sens vol lag van kleurige schepen, tyiglanzend in de zon, is nu roerloos hoi of fen, ongerepte watervlak. UIT ZUIDAFRIKA. Uit Pretoria wordt nog gemold: liet commando door De Wot In bét district Schweizer Reneke gevormd, bestond in hoofdzaak uit rebellen, die u:t hoi westelijk deel van den Oranje Vrijstaat waren ontsnapt. Met deze macht trok De Wel westwaarts, zoo snel voor»rukkend, dat pogingen van do rogveringstroepen om hem te om- singejen vruchteloos waren. Hij had voordeel van lievige regens en stor men, daar tiet nu onmogelijk was van auto's gebruik te maken, wegens den slechten staat der wegen. Op 25 No vember trok De Wo» over den spoor weg ten noorden van Devondale (acht tien mijlen noordelijk van Vrijburg). Van Vrijburg uit begon kolonel Brits de vervolging. Op 27 Nov. naui hij een deel van De Wet's strijdmacht, onder commando van G. W olmara os, gevangen. De Wet had deze afdeeling den dog te voren verlaten, en was verder westwaarts getrokken. De ver volging werd met kracht voortgezet en op 1 December haalde Brits Do Wet in bij de hoeve Waterburg. Nodrii. deze hoeve omsingeld was gaven de rebellen, 52 in getal, eich zonder een BChot te lossen over. Het geheel» aantal rébolleo door Brits gevangen genomen bedraagt on geveer 120. Onder de gevangenen is c li. Oost (de redacteur van „lïfft (Volk" en Nederlander van go boor to). Aan de vervolging werd deelgeno men door een auto-afdeeling van den AYitwatersrand onder kolonel Jor- daams en door commando s van Mid delburg, Lijdenburg, Barbcrton en Carolina. Tijdens de oporatièn werd alleen een rebel gewond. ITALIé BLIJFT NEUTRAAL. De ,,Lok. Anz." verneemt uit Rome: In strijd met alle hier bestaande gewoonten, heeft de regeering in een officieele mededeeling omtrent den ministerraad reeds duidelijk de ver klaring doen weten, welke zij in het parlement zal geven. In deze mede deeling wordt geaegd: dat de verkla ringen, voor zoover rij betrekking hebben op Italiè's standpunt ten op zichte van het Europeescho conflict, kort zijn en de tot nu too gevolgde politiek van vastberaden waakzame onzijdigheid zullen bevestigen. Men fc- - 'touwt in de wandelgangen van te Kamer deze ongewone openlmrtlg- (boid als een bevestiging van het fci'i, dot de regeoring zeker meent te zijn van de groote meerderheid. DE DUITSCHE PERS OVER DE RIJKSDAGZITTING. De verschillende Duitsche bladen (Schrijven over de Rijksdagzitting. De „Lokal Anzeiger" zegt: Opnieuw hoorde de were'd dat het geheele Dult- eche volk eendrachtig achter de re- geering staat en met vreugde bereid la tot aüe offers welke verlangd zul len worden. Andere bladen uiten zich ougeveer in gelijken geest. In de „Vorwarte" publiceert het bestuur van de sociaal-democratische fractie in den Rijksdag de verklaring, dat de afgevaardigde Liebkuecht te gen l»et gebruik in ondanks het be sluit van de fractie tegen de oorioga- credieten stemde Het bestuur be treurt deze inbreuk op de partijtucht, waarmee de fractie zich nog nader ten zeerste zal bezig houden. Binnenland Net vorzet van Belgisohe geïnterneerden In Zeist. Men meldt aan de „N. R. Ct." In de laatste dagen bestond er eeni- ge gisting onder de Belgische geïnter neerden te Zeist. Toen het electriach licht Woensdagavond uitging, was do ontevredenheid vrij algemeen ('t Al gemeen Handelsblad meldt, dat de electrische geleiding werd doorgesne den.) Donderdagmorgen om half ne gen kwam het tot een formeel op- joer. Er werden ruiten ingeslagen, ton nen bier ingetrapt, en er ontstond 'n groote drang naar den uitgang. Toen de geïnterneerden het kamp wilden ver'aten, werden zij tot zes maal toe gewaarschuwd, zich rustig te houden en geen pogingen aun te wenden lot verzet. Toen deze sommaties niet hielpen en beantwoord wgrden met gejouw, werd er ten slotte gevuurd, met het gevo'g, dat er 7 douden vielen en 23 personen werden gewond, van wie 4 vrij ernstig. Daarna keerde de rust weer. Van andere zijde meldt men aan dn biad Ledigheid is des duivels oorkussen eu tevens eeu van de