NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 32e Jaargang No. 9661 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 15 DFCFMBFR 1914 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 75 Cts.; iedere regel meer Ife Cts. Buiten het Arrondissement' Voor Haarlemf 120 Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer/0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der X^fy^\Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 f FiAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (gy dr" n|) 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant zTd&d, Wor Haarlem" Uedactfe en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Pure2u D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon ïnterc. 6229. Verzekering der (per week) geabonneerden wordt gewaarborgd door „The Ocean" Rokln 151, Amsterdam. DIT NUMMER BES'IAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 16 DECEMBER. Gemeenteraadsvergadering te 10 De Kroon: Uilvoering Jacob van Lenuep. Apolio-Theater: Bioac. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor- Stelling. OM ONS HEEN No. 1977 Afschaffing vai At Kirmls. Er zal helaas Woensdag geen ont komen zijn aan een debat over de ker mis. Helaas - zeg ik - want princi- pieeie besprekingen bij de begrooting krijgeii licht iets gehaast, de stem ming krijgt daardoor gemakkelijk Jets toevalligs, omdat er zooveel pun ten te behandelen zijn en iedereen graag gauw door den rijstebrijberg heen gegeten wezen wil. Toch doet het kennisdebat zich op, omdat er een beslissing moet genomen worden op ingekomen requesten en de begroo ting wijziging onder-gaat, wanneer eens tot de afschaffing mocht worden besloten. Bij een vroegere gelegenheid is in dit blad in overweging gegeven, over de vraag maar te stemmen voor of tegen, zonder discussie, omdat er toch geen nieuwe argumenten te berde konden worden gebracht. De zen keer zal dat niet gaan, omdat er een geheel nieuw element in het debat is gebrachtnamelijk dat het besluit, dezen zomer wegens de tijdsomstan digheden genomen, tot het niet hou den van de kermis dit jaar, „een zegen is geweest voor de Haarlemsche in woners." Dat althans wordt verzekerd In het adres tpt afschaffing van het reclas seringsbureau van den Nedqrl. Chr. Geheel-onthoudersbond. En zonder de Juistheid van die verklaring in twijfel to willen trekken, kan ik mij toch voorstellen, dat in den Raad gevraagd zal worden „hoe weten di© hee-ren dat zoo 1 waardoor kunnen zij dat be wijzen Want dit is nu juist een buitenge woon belangrijk punt. Aan den eenen kant wordt sinds jaar en dag verzekerd „de kermis geeft aanlei ding tot allerlei ongebondenheid en verkeerdheden" en aan den anderen kant„wij zien die misstanden niet, het komt ons voor, dat gij overdrijft." Juist dAArom was tot dusver de meer derheid van oordeel, dat er geen aan leiding bestond om een volksfeest, dat dan toch nog vrijwat aanhangers tel de, af te schaffen en daardoor een belangrijke bate voor de gemeentekas prijs te geven. Door den loop der omstandigheden is nu, zonder toedoen van voor- of tegenstanders van het behoud, de ker mis één keer niet doorgegaan. Het is van groot belang om te weten, of dat een zichtbaar resultaat heeft gehad en, zoo ja, welk. Het besluit tot in trekking is een zegen geweest, betoo- gen de voorstanders der afschaffing, liet is niet onbillijk om te vragen „hoe en waarom Dc zaak is van des te grooter be- teekenis, omdat er van weerszijden allerlei argumenten bij gehaald wor den, die geen gewicht in de schaal leggen en derhalve den toestand maar vertroebelen. Daartoe reken ik de toekomst beschouwingen van het re- classeeringsbureau, hierop neerko mende. dat de toestand in 1915 nog niet vun dien aard zal wezen, dat nu voorbereidende kennis-maatregelen gerechtvaardigd zijn. Dit is eer quaestie van optimisme of het tegendeel. Wellicht zou het beter wezen, met de beslissing over het doorgaan van de kermis in 1915 nog wat te wachten, maar wegens de begrooting kan dat niet En