Torordening ontdoEen wordt. Als er een besmettelijke ziekte bij die logees uitbreekt, mag Dreef niet werken en de gemeente moet toch zijn loon be talen. De VOORZITTER houdt nu een rede, over wat is een betalend logé, »en kamerverhuurder, een kostgan ger, enz. De heer COLLOT d ESCÜRY ls van oordeel, dat de directeur van de wa terleiding hier heeft te oordeelen. Als die over den betrokkene tevreden is en hem een goed werkman vindt, wat het geval is, dan moet de Raad niet straffen. Alleen moet Dreef onder het oog gebracht worden, dat hij ontsla-- gen kan worden, als hij op den inge slagen weg voortgaat. De heer SLAG'VLI.D vindt de straf niet zoo groot. Dc heer COLLOT d'ESCURY vindt de itraf voor het gevoel van den betrok kene te groot, voor zoo'n klein feit. Andere gemeente-beambten maken rich aan hetzelfde schuldig. De heer SLAGVELD is het hiermee niet eens. Hier is opzet in het spek De logees zijn niet op tijd aangege ven ook. De heer WIJSMAN waarschuwt, zoor een onbewezen feit straf toe te dienen. De VOORZITTER stelt voor, de ver ordening zoo te wijzigen, dat in ge meentewoningen geen personen bui ten het gezin mogen gehuisvest zijn zonder toestemming van B. en VV. Al dus wordt de kwestie opgelost. Nu wordt de heer J. Dreef benoemd met 9 stemmen vóór, 1 blanco en 1 van onwaarde. Punt 6. Onderzoek rioleeringswer- ken. Dit punt is op de agenda ge plaatst naar aanleiding van de ge weldige stortbui van verleden week, waarbij enkele laag gelegen straten en kelders zijn ondergeloopen. Er zijn twee voorstellen, één van B. en W. om een deskundige te benoe men. die de fouten in de rioleering zal aanwijzen om in de toekomst der gelijke overstroomingen te voorko men «n één van den heer A. van der Plas, om bet bassin, dat het water bergt voor dat het weggepompt wordt, van 200 kub. M. te brengen op bv. 500 kub. M. of 600 kub. M. De heer VAN DER PLAS beweert, dat de bergruimte te klein is. De pompen verplaatsen 100 kub. M. per uur; deze zijn dus groot genoeg. Hiervoor is geen groote dure ma chine noodig, die bij droge zomers staat te bederven. De heer KONING vraagt, waarom B. en W. een deskundige willen. De zaak is eenvoudig genoeg. De VOORZITTER antwoordt, dat er lOÜBO kub. M. water gevallen is met de stortbui. Wordt het bassin driemaal zoo groot, dan bergt het nog maar 600 kub. M.; draaien de pompen 6 uur, dan verplaatsen ze nog maar 6 maal 200 kub. M. Er moet dus on derzoek gedaan worden of de riolee ring w ijd genoeg is om alles te ver zwelgen. Een langdurige discussie volgt nog over welk voorstel het beste is, dat van B. en W. of van den beer Van der Plas. De heer ZWAAN spreekt van lapmiddelen, hierbij doelende op de voorstellen van den heer Van der Plas. Deze vat vuur op dit woord en vraagt het woord voor een persoon lijk feit. De heer ZWAAN antwoordt, dat hij recht heeft, zijn meening te zeggen. 'Hij oordeelt, dat de fout bij de pom pen schuilt. Dc heer WEBBER I3 van meening, dat al de besprekingen weinig zin hebben. Laat de burgemeester een commissie uit den Raad benoemen van drie personen, die de zaak in stu die nemen. Kwestie ontstaat, wie zoo'n commissie benoemen moet, do Raad of de voorzitter. Nadat met ee- nige reglementen is aangetoond, dat de Ruud benoemt, vraagt de VOOR ZITTER, of de heeren Koning, Groen cn Van der Plas de commissie willen vormen. Deze nemen op zich het rio- leeringsvraagstuk in studie te nemen. Do lieer Van der Plas trekt nu zijn voorstel in. Bij de rondvraag wijst de heer J. GROEN er op, dat wegens de verkie zing op de agenda had behooren te staan het benoemen van Commissies voor waterleiding enz. Het antwoord gaat 111 de discussies verloren. De heer WEBBER vraagt, hoe het staat met de verschaffing van ge meentewege van goedkoope visch en groenten. De VOORZITTER antwoordt, dat over de visch reeds geconfereerd is met den heer De Nobel. De groente zal ook aan de