hoofdoorzaken van de relletjes, die Woensdagavond eu Donderdagochtend plaats hadden in het kamp van geïnterneerde Bel gische militairen bij Soesterberg, waar het in de laatste dagen al meer en meer giste. Een andere oorzaak in tiet bezoek van vrouwen, dat reeds niooei worden ingeperkt. Woensdag trachtten drie of vier geïnterneerden hun vrouwen te vergezellen in bur gerkleding. De dienstdoende wachtmeester der Belgische gendarmerie hie'd hen to gen en waarschuwde den officier der Nederlanjdsche wacht.. Er ontstond tumultde gendarme werd nader hand mishandeld, en later werden de daders gestraft. Iu den laten avond van Woensdag en in den vroegen morgen van Donderdag heeft de cantine het moeien ontgeldenvoel werd er in vernie'd, veel bedorven. De wacht van 200 man, intijds ver- eierkt, kwam tuaschenbeide en was ten 'uatste genoodzaakt te vuren. Er vielen zes dooden, tien man werden ernstig en twaalf licht gewond, die onderscheidenlijk naar het militair hospitaal te Amersfoort en naar het 6t. Elisabeth's ziekenhuis werden overgebracht. De Nederlandsche wacht ia er af gekomen zonder leteel van beteeke- nis. Blijkens nadere ambtelijke Berich ten, bodraagt bij het oproer in het internceringskanip te Zoist onder de Belgische geïnterneerde onderof ficieren en manschappen het getal dooden 6 en dat der gewonden 15. Commandant van het kamp is d« gepens generaai-majoor dor artil lerie Knel. Er ligt voor do bewaking van het kamp te Zeist een bataljon infante rie. Een verslaggever van 't Alg. Han- de'sblad die ter p'.aalse con onder zoek instelde. 6chrijf< nog: Aan de mededeelingen, <1le wij na mens overste Collard, commandant van do bewaking van het tn-ternee- ringodepót, ontvingen bij monde van diens adjudant, luitenant K. P. Inne mée, die ons ontving in hot kamp der bewakinirstroepen, waar een viertal, ambulancewagens wachtten op het transport der lichtgewonden do zwaargewonden waren roods Don derdagmorgen naar het hospitaal te Amersfoort vervoerd ontleenen Wij Woensdagavond reeds hoe rechte onder de Be'gen van het eerste der intenveerïngsdepóts, waar 0000 Bel gen vertoeven, oen oproerige stem ming. Des middags hadden drie Bel gen getracht tc ontvluchten in bur gerkleren, maar hun toeleg was ontdekt en zij werden gearresteerd. Omdat deze drie mannen terstond in provoost werden gezet, was dé op winding onder de Belgen groot. Ilun ontevredenheid sproot verder voort uit het feit, dat zij niet met hun vrouwen mochten uitgaanbo vendien werd de consumptie in de caritine te duur gevonden. De gemoe- deren geraakten dien/tengevolge Woensdagavond zoo verhit, dat de Belgen de hulpcantine bestormden gij de ruiten van dat gebouw ingooiden Tot 11 uur was er sectie-versterking. Onder commando van de luitenants Valkhof! en Innemée werd gepatrouil leerd en het gelukte, do rnenschen langzamerhand rustig naar de barak ken terug te krijgen, zoodat de ver sterkte sectie weer kon inrukken en naar bed gaan. Er waren, ter waar schuwing van de mannen, enkele schoten in de lucht gelost De gewone wacht, 48 man sterk, bleef gedurende den nacht, die geheel rustig verliep, posten, 's Avonds was ook bericht ge- ©tuurd aan overste Collard. die met een paar officieren naar de Belgen toeging om met hen te spreken en ze wat te kalmeeren. Donderdagmorgen omstreeks 10 uur vernam luitenant Innemée op zijn bureau, dat er geschoten was, en oen luitenant, die per fiets van Amersfoort het kamp naderde, ver telde hem, dat het gejoel en go- schreeuw der ontevreden Belgen op den weg duidelijk was te hooren. In derdaad waren de mannen wederom opgedrongende grootste schreeu wers bteven op deoi achtergrond etaan. Men kon hier alleen kras op treden, want herhaaldelijk waren de mannen gesommeerd om hun oproer Ie staken. Zij hebben. Donderdagmor gen weer de cantine bestormd en cho colade en koek daaruit gestolen in grooten voorraad, daar de pachter af weztg was sinds de verwoesting Woensdagavond aangericht, Ron ooggetuige van het geval ver telde ons het volgende: Een peloton