boven dien (we hebben het dit jaar gezien), een besluit om haar niet to laten hou den kan heel spoedig genomen wor den, ook wanneer de ontvangsten op de beg rooting uitgetrokken zijn. Tot de minder belangrijke argu menten is m. i. ook het betoog te reke nen van de vereeniging van kermis- vakgenooten, dat zij in 1914 zooveel schade hebben geleden en die in 1915 hopeu te herstellen. Men l>c-hoeft volstrekt niet hard vochtig to wezen om te meenen, dat langs deze lijn van redeneering de trekschuit behouden zou zijn ter wille van het jagertje en de vetkaars ln 't belang van de snuiters-fabrikanten. Het is eenmaal niet anders, dat voor het algemeen belang het particuliere wijken moetwie het treft is er niet pleeierig aan toe, maar weet gewoon lijk door de-energie van den mensch, die immers op tijd dc bakens verzet, de schade wel gauw te boven te ko men. Het jagertje en de snuiter- inakers zijn ook naderhand wel aan den kost- gekomen. Onjuist schijnt ook het argument van bestuurders van het Comité tot behoud der kermis, dat op dit oogenblik geen ingrijpende ver anderingen zouden moeten worden gemaakt. Waarom niet'? De financi eel© toestanden zijn toch zoozeer ge wijzigd, dat men dAArom niet angst vallig behoeft te wezen en als niets veranderd mag worden alleen omdat het geld opbrengt (of kost), dan ziel het er met den vooruitgang in ons gemeentelijk beheer op den duur treurig uit, omdat aan elke wijziging finoncieele gevolgen vastzitten. Iets anders is het betoog, dat van de afschaffing der kermis „zeer vele ingezetenen groot financieel nadeel ondervinden". Het antwoord, dat het juist een voordeel is wanneer ieder een, die anders kermisgangex zou zijn, het geld in den zak houdt, is aJ te goedkoop en bovendien onjuister is in de laatste maanden vaak genoeg betoogd, dat 't een algemeen maat schappelijk voordeel ls, wanneer het geld zich vlug verplaatst en niet al te zeer wordt opgepot. Bovendien moeten ook anderen dan de eigen ingezetenen bij deze zaak betrokken zijn. Naar ik hoor komen in kermis tijd vele bewoners van buitengemeen ten hier belangrijke inkoopen doen. De vraag is nu is er nadoel dit jaar, daar toch de kermis niet doorge gaan is, gebleken Men zal daarop misschien antwoorden„het was niet te constateeren, omdat de tijd abnor maal was". Dit is maar tot zekere hoogte juist, omdat 'de stemming, in Augustus gedrukt, later hersteld is, hetgeen hieruit blijken kan, dat Henri ter Hall met zijn Revue in den Schouwburg vijf avonden achtereen een volle zaal heeft gehad. „Dat had den we nog te goed van de kermis", zei een bezoekster en daarmee is die groolê aandrang dan ook het best verklaard. Wij komen dus tot twee vragen lo. waaruit is de zegen van het niet houden der kennis in dit jaar geble ken 2o. is inderdaad door de Ingezete nen door het niet houden der kennis schade geleden De tijd om die vragen te beantwoor den is voor de belanghebbenden zeer kortmorgenochtend 10 uur begint de behandeling van de begrooting. Vandaar dat het bestuur der Haar lemsche Handelsvereeni ging aan den Raad verzocht heeft om Woensdag nog geen besluit te nemen, opdat bet bestuur de meening der neringdoen den over de zaak kan vernemen. Indien dit uitstel mogelijk ls (na- tuuriijk zou daarvoor de vaststelling van het eindcijfer der begrooting moe ten worden aangehouden) zou het wenschelijk zijn, dat het verleend werd. In het belang van beide par tijen. Is de Raad daarvoor niet te vinden, acht het College de argumen ten uitgeput en verdere inlichtingen niet meer noodig, dan kan het zijn, dat de kennis valt. In dat geval zou het aanbeveling verdienen, haar een laatste respijt te geven, door bijvoor beeld te bcDalcn, dat die van 1916 in elk geval de laatste zal zijn. Dan wordt in ieder geval niemands belang plotseling geschokt. Stadsnieuws D. I. U. De Koninklijk erkende tooneelveree- niging „Door Inspanning Uitspan ning' geeft op Zaterdag 26 December (tweeden Kerstdag) haar tweede uit voering met bal. Debat-vergadering. Door de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders, aangesloten brj het Plaatselijk Arbeiders Secretariaat, zal deze wtek een debat-avond wor den gehouden, Spreker is de heer C. de Klerk, voor zitter van het Nationaal Arb. Secr., terwijl tot debat is uitgenocdigd de lieer Valkenburg, hoofdbestuurder van den Centralen Bond van Bouw vakarbeiders. Hebt gij vandaag eraan gedacht Dal ook van u straks w-ordl verwacht Als Kerstgaaf voor liet Comité Eén deken, echter liever twee? 