fl KAMER NEGENTIEN afgeranseld en in net hek se pia?, tat, om aldaar tiaar nachtver blijf to honden met aanzegging van de volgendie dag da zaak na dar te zullen onderzoeken. 12 Augs. 1808. Deze dog alles wel, behalve dat weder ontdekt wierd, dat J. v. d... wedler tets naar zich had genomen, dat hem niet toe kwam, bem dadelijk een zeer zwaar blok aangedaan en hem i des middags onder het eten op de zaal ton toon gesteld met een brief voor hot lijf waarop geschre ven stónd met zeer groots letters „dief" en na het eten dier kinde reu op het nadrukkelijkst aange sproken als een Exempel voor an. doren zoowel van zijne hatelijke als beklanglijke zijde, dit door alle kinderen met groote aandoe ning aangehoord. Me dunkt, droeve illustreerirg van t straks aangehaalde. Dergelijke ver grijpen kernen thans evenmin voor als dergelijke straffen. Do moderne opvoeding sluit beide uit. Maar laten we niet hard In ons oordeel aijn. De begrippen over opvoeding in die dla- gen waren zoo heel anders. 'n Kiid is 'n mensch in wording; 'n monso'a moot zijn deugdzaam, trouw, eerlijk, oprecht, ordelijk enz. Weéskindliren bovenal moesten die deugden hebl>eu. En wat er voor slechts in hen school ieder menscli hooft zijn goede en kwade neigingen dat moest er vroeg uiige ronsel d worden. Allen heizelfde eten dan werden ze flink naar 't lichaam, al len dezelfde opvoeding dan wer- den zo flink naar den geest. We ken- uon dsat, we hebben 't zoo dikwijls gehoord, maar als je zulke dingen, nis die drie „blokken" ziet, in kinder meisjes- en jongensformaat en als je je dan even indenkt lioe 't arme slachtoffer soms dagen lang die vracht mee to sleuren had in werk en rusttijd ja zelfs Zondags nog niet van de marteling verlost were?, maar tot afscbrikwckkond voorbeeld voorop iu de rij bij 't kerkgaan er me de in 't publiek moest verschijnen, dun voel je iets weemoedigs naar bo ven komen, zoo of er oen prop in je keel zit en meteen 'n blij gevoel in je ontwaken, omdat 't nu zoo geheel an ders is. En d>a t zeker in dit weeshuis, waar de kinderen 'n opvoeding krij gen, die misschien menig ouder voor z'n kinderen zou wenechen! Waar niet hun karakteruitingen onderdrukt worden maar in goe:te banen geleid, waar geen dam gelepd wordt in den stroom van gedachten diie in de jonge harten opwelt, maar waar vrij-uit 'n ieder z'n meening durft zeggen, z'n geoorloofde neigingen mag volgen en 't vak kiezen waarnaar z'n hart uitgaat. Er wordt aan sport gedaan, véél, ja er wordt zelfs geschermd. En waar do geest zóó vooruitstre vend is, daar spreekt 't haast vf n zelf, dat aan huisvlijt oen zeer ruime plaats is gegeven, i Lokaal waar de huisvlijtlessen ge geven worden is huiselijk gezellig. Langs de wanden aijn planken vol voorwerpen gedeeltelijk door ijzer gaas voor ongewilde aanraking be schermd. 't la hier natuurlijk.'„han den thuis!" Alles is door de weezee» vervaardigd Ook do kleintjes dingen moe naar 'n woordje van bewondering. Leuke dingen van klei hebben ze gemaakt in de winteoravonduurtjes waarin de pop gerust in do kast mocht blijven, 't Is wat gezellig de weeke klei brij tot stoolon en tafels, dieren en pup petjes, ja soms wei tot 'n boeren huis je mei erf te maken en op de onuit gesproken vraag van de glinsterende fonoi-oogjes van directrico cf kinder- tnooder 'n goedkeuring of 'n pluimpje te krijgen kleuren en knippen, let tors op oartonnetjes maken diie ge bruikt kunnen worden lot. vermaan of waarschuwing Rust Roest Niet Thuis 't is alles even prettig en nuttig ook. Zoo vlechten de meisjes tafelmat- j'os en alleraardigste mandjes om hou. ton vormen, met kleurig hennep jaren, Eostzegelmozaick, sierkurk-arbeid en zelfkant-werk is er ore van te water tanden. Die laatste werkjes zijn na tuurlijk van de grooteren. Dan 't. vh.