ongeveer 20 man sterk, onder aan voering van den luitenant Mal'inck- rodt. die Donderdag piket-dienst had, sommeerde de Belgen viermaal om rustig uiteen te gaan. De Belgen dron gen eciiter op en riepen den Holland- echen soldaten allerlei tartende woor den toe, hieven de handen omhoog en riepen„Gii durft toch niet schi» ten! De Hollanders durven niets!" Toen, na vier keer gesommeerd te hebben, gaf luitanarte Mallinckrodt bevel een salvo af te vuren op de ©chreeuweiixte menigte. Het 20 man sterke peloton vuurde twee salvo's af, waarop naar schatting van don ooggetuige, een 35-laJ gewonden neer violen. waaronder ze« dooden. De Bel- 'gon vlogen verschrikt uiteen. Donderdagmorgen, terstond nadat hij in kennis was gesteld met het ge beurde, bracht generaal Knel uit Amersfoort een bezook aam het kamp. Na op de hoogte te zijn gebracht van hot gebeurde, betuigde hij zijn te vredenheid over de wijze van optre den in deze. In het kamp -der Belgen was Don- derdaguaiinddag volkomen rust weer- gekeerd De mannen etaan, met een uitdrukking van verslagenheid op hun gelaatstrekken, in groepje© bijeen an vertellen hun familieleden, die hen op dit uur mogen bezoeken, wat dien morgen zich binnen de afrastering heelt afgespeeld. Nader verneemt 't Hbld. dat luite nant Mallinckrodt het bevel tot vu ren niet eerder heeft gegeven dan na 10 of 12 maal de Belgen te hebben gesommeerd. Zij hieUivn echter niet Oy met liuu tartend geschreeuw en het aannemen van een dreigende hou ding, eii gingen zeifs zoo ver, dat zij den luitenant, toen hij zich omwend de, met steunen wierpen. Verder dient nog te worden medegedeeld, dat reeds voordat de luitenant overging tct het nemen van den uitereten maatregel, enkets Belgen in arrest werden ge steld, die betrapt waren op diefstal uit de bestormde eu geforceerde can tine, waaruit zij ontsnapten met f.e&ohjes bier in de band. Gm vier uur Donderdagmiddag wa3 het bekend, dat 8 dooden waren ge- vaheu. Eén zwaar gewonde Belg was nog in operatie in het hospitaal te Amersfoort, waar toen 5 licht gewon den werden verpleegd. Meer lichtge wonden werden nog m het ziekenhuis gebracht. Donderdagmiddag waren op het bureau van overste Collard aanwezig de officier van justitie uit Utrecht met den griffier en nog .een tweetal lieeren van het parket. Luitenant Mallinckrodt en overste Collard had den met hen ©en langdurig onder houd. Eon Tclegraaf-corr. meldt, na een opsomming voaa grieven: De belhamels van dien tegenstand waren hoofdmkel ijk mannen, van de genie en Jagers. Eigenlijk maar een kJoiia groepje, maar van wie iedere man lawaai maakte voor zea Het waren meest allen Walen, zoo zeiden o.os de Nederlondseh© sol daten, en mei 'de Walë» hdbbdn we liier nooat zoo goed kunnen opschie ten. Die mensduan verstaan ons niet, wij verstaan hen niet, en zoo kwam het met hen steeds gemakkelijker tot misverstand don met do Vlamingen, met w ie we 't hier altijd beet hebben kunnen vinden. Klaagden ze ook niet over het oten en over het logies? vroegen we oen sorgoant, die ons al oen bijzon der heldoren kijk op hel gebeurde bleek te hebben. In 't algemeen niet. Ik meen zeHs, dat ze zeer tevreden waren, vooral over het voedsel Wat het ver blijf aangaat... ja, dat was nog niet zooal3 het hoort, en dat is l»t trou wens nog nic„ maar eigenlijk zijn zij nog boter gehuisvest dan wij zèlven, en dat zagen ze ook weL Zoo mopper den ze niet weinig, verleden week, toen ze, na een lieelen dag in do sneeuw te hebben rondgeloopen, met hun doorweekt» kleeren naar bod moesten, maar... dat moestem wij zel ve» 'toch óók! Neen, daarin ligt de groote oorzaak niot... En hebben ze dan nooit eens een delegatie gevormd of zoo iels, om hun grieven te formuleeren en ze dein com mandant bekend te maken? Daarvan is niij niets bekend. Het zou anders wel het verstandigst ge weest zijn. Nu beklaagden ze zich wol eens over oen en ander bij: hun eigen officieren, docih dezen haalden dan meestal maar hun schouders op cn zeiden ,dat zij daaraan niets verhel pen