beurt komen. De vergadering gaat nu over in één met gesloten deuren, HaarlemmarHede o. o. Gemeenteraad. (Vervolg Raadsverslag.) Ingekomen is een schrijven van 't Dag. Bestuur der gemeente Haarlem mermeer, om kennisneming der plan- aen en stukken inzake drinkwater voorziening; door B. en W, zijn be reids deze stukken verzonden met mededeeling, dat niet oi> Haarlem mermeer gewacht zal worden met de uitvoering dezer plannen, zoodat een 6poedige beslissing noodzakelijk is. De ingekomen aanbieding is door B. en W. verzonden aan het Rijks- IBuTeau voor drintówtatervoorziening en met gunstig rapport teruggekomen, waarop de Raad besluit op deze aan bieding in te gaan. Nog is bij de Kennemer Electrioi- teits Maatschappij ingekomen een aanbieding voor de levering van ko per, welke door genoemde aanbie ding ln handen ia gesteld van het ge meen te-bestuur, waaruit blijkt, dat wanneer hierop wordt ingegaan, dit de gemeente zou kosten 2914.— en wanneer de gemeente Niouwer-Amstel felijktijdig die bestelling mocht doen 2614besloten wordt hierop ln te gaan, met de gemeente Nieuwer-Am- etel of afzonderlijk. Thans komt in behandeling een ver zoek van C. J. Zemel om gebruik van het gemeente-lokaal in het stede lijk gedeelte voor Zondagsschool be sloten wordt dit gebouw voor dat doel af te staan, tegen betaling van 35 aan den veldwachter Krohn voor sohoonbouden .van dat gebouw, en in dien noodig vergoeding voor lichtten brandstoffen. Het pontveer aan het einde van den Schalkkvijkerweg, nu verhuurd aan J. M. Bulters bij contract, hetwolk 31 December van dit jaar afloopt, zal dit jaar bij publieke inschrijving op nieuw worden verhuurd voor den tijd van één jaar en twee optiejaren het tarief zal worden verhoogd. Besloten wordt aan de Woning- bouwvereeniging „De Boerenarbei derswoning" een voorschot te verlee- nen van ƒ23772.— voor aankoop van grond en bouwen van 11 arbeiders woningen. De gemeente-rekening over den dienst 1914 wordt na rapport der Commissie bij monde van den heer COS, die in 't algemeen op bezuini ging aandrong, op een bedrag van 73530.481/2 in ontvang en ƒ79651.99 1/2 in uitgaaf, dus met een nadeelig saldo van 6115.51die van het Burgerlijk Armbestuur en het Le gaat-Broekhuizen. worden eveneens vastgesteld, respectievelijk met een nadeelig saldo van 524.64 en een ba tig saldo van 118 87 1/2. Daarop wordt aangeboden het ont werp der begrooting voor den dienst 1916, en daarbij besloten den lloofde- lijken Omslag te verhoogen met een bedrag van 1000.— aalzoo gebracht op 14500—), waardoor punt 15 der agenda (Wijziging verordening op centen personeele belasting) vervalt; dit ontwerp bedraagt in ontvang en uitgaaf 82879.06. Nog wordt besloten tot het aangaan van een leening van 1600.voor den tijd van 15 jaar voor centrale ver warming van het Raadhuis enz. en tot vernieuwing van de kasgeldlee- ning ad 10000.— (waarop 8 dezer 5000.— wordt afgelost) bij de Twentsche Bankvcreeniging. Bennsbroek. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Bennebroek op Dinedag 7 September 1915. Voorzit ter do Burgemeester. Tegenwoordig alle leden van den Raad. Eén vacature. Het nieuwbenoemde lid de heer J- Dubbis en de heer Stam, die herkozen is, werden beèedigd en geïnstalleerd. De heer G. Stani wordt herkozen als-wethouder met 3 stemmen tegen 2 op den heer Braam en 1 blanco. Aangeboden wordt de begrooting voor tiet dienstjaar 1916, welke bij de leden zal circuleeren. Ten slotte wordt 11a eenigo discus sie aangonomen met 4 tegen 2 stem men, die van de heeren Bakker en Stam, een verordening op vervroegde winkelsluiting, hoewel B. en W. ad viseerden, deze niet aan te nemen. Daarna werd de vergadering geflo ten. Bioeme.