-chten van matten, waarin dikwijls do vrijheid gelaten wordt, wat be treft 't kiezen van kleur en patroon en waarin menige wees oen gelukkige keuze deed, die blijk geeft van gevoel .voor 't harmonische. Eén mat ze staat nog op :1e pen- nor; is "n waar kunststuk. Ze illu streert 't oude rijmpje. ..Er komt een vogel gevlogen' Alleen brengt do vo gel hier geen groet, maar beroept er zich op rec'ame voor „huisvlijt" te zijii. Borstels in allo mateai an soor ton worden aar.gemaakt. Dan. wordt er heel voel werk ge maakt van het thans zoo in de mode zijnde rietvlechten. 't Is verbazend wat daarin bereikt kan wc-rden en liereikt is in den betrckkeli|k korten tijd dat ook den weezen gelegenheid gegeven werd zich daarin te bek men. Do v eren meling dio hier te zien is behoeft voorzeker niet onder te doen voor een «uikele andere hier ter stede dio der beroepsvlechters na tuurlijk uitgesloten, 't Is maar lee- kenwerk' En toch, hoe keurig ziet al lee er uit en wat 'n variatie! Kluwen bakjes. naaimandjes, brievenslèes, caelie pots, bloemenbaikjes tot pa- pi arenanden toe. Do fijnere mandjes winnen veel aan sierlijkheid als er van :lio moppige, kleurige vooringen in zijn gemaakt, dio nu juipt. zoo in dm omaak zijn. 'Toch wol aardig ais je je eigen naai mandje kunt. vlochten. Of 't work moeilijk is? Wel neen, heel eenvoudig, jo noemt 'n bodempje timmert Je spaken er op en gaat met riet no. zooveel aan 't vlechten, h bakje water, rietschaar on -tang on der jo bereik. Maar om al vlechtend den, goeden vorm te krijgen dio spaken zijn zoo drommels eigenwijs is soms 'n reu aan toer en dat is juist weer 'r. prikkel tot inspanning die 't werk aoo bekoorlijk maakt Som mige jongens werken zelfs niet tee- nen. Daar moet je stevige knuisten voor hebben. Toch waren ook daar van 'n paar aardige manden ge maakt. Het riet-vlechten is waariiik loo- nend werk ei die weezen doen iiel graag. Geen wonder dal meer dan één diploma en ondör»cheiding op tan toonstellingen aan 'n inzending van 't Wees/huis werden toegekend! die besjhoidlen 'ri plaatsje tussche.n hot werk innemen. Nog even 'n blik in 't rond dan ging de deur dicht achter ri interes sant stukje opvoedingswerk. Alvorens to vertrekken werd me niog 'n blik in d'e meisjeskamer ver gund. In t lichte-luohte vertrek wa ren do jonge meisjes aan 't handwor- ken met poes bij zich, die behageljjk zich in de rok ken plooien «in eeu ba rer had genesteld. Lachende, vrooliike snoetjes onder do witte muisjes. Ieder meisje heeft luor haar klem pronkkastjo, waarin achter do vlekloos-glimmende ruitjes haar schatten staan: portretten van ouders en familie tusschen tal van .petit riaris" wier waarde alleen 'n vreuwenhart kan taxeereu. Hoe hoog die wel geschat wordt blijkt hieruit dat er „vroeger" meisjes waren, die 's avonds de kussensloooen los n aak ten om, in geval van brandi, den in houd van hun kastje gemakkelijk te kunnen redden. Of ze cr nu nog zijn? Do kleine peuters lagen al onder do wol die kon ik dus niet in hun be zig ziin zien. Dóar klonk do papbei, een st'llo wenk (hit 't tijd was oon heen te gaan. De indruk