TWEEDE KAMER'. Men seinde van Woensdag: Bij de voortzetting van het debat over het leeningsvoorstel ontkende de heer Vliegen dat de kritiek over 't ontwerp uitgelokt een gevaar kon opleveren voor <lo eendracht in land en voor onze veiligheid. Maar als er agitatie gewekt is dan is de schuld aan den Minister, die verkeerde mid delen van dekking voorstelde en daar door sociale hervorming voor 15 ja ren lam sloeg. Spreker miste in 's Ministers opzet breedte van opvatting. De beswaren togen heffing in eens hadden door de nageeïlng gemotiveerd moeten zijn. Van Mr. T reu ba persoonlijk gevoelen blijkt niets. Do concessies die de mi nister gedaan heeft, beteekenec niets, ge ven s slechts uitstel, van beslissing tot 'n psychologisch «under geschikt moment, 't Gewijzigd voorstel getuigt niet van eendracht en kracht. Men leent voor 15 jaren en dekt de kosten, ter dcelo maar, voor slechts 3 jaren. Dal was geen voorzichtige financi eels politiek, maar eene die voor da toekomst, wat sociale hervormingen aangaat, verlammend zal werken. Spr. bleef voor dekking ineens plei ten, op nationale wijze ,uit nationaal vermogen. Op de arbeiders, die het zwaarst lijden, mag geen druk meer ge'esd worden. De bezitters moeten betalen en dan is heffing Ineens het best.en 't goedkoopst, door rente besparing. Spreker weerlegde 't be- zwanr tegen depreciatie van bezit, dat zich spoedig na de crisis herstel len zal en waarmee bij heffing Ineens zoo noodig rekening te houden is. Van deze regeering had men een heffing ineens verwaoht'. De stemming des 'lands was daarvoor. Door uit6tel voor 3 jaren opent men de gelegenheid om smokkelarij bij heffing voor te be reiden. Spr. had gedacht over een mo tie om de heffing Ineens vast te stel len, maar beter nog vond hij, nu bij amendement uit te maken dat over 3 jaren de heffing ineens zal ge schieden. Spreker ontzenuwde do bezwaren daartegen aangevoerd. Last moet op het kapitaal niet op de arbeiders ook rusten. Van kapitaalvernietiging is geen sprake, er is geen gevaar voor vermindering van arbeidsgelegen heid. De rede duurt voort. Na den heer Vliegen volgen als sprekers de hoeren Van Vuuren en dr. Bos. (Reeds in een gedeelte van ons vo rig nummer opgenomen). Na den heer V'iegen, van wiens rede wij de hoofdgedachten meedeel den, spraken gisteren nog de heeren Van Vuuren en Bos zooals we aan kondigden over het ontwerp voor de leening van 275 millioen en de hoeren Tydeman en Nierstrasz. De heer Van Vuuren had eigenlijk het oorspronkelijk voorstel des Minis ters liever ongewijzigd behouden; hij meende dat 's Min. systeem door de gedane concessies was ontwricht Toch zou hij er zij.ni stem aan geven, al ontveinsde hij zich de bezwaren niet tegen de voorgestelde opcenten- hof fing. Maar hij wl'de van een-ver schuiving der beslissing omtrent de dekking der uilgaven niet weten, a'thans niet van een prmcipieele ver daging van de solutie over leening of heffing ineens. Hij hoopte dat de Min. op dit punt niets zou toegeven. Werd toch daartoe besloten, dan zou hij overwegen of hij zijn stem nog aan 't ontwerp kon geven,. Gaarne tot toenadering tot de Reg. bereid, verdedigde de heer Bos zich en zijn medestanders tegen, het ver wijt van verbreking van den politie ke» vrede. Ondanks den wensch om 't kabinet te steunen, meende hij dat op do Kamer de plicht rustte, ook door kritiek, to waken voor de volks belangen. Hij verheugde zich intus- BChen m 't hersteld contact tusschen Reg. en Kamer en erkennende dat door de gedane concessies (de inkor ting van den concessie-termijn van 6 tot 3 jaren en 't voorbehoud eener de finitieve regeling voor 1917) toenade ring was beproefd, betreurde hij dat het voorstel ook nu nog niet, naar zijn opvatting, "t beste was in 'elands belang Volgens Dr. Bos had de Reg. beter gedaan, alvorens tot een groote