De Europeesche Oorlog. PERZIKBLOESEM TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1915 Op het Westelijk Oorlogsveld. Het officrieele Franachc legerbe- richt meldt: Artillerie-gevechten op verschillen de punten van het front. In den avond van 28 Augustus hebben Frnn- sche vliegers Duitsche werken te Oostende, oen knntonnement te Mid- delkerke en het station Thourout ge bombardeerd. IHten IDuitsche vlieger heeft bommen op Lunéville gewor pen. Naar bericht wordt zijn er slachtoffers onder de burgers. In den loop van Woensdagnacht tijn gevechten met handgranaten ge leverd rond Souches geleverd en Is de artillerie in den sector van N'ou- ville en Roye in actie geweest. In de Vogezen gevechten met hand granaten bij den Schratzm&nnclo. Het officieele Duitsohe legorbo- richt meldt: In de Vogezen ten N.W. van Muen-' ster leidde den 31st en de Duitsche aanval tot herovering van de in de gevechten van 18—23 Augustus aan de Franschen verloren stukken loop graaf. De bergkam Lingekopf—Barren- kopf is dus weer in Duitsch bezit. Tegenaanvallen werden afgeslagen, 270 Franschen gevangen genomen, een machinegeweer veroverd. Boven Avocourt ten N. W. van Ver dun is een Fransch vliegtuig door een Dnitschen vlieger neergescho ten. Het Fraosche vliegtuig viel brandend nwr, Op hei Oostelijk Oorlogsveld. Hel officieel Russisch legerbe richt meldt Op het front Riga—Dunaburg was 'de bedrijvigheid dor Duitschors op 39 en 31 Augustus alleen meritbaar bij Friedrichstadt, waar de toestand in hoofdzaak ongewijzigd bleef. Op den rechteroever van de Wilija blever de Russen met succes terrein winnen in den loop van 30 Augustus ontnamen de Russen den Duit-chore vier kanonnen benevens mitrailleurs. Tusschen de Wilja en den Njemen bezetten de Duitsohe ra bij de ontwik keling van hun offensief, het dorp Orany op den rechteroever van de Merelsjoeka Do gevechten blijven evpn verbitterd. Eon der Russische regimenten, dat omsingeld wa-, be- vrijdOe zich door eon Duitsch batal jon ts vernietigen, waarbij het 70 n>ar> en eon officier krijgsgevangen maakte Ter westen van Grodno 3loegen do Russeri den 31sten een reeks krachti ge en herhaalde aanvallen af Op het overige front kwam in do Russische opstelling tot aan de Prip- jetrivier geen wijziging van belang. Rii Luzk en in Gallcië houden do Russen de Duitschera in toom, terwijl de Russen terugtrekken op een be perkt front, daarbij den Duitschera door tegenaanvallen zware verliezen toebrei gende. tn het geheel zijn ruim honderd of- flceren en 7000 man van de Duitsöhers en Oostenrijkers krijgsgevangen ge maakt, van wie oon dorde Duitschera zijn mot eenigo tientallon subalterne en hoofdofficieren. 7i; dedon hun hevigste aanvallen op 31) en 31 Augustus bij Radzieohof, Zolotchof, Zborof, Boerkanof en Buc- zacz aan de Strypa. Overal werden de Duitechers en Oostenrijkers met zware verliezen afgeslagennadat de laatste was afgeslagen, gingen de Russische troepen over tot een te genaanval. Evenoens werd met de ui terste verbitering gestreden In do ge vechten bij Boerkanof en Ru-znoz, waar de Russen door door hun vuur en met de bajonet talrijke aanvallen alsloegen Op eouumige plaatsen wa ren de Duitschera niet in staal het langdurige handgemeen voort te zet ten zij trokken terug in him loop graven en lieten krijgsgevangenen In 1e handen der Russen. Het officieel Duitsch legerbericht meldt: Legergroep Hindenburg: Aan den spoorweg WilnaGrodno werd het fort Czarnocowale be stormd. Rij Meresj gaat de Duitsche aanval goed vooruit Op het Westfront