NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. o2e Jaargang No. 966? Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. donderdag 10 dfcemberi914 a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIÊNJ per drie maanden: W-lt, J'-yf Van 1—5 re2e,s 75 c,s.; iedere regel meer lft Cis. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 Haarlem van 1—5 regels/l.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpan In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Om Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)j-30 V Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! Franco per post door Nederlandl*» fj^--w 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Oüilusfreerü ZorKlagsbla'd, 'voor Haarlem '.WH «factie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Eureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) geabonneerden wordt gewaarborgd door „The Ocean" Rokin 151, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZJIDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 11 DECEMBER. Dc Kroon: Jank Opsomer-ovond. Bovenzaal de Kroon: Ned. Bond van Ziekenverpleging. Vergadering. Apollo-Theeter: Biosc. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. OM ONS HEEN Ne. 1976 Nabetrachting van den Gemeenteraad. De afdeeling Hcarlem van den Ne- dorlandscfoan Typografenbond heeft Lij den Raad een request ingediend, dat evengoed achterwege had kunnen Llijvoo. Zij verzocht daarin, dat het gemeentelijke drukwerk alleen aan d-io werkgevers zou worden gegund, welke voldoen oan do landelijke loon regeling,» lid zijn. van den Nederl. Bond van Boekdrukkerijen en hun leerlingen tn do gelegenheid stollen de herhalings- of avondscholen te be- ■oeken. Als men nu weet, dat voor waarde I en II bij elkaar behooren, omdat het juist de leden van deu Bond van Boekdrukkerijen zijn, die dwe landelijke loonregeling hebben aangegaan en bovendien bedenkt, dat liet barbaarsche geslacht dor pa troons, die hun „leerlingen" niet mar avondscholen wilden laten gaan, misschien in de vorige, maar zekor niet in deze eeuw heeft geleefd, dat bovendien al tie Ilaarlemsche pa troons, die voor dit drukwerk in de termen vallen, aan voorwaarde I en II voldoen, dan weet men meteen, dat het grootste belang van dit request in de betaalde zegelbelasting gelegen is. Heel gemoedelijk stelden dan ook B. en W. voor het gemeentelijke druk werk maar weer te gunnen aan de oude, beproefde leveranciers, waar mee de Raad zich onder voorbehoud van een opmerking de* lieer en B re gen je, kon vereenigen. Een kleine verhooging van den prijs heeft de ge meente zich evenwel moeten laten welgevallen. En het publiek zal, zoo dra deze crisistijd, waarin, weinig drukwerk gebruikt wordt, voorbij is, prvaren, dat de Nederlandsche boek drukkerspatroons, vooral die uit Noord- en Zuid-Holland, elkaar in den Bond hebben gevonden. Bij elke prij opgaaf zal voortaan een reeks van be palingen gevoegd worden, waaruit den besteller zal blijken, dat niet hij het voortaan wezen zal, die de lakens uitgeeft, maar de drukker. Het afzon derlijk betalen van proeven, geven van schadevergoedung voor lang laten staan van zetwerk, het extra bereke nen var. slechte kopy en zoo meer zijn losgekomen uit den beminndüjken chaos van willen en wenschen der lastgevers, die altijd en onverander lijk oj) schade voor den drukker uit liep. Maar koeren we uit de drukkerij in don Raad terug, waai- het niet druk is. Do zaken worden, en het is maar goed ook. gaande gehouden en nieuwe plannen blijven bewaard tot later; zelfs jfgens een subsidiever- hooging van f 100 voor de Avondte©- kenschool en een nieuw subsidie van f 50 voor een tuinbouwcursus war II. en W. niet gunstig gezind, wegens do tijdsomstandigheden. Minder om liet bedrag natuurlijk, dan om het be ginsel. Maar de aanvragers hebben nog een kansje, want hun verzoeken zijn tot de begrootiog aangehouden en wat daarbij gebeurt, als