D 1 - NIEU WS= en ADVERTENTIEBLAD. 22e iaarrano No. Verschijnt ck^sli'ks. behalve op Zon- en Feestdaoen. MAANDAG Si MEI 1Pi5 A ;v Êj Li vj H. i™ fecial felsijl ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem 1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)a 1-30 Franco per post door Nederlandi-6' Aizonderlijke nummers0-05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H n de omstreken en franco per post 0.4o Uitgave der Vennootschap Loureus Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 7* Cts.; iedere regel meer 15 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1 -5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaurne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van builen het Arrondissement Haarlem in dit blad Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (gei is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buiteniandsch Advertentie-Pureau D. Y. ALTA week) geabonrteerden word» gewaarborgd door „The Ocean" Rokin 151, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT ULADZJIDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 1 JUNL Orgelbes pel. ng in de Groote Kerk. Cinema Palace: Voorstelling. Apollo Theater: Voorstelling., BlOsc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Stadsnieuws De Kermis. In de verga ei ny van de Haar'. Jonge!'ngs ven n mg is de volgende mo-:c aangenomen De Haariemsclie Jongel-ing-svereent- gini? Pr>"l. 12 vs. 1 a, vergaderd op Zondag 30 Mei. spreekt den wensch uit. dat. afgezien nog van de pr'nc'- nieelp bèewaren tegen de kermis, deze tn verband met de ontzettende we reldgebeurtenissen in ieder geval d't jaar achterwege moge blijven. STEMMING VOOR DEN GEMEEN TERAAD. De Burgemeester van Haarlem maakt bekend dat op Vrijdag, den Wen Juni 19lr> cene stemming zal plaats hebben ter benoeming van 2 leden van den Ge meenteraad vonr het eerste kiesdis trict der gemeente Haarlem, en wel uit de navolgende candiidaten C. J. Beekman. Zijlstraat 12 rood M H. Groenendaal. Romolenstroai No. 48 J r issen, Wllsonsplein 4. .1 II. Knetcinann. Kleverparkweg No. 66; W. T. B. van I.icmt. Warmoesetrant No. 30 J. \V. van San'.e, Rolhuizen 8 J. Spiesz, Stuvers',iaat 4 G. Wolzak, Santpoorterstraat 36. De -temming vangt aan dos mor gens te 8 uur en duurt tot des namid dags te 5 uur. De stemlnireaux zullen zitting hou den als volgt dat 'n het Stem district A (hoofd- atembv.renu) op het Raadhuis dat in het. stemdletrlct B in het schoolgebouw nou de Spaornavouder- strant. plaataellik gemerkt No 12 (thans School No. 7) toegang Hagc- etraat) dat in het slemdistrict C: in het schoolgebouw aan de Haarlemmer- liédestraat. plaatselijk gemerkt No. 29 (thans School No. 8). De inhoud van art. 123 van het Met- boek van Strafrecht luidt aldus Hij die opeet tel ijk zich voor een an der uitgevende, aan cene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met- gevangenisstraf van ten hoogst» een jaar. Zoterdagavond werd door de afdee- ling Haarlem der Soc. Dom. Arb. Par tij verspreid cvn verkiezingsnummer „De Volksstem", het blad dat eerst als weekblad verscheen, en met het Uitbreken van de oorlogscrisie wem stopgezet. Zondagochtend had vanwege de s. D A P. ecu fictstodht plaats door he' 7«tfe district. Voorop ging een fietser met do roe de vlag. en vervolgens «enige fiefs-m, waarop in roode kleur gedrukte kaar ten met: ..Stemt rood!". Zestig fiet sers namen er aan deel. Propagandistische liederen zingend trok de stoet door het Amsterdamsche kwartier en hstadscentrum. VEILING. Uitslag van do veiling van onroe rende goederen, gehouden in het No» tarieliuis, to Haarlem, op Zaterdag 29 Mei des namiddags na 6 uur. 1. Een Heerenhuis, Tuin en Erf aan de Parklaan, get. Na 85. Janssen, f 6600. 