Keuzen Afslag! G. HONING ZOON P. LODDER, H. J. VAN DER MEER, Do Nederlandsche Credietbanlf De Fa. MERENS TIELEMAN. Puikbeste Zeeuwsche Bonten 20 cent Blauwen 18-20 Blanken 18 Duinders 25-30 Heden weder een kleine party Dsindertjes Tsor slechts 16 cent. DOPERWTJES Telefoon 230-519. Nieuwe Gracht 36. Anthracietsoorten, Brech-, Giet- en Gascokes REUZENSTERKE BUITENBANDEN Schagchelstr. 7-9, hy de Ansgain. regeering benoemde .ambtenaren zul len toezicht honden op den nitvoer. De verleening van faciliteiten bij het onderzoek der schepen is reeds begonnen. Allerlei. DE BIOSCOOP ALS GENEES MIDDEL. De .Daily Telegraph" deelt mede, dat een korporaal van het Army Ser vice Corps, die bij een gevecht in Vlaa aderen doofstom was geworden, dezer dagen te Liverpool bij een bios coop-vertooning gehoor en spraak te rugkreeg De film, die vertoond werd, bezorgde hem een lachbui, daarna - had hij een brandend gevoel in de kool en een vreemde gewaarwording in de ooren, alsof daarin iets barsten moest. Plotseling hoorde hij weer zijn eigen stem. stormde naar buiten, dankte den directeur van het thea ter en ging toen naar het hospitaal om van zijn genezing kennis te ge ven. DE DUITSCHE PLANNEN. Het „Journal des Débats" meent, dat het beste middel om de plannen van den Duitschen gencralen staf tc doorgronden, is de bestudeering van de Duitsche militaire schrijvers. In generaal v. Bernhardi's werk over den toekomstigen oorlog komt een hoogstbelangwekkend gedeelte voor over do middelen om Rusland klom te krijgen, waarin de schrijver aller eerst er op wijst, dat noch het bezit van Petersburg, noch dat, van Mos kou een einde aan den oorlog kan maken. De groote factor van Rua- land's weerstandskracht is de uitge strektheid van het land. Von Bern- hardï ziet het afdoende middel in de verstikking van Rusland of tenmin ste in het dwingen van Rusland, on der bedreiging van verstikking, tot het nemen van het offensief onder voor Rusland ongunstige omstandig heden. Daartoe moet A l'nstar van het geen in den Amerikaansclien Burger oorlog geschiedde Rusland in het noorden en zuiden van de zee worden afgedrongen en afgesloten (vandaar de huidige actie in Koerland en de Golf van Riga, en de Turksch© w stand aan de Dardanellen), terwijl het tusschengelegen westfront moet worden aangevallen. Von Bemhardi schrijft nl.: „Gegeven de uitgestrektheid, van het Russische grondgebied, kan men niet denken aan een, nederlaag of een volledigo verovering van Rusland, Het zou voor Duilachland derhalve zaak zijn zich te bepalen tot een be grensd offensief, waarin al reeds van den aanvang af een overgang tot het defensief moet opgesloten lig gen. Het komt er dus niet alleen op aan hot Russische leger te verslaan, maar ook op het schoppen van een toestand, welke eenerzijds de Russen zou dwingen tot een offensief en an derzijds het Duitsche defensief zou begunstigen. Rusiand moet worden afgesneden van d© zee en aangewe zen worden op zijn vastelandsverbin- dingcr, d.w.z. op zijn ©igen hulp bronnen, welke onvoldoende zijn Men weet natuurlijk niet, schrijft het „Journal des Débats", of de Duit sche generale staf dit plan-Bernhar- di tot het zijne heeft gemaakt. Maar het blad meent in de verschillende gebeurtenissen aanwijzingen te zien, dat dit wél het geval is. En da zou de Fransch-Engelsclie actie tegen de Dardanellen geen ge wone diversie zijn, maar een actie op het hoofdoperatietooneel, waardoor de gcheele Duitsche opzet