't Adres w aar men uw dekens wacht, Zult gij wel kennen Hooimarkt 8. Daar zetelt toch te dezer steé Het kleorenrlepót van het Steuncomité. KEURING VAN VLEiESCHWAJREN. Het volgende request ls vc-rawidcm: Aan den raad der gcanoenve Haar lem, geven met versohuldigden eerbied te kennen, ondengoteekendenallen handelaren in bereide vieeschwaren, wonende te Haarlem; 1. dat zij met diiep leedwezen hebben kennis genomen van het antwooa-d Burgemeester en Wethouders op de bemerkingen in de afdeelingöu van Uwen Raad gemaakt in zake keu ring von toebereide vleeschwnrecn; 2. dai zij no£ steeds levendig betreu- sn, dat bij de samenstelling der ver ordening geen belanghebbenden zijn geraadpleegd wijl in de praktijk steeds meer de giroote bezwaren dui delijk worden welke er voor hen in ge legen zijn; Onze artikelen zijn grootendeele aangewezen op snelle verhandeling. Meestal is men bij aankomst om het goed verlegen. Het opouthoud van af halen hij hei spoor of ander middel van vervoer, het heen en weer bren gen naar en van het slachthuis kost veel tijd en komt in onze taken door gaans zeer ongelegen. Dat voor iedere zending op elk uur van den dag een expediteur zou be schikbaar zijn voor dit werk en dan wel zonder veel tijdverLi©6 ls een tast bare onjuistheid. 3. dat do centrale keuring aan liet slachthuis op verre na niet de voor- deeien heeft, wedke men er mogelijk van heeft gemeend te kunnen ver- wachten. Dat de verordening eisdvt, dat een zending van Zaterdagmiddag 5 uur tot Maandag ingepakt moet worden ge laten is iets verschrikkelijks met be trekking tot de kwaliteit van het ar tikel. De best wil lend® burgers wor den zoodoende vun zelf overtreders. Bezwaren van onaoodig uit- en in pakken en daardoor beschadiging der goederen willen wij maar even rele- veeren. Ook de beschadiging door do keuring zelf waarvoor geen vergoe ding wordt gegeven. Ware nu de keuring aan het slacht huis afdoende, dan was ten minste nog iets bereikt, maar vanzelf kan die keuring in hel algemeen slechts vluchtig zijn en neemt dan de ambte naar het werk over van dan winkelier. Deze kan minstens evengoed zijn ar tikelen beoordeelen als de ambtenaar en heeft er ln tegenstelling met den ambtenaar, zeer groot belang bij. Ie. omdat hij ze moet betalen, en 2e. om dat hij er zijn klanten mee moet bedie nen, die hij weet te zullen v< als aan zijn waar iets mankeert. In gevallen van onjuiste afkeuringen konvi een schrijnend gevoel vun recht loosheid de bezwaren vergrooten; ie. dat de groote voordeeten van e«n goede tiuiskeuring, door de lxstaande verordening als vanzelf wordt te niet gedaan. Het stempel op de goederen geldt ten onrechte voor een bewijs van deugde lijkheid. Als thorns do ambtenaren aan huls komen controleer en, zien zij niet naar deugdelijkheid maar naar het stamped. Dit is den ambtenaren niet kwalijk te nemen. Het stelsel is vor- keerd. Bij budskeurin» «ouden zij aan d stempel geen steun hebben, maar verplicht worden de goederen werke lijk te keuren en dat wel niet alleen wanneer ze pas van de fabriek komen zooals nu, maar in elk stadium het geen een in hei oog springend voor deel ia Bovendien zou men den win kelier moeten verantwoordelijk stel len en bij overtreding streng straffen. Het zou wellicht aanbeveling verdie nen ook onderweg en bij aankomst aan 't middel van vervoer monsters te nemen en bij moge!ijken herhaalden invoer van ondeugdelijke goederen door denzelfden leverancier dezen voor ©enigen tijd te verbieden in Haarlem te leveren. Vooral het belang, dat de winkeliers zelf hebben bij uitstekende levering moet niet gering worden gedóht. Er is waarlijk geen enkele reden om de handelaars ln bereide vieesch wa ren anders Ie behandelen, dan do sla gers die zelf fabriceeren. 