ïdaal. GEMEENTERAAD. Dinsdagmiddag te 2 uur vergader de de raad onder voorzitterschap van dan burgemeester. Afwezig de heeren Koolhoven, Van Slolk en De Roo van Alder we rolt. Na installatie der herkozen raads leden. de heeren J. Th. Bornwater, J. C. Laan, C. J. van Tienhorven en C. 1). van der Vliet, die door den VOORZITTER met hun herbenoe ming worden gciukgewenacht, wordt het eerst overgegaan tot benoeming van oen wethouder. Met zeven stemmen wordt de heer Van Tienhoven herkozen, die de be noeming aanneemt. De weg naar Zee. Van den gemeenteraad van Zand- voort is «en schrijven ingekomen, waarin groote ingenomenheid wordt betuigd met het besluit van den ge meenteraad van Bioemendaal tot het aanleggen van een rijweg van Bioemendaal en Overveen naar het zeestrand. In liet schrijven wordt voorts 4e wensch geuit, dat spoedig de Koninklijke goedkeuring moge verkregen worden op de desbetref fende aanvrage om onteigening van do voor dien weg lienoodigde gron den. Een adres van den Bond van Ge meente-politiebeambten in Neder land. w aarin herinnerd wordt aan do resolutie, welke op een op 30 Juni 1915 to 's-Gravenhngo door den Bond gehouden vergadering is aangeno men, wordt zonder bespreking voor kennisgeving aangenomen. In do Financieels Commissie wor den herbenoemd do heeren: jhr. mr. P. 'I'eding van Berkhout, voorzitter J. C. Laan en C. D. van dor Vliet, leden. In de Waterleidingcommissie wor- den lienbenoeind do heeren C. J. van Tienhoven, voorzitter; I. I., J. BLs- pindk en C. F. de Roo van Alderwe- rell, leden. Alle heeren nomen hun lterbenoe- ming aan. Op de voordracht voor den Com missaris der Koningin voor een lid van het college van Zettors worden geplaatst de heeren P. Vcrdcgaa! R7.11.. te Vogelenzang, en G. J. van Beek, te Bioemendaal. ln de plaats van den heer R. Ver- deganl, die eervol ontslag verzocht on vorkregen hoeft, wordt benoemd tot lid dor Schattingscommissie de heer P. Verdegaal Rzn., te Vogelen zang. Aanbieding gome ent ohegroo ting voor 1916, met afzonderlijk© begroo ting voor de waterleiding. De gemeeaiterekening bedraagt aan totaal der inkomsten en uitgaven ƒ302.000. Die der waterleiding aan totaal der inkomsten en uitgaven ƒ42.168. Een gedrukt exemplaar zal den le den worden thulsgezonden. Vaststelling verordening houdende verbod van hot voederen van vee met rogge of roggebrood. De verordening, waarbij verboden wordt vee te voederen met rogge of roggebrood op straffe van ton hoog ste zes dagen hechtenis of geldboete van ton hoogste 25, wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Voorstel tot het bouwen van drio beambte-woningen. Het desbetreffend verzoek is Inge trokken, zoodat dit punt van de agenda wordt afgevoerd. Dr. BORNWATER stelt voor. dat de Raad, gezien hot groote gebrek aan goede arbeiderswoningen in deze gemeente, de verbetering en uitbrei ding der volkshuisvesting ln de<ze gemeente krachtig ter hand neme en B. en W. opdraagt om ibinnen zes maanden na dag teek en Lng van dit besluit aan den Raad voorstellen te overleggen, welke do oplossing van het. aanhangig vraagstuk mogelijk 11 nok on. Van do Woningbouwvereeniging „Bioemendaal" is een adres Ingeko men, waarin wordt medegedeeld, dat deze vereeniging is opgericht en waarin wordt aangedrongen, dat de Raad een prtncipieele beslissing ne me, zoo mogelijk in dien zin, dat de Raad besluite, zoo spoedig en zoo krachtig mogelijk mede to werken tot het stichten of doen stichten van een .zoodanig aantal woningen, naar de eischen der hygiëne gebouwd, als noodig zal blijken voor de behoefte der geregeld 111 onze gemeente werk zame arbeiders en daarmee gelijk- gestelden. De VOORZITTER deelt mede, dat het advies omtrent het laatste adres is, dat B. en W. adhaesie hieraan willen 'betuigen, indien deze vereeni- ging komt mot goed uitgewerkte plannen en een aanvrage om sub sidie. De heer BORNWATER licht zijn voorstel toe. De quaesti© is, zegt hij, reeds van ouden datum. Vele der be slaande arbeiderswoningen voldoen in- geen enkel opzicht meer aan hy giënische etechen en verlangen drin gend