tarendc oogen om het gebouw, zich nu en dan zoo dicht er bij wagende, dat men hein moest terugtrekken. Allen hiel den d© oogen op het vreeselijk schouw spel gericht. Door de vensters golfde de vuur-zee voller en onstuimiger, men hoorde haar geloei, het akelig kraken en knapperen van balken en binten, 1111 en dan afgewisseld door den doffen slag van een stuk muur, dat viel. IIOO ls de brand aangekomen? hoorde Bellamy naast zich fluisteren door een der vele nieuwsgierigen, die op het, terrein waren gekomen. Dat weet niemand, antwoord de een ander zacht Hij was uit toen de brand uitbrak. Opeens schoot lord John oen denk beeld door het hoofd. Hij herinnerde zich, hoe hij de lamp naar beneden had geslagen, toen hij in blinde woe de in George's kamer alles kort en klein sloeg. Hij was dan de brandstichter Het koude zweet brak hem uit en onwillekeurig deed hij een paar schre den achteruit, en bedekte het gelaat met de handen, alsof het schouwspel hem onverdraaglijk was. Een luide kreet uit honderden kelen deed hem opzien. Steeds hooger wa ren de vlammen gestegen en in den vuurgloed kon men zien, hoe de hoogc puntgevel waggelde en ieder oogen- blik kon nederstorten. Do menigte drong achteruit in verwarring. Op eens zag men den gevel voorover bui gen en met een geweldig geraas viel hij op den grond. Toen de schrik voorbij was, riep een der toeschouwers Mijnheer Caresfoot 1 waar is hij en toen dc menigte orn hem heen drong, ging hij voort: Zooeven stond hij voor nnj en nu is hij plot seling weg 1 Door een voorgevoel gedreven tra den eenig© mannen naar voren en keken behoedzaam in de massa heet© steencn van den gevel. Er stak een hand uit omhoog. Het wus die vuil George Caresfoot, die daar bedolven lag onder het puin- Zorgvuldig haalde men hem van onder het puin te voorschijn. Hij was bewusteloos. In een nabijgelegen wo ning binnengedragen, werd hij daar ontkleed en men vond, dat hij overal ernstige kwetsuren had bekomen. Do in allerijl gehaalde dokter verklaarde, dat zijn toestand zeer ernstig was, daar ook de polsslag nagenoeg wa* uitgestorven. George Caresfoot herkreeg zijn be wustzijn niet meer. In den nacht stierf hij, omringd door een paar menscben, die hem vreemd waren. Geen iiefderijke hand drukte hem de oogen toe, geen traan van smart werd vergoten bij zijn lijk. Hij stierf onbe- treurd en zelfs zijn bedienden, voor wie hij steeds een harde meester was geweest, beweenden hem niethun leed wortelde alleen in het besef, dat zij hunne betrekking door zijn heen gaan hadden verloren. De plotselinge dood van zijn neef maakte Philip weder tot liet ht/ofd van cte familie. Voor hem was Georges dood geen bron van droef heid en ook voor Angela en Arthur, hoewel zij menschlievend genoeg wa ren hem om zijn vreeselijk uiteinde te beklagen, was dat afsterven de aanvang van een nieuw en gelukkig leven. Toen Arthur 11a een paar weken we der was hersteld, zoodat hij weer mooht uitgaan, schreef hij aan Philip een brief, waarin hij hem nogmaals verzocht om de hand van ziine doch ter. In den brief kwam geen enkele toespeling voor op wat er tusschen hen in den laatsten tijd was voorge vallen en voor Philip was e.r nu geen aanleiding meer, hem zijne toestem inirbg te weigeren. Zij trouwden in allen eenvoud drie maanden later Noch Angela, noch haar jonge echtgenoot koesterden don wensch om te blijven in oen streek, waar zij zoovele smartelijke aandoe ningen hadden ondervonden. Zij de den een groote rei6, die een jaar duur de, en vestigden zich toen in den om trek van Londen, terwijl Arthur in de stad zelve een kantoor vestigde en daar een handelszaak begon, die wel dra door zijn soliditeit en werkkracht een goeden naam genoot. Wat Sir John Bellamy betreft, h!j zag zijn vrouw nimmer weer. Toen hij in dien vroeselijken nacht, ge schokt naar lichaam en ziel, thuis- im, vernam hij, dat Mylady slechts een oogenhlik thuis geweest en daarop weer vertrokken was. Hij bespeurdp. dat zij al hare kostbaarheden en alles wat aan geld voorhanden was, had medegenomen. Hij deed geen poging, haar op te sporen. Een jaar later ontving hij het bericht, dat zijn vrouw te Marseille, wn ar zij toen arm en berooid sinds eenige weken woonde, aan cholera was overleden. Zoo eindigde een vrouw, die toegerust met al de gaven welko een menscli slechts wenschen kan, door hare eigen verkeerdheden haar leven had verbitterd en haar be staan gemankt tot een mislukking. Philip Caresfoot werd steeds een zelviger en somberder en zijn dochter en schoonzoon waren de eenigen, die 'tui nu en dan bij zich ontving. Op zekeren dag, vier jaar nadat hij George's erfgenaam was ge worden, vond men hem dood in zijn bed, door een beroerte getroffen. Angela verkocht de nu aan haar toegevallen bezittingen en thans her innert rnen zich in die streek den naam Caresfoot bijna niet meer. EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 19