De Europeesehe Oorlog. PERZIKBLOESEM TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1S15 Op het Westelijk Oorlogsveld. Het officieel Fransch legerbe- richt luidt: De nacht werd gekenmerkt door eenige artillerie-actie in België, ten N. van Yperen, in Artois, bij Atrecht, in den omtrek van Roye, en op het plateau tusschen Oise en Aisne. Op verschillende punten aan het front in Champagne, tusschen Reims en de Argonnen, bomraen-werpen en ge weervuur, met tusschenpoozen artille rievuur, zonder infanteriegevechtcn. In de Argonnen hevige beschieting ln den scctor-Harazée. Een vrij levendige beschieting had plaats in Noord-Woëvre. Vijf Duitsche vliegtuigen wierpen in den morgen bommen op het pla teau van Malzevilie, zonder schade te veroorzaken, en in Nancy, waar eeni- ge slachtoffers vielen. In samenwerking met Engelsclie watervliegtuigen wierpen Fransche vliegers bommen op de vliegerloodsen van Oostende. Een Fransch eskader wierp CO bom men op de vliegvelden le St. Medard en het station van Dieuze. De Fransche artillerie in de streek van Nieuwpoort werkte eamen met <lo EngoLclio vloot bij de beschieting van do Duitsche kustbatterijen bij Westcinde. Er had een hevige kanomnad-e plaats ten noorden en ten zuiden van Atrecht. De Fransche batterijen be schadigden op verschillende punten de versterkingen van de Duitschers. Het artillerie-duel duurde in Cham pagne met onverminderde kracht voort. Eenige artillerie-acties in Argonne, Wocvre on Lotharingen, waarin het voordeel aan Fransche zijde bleef. A lit vergelding voor de beschieting van de open steden St. Dié en Gerard- mer wierp een Fransch lucht-asca- drille bommen op het station en de militaire inrichtingen te Freiburg, waardoor brand ontstond, en even eens op de stations vai). Saarburg, Lens, Fa verges en Regnier. Een luchtschip wierp bommen op de spoorlijnen bij Peronne. Het officieel Belgisch legerbe- richt luidt: De zeer bedrijvige Duitsche artille rie heeft de verschillende sectoren van het front beschot-en. Pervyse Cap- pelle en Meucappelle werden gebom bardeerd. Het officieel Duitsch legerbe- rieh' luidt: Een aantal Engelsche schepen ver schenen Dinsdagmorgen voor Midde/- kerke en beschoten in den Voormid dag Weslende in den namiddag Oostende. Voor het vuur der Duitsche kustbatterijen werden de schepen te ruggetrokken. Militaire schade werd niet aangericht In Oostende werden twee Belgische bewoners gedood, een gewond. Aan het front ging de dag zonder belangrijke gebeurtenissen voorbij. Een gewapend Fransch vliegtuig werd ten N. van Le Mesnil door een Duitschen vlieger getroffen; het vlieg tuig vloog in brand en viel; de inzit tenden waren dood. Een Fransche vliegeraanval op Freiburg in Breis- gau had geen resultaat Op het Oostelijk Oorlogsveld. Het officieel Russisch logerbe- richt luidt Bij Riga geen wijziging. Ten zuiden van Fricdrichstadt be gonnen de Duitschers ^inds den nacht van 6 September krachtige aanvallen op de rivier de Laulze. De nachtaan- valleu werden afgeslagen. In de richting van Dunaburg en Swienciany niets bijzondere. Tusschen Swenta en Welija en tus schen Wilija en Njemen is de toestand dezelfde. De Duitsche aanvallen van 6 September tegen het dorp Orany en op don benedenloop van de Merec- zonka werden afgeslagen. Aan de Midden-Njemen bleven de Duitschers den 5den en 6den Septem ber hun operaties voortzetten in oos telijke en zuid-oostelijke richting. Meer naar het zuiden moesten de Russische achterhoeden sinds don morgen van 6 September een uiterst hevig gevecht leveren bij Wolkovysk en zuidwaarts