5. dat eene vergelijking met andere verordeningen als bijvoorbeeld op bo te" en melk, deze verordening in een zeer eigenaardig licht plaatst. Immers bij deze beide artikelen wordt een stelsel van controle toege past, In den peest zooals wij steeds ge vraagd hebben, 'terwijl toch bij melk gevaar voor de volksgezondheid wel degelijk bestaat. Bij toepassing van de boten-wet is het opmerkelijk, (lat de handelaar wel erantwoordeltjk. wordt gesteld, of schoon hij veel minder het artikel kan beoordeelen en voorts, dat het rechts gevoel van den handelaar volkomen wordt geëerbiedigd, wi.il hij.in de ge legenheid gesteld wo<Pdt de monsters zelf te stempelen en eventeeel te laten onderzoeken. Ook zijn beide verorde ningen zonder geldelijk bezwaar voor de betreffende handelaren en worden zelfs monsters vergoed wat naar ons gevoelen volkomen juist is. 6. dat zij bij eene verordening wel ke werkelijk groote voordeden zou bieden ten opzichte der volksgezond heid, deze voordeel en allicht 'te duur gekocht zouden achten, indien het rechtsgevoel daardoor ernstig z»ou be- leedigd worden. 7. dat zij mitsdien eerbiedig verzoe ken het daarheen te leiden, dAt in plaa'is van deze keuring een hui shea ring voor bereide vieeschwairen wordt ingevoerd. GYSBERT JAPICX, Het Frvsk Selskip Gysbert Japicx houdt op'Zaterdag 19 dezer een but- terpewon© samenkomst, met mede werking van tiet Sjongelskip „Frisïa", leider de heer J Post, en de heeren Krips en Molenaar, Friesche voordra gers. Het Tooneel YVELDADIGHE1DSY OORSTELLING VAN „CF-LMER" IN DEN SCHOUWBURG. „Jong bij jong en oud bij oud". In den benaiden tijd, dien we door leven wordt veel on steeds meer ge vraagd van de liefdadigheid; wat de steuncomité s ontvangen, 't :s niet toereikend en zoo moet de weldadig heid meehelpen. leder w eet dat en er wordt heel wat gepeinsd en overlegd hoe telkens weer geld bij elkaar te brengen. De tooneehereeniguig ,,J. J. Crc-mer heeft tot haar eer d.ent het gezegd altijd meegeleefd en als T ware voeling gehouden met wat er omging in 't openbare leven. Zoo voerde zij het vorige jaar, toen de onafhonkel ij khetdsf eerten gevierd werden het historische drama „Nacht en morgenrood" op; zoo brachten haar ieden wat ontspanning aan de soidatcn in de forten en zóó w-lde zij met de opvoering van gisteren haar steentje bijdragen voor de kas van het Steuncom .'té en voor de vluchte lingen. Helaas, zullen het geen groote steenen kunnen zijn ;daarvoor was er met genoeg publiek. YYas de voorstol ling en haar doel eigenlijk wel ge-itoeg bekend gemaakt? We vreereu v niet. Of ook... er zijn den laatsten tijd zooveel weldadigheidsa vonden: Za terdag pas liet bal oer heeren Martin; aanstaanden Zaterdag de uitvoering van de Handelsschool vereen: ging enz. enz. Enfin, ten slotte is ieder steentje welkom. Het stuk dat Crerner ter opvoering gekozen had, is oea aardig Duitsch blijspel; 't tintelt niet van geest, inaar 't neemt geestig een loopje met den ouderdom, die zich verbeeldt plotse ling weer jong te kunnen worden met de jeugd die gelijk een bezadigde oude hoer het huwelijk als een con tract wil beschouwen. In vroeger ja-| ren is het stuk onder anderen tel met succes opgevoerd door de Rotterdam mers, doch sinds van het repertoire verdwenen. Dat 't niet nieuw is, zien wij uit de maruer waarop liet werk zoeken dor ongehuwde vrouw beejiroken wordt; tegenwoordig staat een fabrikant n et meer gebluft, wanneer zich op zijn advertentie on. een boekhouder, een vrouw aan komt bieden en een vader zonder fortuin gaat zelden meer met zijn dochters de bals afloopen om ze aan den man te brengen. Juist wan neer een dergelijk stuk dat in den tijd van zijn or.t taan zeker hoogst ac tueel was, weer voor het voetlicht komt, ontdekker, wij voor de zooveel- ste maal, hoe snel wij leven