De Europeesehe Oorlog. Met Oostelijk, oorlog'sveld, Feuilleton KAMER NEGENTIEN TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 28 JUNI 1915 Op het Westelijk Oorlogsveld. DUITSCHE stafberichten: Van Zaterdag: De dagenlange, onafgebroken ge rechten o.-n de gedeelten der Duitse be stellingen ten noorden van Souche* en halverwege SouchezNeuville, die nog in handen der Fi'anschen waren, zijn geëindigd. Vrijdagnacht werden do laatste Fransche» uil de stellin- gen verdreven. Oni hen te steunen hadden de Fran schen nog Vrijdagavond versche troepen, zoowel aan beide zijden van do lioogto van Notre Dame de Lorette als ten zuiden van Souchez, in ge vecht gebracht. Zij werden echter af geslagen. In Champagne bij Souain lieten de Duitschers gedeelten van een Fran- selie stelling in de lucht vliegen ten oosten van Perthes vernielden de Franschen hun eigen verdedigings werken doordat hun mijnen verkeerd sprongen. Op de Manshoogten ten westen van Combres wordt hevig gestreden. Daar aleden de Franschen aan beide zijden van de Tranohée de Calonne met tel kens nieuwe troepen op een front- breedte van ongeveer 3 K.M., telkens nieuwe aanvallen. Deze liepen echter dood in Duilsch vuur. Waar de Franschen de Duitsche loopgraven binnendrongen werden zij met groote verliezen in gevechten van man tegen man teruggeslagen. in een nachtelijken aanval ver overden de Duitschere ten westen van de Tranchée een voorgeschoven Fran- sche stelling ten oosten van de Tran chée zijn de Franschen nog in het bezit van ee.i klein gedeelte van de op 20 Juni veroverde loopgraaf. Aanvallen van de Franschen op de Duitsche voorposten bij Leintrey ten westen van Lunéville mislukten. Sedert den aanvang van den groo te» strijd bij Atrecht streden Duit- icho vliegers met hun tegenstanders om de heerschappij in de lucht. Aan beide zijden werden zware verliezen geleden, de Duitsche waren echter niet vergeefsch, sedert eenige dagen zijn de Duitschers namelijk merkbaar aan de winnende hand. Van Z o n igg: „Naast do kathedraal van Atrecht staande artillerie der geallieerden word door do Duitschers beschoten. Een munitie-depot vloog in de lucht. In de Argoxme ten noordwesten van» Vienne-le Chfiteau werd een gedeelte van een loopgraaf bestormd en daar na door de Duitschers gehandhaafd tegen verscheidene Fransche tegen- Hen. Nadat de Duitschers aan do Mans hoogten in de laatste dagen pogingen van de Franschen om zich in het be zit van een hen op 24 dezer ontrukt terrein te stellen, verijdeld hadden, verrasten de Duitschers de Franschen Zaterdag met eien aanval op den berg rug vlak ten zuidwesten van Lus Eparges. Deze was na een kort ge vecht in Duitsche handen. De Franschen deden gedurende den geheelen nacht pogingen om den berg rug weder te nemen, maar al hun aanvallen mislukten. Do mededeeling in het Frausche communiqué van 26 dezer betreffende het buitmaken van vier Duitsche ma chine-geweren bij Ban de Sapt is verzonnen. De Franschen zijn na de nederlaag, die zij daar hebben gele den, nergens, ook zelfs maar tot in de nabijheid, van de door de Duit- echers veroverde stelling gekomen. Daarentegen ls het aantal der Duit sche gevangenen gestegen tot 268 en bedraagt de Duitsche buit thans twee revolver-kanonnen, vijf machinegewe ren en zeven groote en kleine mijn- werpers". FRANSCHE oommumiqué's: Van Zaterdag: Do Fransche vorderingen ten den van Atrecht worden belemmerd door den slechten staat van het ter rein tengevolge van hevige regens en stormen. Te l-aboissello (ten oosten van Albert) deden do Duitschers twee mijnen springen zonder eenig resul taat. In Champagne en de Argonnen duurt do sappenoorlog voort met gun stig resultaat voor