25 25 KWARTJES» ADVERTENTIËN 25 GERITS ÖRde Geschiedenis van het Graafschap Vlaanderen, flog, in daze maand groote voordeden iu West- en Midtk-n Galicif konden worden bereikt. Thans, nu liet dreigende verraad *an dcm bondgenoot een feit is gewor den, zullen de Duitsche en O.-H. troe pen den nietswaardigste van alle vij anden het hoofd weten to bUxlon. DE H. STOEL EN DE OORLOG. Uit Rome wordt aan de Tijd ge seind; „Do YVanrborgenwet biijft gehand haafd. Uit eigen beweging verlaten de Pruisische en Boiersohe gezanten bij den H. Stoel Rome. In het vrije verkeer hij den li. Stoel met de hierarchic van Oostenrijk Hongarije en Duitschland zal worden voonzien en het „Giornale d'Italia" dan ook verklaart geruchten, volgens welke de regeering plannen zou koesteren in tegenovergesteld en geest, voor ge heel onjuist. Do wachtposten in het Vaticaan zijn verdubbeld bij wijze van voor zichtigheidsmaatregelen, doch voor opstootjes beslaat geen vrees. Politie en bersaglieri houden een waakzaam oog op het Sint Pietersplein, gelijk dit ook wel bij groote feestelijkheden in den St. Pieter zeiven geschiedt. lil het Vaticaan hoerscht volkomen kalmte. Pater Cimino is tot Algemeen Overste der Franciskanen gekozen r-.n door Z. II. den Paus-in audiëntie ontvangen." Aan de „New York Herald" wordt geseind, dat de paus een bedrag van 100,01X1 francs ter beschikking heeft gesteld ton bote van de Italiaonscfro slachtoffers van den oorlog. ITALIC EN FRANKRIJK. De hulp, welke Italië ons bror.gt, too schrijft, de „Tomps", is dubbe' kostbaar. Zij komt op een oogenblik, waarop zij liuar maximum effect kun uitwerken. Toen de ItaliaanscVie re- gcoring 10 n aanden geleden weigirde de mode plicht! ge te worden van den Duitsch-Oostenrijkschem aan3lag en lioar vrijheid van handelen terugnam was het land in militair opzicht niet in staat op te treden. Moor onmiddel lijk toonde verreweg de groote meer derheid van het Italiaansche volk aan welke zijde haar sympathie was. De inbreuk op de Belgische neutrali teit vond rergcTis zulk een heftige af keuring als in Italië. Thans, na tien moandein noesten arbeid, zijn leger en vloot in staat de zware taak te aanvaarden. De mo- reele voorbereiding van de natie is met minder dan de rnaterieele. Had Italic vroeger gemobiliseerd, dan had liet kans g aioopen zware échecs te lij den: het betaamt ons niet, (lie. niet tegenstaande de voortdurende Duit- sohe bedreiging, verrast werden ia onvoorbereiden toestand., waarin voorzien moest worden onder het vuur van den vijand, om het ItaJiaan- 9che volk te verwijten niet gereed geweest te zijn voor een actie, welke wij op geen enkelen grond het recht hadden te eischen. Bewust van zijn plicht heeft Italië zich spontaan on vastbesloten ge schaard aan de ziido van da bescher mers van de beschaving on zelfstan digheid der volkeren. Het doel de wa- penbrooders<chap van 1859 herleven De Temps" verklaart, dat Frank rijk fier on erkentelijk is, dat Italië de zijde der iKmdgenooten heeft ge- ko'-on. Na deze toelichting van de houding van het Italiaansche volk, merkt het Fronscho Mad ten slotte op; De in terventie van Italië geeft hot nog moer recht op onzen dank dan het reeds had door den grooten dienst, ons bewezen hij liet l>egin van dsn Oorlog, toon Italic op 3 Aug. zijn neu traliteit proclameerde. Dit besluit was een overwinning voor Frankrijk en voor Europa. Paardioor kwamen legerkorpsen vrij, welke wij elders dringend behoefden on waarvan liet langer vasthouden in de Alpen de iiierieko meerderheid van don vijand voor nis nog gevoeliger zou hebben