De Europeesche Oorlog. Hmileits Dagblad Een wonderlijke Zaak Ds Toren op het Stadhuis. TWEEDE BLAD Maindag 30 NoYembsr 1914 Het klokhuis niet den oppel zijn op den nieuwen toren op het Stadhuis gezet. Nu zal het riet lang meer du- len, of het bouwwerk is klaar en we zullen weer, als on/.u voorouders, een toren op het Stadhuis kunnen bewon deren. Onze archivaris, Jhr. Roêil, heeft de voortreffelijke gedachte ge had om in het Frans-Hólsmuseum een kleine tentoonstelling aan te richten van teekenïngen en platen, die be trekking Hébben op het Stadhuis in vroeger tijden en dus op den toren, die er toen nog bij behoorde. We vinden dus in hot aardige zaal tje met bovenlicht aquarellen en gra vures van Spilman (naar een schilde rij van Saenredam 1030), Do Beijer, Van Nooruufl, Verrijk,, Schouten, Pronk daarnaast een verzameling van sol ie teen van torens, die twee jaar geleden op het Bureau van Pu blieke Werken naar allerlei teekenïn gen en schilderijen van vroeger geno men zijn. Onder de teekenïngen is er een van als we 't zoo mogen noemen „het lijk". Die stolt den toren voor, geno men van de westzijde, „wegens den bouwvalligen toestand door de fa briek afgekeurd en op order van Bur- gemeesteren afgebroken in September 1772". Die „fabriek" was de Commissie van fabricage en blijkbaar was do ge meente toen niet rijk, daar ze de mid delen niet 1k>'.et om haar Stadhuis toren te reslaureeren. Uit het tentoongestelde blijkt nog iets anders, namelijk dat het uiter lijk van het Stadhuis zelf niet weinig veranderd is, helaas er niet mooier op is geworden. Het Romaansche ka rakter is langzamerhand in renais sance gewijzigd. Een mooi poortje onder de grooto trap is verdwenen, vervangen door een banaal deurtje, de beelden in den gevel zijn weg en een klein hoektorentje aan de Zuidzij bestaat niet meer, evenmin als een aantal dakkapellen, die aan 't ge bouw iets zeer eigenaardigs gaven. Wonderlijk steken tegen aquarel cn teckening eenige photo's af van het Stadhuis b>j feestelijke gelegenheden: uit 1892 bij het bezoek van het Prin sesje, v-it 1900 bij de Frans-Halsfces- len hier komt het machinale, dood- Feuilleton door GUY BOOTHSY. EERSTE HOOFDSTUK. 2) lloe ernstig de toestand ook was, kon de jonge man ziich toch niiet weer houden even to glimlachen, het geen aijn vader nu echter niog woedender maakte. Ingeval dut je mij verzekert dat het niets dan een liaison is zal ik er niet verder over spreken, voegde de oude lieer er tetn slotte aan toe.. Zijn zoon deed zijn uiterste best om kalm te blijven. Vergun mij u te verzekeren, sir antwoordde hij, dat er geen spra ke is van iets dergelijks. U hebt ge lijk dat ik dioar een poos gelogeerd heb, bij een familie en inderdaad heb Ik daar ook beleefdheden bewezen aan een jonge domo die ik mijn vrouw lioop te maken. Dan ben ik goed ingelicht ge worden, antwoordde do onder op ho llenden toon en zou ik dan ook den naam mogen weten van do vrouw, die je mij als schoondochter wilt ge- sche van de photo duldcliJTc aan den dag en te meer, omdat versiering met groen en bloemen en tapijten niet op een oud gebouw passen. De torenverzameling is aangevuld met een aardig doorkijkje van Jelgcr- huïs in de woning van den concierge van het Stadhuis (aquarel), een dito van het portaal door I,. J. Hansen, een van de Pandpoort door C. Sprin ger zelfs is er een teekening vaneen vroegeren Nachtwacht, die in zoover verband houdt met hot Stadhuis, dat de nachtwachts onder dat gebouw, in de zoogenaamde kortegaard (corps dc garde) bijeenkwamen. Tusschcn 24 en 25 Juli 1811, vernemen we, is hun laatste roep gedaan. Een