BIJBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD. PERZIKBLOESEM 33e Jaargang ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1915 No 9878 DE ZATERDAGAVOND LETTERKUNDIG WEEKBLAD, fiaarlemsche Kandelsvereeniging Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bij Koninklijk besluit van 21 Mei 1897 No. 58 en van 13 Juli 1909. No. 52. Bureau: Jansweg 11, geopend alle werkdagen van 9—5 uur. Telephoon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeniging hier ter stede opge richt met het doel de belangen der le den op allerlei gebied te behartigen, doch allereerst de belangen van hun handel of bedrijf te bevorderen en wel speciaal door het verstrekken van informatica en het incasseeren van dubieuse vorderingen. Indien eene vordering aan de Ver eeniging ter inning in handen gege ven. geheel of gedeeltelijk wordt vol- da'Ai zal van het bedrag, waar het ook betaald i=, 5 provisie worden geheven. Bij het in handen govern van een vordering op een buiten de stad woon achtig debireur moet 10 cent porto worden betaald. Eveneens moet 10 cent porto wor den gevoegd bij elke vordering den rechtsgeleerden in handen gesteld. H.H. Rechtsgeleerden hebben het Vecht in geval van gerechtelijke ver volging het door hen noodig geoor deelde voorschot te vragen aan den Inzender der vordering. Ingekomen vorderingen van 1 Mei tot en met 31 December 1914. Totaal f 6204.12 1/2. De maand Augustus toonde het laag Bte cijfer, nl. f 321.98. De maand No vember daarentegen toonde een ont- vangstcijfer aan van f 1615.74. Bovendien hebben de leden recht op hun gratis te verstrekken fiëljSèL van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereeniging, de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J Merens, Spaame 94 a'hier, die desgewenscht ook in proceduren en faillissementen, gratis voor hen op treden, natuurlijk echter alleen voor zaken die den handel of hel bedrijf der lodeübe treffen. Over in de stad woonachtige per sonen geeft de vereeniging gratis mondelinge of telephonische inlich ting; verlangt men de informatie schriftelijk dan wordt 25 ct berekend, terwijl voor information op buiten de stad wonende personen f 0.60 pl.m. 5 ct. portovergoeding moet worden betaald. Aan het kantoor Jansweg 11 zijn coupons ii 10 ct. verkrijgbaar, waarop men aan het bureau van den Burger lijken Stand op het Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adres sen van hier ter stede op het bevol kingsregister ingeschreven personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar legitimatiekaarten. waarop zij persoonlijk informatiën kunr.etn vra gen, in andere plaatsen bij de daar- gevestigdo en bij den Ned. Bond van Onderl. Inform, en Schuldlnvorde- ring-bureaux en Handeïsvereenigln- gen aangesloten vereenigingeu. Deze informatiën worden gratis ver strekt indien ze onmiddellijk zonder verder onderzoek kunnen worden ge geven. Is een nader onderzoek noo dig don bedragen de kosten daar van 20 cent. Nieuwe leden betalen tot en met 31 December 1915 drie gulden en 50 cent contributie plus 10 cent voor Statuten en Reglemont. H-'. is noodig er nog eens nadruk kelijk op te wijzen, dat goed infor- meeren, vooral naar nieuwe cliën ten eone bepaalde noodzakelijkheid ls geworden, daar zoovele geheel onbe kende personen zich in onze stad en aangrenzende gemeenten komen ves tigen. Onder alle koren is kaf. Vorengenoemde Bond, waarbij 19 vereenigingen in do voornaamste plaatsen van ons land gevestigd, zijn aangesloten, geeft uit eer.e tweemaan- delijksche lijst van namen van per sonen omtrent wie men wordt aan geraden inlichtingen te vragen voor dat men met hen in handelsbetrek king treedt. Deze lijst, waarvan het