De Europeesche Oorlog. TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 5 DECEMBER 1814 Parijsche Brieven (DE ZWAARSTE LAST.) Hot ie aan hel uiterste einde van een langeji corridor, dat rich, in het hospitaal „La Charité" de zaal be vindt, die gereserveerd ia voor de ge wonde militairen. Wij zijn, uit het duister gekomen, ineens ve'blind, wanneer, de deur open, de heel blan ke, netto en wijde zaal onze blikken mot k'aarhoid vult Ik heb een oogen- hlik geweifeld om mijn oogleden op te heffen, daar ik te veel ellende be vroedde maar het zijn lachen, kre ten van vroo'ijkheid, die mijn ooren op zonderlinge wijze treffen. Hoe nu? Is het dus, zoowel vóór als na den veldslag, overal dezelfde en overwin nende Vreugde? Wit als sneeuw twee rijen bedden langs de wanden, dnnrlusscheix een lichte rij tafeltjesToch zijn het daar mannen, die hard beproefd zijn geworden, die tegen zich het wanke lend gewicht hebben gevoeld van val lende lichamen, die zeiven gevallen zijn. onder bloedverlies. Herstellen den ontvangen ons. komen ons moei zaam tegemoet, de een zich voort slepend op krukken, de ander met den linkerarm in verband. Zij be groeten ons met groote kinderlijke vreugde, leiden ons vervolgens bed tot bed, naar de kamera dei alle bedden zijn hoofden opgericht, bleek, eer weinig starend van veel ge leden te hebben, maar hoe ge'ukkig zijn zij, dat men hen kornt opzoekenI En naar hun oogen kijkend het is als het kijken naar de oogen, plot seling lichtend, van heel kleine kin deren, dien men bonbons gaat ge ven. Met elk hunner spreken wij eeni- ge rmouten. Hier in dit bed no. 1 is het e^n arme jongen, die gisterenmor gen is geopereerd. Hij is nog als uit geput. hij heeft veel moeten door staan niettemin glimlacht hij toch, lacht met zijn kameraden, schertst, ziende hoe zij ons omringen, over hun gelukkig lot. Naast zijn bed. naast alle bedden 6laat een tafeltje pakjes tabak, briefkaarten, snoeperij kleine at tentie» van de dames, die er geweest zijn Zij zijn verwend, en zóó, dat wanneer we hun vracen wat zij graag van ons zouden willen hebben, bij een nvuw bezoek, zij lang nadenken en niet3 weten te vinden Zij hebben van a'les. zeggen zij met een dank baren glimlach... Zij ziin gelukkig, zij voelen zich hPrleven in de atmosfeer van ongeruste teederheid. die hen omgeeft De rust In epn bed (sedert twee of drie maanden hadden zij zich niet. np een bed uitgestrekt), do wij- d'nfrsvolle zorgen van elk oogenblik en zie. zij hebben niet meer den star- rpn blik dien huiveringwekkenden blik van al degenen, die van het slag veld terugkomen. Wat verder volgt een ander, mager, hel gelaat bleek en de baard lang. ons met zijn blik vol emotie. Het is een slrijÖ3r van de Aisne, gewond voor den tweeden keer!... Hij is vader van een kleinen jongen van acht jaar, van een klein meisje van zes jaar. Ja, hot was verschrikkelijk., hij me, het schijnt een lange nacht- merrie te zijn 1 De loopgraven, die graven worden, de bommen, de ko gels. Maar het verschrikkelijkste, hernam hij alsof hij tot zichzelf sprak, dat is de bajonet, de charge, mannen op mannenAh! men moet als gek ziin. met moet niets zien, opgaan in de massa. Maar men kome voor een enkel mensch te staan, in Lndividuee- len strijd, als men dan nogal gevoe lig is, neen!Dat is mij overko men Ik had een s'ag gegeven, in de warreling, en toen, plotseling, heb ben hij en ik elkaar gezien, wij kij ken elkander aan, en daar schreeuwt hij me toe: ..Genade, genade, kame raad!Ik ben misschien een slee' t Franse.hman geweest, des te erger, maar opnieuw treffen, onmo gelijk! U is een Franschman geweest, lieel eenvoudig. Ik hernam schroomvallig, daar ik te aangedaan was- O, al die arme soldaten, wat