aantal afbeeldingen van wa penschilden in de hal van het Stad huis is bij deze verzameling gevoegd. Ook een van het afgrijselijk Seleucus- schilderij in de wachtkamer zou het niet beter zijn, dat fraais ergens weg te hangen waar niemand het ziet, dan de talrijke bezoekers, die den* Burgemeester, een der Wethouders of den Secretaris wenscheü te spreken, op deze oogenuitsteker'ij te onthalen Dan zien wc nog liever de photo, voorstellende burgemeester lordens in 's Burgemeesters kamer op het Stadhuis. Aardig is do wijze, waarop die tot stand kwam. Toen Mr. lordens in 1893 zijn ambt neerlegde wilden do ambtenaren hem zijn eigen beeltenis vereeren, in zijn dagelijkse))© omge ving, maar vonden liet aardig, daar van een verrassing te maken. Een van de ambtenaren trok dus een ge- kleede jas aan, deed een zelfde boord en das om als Mr. lordens en liet zicli op den stoel van Burgemeester in diens kamer photogrnfceren op de photo werd daarna door een welbe kende photografentruct het hoofd van Mr. lordens overgebracht en het beeld was klaar. Vóórdat hein het geheim verklaard was begreep de scheidende burge meester maar niet, hoe men hem on gemerkt had kunnen kieken. Maar keeren wij tot den nieuwen to ren terug. W:j geven daarvan hierbij een afbeelding, waaruit mou zien kan, hoe slank en elegant de vorm van het "torentje geworden is. Al ja ren lang had de directeur van Publie ke Werken, de beer I- C. Dumont, studie van den toren gemaakt, daar immers de juiste vormen uit nog aan wezige brokstukken en de bovenge noemde teekeningein moesten worden afgeleid, en toen do vereerd ging „Haerlem", daartoe door belangstel lende ingezetenen in staat gestold, dc benoodigde som van twaalfduizend gulden aan de gemeente aanbood, kon het werk worden ontworpen; de heer A. C. H. Calkoen, bouwkundig ingenieur, heeft daarin een belangrijk aandeel gehad en dient dus in dit verband va worden genoemd. Tusschen den vloer van den zolder en de kap was nog -een gedeelte van den boren aanwezig, daardoor waren do breedte- en lengte-afmetingen bekend. Bovendien zijn in de bovenvermelde teekening van 1772 de hoofdmoten van den toren aangegeven. Met behulp van deze teekening en van afbeeldingen op scJiilddrijen, werd do toren geconstrueerd. Alvorens met den eigenlijken bauw kon worden begonnen moest de on derbouw worden anderzofht. Bij dit onderzoek bleek, dat do mu ren in dien loop deT tijden veel hadden geleden; omdat daarin op niet oor deelkundige wijze was gebroken voor het aanbrengen vian kasten e. d. Ook de fundeering eischic voorziening. Do torenschacht is achtkant en van baksteen gemetseld, die wat kleur en afmetingen betreft met bet oude werk overeenkomt. Die schacht bestaat uit drie geledingen van welke de onder ste van 4 steunberen is voorzien, ter wijl de bovenste pilasters vertoont welke door klaverbladbogen xnet el kander verbonden zijn. De schacht wordt bekroond door een houten me» lood bekleede balustrade, op de acht hoeken met pinakels versierd. Verder is op elk der hoeken aan de bovenzijde van de schacht oen looden spuiter, die den vorm van een vleer muis heeft, aangebracht. Op deze schacht is de houten met lood bekleede torenspits die uit twee geledingen of verdiepingen bestaat en die eindigt in den opengewerkten ap pel, waarvan de acht ribben met ko gels zijn versierd. De maliciaar eindigt in een wind wijzer, een meerman, die den wind snijdt. He» hoogtepunt ligt ruim 31 M. boven het straatoppervluk. i In de bovenste geleding van de spits J is de oorspronkelijke klok opgehangen, dit het navolgende randschrift bezn.: ven en die na mijn dood, de