konden. Onze impressie is, dat velen dor Bel gische soldaten daar erg begonnen te lijden onder den demoraliseerenden Invloed van een eentonig, onaange naam en nutteloos leven, en dart ze, na zich om een boel allerlei diverse kleinigheden, ten slotte zóó erg ver ongelijkt zijn gaan achten, dat op ze ker moment maar één incident meer noodig zou zijn, om hen uit den baad 'ie doen springen. Dat incident werd uitgelokt door het defect raken van de electrische verlichting. Woensdagavond. Het Is niet juist, da'i rij zélven een kakel zou den «loorgcsoeden hebben. Integen deel, meenden vele» hunner, dat men hen opzettelijk, om hen te plagen, in Iret donker zette. Vélen verlieten hun tenten en maakten een kabaal, waar hooren en zien bij vergingen. Sommi gen moeten zelfs geroepen hebben, dat. zij het boeltje dn brand zouden steken. In de verwarring werden dirie bel- hamels gearresteerd en naar d» pro voost gebracht. Voor éénen van hen achtten de oproermakers deze straf 'ten eanenmole onverdiend, en tot gis termorgen toe eisahten ze nog niet veel rumoer diens invrijibaidslellimg, Als bot rumoer zoo een, uur of wat geduurd had, werd het stilaan toch weer rustig. Bij den eenen na den an deren eisch'te de slaap z\n recfliten eu, j om tien uur, toen boven het kamp de voUamaam zoo stilstond en alleen... li .i zal wel zeker géén der schild wachten al was het daarstraks nóg zoo warm geJoopan gedacht heb ben, dat de nieuwe dag een zoo ont zettend drama brengen zou. Donderdagmorgen waren ander maal een aantal geïnterneerden te hoop geloopen, voornamelijk bestaan de uit dezelfde personen, die Woens dagavond onrust in het kamp hadden veroorzaakt. Zij bleven volharden bij hun besluit, niet aan het werk to gaan, waren met eenige honderden en plakten saam bij de soldaten- cantine der geïnterneerden. Ne enkele ruiten der cantine te hebbee verbrij zeld, rolden zij de vaten met bier naar buiten en sloegen er de bodems uit. In schako's, politiemutsen en klompen werd het bier opgevangen de klein ste groep, de belhamels, dronk* zien aan het gerstenat een halve roes cn was voor geen overreding vatbaar, ook niet toen de 2de-Iuitenant Mal linckrodt, van het piket ("t zal onge veer half elf zijn geweest) hun toe riep, dat de lawaaimakers kalm naar hun barakken moesten gaan. De luitenant stond met zijn piket detachement, in het geheel 14 man, in het looppad vóór het Belgenkainp en was door prikkeldraadversperring vnn dat kamp gescheiden. Hij trachtte do rumoerigst/en van de Belgen tot be duren te brengen, zijne woorden had den echter een tegenovergestelde uit werking. De Belgen scholden onze manschappen voor Kwatta-soldaatjcs, Icelijlce moffen en smeerlappen. Lui tenant Mallinckrodt, door zijn verblijf in Albanië voor geen klein geruchtje vervaard, wierp zijn sabel over liet prikkeldraad, sprong daarop over de 1.60 M. hooge versperring en schort, ter waarschuwing, zijn revolver in de lucht af. Een nog luider gejouw van de zijde der Belgen volgde, waarop het com mando „Aan 1" aan ons detachemert werd gegeven, onmiddellijk gevolgd door het commando „Zet af I" Jullie durver» niet!" schreeuwden de Belgen. Enkelen hunner spreidden do armen uit. roepend»„Schieten jullie maar als je durft 1" Nadat de luitenant, naar ons werd medegedeeld, nog enkele malen ge- somniocrd had. om uiteen te gaan, klonk het ,,vuur"-oommando, onmid dellijk daarop nog eenmaal herhaald. Er violen 22 Belgen, waarvan vijf onmiddellijk dood waren, en 17 ge wond. Van de gablesseerdeu stierf cr één bij het overbrengen naar liet veld hospitaal, twoe in den namiddag in het. hospitaal te Amersfoort en gister avond moet er nog één aldaar zijn overleden. Toen de Belgen hunne makkers zagen vallen, stoven ze uit elkaar, en kropen zelfs over den grond, om het gevaar te ontkomen. Luitenant Mallinckrodt riep hun aan: ,,Kom hier, raap je kameraden op 1" Onder den indruk van het gebeurdo gehoorzaamden de Belgen en brach ten do gewonden naar het veldhospi taal. De dooden werden in de wacht ge dragen en