BIJBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD Een wonderlijke Zaak Sï« U»rr»*e ZKTERDAQ I® DECEMBER 1914. No 9e:<. DE ZATERDAGAVOND HAARLEM'S DAGBLAD KOST f 1.20 PER 3 MAANDEN OF 10 CENT PER WEEK. ADMINISTRATIE GROOTE HOUTSTRAAT 53. DRUKKERIJ ZUIDER BUITENSPAARNE 12. IN HAARLEM'S DAGBLAD ZIJN ADVERTENTIËN DOELTREFFEND. ONZE ANNONCES WORDEN OPGEMERKT. ttaarlemsche Handelsvereeniging Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij KoninkL besluit van 21 Mei 1897 No. 58 en van 13 Juli 1909. No. 52. Bureau: Jansweg 11, geopend alle werkdagen van 9—5 uur. Telephoon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeniging hier ter stede opge richt met het doel de belangen der le den op allerlei gebied te behartigen, doch allereerst de belangen hunner handel of bedrijf te bevorderen en wel speciaal door het verstrekken van mform&lién en het incasseeren van dubieuse vorderingen. Voor posten welke men de vereeni ging ter invordering in handen stelt op buiten de stad woonachtige per sonen moet 10 ct. porto worden be taald terwijl van alle vorderingen door de vereeniging geïnd 3 pet. pro visie wordt geheven. Ingekomen vorderingen van 1 Mei tot en rnet 31 October 1914. Totaal f 4094.80. De maand Augustus toonde het laag ste cijfer, nl. f 321.98. De maand Oc tober daarentegSti toonde e„n ont- vangstcijfer aan van f 1413.86 1/2. Bovendien hebben de leden het reo.Tt op het hun gratis te verstrek ken advies van do rechtsgeleerde ad viseurs der vereeniging, de hoeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Merens, Spaarne 94 alhier, die desgewenscht ook in proceduren en faillissementen, gratis voor hun op- Iredeu, natuurlijk echter alleen voor zulien betreffende den handel of het bedrijf der leden. Bij eike vordering der rechtsgeleer den in handen gesteld moet 10 cent voor por i oj ien gevoegd, terwijl van de bedragen der langs dezen weg ingevorderde posten 5 pCt. moet worden betaald. H.H. rechtsgeleer den hebben het recht in geval van ge rechtelijke vervolging het door hun noodig geoordeelde voorschot te vrar jen aan den inzender der vordering. Over in de stad woonachtige per sonen geeft de vereeniging gratis mondelinge of telephonische inlich ting; verlangt men de Informatie schriftelijk dan wordt 25 cL berekend terwijl voor informatica op builende Itad wonende personen f 0.60 pLrn. 5 ct. portovergoeding moet worden betaald. Aan net kantoor Jansweg 11 zijn coupons A 10 ct verkrijgbaar, waarop men aan het bureau van den Burger lijken Stand op hel Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adres- Beu van hier ter stede op het bevol kingsregister ingeschreven personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar legitimatiekaarten, waarop zij persoonlijk informatièn kunnen vra gen. in andere plaatsen bij de daar gevestigde en bij den Ned. Bomd van Onderl. Infor. en Schuldinvordering- bureaux en Handelsvereenigingen aangesloten vereenigingen. Deze informatièn worden gratis ver strekt indien ze onmiddellijk zonder verder onderzoek kunnen worden ge geven. Is een nader onderzoek noo dig, dan bedragen de kosten daar van 20 cent Nieuwe leden voor 1914—1915 kun nen nu reeds tot de vereeniging toe treden tegen betaling van een half jarr conuihu'.ie f 1.75 en 10 cent voor reglement Het is noodg er nog eens nadruk kelijk op te wijzen dat goed infor- meeren, vooral naar nieuwe cliën ten eene bepaalde noodzakelijkheid is geworden, waar zoovele geheel onbe kende personen zich in onze stad en aangrenzende gemeenten komen vee tigen. Onder alle koren is