geheim ongeschonden moet blijven, bewijst als waarschuwingsmiddel uit stekenden dienst. Voor al deze voordeelen en gemak ken is slechts f 3.50 jaarlijksche contributie een zeer bescheiden eisch, te meer daar al het opgenoemde niet het eenige is wat de Haarlcmsche Handeisvereeniging doet; steeds heeft zij een open oog gehad voor alle za ken, die hare le-den in 't bijzonder en onze gemeente in 't algemeen betrof fen en altijd heeft zij daarvoor ge ijverd. Het zou te ver voeren alles op te noemen, waarvoor zij opkwam, al leen dient nog vermeld, dat het hare bedoeling is, in deze richting krach tig voort- te gaan. In verband hiermede zijn in het be stuur drie commissiön gevormd. Van deze oommissiën bemoeit eene zich met het Informatie- en Incassowezen, eene met algemeens Midrtenstandsbe- langen en eene met Gemeentebelan gen. Alles te zamen genomen roepen wij allen toe, handelaar of particulier: Steunt deze or.ze vereeniging door lid te worden, het werk, dat zij doet en waardoor zij veel goeds tot stond brengt verdient uw sympathie en de contributie, f 3.50 per jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe storkcr zij is in le dental, des te meer kan de Haarlem- sche Handelsvereeniging doen. Sluit u bij haar aan ten bate van aller belang, dus ook in uw eigen be lang. HET BESTUUR. Het Rijke Natuurleven PADDENSTOELEN Wat een praqhljnor, om padden stoelen te leeren kennen. Juli gaf minder zonneschijn en meer regen, dan Juni deed vermoe den en Augustus heeft zijn reputatie van de regenrijkste maand weer in alle opzichten gehandhaafd. Voor velen van ons is het woer in geen en kel opzicht gunstig geweest, maar de eelite mycologen, wien hot bestudee- ren der sprookjesachtige zwammen oen levensbehoefte is geworden, wrij ven zich de handen, want zelden kon den ze zoo vroeg c-n in zoo ruime mate hun inzamelingen beginnen. En ze hebben dit voor op de gewone plantenvrïenden, dat ze geen vanda len werk verrichten, dat ze de natuur niet te kort doen, als ze van het mooie en kleurige, dat de vochtige bo dem nu oplevert, groote voorraden mee huiswaarts dragen. Als we een zeldzame plant vinden, en er zijn er nog heel wat in ons land, ondanks de onoordeelkundige herbariumwoede van veel jonge natuurvrienden, dan kunnen we dat levend juweel in de wereld der wilde bloemen niet genoeg beschermen en slechts enkele beproef de plantenvrïenden worden in ken nis gesteld met de vindplaats. Anders ls dit met de paddenstoelen. Nemen we daar een zeldzaam exemplaar van mee, dan blijft de eigenlijke plant, het schimmel weefsel, als ik het zoo eens mag noemen, toch ln den voedingsbo dem achter en van uitroeien is geen sprake, vooral niet in dezen padden stoelen tijd bij uitnemendheid, nu dui zenden en duizenden van deze zon derlinge tafeltjes, knotsen, consoles of bekertjes zigh omhoog kerken, om den bodem te kleuren in velerlei tin ten. We zijn op het gebied der mycolo gie, aooals de kennis der paddenstoe len in uitgebreide» zin wordt ge noemd, ln de laatste jaren heel wat gevorderd, dank zij het onvermoeide werken van enkele ernstige enthou siasten in ons land, donk zij den ar beid der myoologische vereeniging. Of er veel zwammen worden ge zocht, om de waarde als voedzame spijs?. Kijk, dat geloof ik niet en aan één kant is het maar gelukkig ook, want zelfs kenners vergissen zich nu en- dan, maar, dat de paddenstoel als studieobject een voel grootier plaats inneemt dan enkele jaren geleden, is een onom stoot el ijike waarheid. Er was altijd belangstelling ge noeg. Dat bewezen de tentoonstellin gen, die werden gehouden, maar do meesten zagen geen weg en geloofden nooit, dat zo het in de kennis der paddenstoelen ver zouden