van Grodno is do buitenste fortenlinie gevallen. Noord- duitsche landweer bestormde Woens dag het ten N. van den weg Dombro- wo—Grodno gelegen fort 4. De bezet ting van 500 man werd gevangen ge nomen. Laat in den avond werd ook het verder N.W. gelegen fort 4A met 150 man door Baden9che troepen geno men. De andere Westelijke forten wer den daarop door de Russen ont ruimd. Ten O. van het woud van Bialo- wicz werden die overgangen over de Swiclocz en de Macarowce ten Zuid oosten van Odelsk boven- en bene denstrooms na gevechten door de Duitechers geforceerd. Woensdag namen deze troepen 3070 gevangenen, een zwaar kanon en 3 machinegeweren. Bij Ossowiec werden nog 3 door de Russen in het moeras geworpen zware kanonnen uitgegraven. De N.O. rand van het bosch van Bialowicz werd Woensdag door de Duitschera veroverd. Bij overval vermeesterden de Duit schera des nachts de Jasiolda-over- gangen in het moerasgebied ton. N. van Pruzany 1000 gevangenen wer den gemaakt. Legergroep Von Mackensen. De Muchawiec is op het heele front overschreden. In het Zuidoosten violen Woensdag bij de vervolging meer dan 1000 ge vangenen en een machinegeweer in Duitsche handen. Het officieele Oostenrijksche legerbericht meldt Do in hel gebied van den vesting- driehoek in Wolhynfë begonnen ver volging van de Ru-een maakt goede vorderingen, Do Oolstenrijksohe strijdkrachten zijn stroomopwaarts van Luck mot een breed front over do Styr getrokken. Ook i;i Oost-Galicië zijn de Russen weer in vollen aftocht. De troepen van generaal Boem Ermolli zijn Bro- dy {bij de Galicisch-Russische grens, aan den spoorweg Lemberg—Rowno) binnengetrokken en zijn Donderdag ten oo-'ten van Brody over de rijks grens getrokken. De noordelijke vleugel t-an het le ger van generaal Rothmer rukt ten noorden van Zborow langs de Sereth (zijrivier van^den Dnjestr ten oosten van de Strypa) op. Het leger van generaal Pflanzer Baltin 'heeft Woensdag de Russen in hevige gevechten over de hoogten ten oosten van de beneden-Strypa terug geworpen. Daardoor werd ook het Russische front aan den Dnjestr tot aan do uitmonding van de Sereth on houdbaar en de Russen tot den terug tocht gedwongen. Achter de Rtuisi- sohe stollingen aan de Bessarabischc grens staan tal van dorpen in brand. De ten N.O. van Kobrin strijdende O-H. troepen drijven in samenvvor. king met de Duitsöhers de Russen al lengs in do moera ssige streek van den bovenloop der Jasiolda. Op het Zuidelijk Ooriogstooneel. Het officieel Ooatenrij ksch legei-berloht meldt De toestand is ook Woensdag on veranderd gebleven. Op het front in Tirol hebben de Italianen de Oostcniij'keche stellin gen op den Tornale, op do hoogvlak ten van Lavarone en Folgaria, en bo vendien de Oostenrijksche steunpun ten op den Monte Muronia en Monte Cor'ton onder vuur genomen. In het Karinthiscbe grensgebied nebben de Italianen zwakke aanval len gedaan op den Monte Paralba en hot Bladncr-joch, die zijn afgeslagen. In de kuststreek zijn de gosc'hutgo- vechten met matige kracht voortge zet. Technische werkzaamheden van de Italianen zijn op versoheidene punten met succes belemmerd. Uit den Balkan. Het Turksche hoofdkwartier rneldt Aan bet Dardanellenfront is niets belangrijks gebeurd. Bij Sedd-ul-Bahr poogde de linker vleugel en de artillerie van de geal lieerden, onder ontzettende animuni- lio-verspilling, tevergeefs de Turk sche loopgraven te verwoesten. Van twee bommen, die met mijn- werpers naar de Turksche loopgraven werden geslingerd, vielen er twee op de loopgraven der