kaf. Bovengenoemde Bond, waarbij 19 vereenigingen in de voornaamste plaatsen van ons land gevestigd zijn aangesloten geeft uit eene tweemaan- delijksche lijst van namen van per son en omtrent wien men wordt aan geraden inlichtingen te vragen voor dat men met hen in handelsbetrek king treedt, waarvan het geheim on geschonden moet blijven en die als waarschuwingsmiddel uitstekende diensten bewijst Waar eene vereeniging, die haren le den al deze voordeel en ea gemakken aanbiedt, slechts f 3.50 jaarlijksche contributie vraagt, is dit zeker een zeer bescheiden eisch te noemen, te meer daar al het opgenoemde niet het eenige is wat de Haarlemsohe Handelvereeniging doet; steeds heeft zij een open oog gehad voor alle za ken, die hare leden in 't bijzonder en onze gemeente in 't algemeen betrof fen en altijd heeft zij daarvoor ge sproken. Het zou te ver voeren alles op te noemen, waarvoor zij opkwam, al leen dient nog vermeld, dat het hare bedoeling is, in deze richting krach tig voort te gaan. In verband hiermede zijn in het be stuur drie commissiën gevormd en ia daarvoor het bestuur uitgebreid. Van deze commissiën bemoeit eene zich met het Informatie- en Incasso wezen, eene met algemeen© Middenstandabe- langen en is er eene voor Gemeente belangen. Alles te zamen genomen roepen wij allen toe, handelaar of particulier: Steunt deze onze vereeniging door lid te worden, het werk, dat zij doet en waardoor zij onnoemelijk voel goeds tot stand brengt verdient uw sym pathie eoi de contributie, f 3.50 per jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij is in ledental, des te meer kan do Haarlemsabe Handelsver eeniging doen. Sluit u bij haar aan ten bate van aller belang, dus ook in uw eigen be lang. HET BESTUUR. Hef Rijke Natuurleven EEN" PAAR WINTERVOGELS. BI ad rozet ten en rood-aangeloapen knoppen, stevig aaneengesloten katje® en zelfs volledig overwinterende knop pen, ze zijn liet zichtbare bewijs voor hot. leven en de groeikracht in de na tuur, ze spreken van een naderend weder opbloeien en beloven eesi lente- weeilde, die in ons klimaat liet voor jaar zoo sprookjesaclMiig kan maken. Maar niet ail oen de plantenwereld leeft en groeit in dezen tijd, ook do dieren geven nu stof te oveir voor waarnemingen. 's Morgens, als de schemer nog heer acht in den tuin, als de overgang v. den nacht naar den dag zoolang duurt, dat men aan de overwinning v. n de zon zou gaan twijfelen, is de vogelwereld al druk aan het werk, om de maagjes te vullen. Geheel den dag kunnen we ze in d^.. tuin zien, de meezot en mus- schen, vinken en lijsters en af en 'ioe zelfs de roodborstjes, maar 's morgens vroeg zijn ze toch het drukst in de weer en laten ze zich van een schuil hoekje uit het gemakkelijkst waarne men. merels treden in den regel heel bruusk op. Hun lulde, doordringende kreten, die ons op de lenteavonden soms zoo kunnen doen opschrikken, weerklinken nu niet meer of nog heel zelden, maar In hun bewegingen zijn ze nu en dan nog even wild. Dan zoeken ze naar voedsel en hak ken ze in den nog weeken grond, zoo- als ze dat ook in het voorjaar doen, dan beheerschen ze de laatste overge bleven bladeren en rukken en trek ken ze er aan, als wilden ze hun woe- d .1 over de schrale vangst aan de hoe- Ie omgeving koelen. Zoo zien we ze vaak en bijna het heele jaar door, maar in dezen tijd hebben ze ook nog hun bijzondere wintergenoegen6. Een merel 9chijnt van nature zeer philosophisch aangelegd te zijn. Dat merken we heel goed, als hij in de lente op een boven alles uitstekende g« Ipunt zijn overpeinzingen