gemankt. DE ITALIAANSCHE LUCHTVLOOT 't Alg. Handelsblad meldt De Italiaansche luchtvloot zal die der geallieerden aanmerkelijk venster- kon. Do luchtvloot van Italië bestond in Augustus uit 28 „escadrilles" elk van 7 machines, waarvan 4 in gebruik, en 3 reservés. Sinds Augustus heeft Italië on.er- uiodd doorgewerkt om dit aantal te vermeerderen en het oefenen van be stuurders. De meesten zijn Blériots en N 'e uport-monoplanes, Mochi- en Far- iiiari-machir.es. Ook de Italiaansche vloot i3 goed voorzien van vliegtuigen van het ty- pe-CurUs. Vorder beschikt Italië over 4 lucht schepen met een inhoud van 420.000 kubieke voel, gedreven doör 250 p.k.- moloren, met een snelheid van 70 K.M. per uur en een etijgwormogen van 7000 •oei. Bovendien nog (weè Pare ;v dis an 350.000 kubieke voet. DE ITALIAANSCIPE OORLOG EN AMERIKA. De deelneming van Italië aan den vcreldoorlog zal voor de Vereen! gde Staten van Amerika belangrijke eco nomische gevolgen hebben. In Ame rika wonen nJ. circa 1.300.000 Italia nen, waarvan 35 pCt. tot de reservis ten behoort. Te New-York alleen wo nen meer dan 400.000 Italianen. Door de oproeping der Italianen zal in be paalde industriecentra in het bijzon der voor spoorwegaanleg, groot ge brek aan arbeidskrachten ontstaan. Uit den Balkan, DE STRIJD OM DE DARDANELLEN Hot Turksche Hoofdkwartier be nch t: „In den nacht van 22 op 23 Mei poogden de geallieerden, den Turk sche» linkervleugel te naderen, maar ze werden met verliezen aan hun zij de afgeslagen. In den vioogen echtend van 23 Mei ..ml een vijandelijke kruiser voor Ka!»a Tepo door het vuur der Turk sche artillerie zwaar bschodigd en eiidien getroffen door twee ba n- men, die uit vliegtuigen no ar beneden geworpen. De kruiser werd door vijf oorlogsschepen weggesleept. Gisteren heeft iu Ariboomoe on Se ll Rahr gen actie plaats gehad. De geallieerden heJ ben in den s'ng bij Sexïnl Rahr op 22 dezer moer dan 4000 man aan dooden en gewonden •erloren". 't Looifinsëbb persbureau deelt over de operaties aan de Dard-on ellen me de: „De eerste Fransche divisie maak- to den 21 ston Mei aanmerkelijk vor deringen en is thans dichtbij die Turk sche loopgraven. De Turkon deden een krachtïgen aanval op de Indische brigade en verkregen tijdelijk vasten voet- Bij een tegeraanval werden de Tukken, oiuufiddellijk tmiagedirevien met een verlies van vijfhonderd man. Er is een wapenstilstand toege- sta an om de dooden te begraven, van welke er meer dan 3000 dicht bij de loopgraven der geallieerden liggen. D> 1'ransel ie en de Engolsclie vloot- divisie maakten in don nacht van den 24en Mei onder kleine verliezen aanmeikeliike vorderingen. De terri toriale divisie kwam ook vooruit en hoeft eon nieuwe linie bezet'. Het Engalsohe slagschip Triumph getorpedeerd Het Torksch© hoofdkwartier deelt mede: Dinsdagmiddag is het Engelscho slagschip Triumph in de Golf van Saros voor Ari Boermoe getorpedeerd en gezonken". (De Triumph, in 1903 van stapel ge- loopen, was c-z'n slagschip van 12 000 ton, bewapend met. A stukken yam 25.4 c.M., 14 van 19 c.M., 14 van 7.6 C.M., 4 van 5.7 c.M. en 2 torpodolan- coerbuizen. De bemanning bestond uit 700 koppen). 'T TORPEDEEREN VAN DE GOLIATH. Do Engelsehe admïraLitett maakt de namen bekend van 482 man van de Goliath, beneden clon rang van offi cier, die den 13en dezer met dat schip zijn ondergegaan. TURKIJE EN ITALIë. Reuter eelnt uit Athene: „Uit diplomatieke bron vernemen wij, dat Duitschland aan Turkije den raad zou hebbeen gegeven geen oor log aan Italië to verklaren. Duitsch land zelf editor zou Italië wel den oorlog verklaren." 