RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD kan tomen tegen do door den dis- tricl-sveearts genomen beslissing. Wii hopen, dat do districts-veeart- sen hierbij de belangen der fokkers zooveel mogelijk in het oog zullen houden, maar voorts dat de belang hebbenden en gezaghebbende perso nen en lichamen zich met elkander zullen verstaan, om don Minister in overweging te geven het afmakings- sysieem, waardoor aan de systemati sche verbetering van onzen veestapel onberekenbaar kwaad wordt verooi- zaukt te laten varen. Dit middel toch lijkt ons en velen anderen erger toe dan de kwaal, liet gevaar der afrna king van zijn puike dieren hangt don veehouder, nu telkens weer het -nono en klauwzeer optreedt, geregeld als een Dain ocleszwnnrd boven het hoofd, en de fokresultaten van jaren kunne:. 111 écu slag worden vernietigd. Hoe zal de fokker ten slotte den moed en de energie behouden om voort te gaan of weer van voren af te beginnen? Waar de ziekte zelf geen vernietigend karakter draagt, lijkt het ons ver keerd om zulk een radikalen of liever uitersten maatregel toe te pas sen, waarvan de doeltreffendheid al lerminst vaststaat. Het isoleeren der besmette boerde rijen brengt groote moeite en kosten mee, maar is te verdedigen, waar het hier geldt de verdediging van een on zer grootste bronnen van volkswel vaart, do instandhouding van de su perioriteit van onzen veestapel, en daarom achten we dat systeem aanbe velenswaardiger dan het rampzalige nfmakings-systeem. C. B. DAMRUBRIEK. HAARLEMSCIIE DAMCLUB. A'le correspondentie deze rubriek betreffende, gelieve men te richten aan den heer J. Meijer, Kruisstraat34, Telephoon 1543. Probleem No. 626 van J. VARDON. Zwart 12 3 4b e m 6 r 6 M n m 16 16 1 s. a m. n i 95 26 a a 11 M m 85 36 'M A a 8 45 1 46 M w: Zwart 14 schijven op: 2, 3, 4, 7, 9, 12, 13, 14, 16, 18, 20, Wit 13 schijven op: 21, 29, 34, 35, 36, 37, 40, 41, 42, 43, 44, 2, 23 en 25. en 49. Probleem No. 627 van S. DC HEER. t a Ct g> m 9. S3 1 S3 sl m JS sa s lü 46 47 48 49 50 Zwart 4 schijven op: 18, 22, 23, 28 en dam op 3 Wit 7 schijven op: 14, 19, 31, 36, 37,42 en 48. Oplossingen van deze problemen worden ingewacht aan bovenge noemd adres, uiterlijk Dinsdag 5 Januari 1915. Oplossing van probleem No. 622, van dan auteur: Wit 29—24, 2419. 47-42, 43-39, 16-11, 11:13, 34 :5 40 20, 5 31 De stand was: Zwart 12 schijven op: 2, 4, 6, 8, 10, 12, 13, 18, 25, 27, 32 on 36. Wit 12 schijven op: 11, 16, 29, 33, 34, 38, 40, 41, 43, 45, 47 en 48. Oplossing van probleem No. 623. van den auteur: Wit 42—37 (zwart 35 24 gedwongen, want op 8519 volgt 27-21, 37-31 enz.). 37-31* 28-23. 23 "1. 47 38, 1—31, 45 3' De stand was: Zwart 10 schijven op: 5, 7, 9, 10, 13, 15. 18. 20, 26, 36 en dam op 35. Wit 12 schijven op: 27 28. 30, 32, 33 34, 38, 41. 