plaats van je moeder zal innemen. Zij is een juffrouw Beatrice Web ster en het liefste meisje, dat ik ooit heb ontmoet. U hebt meermalen ge zegd, dat u graag zou zien, dat ik trouwde en nu heb ik mijn keus ge daan. Zij zal een betere vrouw voor mij zijn dan een van do meisjes die men in de groote wereld ontmoet. Ze is lief, braaf cn rein, wat kan men meer verlangen'? Je gevoelens in dit opzicht zijn bewonderenswaardig, zei zijn vader nog altijd even koel, en ik feliciteer je daarmee. F.n zou ik nu nog mogen weten, welke betrekking de heer Web ster bekleedt? Hij is een rustend koopvaardij- 1 kapitein, antwoordde Lavington, en in alle opzichten een heer. Dat zijn koopvaurdij-kapiteins veelal. Ze zitten in huis in hun hemds mouwen, drinken rum In hun thee gebruiken ieder oogenblik zeevaart- termen' en hebben altijd een menigte vloeken te hunner beschikking, antwoordde de graaf. Uw opmerkingen getuigen geens zins van fijn gevoel, indien het inij vergund is dit te zeggen, en daar ik u reeds heb medegedeeld, det ik zeer intiem met de familie Webster ben, kunt u wel begrijpen, dat ik uw op merkingen niet langer wil aanhoó- ren, bromde zijn zoon. „Glil Beeft.a machtkiï, blif een drachlich en volch de reden doe di dal so sel u s-.at slaen in vrede.'i. MCCCCLXXIII, Steven Butehdyc moeck ei. De to"ren is van den zolder af toe gankelijk; in de schacht is een spil- trap van 50 treilen. Hoewel natuurlijk, zoolang de bouw duurt, geen juisten indruk van don toren kan worden verkregen, Is aan de ofbeeldingen in hot Museum dui delijk te zien. da'i het Stadhuis er door verfraaid wordt. Jammer, dat de verbouwing van 't Stadhuis zoLf om de tijdsomstandigheden zal moe ten achterwege blijven, of althans bc- perkt worden. Anders zou allicht ook de gevel van 't Stadhuis bij deze gelegenheid zijn verfraaid. Op het Westelijk Oorlogsveld De Duitsche staf berichtte Za terdag: „Op het westelijke oorlogsterrein is de toestand niet veranderd. Aanvallen der Franschen in het Ar- gonnerwoud werden afgeslagen. In het bosch ten noordwesten van Aprémont en in de Vogezen zijn, in weerwil van den hevigen tegenstand, eenige loopgraven aan de Fransehen ontnomen." Zondag: „Over het westen valt van Zaterdag slechts te melden, dat aan vallen van de geallieerden Z.O. van Yperen en W. van Lens mislukten." Een Franse li communiqué van Zaterdag luidt: „Vrijdag zijn er in België weer dot» het-Ie» dag artilleriegevechten ge weest zonder dat er iets bijzonders voorviel Het zware Duitsche geschut toont minder bedrijvigheid. De eeni ge aanval van de Duitsche, infante rie ten Zuiden van Yperen,' is afge slagen. Fransche artillerie heeft een Dult- schrn tweedekker, door drie man be man*), neergeschoten." Van Zondag: „De artillerie-gevechten van Zater dag zijn overal gunstig voor de geal lieerden verloopen. De infanterie der geallieerden heeft verschillende steunpunten ten noor den van Yperen genomen. De geallieerden hebben aanvaller» der Duitschers ten noorden van At recht en in de Vogezen afgeslagen en bij Vailly oen groep mitrailleuses cn een koepel voor stukken van 30 c.M. vernie'd." Uit Boulogne wordt aan de „Ti mes" bericht: „Naar het schijnt, zul len de Duitschers thans uit de omge ving van Atrecht -den eerstvolgenden aanval doen. Naar bericht wordt, heb ben zij daar 700 000 man bijeenge bracht. Klaarblijkelijk willen de Duit- schers ophieuw een krachtige poging doen om de kust te bereiken over de lijn Atrecht— Rijssel. Een correspondent bericht, dat hij Yperen op 17 November na het eersle bombardement heeft bezocht. De stad was verwoest en verlaten, de beroemde hallen totaal vernield. De prachtige muurschilderingen van Bauwel©, die de geschiedenis der stad 'illustreerden, zijn verloren gegaan. Overal ruïnes en verlatenheid."