uitneu- riet of in welluidende zachte fluitto nen zijn blijdschap over de terug komst ven het voorjaar Lucht geeft Marr in i&n winter blijft hij de zwar te denker, die soms minuten achter een onder een heester kan zitten kij ken, die toch aan de beweginkjes van den toewp laat zien, dat bij niei. indom melt, maar wel degelijk op zijn qul- vive is. Wie zal uitmaken, wat eir in bet vogelkopje omgaat, wie durft zelfs pertinent te beweren, dat er werke>- lijk idis Is, waaraan de vogel zoolang zijn aandacTrt schenkt? Het zijn raadsels, zooals we er voor duizenden komen te staan bij het be kijken van do natuur, maar al kun- hen we geen oplossing vinden., een feit is liiet, dat de merels zich in dezen tijd graag in de eenzaamheid terug- 'crakken, een feit is het, dat het altijd weer aardig is, ze zoo stil onder de heestors te zdem zitten, terwijl de vo gels, die tegelijkertijd in den tuin om voedsel komen, stoeien en dartelen als in don zomer. Ja, en toch nlei alle Ook de win terkoning slaat niet gauw lot liet luidruchtige over. Als een levende okkernoot trekt bij van tak 'tot tak, liefst lang bij den grond blijvend, maar steeds druk in de weer, om hiet hongerige maagje te vullen. Graag houdt diit vogeltje zich in den win/ter op aan den kant der slooten. Daar, tusschen liet overliongiende, vochtige gras, aan de dorre braam- stengeis en tusschen de elzens tempen moet wel heel wat voor hcim zijn tie vinden, want uren en zelfs dagen achtereen kan hij in dezelfde omge ving blijven. Scherp moeten we uitkijken, om hom in liet. oog te krijgen, hij laa't u tot op enkele motors naderen, maar zelden krijgt go de kans, hem ©enige oogjenblikken achtereen onbeweeglijk te zien. Daarvoor is het vogeltje veel te druk, daarvoor is zijn honger wel licht 'ie groot. Wat er hooit heel wat toe, om zelfs dat kleine lichaampje te voeden. Winterkoningen hebben bijna altijd honger en gedeeltelijk staat dit veer in verband met de groote krachtsin spanning van het diertje, om met de korte vleugeltjes zich toch zoo water vlug langs do slootkanten voort te be wegen. In dezen tijd komen ze graag ui on- z- tuinen en liet eigenaardig kleioe der diertjes, hun ernst bij al het werk, sprekender vaak van die der grooiere vogels, geeft hun iets pittigs, maakt ze toch de liefst geziene wintervogel tjes onzer tuinen. Een geluk voor de diertjes, dat ze z« moeilijk voor de kooi zijn groot te brengen; ze zouden anders om htm welluidende wijsjes nog wel eens zijn ingerekend door handige nestzoekers. Ëena heb ik een nest jonge winter koningen in de kooi rien grootbren gen. De eigenaar was een meester In dat vak, en, hoe jammer ik het ook wnd, dat de nuttige diertjes in ge vangenschap voortleefden, ze leverden toch een aardig gezicht op en schenen zich volkomen gelukkig te gevoelen, zoolang ze maar een meelwormpje voor zich zagen. Wijd openden de diertjes, al bijna volwassen en toch maar weinig groo- ter dan een amandel, kop en staart buiten rekening gelaten, de fijne bek jes en achter elkaar .wipten ze, met opgeheven staartje, op de hand van den kweeker, om de kronkelende meel- wormen in ontvangst te nemen. H. PEUSENS. Rubriek voor Vrouwen Eenvoud in onze kleeding. Parije begint langzamerhand te fieri even en wederom ontvang ik ge regeld de mode-berichten, die onze dames zoozeer interesseeren en die ik haar dan ook getrouw wil mededee- len. Uit alles wat men uit de Fran- fsche hoofdstad verneemt, krijgt men evenwel den indruk, dat „ia vi'le 'u- mière" in een „vüle de grand deuil" veranderd is en zoo hebben de treu