geallieerden, waar na deze bommenwerperij werd ge staakt. op 30 Augustus dwongen de Turk sche kustbatterijen de mljnenvis- schers, die den ingang dor Dardanel- len naderden, zich terug te trokken. Dezolhle batterijen verdreven ook mijnenvisrohens, die in de buurt van SediJ-u'-Bahr verschenen. Zij bosoho- ton eveneens met succes de infante rie dor geallieerden bij Sedd-ul-Bahr. Vorder niets nieuws. Uit Sofia wordt aan het „Berliner Tageblatt gemeld, dat de diploma ten van de entente-mogendheden in verband niet do houding van Servië en Griekenland, schijnbaar een tijd lang hun pogingen te Sofia zullen opschorten. Hun nieuwe taak is, al les in het werk te stellen oini to ver hinderen dat Bulgarije naar do zijde van do Midden-Europeesche mo gendheden overgaat, daar anders gevreesd wordt, dat ook andere neu trale staten zich tegen de entente- n ogendheden zouden verklaren. Voor de naaste teokomst zullen d9 .stappen der entente slechts daarop gericht zijn, dat Bulgarije zijn een maal afgekondigde neutraliteit handhaaft. In regeering6kringen ge looft men, dat do viervoudige enten te met haar bemoeiingen te Nisj en te Athene zal voortgaan. Eerst wan- anecir deze staten zich op do een of andere manier b&reid verklaren aan de wenschcn van Bulgarije te vol doen, zal het gunstige moment zijn aangebroken om een nieuwe diplo matieke actie bij do rogoering van Bulgarije te ondernemen. Verspreid nieuws van deoorlogsvelden DE BESTORMING VAN DE WESTE LIJKE FORTEN VAN BREST- LITOWSK. l it liet Oostenrijksche perskwartier wordt aan het Berliner Tageblatt ge seind: De aanval van de troepen van veld maarschalk-luitenant von Arz richtte zich hoofdzakelijk tegen de werken aan weerszijde van den weg Biala- Brost-Litowsk. Den 25en Augustus 's middags begon de bestorming. De Honved-divlsie uil Kaschau viel het werk Kobylany aan en troepen van de Krakausche divisie het werk bij Koroscyn De strijd in de hindernissen van het zuideliik fort duurde van kwart voor zeven tot vijf minuten voor elf des avonds. Onder hevig infanlerio- en machinegoweervuur moesten, de tienvoudige draadversperringen met kolven en spaden stuk geslagen, en de mijnvolden, die tusschcn de hin dernissen lagen, overschreden wor den. Daar de weg door de draadver sperring ten noorden van het werk lag, werd daarop een aanval gericht, waarop ook deze linie door de Russan sterker bezet werd. Om acht uur 's avonds begon het wegruimen van de hindernissen en een plotselinge be storming, waardoor de weg door de versperringen geforceerd werd. Van dit punt uit begon een aanval op het fort, die door een bajonetstrijd ge volgd werd. De overblijfselen van d» bezetting vluchtte naar de Boeg. Nadat het fort genomen was u\onds om elf uur, nam een bataljon onmiddellijk de vervolging op. Dit bereikte tegen drie uur 's nachts do plaats van de brug over de Boeg en zette zich daar vast. Do brug door de Russen vernield. Het fort bij Koroszym was eerst sterk bezet. Er werd daar een levendig infanterie- vuur op de aanvallende troepen ge richt. Tegen acht uur 's avonds werd ook hier de bestorming ondernomen onder levendigen tegenstand van de bezetting. Ook hier werd dezo Gerst niet de bajonet uit het fort geworpen In den morgen van den 26en drong een Duitsch reservecorps van het noorden uit in de forten die daar lagen, in de citadel en in de stad. Van de 53000 inwoners zijn slechts weinige achtergebleven. De stad Is door de Russen in brand gestoken. Tot commandant van Brest-Liiowsk is benoemd gcneraal-rnajoor Von Waldersee. noef van den