zijt gij Ie beklagen 1 Hij keek mij met groote zachtheid aan, en op een toon van vereering antwoordde hij Neen, niet wij, mannen, zijn hot meest te beklagen. Gij zijt het, die den zwaarsten last draagt, gij, vrouwen Wij, die voort durend den dood bestrijden, wij deu ken niet meer aan het gevaar. Ter wijl wij het huis verdedigen, houdt gij het in ordo, maakt gij het geluk kig. Elk uur is voor u, moeders, ecln- gonooten,-zusters, een uur van anost. Uw gedachten dwalen ver weg en wiegelen ons en belioeden ons... Gij zijt angstig hij liet lezen der dagbla den, en. als de smart in u is, als do dood u iemand beeft ontroofd, zijt gij nóg heroïsch, en wanneer het kind zich Lot u keert en u diiep in de oogen kijkt, ziet liet in u een. grootere lief de, goon tranen want gij zijt do kalmte en de gerustheid. Ziju aandoenmg vernergonde, hield hij mét spreken op hij kon liet, on getwijfeld, niet meer,.,. Als spijtig kondigt de stem van. een waker aan, dat het uur dor bezoeken is afgeloopen. Wïij verlaten onze gast- heeren, met laatste blikken achter waarts, hope in ons, want zij zijn het, di6 ons gesterkt hebben. Ik denk: ja, zij zijn sterk, de kleine FrangaLses, zij zijn stille heldinnen... Zij zijn Spartaansclie moeders, stoi- cijnsche echtgenooten. Zij zoeken de kalmte van beur ziel onder het leni gen van het leed dergenen, die, wel licht, nog zwaarder beproefd zijn; zij zoeken nieuwe geestkracht en de lie- rusting, nijgend naar een grootero smart dan heur eigen smart. EUie barer draagt op bewonderenswaardi ge wijze haar deel van het ongeluk, dat aar. elke deur kan kloppen. Ziehier een brief van een moeder, wier eenig kind op het veld van eer is gestoi-ven. Niets eenvoudig schooners is er geschreven, niets is misschien gevoeld in zuiverder opoffering: „Mijnheer, ik dank u heel oprecht voor den brief, deen u mij wel hebt witlen schrijven. Dank vooral voor de zore. die gij fcébt genomen orn mij met zooveel omzichtigheid de ver schrikkelijke tijding mede te deel en, die mij overstelpt... In dut vreeselijk ongeluk blijft mij één troost over. Zeventien jaar lang heb ik mijn zoon aan alle mogelijke ziekten betwist .Ik heb hem aan dea dood kunnen ontrukken door gesta dige zorgen. Ik ben diep trotsch er in geslaagd te zijn, hem te behouder om hem in staat te stel Ion, voor hel vaderland te sterven. Daar is rnijn groote troost...'' Jonge meisjes en kind&reQ zeiven brengen hun. deel van toewijding aan het - schooae Frankrijk. Ik ken een kiem meisje van acht jaar, onder zoo vele andoren, die met eon aandoen lijke naarstigheid onophoudelijk klei ne vierkante stukken wel breit. Het etensuur zou dikwijls voorbijgaan, indien er geen moeder was om er liet kind aan Ve herinneren. Deze vier kantjes, daarna vercenigd, worden wanne dekens, die daarheen gaan, waar onze soldaten slechts een. hui ven, ijskouden slaap slapen, In de loopgraven. liet is onder allen, als om strijd, een aelfde gedachte om z:ch toe te wij den, om nuttig to zijn; een wakkere werkzaamheid is in. hen. Ziehier, zoo bij toeval op st.ra.at waargenomen, eeli bekoorlijke trok van oen kleine Parisienne. Het is in de Rue Notre- Darne-de-Lorette, dot een zwaar !