rige omstandigheden zelfs op Mada me Mode een etempel van ernst ge drukt, hetgeen men zich ternauwer nood van deze vluchtige Parisienne kan voorstellen. Do Frangaise, die gewoon is een groot deel van haar tijd door te bren gen met: „chiffonner" zooals zijzel- ve het zoo karakteristiek uitdrukt, ge bruikt nu haar vernuft om allerlei practisohe kledingstukken voor het leger te vervaardigen. Zij haaktven breit wollen hoofdkappen, zooals men die tot nu toe slechts""v8n aviateurs opmerkte, naait buikgordels en ver vaardigt borst- en rug-warmers, om niet te spreken van sokken, kniewar- mers, polsmoffen enz. enz. Op do mode-ateliers volgen rouw- ordere zich geregeld op. en het is ont zettend zooveel rouwtoiletten als men in de Parijsche straten opmerkt, Hoe kan 't ook anders? In Weenem en Ber lijn is het evenzoo, en wij kunnen ons in ons gezegend land trots alle courantenberichten geen voorstel ling maken van het leven dat geleid wordt m de groote steden van die machtige rijken, die than® in den oor log gewikkeld zijn. Doch ik zou te ver van mijn onderwerp afdwalen, als ik mijn lezeressen den treurigen inhoud van den brief ging verhalen, dien ik gisteren van een mijner correspon denten in Berlijn ontving. Laat ik mij daarom bepa'en tot de mededeeling. dat de oorlog grootcn invloed heeft op de actueele modes en laat ik er den wenscli aan toevoegen dat die invloed een min of meer blij vende moge zijn, opdat er wat meer degelijkheid zal gaan heerschen in het toi'et der vrouw, dan in de laat ste jaren het geval was. Eenvoud en degelijkheid zijn zeer zeker twee voor name factoren om het verloren even wicht te helpen herstellen. Natuurlijk moet men ook in deze dingen niet overdrijven. Nu men uit den aard der zaak minder aan uit gaan denkt en dus meer op den ge- zelligen. huiseUjken kring te aange wezen, ligt het voor de hand, dat we wat meer aandacht wijden aan huie- toüetten van ons zelve en onze kinde ren. Niets toch 6temt prettiger, dan een vrouw, die zich in huis eenvou dig doch elegant kleedt en zorg draagt, dat ook haar kinderen en dienstbode er netjes uitzien. In de eerste plaats heeft de vrouw des huizes behoefte san een elegante doch eenvoudige peignoire, zooals de confectle- huizen er in at'c prijzen en genres brengenen verder heeft men behoef te aan eenige flanellen en zijden of fiuweelen blouses, die met een zwar- ten of marine-blauwen rok gedragen worden, terwijl dezelfde b'ouses be nut kunnen worden bij het taü'eur- costuum. Eenvoudige. gekleede japonnen brengt men op het oogenblik van ge kleurde serge, cheviot, cacheniire en diverse andere weefsels, zoowel in ef fen als geruit. De rok-modeüen laten ons voors hands nog in het onzekere, want we kunnen nog niet zeggen of de lange, geplooide overrokken den overgang zullen vormen van de nauwe rukken tot den klokrok en den plooirok, of dat de nauwe rokken, die zoozeer in den smaak vallen en die zoo wei nig materiaal vragen zich nog zul len bandhaven. Zeer véél variatie is er op het oogen blik in de modellen der mouwen. De kimono werd als het waro verdron- gien door het raglan-model, dat even wel niet voor alle figuren geschikt is, d-ooh men ziet weer veel ingezette mouwen, die zelfs dienen om bestaan de kimono-talies te laten verande ren. De naad onder den arm wordt dan iets hooger dichtgenaaid, alhoe wel men het armgat wijd laat en er bij het inzetten van den mouw op let, dat de schouderlijn nog steeds zoo lang mogelijk moet zijn en men dus de naad onder, de ronding van den iider laat vallen. Men ziet ook. mouwen die