de Raad met automobiel-snelheid in enkele uren over tonnen beschikt, weet je nooit vooruit. Dan hangt ook den heer Springer hsi zwaard van Losschud, ik bedoel Van Damocles, boven het hoofd. B. en W. hebben het practieche voorstel daan, om den nieuwen opzichter over den Hout en de Plantsoenen met het dagelijkse!» beheer te belasten en het talent van den heer Springer alleen partij te tiekken voor de hoofd lijnen, dat wil zeggen: hem als advi seur aan te stellen. De heer Lasschuit nu was blijkbaar van oordeel, dat zijn salaris dan ook wel wat kon wor den verminderd en de heer Nagtzaam meende, dat het adviseurschap nu geen vaste betrekking meer behoefde te zijn. .-Vis dit Raadslid daarmee ook besparing hoopt te verkrijgen, dan kan hij wel oens verkeerd uitkomen. Evenals de kapper een verlaagd ta rief heeft voor getrouwe abonné's, zoo is ook uit den aard van de zaak elke tuinarchitect (ik durf voor geen goud ter wereld „plantsoenkappir" zeggen) voor een advies nu en dan duurder dan wanneer hij vast adviseur ls; go- zwegen nog van 't feit, dat hij in die laatste qualiteit steeds, elk oogenblik ter beschikking-van de gemeente is. De heeren Lasschuit en Nagtzaam zullen zich dus vóór de begrootiug met elkaar dienen te verstaan, waar mee ik niet zeggen wil, dat hun suc ces wordt toegewenscht, omdat een man, die onzen Hout kent als geen ander, als vast adviseur- behouden moet blijven, al zou dat dan ook een paar honderd gulden meer kosten, don de heer Lasschuit noodzakelijk vindt. Binnenkort zal opnieuw een princi pieel debat gehouden worden over het tarief van onderstand van het Burgerlijk Armbestuur. Op verzoek van den. heer Nagtzaam is het aan gehouden, omdat het voorstel pas Zaterdag rondgezonden is en hij dus geen t.ijd had. oim een aantal amende menten in te dienen. Merkwaardig schijnt liet wel, dat tot dit uitstel be sloten werd met 23 tegen 7 stemmen, inaor indien de hoer Nagtzaam voor zijn denkbeelden een meerder heid krijgt, zal ze stellig zoo groot niet wezen als deze. Zeker heeft men hem nu met aanhouden geholpen, omdat het inderdaad billijk is, dat blijkt, hoe thans de Raad over deze aaak denkt: het vorige jaar werden zijn voorstellen met één stern meer derheid verworpen en sinds dien is hot College van samenstelling veran derd. Dat de lieer- Nagtzaam nu een nieu we poping doot is zijn recht en, wan neer hij het dozen koer met één stem meerderheid wint, heeft hij reden tot juichen. Voor de continuiteit van het beheer is liet dan maar te hopen, dat niet een jaar naderhand een paar ze tels zijn bezet door tegenstanders van zijn opvattingen, want wanneer we dan weer ©en verandering krijgen in den geest van B. en \V. en het Arm bestuur, kunnen we om de paar Jaar van stelsel veiundereul Intuschen blijft dan altijd de kans bestaan, dat een meerderheid van eenige beteekems het eene of het an dere systeem als het beste heeft ke ren waardeeren; niet al te ver moet iemand zijn persoonlijke wenschen en verlangens doorzetten. De heer Slin- genberg is 't met deze uiGipraak vast niet eens. ll'ij stemde nu nog tegen de pensioenregeling van de Noord-Zuid- Hoilandsehe tram, terwijl deze toch overeenkomstig de voorschriften van 's Raads meerderheid was opgejnaakt. De heer Nagtzaam verklaarde dan ook, dat de sociaal-demoeraten zou den voorstemmen. Niet ten onrechte beschouwen zij, die afkomstig zijn uit een van ouzo Noordelijke provin ciën liet aJs een deugd, dat zij vast houden aan eenmaal gevestigde op vattingen, Maar dezen keer was Mr. Slingenberg tooh ln vergissing. Aan principieel© stemmingen komt een maal een eind. Hoe jammerlijk trof het, dat terwijl in dit blad nog maar twee dagen ge leden de administratie der gemeente als menschelijkeru ijs volmaakt werd geprezen, nu op een voordracht voor lid van 't bestuur der Arbeidsbeurs een candidaat voorkwam, die naar matige berekening al sinds drio jaar in Engeland woont! „Heeft men mij don