Acht Stuivers NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. 33e Jaargang No. 9847 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 16 JULI 1915 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: ui aa a i„. Van 15 regels 75 Cts.iedere regel meer 15Cts. Buiten het Arrondissement °Cris (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De "a3rlem van l~5regel^ianzje.fi^rabaT131'168Cls-per rege^ P^'WLi-N^d- 1 cKntT'van '"5 regels 40 c,s-pe'p,M,s,ne- Afzonderlijke nummersu.U5 w H£-n_) KAy-ikjpgji Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37'/i Redactie eo Administratie: Groote Houtstraat 53. - de omstrcken en franco Per P°st- 0 45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephooil interc. 6229. De Verzekering der (per week) gcabonneerden word! gewaarborgd door „The Ocean" Rokin 151, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 17 JULL Do Kroon: U:osc. voorstelling. Cinema-Palare: Voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor telling. Duin cn Daal, Bloemendaal: Concert. Typhue - Tuberculosa Cholera - Pokken Dlpbteritis- Roodvonk Dit schrikwekkende zestal slaat met vette letters op een strookje om een boekje van Dr. Snijders: „het Vliegengevanr en hoe het te bestrij den?" Ue uitgever, die dit reclameland je er om heen deed, zal waarschijnlijk gedacht hebben: „alleen met kloeke middelen kan ik de aandacht van liet pubiiek trekken!' Al kan elk van de- zo ziekten misschien wel eens door vliegen overgebracht worden, wan neer zij allen rondvlogen met besnteb tingsbacilien van dit halve dozijn verschrikkingen, was niemand onzer mor r iif leven. Wij moeten ons dus door de aan kondiging niet al te bang laten ma ken en liever zien, wat Dr. Snijders aanraadt tegen het vliegengevaar te doen. Eet. en drinkwaren bedekken, vlie- geinkaslen en vliegenkorven geibr ken, het gezicht van slapende kinde- re beschermen door gaas of tullo, vliegen wegvangen en doodslaan, maar vooral- zorgen, dat de vliegen zich niet kunnen ontwikkelen en dus de larven op allerlei wijs vernietigen, hetgeen meent Dr. Snijders bi 't vroege vooijaar en door wettelijke voorschriften geschieden moet Het. boekje is interessant, omdat het, behalve deze middelen tot ver delging, ook de levensgeschiedenis van de kamer-vlieg geeft en de geva ren opsomt-, waaraan die ons bloot stelt; het diertje wordt bovendien in verschillende afbeeldingen sterk ver- gtpol voorgesteld. Voor één kwartje is het bij den boek handel te krijgen. We hopen, dat er veel vraag naar zijn zal, omdat de vieze en gevaarlijke vlieg uitgeroeid dient te worden. OM ONS HEEN No. <087 Uitstapje. Van Zondag af organiseert de Hol- fandscho Spoor boottochtjes van Aalsmeer uit over de meren in den omtrek en om die vaart eens mee te maken kocht ik Donderdagochtend aan 't station een kaartje, dat de controleur met bijzondere aandacht bekeek, omd&t hij bet voor den eer sten keer zag Hieruit volgt, dat het nog niet druk is met uilstappers naar Aalsmeer. Alhoewel liet treintje er een goe dig plezier in heeft, bij alle mogelij ke halten te stoppen, kom je in 41 minuten te Aalsmeer. Onderweg weinig bijzonders, ten minste niet voor iemand, die hot Noordholland- sche landschap kent, maar zich toch best kan voorstellen, hoe prachtig Ln tijn frissche ruimheid anderen dat vinden, die het maar zelden zien. Maar twee kleinigheden moeten den reiziger toch treffen, vooreerst het ontzaglijk grove grint bij de halte „AaJtmccrderweg" waar haalt de Maatschappij die rotsblokjes van daan en in de tweede plaats het gemoedelijke bellen van de locomo tief, zoodra lfóofddorp gepasseerd is dat stempelt den trein tot een «cht goedig buurt spoortje. Grootscher indruk maakt de spoor brug even vóór Aalsmeer en het kop- station in die plaats zelf, met zijn drie ruime perronsNAAR am sterdam naar uithoorn - Naar haarlem. Vlak bij ligt de boot, 't stoomjacht „Graaf Willem", dat naar de officieel© niodedeeling vervoeren