lia'ver- wege den bovenarm worden aangezet; en. vaak zijn de mouwen vervaardigd van tweeërlei stofd. w. z. dat een middengedeelte is aangebracht van de garneerstof, waarvan de kraag, man chetten en ceintuur gemaakt zijn. MAPJE VAN AMSTEL. De redactie zond mij het volgende schrijven: Als winkelier in damesoonfectie lees ik in Uw geacht blad steeds met belangstelling de „rubriek voor vrou wen" omdat deze rubriek zich na- 'iuiuirlijk dikwijls begeeft op het ge bied der damesmode en damesoonfec tie en Uwe medewerkster op dut ge bied gewoonlijk steeds goed beslagen ten. ijs komt. Doch juist omdat Usve medewerk ster steeds zoo goed op de hoogte is, verwondert hef me in Uw geacht blad van Zaterdag j.l. een artikel t© vin den, waarin betoogd wordt dat de zui nigheid thans gediend wordt door de damestoiletten in huis te laten ma ken. Onder gewone omstandigheden ia er tegen dat in huis laten maken (ik zeg knutselen) nog heel* wat in te brengen, doch'thans is dit, tengevol ge der geheel abnormale omstandig heden c.p het gebied der damesconfec- tle geheel in strijd met de feiten. De zuinigheid wordt daardoor in 't ge heel niet gediend, integendeel mag k het gorust 'n nwctelooze verspilling noemen, zidh thans ni<* met confec tie te kleed en. Ik verzoek U daarom mij een kleine plaateruimte in Uw geacht Wad toe te staan ten einde dat aan te toon en. De enorme eischen voor de mili taire kleeding veroorzakten, dut vrijwel in alle landen de steffabri- kanten, reede van het begin der mo bilisatie af, voor de legc-.rlxdioeften werkzaam waren. Stoffen voor p a r- 11 c u I i e r gebruik worden zoo goed als niet meer aangeinaak'. 't Gevolg bleef dan ook niet uit. Eensdeels door vermindering van den wolvoorraad anderdeels door stcik verminderde aanmaak van stoffen voor particulier gebruik, stegen de prijzen van alle stoffen mot circa a S5 en zelfs zij, die nog S-offen voorradig hadden, zagen zich ver plicht hunne prijzen me; dat percen tage te verhoogen omdat nieuw© stof fen bijna niet te krijgen zijn. Ons ministerie meende, in verband daarmede dan ook, den uitvoer van wol en wollen stoffen ie moeten ver bieden. In de Damesoonfectie vond Juist het tegenovergestelde plaats. De oorlog brak.juist uit teen vrij wel alle winterordars gereed hingen. Van verzending kon echter geen spra ke zijn, omdaï de verzendingsweg af gesloten was voor het land, dat hut grootste deel Damesoonfectie levert. De millioenen voorraden, oorspron kelijk bestemd voor de Vereenlgda Staten van N.-Amerika, Can ad e, Australië, onze Koloniën enz. enz. werden nu, zoo goed en zoo kwaad als he, ging, over do neutrale staten heengestort. 't Gevolg bleef ook in dat opzicht niet uit. Terwijl de prijzen der stoffen mol 30 A 35 stegen, gingen des on dnnks de prijzen der damcaconfecti» inet een ovengiroot percentage naai beneden. Als men nu eens' bedenkt, dat bo vendien de wisselkoers op liet lan dat de meeste dameecon-ïcctie levei f, circa 12 onder het goud-punt Man', niet andere woorden, dait een neu traal land met zijn geldsoort betalen de, reeds deswege een korting geniet van pl.m. 12 dan is ecnigazius verklaard denognooitvoorg -.