de Franschen. Bi] een tegenaanval vermeesterden de Franschen Vrijdag in de streek van 13an do Sapt vier mitrailleurs en zeer voel materieel en geweren, patro nen. handgranaten, enz. Van Zondagmiddag: „In de streek ton noorden van Atrecht gelukte het dein Duitschere wederom voet te vatten in don hollen weg Ablain-Angres ten noorden van Souchez over een front van ongeveer 200 M. Zaterdag werden de voorsteden van Atrecht bij tusschenpoozen buiten gewoon hevig beschoten. Ook had in den nacht van Zater dag op Zondag een beschieting met onderbrekingen plaats tusschen Neu ville en Aiigres en tusschon de Oise en de Aisne. In den nacht van Zaterdag op Zooi- dag ging het levendig toe, vooral bij Quennevières, waar ees kleine Duit sche afdeel mg na e>en beschieting met granaten uit de loopgraven trachtte te komen, maar zonder moeite werd teruggeslagen. Te Bagatelle in Argonne deden de Duitsahiers Zaterdagnacht! eca;| bui tengewoon kracktigen aanval, tij werden echter na een zeer hevig ge vecht teruggeslagen. Ten oosten van de Tranchée de Co lonne deden de Duitschers een aan- al, die teruggeslagen werd, behalve op één punt, waar zij in eon gedeelte een loopgraaf, dat door twee Fransche secties bezet was, binnen drongen. Het gevecht duurde den ge heelen nacht; de Franschen behielden echter ten slotte hun vorige posities aanwinsten ton volle In Lotharingen deden de Duitschers mei anderlialve oompagnie een on verhoedse hein aanval op Arracourt, nadat zij eerst brandbommen in bet dorp hadden geworpen. De aanval mislukte echter. Van de overige dealen van het front wordein alleen artillerie-acties ge meld. Fransche vliegtuigen wierpen op 25 Juni een twintigtal bommen op het station van Douai en de naburige stations. Het station van Douax schijnt ernstig beschadigd te zijn Officieel wordt nog door Wolff uit Berlijn gemeld „In strijd met het volkenrecht heb ben den 13den en Sisten Mei Fran sche oorlogsschepen de Duitsche con sulaten Ln de open Turftsche steden Alexandrette en Haiffa verwoest. Als vergelding en ter dekking van de schade, toegebracht aan Duitsch en Turksoh eigendom, zijn aan de Fransche steden Valenciennes en Roubaix daarvoor boeten opgelegd, elk vaai 150.000 francs.'" Op het Oostelijk Oorlogsveld. DUITSCHE stafberichten Van Zaterdag: De Wurtembergsche regimenten na men stormenderhand de stellingen der Russen ton zuidoosten van Oglen- da, ten noorden van Prasnysz (m Russisch-Polen), ten zuidoosten van Mlava) en aan de beek Moerawka en 'handhaafden zich daar, ondanks tal rijke, ook nachtelijke aanvallen. Er werden 636 man gevangen genomen en vier machine-geweren buitge maakt. Do aanval van het leger van Von Linsingcn op den noordelijken oever van den Dnjestr vordert goed. De Russen handhaafden zich nog aan den rechteroever bij Halicz. Sedert het begin van den aanval over de rivier heen, op 23 Juni, maak te het Duitsche leger 3500 krijgsge vangenen. Tusschen den Dnjestr en de streek ten oosten van Lemberg wordt de vervolging voortgezet. Van Zondag: Op het 0/>stelijk gevechtsterrein geen verandering van beteekenis. Op het Zuidoostelijk oorlogsterrein hebben de Duitsche troepen na een bitter gevecht de hoogten op den Noordelijken oever van den Dnjestr tusschen Chodorow en Bukaczowce (ten Noorden van Ilallcz) bestormd en op him vervolging de streek van Hrehorow (halverwege tusschen Zu- rawno en Rohatyn) bereikt. Do Russische stelling ten Noord westen van Rawaroeska is door Han- noveraansche troepen genomen. Do Duitschors maakten daarbij 3300 gevangenen en verscheidene machi negeweren buit. Ook bij deze gelegenheid maakten de Russen gebruik van hun bekende list, de Duitsche troepen, door met