van 't geheel© weeshuis was eau bij uitstek vroolijke. Wèl begrepen, van heeren regenten en dames-regentessen zal iedere paeda goog do opvoeding noemen, die h'er gegeven wordt Het in alles meegnon met den tijd is overal merkbaar ja zol fs voelbaar. We hopen op Zegen zei de direc trice. Dat dio Zegen, rijkelijk moge rusten, zoowel op de inrichting, als op allen die bier medewerken tot be reiking van baar schoon ideaal. MADSJA. Amsterdamsche Kout N apoleon -verzameling. Het was deze week 15 Juli juist honderd jaar geleden, dat de groote Corsicaan zich moest insche pen op de „llellorophondio hem naar zijn ballingsoord St. Helena zou brengen, waar hij zijn trieste, zieke laatste dagen zou slijten, ge kweld door do herinnering aan zijn dagen van glorie en macht. Dit feit hooft den welbekenden hoer Hartkamp aanleiding gegeven, oen expositie te openen van wat hij aan prenten en geschriften verza meld heeft over bet Napoleontische tijdvak. De heer Hartkamp is een verzame laar. die ui der jaren loop een mate riaal verzameld heefl, zóó uitge breid," zöó veelomvattend, dat hij er een palets mee zou kunnen vullen. Een sprookjespuleis, als een hoorn van overvloed vol, in woord en beeld vooral van Tiet leven der 19de eeuw. Het is 't begin van deze eeuw, waarop Napoleon zijn stein pol druk te. dio Napoleon om zoo te zeggen heeft gemaakt dio nu aan de beurt is. Door do vriendelijkheid van den conservator van het Stedelijk Mu seum. den heer Baard, heelt do heer Hartkamp do beschikking over zo zalen gekregen en hier zijn nu do zeldzame prenten en de ko3bbare boekwerken, do gedenkpenningen en curiosa geëxposeerd. Beginnend bij liet begin zien wo het geboortehuis van Napoleon op Corsica, zijn jeugdportretten, letter en proefdruk, in dhrcmologische volgorde. Wo zien hem als knaap en als leerling to St. Cyr. Dan komende afbeeldingen, kostbare en buiten gewoon zeldzame prenten zijn er onder van de veldslagen, waar de jeugdige krijgsman, de nog oribe- konde Napoleon Bonaparte, begon naam te maken. We zien Napoleon op do hrug van Lodi, wo zien hem zijn intocht doen in Milaan. En dan zien we Napoleon in Egyp te krijgshaftige platen vol woesten zwier van dravende paarden, en de bproemde pyramidon, waarbij de kleine groote man zijn beroemde historisclie woord gesproken 'heeft ,Van deze pyramiden, enz." Dan komt hot Consulaat, en ook uit dezen tijd, uit dien tijd van Na poleon's consulsehap, heeft de heer Hartkamp een keur-collcctie portret ten. llier vooral" komen do intelli gente, scherpe trekken van den Na poleon-kop uit. De krachtige trekken uit het wilskrachtige gelaat van den aanstaanden Keizer. We krijgen dan de Keizer-portret- ton, do trouwplechtigheid van Napo leon's huwelijk met Josephine do Reauharnois en niet steeds is do liefde bestendig van duur -- de lich telijk melodramatische ..plaat, dor scheiding. Do schelding, dite tot stand kwam, omdat de eerzuchtige Gaesar meer heil zag in een huwe lijk met Maria Louise. Nu is Napoleon op bet toppunt van zijn roem en kaarten van het groote Fransc'he Keizerrijk geven een beeld van do wereldmacht, waartoe de Corsicaansche eeraichti- go en geniale strever gekomen was. Ons landje als een klein stukje, en kele departementjes, van het groot machtige Frankrijk. \Ve zien Napoleon z'n glorleuzen intocht houden Ln Amsterdam. En nu gaat het beng-af. Nu zien wo ln tal van prenten Napoleon's Russisch avontuur. Vooral de mooie bokendo