brengen. Anderen begonnen vol moed, maar struikelden over de eerste hinderpa len. D'io laatste categorie zal nu wol langzame ril and minder worden, dank zij het mooie boek van Mejuffr. Cool en den lieer Van der Lek, dat onder den bescheiden titel van paddenstoe lenboekje de wereld is ingegaan, maar dat de vrienden der zwammen heeft verblijd door zijn groote oorspronke lijkheid en zijn rijken inhoud. Mag ik eens een raad geven? Ga nu een wandeling maken door het vochtige bosch, dat al doet denken aan hot najaar en waar de melancho lie zou kunnen heersdien, als de be langstelling niet werd getrokken door de wondere dwergen w ere id daar voor u. Daar staan ze in hun rijkdom van kleuren en hun schijnbare gelijkvor migheid, de vreemde wezentje.'», die meer tot u zullen gaan spreken, als ge ze beter leert kennen. Vraag niet onmiddellijk hoe ze liee- te.n en of ze eetbaar zijn. Als de voe dingswaarde de grondslag moet zijn onzer belangstelling in de natuur, dan zijn we op een dwaalspoor. L'art pour l'art, de kunst liefhebben om de kunst en met een kleine variatie zou ik willen zeggen: Houdt van de pad denstoelen om hun uiterlijke en in nerlijke eigenschappen, maar laat in in 't algemeen de maag erbuiten. Dat bet jammer is, dat jaarlijks duizen den en duizenden K. G. voelsol on gebruikt daar wegrotten, wie zal het durven tegenspreken, maar zoolang de verraderlijkheid der paddenstoe len niet volkomen is geneutraliseerd, door do meest heldere kennis, zal dat wel zoo blijven. Vóór dien tijd wilde ik propaganda voor deze na tuurkinderen maken om het geestes genot dat ze schenken, omdat ze de liefdie voor de natuur mede verinni gen en zo zoo den mensch in 't alge meen kunnen opheffen. Het meest valt in den regel de schit terend gekleurde vliegenzwam op, met zijn typischen padden stoel vu rm en zijn fraai rooden hoed met wit gele vlokken, zacht als het fijnste zeemleer. Om Haarlem, langs de ran den van het eikenhakhout trekt ook de oranjegele hanokam heel gauw de aandacht. Dan vindt ge nog een paar wijnroode russula's en enkelo familieleden van de beruchte vlie genzwam benevens wat buiszwom- rnen. Als ge die weinige soorten nu eens tot in de onderdooien bekijkt. met potlood 'n paar schetsjes maakt van Jonge en volwassen exemplaren en ge slaat dan het zooeven genoomde boek op, om te lezen wat van uw pad destoelen daarin wordt verteld, dan weet ik zeker, dat ge e. rauw weer op uit trekt, om nieuwe waarnemin gen te doen en nieuwe soorten te lee ren kennen, dan wordt liet mooie boek dat m.i. nu eens werkelijk in te behoefte voorziet, weldra uw gids en uw vriend en uw belangstelling voor de wereld der paddenstoelen zal ver meerderen naarmate ge ze beter leert kennen. H. PEUSENS. Rubriek voor Vrouwen Mode en Kleeding. Nu we ten opzichte van de mode weer in een overgangstijdperk leven, is het buitengewoon amusant om in een mondaine badplaats, als Scheve- ringen, een uurtje op den strand- boulevard te riten en daar mode studies te maken en gegevens te ver zamelen voor een causerie over dat onderwerp. Lang heeft men geaarzeld om de slanke vormen vaarwel te zeggen en ons silhouet die enorme wijziging te doen ondergaan, welke door den wij den rok veroorzaakt wordt. l!r is heel wat tegen geprutteld en in som mige mode-magazijnen heeft men zelfs beweerd, dat het oog te zeer aan de slanke vormen gewoon geraakt was, om tot den wijden rok terug te keeren! Doch trots al dat gepruttel en gepraat, heeft Madame Mode geze gevierd, haar nieuwe gril is ingesla gen en de wijde rokken zijn geaccep teerd en worden reeds zeer veel ge dragen. Aardig is het om te zien, hoeveel variaties er reeds op het nieuwe the ma gemaakt worden en