>c- vracht voertuig moeizaam stijgt, bij oen kromining, niet verder kun. De karrovoerder schreeuwt zijn pa'ar- den toe, do goede beesten trokken met gest relt ten nek tevergeefs.... Man nen kijken toe, denken or hooi omual niet aan, te helpen. Dan, zonder een woord te zeggen,, loopt een heel jongo vrouw naar een der wielen, duwt niet al liaar kracht, tegelijkertijd met een nieuwe poging der bespanning: en het voertuig raakt los, komt weer in gang, terwijl het vrouwtje glimla chend en heel rood heengaat.. De neu, vastgenageld op het trottoir, zeg gen niets, ze kijken naar hun voeten. Sterk uw ziel, en verstevig uw spii ren zoo. zijt gij, gij, „die den zwaar sten last draagt", jonge vrouwen en jonge meisjc-s, die hel nieuwe Frank rijk zijt! WILMA KNAAP. Brieven Dit Eerlijn. Berlijn, 1 December 1014. De vijfde oorlogsmaand begint. Ver en onwerkelijk k'inkt het woord vre de bij liet terugdenken, even verre en onwerkelijk schijnt hij nog in de toe komst, Wel gaapt een diepe kloof tusschen vroeger en nu, verstoorde volksii'usies liggen; daar begraven En tochvergelijkt men de som bere profetieën van allerlei de pen. hanteerende en zelf Duitschers zijn de mannen van vuor den oorlog met datgene wat feitelijk ontstond en is, dan is er reden te over voor het DuiU sche volk trotsch op eigen kracht en aanpassingsvermogen te zijn. Er is niets te hespeuren van da erbarme lijke toestanden, die voorspeld waren, Integendeel, een leger van véle mil lioenen menschen en een volk van nog meer niiilioenen worden nog steeds goed verzorgd en dit kan ook verder geschieden voor een thans nog onaf/denbaren tijd. Industrie, handel en nijverheid liggen niet totaal stil, en de financieele toestand is bevre digender dan de beste kenners van de geldmarkt ooit hadden durven ho pen, De groote factor, die het Duitsche volk in dezen reuzenstrijd he'pt, is aanpassing. Alles is mogelijk, in al les kun men zich schikken, naar ai.es voegt, men zich. Nog voor een half jaar ware hel. onmogelijk geweest in Noord-Duitschland, speciaal in Ber- liju. döor te drijven dat de met ver- sche wittebroodjes gevulde mand van de restaur&nttafeUjes, waar zij ter beschikking der gasten troonden en zoo vaak men dat wen-schte opnieuw gevu'd werd, plaats maakte voor toe gemeten porties, die de kellner tege lijk met de spijzen bracht. Voor een half jaar klaagde men nog steen en been wanneer een tram- of autobus lijn een weinig verlegd werd, zoodat men enkele minuten langer moest !oo- pen dan anders om zijn doel te berei ken. Aan de tradities van comfort en dagclijksche gewoonten liet men niet tornen. Thans echter hegrijpt men dat een spaarzaam omgaan met den graanvoorraad de Duitsche weer kracht sterkt, men klaagt niet omdat de hakkers thans slecnis tweemaal per dag vensch brood mogen hakken, men betaalt enkele penningen meer voor eieren en petroleum, men mist de bananen op straat niet al te zeer en velou hebben bij deze kleine ontbe ringen nog vaak het gevoel, dat kij veel te gering zijn vergeleken bij den ernst der tijden, die daardoor niet diep genoeg tot de harten dergenen door dringt, die hij juist zou moeten lou teren. Dit is natuurlijk niet als een lof zang op ascetische neigingen bedoelü. En toch moet o'ke buitenstaander met eenige fantasie het begrijpelijk vinden, dat de gewonden dte naar Berlijn komen, terug in een leven vol vrede uit die hel op aarde, die oorlog heet, even, als met de oogen knippend tegen oen te schel licht, verbaasd staan over den voortgang van het du- gelijk'sch leven, verwonderd kijken naar de menschën, die zelfs naar dé conicdie gaan. Toch behoeft niemand hier aanstoot aan te nemen, want lichtzinnigheid is het niet, en de offi cieren en.minderen, die 's avonds de eerste rijen van het parket vullen, do borst vaak versierd met het ijzeren kruis en moeilijk gaand op een of twee krukken, doen het dan ook niet meer als zij even over het overweldi gend contrast heen zijn. Vier maanden oorlog. En de indus trie bloeit: Een oorlogsindustrie wel 'iswaar. De leveranties voor het leger brengen millioenen in omloop en niet minder die andere leveranties die in dan vorm van „Liebesgaben" dezer dagen door het gansche volk naar Oost en West gestuurd worden, om <le troepen nog tijdig voor