leening te besluiten, telkens, naar behoefte, voor kleinere bedragen, fondsen op te nemen bij de Ned Bank. De Reg. koos echter den weg van lee ning. Had zij de zekerheid dat de stortingen, a'-s we eene onverhoopt Ln den oorlog werden gemengd, zouden binnenkomen? De Reg. voorzag na den oorlog groolen opbloei spr. was op dit punt sceptischer. Maar als 't juist bleek zou uien dan door de lee rling, met Je hulp die de Ned. Bank zal verleeiicn, die iitstedirig niet zoo verzwakken dat zij voor handel en nijverheid niet voldoende hulp meer kan verstrekken? Iniusschen men stond nu voor het voorstel oener tijdelijke leening. Het bedrag daarvan had eenig bé- zvvuur; het schoen te hoog; rueri be hoefde niet op eenmaal alles, wat noo dig kan zijn, op te vragen. Daarenbo ven meende ook spreker, dat er nu voor tweeërlei dool wordt geleend, waarvoor ook verschillende dekking moest zijn gezocht. at do voorgestelde dekking be treft noemde hij 's Ministers hande ling „ruw", omdat niet is gelet op verschil tusschen directe en indirecte belasting en wijl door de opcenten- heffing geheel onze toekomstige be lasting-politiek wordt beïnvloed. De sociale politiek wordt er door stop gezet of vertraagd, meer dan noodza kelijk schijnt. En nu zegt Minister Trenb wel, dat hl] daarvoor de mid delen toch wel vinden zou, maar spre ker maakte zich deswege minder illu sion. 11 ij had dan ook liever ec-n oorlogs- heffing voor eens gehad, die door bij na alle partijen en door de gezag hebbende pers was bepleit. Daarmeó zou men er ineens af zijnspreker gevoelde dan ook veel voor het denk beeld van den heer Vliegen, om reeds nu uit te maken, dat er zulk een hef fing moet komen, en dan niet en kel van do vermogous, maar ook van do groote jukomens. Men kon wel be weren, dut het geheele volk de buiten gewone lasten moet dragen, maar de vraag is of dat kan. Dr. Boa weerlegde de bedenkingen r tegen <TTT denkbeeld vani eenmalige I heffing, tegenover den heer Rutgers 1 vooral Door een heffing ineens be- hoefde onze sociale arbeid niet ver waarloosd te worden en konden we rustig voortwerken. Nu do Regeering de leening in 3 jaren wil continue© ren of aflossen, bepleitte hij ook do opschorting der aflossing voor zóó- j lang. In ieder geval hoopte hij en vertrouwde dat ook dat de tijdelijko leening nu zou slagen en dat geen dwang noodig zou blijken. En gelukte het, dan was zijn hoop er op geves tigd, dat binnen 3 jaren do oplossing zou volgen, in den geest van 't volk. De heer Tydeman schaarde zich gaarne aan de zijde der Reg. Het be drag der leening was niet ten volle gerechtvaardigd, 't was ook niet go heel noodig voor de oorlogsdoelein den; maar hij zou err zich hij neerleg gen. Men had het geld liever door SchaUrisUpromessen of opneming bij j de Ned. Bank gehad, maar dit keurde .hij af, omdat, als we eelns in den oor log werden gesleept, men de Ned. Bank niet zou kimmen missen; zo moest krachtig blijven. Men kon ook hiet spoedig weder een beroep op t crediiet doen. 1-Iet psychologisch mo- meai voor de opneming van 't volle bed/rag was dus nu daar en dus legde spr. zich er bij neeT, oan zij 't dan tij delijk, de leening van 275 millioen aan te gaan. Do strijd om een heffing in eens was allengs een academische geworden. Dadelijke heffing van zulk een bedrag scheen trouwens een prac- tische onmogelijkheid. Ook in Fronk- rijk wees men een daartoe strekken- de motie in 1871 voor de 5 milliard of. Terecht. Heit behoud onzer mu'trali- teit en onafhankelijkheid is aller goed en de lasten daarvoor mogen niet op enkeden drukken. Nu de leening is los gemaakt van don duur van 15 jaren en 26 1/2 millioen belasting per jaar voor rente en aflossing en slechts voor i 3 jaren provisioneel wordt voorge- j steld, was spr. bereid tot samehwer- i king; men kon dan Inmiddels naar een bevredigenden