NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. 33e Jaargang N"o. 98£0 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. zaterdag 4 sfptefber 191B a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 75 Cts.iedere regel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd A Haarlem van 1 —5 regels1elke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel, is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De Biï Abonnement aanzienlijk rabat. Zaterdagavond"f 1-50 j/J y Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 15 regels 40 Cts. per plaatsing, Franco per post door Nederland2.— e'ke regel meer 10 Cts. a contant. Geïllustreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem 0-3VI, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. n de omstreken en franco per post. 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Yennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) geebonncerden wordt gewaarborgd door ,,The Ocean" Rokin 151, Amsterdam. DIT NUMMER DESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 5 SEPTEMBER. Schouwburg Jansweg: „Weet je 't •I van Sche'.levis-Mic?8 uur. De Kroon: Bioscoop-voorstelling, 8 1/4 uur. Witte Bioscoop, Gebouw St. Bavo. Bioscoopvoorstelling. Cinema-Palace, Groote Markt: Bios coopvoorstelling. Biosc. Tlieat. Barteljorisst ra al- Bioscoopvoorstelling. Zand voort. Olympia-Palace: „De toffe jongens van het 7de, 8 uur. MAANDAG 6 SEPTEMBER. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. Cinema-Palace: Bioscoopvoorstel ling. Bioscope-Theatre, Barteljorisetrnat Bioscoopvoorstelling. Witte Bioseoon. Gebouw St. Bavo: Bioscoop v ooFstéllï ng. Schouwburg Jansweg: „Weet jc "t il van Schellevis-Mie?" Bloemendaal: Rusthoek: Avondcon cert, 8 uur. OM ONS HEEN |No. 2054 Ov»r H earenmsdes. Wij mannen houden ons soms wel, alsof er alleen maar een damesmode bestaat, niet een voor heeren. Dat is, om een beetje uit do school te klap pen, om des te beter op „die malle" damesmode te kunnen afgeven. Maar voor de heeren bestaat evengoed wij ziging van vorm en kleur, zooals uit een nauwkeurige vergelijking van modellen in etalages duidelijk blijken kan-. En evengoed als wij lachen om de dames, die uren aan haar toilet besteden, kunnen wo ons vermaken met de pij-nlijke zorg, waarmee de „best gekleede" hoeren er voor wa ken, dat hun kloeding beantwoordt aan de allernieuwste cischen. 'I Is waar, onze mode beweegt zich binnen enger grenzen. Wat nauwer, wat wijder, wat langer of korter, een knoop meer of minder, het eene jaar blauw de modekleur, dan weer grijs (het laatst had die afschuwelijke kleur, bruin, de overhand) verder gaat het gewoonlijk niet. Een enke len keer breekt er wel eens een revo lutie uitzoo is bijvoorbeeld in de laatste jaren de gekleede jas m den ban gedaan. De redingote, het kleedingstuk, waarmee jarenlang al les wat op nauwkeurigheid van klee ding prijs stelde, zich versierde wan neer er voor de rok geen aanleiding bestond, dat waarlijk deftige, strenge kleedingstuk ia van zijn plaats ge drongen door liet luchthartige zwarte jasje met weggesneden panden en door de smoking, die feitelijk buisje is. Ik zal niet zeggen, dat de gekleede jas plezierig was integen deel, ze was zwaar en warm. Maar jarenlang heeft ze voor deftig gegol den en ik hen er volstrekt niet zeker van, dat ze niet vandaag of morgen triomfantelijk haar scepter weder opvat en het zwarte jasje verjaagt. Bezitters van gekleede jassen moeten dus maar niet wanhopen en ze heele- maal niet van de hand doen. Wie weel, hoe spoedig ze daarmee op nieuw in do mode zijn! Waarom, zoo vragen nuchtere lie den, moet toch telkens de vorm van onze inanncnkleeding veranderd worden? Waartoe vandaag het vest laag, morgen hoog, de pantalon nauw o 1 wijd? Waartoe die verandering van modekleur? Omdat er teekenaars zijn, die