in den namiddag naar Amersfoort getransporteerd. Zo wei den uit het wachtlokaal gebracht van oen zij dé, moeilijk van Bel kamp der Belgen uit zichtbaar, om niet noode- loos gevoeligheden op te wekken. Een aantal Belgen hadden do over brenging toch bemerkt en bracht sa- iueorena don dooden een laatstcn groot. Er is geschoten met patroon No. 2, do zoogenaamde wachtpatronen or werden voor het meerendeel buik-, hoofd- en liartwondon toegebracht. De godooden zijn rnenschen van oudere lichtingen en :n den leeftijd van 90 tol 35 jaar. Van de eigenlijke belhamels moet slechts ccn enkele zijn getroffen de anif de ongeregeldheden geheel on schuldige slachtoffers ontbreken ook hier niet. Do kleermaker van de geinternecr den, oen Belg, zat rustig in zijn tent te werken, toen hij een kogel in het ach- t or hoofd kreeg en op zijn plaats dood bleef oen andere Belg stond mot een zijner superieuren te spreken, toen een kogci hein, gelukkig niet ernstig, verwondde. Het gebeurde verwekte in het kamp groote consternatie, onmiddellijk ie liet onderzoek begonnen en verscheen generaal Knel, uit Amersfoort, com mandant van het kamp. Na zich to heb lion luten uiteenzetten wa'. er was gebeurd, verklaarde hij luitenant Mallinckrodt, dat deze niet anders luid kunnen handelen. .Do Minister van Oorlog verwacht een uitvoerig rapportover het gebeul de de Belgische consul te Utrecht was Donderdagmiddag reeds in hot kamp en heden wordt bezoek ver wacht vanwege de Belgisclie legatie in Den Haag. Eon tragisch geval is wel, dat bo den \oor bezoek arriveerde do vrouw van een der gedooden. Ook do Teil bevestigt tenslotte dat or 6 dooden en 15 gewonden zijn. BRAND. Woensdagavond is onder Valkena- waard bij Eindhoven, de groote boer derij vnn den landbouwer v. d. Don gen totaal afgebrand. Vijf koeien, 4 kalveren en veile varkens kwamen lm do vlammen om. Van den inboedel is niets gered. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. AANVARING. Het as. Batjan van de maatschap pij Nederland' van Java via Londen naar Amsterdam kwam op do roede van Duins in aanvaring met een voor anker liggend stoomschip. De Batjan is met hoog water bij Deal op het strond gezot. E-en telegram door <?c Maatschappij ontvangen meldt: Be manning alles wel. DE STAATSLEENING. Men verwacht dat de eerste ster- tingstarmija van die aanhangig© Seaatskcning 8 Februari zal worden voorgesteld. ONGELUKKEN. liet 5-jarig dochtertje van J. A. in het Leursch» straatje te Etten (N.-B.) i« door het vlam vatten der kleorea. waarmede het kind te diicht bij de ka- dbel kwam. zoodanig verbrand, dat het weldra aan de bekomen brand wonden bezweek. HERZIENING AUTEURSWET. Do staatscommissie ter voorberei ding van de herziening van de over gangsbepalingen der Auteurswet 1912 is door den minister van justitie, mr. Ort. goTnstiïïeerd- 'T VRAAGSTUK DER BELGISCHE VLUCHTELINGEN. 't 'fweede-Kamerlid de heer P. Olto, heeft een rei» door België gemaakt en schrijft thans in "t Alg. Handelsblad o.a. „Zoo bestaat dan in België gebrek aan woningen, gebrek aan levensmid delen, gebrek aar- werk, en een druk kende overheersching. Bedenkt men daarbij, dat op tal \an p'aat&en een absolute desorganisatie heerecht, om dat de bestuurders der gemeente ge vlucht en op onverantwoordelijke wij ze nog steeds afwezig zijn, of in gij zeling verkoeren, en de waarnemende functionarissen bij de volstrekte on mogelijkheid van verkeer met een centraal gezag of onderling geen over leg kunnen plegen, dan vaH het niet moeilijk, de vraag te beantwoorden, of de vluchtelingen naar hun haard steden terug kunnen keeren. Op de gemeenten buiten de breede strook, waarlang® het Duitecha leger optrok en in het meerendeel der steden wel, maar Ln de overige plaatsen niot. Ziedaar hel antwoord. Moeten wij hen, die wel gaan kun nen, dan daartoe aansporen? Het mag we'Hcht overbodig worden ge acht Wie een huis of inboedel of een nering hebben achtergelaten, wor den door de omstandigheden wel tot terugkeeren genoopt voor plundering of diefstal