zou kun nen mislukken. Indien zulk een afsluiting van het Tsarenrijk werkelijk in de bedoeling van de Duitscbers ligt, zegt het Fran- sche blad, dan zou het eon reusach tige onderneming zijn. In het voor jaar van 1914 vroeg een der welspre kendste woordvoerders uit den Rijks raad, Stakhovitsj, zich af, wijzende op de geweldigs uitgestrektheid van het Russische grondgebied, welke ijzerw. keten dit zou kunnen om- spanner. Het Duitsche leger heeft het sme den van dien keten ondernomen. Er zijn groote gevaren verbonden aan zulk een opze', zoo gaat het blad voort. Maar de Duitschers staan op het standpunt, dat de gevaarlijkste opzei juist altijd het schoonste suc ces tielonft en dat men .niet moet vree- ze langs dien weg aan tc vallen. Allereerst ziet het „Journal des Débats' nog niets van het Russische offensief, dat zich op de Duitsche muur zou komen te pletter loopen. Voor het slagen van Bernhardi's plan is verder noodig, dat de Turk- sche sluitboom niet toegeeft en dat de afsluiting van de Oostzeewegen en die in het noorden volledig is; ver der, dat de uit hét westen opdrin gende Duitsche legers, niettegen staande de geweldige verliezen, hun offensieve kracht behouden. En ten slotte, dat de gebeurtenissen in het westen de uitvoering van het plan niet in de war sturen. DE PUTTEES ALS BEENBEKI.EE- DING IN DE LOOPGRAVEN AFGEKEURD. In den afgeloopen winter kwamen bij het Engelsche leger vele gevallen van bevroren voeten, zg. „loopgraaf- voeten" voor, waardoor een groot aantal mannen voor korter of lan ger tijd voor den dienst ongeschikt werden. Vele lijders aan dit euvel moesten zelfs uit den di#wt ontsla gen worde 1 Prof. Dei6pirw heeft dit verschijn sel in opdracht van do leger-autori- teiten onderzocht en bevonden, dat de puttee, die vlak onder de knie stijf moet worden aangetrokken, in dit opzicht zeer schadelijk werkt. De «loor het aantrekken veroorzaakte belemmering van den bloedsomloop in het onderbeen en den voel, I lot groot warmteverlies in die lichaaniedeelen, dat nog groot-er wordt door het staan in het water. Prof. Delépine heeft nu proeven ge nomen en raadt aan, de soldaten te voorzien van uit gewaste taf ge maakte kousen, die daarna met eon wollen kleed in gstuk zouden worden bedekt. De prijs der kousen zou niet bij zonder hoog behoeven t© ziin, name lijk ongeveer 3 sh. per pnar. De autoriteiten hebben verklaard, dat zij het voorstel in ernstige over weging zullen nemen, zoodat voor den komenden winter waarschijnlijk een nieuwe voetbekleeding zal wor den ingevoerd. DE OFFERS VAN DEN OORLOG. Toen de oorlog uitbrak namen de tien broeders Cosey, die allen vroe ger reeds gediend hadden, wederom dienst bij hun vroegere regimenten. Van deze tien broeders zijn er thans vijf gesneuveld, één is gewond ligt in het hospitaal, één loopt thans rond met een verbrijzelden arm, één is gewond aan het been en-als onge schikt uit, den militairen dienst ont slagen, één la krijgsgevangen en nog slechts één dus bevindt zich aan het front. CIIOLERA-GEVAAR. Er 16 dezer dagen melding ge maakt van de waarschuwing van den Berlijnsclien politiepresident om alleen gekookt water -to gebruiken meti het oog op enkele gevallen van cholera, die reeds in sommige plaat sen, r,iet al te ver van Berlijn, zou den zijn voorgekomen. In dit ver band maakt het „Hbld." nog melding van een bekendmaking van do Spaarsche regeering aan de gouver neurs en aan de sanitaire autoritei ten van havens