op het geheele front tot den .straatweg PuzanySlonim. Tusischen de Jasjolda en Pina zet ten de Russen den strijd voort op de lijn ChomskDrogetschin en houden het offensief van de Duitschers togen in de stellingen een weinig ten oosten van de aangegeven linie. Bij den spoorweg KowelSarny voerde de Russische cavalerie welge- cdaagde charges uit, waarvan die bij het dorp Volochki in de omgeving van Kowel en bij het plaatsje Kolk© aan de Styr, waar drie officieren en 150 man gevangengenomen werden, het best slaagden. Op den rechteroever van da Boven- Styr worden sinds den morgen van 6 September verbitterde gevechten ge leverd in de omgeving van Rau'ziwi- lof, tusschen de rivieren Sloneika en Ikwa. Onder den druk van overmach tige Duitsche strijdkrachten, kregen de troepen order sterker stellingen te bezetten aan de rivieren Gorynia, Stu'bel eu Ikwa. Aan den Sereth, waar de Duitschers gewoonlijk passief blijven, deden zij op 6 September herhaalde, maar ver- geefscho pogingen om het offensief te nemen in de richting van Tarna- pol. Het officieel Duitsch legerbe- richt luidt: Legergrocp-von Hindenburg. In die omstreken van Daudsewas zijn de Duitsciio afdeelingen vooruitgaand. De troepen van generaal von Eich- horn zijii na een gevecht in het bezit gekomen van eenige overgangen tus schen de meren \an Now-Troki, ten Z. W. van Wilna. Tusschen Jesiory en Waikowysk gaat de aanval vooruit. Waikowysk zelf, en de hoogten teai O. ten N.O. van die plaats, zijn genomen; 2800 man werden gevangen genomen, 4 mitrailleurs buit gemaakt. Legergroep-Leopold van Beieren. In do streek van Isabelin, ten. Z.O. van Waikowysk werden de Russen teruggeslagen. Meer naar het zuiden gaat deze legergroep vooruit. Aan de Zelwianka en de Rozanka, ten N. O. van Proesjany, drongen de Oosten- rijksch-Hongaarsche troepen door het moerasgebied. Er werden ongeveer KXW gevangenen gemaakt. Legergrocp-v. Mackensen. De ge vechten aan de Jasiolda enten O. van Drogitsjin duren voort. Op het Z.O. oorlogstooneel weid een Russische aanval bij Tarnopol af geslagen. Meer naar het Z.O. in dc omstreken van Ostrow, is een Russi sche aanval door een tegenaanval der Duitsche troepen tot staan gebracht. De Russische berichten over een ne derlaag \an twee Duitsche divisies, waarbij 150 soldaten gevangen geno men, en 30 Duitsche kanonnen, beno vens velo mitrailleurs buit gemaakt weiden, zijn een verzinsel. Geen Duitsch soldaat is een stap terugge gaan, geen kanon of mitrailleur in Russische handen gevallen. Integen deel de Duitscho regimenten wier pen in een tegenaanval de opdringen de Russen ver terug. Een regiment maakte 250 Russen gevangen. Het officieel Oostenrijksch legerbericht luidt; Ln liet Wolhynische vestinggelwed bleef Dinsdag de toestand onveran derd. Eenige aanvallen der Russen liepen dood in het Oostenrijksch vuur. Meer naar het zuiden noodzaakte de overwinning der Oostenrijkers bij Podkamien en Radziwiiof de Russen om over een front van 90 K.M. terug te trekken achter de Ikwa (zijrivier van de Styr). Do Oostenrijksche troe pen vervolgen hen. Aan de Sereth kwam het tot verbit terde gevechten. De Russen deden daar oen uitval uit de bij Taniopcl eu Strusof op de wijze van bruggo- hoofden aangelegde verschansingen. De bij Tarnopol voorwaarts dringen de Russen werden door een tegeuuan- val van Duitsche troepen teruggesla gen. Ten westen en ten zuidwesten van Trerabowla (aan d© Sereth, ten zui den van Tarnopolj duurt het gevecht nog voort. Dichtbij de monding van de Sereth namen de troepen onder be vel van do generaals Benigni en prins Schönberg staande Oostenrijksch- Hongaarsche troepen een stelling ten noordwesten van Szuparka, waarbij 20 Russisclie officieren en W00 man schappen gevangen werden genomen en zeven machine geweren buitge maakt. Bij de Oostenrijksch-Hongaarschc troepen aan de Jasialdo gebeurde niets nieuws. Op het Zuidelijk Ooriegstooneel. 