zijn zij alleen wanneer zij thuie zijn veilig, 't verloopext van hun zaak kan alleen door hun aanwezig heid worden belet. Ambtenaren moo ter! teruggaan willen zij hun betrek king niet verliezen. Burgemeesters en Schepenen mogen niet nalaten, de belangen der hun toevertrouwde be volking zoo spoedig mogelijk weder om te gaan behartigen. Do gegoede bevolking zal beseifen, dat haar af wezigheid voor de achtergeblevenen een ramp is, in allertei richting, die langs werkloosheid en armoede, el lende en verbittering, tot opstandig heid leiden kan. Wie onder hen niet gaan, ook wan neer zij goed zijn ingelicht, moeten liet maar zeivan weten. Als een aan sporing niet overbodig is, dan is zij allicht ongew«fi»cht, zoo niet onver antwoordelijk. of voor het minst on doeltreffend. Onverantwoordelijk of ongowonecht tegenover hen, die uit gerechtvaardigde vrees voor den Duit- schen dwang hun land moeten blij ven mijden, of die uit verklaarbaren angst voor een herhaling van door gestane oorlogisgruweten nog niet te rug durven gaan; ondoeltreffend te genover die arbeiders en armlastigen, die weten, dat zij in hun woonplaats toch geen werk zullen, kunnen vinden, die niet zonder grond aannemen, dat zij het hier allicht niet minder heb ben dan thuis. Wij moeten dezen maar op den koop toe nemen bij do honderden, die ntet terug kunnen gaan, omdat zij éën huisvesting, geen hestaanemfd- eten, geen eten zulten vinden." Verder betoogt de heer Otto dat de nrmo zwervelingen eenvoudig maar goed gohuiavest moeten worden. Thans is verschenen het officieele rapport van de heeren P. Otto en Ph. v. d Vos over den terugkeer van Bel gische onderwijzers. Zooate we reeds eerder opmerkten, komen zij niet tot een bepaalde conclusie. Zij geven oen breedvoerige uiteenzetting hoe zij de toestanden in België vonden. Over 't algemeen stellen de Duitsche auto riteiten prijs op den terugkeer der onderwijzers. Belgische autoriteiten waren verdeeld in hun opvatting over de wenschelljkheid van den terug keer der onderwijzers. Aan 't rapport ontleenen we de vol gende passages „Deze tegenstrijdigheid maakt het geven van een advies aan de uitge weken Belgische onderwijzer» uiterst moeilijk. limner© dezelfde tegenstrij dige o vei wegingen, die de autoriteiten geleid Jiébben tot hun tegengestelde opvattingen, zu'len de onderwijzers leiden tot verschillende beslissingen. Daar komt nog bij, dat de plaatse lijke adviezen zeer verschillend zijn." .,Er zijn plaatsen die geheel in puin liggen, waar geen bevolking, of zoo goed als goen bevolking xneer is; daar worden de scholen niet heropend on de onderwijzer© niet terugverlangd, Maar cr zijn or ook, die hoewel ver schrikkelijk vernield toch nog woning voor oen deel der bevolking bieden, waar men do scholen heropenen wit, zij liet in oen van de opgelapte ruï nen." t Is echter duidelijk, dat een algo- mcouo verklaring omtrent de opvat ting der gemeentebesturen aldus met te geven ia. Alleen dit kunnen wij vaststellen, dat men overal waar dit maar ©enigszins mogelijk is de scho ten wensciit te heropenen en dus de onderwijzers terug te hebben. TWEEDE KAMER. Men seint ons uit Den Haag: De Kamer heeft besloten Dinsdag eenige ontwerpen in de afdeelingen te onder zo ke.i en daarna de opennare hau ling te doen geschieden en de behan deling van eenig belangrijk ontwerp, waarschijnlijk de Leenïngswet He den werd het debat voortgezet over het voorstel-Meodels. De Minister van Justitie verklaarde, dat de rejeering zich vooralsnog onthoudt van hot uit spreken van een oordeel, zoolang de Kamer niet beslist en do Raad van State niet goiioord is. De Minister gaf overigens nadere inlichtingen over don stand van hét woningvraagstuk. De toestand wekte ai om bevrediging, de-nk zij den arbeid der otauncomitó's en do medewerking der huiseigena ren. Aanvulling van de wettelijke bepa lingen van de uitwinningswet is nog niet noodig gebleken. Daarna werd het voorstel-Mendcls door de lieeren De Visser, Van IJzen- doorn bestreden, op grond, dat do