en grensplaatsen, dat cholera is voorgekomen in Duitsch land, en wel in Oost-Pruisen, met Koningsbergen en Gumbinnen; West- Pruisen, met Danzig en Marrenburg; Posen, mett Schneidemülil, Nebel en BrombergSilezië, met Breslau, Op- peln en NeizeBrandenburg met Landsberg en eindelijk te Berlijn Leipzig en Hannover. Ook wordt verklaard, dat in Oos ten rijk -Hongar ij e cholera voorkwam, maar hier -worden geen plaatsen ge noemd. Het Volk meldt, dat Camilla Huvs- mans, de secretaris van liet lnsfcerna-- taonaól soc.-burcau, dóe van het Duit. sche bestuur in België vergunning had gekregen, elke maand een dag of tien in Den Haag (waarheen liet bureau :-s verplaatst) to vertoeven, daar sedert een paar maanden niet meer is gel weest. Blijkbaar is de vergunning in getrokken, doch waarom weet nie mand, ook Huysmans -zelf niet, zegt het Volk, en herinnert vooi ts dat de verplaatsing van het bureau is ge schied mede in opdracht van de Duit- soho en O.-H. partij en vakbeweging. Stadsnieuws LOUIS VREUGDE. Do Verceniging Koloniaal instituut, te Amsterdam heeft voor de benrntwoor dling van door dit instituut gestelde prijsvragen een medaille migeloofd, ontworpen door den heer Louis Vreug de, te Haarlem, ear waarvan de stem pels werden vervaardigd door de fir ma C. J. Begeer, te Utrecht. De medaille vei toont aan de vooi1- zijdo een symbolische voorstelling van de samenwerking tussclien de weten schap en practijk. Een krachtige man nelijke figuur, Europeaan, wijst den inlander, voorzien van zijn primitief landbouwwerktuig (den Soendanr, schen patjol) den weg. Daarachter straalt de opkomende zon haar licht uit en daailwvon staat geschreven de tweede regel van middeleeuwsche lied, welks eerste re gel de spreuk was van het Koloniaal Museum te Haarlem. Do keerzijde vertoont een krans von Indische cultuurproducten: thee, cacao kruidnagel, maïs, kina, cocos, rijst, koffie, ananas, notemuskaa!, pisang, peper, sirih, suïkerriot, waarbinnen de woorden: Koloniaal Inst'tuut en plaatsruimte voor liet graiceren een naam. RAAD VAN BEOEP. De griffier van den raad van beroeip (ongevallen verzekering) to Haarlem maakt bekend1, dat bij besluit van Go- deputeerde Staten van Noord-Holland zijn benoemd bij genoemeden raad: tot lid-werkgever G. H. L. Verwey, cacao fabrikant, en tot plaatsvervangend lid. werkgever J. C. Caderius van Veen, behanger en stoffeerder, beiden te Haarlem. (St.-Ct.) TENTOONSTELLING SCHILDER STUKKEN. Zij, die vaak onze Stads-bibliotheek bezoeken, zien boven in het trappor taal dikwijls een tentoonstelling van platen en kaarten, die hun belang stelling wekt. De tentoonslelling van verdient belangstelling. Het zijn bloemschilderingen van onze overle den stadgenoote Mej. Arentvna H. Arentsen. We noemen o.a. een bun del anjers, een dito van iris, gladio lussen, dahlia's, tulpen, hyocinthen. Verder ligt er een album van onzen bekenden bloemenhandelaar van Eeden. met chromolithographiën die naar schilderingen van wijlen Mej. Arentsen zijn gemaakt. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben bet voorrecht, /ragen op Terschillond gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie ran Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegevan en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van don inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Hoe kan ik kippeneieren 6 weken goed houden ANTWOORD: Met waterglas behan delen. Vraag uw drogist. VRAAG: Hoe is hot adres van de directie van do Rotterdamsche stoom- wegmaatschappij? Hoe is het adres van de Nederlandsohe ertoomtram- wogmaatschappij? ANTWOORD: Bedoelt u Rotterdam sche Tramweg-Mij? Deze is gevestigd Rosestraat 5o, Rotterdam, liet andere adres Is ons niet bekend. In onmimi. er van Pi ïderlo# stond, dat secretaris van do V. P. N. was de heer Kleeft Naar een nbonné ons meedeelt is dit foutief Dn V. P. N. is thans zonder secretaris, Inlichtin gen kan men echter verkrijgen bij den lieer G. Munk, Zandvoorisch- laar. 41. Heemstede. Uft de Omstreken Hiliegom. De gasoommissie deelt, bij het aan bieden der begrooting voor de gasfa briek, o.a. mede, dat de afschrlj- vings-percentages met d© helft zijn verminderd, waardoor de afschrij vingen in totaal iets hooger zijn, dan de verplichte aflossingen. Zij stelt voor, het salaris van den directeur met t 100.per jaar, van den eer sten bediend© met f 10 en van den tweeden mot f 5.per maand te ver- hoogen; tevens geeft de Comm. in overweging met ingang van 1 Sept. 1915 den gasprijs te verhoogen: van lichtgas, straatverlichting en munt- gns ©lk met éen cent, voor werkgas met 2 1/2 cent, met welk voorstel R. en W. instemmen. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken op een adres, van A. J. Wijnekers en 12 andere gemeente ambtenaren, om verhooging van sa laris 'of dUurtetoeslag. Het College meent, dat zoolang deze gemeente een hoofdbedrijf heeft, welks produc ten onder productieprijs moeten wor den verkocht, het onbillijk is, den gemeentenaren grootere lasten dan de strikt noodzakelijke, op te leggen, terwijl bovendien een groote catego rie van employé's in deze gemeente in tamelijk dezelfde omstandigheden leeft, zonder dat aan verhooging of duurtetoeslag kan worden gedacht. IJmnlden. Verplaatst i6 met 1 September de commies der Post. en Tel. 2e klasse J. Marees, van Amsterdam (tele graafkantoor) naar IJmuiden. Binnenland KAAS. Het Rijkscentraalbureau voor den Uitvoer van Kaas heeft vastgesteld, dat met ingang van 1 September 1915 do exporteurs van volvette Goudsche kaas, 30 procent van hun inkoop voor het binnenlandsch verbruik moeten beschikbaar stellen, terwijl dit voor de exporteurs van Edam mer kaas 40 plus np 15 procent van hun inkoop is bepaald. Door de kaasexporteura mag voor het vervolg kaas zonder consent al leen verkocht worden: lo. aan detaillisten; 2o. aan hij het Rijkscentraalbureau voor don Uit voer van Kaas ingeschreven biimen- landsehe grossiers; 3o. onder goed keuring van het Rijkscentraalbureau voor den Uitvoer van Kaas. aan me de-exporteurs, onder uitdrukkelijk beding, dat deze kaas uitsluitend voor binnenlandsche consumptie zal gebruikt worden. De exporteurs worden er op attent gemaakt, dat aangeschorste expor teurs, gedurende den tijd van schor sing geen kaas mag worden verkocht, noch voor h©n geëxporteerd. Voor het vervolg zal een geschor sten exporteur, voor de kaas door hem gedurende den tijd van schor sing gekocht, het recht van uitvoer worden onthouden. ROGGE OOGST. In een aan B. en W. der gemeen ten in hun provincie gerichte circu laire betreffende strafverordeningen op het voeren van vee met rogge of roggebrood, zeggen Ged. Staten van Znid-Holand o.a.: dat, met het oog op de totstandkoming van een algc- meene regeling betreffende het reser- eeren van een gedeelte van den nieuwen roggo-oogst voor mensche- Hjk voedsel, de Minister van Land- bouw, Nijverheid en Handel tliaus van oordeel