't Officieel Italiaanse!» leger- berioht luidt Do Italiaansche artillerie heeft de kampen van do Oostenrijkers aan het Presena-bekkon in de Camonica- vallei tem deele vermeld en de Oos tenrijkers genoodzaakt te vluchten. In liet Concei-dal deed een Itali an neche afdeelimg Zondagavond een onvorhoedschen aanvai op de ©lec- t-rische centrale te Lemeuno en ver- •oestto deze. In den Tolmein-sector deaon de Oostenrijkers een aanval op de stel lingen aan de hellingen van den Mozlivch (Monte Nero), maar wor den met zware verliezen terug ge dreven. Het officieel Ooeitenrijköch lesr-erfoericht luidt In do streek van don Kreuzbergpas is na de nederlaag, die de Italianen Maandag hebben geleden, kalmte in getreden- Hun verliezen zijn grooter dan aanvankelijk werd aangenomen, want bij het afzoeken van het ge vechtsterrein telden Oosten rijksche troepen alleen voor Plann-Spitze, de Ciina Trufnoni en den Eisenreich- kamm meer dan, 1400 lijken van Ita lianen. De ooe.ttand op liet Italiaansche oorlogstooneel is totaal veranderd In den Doberdo-sector sloegen Oosten- rijkscho troepen Woensdagochtend in de vroegte een aanval op het vooruit stekend gedeelte van het Karstpla- teau af. Italiaansche infanterie, die ten oos ten van Vermegliano trachtte voor uit te dringen, werd met handgrana ten verdreven. Verspreid nieuws van deoorlogsvelden F.en Duitsch vliegtuig, dat Maan dag op groote hoogte vloog boven Chavannes sur l'Etang, een plaats in den Elzas, dicht bij de vroegere grens, wierp een krans naar beneden, waar aan een l'nt met het opschrift „Aan Pégoud, gestorven als een held. Zijn tegenstander." Op Ze». DE „HESPERIAN" GETORPE DEERD. Wij vermeldden dat zich aan boord van do „Hesperian" een Canadeosch soldaat had bevonden, die op hot wes telijk oorlogsterrein blind was ge worden. ten gevolge van de ontplof fing van een projectiel in zijne on middellijke nabijheid en door een val uit de reddingsboot het gezicht had herkregen. Thans deelt de „Times" hieromtrent het merkwaardige bericht mede, dat bedoelde soldaat tot kort vóór zijn vertrok in een hospitaal te Ilford was behandeld en bij het afscheid zeide „Nu wilde ik wel, dat de Duitschers het schip torpedeerden, dan kreeg ik misschien het gezicht terug." Reuter seint De „Times" ontving van den Ame- rikaanschen consul te Queenslown officieel mededceling, dat een Ameri kaan uit New-Yensey bij de ramp van de „Hesperian" is omgekomen. De „Daily News" verneemt uit WashingtonHet departement van buitenlandsche zaken heeft van den heer Page, den Amerikaanschen am bassadeur te Londen, een voorloopig bericht ontvangen omtrent het van Amerikaansche zijde ingestelde on derzoek naar den ondergang van de „Hesperian". In dit bericht wordt de verklaring van de Duitsche ambas sade te Washington afgewezen, die zeide dat de „Hesperian" inderdaad een oorlogsschip was of althans een gewapend transportschip. Volgens den heer Page is er geen enkele reden voor deze bewering. De „Hesperian" was onbcwapcn-d en in geen om standigheid in staat om een duikboot aan te vallen, Reuter seint uit New-York aan de „N. R. Ct.": Bij elke bijzonderheid die omtrent de „Hesperian" bekend wordt, neemt de verontwaardiging in de Voreenig- de Staten toe. De „Globe" kan den indruk niet van zich afzetten dat de Duitschers onoprecht zijn. De „Evening Telegraph" dringt er op aan dat Wilson uitlegging zal ra gen, niet omtrent het in den grond boren, van de „Hesperian", doch oxn- tront Duitschland's woordbreuk. BESCHIETING. Reuter seint uil Duinkerken Dertig tot veertig schepen van de Engelsohe vloot beschoten Dinsdag ochtend de gehec-le Belgische kust. SCHEPEN GETORPEDEERD. Reuter seint uit Londen Het s s. „Douro" is gezonken de bemanning werd gered. Een Lloyd's bericht meldt Het Russische s.s. „Rhea" is getor pedeerd. De bemanning is aan land gebracht. Reuter seint uit Bordeaux Het stoomschip „Guatemala" is ge torpedeerd. De bemanning word ge red. Do „Guatemala" behoorde aan de Comp. Générale Transatl to Havre. Zij was brute 5913 ton groot en in 1906 gebouwd. DE DUITSCHE ONDERZEEëRS. Reuter seint uit Parijs aan het „Hbld." René Bazin, een der Fransche schrij vers, die oniang6 een bezoek brach ten aan de Engelsche vloot, zegt in een artikel in de „Echo de Par-s" „Ik heb vernomen, dat de Engelschen door verschillende maatregelen aan de Duitsche onderzeeërs zulk een slag hebben toegebracht, dat deze, hoewel zij rtog overlast kunnen ver oorzaken, toch niet meer bij machte zijn een definitieve beslissing ter zee te verzekeren, daar hun verliezen hetgeen niet algemeen bekend is zeer zwaar zijn geweekt. Ik kan ver klaren, dat de Engel6ohen een groot aantal duikbooten in den grond bob ben geboord, dat Fransche torpedo booten andere voor haar rekening hebben genomen en dat de helft van de oorspronkelijke or.derzeoënsvloot op den bodem der zee rust. Dal de vijand den schijn van menschlievend- hoid jegens de neutralen aanneemt, vindt zijn verklaring in hot feit, dat hij buitengewoon zware verliezen heeft geleden en dat het beter is zich gematigd voor tc doen, wanneer de middelen om iedereen maar aan le vallen schaars worden." Uit den Balkan. AAN DE DARDAN ELLEN. Wolff seint uit Konslantinopel: Het hoofdkwartier bericht: Aan hot Durdanellenfront drongen in den sec tor Anuforta Turksche verkennings- colonncs, die op Messtan Tepe en Az- mak waren afgezonden, in den nacht van C op 7 September de Engelsche loopgraven binnen, mankten twee machinegeweren met al.e b.jboliooren buit deze worden titans tegen de geallieerden gebruikt benevens 15 lusten munitie en 20 geweren. Door Turksoh vuur werd een ziekenwagen, geladen met munitie, tot ontploffing gebracht. Bij Ariboeroeu gebeurde niets bij zonders. Bij Sedd-ul-Balir beschoten Engel sclie torpedobooten, met behulp van waurnemingen door een kabelballon, gedurende enkel© ©ogenblikken Turk sche bieilingon aan den rechter, en linkervleugel, zonder echter belang rijke schade aan te richten. Turksche batterijen aan de zee- engte brachten op 7 Sept. de batte rijen der geallieerden, die de Turk sche stellingen aan den linkervleugel beschoten, tot zwijgen en joegen do bij Mortoliman geconcentreerde Indi sche troepen uiteen. Overigens gebeurde niets van be- teekenis. Uit Engeland. DUITSCH LUCHTSCHIP BOVEN ENGELAND. Reuter seint uit Londen Het Persbureau deelt meo, dat een Duitsch luchlsohip gisteravond de oostelijke graafschappen heeft be zocht en branden en persoonlijke on gevallen heeft veroorzaakt. m Reuter seint uit Londen: Het Pers bureau bericht, dat drie Zeppelins Dinsdagnacht een bezoek brachten aan de oostelijke graafschappen en daar bommen wierpen. Er werden kanonnen op hen gericht en er stegen aöroplanes op, maar deze konden ile luchtschepen niet bereiken. Vijftien kleine woonhuizen werden vernield