- komen toestand dat thans inde neutralelandon, de damesconfectie tegen goedkooper prijs verkocht wordt, d a n d e p r ij s, dien men thans zou hebben te betalen alleen roede voordestof dieervoor ver- b r u i k t werd. Hoe onder dergelijk abnormale om standigheden, Uw o medewerkster, overigens zoo au courant, ui,wij den kan over do voordeel en van hut in huis laten maken, is mij een raa 1- sel, en 'k meende het publiek dan ook geen ondienst te doen, door op die abnormale omstandigheden even ile aandacht te doen vallen. Met dank de voor plaatsing heb V de eer ',e zijn, Hoogachtend, EEN WINKELIER*. ANTWOORD VAN' DE REDACTRICE AAN: „EEN WINKELIER.' Mijnheer. Met genoegen vernam ik, dat n.'jn laatste mode-causerie U aanleiding gal het een en ander ter kennis te breDgen van onze geachte lezeresse n, waar van gij als winkelier in da mes- en kinder-confectie zéér zeker beter op de hoogte zult zijn, (ion ik als mode-verslaggeefster. Ik heb 'ten Feuilleton door GUY BOOTHBY. 20) Nu heb ik hem toch nijdig ge maakt, bromde hij binnensmonds. Ik vraag mij af wat hij wel zou zeggen als ik hein mededeelde wat ik weet. Misschien doe ik dat later nog wel en dan zullen we Lachen. Daarop liep hij de deur uit en een cab aanroepend reed hij naar een van zijn geliefkoosde kroegen toe. Zoodra zij hun zaken hadden afge daan, keerden Lavington en zijn vriend naar Piccadilly terug. Do laatste stapte aan het Circus uit. maar Lavington verzocht den koetsier hem naar Scotland Yard te brengen en daar dankte hij hem af. Hij begaf zich naar het bureauvoor crimincele zaken en gaf daar zijn .kaartje af, zeggende dat hij iemand wenschte te spreken, die op de hoogte was van de zaak van Webster. Na een poosje gewacht te hebben werd hij toegelaten bij een heer van middel baren leeftijd, die hem een stoel aan-1 bood. Zooals u wellicht reeds weet, was kapitein Webster mijn vriend, zei Lavington, bovendien hoop ik la ter mei zijn oudste dochter te trou wen. De ander maakte een beleefde bui* ging, terwijl hij antwoordde Dat was mij reeds bekend, mijn heer, maar ik vrees dat ik u weinig nieuws kan meedeelen. Wij worden overstroomd door mensehen, die be weren dat zij een moord hebben ge pleegd, lieden die graag opgeborgen willen worden of aan waanzin lijden. Eens dachten we, dat we hem te pak ken hadden, maar de man kon ten slotte zijn alibi bewijzen. Het is zeker een van de geheimzinnigste zaken, die ik ooit in behandeling heb gehad, en die al mijn krachten en talenten ver- eischt. Jammer dat liet dien avond juist zóó hard vroor, en wij daardoor niet den afdruk van de voetstappen konden zien, maar de grond was teen zóó steenhard, dat er zelfs een rol stok overheen had kunnen gaan, zon der eemgen indruk achter te laten. Dat was zeker ongelukkig, zei Lavington maar heigeen ik in de eerste plaats graag zou willen weten is, hoe de moordenaar daar in huis is gekomen V De ramen waren gesloten en daar de dienstmeisjes alleen thuis waren, zullen ze ook wel den grendel op de voordeur hebben gedaan. Het was voorzeker een zonderling geval, antwoordde de ander. Even daarna kwam er een klerk binnen met een stukje papier, dot hij vóór den inspecteur op den lessenaar deponeerde. Dat treft gelukkig, zei deze nu, een van de inspecteurs, die met het geval belast is, komt daar juist op het bureau, en daarop zich tot den klerk richtende, zei hij Verzoek mijnheer hier te komen. Dadelijk daarop kwam de bewuste inspecteur, die veel meer overeen komst had met een onderwijzer, dan niet iemand anders, liet bureau bin nen. Hij boog voor zijn chef en toen zich tot Lavington wendend, zei hij Dag, mylord. Onze jonge vriend antwoordde glim lachend U maakt mij angstig. Ik wist niet, dat de heeren van de politie mij kenden. De inspecteur legde nu uit, dat hij de instructie van de zaak had bijge woond. Hebt u eenig nieuws voor ons? vroeg de hoofdinspecteur. Ja, mijnheer, ik geloof althans wel, dat wij nu op het rechte spoor zijnwij hebben