vernieuwing. Verder is het on- gewenscht, dat zoovele arbeiders een woning moeten zoeken buiten de ge meente. Spreker heeft met dit voor stel een principieel© beslissing wil len uitlokken. Do zaak. kan niet eer der worden aangepakt, vóór d© ge meente den weg heeft gebaand. Het is voor elke woningvereeniging on- mogeli,1k oen begin te maken als de Rand niet voorgaat. De heer LAAN vindt dat liet moei lijk voor B. cn W. is, om deze zaak op te lossen, waar de woningcom- rnissie er geen raad me© weet. Als B. en W. er can gat in zien, iwil hij gaarne zijn stem aan een dergelijk raadsbesluit geven, docli om B. en W. to forceeren, acht hij zeer onge- wenscht. De heer BORNWATER zegt, dat zijn bedoeling is dat B. en W. niet anders dan de eerste stappen hebben te doen. Dus moeten wij met eenige voorstellen komen, waarover de raad later naar hartelust discussieeren kan. B. en W. kunnen voorstellen doen, of anderen laten doen en de Raad heeft dan ten minste een be gin. De lieer VAN TIENHOVEN vindt het wenschelijk dat de woningbouw vereeniging met het dagelljksoh be stuur in overleg treedt. Als zij met voorstellen komt, kunnen B. en W. hun gedachten laten gaan. De heer LAAN zegt, dat dr. Born water zijn voorstel beter tot deze ver eeniging had kunnen richten. De ge meente kan moeilijk als huizenver huurster optreden, want als zij tien wpningen heeft en er komen 25 lief hebbers, aan wie moet dan dc voor keur gegeven worden? Hel is een verkeerd systeem dat de gemeente zelf huizen gaat verhuren. De heer BORNWATER zegt dat dit ook zijn bedoeling niet is. Maar B. en W. moeten faciliteiten omtrent koop van grond en rioleering ver- strekken, waarop de woningbouwver eeniging haar plannen kan vestigen. De heer DE WAAL MALEFIJT zegt, dat ©en vereeniging moet beginnen met. haar plannen aan B. en W. over te leggen, om faciliteiten aan te vra gen enz., dan kunnen B. en W. zien wat te doen. Maar nog nimmer zijn dergelijke vragen tot B. en W. ge richt. De hoer BORNWATER antwoordt, dal de gemeente de controle op de eventueel te bouwen arbeiderswijken moet houden. De gemeente moet grond beschikbaar stellen, straten laten aanleggen enz. Dan komt bet bouwen van zelf. De VOORZITTER is van meening, dat de zaak moet worden omgekeerd. De vereeniging moet komen met plan nen en niet de gemeente. De heer DE WAAL MALEFIJT on derstreept dit en zegt dat als zulks niet gebeurt de gemeente in allerlei moeilijkheden komt. De heer BORNWATER zegt nog maals niet te willen dal de gemeente zelf bouwt, maar zij moet terreinen aanwijzen en zooveel mogelijk mede werken. De heer BISP1NCK verdedigt het voorstel. De heer LAAN geeft den heer Born water in overweging zijn voorstel ln te trekken, omdat het onmogelijk ten uitvoer is te brengen. De VOORZITTER zegt; Misschien wil de heer Bornwater het aanhou den om dan nog eens met de woning vereeniging te raadplegen? De heer BORNWTER zegt, dat zijn voorstel het resultaat is van langdu rige overwegingen. Ware de oorlog niet gekomen, dan had hij het reeds een jaar vroeger ingediend. Zijn be doeling is dat d© Raad zich principieel in dezen u.tspreekt. De VOORZITTER zegtals de Raad zijn sympathie mot het voorstel betuigt en daarna overgaat tot de orde van den dag, is dat dan niet het beste? D© heer BORNWATER wijzigt zijn voorstel, hetwelk daarnu als volgt luidt: De Raad, gehoord do besprekingen over het voorstel-Bornwater, besluit alle pogingen tot verbetering en uit breiding der volkshuisvesting krach tig t© steunen en aan eventueel danr- t« bevoegde vorëen Igingcn voor volkshuisvesting alle medewerking te verleen en. Dit gewijzigde voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Bij de rondvraag dringt de heer LAAN er op aan, dat op dem hoek van den Bloemendaalschewag en Kor te Kleverlaan geen bank zal komen, spr. wil ook het vluchtheuveltje daar doen verdwijnen. Wel kan spreker zich