overleden generoal-veld maarschalk. DE VERVOLGING DOOR EEN OERWOUD. Uit Weenen wordt aan den Berliner Lokalanzeiger gemeld: De Russen bieden in de moerassen en bosschen ten oosten van Brest-Litowsk oen wanhopigen tegenstand om de verbinding met het oosten gaande te houden. Achter iedere Russische li nie ls twee kilometer verder een nieu we aangelegd. Ook van het terrein maken de Russen hand.g gebruik. De weinige wegen vernielen ze en laten ze onder Ioopen. In riet en water stel len ze op palen machinegeweren op, waarmee zij Dultschers en Oostenrij kers beschieten. In de ontzaglijke bos- sohen zijn vele hoornen met soldaten bezet, zoodat slechts in den nacht aangevallen kan worden. Toch komen de Duitschera en Oostenrijkers lede ren nacht vooruit. Ondanks alle moei lijkheden dringt de zware artillerie voorwaarts en breekt zij de honderd jarige boonven. De uitwerking van de zware granaten in dit oerwoud moet vreeselijk zijn. PéGOUD. Over den dood van Pégoud meldt men aan de ,,N. R Ct." dat hij heden te Belftrt zou-worden begraven In zijn geboortestad Montferrat zal een standbeeld voor hem worden opge richt, in Issy les Moulineaux zal een straat naar ihe-m worden genoemd. Péroud was gewoon, alleen in zijn lieglnig te gaan on zelf het machine geweer te bedienen. Met zijn lichten ééndekkor viel 1iij dikwijls groote Avintiks, met twee mannen, aan Dat deed h'j ook Dinsdagochtend, Toen do rol patronen van zijn machinege- as verschoten, wilde hij op laden en opnieuw het Duit sche vliegtuig aanvallen, toen hij door een kogel gedood werd. Hij viel van een hoogte van 2000 M. in de Frausohe linie. Uit OosienrIJk-Hongarije HULDIGING VAN DEN KEIZER. Onder leiding van Tisza, den Hon- gaarsohen minister-president, en Skerlecz, den Ban van Kroatië, kwa men te Weenen Woensdagavond on geveer 470 van gemeenteraden uit alle gemeenten van Hongarije, Kroa- Slavonlë aan, om Donderdag den Keizer een huldebetooging te brengen, meldt Iret Korr. Bureau te Weenen. Do stad vlagde. Do gasten werden door het publiek toegejuicht. 's Avonds werden de afgevaardig den bij Stuerkgh, den minister-pre sident, ontvangen, die een welkomst- rede tot hen uitsprak. Stuerkgh zei- de, dat de twee deelen van de monar chie, elkander wederzijdsch verde digend, te zamen met den bondge noot, blijken haddon gegeven een wereld van tegenstanders het hoofd te kunnen bieden. In de vruchten, die do samenwerking van de twee staten van de monarchie op het slag veld en binnen het rijk hebben afge worpen, zag spreker een voortoeken voor verdere gemeenschappelijke werkzaamheid, bezield door waar achtige vriendschap er. hel gevoel van door de geschiedenis bijeen te hooren. Dit zal tot heil van beide staten strekken, der monarchie tot zegen en het geliefde Huis des Kei zers tot eer en roem. Op de rede van minister-president Stuergkh heeft minister-president Tisza geantwoord. Hij zeide, dat aan hankelijkheid en eerbiedige liefde tot den verheven persoon van den vorst, alsmede innige kameraadschap tot de Oostenrijkers, de trouwe medestan ders der Hongaren op het slagveld, de gevoelens waren, d;e de afvaardi ging hadden gedreven. Spreker logde er don nadruk op, dat de Oostenrijk-Hongaar3che mo narchie in den tegenwoordigen strijd zou kunnen winnen door eendracht en dat deze eendracht, als de strijd door wederzijdsch vertrouwen doorstaan, in den daarop volgenden vreedzamen arbeid von het leven van alle dag moest bijven bestaan. Daar door zal de monarchie haar prestige houden en dat zal iedereen da lust benemen