prent van Meisonnior trekt de aandacht, en heel wat afbeeldin gen uit dezen lijd en van Napoleon's terugtocht uit Rusland. Elba 1 De reus was verslagen, de leeuw gekooid. Wat wonder, dat de wereld overstroomd werd van spotprenten. De collectie Ko-gelsche spotprenten uit dien tijd, die de heer Hartkamp bezit, Is in één woord prachtig en zulk een verzameling zal men wel weinig of nooit aantreffen. Er kan niet gezegd worden, dat de geest fijner was, de spotternij geestiger dan bij de carricaturisten onzer dogen. Het is alles vrij grof, en de versjes, Engelscho en Duitsclie, met Hollandsche vertaling, zijn hoogst interessant voor de bepaling van den gemoedstoestand dier dagen, toen de gevreesde en gehate Corsi caan veilig en wel op zijn ballings oord zat. Zooals ik zei, de carrica- tuurkunst onzer dagen is veelal geestiger en fijner, al zijn er nu in' onze dagen ook wel eens 6makeloozo grove oorlogs-carricaturen te zien. Maar de spotters waren te vroeg. Europa had wat voorbarig bevrij- dings-jubelzangen aangeheven. Wie de plaat ziet van Napoleon's landing to Cannes en den geestdriftl- gen jubel, waarmede de soldaten hun verafgooden Keizer ontvingen, die voorziet wat volgen moetde triomftocht naar Parijs, het nieuwe pogen met vernieuwden moed en nieuwe energie de wereld weder te gaan veroveren. De honderd dagen van weer stij gend succes, de honderd dagen van zoete droomen oener nieuwe wereld heerschappij En het schijnt er op aan te loopen, totdat Waterloo komt, waar Napo leon's glorie-zon voor immer onder gaat. De platen uit dezen tijd vooral zijn de aandacht waard en wij Hol landers zullen met 'belangstelling kijken naar do afbeeldingen, waarop de Kroonprins voorkomt aan 't hoofd der Hollandsoho troepen. Een prach tige acfua tinta van Langend ijk ver siert dit gedeelte der collectio, én een afdruk der bekende plaat van Pieneman. Napoleon's nederlaag en vlucht en weer een serie platen van bitteren haat en spot als de Keizer onttroond is en vervallen van zijn macht. Ook liter woer, op een enkele uitzondering na, spot van nogal grove soort. En dan do „Bellerophon". Een prachtige afbeelding van Napoleon •op het groote schip, dat hem naar zijn laatste bullingsoord zal bren gen. Somber staart do vernederde werel hoer sober voor zich, het steekje op, de rechterhand op de borst. Gedaan is het met glorie en macht,- de kust van 't dierbaar Frankrijk wijkt eu wijkt, en via Engeland gaat het naar St. Helena, liet droeve, dorre oord, waar de door kleine, peuterige meuschjes ge hoond en getergd wordt in het laatst zijner dagen. Ook van St. Helena troffen we een collectie platen i tot het einde, Napoleon op zijn sterf bed, met de weinige getrouwen om hem heen. De begrafenis te St. Helena, do op graving van het lijk" naderhand, de overtocht naar Frankrijk, de bij zetting. Een zinnoprent uit deze collectie verbeeldt hoe Napoleon uit den doo- do herrijst, zijn kluisters verbreekt er» in La France weer voet aipi wal zet. Dit alles is, zooals men bemerkt, (met de uiterste nauwkeurigheid sys tematisch gerangschikt. Het loven 'an Napoleon, om zoo te zeggen ,yo.n de wieg tot het graf". Dun zijn er verder afzonderlijko afdeelingen voor de verzamelingen van Napoleon's familieleden, waar bij een zeer zeldzame en interessanto i'le stamboom-afbeelding. Voor ons, Nederlanders, hebben natuurlijk waarde de platen, die op Lodcwijk Napoleon en zijn tijd be trekking hébben. Wo aten zijn tocht