uitweg zoeken. Wat de dekking en 't remtetype betreft was spr. het met den Min, eens en be streed hij de inzichten van den heer- Vliegen. Ook de heer Nierstrasz keurde in hoofdzaak bet plan der Reg. goed en hij hoopte en geloofde in het weisla gen. Hij verdedigde de regeling met de Ned. Bank en drong in warme be woordingen er op aan om de leening zóo uit te schrijven, dat elk vaderlan der er naar zijn vermogen in zou kun nen deelnemen en naar iedere I plicht. j Heden voortzetting van het deba'i, ook in een avondvergadering. Zoo noodig ook morgenavond. De Kamer, die de volgende week met de Stoats- begrooting begint, zal ook Maandag middag en a.s. Dinsdag ©n Donder dagavond vergaderen. MIJNEN. Op de volgende vragen van den heer 0. van Nispen tot Sevenaer betreffen de aan de Nederlandsche kust aange spoelde mijnen Kan de Minister mededeelen, hoe veel mijnen sedert 1 Augustus op onze kust zijn aangedreven? Zoo ja, kan de Minister dan verder mededeelen, op grond van vaststaan de kenteekenen, welke de herkomst, van deze mijnen is heeft de Minister van Marine, de heer Ranibonnot, geantwoord In het tijdvak van 1 Augustus tot en met 5 December zijn op onze kust aangespoeld in totaal 83 mijnen. Blijkens de aan die mijnen aange troffen kenteekenen waren daarvan 70 van Engelsche en 4 van Fransche herkomst, terwijl van één de herkomst niet was vast te stollen. De 8 overige mijnen waren Nederlandsche. Al deze mijnen waren van des- activeerinrichtingen voorzien slechts enkele mijnen van buitenlandsche her komst waren niet ongevaarlijk gewor den. Bovendien werden in dat tijdvak door verschillende tot de Koninklijke Marine behoorende of door haar in gebruik genomen schepen en \aartui- gen een 20-tal in de nabijheid van onze kusten in zee drijvende mijnen door geschut- of geweervuur in den grond geschoten. Uit den aard der zaak is de herkomst van deze mijnen niet met zekerheid vastgesteld kun nen worden, WOEKER. Do Hoagschc Courant publiceert eenige gevallen van ergerlijken woe ker, welke het blad ter oore kwamen. Het blad noemt wel do gevallen, maar onthoudt zich var. het noemen van namen. Het ergste gesignaleerde geval is wel het volgende: „Er woont ergens in ons land een zaakwaarnemer, die optneedt als ge- macht «gde van een dame te Brussel (af zij tijdens den oorlog nog te Brus sel woont, is ons onbekend. Het is zal'ts de vraag of ze bestaat). Hij leent gold namens die dame tegen zoo iets van 12 procent (ril. per maand.) Men moet bij zulk een gelddeeuing een akte teekenen, vsaarbuj men zijn in boedel aan die dame verkoopt tegen het bedrag dat zij geleend heeft. Zij is echter zoo goed, het u in bruikleen te laten, tot tijd en wijle zij liet nut tig en noodg mocht aahten, het terug te nomen. Verder teekent men een stuk, waarbij men het geld schuldig erkent en zich verbindt elke maand oen d-eel van de schuld af to lo-isen. De 12 procent rento blijven echter voortdurend berekend, over de volle getoonde som. Men betaalt dus elke maand aan a-fkusing en rente precies hetzelfde bedring. Quitantie daarvoor wordt niet afgegeven. Heeft men nu o-p die marnier verscheidene maanden aflossing en. rente betaald, en denkt men van de schuld af te zijn, dan ver neemt men, dat men nog precies even veel schuldig ia als in 't begin. De on bekende dame uit Brussel schrijft nh een brief aan het slachtoffer, waar.n zij zioh beklaagt, dat ze nog geen cent heeft ontvangen. Gaat men nu naar den zaakwaarnemer, dan zegt deze, I dat dit een misverstand moet zijn. Men is alleen nog maar eon paar ter mijnen schuldig. De dame in Brussel is in de wax. Hij zal het haar wel duidelijk maken. Waagt men 't, te zoggen, dat men toch meent, alles be taald to hebben, dan wordt hij erg boos. „Dat is een gem eene leujen", roept hij dan. ,,Ge moet nog zooveel termijnen betalen". En hij