witte doeken te wuiven, naderbij te lokken, om ze vervolgens neer te sohieten. Deze Russische troepen- afdeelingen zijn vernietigd. OOSTENRIJKSCHE stafberichten. Van Zaterdag: De oostgroep van het leger von Pflaieer-Baltin sloeg tusschen den Dnjestr en de Proeth een aanval van een numeriek veel sterker Russische legermacht af. In het verloop dezer gevechten slaagden de Russen er m het Oostenrijiksche front op één plaats te doorbroken. De aanval geschiedde 's nachts. De voorste Russische linie naderde in verscheidene gelederen de Oostenrijk- sclie stellingen en werd, daar zij te- taal ongewapend was en de handen ton teeken van onderwerping omhoog hield, niet beschoten. Vlak voor de stellingen gekomen, wieTpen de Rus sen granaten, die zij in hunne unifor men verborgen hadden, op do loop graven, waarop de adhlerste gelede ren van de Russen deze bestormden. Nadat de Oostenrijkers versterkingen hadden gekregen, wierpen zij de Rus sen, na een hevig gevecht, weder uit de stellingen en namen eenige hon derdein hunner gevangen. In den loop van den dag en Vrijdagnacht her haalden de Russen hun aanvallen on verschillende punten van het front-, maar deze werden alle met zware ver liezen voor de Russen afgeslagen. Het Oostenrijksche gevechtsfront i6 totaal onveranderd gebleven. Van liet overig gedeelte van het from van hot leger van Pflanzer-Bal- tin is het rustig. Op de hoogte ten noordoosten van Zurawno en bij Choderef duren (le gevechten voort. De troepen der Duitschers en Oos- stenrijkers namen stormenderhand verschillende plaatsen en sloegen Russische tegenaanvallen af. Overi gens is de toestand in Galicië onver anderd. In Russisch-Polen hebben zich ge vechten ontwikkeld aan de linie Za- wichest—Siennel iza. Van Zondag: Na do nederlaag bij en ten zuiden van Lemberg trokken de Russen niet hunne hoofdmacht terug in oostelijke riohting en namen op de hoogten ten oosten van Dawidowka, ten oosten van Miklascow en bij Jariczowstary opnieuw met een sterko strijdmacht stelling. Op dit front namen Oostenrijksche troepen in gevechten, die veisclfoide- ne dagen aanhielden, de voor-stellin gen van de Russen, wisten tot op be- stormingsafstand de hoofdstelling te naderen en drongen ten slotte deze op verschillende punten binnen. Spe- iaal in den sector bij en ten zuiden an Bobrka werden de Russen uitliet samenhangend front teruggeslagen. Sedert Zondagochtend zijn de Rus sen weder, over het geheele front op den terugtocht. Ook ten noorden van Zolkief en ten noorden van Rawaroeska wijken de Russen achteruit voor de vervolgende troepen der Duitschers en Oostenrij kers. Aan den Boven-Dnjestr duren de geveohtc-n voort. De Duitsche troepen namen na hevige seveoliten de hoogte bij Boekaczowce. Beneden Halicz en aan de Bessara- bische grens is hei in iliet algemoen rustig. In de gevechten der laatste dagen nam het leger van Von Boelwn Er- mölli alleen 71 officieren en 14100 manschappen gevangen, terwijl iiel 26 machine-geweren buit maakte." RUSSISCHE stafberiahtem Van Zaterdag: Het groote hoofdkwartier meldt In den nacht van 24 dc-zer en den gehee len volgeden dog was er bij Schawli een artillerie duel. met voorposten ontmoetingen op het front Latzkove— Popeleny. evenals langs den rechter oever von de N je men. Een nachtelijke Duitsche aanval, ten westen van den Njemeai. tusschen de spoorlijn KofnoWirballen en het moeras van Almalva werd door het vuur der Russen afgeweerd. Aan het Naref-front had een leven dig artillerievuur plaats bij plaatse lijke voorpostengevechten. Hot vuur werd vooral hevig in den nacht van 24 dezer bij de valc-ien van de Omoulef en van de Orjitz. Na een art llorie- voorbereiding viel es