door de Muidorstraat en zijn aan komst ten Palei'ze op dan Dam. En dan de verzameling, op Napoleon ILI betrokking hebbend, en alles wat met s Keizers geslacht in verband staat, tot aan liet lieden toe vindt men overzichtelijk bijeen. De Watei'loo-herdenkingsdagon, in tal van bonte platen, vorman een afzonderlijke afdeeling. Hoeveel belangstelling er voor Waterloo was, bewijzen een paar plattegronden van een Panorama an den slag bij Waterloo, dat zich op 'hot Leidsche Plein bevond, In vitrines dan nog een waarde volle collectie gedenkpenningen in metaal en was. en een buitengewone collectio kranten met beschrijvingen, berichten, enz. Voeg daarbij een mooie collectie boekwerken, sommige rjjk geilius- troerd, over Napoleon en zijn tijd, en men heeft een beeld in vogelvlucht van deze merkwaardige tentoonstel ling in het Stedelijk Museum. Meer dan zoo'n vluchtig beeld ver mag uk u niet te geven, Men moet zelf rustig deze verzamelingen aan schouwen om er van to genioten en mee to leven de gruwelijke grootsch- heid van het tijdvak van Napoleon. De tentoonstelling duurt tót 15 Augustus. AMSTERDAMMER. Het Orakel. Janssen was bij zijn vriend Pieter- sen ten eten gevraagd en nam met de gebruikelijke dankbetuiging af scheid van den gastheer, die zelf heni uitliet. Toen doze hem do hand reik te, zeide liij nog op jovialen toon Nu, denk er nog eens over na, mijn vriend. Dat jonggezellenleven is op den duur uiet3 en lang kunt go niet meer wachten het Ls hoog tijd om door te taston I Janssen zei niots, schudde Pieter- sen nogmaals do hand en in gedach ten verzonken ging hij naar zijn eenzaam verblijf. Hij was celibatair en had, zonder er aan te denken, de veertig reed3 overschreden. Ditmaal had zijn vriend voor do zooveelste maal er op gewezen, dat do man eene levens gezel lm hebben moet, om zich een behaaglijk bestaan to verzekeren. Mevrouw Pietoreen had dit betoog practisch toegelicht zoo recht ge zellig was het geweest en zij luid hem goed onthaald. Wat hij heden genoten had, bleef niet alleen uit een gastronomisch oogpunt bij hem in aangename her innering het noopte liem ook tot vollo waardecring van de vrouwe lijke zorgen in T algemeen. Die voortreffelijke schildpadsoep, dat naar de regelen der edele kook kunst gebraden malsclie vloescii, die delicieuse kreeftensla en de over heerlijke toespijs, die om zoo te zeg. gen vanzelf naar binnen gleed zoo iets moest men zeil ondervinden om te beseffen, wat de vrouw in huis vermagAis hij daarover zoo na dacht, gevoelde hij, dat ook hij ver liefd was maar-hij wist niet, op wie. Hij had waarlijk genoten van dit alles, van het werkelijk gezellig tinteneur en zoo was zijn besluit ge nomen ik ga trouwen 1 Thuis gekomen, werd hij door de eenige gezellen in zijn eenzaamheid, de beide schrandere dashonden, die hij ditmaal had moeten achterlaten, met luid gebas ontvangen. Dit klonk haast als een verwijt, dat hij ze zoo veronachtzaamd had hij haastte zich dus met het pakje te openen, waarin de versnaperingen zich be- vondon, die de gastvrouw Item voor zjjn liondjos had meegegeven. Daar kijk 1 De lékkere kluif jes, dio het vrouwtje voor jelui be stemd heeft 1 sprak bij, en schonk don gulzigen viervoeters het lekkere hapje. Dit was spoedig verslonden eu, met den staart kwispelend, koken de taksen met fonkelenden blik naar hem op. Wees nu maar tevredeneoo vermaande hij als jelui eens eene vrouw hebt. dan krijgt je alle dagen zulke