of ernstig beschadigd, een groot aantel vensters en deuren werden vernield en er ontstonden verscheidene bran den, maar deze waren spoedig ge- bluscht. Overigens geen ernstige ma terieel© schade. Gedood werden: twee mannen, drie vrouwen en vijf kinderen; gewond: 13 mannen, 16 vrouwen, 14 kinderen. Vermist worden: één man en twee vrouwen. Vermoedelijk liggen zij be dolven onder het puin. Alle bovenge- noemden zijn burgers met één enkele uitzondering; een soldaat werd n.l. gewond. AANMAAK VAN AMMUNITIE. Reuter seint uit Londen Hoi ministerie van ammunitie meldt, dat de regeering weder 180 fabrieken heeft overgenomen voor het aanmaken van ammunitie, zoo dat nu in hel geheel 715 fabrieken onder staatstoezicht werken. HET CONGRES DER VAK- VERËENIGINGEN. Reuter seint uit Londen Het Vakvereejïigingcongres te Bristol heeft met 600 tegen zeven stemman een motie aangenomen, waarbij ihet zie!» plechtig verbindt de regccitng zooveel mogelijk te steu nen om den oorfog met succes te kunnen voortzetten. In. de motie wordt verder ver klaard, dat de aciie van Engeland en zijn bondgenooten volkomen ge rechtvaardigd 16 en wordt afschuw uitgesproken over de wreedheden, bedreven door de Duitsche en Oc*»- teiu ijkscbe miliioire autoriteiten en over de o runen sc hel ij ke wijze, waar op het leven van non-oou»battanten wordt opgeofferd. De aiSbeidersk-i Ier Seddon wees er op, toen hij de motie indiende, dat twee bekende leden van de ni heiders- partij in officiers-uniform ter verga dering aanwezig waren. Deze mede- deeling werd niet toejuiclhingen bo- gnoet. Seddon verrit! sarde verder, dat deze oorlog gerechtvaardigd "was. Een kapitalistische oorlog, zoo zeide hij, is het niet. Uit Rusland. RUSSISCHE LEGERORDERS. Het P. T. A. saint uit Petersburg: Een legerorder van 5 Sopt., getce- kend door don Tsaar zegt: „lieden heb ik het bevel over allo gewaande machten ter zee en to land op het oorlogstooneel aanvaard. Met het vaste vertrouwen op Gods genade, en met de onveranderlijke zekerheid der eindelijk© overwinning zullen wij onzen heiligen plicht vervullen het vaderland tot het uiterste te verdedi gen on het Russische vaderland niet te onteeren. Deze dagorder is gegeven in ons hoofdkwartier. (get.) Nico'.aa Do grootvorst,opperbevelhebber heeft aan de troepen de volgende dagorder uitgevaardigd: „Aan het dnpi>ere leger en de vloot. Heden hooft de verheven Opperbevel- hebber, Zijne Majesteit de Tsaar, zich aan uw hoofd geplaatst. Ik buig mij voor uw heldenmoed van meer dar» een jaar, en spreek u mijn hartelijke, wanne en ernstige erkenning uit. Ik geloof tvast dat., nu de Tsaar zelf, aan wien gij uw eed hebt afgelegd, u aanvoert, gij nieuwe heldendaden zult verrichten, die nooit zijn aanschouwd, ik geloof, dat God, van nu aan Zijn Uitverkorenen zijn almachtigen steun zal geven, en de overwinning zal ver. zekeren". (gek de generaal-adjudaot Nikolana. Het P. T. A. seint uit Petersburg De Tsaar richtte aan den groot- voiïA-Jegör command tuit bot volgende schrijven „Bij het bcigin van den oorlog had den overwogingen van hooger torde «nij belet de neiging te volgen en mij aan het hoofd van het leger te plaat- een. Daarom had ik u met liet opper bevel over alle gewapende troepen to land en ter zee belast. „Onder het oog van geheel Rus land bewees U. K. II. in den loop ïvan den oorlog oen omvankeibaren itvoed. die m de harten van alle Rus- sisclio lieden een diep vol trouwen en vrome wensclien wakker riepen, wel ke uw naam in alle onvermijdelijke wisselvalligheden van de militaire kans volgden. De dienst