mag 300 passagiers en 25.000 K.G. goederen. Vandaag wordt die uiterste krachtsinspanning van de boot niet vereischt, daar de reizi gers bestaan uit vier Belgen en den ondergoleekende en het vrachtgoed uit de spijzen en dranken aan boord, waarvan ik, vóór 'k het vergeet (je krijgt honger op het water) wil zeg gen, dat ze keurig zijn. Er 6laat een stevige bries, zoodat juist wanneer we het haventje uit varen, de pet van den stoker te wa ter waait. Daarom bekommert hij zich niet, hij heeft te veel te doen om de boot de haven uit te helpen krij gen, daar de gelegenheid wat be krompen is en do eenige methode liierin bestaat, dat een stevig tou wordt geslagen om een wrakken ducdalf, waaraan het schip dan voorzichtig den hoek omzwaait. We zijn op den Westeinder Plas, zooals het kaartje, „op den Poel", zooals het scheepsvolk zegt. 't Waait er flink, do golven klauteren ge noeglijk over elkaar en nu en dan spat het frissche schuim je in 't ge zicht. Kapitein Jacob do Jong, ste vige varensman, is daar maar matig over te spreken hij strijdt voor de zaak en begrijpt, dat dit weer de men solt en niet uitlokt om te varen. „Zondag zijn wo begonnen", verteJt hij, „en 't begon al wat to loopon gisteren waren er een dertig passa giers en eergisteren ook, maar 't is nog geen zomer 1" En ik geef hem gelijk, al ben ik persoonlijk ook van mcenmg, dat oen boottochtje met dit weer, in de frissche bries, heel wat opwekkendcr is, dan met heet zomer weer, als de varkens gapen van hitte en (Le meoischen, onder de zonnetent bij elkaar gescholen, maar lipfst geen vbi verroeren. Boven het wijde watervlak is er telkens wisselend wolkenspel, soms loodblauw, tot zwart, dan opklarend totdat voor een oogonblik de zon doorbreekt en millioenen diamanten strooit over 't dansende water. Hoeiii, hoeiii, blaast de wind, dat het tentdak er strak van staat en de vlag aam den achtersteven, uit on derdanigheid voor zoo'n krachtlgen meester, wappert wat ze maar kan. Langs tuinen en kassen is het jacht op den Westeinder Plas geko men. Bondom, ln de verte, huizen, molens en torens, hot echte Holland- 6che landschap. Hier is ruimte voor roeiers en zeilers. Hadden wij zoo'n plas vlak bij Haarlem, wat zouden onze Jong en s er van profiteeren, al was 't alleen voor hun gezondheid. Want je voelt, dat de frissche wind het steedse he stof eens van je afwaait. Het kellnertje heeft daar geen behoefto aan, kruipt weg achter een glazen wand en zit op een vouw stoeltje bij den warmen ketel. Hij zal wel zeebeenen krijgen voor hij zes weken ouder is Aan 't einde van den plas schuift 't jacht voorzichtig lusschen de riet schoten door in de Ringvaart. Hier is het stiller, het water kalmer. Aan den oever staat menige hengelaar en in 't riet komen de fuiken halver wege boven water de visch wordt hier niet ijver beloerd. Vooral in het dorp Oude Wetering, waar de .boot. om do smalheid van 't water, met halve kracht doorvaart, staa.n de hengelaars in tal van stoepjes te laren naar hun dobber, misschien binnensmonds brommende op het schip, da-t do visch verjaagt. Én dan opeens, aan 't einde van den nauwen doorgang, de Braassemermeer, ge liefd bij alles wat roeit en zeilt en zwemt, met haar schilderachtige, ongelijke oevers. Hier klotst weer, als op den Poel, het opgejaagde wa ter tegen do wanden van de boot en doet die, als ze soms bij een wen ding haar oppervlak aan den wind blootstelt, schudden. Nu ontmoeten we ook varens gezellen. Do Woerden IV, diep gela den motorschuit, schuift als een fel groene waterslang poefpoefend voor bij, het plezierjacht Oda komt statig aangevaren, maar 't mooiste is een doodgewoon vrachtschip, dat met volle zeilen, sierlijk voor den wind af passeert. De schippers groeten met 't langzame handgebaar. Als we een poos op de Braassemer hebben rondgevaren, is 't helaas al gauw tijd van keeren. Andere vaart kapitein De Jong nog even verder, maar nu, mei den sterken wind, kiesl hij een luw plekje