de Duitschers langs voorgenoemde rivieren aan, maar werden weldra teruggedreven. Hl Front der Russen op 18 November, op 20 December op 24 Juni. In het gevecht in het dal der Omou lef namen de Russen 80 gevangenen, maar in het dal der Orjitz werden de Russen gedwongen een van hun ver schansingen, die geheel vernield was dorr het heftig vuur van do Duit schers af te staan. Aan het e chselfront ten zuiden van Pilitza deden de Duitschers drie maal een poging om vooruit te gaan met 'n w einig belangrijke strijdmacht ten westen van Omoelef, maar weiden met ernst go verliezen teruggeslagen. Aan liot To netfront in de richting Jol- kef—Lemberg is er peen verandering van belang. De Duitschers beproefden aan to vallen langs den spoorweg van Lemberg naar Kamenka en Bercjany. Den 24sten drongen de Russen des nachts bij don Dnjestr de rest der Duitschers terug, die den vorigen avond den Dnjestr waren overgetrok ken ln de buurt van het dorp Kosary. Ril Mortinof namen zij den 23stea 's avonds do resten van de Duitsch- Oostenrijksehe troepen gevangen, die don Dnjestr overgetrokken waren; in het geheel la officieren en ongeveer 700 soldaten. Niettegenstaande dezen zeer ongel ukklgen afloop van do.i ri vier-overgang. beproefden de Duit- schors «i Oostenrijkers in weerwil van den tegenstand, m deti nacht van 24 dezer opnieuw, hun troepen over den Dnjestr te werpen door middel bruggen die tesi zuiden van.Bce- katsjevets waren gelegd; zij slaagden er slechts in bij het dorp Roesdv.eany do rivier over te" trekken. De gevech ten duren voort. Aan het overige front aan den be- neden-Dnjestr is geen verandering. Van Zondag: „Bij Schawli heeft geen feitelijke verandering plaats gehad. Aan het Naref-front had Donderdag een Duit sche aanval plaats in het Owoeloef- dal, die den Duitschers op ernstige verliezen te staan kwam. Voor do Russischs verschansingen lieten zij reeksen lijken achter. In het Orjitzdal 6loegcn de Russen in den nacht opnieuw aanvallen af an aanzienlijke vijandelijke strijd krachten. Vervolgens overgaande tot een tegenaanval, tiernamen de Rus een schans, die zij den vorigen avond hadden verloren en maakten ijf mitrailleurs buit Denzelfden dag legen den middag opendeal de Duit schers in de richting van Prasnysz een hevig artillerievuur en vielen daarna aan. Het hevig gevecht, dat zich toen ontwikkelde en tot een !»a- jonetgevecht overging, duurt voort. Aan den linkeroever van den Weich- sel, ten noordwesten van het dorp Zavikhosi, naderde een Duitsch ba taljon onvoorzichtig do Russische ver sperringen en werd bijna geheel ver nietigd door kruisvuur der Russen. Aan het Tanef-front is liet kalm. Bij Raw aroeska beproefden de Duit schers en Oostenrijkers den 25sten een aanval op het front Verkhrad— GrebeneLubelite. Den vorigeu dag hadden de Russen in tegenaanvallen in de richting Jollcf—Lemberg, waarbij zij gesteund erden door een gcblindeerden trein, 2000 man gevangen genomen, onder wio 30 officieren, en 13 mitrailleur» buit gemaakt. Bij liet dorp Bobrk ontwikkelde zich den 25sten een burdnekkig ge vecht. Aan den Dnjestr van Kbodoiofu af tot Galitz gingen de Russen voort, de lievige aan\uilen af te staan von tal rijke Oosienrijk-Duitsche troepen. Den 24ste» namen de Russen nog een 1000 man gevangen met 7 officie ren en maakten vele mitrailleurs bun. Aan het Dnjestr-Pruthfront maak ten de Russen den 24steii eenige vo deringen." Op het Zuidelijk Oor ogstooneel. ITALIA ANSCHB stafberichten: Van Zaterdag: Communiqué van den generalen staf: Volgens verkenningen in Tyrol, Trentina, Cndore en Karinthle moe- Ion de Oostenrijkers actiever en met grooter kracht optreden en hun stel- .ngen versterken door