vereenigen met hr» model, het welk er nu tijdelijk Btaat, maar de plaats keurt hij beslist af. De toe gangsweg naar Haarlem moet zoo royaal mogelijk zijn. D- heer VAN TIENHOVEN zegt de bank mooi te vinden ©n als daar een lichtpunt boven geplaatst wordt, komt dit juist d©ri automoblistan ten goede. Mr. JACOMETTI zegt dat 't eilandje aldaar juist voor een goede regeling van het verkeer noodig is. Verder zegt spreker dat als daar een bank komt van ijzer, in den geest als de fontein op het plein van het Binnenhof te 's- Gravenhage, beschilderd in de kleu ren van de omgeving, d©ze daar niet in den weg zal staan, te meer niet daar de lichte vormen het doorzien niet beletten. De heer BISP1NCK 13 van meening, dat lret vluchtheuveltje juist een ge vaar zal opleveren, omdat men zich daar veilig waant, doch het niet is. Het ls een zeer gevaarlijk punt en do weg unar moet open blijven. Het voorstel van den h©er LAAN orn de bank en het vluchtheuveltje te doen verdwijnen, komt in stemming. De stemmen staken. Tegen zijn d© hoeren mr. JacomettJ, Van Tienhoven, Bijvoet, Dr. Bornwater en De Waal Malefijt Daarna wordt de vergadering ge sloten. Stadsnieuws KAMER VAN KOOPHANDEL. Dinsdagavond vergaderde de Haar- lemsche Kamer van Koophandel on Fabrieken voor de eerste maal iri 't openbaar. Het vergaderlokaal was do wachtkamer naast de Burgemeesters kamer, die ook voor 2de klasse-trouw kamer dient. Voor de pers was een tafel geplaatst, hot publiek kon op de banken plaats nemen; deze ruimte was met een koord afgescheiden. De heer E. H. Hijmans, woonde in zijn qualiteit van Secr iaris van het departement Haarlem der Maats, van Nijverheid do vergadering bij. Voorzitter was de heer A. de Clercq, aan de eene zijde van de tafel mark- tan wij de lieeren. Jacobs, Heems, Geyl en Fikkelt, aan de andere den Secretaris, don lieer Gerritsz en de hoeren Kremor, Iloog en Janzen op. Afweaig was de hoer Dufour. De Voorzitter opende de vergade ring met een rede waarin hij er onn herinnerde, dat de oorlog mi roods een jaar heerscht, maar dat, dank zij 't beleidvol optreden onzer Regeoring, voorgegaan door onze geeerbiedigde Koningin en de verstandig© houding van ons geheel© volk, onze neutraliteit tot nu toe niet geschonden geworden is en ons land dus gespaard is kun nen blijven voor de verschrikkingen van den ons van alle zijden omrin genden strijd. „Dat daarbij ons economisch leven, hoewel niet altijd ongestoord, zich in tamelijk geregelde banen heeft kun nen voortbewegen, moge tot groote dankbaarheid stemmen en bij ons den moed levendig houden, dat blijven wij ook verder buiten den strijd, ons land de droevige gevolgen, die zulk oen wereldoorlog ook voor de neutra le landen na zich sleept, in algemeo» nen zin gesproken, betrekkelijk spoe dig aal te boven komen". In verbond hiermede kwam spre ker tot hot besluit van don gemeente raad betreffende de havenplannen en bracht ©en woord van hulde aan al len, die met woord en daad aan deze uitkomst hebben medegewerkt; de Raadscommissie, voornamelijk de heer Huiswil, de Commissie voor de bijdragen, de leden van den gemeen teraad; spreker wcnschte ook den steun der pers in deze zaak in het lioht te stellen en het deed hem ge noegen, dat zij, nu voor de eerste maal de vergadering der Kern er in het openbaar wordt gehouden, in d> gelegenheid is dit woord van hulde en dank persoonlijk te aanvaarden, Te gelijk uitte de spreker don wensch, dat de verhouding met de pers steeds aangenaam en welwillend moge zijn. „Het havenvraagstuk", zoo ging spreker voort, „is een voorbeeld van wat door vereende krachten kan tol stand gebracht worden. Zij en wij streven naar hetzelfde doel; den bloei van Haarlem te bev orderen en to ver hoogen. Da; onze Kamer zich steeds op ©en zakelijk standpunt heeft ge- P'natst. wars van alle partijpolitiek, dus zonder het persoonlijk element naar voren to brengen, hel