in 't geheel niet gemist!" zal do heer F. G. N. van der Gevel zuchten, wanneer 't gevaj tot hem doordringt. Do voorzitter bc-treurde het geval en gaI er deze verklaring van, dat do lieer van der Gevel drie jaar geleden ook op de aanbeveling had gestaan. En de heer Joosten vond het héél erg. Kom, kom, er zijn nog wel erger dingen op de wereld. En dat een ver gissing gemakkelijk te begaan is, ook met de beste bedoelingen, ondervond de heer Joosten zelf, die door de re dactie van zijn ln de vorige vergadd- ring aangenomen voorstel, oorzaak was, dat aan werkloozen, die bijslag kregen voor huishuur, de onmogelijk© voorwaarde werd opgelegd, hun quitantifc over le leggen; wel verwert hij nu, dat men te veel aan de lettsr was blijven hangen, maar (het spreekt van zelf) wanneer uitvoerders van Raadsbesluiten die nipt naar de letter, maar naar hun wisselende interpre tatie gingen uitvoeren, de heer Joos ten al heel gauw zeggen zou: „stop daarmee, houdt u aan de lettert" Iedereen vergist zich wel een keer tje. Zelfs Homerus sliep wel eens. Maar ik heb nooit gehoord, dat hij zich hield alsof hij altijd wakker t-asl In een ander opzicht stond de oppo sitie van den. heer Joosten sterker. In een vorige Raadsvergadering is zeer duidelijk bepaald, dat wijzigingen in uitkeeringen aan werklOozen terug werkende kracht zouden hebben, d. w. z. ingaan 31 October 1914; het des betref tend besluit had vier onderdee- len, van a tot d. Thans kwam het da- gelijksch bestuur verklaren, dat dit ren vergissing was en dat de terug werkende kracht alleen gold voor éen der onderdeel to, namelijk letter b. Dat was da „onmiskenbare" be doeling, betoogen B. en W. Van dit College zeer zeker. Maar ook in de toelichting tot het eerste voorstel is dat niet voorden Raad gebleken. An dere had een Yan leden de vergissing wel opgemerkt J. C. P. Stadsnieuws Wanneer gij van uw oude kranten Papieren dekens maken wilt. Zoodat ook door u w medewerken Dc vraag naar dekens wordt gestild. Maar gij niet weet hoe ze te maken En vraagt, hoe doet men dit of dat, Zie dan - want daar staat het ie lezen Het Dinsdagnummer van dit blad. DE UITBETALING DOOR HET STEUN COMITé. Een van hen, die door het Comité worden gesteund, vraagt naar aan leiding van onze opmerking in het vorig nummer, of het niet mogelijk is, dat het geld, dat elk ontvangt, m den loop van de week in de envelop pe gedaan en dus des Zaterdags da delijk afgegeven wordt. Dat zou. meent hij, veel tijd besparen. Wan neer dan bovendien de belanghebben den, naar hun nummer, op een be paald uur opgeroepen worden, zou alles vlot in zijn werk kunnen gaan en alle wachten, in of buiten een zaal, zoogoed a's vermeden zijn. Wij hebben daartegen aangevoerd, dat werkelijke of voorgewende ven gissingen dan aanleiding zouden ge ven tot onaangename mec-ningsver- schillen, maar onze zegsman was daar niet zoo bevreesd voor. Op groo te fabrieken, zegt hij, levert dit geen bezwaar op. COMMISSARIS DER KONINGIN. De vacature in het Commissariaat der provincie Noord-Holland, die door de benoeming van den heer Van. Leeu wen tot vice-president van den Raad van State, in liet zicht komt, brengt ons een plaat van Braakensiek in „de Groene Amsterdammer' van het be gin van 1897 in herinnering: De be noeming van een opvolger van Jhr. Schorer als Commissaris der Koning in in Noord-Holland. Minister Houten monstert als een andere Paris do drie candidaten, die voor hem slaan: Minerva (van Tienhoven), Ju no (Roell) en Venus (Boreel van Ho- gel an den.) Zooals men weet kreeg toenmaals (tegen de geschiedenis in) Minerva den appel. Zijn wij wel Ingelicht, dan is Ven os ook thans een ernstige candidaat Als Haarlemmers mogen wij hopen, -lat den oud-burgemeester onzer stad „hei presenikaasje" (zooals de plaat het commissariaat oneerbiediglijk beti telt) dezer dagen moge ten deel val len. De voorstelling uit de Groene zul len wij dezer dogen aan ons Bureau te kijk