het opwerpen van riiieuwe geechutabatterijen. Deze activiteit pogen ue luxilanea to belemmeren door dool treffend ar tillerievuur en door snelle aanvallen, u tgevoerd door kleine afdoelingen. Langs do lsonzo heeft de Itaiiaan- sche actie een systematisch verloop mot hot oog op de menigvuldige na tuurlijke moeilijkheden viui het ter rein en de talrijke kunstmal ge hin dernissen, door de Oostenrijkers so- dc-rt geruimon tijd gemaakt. Ituüaansche infanterie, ondersteund door het vuur van de zware batte rijen, trok voortdurend en dapper vooruit. Van Zondag: „In het westelijk deel van den Mon te Croces-pns bezetten Italiaanscho 29) De huishoudster had haar nog niet vergeven, dat ze weggeloopen was cn daardoor getoond had, Lord Moor- hampton niet te vertrouwen en daarom ging Mabin ook maar niet verder over dit onderwerp door. Ze knikte alleen toestemmend, en juffrouw Lownde6 ging heen, na haar nog eens onderzoekend aangekeken (e hebben. HOOFDSTUK XIV. Mob in bleef zitten met haar hoofd in de handen, en trachtte uit te ma ken wat het toch wel geweest kon zijn. Had ze werfcelijk een gezicht gezien voor het raam 7 Of had ze hot zich maar verbeeld, doordat ze overspan nen en opgewonden was, sedert Ju lius hier was, in een huis met men- echen die hem uit den weg wilden ruimen. Ze kon zich niet voorstellen, dat ze dat bleeke, angstige gelaat maar in haar verbeelding gezien had. Ze was nooit overdreven opgewon- den, maar de laatste dagen had ze wel gemerkt, dat haar zenuwen strak gespannen waren en soms wist ze niet eens meer wat er werkelijk ge beurd was en wat niet. Dat kwam natuurlijk omdat ze zich zoo zejiuw- achtig en angstig maakte over Julius. Toen ze het gelaat zag was haar eerste gedachte geweest, dat Ciprian weer teruggekomen was naar het huis, waar hij als jongen gewoond had. Ofschoon ze hom maar eens ge zien had en hij bij die gelegenheid een langen baard had, terwijl ze uu een baardeloos gelaat zag, had ze dadelijk gezien, dat hij het was, door dat hij indertijd zoo'n diepen indruk cp haar gemaakt had door zijn aan gename, opgewekte persoonlijkheid. Hij zag er thans heel anders uit spierwit, bijna groen scheen het ge zicht in het heldere licht van de elec- Irischo lamp. Maar daar ze wist dat hij ziek geweest was, had Mabin die verandering beschouwd als een ge volg van den aanslag, die op hen) ge pleegd was. Nu ze nog eens kalm over de zaak nadacht, was ze er zeker von. dat hij het geweest was. En toch, waarom zou Ciprian, ol3 hii het werkelijk was, op zulk eon vreemde manier terugkomen bij zijn ouderlijk huis 7 Waarom zou hij zoo naar binnen gegluurd hebben alsof hij zich schaamde, inplaats van naar de voordeur te gaan on te vragen toe gelaten to worden Lord Moorhamp- ton en hij hadden niet gekibbeld in tegendeel, zijn vader had hem thuis verwacht. Ciprian's zoon was ont vangen als een welkom lid van de familie. Waarom zou hij stilletjes gekomen zijn. waarom niet openlijk Er was maar één antwoord mogelijk op deze vraag, tenminste zij kon geen ander bodenken, on dat antwoord stuitte haar tegen de borst liet kon zijn, dat de slag op zijn hoofd hem zijn verstand had doen verliezen. En he laas was de uitdrukking, die zij op zijn gelaat gezien had, vreemd ge noeg om deze veronderstelling te be vestigen. De starende oogen, de holle wan gen, alles sclieen wel aan te dulden, dat het vreeselijk met hem afgeloopen was. Bijna zonder dat ze het wist was liet meisje onder de bekoring van den aantnekkelijken vreemdeling geraakt en juist de groote belangstelling, die ze voor hem voelde maakte dat ze zich met hart en ziel wijdde aan de ver zorgingen bescherming van zijn kind, meer nog dan 'het