dreigt met vervolging, uit naam van zijn Brus- selsche iastgeefster. Sommige slacht offers meestal zijn 't kamerver- huursters of kleine winkeliertjes laten zich bang maken en betalen door. Ze hebben immers geen bewijs in handen dat ze hebben afbetaald. Anderen zijn dapperder en weigeren elke verdere betaling. Dan verschijnt den volgenden dag de deurwaarder, die aankondigt, dat de geheimzinnige dame uit Brusrel, „om haar moveerende redenen" haar meubilair terug wenscht te nemen, dat zo aan het slachtoffer in bruikleen had gegeven. En aangezien in de akte staat, dat ze dit kan terugnemen zon der dat eenige gerechtelijke formali teit, sommatie, ingebrekestelling, of in beslagneming n.ood'ig is, laadt de deurwaarder met zijn getuigen het zaakje kalm op zijp. wagen en rijdt er mede weg. Silechbs weinig slachtoffers hebl>en den nuoed te protosteeren als de man der wet op die manier te work gaat. Eens ecliterjieeft iemand, die op die manier werd overvallen, telepho- nisch een advocaat gewaarschuwd, die onmiddellijk per rijwiel aankwam en den deurwaarder dreigde, de rech terlijke autoriteiten met zijn onrecht matig optreden in kennis te zullen stellen als hij niet terstond de plaat poetste. Een ander slachtoffer van' die dame en haur zat kwaarnemer had, toen zij bemerkte dat de zaak niet pluis was, ook een advocaat geraadpleegd, die haar den raad gaf, in geen geval toe te laten dat iemand haal boeltje weg haalde. Wilde roen het hebben, dan moest men er maar overeenkomstig den eisch der wet beslag op leggen en een vordering tot van waardeverkla- ring instellen. En die kosten ze-u men er wel niet voor over hebben, daar op do juffrouw, die totaal leeggeplukt wo3. geen cent meer viel te verhalen. Doch wat wilde het geval? De juf frouw moest verhuizen en de zaak waarnemer, wien ze dat in haar dom heid had verteld, zekle, haar daarbij wel te willen, helpen. Hij zou voor «te verhuizing zorgen! Des avonds kwam de juffrouw jammerend bij haar ad vocaat. Haar heele boeltje „was weg. In plaats van het naar haar nieuwe woning te vervoeren, had de zaak waarnemer het deen overbrengen naar een opslagplaats en zoo even was een deurwaarder haar een stuk op zegel komen brengen, waarin de dame uit Brussel haar aankondigde, dat zij de goederen, thans opgeslagen in de bergplaats van zekere verhuis- firma, terug wensch te te nemen. De advocaat raadde haar naar die firma te gaan. Maar deze zeide, niets met haar te maken te hebben; ze had de goederen vervoerd in opdracht van den zaakwaarnemer. Dan maar de p> litie. Maar de politie was van oordee', (lat het hier een „civiele zaak" gold, svaar zij zich buiten had te houden. Zoo raken in ons land eenvoudige nienschen, te goed van vertrouwen, hun geld en hun goed aan oplichters kwijt. De „H. Ct." acht het dan ook dringend nioodiig. dat in ons land, evenals in een groot deel van het bui tenland, woi kercoiitracten worden nietig verklaard en de woeker straf baar cestoid en dat, tot tijd en wvjlo dit doel bereikt is. geen nuttiger werk kan gedaan worden dap het pu bliek te wijden op de gevaren, welke het bedreigen van dien kant dor tal- looze woekeraars, de© thans onge straft hunne nelten spannen. Stadsnieuws „KINDERVREUGD". Woensdagavond gaf in de groote zaal van de Sociëteit „Vereemgtng" de vereeniging „Kindervreugd" haar jaarüjkech St. Nicolaasfeest. Hoe ge lukkig is het, dat zoove'en kleinen in deze droeve tijden een recht pret- tig St. Nico'aasfeest kan bereid jvor- den I Reeds lang vóór den aanvang van 't eigenlijke feest zaten de kindertjes in de zaak Half twee waren ze in ooptocht vertrokken van het Brouwersplein, behoorlijk vergezeld van het muziekcorps van de E. S. M. envan den goeden heilige, te wiens ecre de kinderen feest zouden vieren Zonder eenige stoornis be reikte men de Soc. Vereeniging, waar den