met wrevelige hand de ligheid der monarclre in gevaar te brengen. De redevoeringen van de twee mi- I nister-presidcntcn werden lang en luid toegejuicht, meldt het Bureau. Dultsohland en de Vereenigde Staten. Naar Wolff's Bureau verneemt, heeft graaf Von Bernstorff, de Duit sche gezant te Washington, aan de regeering der Vereenigde Staten inge volge opdracht meegedeeld, dat vol gens de geldende instructies passa giersschepen niet zonder voorafgaan de waarschuwing en zonder dat het leven van non-combattanten in vei ligheid is gebracht in den grond ge boord mogen worden. Hierbij wordt natuurlijk vooropgesteld dat de be trokken echepen niet trachten te ont komen en geen tegen tand bieden, daar zo anders zonder meer aan ver nietiging blootstaan. Men kan verwachten, merkt Wolffs Bureau oip, dat de incidenten met Amerika hiermee zijn afgedaan. Router meldt uit New-York Oflsohoon de Amerlkaansohe bla- den hun voldoening betuigen over Bernslorlfs schriftelijke verzekering over de wijziging van den duikboot oorlog, toch zijn zij het eens met het oordcel van Roosevelt dat Duit&ch- lan I s iate beeli.i-ing het geen aan spraak geeft op dankbaarheid. De nieuwsbladen verlangen, dat de onzijdigen aan boord von alle sche pen, t zij ze passagiers zijn of tot de bemanning behooren, dezelfde behan deling zullen ondervinden. De „Evening Post" is venheugd over de uitwerking van Amerika's standvastige houding, die de zaak van rede en rechtvaardigheid heeft ge diend Vele bladen, hoewel van meening dat Wilson een groot diplomatiek cuccos beeft behaald, leggen er den adru't op dat de gevolgen daarvan zullen moeten blijken uit daden en niet uit woorden. Zij vragen met na me, of Duitsehlamt ook voorwaarden hoeft verbonden aan zijn belofte. Volgens den correspondent der .Daily News'1 te Washington heerscht daar onder regeeringspersonen en staatslieden algemeen voldoening aver het verloop van de zaak. Uit Washington wordt door Reu 'ter comeld Terwijl graaf Bernstorif van oor deel ie, dat liet eenige wat neg ont breekt aan do regeling der bestaan de geschillen, is de formoele verkla ring van Beilijn, merken de Arneri- kuunsche autoriteiten op, dut de or ders aan de commandanten der duikbcolen alleen betrekking liebbeu op ïKissagiersschepen. terwijl de Amerikaanse!*- bedoeling ls, dat de zelfde voorrechten ook zullen toeko men aan alle handelsscliepen, die neutralen aan boord hebben, hetzij als passagier, hetzij aLs bemanning. Ook gist uien nog naar de juiste be- teekenis van do voortdurende op merkingen van Duitsche zijde, dat Duitschland voornemens is van pre sident Wilson's aanbod tot samen werking gebruik te maken, om de quaestie van do vrijheid der zoe ter sprake te brengen. Graaf Bernstorff verklaarde, dut hij een lang bericht van het Duit sche departement van buitcnlandsche zalten ontving over de „Lusitania", dat, naar hij verwachtte, in alle op zichten de zaak zou regelen. Uit Engeland. DE STAKING IN ZUID WALES. lie werkgeveis hebben toegegeven en zullen ook de oorlogsjoelage be talen aan de machinisten, stokers e d., en de arbeiders hebben de schikking, die na de onderhandelin gen van de ministers Lloyd George, Runciman en Henderson met de werkgevers en arbeiders tot stand kwam, aanvaard. Niettegenstaande de schikking, die Muondag tussclieii de werkgevers eai de arbeidersleidere tot stand k-svani on die Dinsdag door de arbeiders is Iwkrachxigd hebben de arbei ders ie Mid Rhonddu Dinsdag be sloten om den volgenden dag het work nog niet te hervatton zoolang de ovoreenkonist