het kerstfeest to bereiken. Hoeveel millioenen paar kousen zijn er wel sinds Augustus gebreid! Op het oogenblik houdt de speciaal daartoe ingerichte tak van den National en Vrouwendienst met minder dan 1700 Heimarbeiteriuneii bazig met breien, in goed verwarmde lokalen, waar Het werk gekruid wordt i door het voorlezen van veidpostbric- vaa of goede gedichten en waarmede oen eetgelegenheid verbonden ia De wol is duur, anders zou een nog groo- ter aantal hier werk kunnen vinden Kousen, poiswanners, bouffantes zijn oveirigens bijna geheel uit het ijverig liefdewerk van talrijke «ouwen, hooggeplaatste en eenvoudige, ont staan. De Industrie heeft met deze soort milde giften niet heel vosl te maken. Destenieer met dio duizenden dingen, die de practische Duitsche geest uitvond, om het leven der troe pen te veraangenamen. Koffie, thee, zelfs cognac en ruiu in vasten vorm, tubes gevuld met hom? cn gelei, bat terijen om op allerlei wijze licht of warmte voort to brengen, liet zijn slechts oen paar .staaltjes van alles, wat in de groote warenhuizen onder het stralend licht der kerstboomkaar- sen op de sold&tc-nkersttafcl s te kust en te keur ligt, en dat met verrukking door groote en kleine kinderen ge kocht wordt Verzen worden gedicht en brieven aan de onbekende ontvangers ge schreven en met dennen takjes en zil verdraden worden poëtische pakken vol materieele heerlijkheden samen gesteld. die door do bureaux der dag bladen en een aantal depot* verza meld cn per auto» naar de vuurlijn ge bracht worden. En zoo actueel is do vervroegde kerstmis, dat, slechts j het doel de kerstpakken v oor de soldaten die ieder zenden wil, zoo practiseh mogelijk tc maken, een ten toonstelling van alle zaakjes die daar toe bijzonder geschikt zijn, gehouden vrordt. Alles wat er ligt is to koop, en ean geheel© klasse van kleine meisjes uit de volksschool, die eiken dag wis selt, verlevendigt het geheel met het gerikketik harer breinaalden, waar over de blonde en bruine kopjes zich zoo ijverig buigen, dat zij zei ven nau welijks iets zien van alle dnikte «u haar heen en alleen maar voor de an denen ec-ii lief en aandoenlijk schouw spel zijn. OP het Westelijk Oorlogsveld De Duitsche staf bericht „Aanvallen van de Franse!>cn op Duitsche troepen in Vlaanderen zijn bij herhaling afgeslagen, eveneens in do streek ten Noordwesten van Alt kirch (El-zus), waar do Franschen aanmerkelijke verliezen hebben gelo den." Het F r a n 6 c h c communiqué luidt „Bij tusschenpoozen was er oen vrij levendig geschutvuur tusscheu de spoorlijn Yperen—Roessclaere en cp den weg van Bocclaere naar Paschcn- daelc, waar do Duitsche infanterie, zonder succes echter, trachtte terrein te winnen. Van do Somme tot in Argoaae was het rustig op het geheel© front. lu Argonne werden verschillend© aanvallen van Duitsche infanterie af geslagen, o. m. te Racomo ten noord- westen van het bosch La Grurio. In Woêvrè en Lotharingen kwamen eeiugo kanonnades voor." Een mededeeling van de Fransche legatie te 's-Gravenhagc luidt „In Belgic valt een vrij levendig onderhouden beschieting te vermel den tegen Nieuwpoort, tégen Lamper- nisse ten westen van Dixmuiden en ten -zuiden van Yperen. Aan de Aisne, in de streek van Craonne en van Reims (door de Duit- schers) ging de dag kal in voorbij. De beschieting van Reims heeft sedert 1 December 's avonds opgehouden. In het Argonncnwoud hebben de Fransclieu vrij hevige aanvallen te verduren. Do Duitschers hebben het vooruitstekend noordwestelijk gedeel te van het Grurie bosch in de lucht laten vliegen. Op den rechteroever van den Moezel hebben de Franschen Lesmeriels be zet, op 4 kilometer noord-oostelijk an Pont a Mousson. In de Vogezen hebben Fransche