knapen en meisje© eenige tijd gegeven werd om uit te b'-azen van hun wandeling door het Leidsche kwartier en door een gedeelte van Haar'em. Ongeveer vier uur opende de heer H VeÜinga het feest. In een korta toespraak wees hij er op, dat hem voor den tienden keer 't voorrecht te beurt viel, het openingswoord uit te spreken voor een St- Nicolaasfeest, dat vanwege de vereeniging „Kinder vreugd" gegeven wordt. Met den wensch, dat het ook in haar tweede tiental jaren der vereeniging goed moge blijven gaan en tevens de hoop uitsprekende, dat dit feest zou mogen elagen in elk opzicht, eindigde de heer Velhnga. Ter eere van het 10-jarig bestaan, huldigde de lieer W. C. Smits, le-com- niiasaris, de vereeniging en haar voor zitter, door, vergezeld van een aar dig toespraakje, een krans aan de banier van de vereeniging te hechten. Ten slotte voerden nog twee eere leden, de hoeren Pïersma en Fort- geus, het woord, om vereeniging en voorzitter te complimenteeren. Twee kleine meisjes, Jetta de Wijs en Cath. Fortgena, bodeml den voorzitter ter geclaohtonis aan dezen dag een schll- derii en bloemen aan. Hierna was het woord verder aan den heer.G. J. de Lange, wien men de leiding van het kinderfeest had tóe- vertrouwd. Eenst liet hij het Wel komstlied zingen, arrangeerde toen een promenade en liet de kleinen toen, onder 't genot van een kopje chocolade, rustig de verrichtingen volgen, van „Tim en Lucien", koraL eclie jongleur-acrobaten, die hun pro gramma op loffelijke wijze afwerk ten, 't Gaat natuurlijk niet aan, ieder nummer van 't programma te bespre ken. Vermeld zij, dat nog optraden het bekende trio „The 3 EmÜs" en dat op het einde van het feest Sinter klaas in hoogst eigen persoon ten too- neele verscheen, de k'einen toesprak en ieder van hen een cadeautje over handigde. Of de kleinen gelukkig huiswaarts keerden I Haar tiende St. Nicolaasfeest is voor do vereeniging „Kindervreugd" en vooral voor haar ijverig bestuur een succes geweestI Bij vonnis dd. 9 December 1914 is door de Arrond. Rechtbank alhier in staat van faillissement verklaard Th. van Egmond, venter in groenten wonende te Wijk aan Duin. Reohter-commissaris W. H. van Nes van Meerkerk. GEV. VOORWERPEN. Terug te bekomen bij W. F. II. Motz, Geii. Croniéetraat 15 rood, Schoten, een bankbiljet. IL L„ Bitons, Biilderdijkslraat 19 rood, een zakmesje. J. Ktoos, 2e Voorult- gangstraal 13, een pakje met garen. M. Christiaans, Klaveristraat 12, een handmof. F. Stroocloeck, Rustenbur gerlaan, 47, een handschoen, II. Zeil makers, Vooruitgangstraat 2 rood, een dasspeld. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben hot voorrecht, Vragen op verschillend gebied, mits voot baautwoording vatbaar, In to zenden bij de Redactie vnn Hoarlem'a Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en ioo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig nanm en woonplaats van den inzender vermelden wordl geen namlncht geschonken. VRAAG: a. Wanneer wordt cto ten toonstelling van Ornd'iopfhilia gehou den. b. Hoe hoog ia hot entrèe? c. Wanneer is deze toegankelijk voor 't publiek. ANTWOORD: Dat is ons niet bo- kond. VR \AG: Bestaat er gelegenheid gra tis kraam verplegen te keren? ANTWOORD: Wend u tot de direc trice van het St. Elisabeths-gasthuis alhier. VRAAG: Is Napoleon gevangen ge nomen in den slag bij Waterloo? ANTWOORD: Neen, den 18en Juni had deze slag plaats, en don 21sten Juni was de keizer weer te PaTijs, na voor de geallieerden gevlucht te zijn. VRAAG: Ï3 in dezfm tijd een huur contract van kracht? ANTWOORD: Ja zeker. VRAAG: Wie is secretaris van de vereeniging tot veredeling van het Ambacht? Kan ik mij tot hem wen den om een programma van de door die vereeniging te houden gezels- on meesterexa m ens? ANTWOORD: De heer Joh. Schmidt, 's Gravenihage. Vermoedelijk zal deze heer u wel het gevraagde kunnen ver schaffen. Vertegenwoordiger voor Noord-IIoJland is de heer F. 