is genoeg bekend, maar ik wii hot hier toch hoi<- halen, in het vertrouwen dat do pers nu en altijd dit standpunt zal weten te eerbiedigen, waarvan onze Kamer, zoolang ik dc eer heb haar voorzitter te zajn, niet zal afwijken". Spreker eindigde met op te merken, dat de kloeke daad van Haarlem s ge meentebestuur met dit besluit weer klank zal vinden Lij 11. M. do Ko ningin, die nog in 1914 b'.j Haar be zoeiv aan Haarlem zoo groote e« war me belangstelling, voor het haven- vraagstuk toonde. Hiermede werd do eerste openbare vergadering dor Kamer geopend: de loden gaven door applaus hunne in stemming met het gesprokene te ken nen. Daarna werd de agenda behandeld. Een tweeuJ missives van B. en W. betreffende de opheffing der kaas markt en de verplaatsing van de vee markt, werden voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van dan voorz. werd bi'sloten, geen adhaesie te betuigen aan het bekende adres der Kamer van Koophandel te Voendiun, betreffende de bankgarantie, die de N. O. T. eischt maar den Bond van den Geld- en Ef fectenhandel te 's-IIage te verzot-ken, dc provisie van de bankgarantie te beperken tot een jaar, in gevallen waarbij groote waarschijnlijkheid be-1 staat, dat heit risico is opgehouden, doordat de goederen in het binnen landsch verbruik zijn opgenomen. Besloten werd, geen adhaesie te l>e- tuigen aan het schrijven van de Ka mer van Koophandel te Breda aan den Minister van Waterstaat, om te legrambussen te hangen aan alie te legraafkantoren, omdat onduidelijk schrift of adres, weglaten van naam van afzender, te weinig telegram zo gels bezwaar zullen opleveren, terwijl ae Kamer uit ervaring weet, dat aan zoodanig© bussen in Haarlem geen behoefte -bestaat. Betreffende een verzoek van de K. v. K. te Borne, om adhaesie te betui gen aan een verzoek tot den direc teur van post en telegrapbie om brief kaarten met omvouvvbare adresstrook in te voeren, werd besloten aan deze Kaïner te vragen, wat daarmee wordt bedoeld. De Kamer kende zoodanige briefkaarten niet. De Kamar vond geen aanleiding adhaesie te betuigen aan het bekende adres van de Kaïner van Koophandel te Velsen, betreffende do werking van het Centraal Bureau tot afzet van liet visscherij-product, omdat de maatre gelen der Regeering worden gebillijkt, daar hiermee ren laLgemeeri belang wordt gebaat en het vischverbruik be. vorderd, terwijl het bovendien tijde lijke rnaatregcien zijn; hieraan zal worden toegevoegd, dat de Regeering niet bedoelt, dut het Centraal Bureau een handeldrijvend lichaam zal zijn en zoo spoedig mogelijk een advisee- rend iichaam wezen zal. Up een Bchrijven van een comité te Marseille voor de betrekkingen met de neutrale landen, venzezeld van een vragenlijst, worch besloten t© ant woorden, dat de Kamer als officieel lichaam daarop niet zai ingaan, om dat zij op het voorbeeld der Regee ring de meest strikte neutraliteit vvenseht te handhaven. Bij de rondvraag verklaarde de lieer Fikkert het niet eens te zijn met d« inzichten van den burgemeester, uitgesproken bi," de discussie over de havenplannen, dat uit de omstreken van Haarlem zoo weinig in de stad gekocht wordt; integendeel doen de dames uit de geheeld omgeving zeer belangrijke inkoopen in Haartem. Do voorzitter wees op een bericht in de bladen, dat importeurs van olie en vetten door de N. O. T. zwaar zijn beboet, in verbond met de niet geoor loofde, dioch plaats gehad hebbende uitvoeren van kunstspijzenivet naar Duitsohland. „Het blijkt dus", zeide de voorz., „dat verschillende kooplieden of han delaren zich, inet het doel om buiten sporige winsten to behalen, niet ont zien hebben de voorwaarden te ont duiken, waaronder de Nedcrlandsche Overzee Trust Maatschappij hare me dewerking verleent voor het invoeren van goederen in ons land. Het gevolg hiervan kan zijn, dat de Engelsche regeering bij 't bekend worden die! ontduikingen voortaan geen uitvoer meer zal toestaan door bemiddo ing van de N. O. T.