't Alg. Handelsblad merkt op: „Aan de oorlogsverklaring of niet- oorlogsverklaring van de bondgenoo- tön van Oostenrijk-Hongarije moet men niet te voel waarde hechten. De oorlog tusschen Italië en Oostenrijk brengt natuurlijk automalisoh ook dien met de bondgenooten van dit laatste land." DF. ITALIANEN IN TRIPOLITANIë. Reuter seint uit Rome- „De Messagero" verneemt, dat Duitsche en Turksche officieren reeds naar Tripolitanië en Cyrenaika I zijn gegaan met geldelijke geschen- j ken voor de stamhoofden In liet bin nenland, in de hoop daar oen groe ten opstand tegen Italië te kunnen verwekken. In de veronderstelling, dat de Italiaansche troepen en de loyale bevolking dan naar cle kust j zullen trekken, onder bescherming i van de Italiaansche oorlogsschepen, 1 bereidt de Oostenrijksche marine cte 1 uitzending voor van duikbooten ter aanval op de Italiaansche kustver- ster kin.gen. De „Messagero" voegt hieraan toe, dat met voorzichtigheid en energie de Lybische regeering in staat zal zijn hel hoofd te bieden aan de ongunsti ge toestanden, die de Turksche en Duitsclle agenten dagelijks erger trachten te maken. De jongste go- beurtenisson moeten de regeering heblren overtuigd van de noodzake lijkheid om gedurende den grooten oorlog het stelsel te aanvaarden van een omzichtige maar vastberaden verdediging van de kustplaatsen en haar omgeving. Later kan dan het binnenland weer bezet worden, waar bij men geleidelijk kan te werk gaan om al te groote opofferingen tie voor komen. Het hoogste doel-van Italië 16 de verovering van het heilige nog onbevrijde Italiaansche land, gee» vaLsche schaamte mag ons hierbij een belemmering zijn." 't Alg. Handelsblad merkt op- „Een gevolg van Italië's deelne ming aan den wereldoorlog zal wol dit zijn, dat voorloopig de Italianen in Tripolitanië zich naar de kust te rugtrekken. Alle tot dusver mei groo te moeite en bloedige offors in Noord- Afrika verkregen voordooien zullen dus worden prijsgegeven zeer velo en dit eigenlijk nog niet, want do onderwerping van Tripolitanië b eek niet zoo heel gemakkelijk on vooral in don laatsten tijd nam de oproeri ge beweging in dit gebied sterk toe- En als na den oorlog het Tripolitaan- solie geliied Italië biijit toegewezen, zal het hier vrijwel van voren uf aan nineten beginnen. Maar wat liet zwaarste is moot, het zwaarste wegen en het is te begrijpen, dat Italië thans geen gelegenheid heeft om een cenigszins belangrijke 'troepenmacht in Noord-Afrfka vast te loggen nu het ongetwijfeld de hun don vol zal krijgen aan de eigen gren- tegenover het Stulvenbergergaslhuls. Alles te zamen pl.m. 1500 molens. Met stellers en snijders en voorts schijvenschuurders, is dus te reke nen, dat 2250 menschen werkzaam zijn. Dat is ongeveer 1/5 van het aan tal in normale lijden. De loonen zijn 150 pCt. on meer gedaald. De firma's Polak en Ilijmans, Groen, Van Wee- Frans Kouw, laten diamant be werken. Er werken zoowel Belgen als Nederlanders. De ondernemers, die laten werken, bekomen gemakkelijk passen voor de heen- en terugreis. DE 4e AUGUSTUS. De „Telegraaf" meldt Op het oogenblik is in Engeland on der leiding van een comité, waarvan de minister-president, Balfour en Ro- sebery respectievelijk voorzitter en vice-voorzitter zijn, een actie op touw gezet, om op den 4den Augustus, den verjaardag van de oorlogsverklaring, in alle steden vergaderingen te beleg gen, waarbij dan nogmaals de belof ten afgelegd zullen worden, waarvan Engeland bij het begin van den onr- log de vervulling op zich genomen heeft. Op Zee. HET RUSSISCHE PANTSERSCHIP „PANTELEIMON" GE TORPEDEERD. Het Wolff-Bureau seint uit Kon stan tinopel Het bericht omtrent het verlies van het Russische pantserschip „Pante- leimon" in de Zwarte Zee was hier tot dusver slechts bekend uit buiten- landsche telegrammen. Thans eerst ier officieel meegedeeld, dat het pantserschip door een Turksche duik boot in den grond is geboord. Tur- verheinielijkte tot dusver het be zit van duikbooten, zoolang nog geen resultaat van de actie dezer booten bekend was. OP EEN MIJN GESTOOTEN. 