'e Jacob, Amsterdam, Joh. Vermeerstraat 21. VRAAG: Hoe gaat men per fiets van Haarlem naar Amersfoort? ANTWOORD: Haarlem, Amsterdam, Weesp, 's-Graveland, Hilversum, Baarn, Amersfoort VRAAG: Wie is secretaris van de vereeniging „De Dageraad?" ANTWOORD: De heer J. Akkerman, Ver wuift 4. VRAAG: Kent \i naam en adres van professoren in* de geneeskunde voor huidziekten? ANTWOORD: Prof. R. A. Reddin- gius, hoogleeraar aan de Universiteit te Groningen. VRAAG: Mijn kip heeft het snot. Wat is hiertegen te doen? ANTWOORD: Geef uw kippen gedu- rendo enkele weken uitsluitend zacht voer en meng daardoor lectoren dag en per kip 1,2 theelepel fenegriek en 1/2 theelepel Engelsch purgeer zout (Sulf. magnesicus) en spuit de neus gaten eens of liever tweemaal per dag in me'. 3 pet créoline-oplossing. Men gebruikt hiervoor een glazen spuitje. VRAAG: Mijn borhond schijnt ver kouden te zijn, heeft wit slijm op zijn l»k en geeft wet eens over. Wat is hiertegen te doen? ANTWOORD: Geef uw hond eenige dagen lang dagelijks een pekelharing te eten. Wil hij dezen niet gebruiken, vervang den haring dan door sen le pel levertraan .met een lepel keuken zout en laat hem verder zooveel on gekookt water drinken als hij ver kiest. VRAAG: Mijn hond heeft na het eten de hik; wat is hiertegen te doen? ANTWOORD: Geef uw hand licht verteerbaar voedsel als rijst met stok- vischbeuksel, wat melk, en laat hem minstens een uur per dag buiten loo- pen. VRAAG: Hoe kan men koper, nikkel en aiaal vrijwaren tegen roest? ANTWOORD: De bedoelde metalen in 't vet zetten. Iets andera ls er niet aan La doen. VRAAG: Welk meel gebruiken be hangers bij het behangen? ANTWOORD: GruItemed mei, stijf sel vermengd. VRAAG: Ho© komt het, dat de Haar- lemscih© brood- en meelfabriek alleen tiet gewicht aangeeft van oorlogs- brood en niet van wit brood? ANTWOORD: Hier ter stede bestaat geen verordening, die precies aan geeft tiet quantum van wit brood. In verband met deu noodtoestand is in dertijd een algemeen© verordening Uitgevaardigd, die gewicht eu prijs van z.g. bóriogsKroóa *as&te!de, maar dut heef: met het gewicht van wittebrood niets te maken. VRAAG: Hoe heet de dokter die do revisiekeuring der H. IJ. S. M. ver richt? Hoe is ziin naam en woon plaats? ANTWOORD: Dr. X. AE. S. Shiy- terman, Gr. Houtstraat 139. VRAAG: Wanneer iemand zonder werk is kan hij dan op een bewijs van onvermogen een burtonlandsahen pas bekomen? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Moet de bereden artillerie van de lichting 1914 in, of na de mo bilisatie in dienst komen? ANTWOOPJ>: De bereden artillerie hod in October moeten worden inge lijfd. Deze inlijving is tot nadere aankondiging uitgesteld. Dit dient dus te worden afgewacht. VRAAG. Moet men op een pas voor Duitsctdand ook zijn portret hebben? ANTWOORD. Ja. VRAAG. Waarom gaan de schiet oefeningen in Heemstede niet door? ANTWOORD. Welke schietoefe ningen bedoelt u. VRAAG. Wanneer begint de cur sus „Eerste Hulp bij Ongelukken"? ANTWOORD. Dat is ona niet be kend. Informeer eens bij den heer G. A. Luitingh, Oude Groenmarkt 23. VRAAG. Bestaat hier ter stede fielegenheïd om tot maohinlst opge- eid te worden? ANTWOORD. Neen. wel te Am sterdam aan de Kweekschool voor Machinisten. VRAAG. Hoe kan ik het juiste adres van mijn familie in Amerika te weten komen? ANTWOORD. Schrijf aan den consul in den staat, waar uw familie woont. A's u dn opgeeft, zullen wij den naam van den consul meedeelen. j VRAAG. Bestaat in Haarlem ge legenheid kosteloos tot vroedvrouw opgeleid te worden? ANTWOORD. Neen. VRAAG: Ik heb met mijn dienstbo de afgesproken, dat zij na zooveel ge broken "ce hebben, alles zou betalen, wat zij zou breken cd beschadigen. Zij verlaat nu mijn dienst. Heb ik het recht