troepen op schitterende wijze Tête de Faux (ten zuiden van het dorp Bon- hommeDiedelshausen) genomen, hetwelk een belangrijk punt vormt, dat den heuvelkam aan de grens be- heerscht en den Duitschers tot waar nemingspost diende. Terwijl de Franschen voortgaan met in den Elzas vooruit te rukken, hebben zij liet station van BurnJiaupt bezet en zich ingericht op de lijn As- pach—Po ri t d' Asp ach—Bu ril haupt ten zuid-oosten van Thaun." Van 't Oostelijk Oorïogs'ooneel De Duitsche staf meldt „Aanvallen van Russen ten oosten van de Masurische meren zijn met zware verliezen voor de Russen afge slagen. De Duitsche aanvallende beweging in Polen neemt hareu gewonen loop." Keizer Wilhelm is voor een kort erblijf te Berlijn aangekomen. Het Oostenrijksche legerbe- richt meldt „In de Karpathen, West-Galicië en Zuid-Polen bleef het Donderdag in het algemeen kalm. De gevechten in Noord-Polen duren voort." 3 Russische generale staf meldt: Degevechten in de omstreken van Lowitsj duren voort. Belangrijke strijdmachten van de Duitschers, meerendeels troepen in November van het westelijke ooriogsterrein overge bracht, ojienden op 2 December het offensief in het gebied Ljoesomersk Szertsof. Op het overige gedeelte van front langs den linkeroever van den Weichse! zijn geen belangrijke wijzi gingen voorgekomen. Ten zuiden van de Karpathen heb ben de Russische troepen Bartfcld bezet, waarhij zij 8 officieren cn 1200 Oostenrijksche soldaten gevangen na- en en 6 mitrailleurs buit maakten. (Bartfeld :igt in Noord-Hongarije, aan den zuidelijken voet der Karpa then.) Verspreid Nieuws van de oorlogsvelden WAT ZICH OP -T OOSTELIJK OOR LOGSVELD AFSPEELDE, 't. Eerste oordeel is van "t Engelsche blad de „Times", die betoogt. Het is nu wel duidelijk geworden, dat de Duitsche troepen, na den mis lukten aaivval op. Warschau, tcru; trokken naar- een terrein, vaar zij door goed aangelegde versterkingen, en meer in het bereik van hunne ver- 1 ndiingswegenhunne verliezen kon den aanvullen en tevens de Russen, met meer kans op succes konden af wachten Maar toen Hindenburg de kans schoon zag, om eon nieuwe offensieve beweging te ondernemen, liet hij die niet gliippen. Door een aanval op de Russische U'pepen, die uit Warschau tegen hem oprukten, wist hij dezen be- noorden en bezuiden den Weichsol *n ernstigen slag toe te brengen, cn zijn legers opnieuw tot het offensief to voeren. Opnieuw rukte hij nu oostwaarts voort, doch aanzienlijke Russische troepen-versterkingen noodzaakten hem tusschen Lovistj en Lodz den dan slag te aanvaarden. Aanvankelijk waren, de Duitsche troepen daarbij in hel voordeel, maar de steeds aanruk kende Russische versterkingen nood zaakten hem tot den terugtocht. En daarbij liep liij gevaar omsin geld te worden. Van aJle kanten waren de Russen komen opdagen, en de ijzeren ring zou zeker gesloten zijn geworden, zoo niet de Russische generaal Rennen» kampf te laat de hem aangewezen plaats luid instromen. (Reeds is gemeld dut deze Russische generaal ontslagen is red. H. D.) Twee Duitsche legerkorpsen waren bij Breeiny door de Russen bedreigd, noesten zich door de Russische li nie heenslaan. Twee andere leger korpsen weiden afgezonden, om deze breking te doen slagen. Door de opening in de Russische omsingeling, dio door het (e laat komen van Ren- iienkampf's leger was ontstaan, kon den de vier legercorpsen zich met el- r vereernigen, en de Russische troe- verslaan; zij maakten, daarbij een groot aantal Russen gevangen, on ian een aantal kanonnen, zonder ze if oen kanon te verliezen. Do „Times" meent, dat de tweede aanval van Hindenburg op Warschau door den Russischen staf niet vfir wacht werd. De Russen, die een aan vullende beweging op