't Wol ff bur eau meldt uit Stockholm: De Zweodsche stoomboot „Herno- dia" van Herin'-sand is op 23 dezer ten oosten van Soedera.rm op 'n ankerde mijln gestooten en na zes minuien gezonken. De bemanning van 22 koppen werd gered. Het Engelsohe Kabinet. Reuter seint uit Londen': Heb Kabinet is als voigt gerecon strueerd Eerste ministerAsquith. Minister zonder portefeuilleLans- downe. Lord Chancellor sir Stanley Buck» master. President of the privy Council Lord Crewe. Grootzegelbewaarder Curson. Kanselier van de SchatkistMc. Kenna. Minister van Binnenlandsche Zaken: sir John Siman. R-uitenl andsche Zaken Grey. Koloniën Bonar Law. Secretarie voor IndiëChamber lain. Minister van Oorlog Kitchener. Minister van oorlogsmunitie: Lloyd George. Van Marine Balfour. Van IlandelRuncimau. President van de Local Govern ment Board Long. Kanselier van het hertogdom Lan caster Churchill. Secretaris voor Ierland Birrell. Voor Schotland: Mackennon Wood. Voor Landbouw Selborne. C-onlmissaris van openbare werken: H ar court Van openbaar onderwijs Herden- flem. Ailorney-generalsir Edward Car- Allerlei. DE TOESTAND DER DIAMANT INDUSTRIE TE ANTWERPEN. Een correspondent van het „Alg. Handelsblad" schrijft: Reeds eonige malen kwamen er vage geruchten omtrent de herleving der diamant-industrie te Antwerpen. Ziehier de povere resultaten Op het oogenblik zijn in gong de diamantslijperijen van Van Mierlo, Kieviet straat en «Borgerhoutsche- strnat. Dezo fabx-ieken telieai te zamen ongeveer 700 molens. Voorts draaien nog de slijperijen van den Antwerp se hen Diamantbewerkersbond in de Zomerstraat, De Eendracht en de fa briek van Verbiest op Stuivenberg Wij vestigen de aan dacht op onze van Vraag en Aanbod. Ieder die een betrekking zoekt oi heeft aan te bie den, die iets wenscht te huren ol te verhuren, te koopen of te verkoopen, doet verstandig mei voor slechts een Advertentie, groot 6 regels te plaatsen in HAARLEM's DAGBLAD, j maal voor jo Cu. bij vooruitbetaling. Postze gels worden aangenomen J. J. Buyer, v. Zon, Giebels, H. Rijke, v. Spongier, Gerritse, korip, v. Deven ter, Merens, ttuijbens, Luit. Slxngen- berg, Huyss&r een verguld zilveren dasspeld, en aan sergeant Kolkman, serg. Bakker, Leeslierg, korp. Giebels, Luit. Teding van Berkhout, korp. v. d. Pol, Cade rins van Veen, v. Beek Vollen hove, Laan, v. Waveren en v. Laan een zilveren dasspeld. Trampersoneel. In een dezer dagen te houden ver gadering van trampersoneel zullen de heeren P, Moltmaker, uit Utrecht, en J. Verton, alhier, spreken over den duwte-toeslag aan de N. Z. II. T. M en de groepse vertegenwoord'ging hij de E. S. M. 2e NED E RL A ND SC HE ZANGAVOND VAN ARNOLD SPOEL. Het groote succes dat de heer Ar nold Spoel, Donderdag j.l. met zijn Nedertandschen Zangavond heeft ge had, heeft hem doen besluiten een tweeden Zangavond te geven op Vrij dag 4 Juni, thans in de groote zaa' der Soc. Vereeniging. De regeling is weder in handen van het Goncertbureau-Veraout. De pinketerdrukte. Het vervoer op Pinkster-Maandag bedroeg bij de N. Z. II. T. M.: Stads) ijnen 15.000 passagiers; Haar lem—L? id en 7600 passagiers; Haarlem -Alkmaar 5400 passagiers. Rubriek voor Vragen Qeabonneerden hebben hot voorrecht, vragen op vorachillead gebied, mit« voor beantwoording vatbaar, in to eenden bij do Redactie van Haarlom's Dagblad, Groote Houtstraat 68. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Kan ik mijn wasoh- ■ouw onmiddellijk opzeggen, wan eer zij haar werk niet goed doet? Zij wordt per 3 maanden betaald. Moet ik haar dan ook de volle 3 aanden betalen? ANTWOORD: Indien zij voor drie maanden is aangenomen kont gij haar niet tusscJx&ntijds opzeggen zonder dringende reden. Mej. J. M. B. alhier, Wanneer U de vragen voor den heer Peuscns aan ons zendt, zullen wij die doorstu- Stadsnieuws DE LANDSTORM NAAR DEN SCHIETWEDSTRIJD. In aansluiting met hetgeen we reeds Maandag meedeelden over de deel neming van de Haarlemsche af- deelingen van den vrij willigen Land storm, schrijft men ons nog het vol gende: De tocht van de Landstormafdoe- limgen Haarlem naar het kamp Okr kenbui-g werd begunstigd door prach tig weder. De afdeelingen kwamen goed voor den dag, blijkens de schiet wedstrijden, waarbij de volgende prijzen werden behaald: TiralHeursvuur. Ie Ploeg (Luit. Te- ding van Berkhout, serg. Kolkman, Bakker, v. d. Walk, en vrijw. Giebels, de oudore1), le prijs, bestaande uit een verguld zilvoran draagimedaille voor elk der deelnemers, met diplo ma, hoogste onderscheiding. (Uier- door is Haarlem, voor dit soort wed strijden, kampioen van Nederland) 39 ploeg (vrijw, Caderius van Veen, van Waveren, v. d. Laan, Huiseer on Leesberg) 3e prijs, bronzen medaille, 4e ploeg (vrijw. Huyer, Speoigler, lluijbons, Gerritse, v. Beek Vollen- hove, 3e prijs, bronzen medaille. Personeele wedstrijd voor de com mandanten der verschillende afdee- lingen. Luitenant Teding van Berk hout Jr. met 39 punten le prijs, ver guld zilveren medaille, uitgeloofd door Volksweerbaarheid; 2e prijs Luitenant mr. Slingenberg, met 39 punten, zilveren medaille, uitgeloofd door Volksweerbaarheid. (De eerste prijs word toegekend aam Luit. Teding van Berkhout, omdat deze als laagste schot 6, tegen Luit. Slingenberg 5 punten had;. In den personoelcn wedstrijd ver wierf 1L J. Huyer, den achtsten prijs. Verder werden nog toegekend aan Uit de Omstreken Bleeniendaal. Men schrijft ons: Maandagavond wend in Rusthoek te Bloem en daal een ooncert gegeven onder leiding van den heer V'lessing uit IJmuidon. De executanten, 12 ln getal, leden der IJmuider Kunstkring, bespeel den een piano, drie violen, een bas, twee fluiten drie clarinetten en een waldhoorn. W'ij hoorden o.a. Fausl-Fa-ntasiën, Eva Walzer, Ouaud F amour réveille. oor 't Vaderland en vele andere .ukken. De toeschouwers bleken zeer Inge. nomen met het gehoorde. Het orkest voerde de muziekstuk ken dan ook op zeer goede wijze uit Spasrndem, De kiezerslijst en suppletoirs lijst 1915—1916 is ongewijzigd vastgesteld en bevat 153 kiezers voor de Tweede Kamer, 151 voor de Provinciale Sta ten. en 150 voor den Gemeenteraad; reclames werdcin niet ingediend. De jaarlijksche boproevng der bei de brandspuiten had ouder de ge bruikelijke belangstelling der jeugd plaas. Behoudens eenige herstellin gen aan de voor eenige jaren nieuw aangeschafte slangen, werd alles in goeden staat bevonden, terwijl het personeel voltallig was opgekomen. Santpoort. Vrijwillige Landstorm. In Santpoort is op initiatief va luitenant D. I. Burger, evenal3 te Velsen, een afdeeling van den vrij willigen Landstorm opgericht. („Alg. Handelsblad"). Binnenland TWEEDE KAMER. VAKONDERWIJS. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling v&n het vakonderwijs. Dit ontwerp is al$ een uitvloeisel te beschouwen van het werk der staats commissie voor de reorganisatie van het onderwijB. Grondslug van het ontwerp is het rapport der Staatscomm.-.-ie. I U ont werp vertoont echter niet gerincre af wijkingen van dat der commissie. De minister acht het goradjan, de kunst matige onderscheiding in twee soor ten, vakonderwijs (lager en middel baar) door de commissie aangebracht hx moeten schrappen. Een tweede bezwaar legen het ont worpen der commissie ziet de minis ter hierin, dat het begrip „vakonder wijs" in le ruimen zin is opgevat. Derhalve beperkt liet ontwerp zich tot (le opleiding voor bedrijven of be roepen, liggende op het gebied vam nijverheid daaronder mede begre pen nijverheid, kust, zeevaart, visscherij en mijnbouw -- handel on huishouden. Een derde motief om liet ontwerp der commissie te wijzigen is, dat zij enkele onderdeden ongeregeld heeft gelaten, die naar veler overtuiging juist dringend voorziening, hetzij dan bij de wet zelve, hetzij bij op die wet steunende algemeene maatregelen van bestuur behoeven, L w. eeni sala risregeling voor hot onderwijzend personeel aan vakscholen, het liepa- len van een maatstaf voor subs'dise ring van die scholen en een regeling van het leerlingwezen. De geldelijke bijdrage van 't rijk ware vast (e stellen op 50 ECONOMISCHE NOTA. Ten vervolge op de nota's, welke den econoniischen toestand beschro- in October 1914 en Januari 1915, heeft de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel aan de Tweede Kamer eeji overzicht doen toekomen ver den t-oestand in April 1915, Daaraan ie het volgende ontleend Het birxnenlandsch goederenvervoer vrij normaal geworden. In de binnenvaart naar de aangrenzende landen is een niet onbelangrijke ver betering gekomen. Het spoorwegverkeer is tamelijk bevredigend, al loopt er nog steeds een belajxgrijk kleiner aantal treinen m in normale tijden, Omtrent de zeevaart wordt het vol gende medegedeeld De zeer hooge vrachten maken het scheepvaartbedrijf thans buitenge woon loonend. Vele schepen varen in het buitenland. liet. vervoer der passagiers was overigens op de oceaanvaart belang rijk minder dajx in het overoenkom- etige tijdvak van 1914. Ook de lading, zoowel der passagiers als der vracht schepen was minder dan normaal. De vrachtvaart op Amerika was oeer bevredigend. De vrachtprijzen waren voortdu rend stijgend. Gemiddeld waren deze 200 pCt hooger dan in het overeen komstige tijdvak van 1913. De z.g. „Groninger vaart" was zeer getroffen Ruim 300 van de 500 kleine zeilschepen waren tot stilliggen ge noodzaakt, deels in Duitsche, deels In Russische en ook in Nerleri and scha havens. De handel gaat uit den aard deir zaak gebukt onder de zeer belangrijke belemmeringen van het zeeverkeer. De ertshandel staat sedert gerul- en tijd geheel stil. De graanhandel beperkt zich groo- tendeels tot de distributie in het bin- enlajid van het van regeeringswége aangevoerde graan. Daarentegen kan de tabakshandel op den gewonen voet worden voort gezet. De handel in de voor de nijverheid bonoodigde grondstoffen ging gere geld d-oor, evenals die in de nijver heid sprodvielen. Dit sluit niet uit, dal elo handelszaken in grondstoffen en producten een geheel ander karakter moesten aannemen, dat landen van herkomst en bestemming vaak ge heel gewijzigd werden en dat. er moeilijkheden werden ondervonden en risico's geloopen, waarvan men in gewone tijden geen denkbeeld heeft. Door de openstelling der beurs op 