hangen. Men seint ons uit Den Haag: Naar "wij vernemen, heeft de burge meester van Amsterdam, Jhr. l>r. RoéU, Woensdag op hot departement van Binnenlandsche Zaken oen con ferentie gehad met den minister Cort van dor Linden. Men brengt dit on derhoud in verband met de benoeming voor liet ambt van Commissaris Ier Koningin in de provincie Noordhol land. Diefstallen. Het politic-rapport vermeldde van morgen twee gevallen van diefstal, die naar het oordeel der recherche wel te wijlen zijn aan do achteloos heid van de bestolenen. Vooreerst is door oea hier ter ste de wonend arts aangifte gedaan, dat en hem zijn rijwiel had ontvreemd, dat hij voor een huis had laten staan, waar hij een visite aflegde. Het andere geval betrof een comes- tibleskandclaar, P. genaamd, wien een tiental worsten uit zijn pakhuis ontvreemd waren. Hoewel do diefstal natuurlijk in geen enkel opzicht goed gepraat kan worden, ls het toch cemgszins te be grijpen. De deur van hot pakhuis was nl. niet gesloten, zoodat hen voor de ongewensehte bezoekers al heel ge makkelijk was, binnen te komen en bun slag te slaan. De fietsendief loopt waarschijnlijk nog op vrije voeten rond, maar tegen een drietal jongens, wion do diefstal van worst ten laste wordt gelegd (of schoon zij ontkennen) is proces-ver haal opgemaakt. SCHOUWBURG. Vootr den 499sten keer werd Woens dagavond „Op hoop van zegen' gege ven. De 500ste opvoering kon de heer Van Gasteren voor de Haarlemmers niït krijgen, anders zou 't zeker een jubelavond geworden zijn! Thans was de Schouwburg nie'i meer dan „goed bezet'de goedkoop© rangen waren bijna uitverkocht, ter wijl de bezetting van de duurdere ie wenschen ov erliet De aanwezigen hebben, voor 't eerst of bij vernieuwing, veel genoten van successtuk van Heiman Heijer- inans. Veel droeg daartoe bij de uit nemende vertolking van de N. V. Too- neelvereeniging. Mevrouw E. de Bocr- van Rijk vervulde ook voor de 499ste maal do rol van Kniertje, de vis- echersweduwe die zoo'n eigenaardige plaats inneemt in het droeve leven der visschers «1 hun gezinnen, mot wie de schrijver ons in kennis brengt, 't Was of de actrice deze rol voor... den lsten keer speelde, want haar toe wijding en liefde voor een volmaakte vertolking konden niet grooter zijn. Ook de andere acteurs gaven zeer goed spel. In het bijzonder niogep genoemd worden de heeren Jan Bu- derman, als rceder Bos. en Willem v. d. Veer als Geert, alsook mevr. Julia Cuypers als Jo. Het publiek beloonde de spelers met veel en dankbaar applaus. Soms moest wel 4 of 5 maal gehaald wor den. Aan 't einde der welgeslaagde voor stelling werd aan mevrouw de Boer van Rijk een bloemstuk aangeboden. VAN STAPEL GELOOPEN. Als bewijs, dat in het scheepmakers- bedrijf de toestanden langzamerhand weer geheel normaal worden, kan meegedeeld worden, dat Woensdag middag op de werf ..N'eerlandia", di recteur de heer J. D. Brouwer Jr een stalen lichterechip van stapel geloo- pen is. De boot ls gebouwd in opdracht van de firma IleU Ltldew-igs, te Rotter dam, meet 600 ton en is genaamd: „Harricke". COMITé VOOR BELGISCHE EN ANDERE VLUCHTELINGEN. Woensdagavond hield in een dc: zalen van café-restaurant Roy al" het Comité voor Belgische en andere vluchtelingen een vergadering, waar. toe uitgenoodigd waren de verschil lende buurtcomité's. Heel wat op ge roepenen waren verschenen. Kwart voor negen opende de heer H. Stinis de bijeenkomst. Medege deeld werd, dat deze vergadering een zeer belangrijke mocht genoemd wor den, daar verschillende zaken bespro ken zouden worden. De secretaris las op verzoek van deu voorzitter de notulen voor van de vo rige vergadering, die 27 October j.l. gehouden ls. Daar niemand op- of aanmerkingen heeft, worden ze on veranderd goedgekeurd. De heer Stinis besprak hierna den arbeid van den laatsten tijd. Onder den indruk van alle ellende, die te zien was, toen de eerste vluch telingen hier te lande aankwamen, heeft men spontaan