de modellen ontwerpen en daarmee natuurlijk weuschen voort te gaan, omdat het in 'i belang van de kleermakers is, afwisseling aan te bieden daar de menschen anders eindeloos met hun kleeren zouden looipen en er geen belangstelling meer voor hebben en ten slotte, om dat wij publiek verandering wen- schen. In hoogste instantie zijn wij mannen het dus zelf, die de mode in-j standhouden, zoolang wij nog oog hebben voor kleur en lijn en niet zijn! gekomen tol de nuchterheid van den Nederlandschen zakenman-millionair, die zijn kleermaker altijd twee pak ken bestelde, gel ij k aan de vo rige. Maar de tijdsomstandigheden heb ben geen gunstigen invloed op een rij'k gevarieerde mode. In de model len van de heercnklceding is weinig nieuws, op de modeplaten en buiteri- landsohe clichés vinden we grooten- deels oude bekenden de split van de colbert is er weer uit en dat nutt:go kleedingstuk mag weer recht gesne den worden, wat de Mode in den laat- öten tijd, op poene van de openbare minachting,, streng verbood Een vrij dikke blauwe stof moet voor dezen winter mode zijn. Met de levering gaat het vrij goed, in 't al gemeen worden de bestellingen door ihet buitenland uitgevoerd, maai stoffen en fournituren zijn veel duur der. Dat de zoogenaamde wolsnip pers twee- driemaal zooveel waard zijn als in normale tijden is een zeer duidelijko maatstaf. Al zullen de kleermakers de prijzen niet verhoo- gen, omdat dat natuurlijk den omzet benadeelt, er is wel kans eb ook wel reden, dat wie denzelfden prijs steedt als anders, een mindere quali- teït voor lief nemen moet. Ik heb al eens in deze rubriek een artikel gewijd aan dateen. Ziedaar wat aan ieder, die naar den aard ge kleed wil gaan, de meeste zorg ople vert. De stof, de vorm, de kleur, de kleur vooral, zijn zaken van zoor ern stige overweging, want een das, die niet past bij 't costuum, is een belee- diiging voor 't oog en een schande voor den drager! Voor den winkelier is 't een lastig artikel, omdat hij ze koopen moet op kleine staaltjes en dus nogal eens te leurgesteld is waarneer de zending aankomt. Mislukte dassen, met te bonte kleuren bijvoorbeeld, gaan niet van do hand, ook niet beneden in- kioopeprij's. Alleen wanneer er één gelijk in de etalage wordt gelegd, met een in kleur passende omgeving, vindt zo nog wei eens een koopcr. Wat zoo overblijft, gevoegd bij wat verkleurt, is in een jaar geen onbe langrijk bedrag. In dassen komen (heerlijke tijding voor belanghebbenden) voortdurend nouveautés aan. De meeste dassen kwamen uit Duitschland, de betere soorten uit Frankrijk. Maar 't koo pen van heerenarlikclen is moeilijk geworden, omdat vele buitenlandsche firma's de clientèle niet meer berei zen, zoodat van agenten moet wor den gekocht. En de keus in regen jassen uit het buitenland is kleiner geworden verschillende kleuren zijn niet meer te krijgen. Jaegergoed is belangrijk duurder. En boorden ia riets nieuws, de bestaande model len worden van voorraad geleverd. Wollen handschoenen zijn heel moeilijk te krijgen. En in heel Ne derland wordt, naar mij verzekerd is, geen enkele glacé-handschoen gefa briceerd, wel in Denemarken en van daar heeft mijn zegsman ze dap ook laten komen, maar over de afwerking is hij niet bijzonder tevreden. Duurder is ook geworden een spe ciaal Oostenrijksch artikel, namelijk manchetknoopen. frontknoopjea en alles op dat gebied. In 't algemeen kan dua gezegd wor den, dat wie zich in den aanstaanden winter kleeden wil daarvoor, zij het ook in enkele artikelen wat duurder, goede gelegenheid vinden zal. Een kleine opmerking tot slot. Hoe etaa'. het met de N'cderlandsche Nij verheid in deze bedrijven? Niet best. Het is voornamelijk buitenlandsche waar, die hier verkocht wordt, gedeel telijk omdat groote winkeliers den alleenverkoop voor hun gemeente een fabrikant verlangen en ook, omdat