voor het va derland, waarmoe God mij belust heelt, legt mu heden den plicht op, nu de vijand liet binnenhuid van hot rijk binnendrong, het opperbevel over de actieve troepen op mij te ne men en met mijn leger de vermoeie nissen van den oorlog te deelen en het Russische gebied voor de vijan delijke aanvallen te (beschermen. „Do wegen der Voorzienigheid zijn ondooi^rondelijk, «naar mijn plicht en mijn wensch versterken mij in dit besluit, dat voortgekomen is uit overwegingen voor hot heil van den staat. „De vijandelijke inval over de wes telijke grens, die ziel» steeds meer uitbreidt, eischt voor alles de rcheele samenvatting van alle militaire <*r. burgerlijke gezag, en d© eenheid van het commando in den oorlog met den algemeenen arbeid van alle elemen ten van administratie en regeering, wat onze aandacht zou kunnen af trekken van het Zuider-front. „Onder daze omstandigheden er ken »k de noodzakelijkheid van uw raad en hulp op hat zuidelijke front en benoem ik u tot onderkoning van Kaukasïë en tot commandant van hot dappere Kaukasische leger Ik betuig U. K. H. mijn diepe erkanrte- lijklteid en die van het land voor uwe bemoeiingen in den oorlog." DE ONDERKONING VAN KAUKASIê. Het P. T. A. seint uit Petersburg: Do Tsaar riohtte aan graaf We- rontzof-Daschlkof, onderkoning van Kaukasië, een schrijven, waarin ge wezen wordt op dc pogingen, die hij deed, en de moeiten die hij ondernam, om dit land te organiset-ron. en om de heldhaftige troepen in Kaukasië hunne oude tradities te doen handha ven. Do Tsaar verklaart ingevolge den wensch van den onderkoning om zijn arbeidskracht meer tc kunnen aanwenden in verhouding tot zijn gezondheid, hem te ontheffen van liet ambt van onderkoning van Kaukasië en hem te verhinden aan zijn persoon, lijken dienst. Uit d» Vereenigde Staten DR. DUMBA EN MINISTER LANSING. Reuter seint uit Washington aan het Ilbld.: Dr. Duuiba had dezen middag een onderhoud met minister Lansing. Voordat hij het bureau vim minister Lansing binnenging verklaarde dr. Dumba terloops aan de journalisten dal hij de iuslructie zou overleggen, die hij van zijn regeering ontving, betreffende de vervolging waaraan Oostenrijkers en Hongaren zich bloot stellen als zij medewerken aan de ver vaardiging van munitie ten gebruik© tegen de Teuloonsche bondgenooten. Dr. Dumba bleef 25 minuten bij den heer La»islng. Bij het verlaten van liet departement scheen liij terneerge slagen en hij wensch te niets 1e zeg gen. Minister Lousing deelde mede, dat copieën van het onderschepte bericht van dr. Dumba aan de Weensche re geering, die uit Londen zijn overge zonden door den ambassadeur Page, in handen van den president z"jn ge steld. EEN VEELBETEEKENEND BE ZOEK. Reuter seint uit Washington President Wilson bezocht heden 't ministerie van buitenlandsche zaken, waar hij een onderhoud had met mi nister Lansing. In regoeringskringen hecht men een bijzondere botoeken ia uan dit niet te voren aangekondigde bezoek en zegt men, dat hiervoor geen precedent bestaat dan alleen in hel bezoek van president Mc. Kinley aan minister Day. Vormoedelijk wordt hier liet histo rische bezoek van president Mc. Kin ley aan minister Day aan den voor avond van den Spaan-ch-Ameri- kaanschen oorlog bedoeld. DE ONDERSCHEPTE BRIEVEN. De Amerikaansche journalist Ar chibald, die op reis naar het vaste land, brieven voor den Oosten njk- schen gezant in de Vereenigdo Staten meenam voor don Oosten rij kschen Minister van Buitenlandsche Zaken, doch ln Engeland aangehouden werd, waardoor de inhoud van de brieven, die hij overbracht, aan