-Maatschappij, wat tbans nog slechts de eenige wijze van invoer van Engeland naar ons land ia. Dat dit groote schade kon toebren gen aan den eerlijken handel en in 't algemeen aan ons land, wanneer de noodde goederen of artikelen niet meer verkregen kunnen worden, ligt voor de hand, en 't is om die reden, dat onze Kamer een waarschuwende stem wil doen hooren, ten einde te voorkomen, dat Engeland voortaan deai uitvoer naar ons land verbiedt, 't geen, naar mij van goede zijde ter oore is gekomen, reeds voor verschil lende artikelen is geschied". De Kamer vereenigde zich hiermede. Hierna werd de openbare vergade ring geel ©tem eu ging de Kamer in vergadering met gesloten deuren. De openbare vergadering had on geveer een uur geduurd. Uit de openingsrede van den voor zitter en. uit een korte liespreking na sluiting der openbare zitting bleek ten duidelijkste, dat de Voorzitter en de Kamer, de pers gaarne op de verga deringen zien en er toe willen mede werken, haar de taak gemakkelijk te maken. Onze Redactie betuigt voor het een en het ander haar vriendelijken dank. Binnenland CONGRES MIDDENSTAND. Dinsdag werd de algemeene verga dering van den Middenstandsbond onder voorzitterschap van den boer H. Koppel Jr. voortgezet. Aan de orde was het bestuurs voorstel, om de toepassing van de wet op de oneerlijke concurrentie tot haar recht te doen komen. Aangenomen werd liet bestuurs voorstel, 0111 een commissie van ad vies te benoemen. Deze commissie zal weldra door bet hoofdbestuur be noemd worden. De heer E. de Korver (Hon de Is ver eeniging „Rotterdam") sprak over „de N. O. T. en de Middenstand". In een onderhoud met den Enget- scben consul te Rotterdam werd door den heer Schürniann namens de Handelsvereeniging gewezen op liet lastige on dure der formalitei ten, noodig om goederen uit Enge land te ontvangen. Na twee malen geconfereerd te hebban werd het volgende verkre gen le. alle zendingen beneden 100 zouden vrij van cautie ingevoerd m« gen worden 2e. diverse zendingen beneden dit bedrag te zanten zouden op een doorvoer lijst en geconsigneerd aan do H. R. worden ingevoerd, zoodat de geheels zending slechts met 2.50 zou worden bezwaard 3e. om het dubbel bedrijfskapitaal te voorkomen, zou op eene bona fide verklaring van de H. R„ dat do In gevoerde goederen in bsmtenlandseh gebruik waren gedistribueerd, de cautie kunnen worden teruggegeven of voor eon volgende zending ge bruikt. Levensmiddelen in vollen omgang zouden echter worden uitgesloten. Er zou eene lijst worden gemaakt van goederen, die onder de boven omschreven voorrechten zouden val len en te 's-Gravenhage een bursaiu gevestigd, aan welks hoofd de lieer Talma Stheeman werd benoemd, om mot do II. R. de zaken te leaden. Ten slotte werd bepaald, dat da twee vereenigingen, de Handelever- eeuiging Rotterdam en de Amsler- damsche winkeliersvereeniging, ieder dezelfde voorrechten zouden genie ten. Amsterdam zou werken voor het Noorden. Rotterdam voor het Zuiden des lands. Door den voorzit ter van de H. R. word voorgesteld om aan alle groote middenstandsvereo- nlgingen of ten minste aan die in <1© provinciale hoofdsteden, dezelfde rechten toe te staan, waarop echter afwijzend werd beschikt Het résumé van het gesprokene wil spr. vastleggen in de vraag „is do toevloed van facturen en bemoeiingen zóó dat beide vereenigingen er niet langer het hoofd aan kunnen bieden?" En indien deze vraag toestemmend wordt beantwoord, zou hij wilten voorstellen: Het hoofdbestuur wend© zich tot het uitvoerend Comité van de N. O. T., met het verzoek om *n de provinciale hoofdsteden en zoo noodig ook In andere groote steden aan de Middenstandsve - lenigingen dezelfde voorrechten te verleeueu aan de Hande'sver» -irftgg Roth da men de Amsterdams: ne Wtoke- lierevereeniging zijn toegei'aan. De heer De