2. Drie Huizen en Erven te Schoten aan de Spaansehevaartstraat als: got. No. S7, rot No. 89. get. No. 91. Per coeleri 2, 3 cn 4 gecombineerd. O, na houden. f 8915. 5. Een Huis ein Erf en Tuintje te Overveen aan do Dompvloedslaan, get. No. 41. Bakker, f 1725. 6. Een Hoerenhuis, Erf en Tuin aan den Zljlweg, get. No. 55. 7. Als voorgaand, get. No. 57. (Win kelhuis). 8. Als voorgaand, Heerenkuis, get. No. 59. Perceelen 6. 7 en 8 gecombi neerd. Nogrijn. f 16-540. BIOSCOOP. De Golem. De vertOOniug van dit filmwerk hoeft zu'k een succes, dat hedenavond nog een heriiaün? wordt geweven 1 STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. bevelen het ingevolge art 2 van het reglement voor het Burgerlijk Armbestuur, aftredende bestuurslid, den heer J. J. S-m.ts, aan ter benoeming. Ingevolge art. 7 der wet, moet de plaats in hei College van Zetters voor "s Rijks directe belastingen, openge komen door het overlijden van het lid van dat College, den heer A. Rin- kema, worden aangevuld uit de op gave, aan don Commissaris der Ko ningin in deze provincie toegezonden. Door den Commissi&ris der Konfoa gin wordt deze opgave echter niot voldoende 'geacht. Een opgave van twee personen behoort door den Raad aan den Commissar s der Konin gin te worden toegezonden. B. en W. dragen nu voor: 1. Dr. 13. D. Kruseman, wethouder en 2. de beer A. Konijn Mz„ Makelaar. Door de eigenares is het voor open baren weg bestemde gedeelte van tiet perceel kad. bekend gemeente Haar lem sectie I No. 598 voor f 40. aan de gemeente te koop aangeboden. Be doeld gedeelte is ongeveer 20 vlerk. M. groot en gelegen Ln het verlengde van de Julianas!raat. Daar de door de eigenares gestelde koopprijs B. en W. atinnem. voorkomt en in verband met 'n eventueele door trekking binnenkort van de Julia.ua- slraat lot het Plein, welke doortrek king, nadat de gemeente den eigen dom van het onderhavige stukje grond heeft verkregen, zal kunnen geschieden, geven B. en W. in over weging, om tot aankoop te besluiten. Do eigenaar van het perceel aan het Spaarne No. 42 heeft zioh bereid verklaard, dat perceel aan de ge meente te verkoopen voor f 6000. De rooilijn vn.n do huizen daar ter plaatse is onregelmatig, en de breedte van den openbaren weg, voo-r al bij do Berkenrodesteeg, is niet voldoende. Het is dus wenschelijk, dat, ten einde tot wijziging van de rooilijn te kunnen overgaan, de gemeente do beschikking hebbe over nedoeld per ceel. B. en W. stellen voor, tot den aan koop voor dg gevraagde som te be sluiten, en voorts hun te machtigen, het perceel te verhuren en een bedrag van ten hoogste f 500 beschikbaar te stellen voor eventueel© herstellingen. Bij Raadsbesluit van 6 December 1911 Is tot 31 December 1915 aan de Wed. J. Verdegnnl, wonende te Vo gelenzang. verhuurd een stuk grond ter grootte van 115 vierk. M., wao.r van 63 vierk. M. bebouwd en 52 vierk. M. onbebouwd, deel uitmakende van den berm van den weg langs de Leid- sohe Vaart en zulks met toekenning van het recht van opstal, voor zoover betreft het op den grond aanwezige steen en gebouw on houten loodsje. De wed. J. Verdegaal deelt thans mede. dot de akte van opstal hij het kadaster niet is toegepast kunnen worden, aangezien het perceel, waar op het recht van opstal word gov es i:?d, niet kadastraal is aangeduid. Met het oog op een eventuoele ver knoping van het gebouwde zag ver zoekster daarom gaarne de akte ver botard. Daar evenwel de huur met 31 December afloopt en in geval van ver lenging rler huur dan eene nieuwe overeenkomst opgemaakt moei wor den, verzoekt zij den Raad reeds llians tot verlenging der huur te be sluiten en daarbij hot recht van op stal dan nader te omschrijven. Ten slotte deelt verzoekster nog mede. dat zij den grond in plaats van te huren liever voor 20 jaren in erf- pnelit zou ontvangen. B. en W. stellen voor aan de ge vraagde te voldoen. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 2 Juni 1915, der namiddags ton 1 1/2 ure, ln de Statenzaal (Prinsenhof.) De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeeliogon en ingekomen stukken. 2. VoorgieJ-Mr. D. H. Andreae a a. In zake verstrekking gelden ter be vordering van de bouwnijverheid binnen de gemeente, met schrijven Haarlemsche en Rijnl. hypotheek banken en prae advies B. en W. 3. Id. B. en W. aankoop strook grond in het verlengde van de Juli- onastraat. 4. ld. id. aankoop cn verhuring perceel Spaarne no. 42. 5. ld. id. verzoekschrift B. en W. van Bloemend aal, vergunning electri- scheu kabel Kleverlaan. 0. Id. id. opzegging buur boven woning Plein No. 26. 7. ld. id. vergunning bouwen ba saltkademuur enz. N. B. Spaarne door gemeentebestuur van Scholen. 8. Id. id. vergunning maken trans portbaan over Spaamdamschen weg door gemeentebestuur van Schoten. 9. Id. id. verzoekschrift Wed. J. VerdegaaJ, erfpacht grond Bloemen de al. 10. Id. id, vaststelling lijst perso nen voor benoeming getter voor 's Rijks Directe Belastingen. 11. Aanbeveling id, benoeming lid Burgelijk Armbestuur. „EXCELSIOR.' liet komt zeker doordat bet winter- seizoan afgeloopon is en het zitten in een warme zaal niet zoo aanlok kelijk, dat de uitvoering van Zater dag j.l. zich kenmerkte door buiten gewone rumoerigheid, zoodat het bij half negm was, toen het eerste num mer van het programma kon worden ten gehoore gebracht. Na „Waak op'' van J. de Hertog, voor gemengd koor, het welk een re delijke uitvoering ton deel viel, kre gen we van Anrooy's keurige Kinder- Cantate „In 't Woud" te hooren. die echter niet keurig werd weergegeven en verbazend te kampen had met de zuiverheid. Doordat begeleiding en directie 5n Iéén persoon vereenigd waren liet de gelijkheid veel te wcnschen over en hoezeer de heer Overhuijs ook zijn best deed, gelukte het hem toch n!et, om op een slecht Instrument de bege leiding tot z'n recht te laten komen, terwijl het kinderkoor, overigens j frisch van klank er niet in kom slagen I een bevredigenden indruk achter te j laten. j Beier ging daarna do „Mei-Canta- te" van P. de Nobel voor gemengd i koor, waarin vooral Sopranen en Al - ten zeer veel schoons (e genieten ga- ven. De bas solist ging in het begin zijner aria uit den toon, zoodat het even spande, maar wist zich weder vrij goed te herstellen. Het K nderkoor oogstfe daarna een welverdiend succes met „Meïmarsch" en „Jantjes Verjaardag". Het tweede godeel'e bestond uit de bekende Operette van Mart Schuil: „De Woudkoningin", die als het best geslaagde van dezen avond mag wor den. beschouwd. De uitvoering van deze aardige vertooning stelde ons in de gelegenheid do goede krach ten, die hierin optraden, van hunne beste zijde te loeren kennen, en werd voldoende bewezen dat hier wel stu die was voorafgegaan. De rollen, van den kleinen Clown tot aan den grijzen Kluizenaar toe waren alle in goede handen. Kate en Selma komen ln 't bijzonder een woord van lof toe, de eerste voor haar uitmuntend spel, de tweede voor de zeer mooi gezongen solo-gedeelten. Ook de koren zongen zuiver en de costumes waren zeer goed verzorgd. De optocht der kunsten makersfami lie bood een schilderachtig aarzicin cn de kleine grappenmakers hebben niet weinig bijgedragen tot de vroo- Jijkheid. De heer Overhuijs kweet zich den geheelem avond, uitgezonderd in no. 2, lofwaardig van de pianopartij. Staand publiek, veel rook, tegen mid dernacht huis toe. Diefstallen. Er zijn Ln den laateten tijd weer ge- regeld diefstallen en diefstalletjes te vermelden, t Is wel