de Engelsche Regoering bekend word, hoeft, bij zijn aankomst te Rotterdam een onder houd toegestaan aan ©en redacteur van het ePrsburoau Vaz Dias. De hoer Archibald zaide liet vol gende: „Ik verklaar u, dat ik aan al het geen mij in de couranten ten lasto wordt gelegd, volkomen onschuldig ben, dat ik niets weet van, noch ge sproken heb over plannen, om don aanmaak van oorlogsmateriaal tegen te werken of onrust to stoken onder de Oostenrijksche arbeiders. Ik ben een Engelsche Amerikaan eri niet zoo als men rondstrooit van Duitschen of Oostenr ij kschen afkomst. Ik bezweer u, dat mij do inhoud van den brief absoluut onbekend was, en dat ik on schuldig ben aan het plan, daarin be raamd. Kort voor het vertrek der „Rotterdam" uit New-York naar Eu ropa, kwam de secretaris van de Oos tenrijksch© legatie mij te Now-York do hand lot afscheid drukken en hij zei- FEUILLETON Uitbot Engelsch van VV. A. MACKENZIE. 18) De bediende klopte en kwam bin nen. II ij overhandigd© Vandelour een visitekaartje, waarop een kroontje gedrukt was, en de woorden: OLAF. Hertog van Dalecarlia Prins van Gothland. HOOFDSTUK X. ,M oneer Goodman" begint hulp te verleen en. Toen Prins Olaf al3 „meneer Good man" zijn diensten aan Brenda Dapi- fer aanbood, deed hij zulks van gan sehor hart©, vol geestdrift en ook uit liefdo voor liaar. Hij meende elk woord dut liij zeide, en als zij zeid© dat hij iets wilde doen deed hij het gewoonlijk wel. Ik zal voor liaar vechten in dez© eaak, beloofd© hij zichzelf, en tege lijk zal ik haar voor mij zien te win- Hoeveel man non hebben iets derge lijks niet gezegd? En hoeveel mannen li ebben er naar gehandeld'? Prins Oinf was een van die inen- sclien die geen taak te groot vonden, geen opoffering te voel, als het resul taat maar bereikt werd. Hij was ook een van die zeldzame menschen die geen dagen verknoeien met peinzen en plaunen maken, hoe iets gedaan moet worden, maar die dadelijk aan het werk gaan en misschien al klaar zijn voor menschen met meer onder vinding on zeker met een juister oor deel, zouden zijn begonnen. Zoo kan moa d© haast verklaren, waarmoe de Prins nadat hij Brenda mot het telegrammenboek had zien vertrekken, zijn hoed en stok en hand schoenen greep en, niet moer den kend aanriLe resultaten van het on derzoek vdn de politie en hun twijfel, de Hall verliet, on den weg naar het dorp insloeg. Wat moest hij daar doen? Wel, dat was eenvoudig genoeg. Brenda had over oen lint gesproken, een groen lint, bevlekt met bloed. Ze had het meegenomen toen ze midden in den nacht, in haar grooten angst, het huis uil vluchtte waar zulk© vree- selijke dingen gebeurd waren. Ze laid liet onderweg verloren of ze had het in het huis van Warrender Wal lace laten liggen. Terwijl hij er stevig vandoor stapt© keek hij met zijn scherpe zeeinans- oogen naar ieder bosje gras, ©Ik stuk je van. de heg. Natuurlijk vond hij niets, lïn dus, teen hij bij de kerk gekomen was, sloeg hij don weg naar net dorp in. llij klopte op de eerste de beste deur waar hij lungs kwam eu vroeg naar hot huisje van Wal lace. Bedoelt u dien meneer en mevrouw waar juffrouw Eve voor werkt, me neer? vroeg de oude vrouw die hem open deed. Dat weet ik werkelijk niet, ant woordde de Prins. Hij heet Wat lace. Weet u waar hij woont? liet zal wei die meneer zijn waar juffrouw Eve werkt. Een lange me neer die voor de komieken schrijft, is het niet? M'n goeie mensch, ik l»eb me neer Wallace nog nooit gezien. Als u me niet kunt vertellen waar hij woont zai ik liet aan iemand «nders vragen. -- Nou, nou, wordt u maar