*aak hel volgende aan do „Times" Do „Times" verneemt uit New- York, dat de Oostonrijksch-Hongaar- Eche gezant te Washington, dr. Duin- ba, zich te Lenox in Massnchussetts heeft laten interviewen door eert persman, die hom exemplaren van de New-York World" voorlegde waarin documenten waren afgedrukt van ren zeer compromittant karak ter. Onder deze st likken was ook een brief van Dumba aan den Oosten rijksch-Hongaarechen minister van buitenlandsche zaken, Burian, waar in zekere maatregelen werden voor gesteld om de vervaardiging te be lemmeren van munitie, die in de Vereenigde Staten werd gemaakt voor de bondgenooten. Uit die pa pieren zou dan blijken, dat de ge zant, Duma, te znmen met den Duit- schen militairen attaché te Washing ton. betrokken was hij een uitge- breid complot, om desorganisatie te weeg te brengen in Amerikaansche fabrieken, die onder verdenking stonden van hot maken van ammu nitie. Dr, Duimba schijnt dit aan de in terviewers te hebben toegegeven Zelfs zou hij hebben verklaard, het recht te hdbben om Oostenrijk-Hom garen met de gestrengheid der Oos- tenrijksch-Hongaarsche wet te drei gen, indien zij in Amerikaansche fa brieken van oorlogstuig hieven wer ken. De Duitsche gezant te Washington, Bernstorff, is door de onvoorzichtig heid van zijn Oosten rijkschem colle ga in groote moeilijkheden gebracht, want dit geval ontzenuwt zijn ont kenningen en heeft tot een hardnek kige perscampagne geleid, die het ontslag van de schuldige diplomaten beoogt. „Ik begrijp niet" verklaarde Dumba „hoe Archibald zoo on voorzichtig heeft kunnen zijn, deze bescheiden in handen van de Engel schen te laten vallen." Het eerste der compromittante stukken is een afschrift van de 3000 woorden tellende uitlegging, door Benrstorff gegeven aan den Ameri kaanse hen secretaris van Staat, en waarin de recente onthullingen van (ie „World" werden opzij geschoven als „geïnspireerde en romantische vertelsels, omtrent gisting onder ar beiders". De gezant achtte het „een welkome gelegenheid", om aan deze verdichtsels een eind te maken. Door de ironie van hel toeval lag bij deze verklaring van Bernstorff de brief van Dumba aan minister Burian, waarin deze uitlegde, op welke wijze de munitiefabrieken in lieel de Ver- eenigde Staten in het belang van de zaak der centralen konden worden belommerd. Dunxba schreef dien brief op den 20bten Augustus, d. i. twee dagen nadat Bernstorff zijn te genspraak aan Lansing 'schreef. Na te hebben meegedeeld, dat Ar chibald „een zeldzame gelegenheid" gaf aan hem (Dumba), om zekere voorstellen omtrent stakingen in dj Vereenigdo. Staten te doen, ging Dumba voort Wij kunnen maanden lang de ver vaardiging vtun munitie te Bethle hem en in het Midden-Westen des- organiseeron en tegenhouden, het geen volgens de meaning van den Duitschen militairen attaché van groot gewicht is, en de daarvoor te getroosten uitgaven tan volle waard Bij dezen brief van Dumba was een getypte memorandum ingesloten, ge eteld door den redacteur van een Hongaarsch Blad te Now-York, waarin uitvoerige inlichtingen wer den verstrekt over de manier waarop verschillende fabrieken buiten be dt ijf zouden kunnen worden gesteld- Volgens die plannen zouden talrijke Oostenrijkers en Hongaren moeten worden te werk gestold in de muni tie- en staalfabrieken, om de produc tie te belemmeren. Paper, de Duitsche attaché, is on der de stukken vertegenwoordigd met onthullingen over propaganda voor de Duitsche zaak, gepubliceerd in de Amerikaansche bladen. Paper heeft over deze onthullin gen het volgende geschreven Onze goede vriend Albert is van een dikke portefeuille beroofd in de Elevated Railroad. Natuurlijk hebben lui van de Engelsche geheime politie dat ge daan. Ongelukkig zijn er onder die papieren enkele zeer belangrijke zaken uit mijn rapport, o. a. over den aankoop van vloeibaar chloor, de correspond emtio met Bridgeport Projectile Cy., zoowel als documen ten betreffende den napkoop