bedroevend, dat degenen die in Januari en Februari de straat en zelfó a! wat achter slot en grendel zit. onveilig maakten, en nu voor eenigen tijd opgeborgen zijn, «enige rempiacantc-n b ijken te be zitten. Moge de poJRie weer met het zelfde resultaat werkzaam zijn a!s vóór eenige maanden. Van-daag U van de verrichtingen der langvtngers 't volgende te ver- ine-den Uit een in aanbouw zijnd seinhuis aan de lijn HaarlemLeiden zijn 130 cam ent-zakken gestolen. Aan de H. IJ. S. M. is Zaterdag ge stolen 1 pak Kwal'ta-ch-ocolade-ree- pen. Men had brutaal van de bezen ding chocolade de touwen Josgesne- den. j Aan een zending schoenen uit Waal wijk aan den winkelier M.. Groote Houtstraat alhier, bleken bij aan komst 4 paar schoenen te ontbreken. De heer C. M. Nobels, directeur van de Drukkers- en Uitcovers-Maatsch. v.h. oebrs. Nobe's, heeft Zaterdag morgen hij de polltic- aangifte ge. daan, dat lusschen Vrijdagavond en Zaterdagochtend u-U een ongesloten schrijfbureau op liet kantoor der Ba rna in de Spaarowouderstraat een som van 115 ia ontvreemd. NEDERLANDSCIIE HANDELS- EN LANDBOUWBANK. Men schrijft ons: Door het bestuur der vereeniging tot bestrijding van don Woeker, de Nederlandsche Vereeniging „Burger belangen" gevestigd tc dezer stede, is de stoot gegeven tot de oprichting van bovenstaande Naanilooze Ven nootschap. Het doel dezer instelling is het ter leen verstrekken van gelden aan cre- dietwaardige personen ten behoeve van hun bedrijf, nering of handel; het steunen van Verecnigingen, die de belangen van den Middenstand be hartigen, het credietmisbruik en den woeker bestrijden en in het- crediei van behoeftigen op billijke wijze trach ten te voorzien en verder aan ieder de gelegenheid te geven gelden rente- gevend te beleggen en wat met dit omschreven dool in eenigeriei ver band staat Als directeur dezer Vennootschap treedt op de Voorzitter der Vereeni ging „Burgerbelangen" de heer W. C. Wolterstorff te Heemstede en als commissarissen de lieeren A. J. Heij- blom en A. Stoffer, eveneens leden van het bestuur van „Burgcrbelan gen" en verder de hoeren j. Meiër, ingenieur en J. Hens en, koopman, wonende te Haarlem en J. Vosmeer, koopman, wonende te Amsterdam. Tot Rechtskundig-adviseur is be noemd de heer Mr. F. Wille-kes Mac- donald. Het kapitaal der Ven-noot schap is f 250.000, verdeeld in tien seriën, elk groot f 25.000. Twee seriën zijn geplaatst en volgestort, terwijl meerdere seriën zullen worden uit gegeven. JONGE VOORUITSTREVENDE VRIJZINNIGEN. Naar „De Uitkijk" mefdt beeft de heer H. Ploeg Jr voorzitter van de Jonge Vooruitstrevende Vrijzinnigen aan het bestuur bericht, dat hij be sloten heeft als voorzitter en lid der vereeniging te bedanken. Drukke bezigheden op ander ter rein en het feit, dat de vrijzinnige be weging niet meer zijn onverdeelde sympathie heoft, waren oorzaken van d't bes-luit van den heer Ploeg, meldt het blad. Pensionneering. De kapitein C C. Sohmoutziguer heeft wegens lichaamsgebreken met pensioen den militairen dienst ver laten. Zwemschool. De temperatuur van het water in de Zwemschool was hedenmorgen 57 ffraden en 'smiddozs 58 graden. Opleiding voor officier. De sergeant J. de Beer en de mili cien-korporaals N. W. J. V int ges en W. F. Flint zijn door den generaal- majoor. Inspecteur van het militair onderwijs, toegelaten tot het examen voor het 1ste studiejaar van den cur sus voor opleiding tot officier. E x a m e n s L. O. Haarlem, 29 Mei. Geëxamineerd vrouwelijke cp.ndidat.on. Geslaagd de dames - A. P. C. Kruisbrink, A. M. van Loenen en J. Th. de Mik, allen te Haarlem. Loontoeslag. Zaterdagmiddag werd door eenige personen uit het personeel van de Centrale Werkplaats der H IJ. S. M. aan de andere werklieden een ver zoekschrift ter teekening aangebo den. waarin gevraagd werd loon- toesla.? te geven. Zooals bekend, had een dergelijk verzoek van de Groepsvertegenwoor- dïging g«en succes. 