niet zoo driftig! Ik kuu liet u boter wijzen dan iemand anders in Datelnngdon. Zo legde een hand op zijn ami en keek hem met liaar glinsterende oog jes aan. Ik ben immers de dochter van den man die dat huisje gebouwd heeft! Hij heette immers Simon Peek over ik ben Keziah Packover. Vraag het maai- aan iedereen hier in de buurt, dan zullen ze u wel vertellen dat lveziuli geen leugenaarster is, en nooit geweest is ook, en nu ik tach tig hen is het niet waarschijnlijk dat ik er nu nog me© zal beginnen. Zo hield, ©ven op om adem te halen. Olaf nam de kans waar. llij legde een gulden li» d© hund die liem niet vost hield. Toen ze het geld in liaar hand voe.de liet ze hem los en meteen liep Olaf we^i Als een lafaard, zoo ving als zijn lange boenen hem konden dragen, terwijl achter hein haar schrille stem schreeuwde: Dat kleine blauwe huisje met de roode dakpannen! Olaf hoorde het en vorwl al heel spoedig het kleine blauwe huisjo met de roode dakpannen. Hij balde, en Warreuder Wallace, die net terug was van zijn bezoek aan de „Gouden Leeuw" deed de deur open. Woont hier meneer Wallaoe? Ik ben Wallace. Mijn nauin is Goodman. Ik... Uitstekend, Koninklijke Hoog heid... Wilt u binnenkomen, meneer Goodman? De Prins ging naar binnen, zoor verwonderd zijn titel t© hoorem in dit afgelegen hoekje van Essex. Terwijl hij ging zitten, vroeg hij: Hoe komt het dat u mij hoi kent Ik had de eer u verleden jaar in Christiansburg te ontmoeten. Zoo! Ik herinner nic niet dat ik u ooit te voren gezien heb. Dat is heel bogrijpelijik... Toen tertijd had ik nog geen baard. Ahat En waar hebben wij elkaar ontmoet? t)p een diner bij den broer van Uw© Koninklijke Hoogheid. Bij welke gelegenheid? Bij het diner dat Zijne Majesteit aanbood aan de leden van het Inter nationale Astronomische Cougres. Ja, dat herinner ik ine. Maar. meneer Wallace, wat had u daar mee t© maken? Want ik meen bogreflK-n te hebben dot u oen humoristische schrij ver is. Neem mij niet kwalijk, maar... zeid© u humoristisch? Misscliien vergiste de persoon die mij inlichtte zjch. Of misschien keu ik minder Engelsch dan ik dacht. Maar liet vrouwtje vertelde me toch wel de gelijk dat u voor de „komieken werk te, zooals zij het. uitdrukte!" O, o, o! lachte Wallace, em viel achterover in zijn stoel van plezier. De komieken! Ha! ha! ha! Daarom raakt juffrouw Eve, die couranten en tijdschriften verkoopt, zeker zooveel mopponblaadjes kwijt tegenwoordig. Do menschen denken dat ik ze schrijf! Ha. ha' Zie ik er nu uit of ik zulke flauwe dingen schrijfl Och, Hoogheid, mijn laatste brochure droeg den titel: „Nebulae, eenige opmerkingen over hun oorsprong". En weer schudde Wallace van het lachen. Natuurlijk, het oude monschjo, bedoelde dat u over de kometen schreef, zeide Olaf. Nu begrijp ik het; en nu, ik het begrijp zal ik ook niet langer aarzelen, maar u vertellen wat het doel van mijn komst is. En nu u mij herkent heeft, verzoek ik u drin gend d.t aan niemand anders te ver tellen en bij alle mogelijke gelegen heden den naam Goodman te gebrui ken. Zeker, meneer Goedman. Dank u... Hoe zal ik beginnen? Ja... Vrijdagnacht hebt u bezoek go- had.... Eigenlijk al Zaterdagochtend. Weet u wie het was? Natuurlijk, ze heeft liet mo zelf verteld. Juffrouw Brenda Dapifcr.... Kent u baar... meneer Goodman. Als memoer Goodman ken ik haar. O. En misschien ben ik op dit oogen. blik de eenig© ware vriend dien zij bezit. Zoo! En kent u liaar al lang? Vanmiddag heb »k lmar voor het eerst gesproken. (Wordt vervo'gd

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 5