de klant nog altijd zijn won derlijken tegenzin in het Noderland- schc artikel niet opgeeft. Welnu, hem wil ik een kleine douche toedienen. In Nederland worden regenjassen gemaakt, zij hel dan ook uit buiten landsche stoffen. Menigeen zou zoon jas niet willen hebben, omdat die in ons land ge maakt is: „hoe kun je droog blijven in eei Ilollandsche regenjas, zag?" Daarom wordt er een Engelsch cti- k^t in geplakt en de klant is tcvre- den. Üf hij dat etiketje duur moet betaler ig mij er niet bij gezegd, maar ik heb zoo'n flauw vermoeden van wol. J. C. P. stadsnieuws VERGOEDING WEGENS KOST WINNERSCHAP. Bezwaarschriften. De Burgemeester der gemeente Haarlem brengt ter algemeen© kern nis, dat bij Koninklijk besluit van 17 Augustus 1915, No. 84, en bij beschik king vaoi den Minister van Oorlog van 24 Augustus 1915, afdeeling Dienstplicht, no. 468 L., onder an dere het navolgende is bepaald 1. Voor elke provincie wordt inet ingang van 1 September 1915 voor den verderen duur van den mobilt- satietoeetand, of voor zooveel langer als door de Koningin wondt noodig geacht, een commissie ingesteld, ten eitnde de Ministers van Oorlog en van Murine te dienen van voorlich ting in zake bezwaarschriften van door do Burgemeesters genomen be slissingen nopens aanvragen om ver goeding wegens kostwinnerschap van dienstplichtigen van militie, landweer en landstorm. (Art. 1 van het Besluit). 2. De commissie bestaat uit drie leden en is gevestigd in dehoofd plaats der provincie. (Art. 2 van het Besluit). 3. De bezwaarschriften worden ge richt aan den Minister van Oorlog, zoo do dienstplichtige, wien het geldt, behoort tot de militie te land, de landweer of den landstorm aan den Minister van Marine, zoo de dienstplichtige, wien het geldt, behoort tot de zeemilitie^ (Paragraaf 1 van de Beschikking). 4. Het- bezwaarschrift wordt inge diend doo-r tusschenkomst van de Commissie van voorlichting voor de provincie, waarin gelegen is de ge meente, welker Burgemeester de be slissing heeft genomen. (Paragraaf 2 der Beschikking). Bezwaarschriften, rechtstreeks bij den Minister ingediend, worden door den Minister veer zooveel noodig aan de commissie van voorlichting gezonden. (Paragraaf 3 der Beschik king). 5. Do commissie stelt een nauw keurig onderzoek in nopens hetgeen in het bezwaarschrift wordt aange voerd, voor zoover het aangevoerde voor onderzoek in aanmerking kan korncn. ^Paragraaf 4 der Beschik- kïng). 6. De commissie kan een persoon lijk onderzoek doen instellen in de woon- of verblijfplaats vain het gezin of den persoon, bij de aanvraag om vergoeding betrokken, zoo die woon- of verblijfplaats binnenslands is ge legen. (Paragraaf 5 der Beschik king). 7. De commissie brengt aan den betrokken Minister omtrent haar be vindingen naar aanleiding van het bezwaarschrift een rapport uit. In dat rapport vermeldt de commissie tevens haar oordeel. {Paragraaf 7 der Beschikking). In verband met hot vorenstaande wordt onder de aandacht gebracht n. dat bovenaan-op het bezwaar schrift moet worden gezet„Aan Zijne Excellentie den Minister van Oorlog", zoo de dienstplichtige be hoort tot de militie te land. de land weer of den landstorm, óf „Aan Zijne Excellentie den Minister van Marine", zoo de dienstplichtige be hoort tot de zeemilitie b. dat. echter op den briefomslag, waarin het bezwaarschrift wordt ge sloten. moet worden vermeld: „Aan de Commissie van voorlichting in zake vergoeding wegens kostwinner schap te Haarlem". De bezwaarschriften kunnen op on gezegeld papier worden geschreven. Bij verzending per post moet de briefomslag van de noodige postze gels worden voorzien, tenzij de ver zending geschiedt door een dienst plichtige in werkelijken dienst. Haarlem, 3 September 1915. De Burgemeester voornoemd. W. SAND BERG. R ij wiel diefstal, Mej. B. liet Vrijdagmiddag om half 5 