42, 45, 46 en 17. Beide problemen werden goad opge lost door de heeren: 11. Bouw, M. ten Brink, C. M. Beck, J. Jacobson Azn., A. A. Jaoobson, W. J. A. Matla, P. Mollema, D. W. Tuvl, D Wartena, H. W. Zitman. De Haarlemse]ie Damclub houdt haar bijeenkomsten iederen Maan dagavond van 8—12 uur in de boven zaal van Café Do Korenbeurs, Spaar- ne 36. alhier. Liefhebbers van het damspel zijn daar steeds welkom. Voor het lidmaatschap kan man zich bij het bestuur aanmelden. Jongelieden van 16 tot 18 jaar kun nen als aspirant-leden worden toege laten. Inlichtingen verstrekt gaarne de Secretaris, de heer J. Meijer, Kruis straat 34, Telephoon 1543. aadsels H' (Deze raadseh zijn alle inge zonden door jongens en meis jes, die „Voor Onze Jeugd" lezen. De namen der kinde ren, die rnij vóór Donderdag morgen goede oplossingen zenden, worden itri fcet (vol gend nummer bekend ge maakt). IEDERE MAAND WORDT ONDER DE BESTE OPLOSSERS EEN BOEK IN PRACHTBAND VERLOOT. Hierbij wordt gelet op den teoftijd ïn verband met het aantal oplossin gen en op de netheid van het werk. 1. (Ingezonden-, door Sering). Ik ben een plaats op een der Zeeuw- echo eilanden, zet er een windstreek voor en ia l>en weer een plaats op een der Zeeuwscho eilanden. 2. (Ingezonden door Gerardus Giljou). Ik ben een plaats in België, laat 2 van mijn medeklinkers weg en ik bén een gelijkluidende plaats in Duitsch land. 3. (Ingezonden door Papoea.) Mijn geheel is een spreuk van 27 lettors. lü, 11,12, 13, 14 15 is oen edel metaal 24, 25, 26, 27 ia ook oen edel metaal. '16, 17, 18 21, 20, 21 loopen in dich te wouden. 5, 3, 22, 23 is oen Indisch wapen. I, 2, 4, 5 koopt men bij den slager. 7, 8, 9 vindt men in kerken. Op een 3, 4, 5 droogt men goed. 6, 12, 23 gebruikt de schoenmaker. 19, 20, 22. 12 heeft een schip. 4. (Ingezonden door Napoleon). Vul de puntjes in met klinkers, zoo dat ge een bekend spreekwoord krijgt. D. ni.rg.nst.nd li..ft g..d .n d.n m.nd. 5. (Ingezonden door Cornelia Koop man). Ik ben een groote fabriek in Haar lem van 48 letters. 4, 27, 28 43 is een mooie bloem. 32, 13, 5. 25 is een dorp in Friesland 8, 9, 10, 38, 5 is een platvisch. 21, 24, 11, 33 is een lichaamsdeel. 44, 6. 22, 40, 16, 17, 21, 33, 40 is een jongensnaam. 12, 13. 37. 16, 18 is een meisjesnaam. 0, 4, 45, li, 2 is een dorp in Drente. 40, '27, 7 is een rivier in Rusland. 5^ 20 is een n uzieknoot. 25, 38, 48 is een nuttig, viervoetig dier. 6. (Ingezonden door Duinlelie). Maak van onderstaande letters een spreekwoord. Mmmeoeeeeeeennott 11 h hhjjzrsssdali. 7. (Ingezonden door J. van Teunon- broek). Ik ben een plaats in Gronii maar met een ander hoofd ben ik een jongensndam. 8. (Ingezonden door Johanna van Vark). Mijn kleur is wit, mijn smaak i: zoet Voor mensch en dieir ben ik zeer goed. Keert ge mij om, blijf mij van 't lijf, Want dat 'k u vang is buiten kijf. 9. (Ingezonden door Gijsberlus Pieters). Ik ben een plaats in. Afrika en te gelijk een boot 10. (Ingezonden door Johanna Francken). Wolke stad in Ned.-lndië leest ge hieruit? Bange lamp. II. (Ingezonden door Adriaan Zon neveld). Ik ben een stud in Nederland van 7 letters, 1, 2, 3, 4 werd vroeger in den oor log gedragen. 1, 5, 6, 7 is een huisdier. 3, 2, 5 is een jongensnaam. 4, 5, 6. 7 is een lichaamsdeel. 12. (Ingezonden door Nelly Burger). Ik ben oen viscli van 5 lettere, geef me een anderen staart eii ik ben een mooie plaats in Utrecht. De oplossingen van de raadsels der vorige week zijn: 1. Gootsteen. 