hoe vernuf tig sommige vrouwen zijn in het ma- kon van nieuwe combinaties, waarbij oude japonnen benut worden en die zóó veranderd zijn, dat ze toch voor een „up to date" toilet kunnen door gaan. Behalve de klokrokjcc, die vooral de kleinere figuurtjes zoo al leraardigst kleeden, ziet men de go- plissoerde rokken, die bij het Ioopen steeds wijder worden, doordat de plis- séo dan uitrekt, de heel© en halve tu- niques en de „jupe A trois étages", die nog altijd voor het „enfant cliéri", de lange, slanke vrouwen geldt. Op deze grondmodellen wordt gevarieerd en gaarne wil ik mijn lezeressen ec-ni- ge toiletten beschrijven, die mijn bij zondere aandacht trokken. De klokrokken moeten in soepele plooien neervallen, dus blijven ze bij voorkeur ongevoerd en worden van slappe weefsels vervaardigd. Ik zag dezer dagen een toilet van zwarte tafzijde met zwarte chantilly-kant en op een „fond de jupe" van witte pongó gewerkt. De klokrok was van de ceintuur tot aan de knieën van zwarten kant en de onderste helft van zwarte tafzijde, die met scherpe pun ten op de kant was gestikt, waardoor een bijzonder apart effect werd ver kregen. De taille was in bolero-vorm gesneden en Ret een cbantilly-vest zien, dat op wit chiffon gewerkt dat eigenaardig wazige kreeg aan fijr toiletten eigen. Dit toilet, dat door een vrouw van middelbaren leeftijd gedragen werd, stak scherp af tegen het frissche, jeug dige toilet van een jonge dame, die haar vergezelde en die gekleed was rn een japon van witte voile Ninon. De witte rok bestond uit drie ruime vo lants, die elk met een zwart band fluweel waren afgestikt en op onderrok van wit pongé gewerkt wa ren. Het toilet werd voltooid door een wit zijden jak met prachtig handbor duursel versierd. Een wit zijden hoedje met kostbare, zwarte aigrette en een parasol van Brusselsche kont met kostbaren, ivoren stok. Toiletten met zoogenaamde halve tunique, die den indruk maken van een mantelcostuum, worden veel ge- dragon door slanke dames, Ze zijn van geborduurde voile Ninon vervaar digd en als volgt ingericht Taillle en matig wijde rok zijn op de gewone manier aan ekander ge naaid Een tweede, iets kortere rok in klokvorm geknipt, en in het ach termidden met een schuine naad, die van onderen puntig is bijgesneden, reikt slechts tot aan de voorbaan van den eersten rok. Een platte, ronde ceintuur van dezelfde stof en druk ge borduurd, dekt het aanzetsel van den. dubbelen rok. Meestal is het voor- baantjé van zoo'n onderrok naar een mooi patroon geborduurd, dat van ondc-ren de volle breedte.van het voor baantje beslaat cn naar boven pun tig toeloopt. De overrok is langs de beide voorzijden en den onderrand geborduurd ais patroon neemt men meestal ranken, of een speciale rand versiering. Oorspronkelijke borduurpatronen worden voor die versieringen ontwor pen. Voor oudere dames brengt men in deze warme dagen geplisseerde rok ken van zwarte voile- of slappe taf zijde, pongé, messaline en foulard zijde. De stoffen worden op zwarte of gekleurde zijden onder-japonnen ge dragen. De tailles in kimono-model met aangezette" mouwen ingericht, zijn hoogst eenvoudig. Gewoonlijk zijn de voorpanden en het rugpand met een klein motief geborduurd. De voorpanden met broede, open zoomen genaaid en hel vestje, zoowel als do met leton gesteunde kraag, van zwarte of créme-kleurige kant afge werkt. Als crème kant wordt toege past werkt men die veelal op rose chiffon. De afwerking der mouwen moet in overeenstemming zijn met vest- en kraaggarneering. Een groote verscheidenheid van modellen valt er in de mantelmode waar te nemen. Men draagt behalve de lossejakjes en bolero-modellen, wee-r mantels, die aan de Russisch# blouses