niet ondertcekend was. Zoo hebben dus Dinsdag nog dezo arbeiders en die van eenigo an dere mijnen, m hel geheel 25.000 man, gestaakt. DE Ml Ml'IE-FABRlCAGE. Dr. Addison, de parlementaire secretaris van liet ministerie van munitie, deelde in het Metropolitan Munitions Committee mede, dat er thans in bet district van dit comité voor een bedrag van 0 mlllioen pond sterling aan munitie-orders was ge plaatst, Er waren echter veel meer arbeidskrachten noodig dan nu be schikbaar waren. Er waren nog wel ■veertig viiftig duizend geschoolde munitie-arbeiders noodig. Op het oogenblik was ook de arbeid nachtploegen nog betrekkelijk be perkt. de spreker meende da*, slechts 15 procent der machine» tegenwoor dig des nachts in bedrijf was. In dat opzicht kon dus nog veel meer wor den gedaan, en het doel, een volledig nachtbedrijf ook, kan worden be reikt als men oen betere vordeeling tot stand bracht van do geschoolde arbeiders over de verschillende fa, brieken, zoodaf men ook moer onge schoolden zou kunnen te werk stel len. Dr Addinson bepleitte ook da terugzending van geschoolde ar- beldflkrachten, uit de gelederen. Uit Rusland. DE MILITAIRE EN POLITIEKE TOESTAND. tt)e •oorrespondent te Petersburg van de „Berlinske Tidende", aldus meldt het correspondentieschap Nor den, geeft een beschrijving van do verschrikkelijke toestanden, die ont staan zijn door den grooten stroom van Poolscbe vluchtelingen in het binnenland van Rusland. Wederom heeft men een groot aantal vlucht©- ingen overgebracht naar h*>t eiland Oesel. dat door de Duitsche kanon bestreken wordt: te Pskow zijn 50.000 vluchtelingen ondergebracht. Minsk is zoodanig door vluchtelin gen overstroomd, dat zij danr geen onderdak meer kunnen vinden, cn de grootste massa hun tenten onder den hlooten hemel hebben moeten op slaan. Te Moskou werd Dinsdag een ver gadering gehouden van politici, ver tegenwoordigers van landbouw, in dustrie en wetenschap, onder voor zitterschap van het lid van de Doe- ma Konowalof. De vergadering hield zich bezig met den politieken en mi litairen toestand van Rusland; er werd een resolutie aangenomen, rin de eiscb gesteld werd, om een kabinet te vormen volgens de wen- :chen van het volk. BENOEMINGEN Officieel wordt uit Petersburg ge meld, dat de generaal der infanterie Janoesjkewitsj, chef van den gene- ralen staf van den grootvorst-opper bevelhebber, benoemd is tot militair- adjudant van den onderkoning van den Kaukasus. De commandant der legers op het noordwestelijk front, de generaal der infanterie Alexejef, is benoemd tot chef van den generalen staf van den grootvorst. BODZIANKO EERSTE MINISTER'. De Petersburgsche correspondent 'an de .Times" meldt, dat er hard nekkige geruchten gaan. dat de pre- sidemt van de Doema, Rodzianko, cldra zal worden benoemd tot mi nister-president en dat hem uitge breide bevoiegdheden tullen worden gegeven ter vorming van een nieuv ministerie. In Turkije. De minister van oorlog, Enver-pas- Ja, is tot divisie-generaal bevorderd. Griekonland en de Entente Aan de „Ncue Freie Pressewordt uit Athene bericht: De onderhandelin gen van de Grieksche regeering met de Entente mogendheden, ten doel hebbend de Grieksche scheepvaart en den Griekschen handel te bevrijden van het toezicht door de vloot der ge- ull.eerden, hebben geleid tot een over eenkomst, die nog sleohts de formce- le goedkeuring der geallieerden be hoef». Volgens deze overeenkomst wordt de invoer van goederen uit de En- tente-staten in Griekenland in hoe veelheden, die overeenkomstig