en hoe snel het nieuwe gewoon en oud wordt. Maar er zijn andere dingen, ook in dit blijspel, d:e niet veranderd zijn en het „jong bij jong en oud bij oud blijft van kracht, zelfs al is de oude jeugd-zoeker zulk een vriendelijk oud heertje als de heer Van Gasteren ons gisteravond te zien gaf. YYant al wordt Burman door zichzelf en zijn omgeving als „brompot" gequalin- coerd, in den grond van de zaak is hij één en al goedhartigheid en... ver stand. Het verstand toch doet hem ten slotte tot het rechte besluit komen, zijn neef en de jonge boekhoudster in eikaars armen te voeren en de beloo ning vindt bij ui eigen voldoening over zijn herkregen vrijheid. Het stuk vraagt een vlotter tempo dan waarin do werkende ieden van Cremer het speelden; er lag over de voorstelling iets aarzelends en onze kers, alsof er te weinig gerepeteerd was: 't had er nu en don wel iets van als woonden wij een generale repetl tie bij. De vertolkster van Francisci en van de cude huishoudster vvarert 't best thuis in hare rollen; de heer Crombouw, die tevens de regie had, gaf als Paul veel verdienstelijks, doch was niet genoeg de (zij 't dan getem de) Levensgenieter. Zijn tirade, waar mee hij in den ouden heer Burman de jeugd oproept, weral te zwaar: dat moet bruisen en spatten als een wa terval, waarin tic oude man meege sleept wordt. De scènetjes tussohen de beide compagnons gaven veel aardige oogerabiikken; het tweede be- drij' kreeg daardoor en door 't vaste spel van Francisca het meeste relief, wat ook bleek uit' het hartelijke ap- pla us toen het doek viel. De jonge dame, die de rol van Edith Marberg speelde is een liève verschij ning, maar ze heeft nog alles te lee- ren wat betreft zich los en als natuur lijk bewegen op het tooneel. En ook haar uitspraak is nog ver van wat die wezen moet, willen de toelioord.-rs met plezier naar haar luisteren. Zeker zal de voorstelling van van avond, als hetzelfde stuk voor de Cremer-leden gaat, een vooruitgang zijn ;het geheel zit er dan weer wat vaster in en een voile zaal animeert de spelenden meer. En. die volle zaul zal zich amuseeren! Den 22sten komt bet Nederlandsch Tooneel met „De Koopman van Ve netië' en zullen we Bouwineester- Shylock kunnen bewonderen in een hem waardige omgeving, een voor recht dat den Haarlemmers ui lang niet te beurt viel. Shakespeare's dra ma is door den heer Roel vink geheel meuw geênscèneerd; de tooneelwisse- ling gaat snel door 't eenvoudig ver anderen van den achtergrond of liet sluiten van een gordijn en e.k tooneel geeft, ook door het spel van zij- en voetlicht volkomen de illaste v.ji de plaats waar Shakespeare ons heen wil voeren- een plein, een straat, een Venetiaansche tuin, droomend in maanlicht of wel Portia's boudoir of een zaai in haar landhuis. Ook de costumeering onderging een alseheele vernieuwing. Behalve Bouwmeesters costuum. We zullen Shylock zien in den ouden bruinen kaftan, die ons om Bouwmeesters spel zoo lief is geworden. ANNA VAN GOGH- -KAULBACH. BEHANDELING VAN GESCHILLEN DOOR GEDEP. STATEN. Prof. D. van Embden heeft eenige nieuwe artikels ingediend ter aan vulling en wijziging van het door Gedep. Staten ingediende ontwerp tot wijziging hunner instructie. De inhoud van de artikelen, door Prof. \ran Embden voorgesteld, «trekken, om de rechtsbelangen van de ingezetenen en lagere besturen (ge meenteraden en waterschappen' bij de behandeling van de geschiiüen van bestuur, belastingkwesties enz. beter te verzekeren dan op het oogen- b-ik het geval is. Prof. Van Embden haait een citaat van Prof. Struycken uit eer. artikel in „Van Onzen Tijd" (Juni 1913) aan, waarin geconstateerd wordt, dat in dit opzicht Noord-Hol land een geregelde procedure mist, onze provincie op dit stuk ongev eer de achterlijkste is van het gehee'e land, hetgeen de heer Struycken een schande noemde. Wel hebben Gedep. Staten nu een verbetering der procedure voorgesteld, maar Prof. Van Embden acht dit niet voldoende. De heer Y'an Embden 6te>U nu voor, om de procedure van een 23-tal o: der- werpen van geschil nader vast te eteüen. Deze onderwerpen betreffen zaken van waterschapsbestuur, wc- genleggerg, vervallenverklaring van Raadslidmaatschap, onderzoek \an geloofsbrieven der nieuw-gekozen le den van den Raad en Kamer tan Koophandel en Kamer van Arbeid, af keuring van schoollokalen, uispxa- ken van den militieraad, stichting van gebouwen voor de uitoefening van den openbaren Godsdie.net. begroot in- gen en rekeningen van Armbesturen enz., en rekeningen van Gezondheids commissies, weigering tot aan'egi.