herinneren, zoomede aan het huzarenbuis en aan de Scholsohe mi- litaire-dracht en aan de Zouavenjas- sen met passementerie-sluiting, bran- debourgs, knoopen, lussen, enz. De witte mantels zijn allen met bor duur- of soutachcer-werk versierd. Behalve de witte toiletten draagt men huzarenblauw, khaki, beige en taupe, terwijl de wit- en zwart mode het riieest inslaat bij de Belgische en Fnansche vrouwen, die er thans zeer veel in ons Haagje vertoeven. MARIE VAN AMSTEL. Nzar hei Oosten van Duitschlaod. Particuliere Correspondentie. IX (Slot). Reeds op „de regeering" im Allen- stein, zooais het gebouw, waar het districtbestuur gevestigd is, kortweg genoemd wordt, had men ons een klein overzicht gegeven van den weg dien wij den volgenden dag, over de slagvelden bij Hohenstein en Tannen- berg en het verwoeste Neiclmburg tot Osterode toe, hot eindstation van on zen autotocht, zouden afleggen. Bij die gelegenheid vernamen wij ook het zelfs in Duitschlond slechts weinig bekende feit dat er geen sprake is van het verdrinken van een honderd duizend Russen In de Masoerisohe me ren bij de bekende daar geleverde slagen, zooals de faam al spoedig wist le berichten. Wel zijn in het gevecht een ongeveer zoo groot getal Russen als het genoemde daar vernietigd, in oen stelling gedreven als zij waren waaruit een terugtrekken haast on mogelijk was, daar het gebied der meren zich er achter uitstrekte en de flankenaftocht ook afgesneden bleef toch de arbeiders, die, op de versprei de gorucliten afgaand, zioh in Sep tember kwamen aanmelden om de Russenlijken uit het water en het moeras te visschen, moest men weer naar huis zenden. Deze en dergelijke dingen zijn door plaatselijke autoriteaten natuurlijk zonder moeite vast te stellen en ook de officieren die er bij geweest waren bevestigden ons de juistheid. Doch zelfs voor de overige militairen was het iets nieuws precies te hooren hoe de befaamde slag bij Tonnen berg, ei genlijk bij Ilohensteim en slechts om historische redenen anders genoemd, zich toegedragen had. Immers de ge schiedenis van den oorlog kennen zij tiet minst die hem beteven eu in hem leven en slechts de toekomst zal hun den gansclien samenhang duidelijk muken en gebeurtenissen onthullen die voorloopig voor hen, bevangen als zij zijn in den kleinen sector waar hun leven speelt, in het duister blij ven. Het is niet zeer ver van Allenslein tot hol befaamde gebied van Iiindeii- burgs veldslagen. Een waarlijk kri tiek oogenblik was aangebroken toen de groote strateeg op het toon eel ver scheen om de vereeniging van het Russisch Rennenkampf- «n Narefle- ger, der Russische Zuid- en Noord- armoe, die oen catastrophe voor het Duitsche leger beduid zou hebben te verhinderen. De teugels werden aan Hindenburg toevertrouwd. Deze ontwierp zijn plan in den trein, wijzigde het naar gelang van de telegrafische mededeelingen die hem op elk station bereikten en... kwam, zag en overwon. De Russische Narefarmee werd vernietigd. Het Rus sische centrum werd tegen het Maran. aanmeer opgedrongen, waarbij een deel verdronk, wat tot de wilde, bo ven reeds aangeduide en sterk over dreven geruchten aanleiding gaf. Van de 230.000 man tellende Narefarmee werden 95.000 omgewond, 30.000 man gewond gevangen genomen, 40.000 man waren in het vierdaagsch ge vecht en op de vlucht omvekomen en de klein© rest ontweek over de gren zen. Wij hielden stil in een boschje te genover een dor meren waar de slag het heetst geweest was. Doch wat is er te zien aan een stuk slagveld, ronder goden kteekemen, zelfs zonder graven, die pas verderop kwamen? De foto- grafen en filmmenseheri dachten er echter anders over en ook hier waren natuurlijk