Krakau maak ten, besloten dien niet te staken doch Hindenburg te laten vooruitgaan, om later met hem af te rekenen. Zooals men ziet is dit mislukt. De „Times" acht intusschen de ge heele manier van optreden van den Duilschen aanvoerder generaal Hin denburg ingegeven door wanhoop. De voortdurende drang van Russische zijde wordt toch voor de Duit schers noodlottig. De Russische overwinning nadert haar voltooiing, en de laats:© hoop der Duitschers op ec-n succes ean de Oostelijke grens zal weldra moeten worden opgegeven. Zoo ziet men van Engelsche zijde den toestand in. De Duitsche opvatting vindt men in een artikel van majoor Moraht inhei „Berliner Tageblatt". Deze meent, dat bet Russische plan, om met een geweldige macht op 1e rukken naar de Duitseh-Oo^tenrijk sche grens, verijdeld is. En hij zeg'. Er zweeft een ongelukkig gesternte over de Russische operatieplannen, die daardoor geworden zijn tot een serie van mislukkingen. oor de moderne oorlogvoering is een voor de mobilisatie uitgewerkt plan van aanval een noodzakelijk heid. Vroeger kon dat plan alleen bestaan in de gedachten van den veld heer. Napoleon heeft verklaard nooit een veldtochtsplan te hebben gehad en Frederik de Groote kon zijn eigen chef van den staf zijn. Zij konden hunne successen behalen door do grootheid van hun genie. Maar -la nieuwe tijd eischt een voor de opera tics der reusachtige legers tot in do bijzonderheden uitgewerkt planal moot bij de uitvoering van de oor spronkelijke gedachte steeds rekening worden gehouden met de veranderde omstandigheden. Zulk een plan nu heeft Rusland niet gehad, of tenminste niet ge volgd. Toen het eerste Russische operatie plan werd opgemaakt, geschiedde dit onder den invloed van Frankrijk in Parijs werd de marschroute van het Russische leger vastgesteld, en de grondgedachte daarvan was de krach tige offensieve beweging tegen Duitsohland. Rusland achtte zich daaraan ech ter niet gebonden. Het voerde zijn greote legermacht niet tegen Duitsch- lund, maar tegen Oostenrijk. Hel meende daarbij een gemakkelijke overwinning tc kunnen behalen. Later eerier bezon het zich en ging het eerste plan uitvoeren. Het zond zijn grenstroepen en cavalerie tegen West- en Oost-Pruisen, en liet deze door drie groote legers volgen. Hin denburg sloeg deze Russen achtereen- volgens en dwong ze tot den terug tocht. Opnieuw wierp Rusland zijn legers nu togen Onsienrijk-Hongarije, waar door Hindenburg in staat was ziju tocht naar Warschau te onderne men. Toen nu groote Russische troepen- massa's bij Iwangorod over den Weichsel rukten, trok Hindenburg te- Haarlemmer Halletjes EEN" ZATERDAGAVONDPRAATJE. Mooie uitvoering," zei een nii> lii-kliethebbcr, kwart vóór achten, tot den kastelein, „veel afwisseling en goeie namen." „Zeker," zei de kastelein, „u heeft het zeker wel gezien ik 6peel ook mee." „Jij?" En aandachtig keek hij het programma langs„ik kan je naam nergens vinden 1" „Precies in 't midden," zei de kas telein. „Kijk u maar goed, daar staat rnijn nummerPAUZE. Daar treed ik op als solist „Met begeleiding?" „Zeker. Accompagnement van ke'l- ners, glazen, lepeltjes en zoo meer. Wil u wel gelooven, (hier nader de hij wat dichter en begon voorzich tig te fluisteren „dat het publiek veel liever een van die muziek num mers, dan mijn nummer PAUZE zou missen?" De muziekliefhebber deed er het zwijgen toe, maar kon in zijn hart den spreker geen onge'ijk geven. Hij wist ook wel, dat menschen op uit voeringen zoo om en bij negen uur •droge kelen krijgen, zoodat hun dorst op 't allerspoedigst moet worden ge- lescht. „Krijgt u van dat blazen niet een geweldig droge keel?" vroeg dezelfde concertbezoeker aan iemand, die een boIo op de fluit ten beste