2. lierman. Jlarmen. 3. Nagels, Napels. 4. Poortugaal, Portugal. 5. Kwikstaart. 6. Ibis. Lamp. lama. linie. Melk. ILLUMINATIE, lsar. Inkt Erwt. 7. Hout is meer waard dan goud. 8. Hamburg. Harburg. 9. S i rit-N ie o I a as feest. 10. NVxIerku.dsche Christelijke Go- lieelonlhoudersbond. stoel rat, u, rijst, kraai. Ede schol, scho-.i. .i, hout, hond, bel, goed, hek el. Raadseloplossingen Goedo oplossingen out vangen van Marie BuJens 9. Christina Boesmans 12. Jan Rozen hart 10. van Donsalaar 12. Lelia 8. Eof Companjen 11. W. en J. Gvormecr 10. Corne Mooy 11. Corrie Gramer 9. T. Kramer 9. Jo Kramer 9. Rhodanto 9. Annie Doing 11. Emma 11. liregtje Neuteboom 12. C. Horeman 8. Corriis Lam 12. B. en S. van lleem 9. C. Willemsen 7. j van der ei den 8. Stlen van der Weiden 11. Truua van der Weiden 8. Pioenroos 12. Joh. van Vark 8. C. v. d. I.mden 12. Jan van Zon 12. C. Koopman 11. Antionia Dic-ivorst 11. C. van Veis 11. Sneeuw witje 6. Roodkapje G. Sering 8. Cato Snunk 7. B. v.'d. Heuvel 7. Joh. Deringen 10. Lena Kceleveld 11. Dirkje den Hollander 12. Trijntje Tromp 9. M en P. van Amstel 12. VERBORGEN SCHRIJF- EN TEEKENGEREEDSCHAP. (Ingezonden door Jan Rozenhnrt). 1. liet is flink Tom, dat jo het voor dien kleinen jongen opnam. 2. Laat mij eens van je lioterhara happen zus! 3. In België ligt Spa, Piershïl ligt in Z.-Holland. 4. Wij lazen pas: „Serviërs bevin den zich ten Z. van den Donou. 5. Op hot bordes zaten mijn ouders en mijn broer. 6. Wie kan nu met rooden inkt zwart schrijven? VERBORGEN VISSCIIEN. (Ingezonden door Stien van der Weiden). 7. Ik zal moedor een geschenk ge- 8. Pleter Stok vischte ln een vijver. 9. Met dit botto mos kan niemand snijden. Oplessingen der strikvragen van de vorize week zijn: 1. Slak. 3. Bloempot 4. Barbieren 5. Herbergen. 6. Spijkers van de schoenzolen. 7. Menschenscha'n&n. 8. Eeuwen, Zeeuwen, Meeuwen. 9. Bedevaart. 10. Godsvrucht Goede antwoorden ontvangen van: Jan Rozenhart 8. Christina Boesmans 7. Marie Bulens 9 Sering 7. Sneeuwwitje 6. Roodkapje 6. C. van Veis 7. T. Kramer 6. C. Kramer 6. Corrie Mooy 7. Antonia Dietvorst 7. Cornelia Koopman 6. Jan van Zon 4. C. v. d landen 6. Joh. van Vark 3. Pioenroos 8. T. van der Weiden 7. St. v. d. Weiden 7. W. en J. O vermeer 8. E. Companjen 7. J. van der Weiden 7. C. Willemsen 3. B en S. van Beem 6. Corrie Lam 7. C. Horeman 5. B. Neuteboom 7. Emma 8. J. Kramer 6. Lelie 5. DE WEDSTRIJD. Inzendingen ontvangen van: Christina Boesinans, oud 9 jaar. Maria Bulens, oud 15 jaar te Zand voort. Jau Rozenhart oud 10 jaar. Lelie, 14 jaar. T. Kramer. 