haar fiets in de Groote Hout straat voor een winkel staan Toen zij cenige oogenblikken daarna terug- kwam was het rijwiel verdwenen. Do politic was zoo fortuinlijk spoedig 't gestolen rijwiel in beslag te nemen. Het was al bij een. rijwielhandelaar verkocht. DE WETHOUDERSBENOEMING. Wij lezen in „de Volksstem", het orgaan der S. D. A. P. Nu de rechlsche groepen zestien raadsleden tellen, achten wij van on zen kant het billijk, dat ze een plaats i:i het Dagelijksch Bestuur der ge meente 'hebben. Er. niet alleen billijk het is de eenig mogelijke ojalossing. Ecu wethouder, die beslist demo cratisch ie en behoort tot de vrijzin nige groepen, heeft noch in het col lego van B. en W., noch in den Raad, voldoenden Meun om iets te doen. Hij zou genoodzaakt zijn, in zijn oog zeer belangrijke zaken in den steek te la ten, of geheel zelfstandig, los van het overige gedeelte van het Dagelijksch Eesluur, voorstellen te doen. Dat is op den duur geen positie. Dp kiezers hebben in den Raad zes tien Christelijke leden gebracht. Het collego van B. en W., zooals het tot nog toe is samengesteld, klopt niet met de uitspraak der kiezers en even min met de samenstelling van den Raad. Wij achten hel daarom de eonig juiste oplossing, dat rechts den open gevallen wethoudeilszetel zal bezet ten. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID HAARLEM. In do Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zullen Zondag a s. eeuige werken tentoongesteld zijn, betrekking hebbende op de Tex tielkunst uit verschillende landen en op de verschillende versieringstech nieken. die bij de stolfen worden toe gepast. Zondag is de toegang kosteloos. ONEERLIJKE DIENSTBODE. De heer B., wonende Kruisweg, ver miste een gouden dameshalsketting uit een buffetlade. De 17-jarige dienst bode werd in verhoor genomen. Zij bekende het .-ie ra ad te hebben weg genomen. Te haren huize werd het in beslag genomen. Kerk concert. Binnenkort -zal een kerkconceTt plaats vinden in de Groote Kerk, ie geven door mevr. A. Noordewier Reddingius, imevr. P. de Haan— Manifavges en den lieer Anten B. H. Verheij, organist. Muziek in den. Hout. Muziekuitvoering in den Hout door het Ilaarlemsch Muziekkorps, direc teur de heer Ch. P. W. Kriens, op Zondag 5 September. Programma 1. Garde Grenadiers Marsch, Eilem- berg. 2. Ouverture Tutti in Mascliéra, Perdrolü. 3. Freiheitswalzer a. d. operette Genpral-Consul, Reinhardt, 4. Danza delle Ore Ballet de l'ojjé- ra Gioconds, Ponchielli. 5. Ouverture Indra, Flotow. G. Morgenbllitter, Walzer, Strauss. 7. Potpourri n. d. operette Die Lus tige Wit two, Léhar. (Zli vervolg Stadsnieuw» op pag. 2) Uit de Omstreken Bloerwendae'. Het bestuur der v.oningbouwver- eeniging ..Bloemendaal" zond naar het „Bloemendaalseh Weekblad" meldt, aan den gemeenteraad het volgend adres: Geven met verschuldigden eerbied te kennen, de ondergeteekenden, G. Kalkman, J. G. van Kessel, J. W. T.asslng. A. J. Prinsenberg, F. van Twisk en Chr. F. Viss»?: dat zij met belangstelling hebben kennis eenomen van de bij uw colle ge ingediendp mot'e van tiw medelid, den heer J Th. Bornwater; waar zij hebben opgericht eene vereeriiging genaamd Woningbouw- vereeniging „Bloemendaal". met het cenig doel „in het belang van de verbetering der volkshuisvesting werkzaam te zijn", daar behoeft het. gc-en betoog, dat zij I'.E A. dringend verzoeken In deze aangelegenheid en in verband met din motie, eene prin- cipiéele be.slissng te nemen, zoo mo gelijk in dien zin. dat de Raad be sluit zoo spoedig en zoo krachtig mo gelijk mede te werken tot het stich ten of doen stichten van een zoodanig aantal woningen, naar de eischen der hygiëne gebouwd, als noodig zal blijken voor de behoefte der gereeeld in onze gemeer.tr werkzame arbeiders daarmede gelijk srestelden. VEREENIG1NG BLOEMENDAAL's BLOEI. Deze vereerriging hield