voor alles zorg gedragen. Zeker was die arbeid te prijzen, doch een feit is het, dat dc spontaniteit een groote factor was bij het verrichte werk. Men dacht, dat de vluchtelingen vier, vijf weken zouden blijven, dan zou alles wel gedaan wezen. Nu evenwel tiet men in, dat met het vluchtelingenwerk niet vier of vijf weken, maar waarschijnlijk even zoovele, zoo niet meer, maanden gemoeid zullen zijn. Toen men dit vastgesteld had, kon men twee stromingen waarnemer,. De eerste wilde voortgaan met het eerst begonnen werk, maar de andere wilde gaarne de vluchtelingen opge ruimd zien, door ze bijvoorbeeld naar de vluchtelingenkampen te transpor tee ren. Spreker protesteerde heftig tegen deze zienswijze. Nimmer ma? Haarlem van terugtreden beschuldigd worden. Zij, die aan het begin van Jiet Belgische bezoek zich hebben are- ijd aan de vluchtelingen, moeten niet willen, dat in het midden van hun mooien arbeid plots een grove stoornis komt. Nu eerst breekt de moeilijkste tijd voor allen aan. Ge heel berooiden zijn achtergebleven. Het grootste gedeelte van ©enigszins vermogende Belgen is weer vertrok ken en zij, die gebleven zijn en onder do laatstgenoemden behooren, leven thans in een hun al heel kwalijk pas sende omgeving. Een beroep werd gedaan op de me dewerking niet alleen van de in de vergadering aanwezigen, maar Yan alle bewoners van Haarlem en om streken. Moreel zoowel als financieel moet de medewerking zijn. Vooral financieel. Zulke bijzonder groote sommen zijn noodig voor het onder houd der vluchtelingen. Het is de trots van het Comité, dat het tot nu toe nog nooit bij het gemeentebestuur is moeten aankloppen. Toch moet uien daarom nog niet meenen, dat het Comité zichzelf thans kan redden. Wel degelijk is hulp noodig. Vooral aan huizen heeft men gebrek en de eigenaars van leegstaande huizen zouden het Comité zeer aan zich ver plichten door het afstaan van een of meer hunner woningen. Spreker brengt nog even in herin nering den feestavond, die Dinsdag avond door de Jansstrnat-Verceniging georganiseerd is. Vooral de gemoede lijkheid en de hartelijkheid troffen hem. Hier sprak het resultaat van den arbeid van het Comité- Het bleek daar weer, hoeveel de arme gevluch- ten missen en do algemeen© verbroe dering, die daar heerechte, was oor zaak,"dat de bezoeker van deze bijeen komst een hoogst aangenomen indruk had behouden. Door samenwerking is men thans zoover gekomengestadig zal men voort moeten gaan, om de zuken tot een bevredigend einde te brengen. Laat men niet bang zijn, dat door de vluchtelingen de Haarlemsche armen vergeten zouden worden. Spr. is t-r van overtuigd, dat voor de Haarlem sche armen in ruim zoo voldoende mate als verleden jaar zal gezorgd worden. Laat ieder den arbeid verrichten, die in zijn bereik ligt. Niet altijd, jammer genoeg, wordt het werk op de juiste waarde geschat, zelfs zal een enkele maal een ondankbaar gezicht getoond worden, maar deze kleine bezwaren zinken toch alle in bet niet bij de voleindiging van het groote werk, waaraan men bezig is. Hierna ging de voorzitter over tot de bespreking van eenigo punten van gewicht. In de eerste plaats sprak hij over de „Huisvesting". Nogmaals drong spreker er op aan, afstand te doen van alles wat als oud ca waar deloos toch nog altijd op zolders etc. bewaard bleef. Met groot genoegen blijft het Comité deze giften aan vaarden. liet werk, dat de vluchtelingen ver richten, behoorde eigenlijk ook voor een klein gedeelte vergoed te worden; een belooning van 5 cent per dag en per man en 3 cent per dag en per vrouw is al het minste wat men geven kan, en toch zou dit op belangrijke b: dragen, komen. Naar aanleiding van 't bier ter stede ingestelde onderwijs, werden woorden van hulde gebracht aan den heer J F. M. Sterck, schoolopziener in hoi arrondissement Haarlem, door wiens toedoen nu reeds twee inrichtingen van onderwijs (in de scholen in de Tetterodestraat en de Van