10 jaar. Jo lvrarner, 11 jaar. Emma 12 jaar. C. Willemsen. Betsie van Beem, 15 jaar. Jan van Zon, 11 jaar. AAN ALLEN. Doordat de Ru briek een dag vroeger gedrukt werd, zullen velen van jullie tevergeefs zoe ken naar het aantal goedo raadsels, óf naar een antwoord op je brief, óf naar de vermelding van je wedstrijd- inzending. Dat al.es komt echter den volgenden keer in orde. Voor de vol gende week verzoek ik je allen mij je oplossingen en briefjes te zenden vóór 30 December, dus niet op, maar vóór Woensdag. In het Nieuwe Jaar gaat alles weer geregeld zijn gang. Dus als er de volgende week telaatkomer- ties zijn, ligt het aan jullie hoori KOUD EN TOCH WARM. „liet sneeuwt, het sneeuwt", roept Piet Stein, terwijl hij uit zijn ledi kant door de gordijnfranje gluurt Jan Stein is nog zoo heerlijk in de rust, het kleine zesjarige ventje is nog lang niet uitgeslapen. jan!" roept Piet, ,,Jan, jongen het sneeuwt!" .Sneeuwt het?" vraag Jan, hall droom er i g. Hot kan Jan nog househ niets sche len, hij begraaft zijn blonden krulle- bol nog eens. lekkertjes in bet kussen on slaapt spoedig weer in. „Hoe is het mogelijk", denkt Piet. „Als je nu toch weet, dat het sneeuwt en je ziet, dat het al licht wordt, hoe kan je dan toch in ja bed blijven?" Terwijl hij zijn kousen aantrekt, roept hij nog eens: „Jan! jongen. Sta toch op. We gaan een reuzen sneeuw pop maken". Jan !k>weegt zich echter niet. „Laat 's kijken", mompelt Piet, ter wijl hij op den wekker ziet, „nog maar half 7, nou Iaat dien kleinen slaapkop dan pog maar een uurtje soezen. Maar ik ga er vandoor". Juist, ais Piet de trap af wil gaan, ziet hij zijn vader uit de tegenover liggende slaapkamer komen. .Goeiemxorgen, Va". ..Goe-ien morgen Piertje. Je bent er vlug Lij. Maar zacht loopen hoor, want Moeeier slaapt nog. Kleine zus vannacht toch zoo lastig geweest". „Va", zegt Piet verrukt, „het sneeuwt!" ,.Ja,' zegt Va, „dat kan veel last geven. Als ze beneden in de tuinka mer die duizenden vlokken als witte, zachte wol zien nedervallen, roept Piel: O. wat prachtig en wat is alles licht De tuin is veel mooier dan ders". Vader kijkt niet zoo verheugd als Piet. Vader deckt er aan, dat .hij om 7 uur weg moet met den trein en dan kan Trui. liet dienstmeisje er nog niet zijn. Die woont wel een half uur buitelt het dorp en de buitenwegen zul'isn nu wel onbegaanbaar worden. Eigenlijk moest Moeder maar opstaan want, als Trui nu eens niet kwam? M>ed>r roepen? Dat kan Va haast niet over zijn bart krijgen, want och zal zoo moe zijn. „Vindt u het niet fijn, dat het sneeuwt. Va?" zegt Piet, als hij naar Vader's ernstig gezicht ziet Nu vertelt Vader aan Piet, waarom do sneeuw wel eens kon maken, dat Moeder een heel drukken dag had. „Was Trui er maar, dan kon ze !>©- ginnen met het straatje van den voor tuin schoon te scheppen. Want wat zal dat straks inloopen." „Hè, Va, laat mi] dat doen. Dan verras ik er Moeder mee 1" „Jij", zegt Vader, en neemt zija zoon Piet eens terdege op. „Ik ben toch al negen jaar. Een schop of een bezem kan Ik best vast houden. En dan trek ik klompen aan." „Nu vertoon je kunsten dan maar' zegt Va lachend. Terwijl Piet zijn spulletjes bij elkaar zoekt, zet Va thee en gaat voor zijn ontbijt zorgen. „Wij kunnen ook wel wat doen', zegt Piet lachend, als hij Vader zoo druk bezig ziet „Nou en of", lacht Va terug. „Maar stoute kleme zusje3 zoet maken, dat kunnen moeders alleen." Ja, dat vond Piet ook. Maar dat was dan toch ook eeu vreesdijk moei lijk werk Zoon klein kind, dat nie mand verstaan kan en zelf ook nie mand verstaat