- Van 'i Oostelijk OorfogsSooneel Er waren berichten van Duitsche en Russische zijde dat eik voor zich een groote overwinning behaald had. Dit klonk eerst ongerijmd, maar 't was al meer voorgekomen en dan bleek, dat de beide partijen ook in derdaad gewonnen hadden, doch elk op een ander deel van 't front. De Russische overwinningsberich- ten waren alleen in de pers gekomen door middel van oorlogscorrespon denten. Officieel waren "ze nog niet bevestigd. Thans komt evenwel het volgende officiee'e bericht uit Petro- grad, waarin ontkend wordt, dat de Russen belangrijke overwinningen behaald hebben (in de Engelsche pers was zelfs gesproken van 40.000, 60000 en zelfs 100.GOQ gevangen genomen Duit sellers). Dit officieole Russische bericht luidt: „Allerlei geruchten zijn in omloop over den omvang van de Russische overwinning tusschen Weichsel en Warta. De generale staf maakt bekend, dat deze geruchten niet steunen op feiten en met voorbehoud moeten worden aanvaard. Ongetwijfeld is de Duitsche opzet om liet Russische front aan den lin- ker-Weichse'oever te doorbreken en Maar je zult mij aanhooren, - riep de graaf nu driftig uit. Deze dwaasheid is al ver genoeg gegaan en moet nu uit zijn. Moet ik uit je woor den opmaken, dat jij, die vroeger of later wie weet hoe spoedig graaf Van Rippingdale zult zijn, er in ernst aan denkt om de moorddadige dwaas heid to begaan, om de dochter van een urmen koopvaardij-kapitein tot je vrouw te verheffen Ja zeker, antwoordde de Jonge man. Ik heb haai- gevraagd niet mij le Houwen en zij heeft daarin be willigd. Ik zou een groote schurk zijn, indien ik mij nu terugtrok. Ik twijfel er geenszins aan, of zij zal je graag nemen, antwoordde zijn vader. Iedere dochter van een koopvaardij-kapitein is niet zoo geluk kig om een toekomstigen graaf te kun nen inpalmen, zooals men dat noemt. Ik verzoek u in te zien, dat u zich vergist. Miss Webster kent mij niet als uw zoon, maar alleen bij mijn twee eerste namen, Hylton Orrnsby, zoödat het motief, dat u opgeeft, niet steekhoudend is. Een hoogst romantische zaak in derdaad. Ik geloof dat ik het recht heb om Irotsch te zijn op mijn beide zoons. De één is een achterblijver en een deugniet eerste klasse, de ander gaat bij een burgerman logeeren en vraagt diens dochter ten huwelijk on der een valschen naam. Maar wees- een deel van het Russische leger te omsingelen, geheel mislukt. Op hun terugtocht leden de Duit schers zeer zware verliezen; niette min blijven zij hardnekkig weerstand bieden. Het is derha've onmogelijk de ope ration als geëindigd te beschouwen. Men moet het bekend worden van 'i eindresultaat daarvan afwachten." Over 't verloop van deze voortge zette gevechten leest men nog in hei Russische stafbericht van Zondag: „Tusschcn den Welch&el en de Warta handhaafden de Duitsohers zich In do door hein versterkt© stel- lii ng- Stry kovv-Zgera-Sjadek-ZcLoen- ekar-Voliai In do buurt van Strykcw en Zgeir. hebben zeer hardnekkig© gevechten plaats gehad. De Russen hobheai daar kanonnen en mitrailleuses veroverd en ©©ruige hor. dorden Duitschers krijgsgevangen gemaakt. Russische troepen zijn een gevecht begonnen aan liet front Glo-vo-Bie- liiawy. Langs den linkeroever van den Weichsel zijri d© Duitschers tot een tegon-aanval overgegaan^. Volgons de krijgsgevangenen heb ben de Duitschcrs zware verities© a geleden en zijn er bataljons, die to taal geen officieren meer hebban. Do sterkte