van phenol, waarvan ontplofbare stoffen kunnen worden gemaakt. Verder stukken over den aankoop van Wright's vliegtuigpatenten. Dumba, die thans op weg is naar .Washington, met het doel zijn „ver klaring' te geven, heeft als „volko men behoorlijk" de middelen verde digd, die hij had toegepast om „rassen", die in de munitiefabrieken werkzaam zijn gesteld, het feil onder de oogen te brengen, dat zij schuldig staan aan een zware misdaad tegen hun vaderland, welk misdrijf mot dwangarbeid kan worden gestraft, mochten ooit naar hun vaderland terugkeeren. Hij verklaarde nog, dat duizenden werklui uit Bohemen. Moravië, de Krain, Gtjicie, Kroatië en Slavonic •u de groove staatsfabrieken van Pennsylvania in oen toestand van niets meer of minder dan slavernij worden gehouden Als gevolg daarv an hébben voor noemde „verscheiden nieuwsbladen" In de onderscheiden talen en dialec ten van genoemde volksgroepen ge tracht den arbeiders „den mlsdadi- gen aard" van hun werkzaamheid onder het oog te brengen en hun verzekerd, dat men zou zorgen voor onder werk. als zij ontslag nemen. liet was om do daartoe noodige gelden te verkrijgen, dot hij, door tusschenkomst van een arbeids bureau, aan baron Burian had ge schreven. Het nieuws van de ondierschep ping van Dumba's brieven heeft op het publiek nog meer indruk ge maakt dan het gebeurde met de „Hesperian". Uit Italië. BOMMEN OP VENETIë GEWORPEN. Reuter seint uit Rome Twee Oosten rij ksche hydroplanes wierpen Maandag bommen in de la gune van Venetië. Er werd geen schade aangericht. Een hydroplane ie neergeschoten door de artillerie de beide officie ren. die er in zalen, werden krijgs gevangen gemaakt. Uit de Omstreken Sohoten. RAADSVERGADERING. (Dinsdag 7 September 1915). De publieke tribune was Dinsdag avond nog dichter bezet dan anders. Tenminste indien dit mogelijk is. Deze'belangstelling gold den nieu wen Raad. Van de 13 leden zijn de hoeren Verton en Verkooy herkozen. Als nieuwe leden zijn gekozen de hoeren Maagendans en Pruschetn. Deze vier hoeren werden nu geïnstal leerd. Zij verkozen allen de beloften af te leggen, wat ook geschiedde. De nieuw-bonoemden werden door den Voorzitter gelukgewenscht, waarna zij zitting namen. Uitgebracht werden 12 stemmen. (De heer Van Steen was afwezig), waarvan één blanco. De aftredende wethouder Verton (S. D.) werd her kozen met 6 van de 11 geldig© stem men. De heer Pruschen (V. D.) ver kreeg 3 stemmen en de heer Ver kooy (S. D.) 2 stemmen. Do heer Verton werd door den VOORZITTER en Wethouder POTH gelukgewenscht met zijn benoeming. De eeer VERTON' dankte en sprak de hoop uit, ook in de toekomst even aangenaam met de andere leden van B. en W. ie zullen samenwerken. Bij de ingekomen stukken werd be sloten aan den Politiebond, die ver zocht om een tegemoetkoming aan het politiepersoneel te verloeren in verhand met de buitengewone tijds omstandigheden, mee to dealen, dat bil het opmaken van de begroeting voor 1916 rekening met dit verzoek is gehouden. De reeds door ons meegedeelde no ta van den heer Hooy inzake de af lossing van de leening van 18.000, werd door den VOORZITTER aan den Raad meegedeeld. Over deze no ta kon geen beraadslaging plaats hebben, omdat reeds over dit amen dement gestemd is en toen de stem men (6—6) staakten. Ingekomen is een motie-Hooy, aan B. en W. verzoekende een voorstel te doen om ook een scheidsgerecht voor ambtenaren in te stellen. In stemming gebracht werd thans het aaïjendement-Hooy, om het mini mum der aflossingen der leem ingen te verlagen, en aangenomen met 7 tegen. 5 stemmen. Aangenomen word met dezelfde stemmenverhouding ©on amemd©- inent-Sohuurman, overgenomen door den heer Hooy, om in liet ontwerp- reglement, genoemd in art. 55 van het Werkliedenreglement, te bepalen dat de kindertoeslag von f 1.