50 JAAR OP DE KATOEN MAATSCHAPPIJ. Zaterdag 29 Mei herdacht de hoer L. J. van Norde den dag, waarop bij vóór 50 jaar als jongen van 11 jaar in dienst trad bij voornoemde Maat schappij. Aan bewijzen van sympathie heeft het den Jublares niet ontbro ken. Van de directie ontving hij een prachtig gouden horloge met inscrip tie en daarbij ook een dito ketting. I De bewoners zijner straat boden hem oen prachtige bloemenmand en een gaskroon aan. De stvenade, die hem 's avonds tus- sclien 6 en 7 uur door het Muziek korps der Maatschappij werd ge bracht, veroorzaakte beel wat drukte in die 6traat. Deze dag is voor den heer van Norde, die op 1 Sept. as. ook 40 jaar zal getrouwd zijn, een onvergetelijke geworden. Ten slotte nog vermeld, dat ter oere van den Ju'bilares uit hot Klee- dingmagazijn der Vluchtelingen naast de Hollandsehe ook de Belgi sche driekleur wapperde. AANKLACHT WEGENS BELEE- DIGING. De lieer Wijnkoop zal op Maandag 7 Juni voor de ilaarlemsche Recht bank terechtsitaan wegens beleedL ging van den Tsaar van Rusland. De vervolging is ingesteld naar aan leiding van een redevoering door den heer Wijnkoop op 31 Maart te Bever wijk gehóuden. Een rijksveldwachter treedt als ge tuige op. Gev. Voorwerpen Terug te bekomen bij P. J. M. van Tetoring, Gr. Markt 4. een tasohje met inhoud. C. Coree- lius, Amsterctametraat 3 zwart, een medaillon met portret. B. Huikmans, Le'dsch-e zijstraat 5, een kinder- schoentje. G. van Tinencn, Leklsche straat 131, een taschje. A. Brulnire, Saenredamstraat 18 rood, een mes. N. Kerkhoven Barendeeetraat 52. een stuk kabeltouw. P. v. d. Raadt, Lot- terstraat 10, Schoten, een bril. G. Sto'-ke, Paul Krugerstraat 51 rood. Schoten, een stukje zijde. M. Ander som Frans Halsstraat 43. een rozen krans met kruisje. A. van Zanen Tey- lerplein 9. een bril in étui. H. Meijer, Wouwermanstraat 14. een portemon- neie met inhoud. II. H. Weber, Frans Halsstraat 53, een portemonnale met inhoud. G. Schemmekes, Kamperstr. 29. een matrozenkraag en 2 frontjes. Bureau van Politie, een kanten kraag je. A. Poelgeest, Gon. de Wetstraat 38, een handschoen. (Zij vervolg Stadsnieuws op pag. 2). Uit de Omstreken Zandvonrt. In de Amsterdamsche Vacantie-ko- lonie Park KostverJoren is de lste ploeg kinderen ten getale van 60 aan gekomen. Alhier hebben zich om gebruik te maken van de gelegenheid om goed koop brood te verkrijgen 833 perso nen aangemeld. Velson. Bij de a.s. Gemeenteraadsverkie zing zal geen Godsvrede werden be tracht. De S. D. A. P. en de Vrijz. Democratische Kiesvereeniging heb ben hare candidaten reeds vastge steld. Er moeten aftreden 2 R.-K,, 2 A. R., 1 C.-H. en 1 Soc.-Dem (Alg. Handelsblad). IJmuiden Alhier tal een nieuwe semaphore gebouwd worden. Donderdag 3 Juni zal de oonwijzlng plaats hebben. Scheepvaartbeweging. In de afge'oopon week werden door de eiu'zen alhier 73 el oom schepen go- schut, döt is 7 stoomschepen meer dan in de week daarvoor, te weten 5 stoom schepen meer aangekomen en 2 stoomschepen meer vertrokken. „De Hoop". Zaterdagmiddag is voor de eerste reis naar de haringvloot vertrokken het hospitaal-kerkschip „de Hoop". Hlllegom. Broodkaarten. In deze gemeente zijn meer dan 390 meelkaarten en meer dan 600 brood kaarten uitgegeven. Nog geregeld worden er kaarten gevraagd. Ver moed wordt, dat van vele der uitge reikte meelkaarten geen gebruik ge maakt zal v orden natuurlijk wel van de broodkaarten. Slaton. Tot bestuur'sloden van den Ronde- hooperpolder zijn her en gekozen de hoeren J. H. Snol te Ouder-Amstel en C. H. Cordes te