Vrijdagavond in Hotel Welgelegen te Bloemendaal eene vergadering, waaraan 26 leden deelnamen, onder voorzitterschap van Dr. Bitter. Na voorlezing en goedkeuring der uitvoerige, nauwkeurige notulen van de vergadering van 9 April, verwel komde de voorzitter zijn voorganger, dera heer Jacomctti in deze vergade ring, en sprak dit eerelid met eenige hartelijke, welgemeende woorden toe, waarmede de vergadering zich door applaus vereenigde. Aan de orde stel de de voorzitter thans de vraag, het plaatsen van een monumentale barak aan 't begin van de Korte Kleverlaan, een en ander naar hei ii^ Houtwerk uitgevoerd model geplaatst op den vluchtheuvel, tegenover den koepel van «Jen heer Stoop. Over de p'aats en het modeil voerden achtereenvolgens het woord de heeren Van Ingen, Me- rens, Bakker, van Asdonk, de Sturler, Jacometti, v. Ingenhousz, Lob en Lio. ni en anderen, de heer Blankevoort deelde schriftelijk zijn oordeel mede over den vorm der bank, dien hij lier ver ronder zag. liet plaatsen van de bank op dat punt vond geen onverdeeldeu bijval, men vreesde dat het een sta-in-den- veg zou zijn, anderen daarentegen achtten die plaats juist bijzonder ge schikt. Het resultaat der discussie was, dat met 19 tegen 7 stemmen besloten werd, het ontwerp der heeren Mulder en v. Asdonk te volzen, terwijl het bestuur toezegging deed, dat natuurlijk reke ning zou gehouden wordc-n melde ver schillende bemerkingen, die in de ver gadering ten beste waren gegeven. De voorzitter deelde nog mede, dat de bank ongeveer f 1200 za] kosten. Bij' de rondvraag werd nog gewezen op den onvoldoenden toestand, waar in de baroscoop bij het jiostknntoor zich bevindt. Het bestuur zal overwegen, op wel ke wijze daarin kan worden voorzien. Binnenland VRIJWILLIG MILITAIR AUTOMO BIELCORPS. Bij kon. besluit van 2 dezer zijn benoemd bij het vrijwillig militair automobielkorps: a. tot kapitein, de eerste-luitenant P. W. M. Hoegen van Iloogelande; b. tot eerste-luitenant, de tweede- luitenant jhr. J. A. G. Sandberg, beiden van het korps. HINDOEïSME-TENTOONSTEL- LING. (Zie ook Tweede Blad). De opening der tentoonstelling ge schiedde door oud-minister J. T. Cromer, voorzitter van den Raad van Beheer van lvet Koloniaal-Instituut en werd bijgewoond door een groot aantal autoriteiten en dames. o.a. de minister van Koloniën en mevr. Pleyte, te commissaris der Koningin jhr. mr. dr. A. Röell en de burge meester van Amsterdam. Danma maakten de aanwezigen een rondgang. NAT. BOND VOOR VREEMDELIN GENVERKEER. De afgevaardigden van dop Nalio- nalen Bond voor Vreomdolirieenver- keer in Nederland, die Zaterdag in algemeene vergadering te Arnhem bijeenkomen, werden aan den voor- 'ond van het congres officieel ten geme^ntehulze ontvangen. Mede waren bij die ontvangst ver tegenwoordigd de Ned. Hotelhouders- bond, het Centraalbureau voor Vreemdelingenverkeer, de Ned. Reis- vereenicing en du Hotel- en Terrein- Maatschappij Zandvoort In de raadzaal heette de burge meester mr. A. J. A. A. baron van Heemstra allen welkom. Met ons, zeide spreker, herdenkt gij uwen voorzitter, ons raadslid Daam Fockerna, die ontijdig ons is ontvallen. Als vertegenwoordiger van de Arnhenvirhe belangen heeft hij zijn beste krachten aangewend in het belang van het vreemdelingen verkeer. Handelend in den geest van allen brengt spr. een woord van hul de aan zijn nagedachtenis. Spr. behoeft niet aan te toor.en, hoe handel en industrie door het vreemdelingenverkeer wonten ge- ba :f en hoe het voor den indivdnee- len mensch nuttig en noodig is. Arn hem heeft op het gebied van vreem delingenverkeer reeds veel gedaan. Moge het den Bond gegeven wor den een sterk wapen te ziin cm Ne derland te binden aan het buitenland zegen van het eigen vaderland. Spr. stelt ten slotte een heildronk in op den Nationalen Bond van Vreemdelingenverkeer. De