om te wen den. W' o e, wo e, valt de wind op den zijkant van de boot aan en stompt dien, als in woede. De rieten leunstoelen op het promenadedek vallen van schrik om, het jacht, zeker van zijn kracht, draait lang zaam om en zet dan, vóór den wind af, weer koers naar het punt van Uitgang. Al varen wo denzelfden weg terug, toch spijt 't ons, als we het roodstee- nen stationsgebouw van Aalsmeer weer onderscheiden. Voorzichtig ma- noeuvrccrend om den wrakken duc dalf komt Graaf Willem het haven tje weer binnen. De vaart hoeft precies twee en een haf uur geduurd. Op andere uren den dag is het tochtje korter, bepaalt zich tot een A twee uur over den Westeinder Plas. Een kwartiertje later komt de trein voor Haarlem langs 't perron schie ten. Ditmaal laat hij de halten lig gen en stopt alleen te Hoofddorp. 'Turend uit het raam zie ik het Ame- rikaansche kroos, Azolla meen ik, dat onae binnenwateren over stroomd heeft, nadat een professor te I-eidon enkele jaren geleden één plantje er van in een Leidsch'è gracht geworpen heeft. En onwillekeurig denk ik aan iets andere, dat lang zaam, maar zeker deze streken over dekt, do Ilollandscho Spoor, die de lijnen in de Meer aanlegde, zich ver stond rnet de Alkmaar Packet voor boottochtjes te Aalsmeer, naar Zaan dam, naar Alkmaar en die mij, ale ik te Haarlem uitstap, weer op vangt in haar electrische tram. Niet dat ik er kwaad van zeggen wil. dat de Holl. Spoor, als de Azolla, overal doordringtintegen deel, er la veel voor, dat een vervoer maatschappij groot en krachtig is. Anders zou, om maar iets te noe men, dit aardige tochtje per spoor door het mooie polderland, per boot over de mooie wateren, onmogelijk wezen. Althans in zoo korten tijd. Want 's morgens 9 uur vertrokken, ben ik '6 middags 1 uur weer terug, even in een andere wereld geweest en flink doorgewaaid. Als ln de vacanüedagen niet veel Haarlemmers.dit tochtje gaan ma ken. dan verzuimen ze iets moois I J. C. P. Stadsnieuws De Herstemming. A n t idl e v. Het bestuur der Antl-Rev. kiesver- eeniging „Nederland en Oranje" be sloot Donderdagavond het standpunt, ingenomen bij de stemming op 9 Juli ook te handhaven bij de herstemming. Alle Rechtsche candidaten worden dus gesteund, terwijl de candidatuur van de heeren Hulswit en Jhr. Mr. F. W. van Styrum niet bestreden wor den. GYMNASIUM. Tot de 1ste klasse werden toege laten F. S. Baljon, C. Binnerts, W. Boer lage. II. J. W. ten Broeke. J. C. J. Burkens. J. Th. Cremer, I.aura C. Dufour, \V. J. Feltmann, Arma M. C. IHeil. Euphinia van Houten, Hanna E. Jcssurun, Emilie Ch. Knappert, N. H. Koenen, E. Wittop Koning, Johanna M. C. Lugl, J. L. F. de Meijere, J. E. van Nes van Meerkerk, K A F. J. Pliester, G. M. André de la Porto, F. Louise Raeanaekere. A. C. Schade van Westrum, Dora A. P. Verstoge, D. J, D. Waller, Angelique c. Wildschut, H. M. Wezelaar. G e v Voorwerpen. Terug te bekomen bij: KL Soest, N'obelstraat 17, een dameshorloge; IL Scholten, Tetterodestraat 67, een tor telduif; D. Zemel, Adr. Loosjesstraat 37, een ceintuur; N. Valk, Z. Polder straat 134, een -hondenhnlsband; II. Harten dorp Essen straat 24f. een w.n. kosten in HAARLEM'S DAQBLAD rsu de Advertentiën van Vraag en Aanbod. keiboekje; A. Wesselius. Voorhelmstr. 14 rood, een wiel van een kinderwa gen; G. Smit, Zonneeteeg 6, een en veloppe met kwitantie; N. Willemee, Ged. Voldersgracht 12, een portemon- naio met inhoud; A. Alebe, Kinder- hmssingel 16, een hoepel; A. Bremer, Rozenprleelsiruat 19, een damespor- temonnaie; P. v. Huizen, Ridderstr. 10, een kussen; W. Snoeks, Drossestr. 