heerlijkheden Vergenoegd sprongen do schran dere dieren tegen hem op en verwon derd mompelde hij Zou dat oen vingerwijzing zijn? Niemand sprak tegen hem en a was zijn besluit genomen. Den volgenden dag reeds begon Janssen, een man van de daad. zijn rnemen te volvoerenhij kleedde zich met bijzondere zorg. riep zijne honden en ging met dezen zijn fatum tegemoet. Hij was niet in vorlegen- hoid, waórheen hij zich begeven moest om met tamelijk veel kans op slagen een huwelijksaanzoek te doen. Hij kende zelfs twee dames, die in staat zouden zijn, om zijn nieuw le- ensgeluk te grondvesten eene def tige, klnderloozo weduwe in Bosch- wijk en eene jonge dame van mid delbaren leeftijd in Randwijk. Eigenlijk verliefd was hij op geen an beiden en zoo ontdekte hij al spoedig, dat eene keuze toch nog wel zwarigheden zou opleveren. I.n deze stemming verliet hij hei stadje, om óf naar het naburige dorp Boschwijk, óf naar bet, evenzeer niet veraf gelegen. Randwijk te wande len. Naarmate hij vorder kwam, be gon de twijfel hem meer te benau wen en misschien ware hij weer om gekeerd, wanneer niet ver van de plek, waar de wegen naar genoemde dorpen van don hoofdweg links en rechts af buigen, een logement ge staan had met fraaie veranda, waaronder hij reeds menige lafenis genoten had. Hij hield nu eenmaal van een goed glas wijn en snel had hij een besluit genomen met oen haLf f.Leschje Rüdesheim-er naast zich ziet men de zaken in den roffel minder somber in in wijn i s waarheid. Hij dejeuneerde dus smakelijk en in een niet geheel onverklaarbaar gevoel van weekhartigheid liet hij odk zijne honden aan het maal deel nemen, door bun ieder een worst voor te zetten. Daar schoot hem opeens te binnen, (oen de dieren dankbaar tegen hem opsprongen, wat reeds de oude Grie ken en Romeinen in netelige geval len gedaan haddenhet hinniken van paarden, de vlucht der vogels en dergelijke waarnemingen moes ten hun den julsten weg wijzen. Zou hij het niet eens op deze wijze kun nen beproeven V Een geheel zonnestelsel vlamde iu hem op een orakel moest bier l*e- slissen I Waarvoor waren de beide taksen anders bij hem Hij stond op, nam een koord, waaraan hij met de noodige tus- schenruimte hunne halsbanden be vestigde, en ging verder. Niet ver van het hótebrestaurant bevond zich do kruising van wegen daarheen, waar de honden hem leid den, zou hij gaan Gemoedelijk stapten dc dashonden voor hem uit. Toen hij bij den weg wijzer stilhield, keken ze met hun slimme oogen hem eigenaardig aan en eensklaps, alsof zij het afgespro ken hadden, rukten zij zoo lievig aan liet koord, dat de heer Janssen haast het evenwichi verloor. En teen maakten ze rechtsomkeert en trok ken don baas zoo snel mogelijk naar hot restaurant terug 1 Als van een centenaarslust be vrijd, haalde Janssen diep adem en hij riep de klassieke woorden uit „Accipio omen Daarop trad hij vrijwillig de gast vrije zaal binnen, lie! een fijne flesch brengen on deed beide honden met een „nllah, hop naast hem plaats nemen, waarna hij de volgende roe rende aanspraak hield O, lieve, verstandige hondjes I Dat heb jelui prachtig gedaan I Waarom zou ik absoluut nu me krommen ondor bet juk 1 Een huwe lijk is altijd een groot vraagteekeu 'n soms onoplosbaar raadsel I En philosophisch-wocmoedi'g schud- do hij liet donkershoofd. Hij bleef ongehuwd en dit hebben de orakel-taksen met hun taks-orakel gedaan 11 (Naar II. Horina). OAMRUBRIEK. HAARLEMSCHE DAMCLUB. 