de officieren een gewaar deerde decoratie van het landschap. llohcmslein, het plaatsje van dien naam, heeft zeer door geschut- en ge weervuur geleden. Op bijna olie hui zengevels zag men de ronde, bloedig schijnende gaten (door het te voor schijn komen van den rooden steen onder de afgesprongen kalk) van ge weerkogels. Doch er woonden weer meiLschen, er beerschte v. eer leven. Dicht bij Hohenstein staat het gedenk- teeken u:t den slag bij Tannenberg in de middeleouwen. Hier viel een beroemde Hochmeis- tea- uit de orde der Duitsche ridder schap in den slog tegen de Polen, die van toen, 1410 af, het land moer dan 300 jaar lang beheerschten. En, ter herinnering daaraan, als een uitwisschen van den toen onder vonden smaad door het keeren van de Slavische golf, die nu weer h t Duitsche land trachtte te overstroo- men, zal de eigenlijk bij llohenstcia geleverd© slag als de slag bij Tan- nenberg van 1914 in de geschiedenis voortleven. Neidenburg is de laatste verwoest© sta 1 geweest die wij zagen, Russische gevangenen werkten er op de puin- hoopen, ruimden er al gedeeltelijk FEUILLETON Uithet Engelsch \V. A. MACKENZIE. 2) Nu weel j« dus wat de hertog daar in Saintc Anne d'Auray deed. En daar heeft hij d© vrouw ge- zicn die ik nu zoek. Met „hij" bedoel Ut den hertog van Dalecarlia natuurlijk. In minder dan vijf minuten was hij tot over zijn ooren verliefd op haar. Ze was er met een dame, mis achten wel haar moeder; in ieder ge val was het een oudere dame. Hij hoorde haar spreken en hoorde dat ze een Englsche was. Hij verioor haar uit het gezicht in de menigte, maar hij had toch nog kans gez.en haat te photografeeren. Alle hotels heeft hij toen doorgezocht om die twee da mes terug te vinden, maar zonder resultaat. En van dien dag af is hij nog steeds wanhopig aan het zoeken naar het origineele van zjjn foto. na maanden lang praten met zijn broer, imi, na en kibbelen mün meester, is het eindelijk zoo ver gekomen, dat de koning bereid is zijn toestemming tot een huwelRk te geven, als het jonge meisje te vinden is, èn als zo van goede familie is, èn als ze rijk is, èn als o, nog een massa andere woorden. En daarom, beste Coke, vindt je me vandaag bier, zoekend naar een vrouw. Ik moet zeggen, dat ik er vreemd van sta te kijken, zeide sir Jacinth. Hier heb je de bewust© foto! vervolgde de Baron, terwijl hij uit zijn binnenzak een portefeuille kreeg waar liij het portret uit haalde. Coke nam het van hem aan, en, onndat het licht er niet heel goed was, liep hij naar het raam toe om daar eens te kijken naar de geheimzinnige da me. Na een oogenblik kwam hij terug en gaf het portret aan zijn vriend aonder iets te zeggen. Mooi? vroeg do Baron. Ja, je verhaal is mooi, lachte Coke. Als het maar even waar wasl Maar ongeloovige kerel, hot ls waar, O, als je zoo heftig wordt zal ik je wel moeten gelooven. Ja, Eskel- sf-una, ik geloof je. En nu moet ik je mijn compliment maken over het fe_it dat je je wanhopige ondeizoek hier in de Gezanten Club bent be gonnen. Dat heb je werkelijk heel handig gedaan. Want tot men groot genoegen kan ik je mededeelcn, dat deze jonge dame gevonden is Ken je haar? Verder, dat ze van heel goede familie is, en rijk, maar dat Is zc al getrouwd? Neen, neen maar dat ze er misschien wel wat op tegen heeft- om op d07© vreemde, voorwereldlijke w ijze uitgehuwelijkt te worden, want ze is een vrouw die heel zelfstandia is, en die weet wat ze wil. O. Coke, wat een guiden woor den! Neen maar, het is al te mooi. Maar vertel eens verderl Sir Jacinth schelde en de bedien de bracht nieuwe ververschingon, ter- wel de Baron, die zijn leven lang heel kalm geweest was, bijna danste van ongeduld en opwinding. Coke