de be hoeften van het land worden vastge steld. toegestaan. Ook wordt de we deruitvoer van verscliilende goederen naar Servië en Bulgarije veroorloofd onder voorwaarde, dat de Grieksche regeering een speciaal verbod van uitvoer naar Turkije uitvaardigt. Verder Ls de uitvoer van gedroog de krenten, tabak en andere Griek sche producten naar Duitschland en Ooslenrijk-Hongarije toegestaan met de beperkende bepaling, dat do gno- deren gelost moeten worden in een neutrale haven. Op voordracht van de Engelschs FEUILLETON W. A. MACKENZIE. 13) Of Dan zullen wo aan mervrouw Dapifer moeten vragen, wie die man was. Majoor Blount voml dit good en er werd een booilsalwwp naar mevrouw Dapifer gewonden. Ze kwam binnen mot haar oudste zoontje auu die hanid. En gliruiiadiioiid zeide zo„Diks u bent nog niet met mij kluar, hoeren? Wo wilden all con graag weten wie de Fiunsotknian was die hier Vrij dagavond genveest Is, zo!de „meneer Goodman". Ze werd vuurrood en toon bleek, group naair eon steel, wankelde en viel bewusteloos op den gipoind. HOOFDSTUK VII. Hot geheim van het telegram menboek. Oiiiara Dapifer, goboren di Monte- flllro was In vele opzichten den naam, dien zij droeg, waardig. (Di Monte- filtro was een beroemd oud Itali- aausoli gdslaöhtj Haar schoonheid evenaarde die vam de trotsche vrou wen die met haar intrigues geholpen hadden bij het rogeeren van de Heer lijkheid Urbino. Ze was ook even trobsoh als zij; haar verstand was vlug en berekenend on in moeilijke oogen- blik'ken had ze soms geniale invallen. Ze had een resten, sterken wil Al leen in één opzicht vereohilde ze vam haar voorvaderen ze had niet de macht liaar zenuwen geheel te be- heerechen. Misschien moeten we dit gebrek toeschrijven aan de eeuw waarin wij leven aan zijn wilde, vlugge dans van liet oene pietje naar het andere, vol opwinding, on een krankzinnige jacht op de dingen van het oogenblik allemaal zaken die de zenuwen verslappen. Haar zelfbeheersching valdween door den schok dien zij kreeg, toen „meneer Goodman" haar zoo onver wacht vroeg wie do Rqnischman was die Vrijdagavond oj^Dawling Hail geweest was. Deze vraag maakte haar zoo overstuur dat ze niet oens den tijd had woor tot zichzelf te ko men. Er i3 geen twijfel of zij viel flauw, maar misschien was de tijd dien zij noodig luid om weer bij te komen niet fieelemaal ln orde; waar- tchijiklijk duurde dat wel een paar minuten langer dan noodig washi ieder geval mogen we daar niet boos om zijn, want het is altijd een voor recht van de vrourw geweest een beetje comedie te spelen, en zoo goed mogelijk van de wnstandigliedefi ge bruik te maken. Toen ze eindelijk weer op haar stoel zat, niets blocker dan gewoon lijk, wreef ze oven met haur mooie hand oter haar voorhoofd, «loog een arm om haar zoontje heen en veront schuldigde zich over baar /.wakheid met zoo'n bevende stom, dat majoor Blounl verwijtend naar .meneer Goodman" keek. Maar deze <teed net alsof hij er niet;, vam merkte. Hij was onverbid delijk en hervatte zijn vragen. Het spijt mij heel erg, zcide hij, dat ik de oorzaak ben geweest van de plotselinge zwakte van mevrouw Da pifer ik veronderstel dal die toe te schrijven is aan de gebeurtenissen van de laatste dagen en zeker niet aan de vraag, die de stelde, en die mevrouw Dapifer mij zonder twijfel heel gemakkelijk zal kunnen beant woorden. Het waa e&n uitdaging Mevrouw Dapifer keek hem nu kalm in het ge laat. En vlug antwoordde ze Die man is mijn kleermaker. Iedereen, behalve Brenda cn „me neer Goodman", keek opgelucht en ook