Is, dat het aan het be leid der gemeentebesturen kan wor- len overgelaten of en wanneer oen in hunne gemeente reeds bestaande strafverordening op het voeren van ve© met rogge of roggebrood kan. worden getrokken, dan wel of zulk verordening, indien zij in hun gemeente nog ni^' is vastgesteld, on der de nieuwe regeling nog noodig is. Voor het laatste geval wordt even wel op d© vaststelling van een straf verordening door den Minister niet verder meer aangedrongen. GOEDKOOPE GROENTEN. Wosnsdagmiddag zijn op da groen- terweiling van de vereeniging Delft SCO kilo spinazie en 59.000 stuks an dijvie, in verschillende partijen te leveren, geveild voor rekening van den tuinder Flinterman te Delft. Deze veiling werd gehouden in aan sluiting met een advertentie, waarin werd aangekondigd, dat di© groenten verkocht zouden worden alleen aan gemeenten, welke niet gelegen- zijn in de centra der groententeelt en geen groote quantums kunnen ge bruiken, en wel voor den wederver koop tegen goedkoope prijzen aan de rnindergegoeden. Op de veiling is geen bod gedaan. De groentenveiling meent hierin het bewijs te zien, dat ©r geen ge brek aan groenten in ons land is. (N. R. Ct.) WAARSCHUWING. De Directeur van het Nationaal In formatiebureau tot bescherming van Vrouwen en Meisjes, gevestigd Wo- teringplantsoen 22, te Amsterdam, verzoekt ons de aandacht t© vestigen op het feit dat hem gebleken is, dat soms jonge meisjes naar tndië v trekken na gsochreven te hebben op advertenties, die niet altijd te ver trouwen zijn. Het loopt meestal uit op een betrek king als „dame voor de huishouding"' bij een administrateur of employé op een onderneming. Hoog salaris, prachtige voorultzicli- t©n en onbekendheid met de Indische toestanden zijn vaak oorzaak, dat de ouders of voogden en het meisje zelf geen bezwaar maken het eens tc gen. Het Nationaal Informatiebureau bovengenoemd verklaart zich gaarn© bereid de gewenschte inlichtingen te verstrekken. Zooals bekend is, stelt dit bureau, opgericht door de v< naamste vereenigingen tot bescher ming van mintterjarïgen en bestrij ding der onzedelijkheid in ons land en werkende met den steun der Re geering, zich kosteloos beschikbaar om inlichtingen te geven betreffende de betrouwbaarheid van betrekkingen ann vrouwen of meisjes in binnen- of buitenland aangeboden. ONGELUKKEN. To Anna Paulowna is hedennacht de in het Balgkanaal liggend© schuit van den schipper J. M. gezonken 100- govolg© waarvan de schipper vee- dronk. Hij laat eeoi vrouw en vin kindoren achier. De Koningin-Moeder heeft Woens dag een bezoek gebracht aan de Weesinrichling to Neerbosch en aan het R.-K. Sanatorium „Dekkers- wold" to Groesbeek. MA.RINE-MACHINISTENSCHOOL. De Marine-Machinistenschool te Dordrecht zal den 6den dezer plech tig worden geopend door vice-admi- raal G. P. van Hecking Colenbran- der. De gemeente Noord-Seharwbude en het nabijgelegen Oudkarspel vier den Woensdag feest ter gelegenheid der oöicieele opening van do toe voerlijn van het dorp naar het sta tion Noord-Scharwcrude. EEN VISCH-ETEND PAARD. Iemand te Oud kerk (Fr.) heeft een pony uit IJsland ontvangen, die vi8ch eet. Op de jongste keuring at het dier, tot groot© verwondering van de aanwezigen, twee schel vis- schen op. AL TE GOED Omtrent de avonturen van een al te goedig el oo vigen automobilist wordt uit Apeldoorn het volgende ann het ,,N. v. d. D." gemeld Gistermorgen vroeg werd aan den straatweg Amersfoort-Apeldoorn na