druk der tijden vooral op den midden stand rust., en er geen reden bestond, uitsluitend voor de arbeiders to zor gen. Do lasten moeten gelijkelijk op allen gelegd worden. Het voorstel schiep een onmogelijken rechtstoe stand Do heer Spiekman verdedigde het voorstel-Mendels, verklarende dat de arbeiders alten geduld hebben ge toond, maar aan het einde daarvan zijn gekomen, en de verwachtingen, door de Regeering en het Nationaal Steuncomité gewekt, bij de arbeiders niet zijn vervuld. De beloften zijn niet nagekomen, ook niet ten opzichte van do huurbons. (Reeds in een gedeelte van ons vorig nummer opgenomen). Nad. t gisteren de heer Spiekman met tal van feiten en cijJers, omtrent den ioeSk-and, speciaal te Rotterdam en Amsterdam, de noodzakelijkheid ooner wettelijk» voorziening in den geest van het voorstel-Mendcls nader had aangetoond, werden de bezwa ren, in do redo van gisteren van den lieer Van Wijnbergen, uit juridisch, technisch en sociaal oogpunt tegen dit voorstel aangevoerd, nog eens door den lieer Beumer uiteengezet. En deze spr. verbaasde zich vooral over 't ini tiatief vo.n socialistische zijd.©, nu de S. D. A. P. pas te Zaandam een drie- tol loden had geroyeerd wegens wan betaling van oou'iributae. Maar de lieer Duys sprak dit tegen; hot was wegens oivverschLLligiheiid an omwil, niet wegens onmacht om te betalen dat die leden wérden geroyeerd. Door den heer Troelstra werd het voorstel daarna met warmte verde digd. Hij bracht den heer Mandeis hulde voor zij» moed om de zaak aan te pakken en wees op 't politiek be lang, dat er in gelegen was om in de zen tijd van ontbering voor ons gehee le volk, de berusting in de te brengen offers tc bevorderen door die althans voor hen, dl» in t algemeen landsbe lang gedwongen zijn hun zaken en ar- beid in dcil steek te laten, met hun gezin tc beschermen tegen dakloos- lMdd. Niet het getal uitzetvingen, maar het gevaar, do angst daarvoor moest den noodtoestand bewijzen en do spreker drong er op aan om, zoo er Juridische en technische bezwaren waren, .e trochlea door wijziging die wej te romen of alt/hans, zij hel door een motie te trachten het debat te doon eindige» met een posivief recul- toat Ih den late» middag kwam de heer Mondeis aan het woord om zijn voor stel te verdedigen. Hij bepaald» zidh tot de inleiding ven de lange rede die hij heden hield. De oppositie had hem geenszins ver zwakt in zijn ovWjuLginjg dat zijn voorstel noodig, juridisch juist eo technisch uitvoerbaar was. Hij toon de tegenover dién hear Van Wijnber gen vooral aan dat heit nemen van het initiatief In deze politiek gepast, be hoorlijk noodzakelijk was om tot een onafwijsbaar gewensdhte regeling te komen, die geheel in overeenstemming was èn met ons recht speciaal d» uitwinningswet èn met de eischen van. dien noodtoestand der arbeidende klasse» Heden zette hij dit verder uiteen. Uit de Omstreken SCHOTEN. RAADSVERGADERING. (Donderdag 3 December). De Raad vergaderde Donderdag avond onder voorzitterschap san Ltur ge meester F. F. F. FüHRHOP. Afwezig was de heer VERKOOY doch do Raad wachtte wet vergade ren, totdat do heer Verkooy aanwezig was. Naar aanleiding van de samenstel- iing der notulen, waarin de Gemeent» Secreturis had geschreven de heer Schuurman, als jurist, enz., stelt do lieer SCHUURMAN een motie van afkeuring voor ten opzichte van de samenstelling der notulen, die niet objectief de handelingen van den Raad weergeven. Immers, de qual'fi- catie„ais jurist" is een subjectieve quallficatio van den Geincente-Secre taris en heeft blijkbaar ten doel, zegt do heer Schuurman, om mij af te kamman. Dat is niet toelaatbaar. Als straks deze Gemeente-Secretaris heen gaat, als hij elders hooger salaris kan krijgen, kan zyn opvolger wel do Rechtsche Raadsfractie als mikpunt nemen. Dat zouden wij ook niet too- lftteu. Na ©enig» discussie tusschen dea VOORZITTER en den heer SCHUUR MAN over het tijdstip van behando- ling der motie, deelt de heer Schuur man mee, dat hij deze zaak wcnschl beschouwd to