der compagnieën is vermin derd tot op 60 en 80 man. In de streek der Mazurische meren en de Angerop bobben Russische troepen In verschillende districten do Duütschers verdrongen uit hun ver sterkt© posities. Aan liet front Tsjenstochof-Krakau hebben geen belangrijke gevechten plaats gehad. Het Oostenrijksche leger, dat de toe gangen tot het oosten van Krakau aan de Sjrerziava Ra ba verdedigde, is Donderdag verslagen en terugge drongen tot in do buurt van de ves ting. In de Karpathen hebben de Russen tot Vrijdag 12ü0 Oostenrijkers ge vangen genomen. In de Boek©wina trekken de Oos tenrijksche troepen zioli niet groot© sivolke.d terug. De Russen hebban Czerruowitz heroverd Ook elders boeken de Russen, vol gens do berichten uit Petrograd, een overwinning op de Oostenrijkers. 't Rn- .sischft legerberfcht van Zater dag luidde wat de Oostenrijkers be treft: „Aan liet front Prosjowitze—Brzes- tnre— Bochnia— Vi&nitsj hebben do Russische troapen Donderdag een be slissend succes behaald. Zij sloegen het Oostenrijksche leger terug, namen 7000 man gevangen, maakten onge veer 30 kanonnen buit (waarvan 10 mot bespanning) en moer dan 20 mi trailleur-s. Een Russisch bataljon deed een aanval op Brzeskostare en nam het overschot van het 31ste honved-regi- niemt, den commandant, 20 officieren en-1250 manschappen gevangen. Ook het vaandel wen! veroverd. Boven- dion namen de Russen 'n automobiel, waarin zich da officieren van den staf bevonden. Do Russen zetten, do vervolging van do Oostenrijkers krachtig voort". Do Duitsche staf maakte Za terdag bekend: „In Oost-Pruisen hebben onbedui dende gevechten plaats gehad. Bij Lowicz zijn de Duitsche troe pen opnieuw tot den aanval overge gaan. De strijd is nog gaande. Krachtige aanvallen der Russen in de streek ten westen van Nowo Ra- donisk (noordoostelijk van Czensto- chowa) werden afgeslagen. In ZuiU- Poien ia overigens alles onveran derd." En Zondag: „Do toestand op den Weichsel oever "is niet veranderd. Een opdringen van de Russen bij Lodz is afgeslagen; de daarop inge zette tegenaanval bad succes". De Duitschers liouuen hun overw in ningsberichten van Vrijdag vol. Een legerorder van generaal Vcm Hindenburg zegt: „In dagenlange, zware gevechten hebben de onder mij staande legers den aanval van den in aantal ster keren vijand tot staan gebracht." De legerorder geeft dan het voe gende telegram van Von Hindenburg weer: „Aan uw krachtige en omzichtige leiding en de onwrikbare, volharden de dapperheid van uw troepen is we der een schoon succes beschoren ge weest. In een lange, maar door den moed van trouwe plichtsbetrachting voorwaarts gedrongen worsteling heb ben uw legers de plannen van den in zoo goed mij eens uit te leggen, mijn heer Hylton Orrnsby, waarmee je latei- je vrouw zult onderhouden, ik ben goed op de hoogte van je zaken. Je bent in do handen van woekeraars ge vallen, en hebt een massa schulden. Als je op deze wijze voort blijft leven, zal ik geen penny meer aan je jaar geld toevoegen. Bedenk dat wel. Sir. Misschien zal je schoonvader je wil len steunen in het luie leven, dat je leidt. Je zult nu zeker j© kamers in Jermyn Street willen verwisselen te gen een villa te Pcckham, of bij je broer Chcpstowe intrekken Ik twijfel er geenszins aan of we zullen er ons wel doorheen slaan, zei d© jonge man, die nu zijn goed humeur weer teruggekregen had. liet spijt mij alleen, Sir, dat u de zaak aldus opneemt. Als u Beatrice maar eens wilde, zien, zou u zeker ook met haai- ingenomen zijn. Daar twijfel ik niet aan, ant woordde de ander, maar nochtans wil ik die proef niet nemen. Het sooil