Zeist. In de Schinkelvaart nabij het „Huis te Vrnag" is weer een lijkje von een pasgeboren kind drijvende eevxin- den. Het lijkje is door de politie te Sloten in beslag genomen e-. ter be schikking van den hoer Officier van Justitie Ie Amsterdam geeteld binnenland T GEZANTSCHAP BIJ DEN PAUS. Van gewoonlijk goed ingelichte zij de verneemt 't Alg. Handelsblad, dat voor tijdelijk gezant bij het Vaükaan niet alleen jhr. Van N'ispen. doch ook hetlid der Eerste Kamer ,mr. Regout, als een ernstig candid aai wordt be schouwd. VERVOER GOEDEREN NAAR ITALIë. Er worden voor vervoer per spoor weg van Nederland naar Ind'lö geen goeder .or meer aangenomen. (N. n. ci.) - NED.-ZUID-AFRIK AANSCHE VEREENIGING. Te Amsterdam is Zaterdag de alge- me ene vergadering van de Neder- landsoh-Zuid-Afrikaansclie Vereeni ging gehouden, onder leiding van piof. Pont. Wegens de huidige tijdsomstandig heden in Zuid-Afrika wenschte prof. Pont in ziin openingsrede niets te zeg gen van de politieke situatie daar te lande. Nadat de leden waren opgedaan, herdacht de voorzitter eenige dooden. Eerst generaal De la Rey en generaal Beyers beiden, zoo zei do voorzitter, mannen van hoogen aanleg en ware liefde voor het vaderland. Spreker bracht eerbiedige hulde aan hun nagedachtenis, en mede aan die van De Fourie. dien hij met die pen weemoed herdacht. De vergadering herkoos tot leden vau het hoofdbestuur de hoeren H. J. Emous. mr. J. C. Kakcbeeke, F. M. Knobel, dr. N. Mansvelt en mr. H. Verkouteren. Daarna hield de heer C. S. 11. Pot gieter. Zuid-Afrikaansch student te Amsterdam een causerie over de hui dige toestanden in Zuid-Afrika. DE „RIJNDAM". Reuter seint uit New-York het Lloydsbericht dat het lek In de ..Rim- dam" gestopt is en dat men voor ver der binnendringen van water niet meer bohoeft te vrceaen. De lading wordt thans uit de achterruimen ge lost. BIJNA ONTSNAPT. Te Edam is aangehouden oen offi cier der Engelsche marine, geïnter neerd op Urk. Met een Belg was de zuster van den officier per motor boot van Amsterdam naar Urk ver trokken. De geïnterneerde luitenant zwom naar het bootje, werd opge nomen en naar Volendarn gebracht. De groepscommandant te Edam liet de toegangswegen afzetten. Een pa trouille gelukte het met behulp van gemeentepolitie do vluchtelingen aan te houden. (Alg. Handelsblad). AARDAPPELEN. De Minister van Landbouw. Nijver heid en Handel heeft bepaald, dal met ingang van heden voor alle soorten aardappelen vergunning tot uitvoer kan worden verleend. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, gfpleaUt of niet geplaste!, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inbond dezer rubriek Stelt de Redactie zicb niet aautprakelijk. KONIJNEN. Toen ik dezer dagen langs de Zand- voorderlaan liep, zag ik daar ec-n strooper loopen met tien duinkonij nen, waarbij oen paar die verre van frisch waren. Tot mijn groote verwondering hoor de ik dat deze konijnen nog f 0.45 per stuk opbrachten Dit staat natuurlijk ln verband met de dure vleeschprijzen; maar bij den slager krijgt men toch In «He geval waar voor zijn geld. terwijl het geid, nu besteed om koni.nenvleeech te koopen, zoo goed als weerzooid is. Men is er niet mee bekend, dat in dezen tijd het konijnenvleesch waar deloos. zelfs vies is. Ik hoop. dat de koopera tot Septem ber minstens zullen wachten en voortaan na Maart nooit meer konij nen zullen koopen. Uw nbonnée, B. (Bij informatie is ons cehleken. dat poeliers ln dezen tijd ook veen ko- n;jnen koopen. De stroepers loopen I er echter ln volksbuurten mee te veu len en roken daar nog menie beestje kwijt, al is 't dan niet voor den hoo gen prijs, die in dit stukje genoemd I wordt. P.ed.l

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 1