1 Febr. 1915, zij het ook op zeer be perkte schaal, herleefde de geld- en fondsenhandel eenigermate. De wis selzaken wapen ook in dit kwartaal van beteekenis. Een groote gemeente als Rotterdam bracht een leening van f 10,000.000 op de markt en en kele particuliere maatschappijen do den een beroep op de geldmarkt be wijzen van het herleven van het ver trouwen. Groote drukte heerschte in hel as surantie-vak. in verband met de hoo ge en belangrijke zeeverzekeringen. Het bezwaar van inkrimping van het krediet der hypotheekbanken bleef ook dit kwartaal bestaan. Toch was ook hierin eenige verbetering te bespeuren. an den toestand der nijverheid wordt een overzicht gegeven, opge maakt door den directeur-generaal van den Arbeid, volgens een speciaal onderzoek, ingesteld door den onder zijn leiding staandon dienst der ar- 1 beidsinspectie. Dit overzicht geeft een verblijdenden vooruitgang ten op zichte der beide vorige overzichten, respectievelijk van 1 Oclobor 1914 en 1 Januari 1915. Toch past, al moge het medegedeel- samengesteld door Mr. A. A. VAN DER MERSCH. VI. Koning Philips de Schoone, die een eind wilde maken uun den ©proori- gen toeslanzi in Vlaanderen, kwam nu wederom met oen groot leger bin nen Vlaanderen, over welk leger Ro bert van Artois box el voerde. Dit leger werd op 11 Juli 13:.'2 bin nen do muren van Kortrijk totaal verslagen en vernietigd. Men verze kert, «lat meer dan 2(1.000 man toen werden gedood, waaronder vele ede len on met hen Robert van Artois en de Hertog van Brabant. De geschiede nis vermeldt, dat Willem van Gulik ongeveer 7000 sporen aan de Kerk te Maastricht zond als krijgstrophee, en dat vandaar die slag in Vlaanderen is genoemd „de Gouden Sporenslag". Dat die sporen juist naar Maastricht werden verzonden zal wel in verband staan met het feit, dat Willem van Gulik te voren als geestelijke te Maas tricht verblijf hield. Toen de nederlaag dor Franse hen to Gent l>ekend werd, begeerde het volk aldaar wederom gesteld te wor den onder de regeer mg van de Gra ven van Vlaanderen, en zoo geschied de het, dat kort na dezen beroemd ge worden Gouden Sporenslag de oudste der zonen van Graaf Guido, uit zijn 2e huwelijk, Jan, Graaf van Namen iu laanderen kwam en dat hem «ent opgedragen iu plaats van zijn vader •en tot diens bevrijding uit- de gevan- geueoiiap, Vlaanderen to besturen. Niettegenstaande alle Vlaarnschc steden /.ieh onderwierpen aun de regeering van Jari van Namen, vond Koning Philips liet toch noodig, we derom met een leger binnen Vlaande ren te vallen. Dit leger bestond uit 20.000 ruiters en 60,000 man voetvolk. Een veldslag word van beide zijden vermeden. Toen de 6tad. Tournai door het laamsche leger werd bedreigd, vond Koning Philips het geraden, een wapenstilstand voor te stellen, gedu rende welken hij den gevangen Graaf Guido naar Vlaanderen liet terug- koeren om vrede te sluiten Indien dit niet gelukte, moest hij ziöh weder om ale gevangene naar Frankrijk be geven. De vredesonderhandelingen mislukten. Derhalve koerde Guido weer als gevangene terug naar Com- pic-gne, alwaar hij stierf in 1304. Met den dood van Guido de Dam- piei'ie kunnen wij dit overzicht van de oudste geschiedenis van Vlaande ren gereedelijk sluiten. Alleen zij nog vermeld, dat diens zoon Robert von Bothiuien hem als Graaf xan Vlaanderen opvolgde. Bij don dood van zijn vader was hij cdhter nog in gevangenschap te Parijs. Hij werd gedwongen een vredesverdrag me.t Frankrijk te sluiten en daarbij te be loven, dat hij nooit in strijd daarmede zou handelen. Toen eerst werd hij met de andere