menschen, dat in die kleine villa's aan zee woont, is nooit in mijn smaak ge vallen en zal daar ook nu nog niet ia vallen. Do jonge man stond op, ze; #jnd© Dit is een onaangenaam onder houd. Acht u het noodig, dit nog lan ger te rekken Het spijt mij indien ik u gekrenkt heb, maar nu dit een maal het geval blijkt te zijn, vrees Ik, aantal sterkeren vijand tot misluk king gebracht. Voor deze verdediging van de Oostelijke grenzen van het Duitsche rijk komt u de dank van het het vaderland toe. Mijn hoogste waai- decring en mijn Keizerlijke dank, die zich opnieuw aan de troepen wi'len uitspreken, wil ik hierin uiten, dat ik u tot generaal-veldmaanschalk be vorder God schenke u en uw zege vierende troepen ook verder de over winning. Willem I. R." De legerorder gaat dan voort: „Ik ben er trotsch op, dezen hoog- sten rang in het leger aan de spits van zulke troepen bereikt te hebben. Uw strijdlust en volharding hebben uw tegenstander op bewonderens waardige wijze groote verliezen toe gebracht. Meer dan 60.000 gevange nen, 150 kanonnen en bij de 200 ma chine-geweren zijn one weder in han den geva'len. Maar vernietigd is de vijand nog niet. Daarom verder voor waarts 1 Met God voor koning en va derland tot do laatste Rus overwon nen terneer ligt! Hoera 1" Van Duitsche zijde: Generaal-majoor Von Ludendorff, chef van Von 1-lindenburg's generaten staf, is tot luitenant-generaal bevor derd, hoewel hij pas 11/2 jaar gene raal-majoor is. Men ziet in Ludendorff d-en toekomstigen chef van den groo- ten generaien staf, te meer daar de gezondheid van generaal von Moltke hem waarschijnlijk niet zal toelaten weer in dien6t te treden. De Oostenrijksche staf deelt incde: „De toestand is ongewijzigd. In Russisch Polen is de dag van Vrijdag over het algemeen ka'ni voor bijgegaan. Eenige zwakke aanvallen van de Russen werden afgeslagen. In de Knrpathen duren de gevech ten voort." Oorlogscorrespondenten weten na dere bijzonderheden over den groot&n strijd in t Oosten te geven: De correspondent van de „Daily Mail", seinde omtrent den strijd in Polen. Toen een week geleden het offici eole bulletin meldde, dat de ontmoe ting tusschen den Weichsel en de Warta het karakter begon aan te ne men van een „groeten slag", was het duidelijk dat de Duitschers een krachtig© poging deden om de Rus sische iiwnsie in Duitschland te ver tragen. De Russische operaliën in Oost-Prurisen hadden reeds duizen den verschrikte vluchtelingen de wijk doen nemen naar Berlijn. Een paar weken geleden heerschte er een paniek in Silezië, en zoodra de Rus sen opnieuw de grens naderen, zal die zich herhaten, en nieuwe stroo- men angstige, daklooze zwervers zullen in de Duitsche hoofdstad de vrees aanwakkeren, waarmee de be volking steeds aan de Kozakken denkt. Het is nu duidelijk, dat het hier niet slechts is een groote elag, maar dat het hier is de grootste slag, ooit in e©-\ oorlog geleverd. Het geheele aantal der deelnemende troepen langs het front van ongeveer 800 K.M. wordt door bevoegde beoor deelaars op niet minder dan 4500.000 geschat. Natuurlijk zijn die niet al len in de eigenlijke gevechtslinie. Dc schatting omvat ook de reserves, de transporttroepen, de troepen die voor rust zijn teruggetrokken en de troepen die nog wachten om voor waarts te rukken en de loopgraven te bezetten, De meest wanhopige Duitsche po ging wordt gedaan op ongeveer 50 mijlen westelijk van Warchau. In de ze streek trachten vijf legercorpsen, ruw geschat dus 250.000 man de Rus sische stelling te doorbreken. Hoe hevig on onafgebroken het gevecht is mag worden afgeleid uit de bere kening dat elke 50 