Zompel- straat) geopend konden worden. Het aantal leerlingen kon wel grooter zijn. Aangedrongen werd op werkver schaffing voor de Belgen, die zich' langzamerhand hier geheel thuis ge voelen; toon naarstige hand vraagt om arbeid. De ingezetenen, die in stilte veel gaven, werden met c-enige vriendelij ke woorden herdacht. Nog eens legde de heer S. den na druk er op, dat Haarlem moet voortgaan op don tot nu gevolgden weg. Volgehouden moet worden, om de 2G00 vluchtelingen hier nu reeds zoo lang vertoevend hier te houden. Wat het magazijn betreft, 6pr. wist, dat do gevoelens hierover zeer ver schillend waren. Men moet zich niet blind staren op die 175 kisten. Heel at goed is afgekeurd geworden. Nog zal blijken, dat er niet te veel, maal eerder te weinig kleed ingstukken voorhanden zijn. Mocht in de eerste dagen de toe stand in het magazijn niet schitterend zijn, thans gaan de werkzaamheden hun gewonen gang. Ten slotte bracht de beer S. dank" aan allen, die hebben medegewerkt om den speldjesrverkoop zoo prachtig doen slagen, die, zooals men weet, de mooie som van ongeveer f 1G00 op bracht. Hierna kregen de hoorders, die den heer Stinis met applaus voor rijn re de dankten, gelegenheid, om een en ander in het midden te brengen of te vragen. Mejuffrouw S. Hoevenaar maakte een aanmerking op liet idéé, dat door den voorzitter was meegedeeld. Zij verklaarde, niet te kunnen begrijpen, waarom de vrouwen minder loon zou den moeten verdienen dan de man nen. Ten tweede gaf zij het bestuur In overweging, een dame als bestuurslid te kiezen, en tevens, mrer overleg te plgen mei het damescomité. Als nieuw bestuurslid wees zij Mevr. Sterck aan. De voorzitter antwoordde op het eer ste, dat hij aldus had voorgesteld, omdat naar zijn meening de vrouwen minder vlijtig en in minderen getale hun werk verrichten dan de mannen. Als antwoord op hét tweede vroeg de heer Stinis mevrouw Sterck, pre sidente van het dames-comité, zitving te willen nemen in het bestuur. Mevrouw Sterck wilde een en an der bespreken in de vergadering van het damescomité. De lieer W. Hilarius, vertegenwoor digende 't Leidsche Vaartcomité, ver wachtte niet veel van het geopperde omtrent leegstaande huizen. Hij ver wachtte beter resultaat, wanneer dakio©zo huisgezinnen bij de een of andere familie werden ondergebracht, die daar desgevraagd een vergoeding voor ontvangen zou van het buurt- comité. De voorzitter zeide overweging van bei voorstel toe. Nadat ten slotte den Buurtcomité 3 nog was aanbevolen, tot dekking der onkosten wekelijks een kleine bijdra ge te heffen van de bewoners, wien de vluchtel ingenbeweg ing sympathie is, sloot de heer Stinis mei een woord van opwekking voor den ko menden tijd en van dank voor de op komst der aanwezigen, de vergade ring. ST. NIGOLAASFEEST. De „Ilaarlemsche vereemgtng voor Huisvlijt" geeft aan ongeveer 400 jon gens en meisje© een Sint-Nicolaas- feest op Zaterdag 12 December. Een goochelaar zal de kinderen be zighouden en verder worden versna peringen rondgedeeld. Door de bijdragen van eenige geef sters is dit feest mogelijk gemaakt. ONTSPANNING OP DE FORTEN. Men schrijft ons Het was Dinsdagavond weer eens het gezelschap van den heer Alex. Takes, dat de bezetting van For? „Penningsveer" een gezelligen avond wist te bezorgen. Er werd veel en hartelijk gelachen, en geen wonder. Hoewel uit de oud? doos, is er bijna geen doller klucht t bedenken dan „Sichard en Mathil da". Mej. Swaab en de heer Takes blonken onder de spelers vooral uit. Voider werd de avond aangevuld met komische en dramatische voor drachten van mej. Swaab en den heer Takes en eenige zangnummers van den lieer Englander, verdienstelijk ge acoompagneerd door mej. Kouw. Voor zulke avonden is de bezettinf altijd dankbaar. Rest nog een woord van dank te brengen aan den heer Dirk van dei Mark voor het belangloos afstaa» van een automobiel.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 1