wel een beetje verwonderd Mevrouw Dapifer glimlachte Misschien is het beter als ik u meer bijzonderheden vertel, ging zij voort. Toen ik Woensdag zoo wreed getroffen was door het noodlot, ze strook over het haar van hu ar zoon tje kon ik nergens aan denken dan aan mijn verlies, mijn verdriet. Maar Donderdag och, hoe kan het ook anders? al zijn de dooden ons nog 800 lief geweest, zij zijn dood en de aaliterblijveilden moeten voortgaan te leven. En zoo dacht ik or onder andoren aan hoe ik de meeste oor zou kunnen bowijzem aan de nagedachte nis van mijn armen man. Mijn arme Udo vond het zoo heerlijk als ik goed gekleed was alj een van u ge trouwd is, zult u dat wel kunnen be grijpen I Majoor Blount boog, en leunde met een vergenoegde uitdrukking op zijn gelaat achterover in zijn etoél. Ilier heb jo nu iemand," soheen hij tot zich zelf te zeggen, „die nooit met zijn vrouw kibbelt over de rekeningen van haar kleeren." Maar het was nogal natuurlijk dat hij dat niet deed, want zijn vrouw had een eigen kapi taal en hij had er dus niets mee te maken. Ik wist dat niets ham aangena mer zou zijn als hij mij zie.n kon, dan de zekerheid dot ik nog altijd zijn wenschcn vervulde, zelfs in deze vreeselijke dagen F.n dat gaf mij moed om aan mijn kleermaker te te- legrafeeren of hij den volgenden dag' wilde komen. Egbert, ze kuste hem op het voorhoofd, weo& nu eens heel lief en haal even het telegrammen- boek van het tafeltjo in de hal. Het knoijipo kind rende %reg, on kwam een minuut later terug met 't verlangde Hier heeft u de copy, reide me vrouw Dapifer, terwijl ze in het boek bladerde. En ze las „Vandelcur, 177 ^vackvxlle Street, Londen W. Kom dadelijk. Hob u noodig" Toen sJoot zo het book weer en gaf het aan Eg1- l»rt, met het verzoek het weer op de hal-tafel neer te leggen. Ik was heel vei&aasd <lat mon sieur Vandeleur niet dadelijk kwam. Hij kvvauri zoo gauw hij kon. Hij was naar Parijs geweest en kwa.m Vrij dagmiddag om 5 uur weer in Londen terug meï de Folkestono'boot No- dat iiij een jwar dringende zaken af gedaan had, huurde hij een auto en kwam hierheen. Ik bón een goede klant van hem, dus hij deed nogal wat moeite voor me. Was het al laat, toen hij kwam? vroeg majoor Blount, toen mevrouw Dapifer zweeg. Zóó laat, dat geen van de be dienden hom gezien heeft Ik zond hen allemaal om half twaalf naar bod ze waren natuurlijk org moe ik zelf waakte bij mijn lieven mam Weer omhelsde ze Egbert en veeg de een onzichtbare traan weg. Het zal omstreeks middernacht geweest zijn, toen ik oen auto in de oprijlaan hoorde Ik opende zelf do voordeur, en ontving monsieur Van deleur. liij legdo mij uit waardoor hij zoo laat was en een half uur lang bespraken wo in do studeerkamer wat or gedaan inoest worden en hij sohreef mijn bestellingen op. Ik bracht hom tot aan de voordeur. Toon ging hij terug naar Londen cn ik naar nujn lieven doode Ze boog berustend hel hoofd. Muar eon oogeublik later lichtte zo het op, en kook bot» naar BreiMki. Voor ie mand nog eon woord kon zeggen, ver volgde zij Maar hoc hebt u gehoord dat Monsieur Vandeleur hier gowoest is? Zeker van oon van de bedienden? Toen toomde Brenda hoe flink zij was Noen. ik heb het verteld. Jij? Maar tioe wist jij er iet» van? Ik heb hem gezien en ik heb hem hooren sprekon. Ja. Juffrouw Dapifer ving eon paar woorden op van uw gesprek, zeide majoor Blount. Maar nu u ons alles verteld heeft, schijnt het mij to« dat ze van goen beteekonis waren, mevrouw Dapifer. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 5