— per week aan weduwen van gemeente werklieden zal verleend worden tot de kinderen 18 jaar zijn. (Voorgesteld was door B. en W. 15 jaar te stel len). Het geheel© reglement wordt thans aangenomen. Besloten werd het aantal plaats- werkers van het Gasbedrijf van één op twee t© brengen en als plaats- werker te benoemen den eersten sto ker P. Vennik, die wegens gezond heideredenen niet langer zijn functie kon waarnemen. In zijn plaajs werd benoemd de 2de stoker G. C. ten Bosch. Niet ontvankelijk werd verklaard een verzoekschrift van den heer J. A. P. Meeuwenoord, om vergunning voor den bouw van een schuur, om dat dit niet behoort tot de bevoegd heid van den Raad. Een verzoekschrift van de N. V. Gasgloeilichtrnoatschappij „Concor dia", om over te gaan tot vaststel ling van don prijs van het gas voor industrieels doeleinden, werd op ad vies der Gascommissie aangehouden t'ot de normale tijden zullen zijn aangebroken. Aan den heer A. 1-Ieyn te Zaandam werd vergunning verleend om bij de verbouwing van perceel Cronjéstraat No. 14 een (bijbouw te maken van 6 M. inplaats van 31/2 M., zooals eerst is vastgesteld. Aan d© heeren E. de Graaff en J. F. van Haiem werd op hun verzoek eei'vol ontslag verleend als 'bestuurs leden van het Gemeentewerk loozen- fonds. Ter vervulling van de ontstane va catures waren de volgende voor drachten opgemaakt u. 1. H. C. de Zeeuw en 2. W. C. Wijkhuizen b. L J. K. Weylamd en 2. J. H. Niemüller. D© heeren H. C. d© Zeeuw en J. K. Weyland worden benoemd. Op verzoek van den Minister van Financiën werd inzake het Werklo zenfonds besloten, de categorieën der toe te laten vereenigingen uit te breiden, door te bepalen, dat ook wcrkloosheidkassen, die na 1 Augus tus 1914 m werking zijn gesteld, tol de noodregeling kunnen worden toe gelaten. In behandeling kwam thans de vaststelling van het Scheidsgerecht. De heer HOOY verdedig-Je oen amendement, om het Scheidsgerecht zóó m t© richten, dat dit aan t© ge ven zal hebben de grenzen, waar- tusscben de beslissing omtrent een op te leggen straf van en W. zal moeten vallen. Hot ontiw©rp spreekt er van,, dal het Scheidsgerecht een „eind oordeel" zal geven. De VOORZITTER zegt, dat met dit „eindoordeel" met al.lajd de straf zelf wordt bedoeld. De Raad heeft b.v aan zich gehouden het ontslaan van gomeente-peraoneol. Wordt het ont slag als straf verleend, dan zal het Scheidsgerecht deze straf niet kun nen opleggen. Dat is aan den Raad. Daarom kan liet Scheidsgerecht ook aan den Raad niet beletten om ont slag te geven. In deze gevallen zou do Raad ondergeschikt wordeij aan het Scheidsgerecht. In andere ge- vullen zou het Scheidsgerecht wel straf kunnen opleggen. Wethouder VERTON stemt met <len Voorzitter in, dat de Raad niel ondergeschikt gemaakt kan worde» aan het Scheidsgerecht, waarom hij ook den Raad liet recht wil voorbe houden om inzake ontslag als straf af te wijken van het oordeel van het Scheidsgerecht. De heer HOOY verklaarde deze op vatting niet te deelen, doch hij wil zich bij de meening van den hoer Verton neerleggen. De VOORZITTER rel nog uiteen, dat de uitspraken bindend zullen zijn voor alle straffen, behalve het ontslag. Nadat de Raad zich met deze op vatting heeft vereenigd, wordt het gehcele reglement aangenomen. B. en W. bieden den Raad aan een verordening, regelende het houden van schoolvergaderingen op de Open bare Lagere Scholen der gemeente Schoten. Daarin wordt voorgesteld, dat aan elke openbare lagere school in Scho ten jaarlijks minstens 4 schoolverga deringen gehouden worden. Zij heb ben plaats buiten den schooltijd en de vacantie, In de schoolvergadering mogen geen andere schoolaangelegenheden behandeld worden dan de volgende a. maatregelen van orde en tucht b. de methodiek der leervakken en de verdeeling der leerstof over de ver schillende klassen c. do schoolbiblio theek en de aanvrage van leermidde len; d. de bevordering der leerl'n- gene. het gedrag en de vorderingen der leerlingen f. het schoolverzuim g. aangelegenheden de school, het on derwijs of de leerlingen betreffende, zooals het leerplan, het jaarverslag, de school