000 man een front \«n nauwelijks 10 mij'en bezetten, aangenomen dat slechte een derde tegelijkertijd in de vuurlinie zich be vindt en dat de mannen minder dan vier voet van elkaar liggen. De verliezen aan weerszijden zijn in evenredigheid met bet aantal be trokken troepen en vooral die der Duitschers zijn groot ten gevolge van hun aanvallen in gesloten formatie en van het feit dat de mannen die bajonetwouden ontvangen gewoon lijk bezwijken, terwijl de wonden door granaten veroorzaakt, waarvan de Russen het meest te lijden hebben, wel 80 herstel waarborgen. Hei voornaamste doel der Duitschers met hun heftige pogingen om door het Russische leger dat Warschau be schermt, te breken, is om den druk dc-r Russische strijdkrachten tegen Oost-Pruisen, verder noordelijk, te verminderen. Tot dusver a d:t doel dat er weinig meer aan te veranderen zal wezen. Moet ik uit uw woorden opmaken, dat ik hier niet meer mag komen Als ik je zien wil zal ik het je laten weten. Indien je nog bij machte bent om je contributie in de club te betalen, veronderstel ik dat een brief je daar wel bereiken zal. Ik heb de eer u te groeten, mijnheer Hylton Orrnsby, zei de oude graaf. Daar hij wel inzag, dat het hem toah niets zou baten, langer te blij ven, nam de jonge man nu ook af scheid en ging de kamer uit. Ofschoon hij wel onaangenaamheden had ver wacht, had hij toch geens*zins ver moed, dat deze zoo ernstig zouden zijn. Zijn trots wa3 bitter gewond. Hoewel zijn vader nooit echt hartelijk voor hem was geweest, had er tot nu toe toch altijd een soort band tus schen hen bestaan. Hij bewonderde den waardigen ouden heer en betreur de het zeer, dat de zaken aldus gcloo- pen waren. Ik heb niets goeds meer te ver wachten, mompelde hij bin nensmonds, terwijl hij de deur uit ging. Ik ken vader te goed om te weten, dat hij nooit toe zal geven, maar toch kan ik Beatrice niet op geven. De geldelijke kwestie is het ergste hoe kan ik met duizend pond per jaar vrouw en kinderen onder houden, vooral nu ik nog tienduizend nils'ukt. Het voortdurend lerugdruv gcu der Duitschers tegen de Masuri- sclie meren en westelijk naar de grein in de richting van de linie GumbLn- nen—Angerburg duurt zonder ernsti ge belemmering voort. In het Merengebied draagt da strijd een eigen karakter. Elke Duit sche stelling hier wordt door vernuf tig aangelegde draadversperringen beschermd. Elke aanval moest wor den voorafgegaan door een vernie ling dezer draadversperringen. On der bescherming van de duisternis kruipen zorgvuldig uitgekozen man nen voort met sterke tangen gewa pend om die beletselen uit den weg te ruimen. Bij dit werk werden ze dan dikwijls verrast door do Duitsche schutters. Aan het zoeklicht is het on mogelijk le ontkomen al gelukt dit een enkel maal doordat de soldaat ziéli dood houdt en stil blijft l'ggen. De doorgangen tusschen de meren is vaak zoo smal, dat men de verdedi gers alleen in het front kan aanval len. Deze aanvallen geschieden ge woonlijk des nacht De correspodenl van de „Daily Te legraph" schrijft: „In den vermetelen tocht van de Duitschers van Thorn langs het dal van den Weichsel, rekenden de Duit schers op twee factoren die hun suc ces moesten brengen, superioriteit in beweeglijkheid en de vermete'e aard van het plan. Zij wisten dat in zekeren zin het land tusschen Weichsel en Warta „open" lag. Het groote Russische leger aau de ze grenzen thans strijdend kan niet overal even sterk zijn. Toen het leger van het centrum vooruitdrong me: de bedoeling een inval te doen in Silezie, bracht dat eenige verzwakking in het Russische rechtorcentrum. De Duit