3, een damestaschje met inhoud; J. Eiuiik, Schoterstraat 7, een kat; F. v. Kessel, Brouwersstraat 82, een taks hond. IN GOED VERTROUWEN. Een eierhandelaar u t Castricum, E. L. genaamd, kwam Donderdag naar Haarlem. O.a. had hij bij een bakker een som van f 20.15 te inneo. Ilij scheen zelf verhinderd le zijn, al thans hij verzocht een hem vain ge zicht bekenden kruier aan hot station zich met de quitantie naar den bak ker in quaestie te begeven, het geld te innen en dat af te dragen aan een tapper, die het dari weer aan L. zou afdragen. Des avonds kwam de laatste bij den tapper, die van den kruier nog geen cent ontvangen had. Een onderzoek wees echter uit, dut de kruier het geld had afgehaald, zoo dat L. aan verduistering ging don ken, de zaak bij de politie aangaf, die haar nu verder zal onderzoeken. UITZETTING. Donderdagmiddag is een vrouw wegens huurschuld met haar huis raad uit haar woning in do Tulpen straat gezet. De vrouw had geen on derkomen en bracht wat beddengoed bij 'n schoonzoon onder dak. Over de rest van 't huisraad ontfermde de Geineente-Retalging zich l NED. ORGANISATIE- VEREENIGING In do examencommissie voor de door de N'ed. O rganisati e-Veneen i- g'ng uitgeschreven examens, heeft o.ui de heer Philip Loots, alhier, zit ting. Brandje. In een timmermanswerkplaats aan het Groot Heiligland is vanmorgen omstreeks 5 uur eer. begin van brand ontstaan, veroorzaakt door zaagsel, dat aan 't smeulen is geraakt, ver moedelijk doordut een vonk in het zaagsel gevallen is. Met een paar em mers water werd 't vuurtje gebluseht zoodut Jetje zoomin dienst behoefde te doen als de staf van de brandweer. (11e op „het terrein van den brand" aanwezig was. (Zie vervolg Stadsnieuws op pag. 2). Uit de Omstreken Heemstede. Examens. Aan de Kunstnijverheidsschool „Quelllnus" i6 van het eerste naar het tweede studiejaar bevorderd c. Olff, te Ileemsteda Bennebreek. Vordering van straf. Door den auditeur-militair bij den Krijgsraad te 's-Gravenhag© is tegen den milicien der infanterie .1, K, alhier 4 maanden gevangenisstraf gerischt ter zake diefstal van eemg ondergoed van een der rustkamers. Zandveorf. Het fanfarecorps Wilhelmina" gaf Donderdagavond tegenover liet café Enserir.k in eene daartoe tijdelijk op gerichte muziektent een openbare uit voering voor de dorpelingen. Binnenland DE VERGANE MARINESLOEP. Men schrijft uit Bergen aan de „Alkin. Ct." Alle twijfel omtrent de identiteit van hei lijk van den aangospoelden marine-matroos is thans ©i>geheven. De te Loosduinen woonachtige vader heeft het herkend als te zijn van zijn e enigen zoon Willem Johan van Hol ten, oud 23 jaren. De begrafenis zal te Loosduinen plaats hebben. Of deze met militaire eer zal plaats hebben, is tot heden niet bekend. Dat Van Holten den jekker aan had van den mede verongelukten C. F. de Jong, werd door den geredden A. Botbijl verklaard als jolgt Toen de sloep begon te zinken, tengevolge van een daarin ontstaan gat, ontde den de ongelukkigen zich van bloe ding en laarzen. Eenlgen kregen spoedig last van de koude en trokken hun jekker weder aan. Van Holten i heeft toen ongetwijfeld dien van De- Jong aangetrokken, wat in zoo'n toe eland begrijpelijk is. VOLKSTUINEN. Donderdag is in Den Haag eene bijeenkomst gehoudei) van besturen ui volkstuinen hier te lande. Vastgesteld werd een rapport over den toestand der volkstuinen in Ne derland, ontworpen door een daar toe in d« vorig* bijeenkomst benoem de commissie, bestaande uit de hee ren mr. C. P. Zaayer, te 's-Graveri- hoge, F. S. Goslinga, te Schiedam, en mr. F. W. C. TI. Oldewelt, 1e Am sterdam. Besloten werd het auteursrecht an dit rapport af te 6taan aan de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, departement 's-Gravenhage, die het in druk zal doen verschijnen. Het rapport bevat een uitvoerige be schrijving van het ontstaan en de inrichting van de negen thans in Nederland bestaande volkstuinen, te weten te Alkmaar, Amsterdam, Don Haag, Leeuwarden, Leiden, Rotter dam, Schiedam en. Utrecht voorts omtrent akkerverhuring, die in eeni ge plaatsen hier te lande bestaat. De bijeenkomst stichtte een cen- tr3al-bureau voor volkstuinen in Nederland, dat gevestigd wordt te Amsterdam. Het algemeen secretari aat werd opgedragen aan mr. f. \V. C. H. Oldewelt. te Amsterdam. KOLEN IN VOER UIT BELGIS Men zendt aan de