hygiëne, ouderavonden, leerlochten, enz. Het Hoofd der school en het onder wijzend personeel zijn, belioudens wettige reden van verzuim, verplicht de schoolvergaderingen bij te wonen. Vakonderwijzers en vakonderwijze ressen zijn bevoegd de vergaderingen bij te wonen, doch zijn hiertoe alleen verplicht wanneer aangelegenheden betreffend© hun vak worden behan deld. De besluiten der schoolvergadering, voor zoover zij betrekking hebben op de regeling van de schooltijden en de vacanties, vaststelling van het leer plan en van de bij liet onderwijs te gebruiken boeken en de verdeeling der school in klassen, dragen het ka rakter van adviezen. Wanneer het Hoofd der school bezwaar maakt te gen de uitvoering der hierbovenge- noemde besluiten, geeft hij daarvan in een met reden omkleed schrijven kennis aan B. en W. en aan de school vergadering. Alle overige besluiten worden vóór de uitvoering ter goedkeuring aan 13. en W. ingezonden onder mcdedeeling van de bezwaren, welke tegen die be sluiten der vergadering zijn. inge bracht, Binnen 14 dagen na de ontvangst geven B. en W. bericht of hot besluit ai dan niet mag worden uitgevoerd of wel, dat zij hunne beslissing ver dagen. B. en W. bieden den leden aan de begrootingen voor de Gemeente, van het Gattoedrijf en liet Burg. Armbe stuur. Gekozen worden de heeren Bios. Pruschen en Maagendans als léden van de commissie ter naziening der begrootingen. B. en W. stellen voor een strook grond van 4-1 M2 bij het Raadhuis, te huren voor 20 per jaar, van het B.-K. kerkbestuur te Vogelenzang., om den toegang lot het brandspuit- huisje te verbeteren. De heer BOXS vindt het wal. duur. De heer POTH merkt op, dat men den grond -noodig heeft. Anders kan men de ^puit niet uit hel huisje krij gen. Bovendien, als men dit zoo duur vindt, de gemeente heeft onlangs aan de Gloeikousjesfabriek een kleiner 6tuk voor 25 verhuurd (gelach). De heer BOXS Ja, maar als an deren zoo daas zijn, behoeven wij dit nog niet te zijn (beweging). De VOORZITTER U nvoogt zoo maar niet zeggen dat de Gasgloeilicht- maatschappij „daas" is. De heer BOXS wil dan in elk geval aan het Kerkbestuur schrijven, dut de gemeente den grond nemen zal, maar dat 't „verschrikkelijk duur" i-\ De VOORZITTER Laten we dut nou maar niet doen I Dat vond de Raad ook en de grond zal zonder meer gehuurd worden. Bij de rondvraag vroeg de beer HOOY of er ai onderhandelingen ge opend zijn met het gemeentebestuur over de grensregeling. De VOORZITTER kan daarover niets meedeelen. Om 10 uur is de Raad al klaar met de openbare vergadering, waarover hij een pluimpje van den Voorzitter kieeg. Daarop gaat de Raad in Comité. Heemstede. GEMEENTERAAD. Dinsdagavond kwam de Gemeente raad bijeen in voltallige vergadering. Allereerst was de beeodiging en in stallatie van vier raadsleden aan de orde. Tot dezen hield, nadat allen den voreischten eed hadden afgelegd, de burgemeester de volgende toespraak: Mijne Heeren! Als vertrouwensmannen van de i burgerij zijt gij voor G jaren aangc- wezen, om de belangen van de ge meente le behartigen. Gij hebt zoo- even u plecktiglijk verbonden om die belangen met al uw vermogen to zul; len voorstaan en bevorderen. God help© u om die verbintenis na te ko men. Drie uwer zijn geen vreemdelingen in ons midden. Ik verheug er nnj in hen te hebben behouden als leden van den Raad, en dit doe ik, omdat ik I hunne groote verdiensten als zoodu- nig heb leer en kennen o» waardee- ren. Ik weet, dat zij zullen voortgaan mot hun verstand en hun hart aan de gom een to Le geven. Hun verstand hebben wij zeker noodig, maar bo venal ook hun hart, want alleen die zaken gaan goed, waaraan mon zijn hart heeft gegeven, en alleen daar kan de gemeenschap bloeien, waar het hart met het verstand uicde- Sjireekt. Den heer Ta tee roep ik ©en harte lijk welkom toe. Ik zou zulks al 4 jaar geleden hebben kunnen deen, wanneer hij eerder in de wieg was ge legd dan de heer De Wilde, met wien hij destijds een gelijk