Ziezoo, Vader had het zich wat ge zellig gemaakt. Do thee stond op het lichtje, do kachel snorde en terwijl Va zijn ontbijt gebruikte, keek hij door de tuindeur naar zijn oudsten jongen. Piet had zijn dikke jas maar aan getrokken en zijn wollen ijsmuts op gezet, want jongens, jongens, wat was het koud buiten. Zijne banden zagen in een ommezientje bont en blauw. Maar van werken word je wel warm. Met den bezem schoot hij niet hard genoeg op, daarvoor lag de sneeuw te hoog. „Neem den schop", riep Vader hem toe. Dat ging beter, hoor 1 Aan weere kanten kwam nu een bolwerk van sneeuw. Kijk, zoowaar, daar kwam Trui aan. „Dag, Trui I" „Dag, sneeuwschepper. Hè, als je den heelen weg zoo gebaand had, was ik er nog eer geweest." „En als ik dit paadje niet vast had schoongeveegd, dan „Ja, dan kon ik direct aan den slag. J© bent een knappe jongen hoor I" Wie tikte daar aan het raam Mo© met Zus op den arm. Kom, flinke sneeuwschepper", riep Moe, „een boterham met warme melk zal smaken." ,Nog even met den bezem na", roept Piet Nu gauw jas en muts afgeschud, de klompen schoon geklopt en dan stormt Piet met gloeiende wangen en rooden neus naar binnen. Ben je niet koud vraagt Moeder bezorgd. „Koud Ik gloei van de warmte 1" „Nou, maar ik vind het koud", zegt Jantje, die juist de kamer binnen komt. „Zoo", zegt Piet, „ra ra, hoe zit dat ik kom uit de kou en ben toch warm?" W. B.—Z. Brievenbus (Brie'ven aan de Redactie van de Kinder-Afdeeling moeten gezonden worden aan Me vrouw BLOMBERGZEE MAN, Bloemhofstraat no. 5, Haarlem. Ic de bus gooien, zonder aanschellen). CHRISTINA B. Jij hebt met je gedichtje geloond, dat je me goed be grepen hebt. Flink zoo I J. F. A. R. Nog wel gefeliciteerd met je verjaardag. Ik hoop, dat Je Woensdag een heerlijken middag hebt gehad. Hoeveel vriendje© kwamen er wel Het trof nu juist goed, dat je een dag eerder was dan gewoonlijk. Zoo'n beetje hulp van Vader, dat mag wel hoor 1 Als Vader er bij te pas komt, gaat alles eens zoo prettig, hè? MARIA B. Je raadsels zijn goed en krijgen wel eens een plaatsje. Ik kan me wel zoo'n beetje begrijpen dat de Rubriek een gezellige afwisse ling voor je ia Op school ga je zeker niet meer. Ben je in het Kinderhuis? Daar zal wel bezigheid genoeg voor je wezen. Ik hoop van harte, dat de wensch, in je gedichtje uitgedrukt voor je Vaderland, spoedig in vervul ling mag treden SERING Met den volgenden wedstrijd doe je beslist mee, want die wordt voor klein en groot. Nog wel gefeliciteerd met je verjaardag. Je bent zeker do beste vriendin van Gusta. Gaan jullie op hetzelfde school? Ik ben zeer verlangend om je verhaal tje te lezen. SNEEUWWITJE en ROODKAPJE. Jullie moogt dien naam houden. Ik hoop, dat Sneeuwwitje Zondag veel pleizier zal liebben. En moet Rood kapje op Vader passen? Met de raad sels zal het op den duur wel gaan. Je raadsel is niet goed, want Eisderi schrijf je niet met ij. En die eerste strikvraag vind ik wat gezocht. Jij ook niet PIOENROOS. Van deze week krijg je dan eens een briefje. Dus je hebt al gauw ondervonden, dat door oefening de kunst verkregen wordt. Wat leuk, dat