dit geid van haax loon af te hou den? ANTWOORD: Als het op eon af spraak berust, ja. MOORD TE WOUW. Het gerechtshof te "s-Hertogenbosch heeft overeenkomstig het vonnis van de rechtbank be Breda, den. 21-jarigen landbouwersknecht M. II. te Wouw, wegens doodslag gepleegd op Bernar- dus Groenendijk, in den nacht van 10 op 11 Mei te Wouw, veroordeeld tai 10 jaren gevangenisstraf. VERBODEN UITVOER. De rechtbank te Arnhem heeft een winkelierster te Dinxperlo wegens po ging tot uitvoer van tarwemeel naar Du-itschkind tot 14 dagen gevangenis straf veroordeeld. Door de rechtbank te Almelo wer den vrijgesproken van poging tot ver boden uitvoer van 5 paarden J. Loo- huis te Bi-ekkelemkamp, B. Bosch en ,T. H. Bosch, paardenkoopheden te Öotmarsum. De Offictor van Justitie had tegen ieder 8 maauden gevange nisstraf, met verbeurdverklaring van do 5 inbesla ggenomen paarden ge- eiacht. B. Buetiïrs, melkventer te Losser, werd veroordeeld wegens poging tot verboden uitvoer van 7 zakken (3a0 K.G.) tarwebloem tot 2 maanden ge- ïenisstraf met verbeurdverklaring van meel, kar en paard. De eisch wa» 4 maanden gevangenisstraf. Rechtszaken Sport en Wedstrijden DAMES-HOCKEY. AERDENHOUTAMSTERDAM. A.s. Zaterdag speelt Aerdenhout den tweeden competitiewedstrijd te gen Amsterdam op e:gen terrein. Aangezien het vorige jaar gebleken is, dat de krachten dezer beide clubs ongeveer gelijk zijn, is een zeer span nende wedstrijd te verwachten. Stoomvaartberlchten ROTTERDAMSCHE LLOYD. Arakan. vertrok 8 Dec. van Batavia naar Rotterdam. Borgor, van Amsterdam naar Bue- nos-Ayres, passeerde 8 Dec. Lizard. DJoeja (thuisreis) is 8 December Sa- gres gepasseerd. Rindjani (uitreis) passeerde 8 Dec. Kaap Fimstèrre. Samarinda (thuisreis) is 9 Dec: Do ver gepasseerd. HOLLAND-AMER IK A -LIJ N. Veen bergen vertrok 9 Dec. vnn Rot terdam naar New-York. KON. HOLL. LLOYD. Frisia (thuisreis) is 8 December Te- nieriffe gepasseerd. Gooiland (uitreis) passeerde 9 De cember Plymouth. Maasland (uitreis) vertrok 8 Dec. van Pernambuco. Zaanland (thuisreis) is 8 Deoember La Ataloya gepasseerd. GEMEENTERAAD Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 9 De cember des middags te half 2 in do Statenzaal (Prinsenhof). Voorzitter: Jhr. Mr. W. B. Sand- berg, Burgemeester. 'Afwezfg tfjn de heeren BrucS Van Ro3sum en Andreae. De heer POPPE meent, da', eenigi regels ln het vorelag zijn uitgevallen Hij wil die gaarne 'ngelascht zien. I De heer VAN STYRL'M merkt op dat het goed zal zijn, wanneer be langrijke wijzigingen van bet verslaz vóóruit worden ingediend. De VOORZITTER is het hiermeï eens. I De heer MODOO zegt, dat het be. zwaar van den heer Van Styrum kan I ondervangen worden. Indien de goedJ 1 keuring van het verslag wordt aan- gehouden. IDe VOORZITTER deelt mede A. dat zijn geste'-d «n handen vaz I B en W. om advies le. verzoekschriften van de Coöpe- !ratleve Woningbouwvereeniging voor gemeente-personeel, om, onder intrek king van het reeds ingediende ver zoekschrift (not. 1 September j.l no. 2 a, biz. 600), wijziging van bet uït- 1 breidingsplaci voor de gronden aan de Zomervaart en een voorschot tot een bedrag van f 250.000.—, voor den i bouw van arbeiderswoningen 2e. een verzoekschrift van het be stuur -der grondwerkensvereeniging „Vooruitgang zij ons streven", in?h* ke het opnemen in bestekken van be palingen omtrent loon en arbeidsduur van grondwerkers 3o. een adre3 van bet Reclassee- ringsbureau te Haarlem van den Neder'. Christelijken Geheelonlhou- dorsbond inzake afschaffing van de kermis, onder mededee'ing dat het advies nog voor de behandeling van de begrooting voor 1915 zal verschij nen; 4e een schrijven van de Maatschap pij tot exploitatie van onroerende goederen „De Vereeniging" te Am sterdam, inzake verkoop van grond; B. dat zijn ingekomen le. een schrijven van W. Bakker, houdemle