aantal stom men behaalde. Zijn belangstelling in de gemeentezaken is mij bekend. Ik wensch hem toe, dat hij een krachtig aandeel zal mjogen nemen in het streven naar ons aller doelden bloei der gemeente Ileemstc-de In haar vol len omvang. Do heer Tates is gekozen in le. va cature van den heer Van den Eijken, die voor geen herbenoeming in aan merking wenichte te komen. Gaarne had ik hem in de vorige vergadering een woord van dank en afscheid toe gesproken, doch waar hij toen tenge volge var. noodzakelijk© verhindering afwezig was, achtte ik het beter, hem ir deze vergadering te herdenken. Mijn 12 jaar geleden Uitgesproken overtuiging, toen ik hem installeer de dat hij zijn beste krachten aan de belangen der gemeente zou wijden, is uitgekomen en de gemeente is hem daarvoor dank verschuldigd, want daardoor mede is de toen door mij geuite wensch, dat op die wijze veel goeds tot c<tand zou komen, bewaar heid geworden. Er is inderdaad in dat 12-jarig tijdvak bijzonder veel in Heemstede tot stand gekomen. Wat zal er in het 6-jarig tijdvak, waarvoor gij, mijne heeren Honig, Van Houten en Preijde zijt herkozen en gij mijnheer Tates zijt gekozen, tot stand komen? Ik hoop van harte voor de gemeente, dat het veel goeds moge zijn, ln dit verband wijs ik er op, dat de werkzaamheden van de gemeente-he- sturen drieërlei zijn lo die welko het raderwerk gaande houden, de ge wone administratieve, 2o. die, weiko de gemeente vooruit brengen, 3o. die, welke van buitenaf door de omstan digheden geboden worden en vee! tijd in beslag nemen, die beter zou kun nen besteed zijn aan de werkzaamhe den onder 2o. genoemd. Onder die bedoeld onder 3o. rang schik ik dezulke, welke ons vermoe delijk zullen wachten, nu de Raad der gemeente Haarlem besloten hoeft, om grensuitbreiding van die gemeen te aanhangig te maken. Vergis ik mij niet, dan is dit in een halve eeuw de 5e poging van Haar lem, om zijn gebied uit te breiden. Gedurende mijn burgemeesterschap is grensregeling tweemaal aanhangig gemaakt. Daarvan is de eerste j>o- ging mislukt doordien Gedeputeerde Staten nadat door de Raden en Com missies van ingezetenen advies was uitgebracht, hebben gemeend geen verdere stappen te moeten doen. De tweede poging hoeft een door Gede puteerde Staten bij de Kroon inge diend wetsontwerp tengevolge gehad, doch op verzoek van het gemeentebe stuur van Haarlem en dit is het merkwaardige slechts enkele jaren geleden gedaan, is daaraan door de Regeering geen gevolg gegeven. De gemeente Haarlem heeft nadien zelfs een aantal aan haar behoorende we gen, vaarten, gas- en, waterleiding buizen binnen de gemeente Heemste de gelegen, doch aan Haarlem bur gerrechtelijk toebehoorende, aan do gemeente Heemstede overgedragen en daarmede als 't ware te kennen gegeven, dat grensiuilbreiding, al thans naar de Heemsteodsche zijde, niet meer verlangd werd en ook on- noodig was. Het desbetreffende con tract is geteekend op 31 December 1909: En nu, nog geen 6 jaren later, terwijl Heemstede, vertrouwende op daardoor ontstane zekerheid, dat haar gebied niet verkleind zou wor den, voor alles gezorgd heeft, wat bij haar tegenwoordigen omvang en be- teekenis aangewezen is, nu verandert Haarlem van zienswijze en wenecht het toch weer wel te hebben, wat het zoo kort geleden op had gegeven. Ik zal er thans niets' meer van zeggen. De gelegenheid zal zich daartoe mis schien later voordoen, maar ik durf te voorspellen, dat de tijd, die aan de ze zaak zoowel in Haarlem als hier zal worden besteed, zal blijken nutte loos verspild te zijn, omdat ook deze poging het lot moet deelen \an de vier vorigen en ik geloof, dat men later zal zeggen, dat die tijd beter had kunnen worden gebruikt om de ge meente vooruit te brengen. Want dat moet ten slotte het stre ven zijn van ieder gemeentebestuur, om, lettende op het speciale karakter van liet beheerde gebied, door eigen kracht vooruit te komen, dus zonder gebiedsuitbreiding. „Help uzelf" is