er zooveel meisjes van jullie school meedoen. Maar wat on deugend van dat meisje, om onder schooltijd voor de Rubriek te gaan werken. Bet was haar eigen schuld, dat de krant in de kachel verdween. Alles op zijn tijd, wat zeg Jij JAN VAN DER W. Je raadsel ls goed. VIOLET. -- Ja, je moogt dien naam houden. Je raadsel is goed, maar tiet viel me tegen, dat je geen gedichtje kon maken. BETSIE cn SIENTJE VAN B. Ik hoop, dat Sientje met den Januarl- wedstrijd liaar krachten eens beproe ven zal 1 ANNIE D. Juffrouw Ongeduld, je komt heusch wel aan de beurt. liet gebeurt wel, dat ik een massa raad sels van dezelfde soort heb en die blijven dan wel eens langer liggen dan andere Maar wat in het vat is, verzuurt niet. Maak jij nog n:aar een paar nieuwe in de vacant »-. RHODANTE. Het verblijdt me zeer, dat je mijn schrijven begrepen hebt en bovenal, dat je „Het Beste" gekozen hebt Op jouw leeftijd bezie ie vreugd en leed met een vergrootglas. Je bent nog zoo jong en het leven ligt voor je. Geef niet toe aan sombere buien, dan kun je van dat leven iets moois maken. W at heerlijk, dat jc na een betrekking hebt. Waar is het en wat zijn je werkzaamheden Jo zult, naar ik hoop, ervaren, dat arbeid -^en uitnemend geneesmiddel is voor jouw kwaal. Er is een zenuwziekte, die ont staat door te weinig arbeid. Wil ie j« beet doen cm met de Kerstdagen in eigen kring een lichtje van liefde en vrede te laten branden T. K. Ik vond je rijmpje wat aar dig. Maar 't guat natuurlijk vergelij kend. De volgende week hoop ik den uitslag te melden. Pleizierigc vacan tia. hoor CORRIE M. Vind je het niet Jieerlijk, dat er vorst in de lucht zit Hoe gaat het toch met je vogelv ereld? Ilebben jullie een slagbal-dub en ook een eigen terrein Je raadsels zijn goed, maar moeilijk. WILLEM en JOHAN O. Waarom iïebben jullie niet even lang vacaniie? Jo bent toch zeker op dezelfde school? Ik had vast eene inzending voor den wedstrijd verwacht. Hebben jullie een Kerstboom of ga je naar een Kerst feest F.EF C. Ik bon het met je eens, hoorAmsterdam is aardig voor een dagje, maar ik woon liever in Haar lem. Voor alle schaatsenrijdertjes hoop ik, dat wo met de Kerstdagen en liever nog een heele Kerstvacantie wat ijs zullen hebben. Maar wanneer ik denk aau de soldaten en aan :oo- velen. die geen lekkere, warme huis kamer hebben, dan wensch ik levens, dat de vorst niet al te streng regeeren zal. Ik dacht wel, dat Lien naar hui3 zou gaan. Je raadsel is goed. LELIE. Zeg, wat ben jij op eer heerlijke naaischool. Kaarsenverhch- ting geeft altijd iets fantastisch. Als onze verwachtingen niet hoog gespan nen zijn, vallen zulke feestjes zoo dik wijls verbazend mee. Dus jij begint de Kerstdagen met een dankbaar ge voel voor veel ontvangen genot. Je eerste ïaadsel is goed, bij het tweede vergat je de oplossing te vermelden. Dus die krijg ik nog. W. VAN D. Je raadsels zijn goed. CORNELIA K. goed. - Je raadsels zijn ANTONIA D. Ik vind je raadsel al te gemakkelijk. Bedenk eens een moeilijker. Mevr. BLOMBERG-ZEEMAN. 24 December 1014.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 13