bij Milligen een tweepersoons auto opgemerkt, waarin een slajiende heer. Teen deze wakker gemaakt werd kwam hij tot de ontdekking, beroofd te zijn van zijn portefeuille met inhoud en horloge met koltlng. Uit de mededeelingen von het slachtoffer bleek, dat hij per auto on reis van Den Haag naai- een plaats onder Apeldoorn, even voor bij Amersfoort Dinsdag in den laten namiddag, op verzoek een als heer gekleed persoon, omstreeks 30 jaar oud, in de auto had opgenomen. Na bij Milligen verzocht deze te mogen sturen, wat toegestaan werd. De vreemdeling, die voorgaf den weg te kennen, heeft de bosschen van lloog- Soereoi rondgereden. Tot zoolang weet do automobilist wat er ge beurd ie. Waarschijnlijk heeft de vreemde ling hem door middel van aangebo den versnaperingen bedwelmd, al thans van hetgeen er na dien ge beurd Is weet de automobilist zich niets meer t© herinneren. Hij kwam eerst gistermorgen bij en doed de ontdekking, dat hij beroofd on zijn auto onklaar gemaakt was. Per wagen begaf hij zich naar Apeldoorn, waar hij de politie van het gebeurde in kennis stelde. De auto. die zeer beschadigd was, is door een automobiel-handelaar van do plaats gehaald. Stoomvaartbericliten STOOMV. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het eloomscliip Prins dor Neder landen (uitreis) vertrok 1 September van Suez. Het stoomschip Prinses Juliana (uitreis) passeerde 1 September Kaap Finisterro. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Het stoomschip Triton vertrok 31 Augustus van New Orleans naar Barcelona. Het etoomsebip Oberon, van Ro sario naar Amsterdam, is 1 Septem ber llevezier gepasseerd. Het stoomschip Tellus arriveerde 1 September van Palermo te Lissa bon. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Hot stoomschip Bengalen arriveer- 1 September van Rotterdam te Batavia, Het stoomschip Sindoro arriveerde 31 Augustus van Rotterdam te Ba tavia. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Hot stoomschip Noordam arriveor- 1 September van Rotterdam te New-York. Het stoomschip Rotterdam arri veerde 2 Septomebr van New-York te Rotterdam. KON. H0LL. LLOYD. Het stoomschip Hollandih (thuis reis.) passeerde 31 Augustus Fernan do Noronho. Het stoomschip Maasland (thuis reis) vertrok 1 Sept. van Vigo. Het 6toomschip Zaanland (uitreis) li'trok 1 Sept. van Santos. Kassiers, Damstraat 23. (Telefoon 1240). Barioht, dat door haratusschankomstpartloallar kapitaal voor EIRSTB HYPOTHEEK vorkrljgbaar Is tegen een» rente van 5 a 6 BOUWCREDIETEN. Weder heb ik ontvangen een paar duizend van dia prima 2 ponds blikken voor siaohts 25 cent, 1 ponds blik 15 cent. Nu allen naar KI. Houtstraat 107. Telef. 2594 - Elestrlsche Meetinstrumenten - Schakel- en Demonstratiotoestollen Medische Apparaten VAN DEB BOON WENTHOLT 'Warmsesstraal 2 - Til. 387 (Na 6 nar 1002) Handelaren In Brandstoffen, Geregelde aanvoer van onze bekende tegen concurreerende prijzen. van f 8.voor f 4.25, zoolang de voorraad strekt. Nog een kleine partij van f 6. voor f 2.98. Zondegs tot 8 uur geopend. DAMES die ran nana DELICATESSE HOUDEN nemen een proof met do LEVERPASTEI uit da labriek der firma R. BAKHUIS EN ZONEN, OLST Oraral rarkrllgbaar F»ieuwe Gracht 11 - Haarlem Effecten, Wissels, Coupons, Assirantiën, Safe-Deposit Directe afgifte van triptieken aan leden van den Algemeenen Nederl. WielrIJdersbond Agentschap: AM9TERDAMSCHE HYPOTHEEKBANK

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6