een spreuk die waarde heeft ook voor een gemeente. Mijne heeren, ik verlrouw, dat de aangename en vlotte wijze van wer ken, waarvoor de ITeemsteedsche Raad bekend staat en waarvoor ik on uitsprekelijk dankbaar ben, zal mo gen blijven bestaan, dan zal de ge meente er wel bij varen. Vervolgens werd tot wethouder her benoemd de heer J. H. M. van Hou ten. Deze dankte voor de aangename samenwerking met den Voorzitter en de Wethouders, waarop de Voorzit ter antwoordt, dat hij niet alleen na inens het College van B. en W. spreekt, wanneer hij den heer Van Houtei. dankt voor de tamenwer- kirg, die gedurende acht jaren niets te wenochen heeft overgelaten, maai dat ook zijnerzijds een woord .au dank mag gesproken worden voor de vele malen, dat de heer Van Houten der. burgemeester tijdens diens afwe zigheid vervangen heeft lil de Financieele Commissie wor den benoemd de heer Waller (voor zitter), Preyde en Höcker, als leden. De Voorziter bracht den voorzittei van de vorige Commissie, den heer Preyde, die zich met meer als zoo damg beschikbaar stelde, dank. Voor de Plantsoencommissie wor den gekozen de heeren W. C. van Meeuwen, L. de Wilde en als lid der Commissie tot wering van Schoolver zuim de heer J. de Jong, hoofd dei O. L. School. Als hoofd van het Iierhalingsonder- wijö wordt aangewezen de heer J. do Jong ©n als leerkrachten daarbij de heer J. v. d. Berg en Mej, Klots. Als bestuursleden van het Gemeen tel ijk Werkloozenfonds worden be noemd de heeren 11. J. M. Peeper- kom, C. Tromp en W. A. v. Amstel. B, en W. stellen voor, den secreta ris van hel Gemeentelijk Werkloozen fonds per jaar 50.vergoeding te geven. Zonder discussie wordt dit aange nomen. De rekeningen van hot Burgerlijk Armbestuur, van de Gas-, Duinwa ter- en Electricileitsbedrijven, waar over wij ceuige dagen geleden cijfers publiceerden, worden vastgesteld. De begroolingen van het Burgerlijk Armbestuur, van de Gas-, Duinwater en Electriciteitsbedrijven en van de gemeente, alle voor 1916, worden aan geboden en in handen gesteld van d© financieele commissie. Aan den heer J. v. d. Berg, waame mend hoofd der 6chool, wordt als be loon ing voor bewezen diensten in deze functie f 50.als gratificatie toegekend. B. ©n W. stellen voor, hen te machtigen tot het aangaan met liet Pensioenfonds voor de gemeente ambtenaren te 'e-Gravenhag© van een geldleening groot 220.000, tegen een koers van 99 1/2 procent en een rente san 5 procent. Deze leening moet dienen tot af lossing van kasgeldleeningen, aange gaan voor de betaling van gronden, benoodigd voor aanleg van een ka naal, kosten der inrichting van het electriciteitsbedrijf en kosten der uit breiding van het gasbedrijf. Zonder stemming wordt tot 't uit schrijven van deze leening besloten. Vastgesteld wordt de 3o supplotoire begroot.ing dienat 1915 tot ©en bedrag van 2U0 296.28. B. ©n W. stellen voor, met October den prijs van hot gas door den gewo nen meter met een cent le verhoo- gen. Dit wordt gemotiveerd mot het Raadsbesluit lot deelneming in het kapitaal der Onderlinge Kolen Re- servo Maatschappij, „waardoor de verbruikers zouden betalen de in hun belang gonomen maatregelen". De hoer TROMP vraagt, of hot niet mogelijk is, nu een leening te sluiten, oin later uit eventueel grootere win sten het tekort le dekken dat nu ge noteerd i© moeten worden. De VOORZITTER gelooft niet, dat Gedep. Staten hierin zullen bewilli gen. Het lijkt hem dan ook niet juist, vuor een tekort een leening te «luiten. Besloten wordt dan, tot de verhoo ging over te gaan. B. ©n W. stellen voor, een laagspan- mngskabel in den Achterweg te doen aanleggen, voor 400. De aanvrager heeft een verbruik van minstens f 60 per jaar, voor ze? jaar, gegarandeerd. Dit wordt goedgekeurd. B. en W. stellen voor, hen te mach tigen om aan degenen, die van het gemeente electriciteitsbedrijf stroom wen schen te betrekken of betrekken, desverlangd clectromotoren van een halve tol 5 p k. in huurkoop uit te ge ven, tegon eon maandelijkschen huur prijs van zoodanig bedrag, dat bin nen een tijdperk van 5 achtereenvol gende jaren het totaal bedrag der uan hun betaalde gelden zal bedra gen 1.3 maal den koopprijs van den motor, plus 12.