-n van graven of begraafplaateen, k e- zerelijsten voor Kamers van Koophan del en Kamera van Arbeid, onbewoon- baarverklaring van percee'en, bouw. verbod, uitbreidingsplannen en ande re zaken, die voop een dergelijk onder zoek Ln aanmerking komen. Na de overlegging der stukken, d o ter visie voor belanghebbenden of hua gemachtigden worden neergelegd, vorden de bovengenoemde geschillen in openbare vergadering van Gedep. Staten behandeld. In deze zitting brengt een rapporteur verslag uit. be treffende het feitelijke der zaak en het rechtspunt. In de vergadering worden belang hebbenden of hun gemachtigden in de gelegenheid gesteld het woord te voe ren en kunnen Gedep. Staten inlich tingen vragen. Ook kunnen getuigen of deskundigen voor deze vergadering worden opgeroepen. Na s'ui ting van het onderzoek beraadslagen Gedep. Staten met gesloten deuren en doe'en de gemotiveerde beslissingen aan be langhebbenden mee en publiceeien deze in het Provinciaal blad. Bii geschillen over schorsing of ontslag van onderwijzers aan ge meente-scholen en van directeuren en leeraren der gemeentc-H. B. S. en be- roep wegens niet afgeven door B. en W. van de bewijzen bedoeld in art. 51 lett. c. L. O.-wet en art. 44 liitt. c. M. O.-wet en zaken aangaande ont slag van Heden der waterschapsbe sturen kunnen in vergadering met gesloten deuren worden behandeld. De rechtsgang is overigens dezelfde. Voor belasUnggeschinen wordt ook een voorbereidend onderzoek door de commissie of een ambtenaar inge steld, volgens het voorstel van Prof. Van Embden. De verzoeker kan ech ter verlangen zijn zaak in het vol'e college van Gedep Stalen te beplei ten. De Gemeenteraad (bij zaken van P'aats. directe belastingen) en de RijksbelasUngambtenaar (Rijks di reote belastingen) kan zich doen ver tegenwoordigen. 12 1/2 JAAR RAADSLID. Vrijdag 18 December is Mr. J. N. 7. E. Heerkens Thijssen 12 1/2 jaar lid in den Haarlemschen Raad. Op 18 Juni 1902 werd de heer Heer- kens Thijssen gekozen als Raadslid in district II in de vacature-Y'an Die ren Bijvoet, bij een herstemming met Mr. P. J. Troeïstra. Mr. Heerkens Thijssen verkreeg toen 931 stemmen en Mr. Troelstra 12 stemmen. Sagen en Legenden. Met dit onderwerp houdt a.s Don derdagavond de heer J. B. A. Saeys voor de afdeeling Haarlem van „Jonc Nederland" van het A. N. V. ©en lezing. Benoemd. De N'. Y'. Utreehtsche Drukkerij ,.D« Kleine Meerbode" v/h C. P. Kuppers, heeft den heer C. P. Kuppers oj> ;ri verzoek eervol ontslag verleend als haar directeur. In zijn plaats is thans directeur de heer K. Will e, te Haarlem. .„N. v. d. D Jubileum. De heer J. Waage, onderwijzer aan de Rijksleerschool hier ter stede, her dacht heden Dinsdag zijn 35 jat'ge ambtsvervulling aan genoemde in richting. Ofschoon men aan de feeste lijkheden een bescheiden vorm had gegeven, ging de dag voor den jubi laris toch niet onopgemerkt voorbij. Zyn leerlingen hadden voor een fraaie bloemenmand gezorgd, die door liet hoofd der school, den heer J. W. Sevenhuysen, met eexage toepasselijke woorden aan den heer Waage werd overhandigd. Vanavond zijn de leerlingen v in de drie laagste klassen uitgenoodigd tol het bijwonen van een lichtbeelden- avond, die door het lioofd der school geleid zal worden. De ouders zijn mede verzocht den avond bij te wo nen. Natuurlijk zal daar hot jubileum nog wel eens herdacht worden. Het volgend'Jaar is de heer YV.\ag« 40 jaar onderwijzer.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 1