dankbetuiging voor zijn benoeming tot Directeur der gemeen telijke bank van leening; 2e. de verslagen van de afdeelt»- gen van den Gemeenteraad, alsmede het rapport van de Commissie van bijstand in hel beheer der gemeente- -financién. betreffende het onderzoek van de ontwerp-begrooting der ge meente, dienst 1915 3e. een 6chrijven van Mr. J. EL Thiel, houdende mededeeling dat hij met ingang van 1 Januari 1915 ont slag neemt a's curator van het Gym nasium. B. en W. stellen voor het gevraagds eervol ontslag onder dankbetuiging te vcrleenen. Aldus wordt besloten. 4e. een schrijven van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland ten geleide van het door.hen goedge keurde raadsbesluit van 18 Novem ber j.l. no. 8 tot vaststelling van een staat tot beschikking op den post „Onvoorziene uitgaven", dtenst 1914; C. dat door B. en W. is benoemd tot voorman-bloemist bij den dienst van den Hout B. de Kruyf D. dat B. en W. voorstellen voor de huur van grond aan den Zij'weg, bij raadsbesluit van 28 Oct. j.l. no. 16 D verhuurd aan IL C. Louwerse Jr., te Amsterdam, over to schrijven ton name van H. J. Koehorst, alhier; E. dat B. en W. voorstellen in hun handen te stellen ter afdoening; le. een verzoekschrift van den Ne- derlan-dschen Bond voor werkver schaffing om de gemeente als lid te doen toetreden 2e. een adres van I. Toff inzake be taling van schoolgeld F. dat B. en W. voorstellen voor kennisgeving aan te nemen een ver zoekschrift van de afdeellng Haarlem van den A'gemeenen Nederl. Ambte- naa-rebond om het Ambtenaarsregle ment in werking te doen treden, als mede het door genoemden bond ter zake reeds ingediende verzoekschrift (not. 27 Mei j.X no. 2a, 8 e, btz. 313). De heer NAGTZAAM dringt naar aanleiding van het ingekomen adres aan op invoering van 't Ambtenaars- reglement, dat wel 1 1/2 jaar geleden is vastgesteld. De VOORZITTER zegt, dat deze zaak bij de Begrooting ter sprake komt. PONT 2. De Vereeniging „De Ambachts school" deelt mede, dat de begrooting der onder haar beheer slaande Avond- vakteekenschool over het jaar 1914 een te kort aanwijst. Ook m verband met noodig geble ken meerdere uitgaven, voor leermid delen ten behoeve dier school, is ver sterking harer geldmiddelen noodig. Door de vereeniging is ook aan het rijk een grootere subsidie verzocht. Door een onwillekeurig verzuim is nagelaten den gemeenteraad eerder om toekenning der subsidie te verzoo- ken. Daarom verzoekt de vereeniging alsnog aan "naar voor de avondvak- teekenschool boven en behalve, in het vorig jaar genoten subsidie van f 1200 no« een bedrag van f 100 alzoo een totaal subsidie van f 13X1 toe te ken nen. In verband met de huidige tijds omstandigheden stollen B. en W. voor, niet tot verhoog'mg van het sub sidie over te gaan, doch, evenals liet vorige jaar, het subsidie vast te stel len op f 1200. De heer SLINGENBERG meent, dat verhooging woidt gevraagd van de suhsidle over 191L Nu wordt door B. en W. gezegd, dat deze aanvrage geldt voor 1915. Is er hier een vergissing begaan en hoort het bij de Begrooting thuis? Bij de begrooting kan men de behandfi ling beter doen geschieden, omdat men dan alle suhsicie-a an vragen kan overzien. Dan komt de vraag ter sprake ot 'het wel gewensch t is geen verhooging van subsidie te geven. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. aanvankelijk ook niet juist heb ben begrepen welk jaar bedoeld wordt. De heer RINREMA markt op, «Jat de secretaris van de Ambachtsschool een onwillekeurige fout heeft ge maakt. De subsidie ls bedoeld voor 1915. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. dit later ook hebben vernomen, vandaar dat zij 1915 neerschreven. Het is beter, dat deze subsidie-aan vragen afzonderlijk worden I «teld vóór de Begroeting

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 7