'Allo correspondentie, deze rubriek betreffende, gelieve men té riobloo aan den heer J. Meijor, Kruisstraat 34. Telcphoon 1543. PROBLEEM No. 684 van "A. Meaudre. 'M ÉIÉ n m mm u g jj j§ tegi a IÜI 9 i Si "is Hl m M m lil Zwart. 8 Schijven op2, 6. 8, 9, 10, 20, 25, 39 en dam op 48. Wit. 11 Schijven op 17, 23, 27, 23, 31, 33. 35, 37, 41, 42 en 44, PROBLEEM No. 685 van J. Eergier. 18 És 1 m l" m We m IK, s; 9 'Ml m BE W m 9 iü m. m 9 ISs HÈ Si m Zwart. 13 Schijven op 4, 9, 12, 13, 14, 18, 21. 22. 27, 28, 31, 32, 35 en daim op 37. Wit. 13 Schijven op 24, 25, 29. 30, 33. 38, 39, 42, 43, 44, 45, 48 en 50. Feuilleton Uit hot EngeJsch van FLORFN'CE WARDEN. 45) Ze wist dat hij steeds een dubbele rol gespoeld had in deze zaak, eu maar stil had toogekekeu zonder voor iemand partij te trekken. Ma- bin was er zeker van. dat hij. als Ciprian bij die tante van hem ge storven was. naar Joe Wright ge gaan zou zijn en hem geld afgeperst hui hebben, dreigend dat hij, als hij niets kreeg, alles zou vertellon, Maal ais do klork met zekerheid geweten had. dat Cipnon vol vreugde door zijn vader ontvangen was. zou hij Wright aan zijn lot overgelaten heb ben en naar Heath Hill gegaan zijn om alles aan Lord Moorbamplon te Vertellon. Mabin giste dit alles maar, ze wist niets zeker, maar zijn uiterlijk boves- tigde haar vermoedens do manier waarop bij sprak, zijn kruiperige manier van doen, alles overtuigde er haar van dat zo geluk bad. U had u niet tot zoo iets moe ien leenen, zeido ze. Hij keek haar verbaasd aan. Maar bet was duidelijk, dat bij niet aan haar twijfelle en dacht, dat ze alles wat ze wist van Ciprian gehoord had. Ja, ziet ii, juffrouw, zeidehij, het is heel moeilijk om precieste doon wat jo wilt als Je onderge schikt bont, zooals ik. Mabin liet hem niet loa. Ze was er zeker van. dat de klerk vooruit wel iets geweten had van wat er zou gebeuren. U wist vooruit, wien meneer Moorhampton daar ontmoeten zou, zeide ze kalm. Zeker, Juffrouw. Dat zal ik niet ontkennen, zeide hij. Maar ik had er werkelijk geen flauw vermoe- don van, dat hij hem zou wllLon ver moorden, anders zou ik toch heusch niet zoo gek geweest zijn om u in do kamer er naast te laten, terwijl hij elk ogenblik kou komen. Dat was waar, en Mabin was er nu zeker van. dat bij werkelijk niet ge weten hod wat Wright's plannen waren. Ja, ja, dat begrijp Ik. zei de ze. U weet zeker wel, juffrouw, dat mijn patroon, meneer Fryer, een stiefbroer van meneer Wright is Mabin knikte. Hij ging voort Toen inetreer Fryer me vertelde, dat zijn broer Lier een hoer zou ont- moeten, voor hij zelf uit Brighton terug was, wist ik heu6ch niet, dat or zoo iols vreaselijks zon gebeuren. Dan had ik u niet binnengelaten. Maar Malbin herinnerde zich, dat het haar veel moeite gekost had Ihean over te halen haar te laten wach ten. Heusch, juffrouw, toen ik terug kwam en u daar bij meneer Moor- hampton vond, en zag hoe slcdbt hij er aan toe was. schrok ik zóó erg, dat ik niet wist wat ik moest doen. Maar u bent toch niet naar do politie gegaan, hoewel u geoogd had dat u dat doen zou. En u bent ook c£*en dokter gaan halen, zeide Mabin. Hij word vuurrood en keek ver tegen voor zich. Ja, zooals ik u al zeide, juf frouw. ik moest toch om de firma denken, en om het scliandeal. Ik nvoest doen wat voor beide partijen het beste was. Voor u izelf was hel tooh ook veel beter, juffrouw. Het is niet prettig voor eon dame, om ln een gerechtszaak