medelijden, dat ze voor den kleinen Julius voelde. De gedachte, dat zijn vader mis schien op de wereld rondzwierf, krankzinnig en arm, was vreeselijk. En toch scheen huar dit de eenige mogelijkheid toe, wilde ze alles niet aan haar verhitte verbeelding toe schrijven. Het dienstmeisje kwam haac_halen voor de thee, en ze ging naar beneden, aiaax de kinderkamer, Bteeds den kend aan wal er gebeurd was. Ze was benieuwd of de huishoudster, dit» zwijgende vrouw, eenig idéé had ge had van de geschiedenis van het ge laat voor het venster, vóór ze bij Ma bin kwam. Waarom zou ze bij Mabin op de kamer gekomen zijn zonder een an dere reden dan om een kaars te bren gen, die Mabin met noodig had 7 Ge loofde ze. dat Mabin Ciprian in le venden lijve gezien had Ze had er minachtend over gesproken. Maai Mabin, die haar kende, voelde wel, dat dit niet bewees, dat ze er niets van geloofde. In haar sombere gcdachlen ver diept. kwam Mabin de kinderkamer binnen cn het eerste wat ze daar zag was Julius, die op de sofa lag te- schreeuwen van pijn. Ze vloog naar hem toe met zulk oen angstige uitdrukking in haar oogen, dat de kindermeid, die het kind van Lady Moorhampton in de armen hield, haastig zeide Maak u maar niet ongerust, Juf frouw. liet is niets. Jongeheer Julius heeft iets gegeten wat zijn uiaag niet verdragen kan. Hij is een beetje on passelijk geweest Onpasselijk 1 herhaalde Ma bin, en keek haar met woeste, beschul digende oogen aan, terwijl ze haar hand op het hoofd van Dibs legde, als om hem te troosten. Een klein beeije maar. Het is heusch niet ernstig. Maar Mabin het zich niet troosten. Ze nam den jongen in haar armen, wiegde hem. probeerde hem te kal meer en, legde zijn hoofd tegen haar schouders en was zóó lief voor hem, dat het kindermeisje met tranen ln de oogen zeide Och, Juffrouw, u bent zoo lief voor hem als een moeder 1 Maar Mabin was doodsbang, dat het kind hard ziek was, vergiftigd door denzelfden man, die zijn vadei bijna vermoord had. Wét liet kindermeisje ook zeido Mabin was niet te overtuigen, dat de ziekte van Dibs niets bijzonders was. Ze wilde niet gelooven. dat het alleen maar te veel gegeten had, of iets .vaar hij niet goed tegen kon. Intusschen werd de jongen werke lijk een beetje beter, cn veel kalmer. Hij lag nu rustig in haar armen, na dat hij haar gekust had en ofscnoon hij nog bleek zug en zijn oogen zwaar waren, antwoordde hij op baar vraag, dat hij geen pijn had. liet is dadelijk overgegaan toen Jii eenmaal bij me was. Mabin. Ala jij komt word ik altijd beter, zeldo hij, en aaide haar liefkoozond met een kleverig handje over haar wang. -- Ik vrees, dat Dibs te veel gegeten heeft, zeide ze, met een poging om to glimlachen. Wat heb je vanmid dag gegeten, Dibs? Niets o, niets, behalve wat lekkers. zieide het kind. O I riep Mabin uit En wie heeft je dat gegeven 7 Ik heb het van oom Joe gekregen. Mabin rilde, en drukte den jongen vaster tegen zich aan. Do kindermeisjes sloegen haar aan dachtig gade. Het verhaal over de ge heimzinnige verdwijning von Ciprian Moorhampton en de plotselinge komst van Julius had natuurlijk dj ronde gedaan onder de bedienden. En hoewel ze er natuurlijk Weinig van wisten, leed het geen twijfel, of zo hadden wel gemerkt, dat Wright ook in de zaak betrokken was. Mabin zag, dat ze elkaar veelbelco- kenende blikken toewierpen, en hield zich in. Een poosje zat ze naast Ju lius. zonder iels te zeggen. Hij wild» niets eten. zeido hij maar hij wou naast Mabin aan tafel zitten hij was nog erg bleek, en hangerig, maar verder scheen de aanval van pijn geea nadeelige gevolgen te hebban. fWordt vervolgd A

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 5