— voor administratie kosten d© motor gaal dan in eigen dom aan den huurder over. Voorts geven 13. en W. in overwe ging, hun ten behoeve van den aan koop van clectromotoren naar ge lang van behoefte een. crediet toe te staan van 1000. 't Voorstel van B. en W. wordt aan genomen. De VOORZITTER doolt rnede, dat goedkeuring op verschillende raads besluiten is gekomen. Do heer TROMP vraagt hij dc- rond vraag, hoe 't staat met de steenkolen- voorziening van gemeentewege, waar naar hij de vorige maal geïnfor meerd heeft. De VOORZITTER deelt mede, dat wel zoor spoedig de Raad zal verne men, dat op dit gebied reeds stappen zijn gedaan door het plaatselijk Steuncomité in overleg met het Kon. Nat. Steuncomité. De vergudermg wordt hierna geslo ten. Hillegom. Gemeenteraad. Dinsdagavond vergaderde de raad, onder leiding van den Burgemeester. Afwezig de heer Jonkheer. De herbenoemde raadsleden Top per, Vooren, H. V. van Zanten en van Waveren werden beëedigd. De periodiek aftredende wethouder, de heer H. V. van Zanten, werd her kozen mot 7 stemmen, 2 blanco en 1 stem op den heer R. V. van Zanten Gz. Voorts herbenoemde de raad ver schillende periodiek aftrprtendei leden van raadscommissies. De gemeente- rekening over 1914 werd voorloopig vastgesteld. Aangeboden werd de begrooiing van het Gasbedrijf voor 1916, niet in druk zooals vroeger, met de reeds door ons vermelde voorstellen. Deze begrooiing komt in de volgen de vergadering aan Je orde. Ook werd aangeboden de begroo ting van de gemeente, dienst 1916. Mej. J. A. Jansen Heijtmajer, on derwijzeres aan de O. L. school, kreeg op verzoek met 1 Nov. eervol ontslag. Het verzoek der Voelbalvereeniging V. i. o. d. om subsidie voor de fees telijke opening van haar terrein, wel ke opening Zondag reeds plaats had, werd op voorstel van B. en W. afge wezen. Toen kwam het belangrijke voorstel van de Gascommissie aan de orde om den prijs van het lichtgas te ver- hoogen van 7 op 8 cent, van gas- straatverlichting van 7 op 8 cent, werkgas van 5 1/2 op 8 cent, en munt- gas van 8 op 9 cent per kub. M,, in te gaun 1 September l.L B. en W. namen dit voorstel over. Het werd in den breede besproken; de hoer R. V. v. Zanten stelde voor den prijs niet te verhoogen en een eventueel le kort uit de gemeentekas, die vroeger de wfcnsleji ontving, te dekken. Andere leden waren er voor, hel muntgas niet, maar het gas voor de straatverlichting wel in prijs te verhoogen. Het voorstel tot verhoo ging werd ten slotte ongewijzigd aan genomen met 6 9tcmmen voor, 5 te gen en 1 blanco. Aan de orde kwamen de adressen vau 13 gemeente-ambtei aren om ver hooging of duurtetoeslag, en van de afd. Z. II. Noordhock van den Bond van Ned. Onderwijzers om herziening der onderwijs-ja ar wedden. B en W. adviseerden, beide af t« wijzen op de bekende gronden. De heer Vooren steunde de verzoe ken en bestreed de praeadviezen van 13. en W. Zijnerzijds stelde hij voor, aan de gemeente ambtenaren en werk lieden 10 toeslag te geven op sa larissen van f 1000 en minder, en 5 op f 1000 tot f 1500. De lieer Heems kerk wilde aan de laagst gesalarieer de» den hoogsten toeslag geven, met beoordeeling der individueele verhou dingen. De Raad verwierp het voor stel van B. en W., afwijzing der ver zoeken, met 8 tegen 4 stemmen. De arbeiders der gasfabriek, die roeds een toeslag kregen, behouden dien toeslag. Omtrent het adres der onder wijzers was de stemming 9 tegen en 3 voor. Efn daarna ingediend voorstel van den heer Vooren om hen een toeslag van 10 en 5 te geven, werd ver worpen met 8 tegen 4 stemmen. Twee adressen, om door middel van de gemeente goedkoop spek, vet, visch' en brandstoffen verkrijgbaar te stel len, werden gesteld in handen van B. en W. ter afdoening. Daarna werd de raad gesloten. Zandvocrt. 