Vlaamsche edeion in vrijheid gestold en werd het stoffelijk overschot van Graaf Guido naar Vlaanderen overgebracht. De voor waarden, waarop de vrede werd ge sloten, vielen echter niet in den smaak van bet Vlaamsche volk. Phi lips wilde echter den oorlog niet her vatten, hoofdzakelijk oindat hij zich in geldnood bevond. Men trachtte toen betere voorwaarden te verkrij gen. Graaf Robert begaf zich to dien einde naar Parijs. Na eonige weken kwam de jongste zoon van Robert,1 Graaf Robert van Casset, in Vlaando ren en bracht de nieuwe vredesvoor stellen van don Koning mede. De adel en de rijke kooplieden wilden, dat men zich aan den wil des lvo- nings onderwierp. Maar de hoofden van hot Wevers- en Voller&gilide, Piet de Koning, Jan Breijel en Jan van Ileijne, bleven zich verzetten. De Koning onderwierp zich aan den wil van het volk, en zoo weraen de vredesvoorwaarden naar den zin van het volk gewijzigd. Ook met Henegou wen kwam een overeenkomst tot stand. T>oc,h was er nog geen rust. Want Koning Philips, die de in Frankrijk gelogen Vlanmsche landen voor eeuwig in zijn liezit wilde hebben, bleef dien casch handhaven. Dit ging zoover dat Graaf Robert in woede Parijs verliet en dat diens goederen werden verbeurd vertelaard ten i>e- hoove van de Fransche kroon. Toen Graaf Robert (fit vernam, besloot hij wraak te nemen en verklaarde we derom den. oorlog aan Frankrijk. In- tusschen overleed Routing Philips en zijln zom en opvolger Lodewijk van Valols besloot den oorlog, die door een wapenstilstand van oen jaar was onderbroken, te hervatten. Toen zou den de Vlumingeta er bijna toe zijn overg igaaa, onx Fransch Vlaanderen aan don Koning af te staan, ten ein de de oorlogskosten niet langer te dragen.liet volk verlangde vrede, doch de Koning stelde eischen, waaraan Graaf Robert niet wilde toegeven. De vijandelijkheden werd on dus hervat. Nu was wederom een huwelijk de oorzaak van 't sluiten van een wapen stilstand, het huwelijk nl. van de dochter van Graaf Roberi's zoon, en vermoedelijken opvoIgorLod wijk van Nevers met den zoon van Karei van VaIois. Deze wapenstilstand werd ge sloten onder voorwaarde, dat het oordeel van den Paus zou worden in geroepen, voordat de oorlog zou wor den hervat Dit leidde ©diter tot niets, Robert van Bethuneax, zeer terneer geslagen door oen aanslag van zijn zoon op zijn leven, stierf ten slotte in liet jaar 13.22 te Yperen ln den leeftijd van 82 jaar Na den dood van Robert v. Bethunem ontstond w eder groote strijd over d/o erfopvolging, dto eindigde met de hul daging van Graaf Louis de Nevers, Roberts' zoon. Ondor diens regeering alsmede onder die van hem volgende graven werd Vlaanderen, dat nu bevrijd was van don oorlog met Frankrijk, door bin- nenlandsehe twisten geteisterd. Niet het minst hevig waren die twisten in de steden Gent en Brugge. Tenslotte dreigde een oorlog met Engeland uit te breken. Toen la-moeide de Koning van Frankrijk zich wederom met de Vloamscho zaken, llij wilde, dat eerst de rust in het binnenland was her steld voordat men oorlog voerde. De vrede werd daarop gesloten, o.a. op do voorwaarde, dat de steden Brug ge, Yperen en Kortrijk benevens die hadden deel genonietn aan de laatste onlusten op hunne kosten zoude» bouwen 'n Karthuiaerklooster bij Kort rijk. en dat zij aldaar zouden voor zien in het onderhoud van 12 monni ken. Uit dit overzicht loeren wij. dat de Vlamingen te allen tijde hun land met groote dapperheid verdedigd e» voor Vorst en Vaderland hun leven veil gehad hebben. Eixifl o.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6