vice-voorzitter, de heer G. Mul ler, uit Amsterdam, daarop het woord nemend, verklaarde, dat alge meen werd toegejuicht, dat de bonds- vergadering to Arnhem zou plaats hebben. De intensieve cultuur van reisbe- vordering, vervolgde do heer Mul ler, ontwikkelde zich sterk in Am- hem, dat te beschouwen is als de bakermat van het vreemdelingenver keer. Namens het bondsbestuur en de le. den brengt spr. dank aan het ge meentebestuur. en lest de gevoelens van den Bor.d neer In een handdruk' aan den burgemeester, om ten slotte een „lang leve de burgemeester" door alle aanwezigen overgenomen, in te stellen. Vervolgens had in Musis Sacrum de ontvangst plaats door de plaatse lijk© vereeniging V. V. V. ONTVLUCHTE KRIJGSGEVAN GENEN. Uit Schaesberg wordt aan de L. K." gemeld, dat bij de mijn Oranjo- Nossau II Donderdag drie uit Duitsch land gevluchte Russen zijn aangeko men. Zij waren '6 nachts over de in dezen regentijd vrij sterk «troomende river de Worm (grensscheiding) ge- zwommen en zagen er beklagen «waar dig uit. Voor zoover men uit hun Russisch kon opmaken, waren ze met vijf personen gevlucht, maar waren er twee van hun metgezellen dood geschoten. CA MILLE HU IJ.SM A NS. De Belgische volksvertegenwoordi ger Carnille Hu ijsman?, secretaris van het Internationaal Socialistisch Bureau, vertoefde Vrijdag wederom te 'e-Gravenhage, tot afdoening van zaken betreffende gemelde instelling. MINISTER BOSBOOM. De minister van oorlog, generaal- majoor Bosboom, zal hedenavond voor een tiental-dagen met verlof gaan. DE STEENKOLEXVOOR ZIENÏ N G. „Fairplay" verneemt, dat prof. De Vooys Dinsdag j 1. naar Nederland is teruggekeerd, nadat hij bevredigende overeenkomsten met de Engelse he' au toriteiten inzake de voortzxitting van den uitvoer van steenkool naar Ne derland had getroffen. Tegelijkertijd Is er een overeenkomst tot stand ge komen. waardoor het beslag leggen op de in Nederland komende <-te"n- kool kan worden vermeden. Verder verneemt het blad nog. dat in de toe komst vergunning voor den uitvoer var steenkool nRar Nederland zonder veel moeite zal worden verstrekt. SOIIA P E N VLF ES CH. Bij Koninklijk besluit van 2 Sep- teinbei is de uitvoer ven schapcn- vleesch verboden. UITVOER VAN BOTER. Het rijks centraalbureau voor dm pit.oer van bote- maakt bekend, dat voor dc week van 5 tot en met 12 Sep tember voor 60 der boterproductio eertfeaat van uivoer wordt verleend, terwijl 40 voor het. binnenland be schikbaar- moet worden gesteld of worden afgeleverd. BESCHIKBAARSTELLING VAN VARKENS. Het hoofdbestuur van den Neder- lonrtsehen Slagershond, dat zich voor zijne afdeolingen tegenin-t den Mi- niete- van Landbouw. Nijverheid «-n Handel verbonden had voor de rich, tige nakoming van de aan de slager* opgelegde verplichtingen t. o. van de slachting, betaling en verkoop van de door lusechenkomst van het. Rijks Centraal Bureau tot regeling van don afzet van varkens en varkers- vleescb Introkken varkens, heeft ai n den directeur van geroomd burc: medegedeeld, dat bij voortduring ge bleken is hoe buitengewoon moeit k de controle voor het bondsbestuur C|» d« handelingen harer afdeelingen en leden was, ten gevolge van het niet ter plaatse aanwezig kunnen zijn, In verband met de nieuwe voor schriften. die o. m. de controle van de bijgekochte varkens noodig ma ken, was het hoofdbestuur van oor deel goor nieuw contract met hel Rijksbureau te moeten aangaan. Tot nog toe werden voor 37 ge- moeriten de varkens geleverd onder waarborgen gesteld door den Neder- landschen Slagershond, terwijl in d« 260 overige gemeenten, waar leverin gen van varkens of spek geschieden, do noodige waarborgen gegeven wor. den door tusschenkomst van dc bur gemeesters. ROTTERDAMSCHE LEENING. Rotterdam gaat een 4 1*2 pCt. lee ning van ƒ5.000.000 sluiten

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 1