'Gemeenteraadsverga dering. Gisteravond to half acht vergader de de Raad onder voorzitterschap van den burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter installntcert. de nieuw gekozen ledon, de heeren F. Zwaan, A. van der Plas en C. Siegers, waar van de beide eerste met hun herbe noeming worden gelukgewenscht on de derde als nieuw lid welkom geheo- len. Tot wethouder wordt herbenoemd de lieer F. Zwaan met 6 stommen. De hoer M. Koning verkreeg 4 stem men, terwijl één stern in blanco werd uitgebracht. De heer Zwaan neemt de benoeming aan. Ingekomen stukken. lo. Van den heer M. Koning een bericht, dat hij zijn benoeming tot lid van het armbestuur aanneemt. 2e. Dankbetuiging van den heer J. Drayer voor zijne benoeming tot ma kelaar. 3e. Van het politie personeel eene dankbetuiging voor het bestendigen van den duurle-toeslag. 4e. Van Ged. Staten goedkeuring van de plaatselijke riool-belasting. 5e. Van den heer Behrens aanvrage om meer geld voor de centrale ver warming van school C. Dit stuk zal bij de begrooting behandeld worden. 6e. Van den Bond van politieperso neel aanvrage salaris-verhooging. Ook dit stuk wordt behandeld, als da begrooting aan de orde is. 7e. Van den heer A. van der Plas, een voorstel tot uitbreiding van de rioleoring. Dit schrijven zal behan deld worden bij het laatst» punt der agenda, het onderzoek over de rlo- leerlngswerkcn. Bij punt 4: Wijziging der verorde ning op de heffing ©ener plaatselijke directe belasting naar het inkomen, stellen B. en W. voor, de 2e alinea van art. 8 zoo te wijzigen, dat van het salaris van den belastingbetalen de f 400 onbelastbaar is wegens nood zakelijk levensonderhoud en verder f 40 voor elk kind beneden 16 jaar tot een maximum van i 200. Wie meer dan f 1800 verdient, komt voor kinder aftrek niet in aanmerking. De VOORZITTER stelt voor, deze regeling in te laten gaan op 1 Jan. 1916, omdat de datum 1 Jan. 1915 be zwaar meebrengt. Het besluit moet nog naar den minister en dan duurt liet te lang voor dc goedkeuring ver kregen is. Voor dien tijd kunnen de kohieren niet in orde gemaakt wor den, die nu volgens de oude verorde ning klaar liggen. De gemeente moet degenen, die geld van d© gemeente krijgen, al laten wachten. Ook betalen d© kleine luiden nu in September gemakkelijker hunne be lasting dan in Januari of Februari. De heer WIJSMAN steunt het voor stel om den datum op 1 Januari 1916 te stellen. Het wordt meer dan tijd, de belasting te innen. De heer KONTNG verklaart zich te gen. Als er geen geld is, moet er kas- geld geleend worden. De nieuwe voor stellen dienen om de kleine luiden ecnigszins te ontlasten. Zij moeten ook over 1915 hiervan profiteeren. Daar meer leden hiermee ac- roord gaan, wordt het voorstel van R. en W. aangenomen, doch de datum vastgesteld op 1 Januari 1915. Punt 5. Benoeming frtter-molordrij- ver bij de waterleiding. Door de meerderheid van de com missie voor de waterleiding wordt voorgesteld, den heer J. Dreef voor vast to benoemen. De heer KONING vraagt, wat dan .1© minderheid van de commissie wilde. Wethouder ZWAAN deelde mede, dat de minderheid den heer J. Dreef voor een jaar wenschte aan te stellen, omdat deze tegen den wil van het ge meentebestuur zijn woning gedeelte lijk aan derden verhuurd». De heer SLAGVELD, die de bedoel de minderheid vormde, verklaarde, dat hij zich niet gerechtigd achtte, oen vast contract aan te gaan m»t iemand, die door de mazen van de ver ordening sluipt. Om hem eenigszins te straffen, wilde spreker hem nog niet voor vast aanste'.len. De heer VAN DER PLAS wild© hiervoor de benoeming niet ophou den. De vorige bewoners zijn al be gonnen, z.g. betalende logees le hou den. Officieel verhuurt de man niet; hij heeft logees. De kwestie is moeilijk uit te maken. Daarom acht spreker J zich niet vrij, hier te straffer. De heer SLAGVELD zegt, <*nl de

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6