gegeven had. „Och nee," zei de musicus. „Vreemd, nadat uw nummer uit !was heb ik zoo'n schrikkelijke trek in een glas bier gekregen." Iemand vroeg aan een drankbe strijder, waarom in de pauze van een muziekuitvoering of schouwburgvoor stelling de menschen het buffet be stormen. „Dat is de drinkgewoonte," zei de drankbestrijder met nadruk. „Ik hield het voor een neiging om de kaken te bewegen, nadat die zoo lang rustig waren geweest." „Neen. Presenteer in do pauze broodjes met kaas voor een stuiver en je maakt geen zaken, wel met bier of koffie of limonade voor een dub beltje. Weet u wel, wat de sterkste spier is van 't heele menschelijke li chaam?" „De biceps of bovenarmspier," ant woordde hij vol overtuiging. „De slikspier, tengevolge van ge stadige oefening." Maar daar was de pachter van het buffet in een welbekenden schouw burg het niet mee eens. ,^>e meu- schen," zei hij, met de zekerheid der welbewuste ervaring, „hebben in de pauze een lekkere teug noodig wegens de aandoening, 'k Praat niet van blij- of kluchtspelen, dóór is voor 't buffet niets aan te verdienen nee, meneer, geef mij een tooneekspel of een flink drama, dóór krijgen de menschen dorst van. Het is toch ook wel te begrij pen," ging hij betoogénd voort, „dat als het publiek zit te huilen van al de akeligheid die ze ziet, in de pauze behoefte bestaat aan een warmen of kouden dronk. Het lichaam moet on derhouden worden en mijn zoon, die op de Hoogere Burgerschool is, heeft ze'f gezegd, dat er telkens nieuw cel weefsel wordt opgebouwd; zoo ihoet het ook wezen met de vochten, die door aandoening aan het lichaam worden onttrokken. Nooit zijn de menrohen dorstiger, dan wanneer ze onder het stuk eens flink gehuild hebben. Daar om heb ik wel gedacht, dat het voor 't buffet beter zou wezen, als de heldin vóór de pauze stierf, maar dan zou het 6luk na de pauze niet kun nen voortgaan. En is ze eenmaal dood in 't laatste taf reel, dan hebben alle menschen zoo'n haast om weg te ko men, dat ik de tapkast gerust kan sluiten. Hoogstens komt er dan nog zoo'n vrijgezel, die geen haast heeft om naar zijn ongezellige kamer te gaan en koopt een cognacje, maar..." en hier gaf de kastélein een knip oogje, „dat Is dan niet tegen de aan doenlijkheid van 't stuk, maar te gen de nachtlucht, die erg gevaarlijk moet wezen vanwege de plotselinge afkoeling." Nu ik al deze menschen hun mee ning heb laten zeggen, moet mij van 't hart, dat in sommige bijeenkom sten al bitter weinig verteerd wordt. Zoo eon heb ik er nog pas bijgewoond. Tien minuten over negen kondigde de spreker een rustpoos aan en ver dween uit de zaal met de commissie, ons achterlatende. De kellner kwam schuchter om den hoek kijken, met een gezicht waarop je lezen kon; „*t zal vanavond toch wel weer niemen dal opdiepen." Hij kreeg twee kop thee en twee kop koffie te leveren, waarvan drie 6tuks aan heer en. Zie daar een zielkundig vraagstuk. Waar om wordt er, in bijeenkomsten van voornamelijk, vrouwen, zoo goed als niet gedronken? Mijn vriend-de drank bestrijder zegt„omdat de drinkge woonte bij de vrouwen minder door gedrongen is mijn vriend Hup- stra, die nu en dan voor vrouwenha ter poseert, antwoordt: „omdat de voordracht haar minder diep treft, dan de mannen, zoodat ze niet van aandoening een droge keel krijgen." En mijn neef Wouter keek me, toen ik hem de vraag deed, aan met die trek om zijn mond van „wat-ben-je- toch-een-uilskuikcn" en antwoordde kortaf„omdat een vrouw haar ver tering nooit kan betalen, want in haar heeie japon ie geen behoorlijke ber ging voor een onnoozel kwartje en in het taschje, dat ze overal meedraagt, zit een zakdoek, een huissleutel, een paar dubbelgevouwen brieven, maar geen poitemonnalo 