glimlachte. Ik drink op de toekomstige Her togin van Dalesarlia? Prosit, zeide de Baron. Dit meisje, ging Sir Jacinth eindelijk voort, is even bekoorlijk als ze mooi is. Haar achternaam is Dapi- fer, haar voornaam Brepda; en haar vader ls een van mijn oudste vrien den. Hij heet Udo Dapifer, woont te Maldon in Essex en is eigenlijk de eigenaar van het geheele plaatsje, wat dan ook past voor een man die regelrecht afstamt van den Udo Dapi fer, waarvan je kunt lezen dat hij omstreeks 1068 eigenaar van Maldon was. Je ziet dus dat juffrouw Dapifer zelfs van ouder© familie is dan jouw Hertog, die niet verder terug kan gaan dan 1768 of '78, is het niet? En wat geld betreft, ze is ongehoord rijk. Ben te niet verbaasd over je ge luk? Och, waarom? Ik ben nu een maal een geluksvogel. Ik vind dat het minete wat je doon kunt is, dat je mij door Je ko ninklijken meester laat behangen met ridderorden, lachte Coke. Dat zal hij wel doen. Niemand zal er zoo schitterend uitzien als jij En nu, sappeur, hoe kan ik nu het best© mijn doel bereiken? Waar moet ik me© beginnen? Moet je dat nog vragen'? Heb ik j© niet beloofd dat ik je met alles zal helpen? Luister eens hier. Op het oogenblik woont Dapifer op Dawling Hill, bij Datchingdon, wat ook weer in do buurt van Maldon is. Zijn kas teel in Maldon is verleden Jaar afge brand .terwijl hij met zijn familie in Madeira was en op het oogenblik zijn ze druk bezig er eon modern huis te bouwen. Hij wilde de werk zaamheden een beetje controleeren, anders was hij wel in de stad ge weest op het oogenblik. Nu xal ik hem vanavond een briefje sturen en hem schrijven dat mijn vriend. Baron Eskilstuna, en ik een autotochtje gaan maken in Essex - Ik in een auto? riep de Baron uit. Je we©t wat een hekel ik daar aan hebl Dan moet je je voor dezen keer maar eens opofferen. Je komt uit Gothland en je moet rnaar net doen alsof je veel belang stelt in de over blijfselen van den bouwstijl die in Es sex in overvloed te vinden zijn. ln de bubrt van Dawling Hall is een kerk waar die man die wilde dat de zee hem gehoorzaamde, Knut, ge loof ik Je bent een beetje in de war, Coke. Nu, dat doet er niet toe; hij heeft die kerk gebouwd, of hij is er voor den 17en keer in getrouwd, of zoo iets. Natuurlijk wil jij die kerk heelemaal bekijken. En even natuur lijk kan ik Dapifer's huis niet voor bij gaan. Je zuit dus Dapifer zien, en zijn mooi© Italiaansche vrouw, de stiefmoeder van d© mooie Brenda, die je eveneens zult zien, en, mei te vergeten, je zult zien hoe Dapiier zijn naam eer aan doet. Wat bedoel je'? Ben je al je Latijn vergeten? Heb ik het ooit gekend? Nu dan, Dapifer is de I.atijnsche naarn van den officier aan het hof, die het vleesch binnen brc-ngt: de ge braden zwanen, het rundvlees h er onder© lekkernijen, en die ze op tafel uitstalt voor den koning. Zooiets als een hoofd-bottelïer, een zeer hoog© rang. En bij Dapifer vind je de Eu- gelsche gastvrijheid tot de n'l« macht werkelijk verbluffend. Staat mijn plannetje je aan' Ik zal mezelf dan maar opoffe ren. Ik neem zelfs ook de aut? aun, maar geen gebraden zwaar, of dergo Ii|k© onmogelijke spijzen. Je vergeet dat ik oen maag heb'. Zeg liever dat je er geen hebt! Zullen we nog eens klinken >p het succes van orze onderneming? Met genoegen. En ze dronken nog een glas. Weet je, Eskilstuna wat ik vind dat wij op 't oogenblik zijn? Wat dan? He*, grappig?:© sie! koppelaars, huwelijksrnake'aars, of hoe je het noemen wilt. dat er ooit geweest is- Een oude sappeur Een knap ingenieur die zijn vak nog niet vergeten is. Dank je. En En de moest onverbeterlijke vrij. gezel die er to vinden ls. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 9