tenminste iemand gevonden, die dien bewust en avond te DulwSch in een koffiehuis Ls gezien. De kastelein beweert althans, dat die persoon iets verdachts over zich had. Tenslotte kreeg hij woorden met een van de andere gasten en werd hij de deur uitgezet. Hij had daar toen den wee naar Peckham ge vraagd, waar hij vrienden had, zei hij. Volgens de beschrijving was hij ee-n groot man, zwaar gebouwd en had hij een zwarten baard. Hij had een «enigszins vreemd accent en maakte veel gebaren als hij sprak. Hij was armoedig gekleed, zijn schoenen wa ren geheel versleten. Hij had een slap pen, zwart-vilten hoed op met een gat er in, dat te weeg gebracht was door een kogel tijdens zijn verblijf in Ame rika, had hij ook gezegd, maar de kastelein had hem aangezien voor iemand, die niet goed bij het hoofd was.. "Dit alles bij elkaar genomen kan hij best de moordenaar zijn, ant woordde Lavington. Hebt u later nog iets van hem gehoord vroeg de hoofdinspecteur nu weer. Neen, niets, mijnheer, luidde het antwoord. We hebben alle kroegjes in de buurt afgezocht, maar konden niets aangaande hem verne men. Ik heb nu Grately en Bunter in de stad nog eens laten informeeren, terwijl ik in de buurt overal rond keek. Ik denk echter, dat hij de rivier over is gegaan, maar de tijd moet hét loc-ren. Zend zijn signalement naar alle andere buieaux, gelastte de hoofd inspecteur thans. Goed, mijnheer, antwoordde de ander, en daarop een buiging voor Lavington makend, ging hij de deur uit. Lavington stond nu eveneens op om afscheid te nemen. Hij bedankte den politiechef voor zijn beleefdheid en stak hem de hand toe. Weer thuis gekomen, schreef hij een langen brief aan Beatrice, maar vermeldde daar niets in van hetgeen bij gehoord had. Vroeger had hij nooit lange brieven kunnen schrijven, maar alles meestal per telephoon of por telegraaf afgedaan, maar in den laat- sten tijd kon hij heele vellen vol pen nen, als hij aan Beatrice schreef. De Websters souden nu al wel rus tig in hun apartementen zitten, want zij hadden besloten om liever kamers te huren, dan haar intrek in een hotel te nemen. Het had hem wel eenige moeite gekost, die kamers voor de da mes te vinden, want nu de winter m aantocht was, werden ze veel ge vraagd, maar ten slotte was het hem toch gelukt Alle vertrekken zagen op de zee uit, met de rotsen en de klippen aan de rechterzijde en hij stelde zich nu al den tijd voor oogen, waarin hij daar met Beatrice zou ronddwalen, of met haar rijtoeren in de omgeving zou maken. En daarop beving hem weer de oude twijfel, of zijn vader ooit *1e toestemming zou geven tot zijn hu welijk. Zooals hij hem kende, was -l t zijns inziens lang niet zeker, wan', h'i wist slechts al te goed, dat de gra 1 zeer koppig van aard was en noot op een eens genomen besluit wilde terugkomen. Toen zijn knecht hem- den volgen den morgen de brieven bracht, -/ a hij tot zijn groote blijdschap, dat ei een van Beatrice bij was. Hij scheur de dien haastig open, las hem eere' vluchtig door, om er later echter n"s weer eens al zijn aandacht aan u wijden. Toen hij den inhoud er van bijna van buiten kende, nam hij u« andere brieven ter hand, die bijna alle invitaties voor partijen of en» wel rekeningen waren. De eenige uit zondering daarop was een brief van Lady Beïlower, die hem vroeg dier dag bij haar te komen lunchen, da. i zij hem iets zeer gewichtigs te zeggen had. Hij uKiesl zorgen om half twe« bij haar te zijn> wilde hij zich mol haar eeuwigdurende ongenade op de» hals halen. {Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 11