'k Vond het antwoord onaardig. Maar een feit was hetde dames ge bruikten niets. En toch zou het zoo' aardig verzetje zijn geweest, want de spreker kwam niet gauw weerom. Dio zat vast ergens Ln een gezellig kamer tje te causeeren met de commissie en had geen haastwij mochten intus- i schen elkaar wat opnemen en de lich ten in dc zaai tellen en telkens den ken, dat het de spreker was, die te rugkwam. Maar dun was het de kell ner weer. die om den hoek keek. in volhardende hoop op zegen en omdat hij wel weet, dat de menschen hot hardst behoefte aan hem hebben, wan neer hij er niet is. Eindelijk was het inderdaad dc spreker die weer ver scheen en toen waren wc binnen een half uur klaar. Het was bij deze gede genheid, dat ik mijzelf afvroeg, waar toe in zulke voordrachten de pauze dienstig is. De kastelein hecht er niet aan hoe eerder hij zijn licht kan uit draaien, des te liever zal 't hein we zen de 6preker heeft geen gelegen heid om uit te rusten, want hij wil vriendelijk, liever nog boeiend, liefst geestig wezen tegenover de Commis sie en detoehoorders zijn zoo zwak hoofdig niet, of ze kunnen de heeie lezing wel achter elkaar aanhooren. vooral wanneer de spreker zich dan een beetje bekort Vijf kwartier, hoog stens anderhalf uur is lang genoeg over een letter- of natuur- of ar.der kundig onderwerp. Daarom zou ik, let wel voor deze soort van lezingen, willen zeggen „weg met de panze!" Het is waar, dat alle menschelijk weten het levensge luk verhoogt, maar wat kan het mij, welbeschouwd, schelen, hoeveel lich ten er ln de zaal branden en hoe de 'amhrizeering geverfd is? Het is niet goed mogelijk, aan quaesties over pauzes te denken, zon der daar meteen den schouwburg bij to halen. Ik wil wel erkennen, dat de manier, waarop die pauze in toonoel- voorstellingen aangekondigd wordt, mij altijd buitengewoon heeft gehin derd. Terwijl de kapper en de costu mier dikwijls met name op het pro gramma genoemd worden, verzwijgt de directie nauwgezet den naam van den souffleur. Niet omdat ze iets to gen hem heeft, maar omdat, in 't be- 'ang van de illusie van 't publiek, gedaan moet worden, alsof hij niet bestaat. liet is waar, dat het publiek den hce!en avond tegen zijn hok aan kijkt, maar bij stilzwijgende afspraak gedragen we ons, alsof dat een toe vallige puist van den vloer Is, niets meer. Het is ook volkomen in over eenstemming met dit etandpunt, dat niemand van het publiek den souf fleur ooit ziet komen of gaan Alleen 's avonds, bij den laatsten trein, staal naast de bekende gezichten van de actrices en acteurs, een vreemdeling. Nooit zegt hij een enkel woord HU zwelgt In zwijgen, 'i Is de souf fleur l Welnu, deze bescheiden man, wiens aanwezigheid de illusie van de toe schouwers verstoren zou. is belast mei het op 't souffleurshok zetten van hel bordje PAUZE Terwijl zijn aanwe zigheid verborgen moet blijven, schiet na 't voorlaatste bedrijf opeens zijn arm met het pauze-bordje omhoog. Dat i6 een fout, die een nieuwe thea terdirecteur (de eenige, die ooit verbe teringen wil invoeren, daar anders zijn optreden overbodig zou echijnen) dient weg te nemen. Maar ik kom tot wat ik wilde zeg* gen, Heijermans is vijftig jaar. Een commissie is bezig zich samen te stel len, om op dit feit nadruk te leggen. Waarom nü eigenlijk? Was hij voor een bejubeling op zijn negen en veer tigste te jong, of vreest men, dat hij op zijn een en vijftigste daarvoor te oud wezen zal? Als Heijermans zijn humor niet alleen bewaart voor de figuren uit zijn stukken, maar die ook weet toe te passen op zichzelf, dan zal hij bij dit Jubileum wegens zijn vijftigste levensjaar in zichzelf zeg gen PAUZE. F1DELIO.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5