Korver protesteerde ver volgens tegen de speculatie in bijna alle artikelen, die den winkelier v >or pr ij sverhoo gingen, prijsschomni©! to gen, tekorten, en verrassingen van allerlei aard plaatste. Contracten wer den geanuleerd. of hel alleen scheur papier was. Dit is 't eene gevaar. Ffel andere, dat ls de Middenstand, zit tusschcn het grootkapitaal aan den eenen kant en aan den an leren hel proletariaat Dit eerste levert 't genoemde gevaar met het tweede bedoelt hij den aan drang, die van de socialist in uttgaat om meer en meer den winkelstand uit te schakelen en den handel te brengen in handen van de gemeente u.rt o<-n heirleger van ambtenaren. De heer De Korver citeerde hierbij hetgeen hij destijds in De Middenstan der heeft geschreven over den ge meentelijken visch-, aardappelen- en groentenverkoop te Amsterdam. Hij schetste den middenstanders de ge varen en voegde daarbij de coöperatie. De heer Schürmaiw schetste wat men reeds met de N. O. T. bereikt had. De quaestie was. hoe krijgt men zoo snel mogelijk de goederen binnen en mc-t zoo min mogelijk kosten. Dat krijgen wij door de N'. O. T. Laat m©n van do N. O. T. gedaan krijgen dat de concessies, verleend aan de lian- delsvereeniging Rotterdam en de Am- sterdamsche Winkeliersvereeniging, ook verkregen zullen worden voor al le middenstandsvereenigjngen in de hoofdsteden der provincies en levens d© wenschelijkheid uitspreken dat or vrije invoer van goederen komt tilt Engeland. Spr. stelt voor een verza melstaat van de grieven tegen da N. O. T. te maken en dezen naar d© regeering te zenden. Laten wij niet de relatie met de N O. T. verbreken zeide de heer Schflrmann. De voorzitter heette daarop welkom do vertegenwoordigers van de regee- ringscommissie tot regelin? van kre diet aan den kleinen middenstand, mr. Fock en Coster, resp. voorzitter en secretaris. De heer Van der Maesen (Amster- dam) stelde voor dc verschillende op de vergadering geuite werrschen in ©en motie te vereenigen. Die wen- schen zijn: invoer zonder bankgaran tie tot een bedrag van f 250 per maand; verleening dor faciliteiten van Amsterdam en Rotterdam voor het geheel© land, onder toezicht der plaatselijke organisaties; vlugger op heffing van bankgaranties; meerdere faciliteiten van den invoer van le vensmiddelen; en voorts tot de regce- ring zich te wenden tol het verkrijgen van meer faciliteit voor den handel ten opzichte van den uitvoer uit neu trale landen. Vervolg Gemeenteraad De VOORZITTER deelt mede; A. dut zijn ingekomen: le. Een voorstel vun Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring vuu de rekening en verantwordmg over het jaar 1914, van hot St. Elisabeths of Groote Gasthuis. 2e. ©en voorstel van dezelfden tot goedkeuring van de begrooting voor het jaar 1916 van genoemd gasthuis. 3e. Brieven van Gedeputeerde Sla- ten der provincie Noord Holland ten geleidt van de door hen goedgekeurde raadsbesluiten van: 18 Augustus j.l no. 7 tot aanvaar ding van geschenken; 18 Augustus j.l uo. 11, tot aan vaarding van grond; 18 Augustus j.l., No. 13, tot verhu ring van grond; 4e. een schrijven van Mevr. de wed. H. Selle, gel». G. Kort, houdende kennisgeving van tot overlijden van haren echtgenoot, den heer II, Sella, in leven lid van het Hurgeüjk Arm bestuur. B, dat Burgemeester en Wethouders voorstellen ln hunne handen te stel len ter afdoening een verzoekschrift van G. J. Bous en Zoon om vrijstelling van het bepaalde bij art 33 der Bouw verordening. PUNT 4. Benoeming vaste Commission. U commissies worden benoemd. Rechtsgeleerde Commie<'c hee- re:: Mr. M. Slirigenberg, Mr. Dr. !L R. Ribbius, Mr. D. H. Andrene, en Mr. Bruch. Commissie van bijstond in het l>e- hc-r der gemeente-financiën: dc hee ren: Mr. H. R. Ribbius, I Schrenders, Mr. M. Slingenberg en Mr. Bruch, Commissie van bijstand in het b©.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 7