Maasbod a vol gend afschrift van een publicatie -Ier Kohlenzontrale in Belgien": Volgens oveieenkomst met de door do regeering benoemde kolcncummis- sia van het Kon Ned. Nat. Steun co mité worden de voor Nedorlanl be- noodigde steenkolen, cokes en briket ten van Belgische mijnen door de ko- lenceuüule in België aan liet Kolen- bureau te Utrecht verkocht. Dit bureau is alleen gerechtigd ko len. cokes en briketten van Be'gie voor Nederland te ontvangen. De bij den verkoop in Nederland geïnteresseerde handelaars en ver bruikers moeten zich ter voorziening in hun behoefte ir.et genoom! Kelen- bureau in. verbinding stellen. De niet Belgische mijnen voor den ui!voer naar Nederland looponde con. traden zijn door de Kolencentrale in België opgeheven. De op het oogenblik onderweg zijn de ladingen moeten aan het Kolen- bureau in Utrecht ter beschikking ge stold orden, Alle bevrachtingen voor de naar Nederland te- verrichten leveringen moeien uitfluitend door het bevracht tingsburcau, 44 Meir, Antwerpen, uit gevoerd „worden. Sport en Wedstrijden Cricket. Rood en Wit I trekt as. Zondag naar Hilversum en zal daar wel het zwakste elftal uit do le klas. wetui ta kloppen, vooral daar gebleken is, dat de aanval van Rood en Wit (Posthuina en v. Waveren) het scoren zeer moeilijk maakt. Rood en Wit zal uitkomen met: Posthuma, Diemer Kool. J. J. Rwens, Jhr. van Spengler, E. HoJdert Ten Bruggen Cate, C. Mesman. W. van Wave ren, Eeijdon, H. v. V> a veren en J. -Tied. Haarlem I komt in de Spanjaards- laan op bezoek eai aangezien de Rood en Wit-reserves vrij sterk opkomen, kan dit een aardigen wedstrijd wor den. Haarlem zal er echter alles op zetten om drie punten te veroveren, daar zij dun vast op de eerste plaats komt te slaan. Rood en Wit II komt uit mei: F. A. Davidson, C. Pleyte. R. Beuth, J. C. v. Wessem, F. Thiel, A. Faber. F. Wackwitz, A. Broese, E. Slïposteiu en H. Wegerif. OM DEN „TELEGRAAF''-BEKER De an>mo voed het spe'en van de wedstrijden om den „Telegraaf"-be ker :s du seizoen niet zoo groot a's vorige jaren zulks placht të wezen. Tot dusver zijn ingeschreven: P. W., V. o. c., Rood en Wit I en II. Tel. MOTORTOE R ISME. Bij het voortdurend toenemen van het motortoerieme heeft hi het vorig jaar 'het Algemeen Bestuur van den A. N. W. B. besloten een afzonder lijke commissie in het leven te roe pen voor het Motortoerieme. De heer Robt R toe Laer, wel de meest be kende motorrijder i® oris land. de commandant van het Vrijw. Mili taire Motorriklerkorofl, heft zich met het Secretariaat belast en men kan dus nu een krachtig bevorderen van de be'angen der motorrijders door den (Bond lecemoetzien. Het -'gj f® de bedoeling, dat de Commissie voor het Molortoerismo de belangen van de leden van den Toeristenbond, die motorrijders zijn, zal behartigen in hun vollen om vang; teneinde nu een nauw contact rnet de motorrijders te verkrijgen, zullen in de verschillende afdelin gen van den Bond vergaderingen be legd worden, waartoe do motorre dende A. N. W. B.-lcden worden uit- genoodigd en waarop een'ge Interes sante punten, voor onze motor rijders, In behandeling zullen werden ge nomen. AMSTERDAMSCH E WIF.LER- BAAN. Zondag IS Jul: a.s. hebben weer wedstrijden plaats op de Amsterdam- sche Wielerbaan Hot hoofdnummer geeft een 100 K.M. wedstrijd achter groote motoren tueschen Btekemoloo en Van der Stuyft II bid. Leger en Vloot Door een minister var, marine i» de sergeanl-torpeehst L. J. Duzee, dienende aan boord van Hr. Ms. mijnen logger „Balder" bij keuze be vorderd tot torped'öt-rnajoor Deze eorgeanbtorpediet, die lijelens zijn diensttijd uitmuntte door plichtsbe trachting en ijver hl den dienst had zich bijzonder onderschei de® bij het lichten van mijnversperringen, dooi op een kalme, koelbloedige en zeer zaakkundige wijze de versperringen te behandelen, welke in gevaarlijken toestand aan <ie ojvpervlakle kwamen. (Maasbode).

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 1