schers waren door hun spionnen hier van op de hoogte. En iiet p'an werd ontworpen voor een snellen inval van Thorn in de richting van Warschau. Met den Weichsel als verbindingslijn trokken dc Duitschers, met geforceer de niarschen, op, wederom tot dicki Lij dc- Poolsciie hoofdstad. Maar en kele Russische corpsen hielden bij Piosk de Duitschers tegen, aldus hun eigen ttrqdkrachteu gelegenheid ge vende zicli naar de nieuwe aanvate- lijii te concentrceren. Het Pruisische plan om het Rus sische front te doorbreken was schit terend en vermetel, maar men onder schatte den tegenstander (dus de Rus sen). Generaal Roeski drong door de Duitsche flank heen en de Rus sische rechtervleugel rolde den Duïi- schcn linkervleugel noordelijk van Louz op, de achterhoede van het tanga het WeSchscktel oprukkend leger be dreigend. Tevergeefs werden reserves van Thorn gezonden. De Duitschers moesten op Plosk terugtrekken. Ook 't tweede Duitsche invasie-leger wordt naar de grens teruggedrongen, gelijk het eersle. DE DUITSCHE KEIZER. Uit het Duitsche hoofdkwartier wordt bericht, dal do Keizer zich thans op het oostelijk oorlogstooneeJ bevindt. Op het Zuidelijk Oorlog* tuoneel. Do correspondent van de Times seinde uit Kragoejewats: „In de buurt van Lazorewals wordt een zwane slag geleverd, waariu vof- gens een ruw© schatting ©en half millloexi in on betrokken zijn. Do Oostenrijkers doen een. beslis send© poging ou. een einde te maken aan d© krijgsverrichtingen op dit ge deelte van het oorlogsterren», en heb ben nu niet minder dan vijf leger corpsen naar de gc\ eclitsiune gezon den. Dat al die niarschappen aan an dere fronten gemist kunnen worden, is niet alleen eenigszms verrassend, maar legt tevens een veelzeggend ge- Uugouis a' van de diensten, die S:r- v ie aan de gemeenscliappelijke zaak der geallieerden bewijst en geeft eemg denkbeeld van den omvang van de versterkingen, die Oostenrijk zai kun- nen overbrengen, om de Oosten- rijksch-Duitsche strijdmacht tegen over de bondgenoolen me© te vermeer deren, indien Servië ongelukkiger- w.jzo door de overu acht in getal en kanonnen overw old.gd mocht wor den' Een officieel Oosienrijkseh bericht luidt: Ook Vrijdag is er op het Zuidelijk oorlogslooneel aan all© fronten ge vochten. Er zijn daarbij verscheidene belangrijke, verschanst© 6 tellingen stormenderhand genomen, met name de gewichtige stelling van den Siijak. pond schuld beb. Gelukkig zijn de eigendommen onvervreemdbaar, zoo- dat aJles terecht moet komen wan neer ik in het leven blijf. Het is altijd een moeilijk iets voor een jongmensch, die in 2ulk een schoei is opgevoed, en aan allerlei weelde gewend is, te midden van menschen, die niet weten wat bezuinigen is, om zicli in te krimpen. In vroeger jaren had Lavington altijd op de hulp vau zijn vader kunnen rekenen, als hij schraal bij kas was, maar het was duidelijk, dut dit nu niet langer het geval was. Toen hij op zijn kamera terugkwam, was hij dan ook zeer mis moedig iets vreemds voor hem. Zijn knecht merkte het en dacht, dut zijn meester dien middag met kaart spelen tegenslag had gehad. Hij wist iets af van de financieel© positie van zijn meester en herinnerde zioh ook, dut er al eens meer dagen waren ge weest, waarop zijn meester krom had moeten liggen. Maar, was zijn wijsgeerige re- dencering, de oude graaf is er toch altijd nog en die zal er hem wel doorheen helpen, een bewijs dus, dat zelfs wijze knechten niet altijd zoo goed op de hoogte zijn van den finuncieelen toestand van hun mees ter als zij wel denken. (Wordt vervolgd)»

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5