gewikkeld to wor den over zoo'n geheimzinnige ge schieden ia Geheimzinnig herhaalde Malbin. Ja, dat Jiob ik later pas gamerkt, zeide de klerk. Lk was zoo erg geschrokken, en meneer Fryer hieefl ine later geholpen, dien anmca me neer Moorhanipton de trap af te dra gon. en toen hob ik hem gozegd, dat ik hom wel naar een ziekenhuis zou brengen. Meneer Fryer zeide me toen, dat ik maar een verhaal moest verzinnen en gaf me ook een ande ren naam voor hem. Maar in werke lijkheid bracht ik hora dadelijk naar mijn tante, ennd-at dat min/lor aan leiding tot gebabbel zou geven. Maar Mabin vermoedde, dat de listige klerk gehoopt had voordeel te kunnen trekken uit de omstandig heid. dat hij voor den gewonden man gezorgd had en dat dit de eenige re den was waarom hij Ciprian bij zijn tante gebracht had en niet ln een ziekenhuis. U wist toch wie hij was. Waar om hebt u dau niet aan Lord Moor- hnmpton laten weten, dat zijn eoon ziek was en bij uw tante in huis was? Hij aarzelde. Hij durfde haar de ware reden niet te bekènnen; Mabin begreep heel goed, dat hij hot niet gedaan had, omdat hij eerst eens wilde zien hoe de zaak afliep, en wat Item het meeste voordeel zou hren- Ken. Och, ziet u, juffrouw. zeido hij eindelijk, ik wist dal meneeT Wright bijna nooit nuchter was, en dat hij doze aanval natuurlijk ge pleegd had hi oen van zijh woeste buien. En omdat hij een siiefbroeder van meneer Freyer ia. begrijpt u ioch zelf wel, dat het me meer kwaad dan goed gedaan zou hebben als i.k hem te veel tegengewerkt had. Dus vondt het beter om me neer Wright vrij uit te laten gaan, nadat hij getracht had meneer Moor- harnpton te vormoordeu, dan om •Lord Moorhampton te waarschu wen? Ik vond liet beter te wachten tot meneer Moorhompton weer gezond ■was. zoodat hij de zaak zelf in han den kon nemen als hij dat wilde, zeide de klerk. Ik heb geen kwaad gedaan. Ik heb mijn best gedaan voor iedereen. Wat er ook gebeurt, ze kunnen mij van niets beschuldi gen. Mabin stond op. Nu, binnenkort zult u wel in de gelegenheid gesteld worden alles te vertellen, zeide zo. En meneer Fryer ook wel, denk ik. De 5*lerk liep naar haar toe en zei de zachtjes Meneer Fryer had er niets mee 1e malleen, daar kunt u zeker van zijn. Ilij is er te laf voor. Maar hij moet er toch wel i£ts van geweten hebben O, ik donk wei, dat hij wist dal er een poging zou gedaan worden om meneer Ciprian Moorhampton over te halen, van Heath Hill weg te blijven. Ze waren nu op straal gekomen, de kle -k liep vlak r.aast Mabin en keek haar zenuwachtig aan blijk baar was hij bang, dat ze heoloinaal niet goedkeurde wat hij gedaan had. Mabin wilde nu weer naar huis, en de klerk kon haar niet tegen houden. Nog éénmaal smeekte hij haar, toch rekening te houden met de moeilijkheden van zijn positie en liet haar teen gaan. Ze g'ng weer terug naar Maida Vale. een beetje vroolijker dan toen ze er vandaan gekomen was. Na het gesprek, dat ze vanochtend met hem gehad had leek liet haar zoor on waarschijnlijk, dat de klerk lator weer zou durven ontkennen, dat or iets met Ciprian Moorhainpton ge hemd was op het kantoor. En ze had nu ook de voldoening, dat ze ecker wist, dat Joe Wright den aanslag gepleegd had Wright had getracht Ciprian te vermoorden, zonder Ie weten, dat hij daarmee nog maar één beletsel uit den weg ruimde, ca dat Julius nu het recht had om zijn grootvader op te volgen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 10