zien als een persoonlijk feit, dat alle ander» te behandelen za ken op den achtergrond dringt. Do motio komt in behandeling. Den hoer ÏIOOY viel de bedoeld© rjuulificatie ook'als onjuist op. D© heer Schuurman heelt iets gezegd als „Juridisch vind ik dit voorstel, enz.". De heer Schuurman had nu rectificatie der noiuten kunneu ver zoeken. Dit doet hij niet, maar zoekt cr iets achter, namelijk dat de Ge meente-Secretaris hem een hak heeft willen zetten. Dit nu is niet juist. Het is niet te gelooven, dat de Secretaris dit gedaan heeftmaar al bad de Secretaris het met opzet gedaan, dan heeft de lieer Schuurman daartoe aan leiding gegeven door vergadering op vergadering kleinigheden te zoeken om aanmerkingen op den Secretaris to maken, zelfs dan wanneer niet de Secretaris, doch B. en W. voor een zaak aunsprakclijk zijn. Toch zou een dergelijke handeling niet door den beugel kunnen, maar spreker is niet overtuigd, dat er opzet in het spel is. Daarom zal hij stemmen tegon de motie. De heer VERKOOY zal vóór de mo tio stemmen, omdat hij gesteld is op objectieve notulen. Do hoer SCHUURMAN zegt, dat hij gezegd heeft „Als men zich op een juridisch standpunt stelt". Dit is iets anders. Dat hij aanmerkingen maakt op den Secretaris, komt omdat de Voor zitter meermalen heeft verklaard iets niet te weten. Daaruit blijkt dus, dat B. en W. op den Gemeente-Secretaris moeten afgaan. De VOORZITTER verklaart zich niot uitgelaten te hebben, als de heer Schuurman zegt. De heer SCHUURMAN Laat u dan de notulen voorlezen. Do motie-Schuurman wordt ver worpen met 7 tegen 5 stemmen, die der heeren Wolff, De Vries, Cobeleus, Poth, De Graaft, Uooy en Verton. Bij do ingekomen stukken was een nummer van het orgaan „De Morgen zon". Dc lieer SCHUURMAN stelt voor, om B. en W. uit te noodigeu het rap port inzake het voorval met het echt paar Lobbes aan den Raad over te leggen, omdat vermoeden beslaat dat er een onjuistheid is begaan omtrent het tijdstip, waarop deze zaak is voor gevallen. B. en W. stellen voor, om aan dit verzoek te voldoen. De heer SCHUURMAN stelt verder voor, B. en W. te verzoeken aan te vullen het rapport van den politie agent Couwcnhoven inzake de beje gening van het echtpaar Lobhes door den politieman in bijzijn van den Burgemeester en anderen. B. en W. stellen voor, om dit voor- stol voor kennisgeving aan te nemen. Do heer SCHUURMAN dankt voor het ©erste, maar is met het tweede advies niet tevreden. De houding van dea veldwachter Couwenhoven is cor rect, maar altijd volgens zijn eigen rapport. Het is wenschelijk, daarover ook de getuigenis van anderen te hooren. De VOORZITTER merkt op, dat B. cn W. geen handelingen kunnen doen, die op het terrein van den Burge meester als hoofd der politie liggen. Do lieer SCHUURMAN betreurt, dat de Voorzitter zich daarachter ver schuilt. De VOORZITTER zegt zich niot te verschuilen. Hij is zelfs bereid, als hoofd der politie aan het verzoek te voldoen, omdat hij geen klad wil la ten rusten op een politieman. De zaak ;s echter, dat B. en W. daarineo niets te maken hebben. De heer SCHUURMAN dankt voor do toezegging. De houding van den Buigeinoester is echter anders don ivnige weken geleden, toen hij nadere inlichtingen weigerde. Do VOORZITTER zegt niet te vol doen aun een verzoek van den Raad. Ilij doet dit uit vrijen wiL De heer VERKOOY dient nu een amendement in op het voorstel- Scliuunuan, om deu Burgemeester uit to noodigeu tiet rapport aan te vulleu. De heer VERTON acht dit amende ment overbodig, nu de Burgemeester reeds een toezegging heeft gedaan. Hot voorstel u.oake overlegging van liet rapport wordt zonder stemming aangenomen. Ilot amendement-Vorkooij wordt aangenomen met 6 tegen 5 stammen, die dor lieeren De Vries, Cobolens, Poth, Wolff en De Gruaff. Do wethouder Verton stemde blanco. Do heer SCHUURMAN trekt nu zijn voorstel in. Een lx> u waan v ra a g van don lieer Turkenburg voor den bouw van vijf huizen aan do Schalkburgerkad©

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6