De Europeasche Oorlog. HET OOSTELIJK FRONT. TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1915 Op het Westelijk Oorlogsveld. Het officieel Fransch legerbe- jfich. (niiddageommuniqué) luidt: Artilleriestrijd In den loop van den nacht rondom Atrocht, voor Roye en op het front in Champagne. In Ar- gonnen in den Ilarazeesector gevech ten met handgranaten, geweervuur va loopgraaf tot loopgraaf met werk- dadige medewerking nu en dan van de Fransche batterijen. In de Vogezen vielen de Duitschers Vrijdag de Fransche stellingen aan van Llngekopf tot Barrenkopf, daar bij gebruik makend© van verstikken de gasbommen. Bij Schratzmannele moest een loopgraaf in eerste linie door de Franschen ontruimd worden tengevolge van het werpen met bran dende vloeistoffen. Een tegenaanval stelde de Fran schen in slaat het grootste gedeelte van het verloren terrein te herwinnen en zich te handhaven op een tiental nieters van het loopgraafgedeelte, dat niet heroverd kon worden. Op het overige gedeelte van het front werden de Fransche stellingen overal behouden. C_ het einde van den dag deden de Duitschers tegen de Fransche loop graven op den top van den Hart- mannsweilerkopf een aanval, waar door zij vasten voet verkregen. Ge durende de.n nacht deden de Fran schen een tegenaanval, heroverden de verloren loopgraven en wierpen de Duitschers terug op hun stelling® Fransche vliegers bombardeerden Vrijdagmorgen batterijen in het bosch bij Nonnenbrück evenals het station van Grandpré. In Argonne kon het leger van den kroonprins, dat twee maal een hevi gen aanval deed, den 8sten en in den nacht van 8 op 9 Sept., daarbij ge bruik makend van vergiftige bommen, den strijd niet voortzetten, die in den morgei} van 9 Sept. werd geslaakt. Net Duitsche telegram, melding makende van de gevangenneming van talrijke mannen en verovering van voel materiaal, houdt verzonnen fers ln. Het spreekt bovendien niet van de aanzienlijke Duitsche verlie zen, die door geen aanmerkelijke winst worden gecompenseerd. Gedu rende het jaar, dat het leger van den Kroonprins zijn aanvallen in de Ar- gonnen herhaalt., verloor het ruim 100.000 man en veroverde geen enkel steunpunt van belang, terwijl het minder vooruit kwam dan elders de Fransche troepen in een enkelen dag. Het officieel Duitsch legerbo- richt luidt: Ten noorden van Souche/ werd een vooruitgeschoven Fransche loopgraaf genomen en gelijk gemaakt, de bezet ting sneuvelde in den bajonetstrijd op enkelen na, die krijgsgevangen werden gemaakt. In de Vogezen werden dicht voor onze stellingen Scliratzmiinnele en Hartmansvveilerkopf gelegen loopgra- vcu bestormd, waarbij twee officieren en honderd man werden gevangen ge nomen, zes mitrailleurs veroverd, be. nevens een mijuwerper. Een tegen aanval op de Schratzmaiuiele werd bloedig afgeslagen. Op het Oostelijk Oorlogsveld. Het officieel Duitsch legerbe- richt luidt: Lcgergroep-von Hindenburg. In de gevechten ten Z. O. van Fried ricK- stadt, bij Wilkom ir maakten Duitsche troepen eenlge honderden gevange nen. Overigens is de toestand tusschen de Oostzee en de Njemen bij MeretsJ niet veranderd. Bij Skidel en aan de Selwjanka wordt de strijd nog voortgezet. De hoogten bij Piaski (Peski) aan de Selwjanka zijn bestormd. In den loop van den dag werden 1400 gevangenen gemaakt, 7 mitrailleurs genomen. Leger/rroep-Prins Leopold van Beie ren. Deze groep is in offensieve be woging tegen de Russische posities aan de Be ven-Sol wj ank a en ten Oos ten van de Rozanka. Olszanka Is genomen. Legergroep v. Mackensen. De Duit sche vervolgingscolonnes naderen het station Kossowa, aan den siraatweg Kobri nMilowi I y Aan beide zijden van den spoorweg Brest—Pinsk bereikten de Duitschers de lijn Toelatycze—Owzicze. Op het Z.O. oorlogstooneel wierpen de Duitsche troepen de Russen terug naar Boekniof. a-an de Sereth. ten O. van Tarnapol. Ten Z. W. van Boekniof en bij Tarnapol werden alle Russische aanvallen afgeslagen. Het officieel Oostenrijksch legerbericht luidt: De in de streek ben wee ten van Rowno strijdende Russische troepen zijn over de Stubel-laagvlakte terug gedrongen. Oostenrijksche troepen, die van Zalosce waren opgerukt, drongen de Russen terug in de richting van Zba- raz. Bij Tarnopol slocgai Oostenrijksch. Hongaarsche en Duitsche bataljons een'aantal aanvallen der Russen af. De Duitschers veroverden het dorp Bocniow. Ten westen van den Midden-Sereth zijn opnieuw Russische versterkingen in gevecht gekomen. Er wordt daar hevig gestreden. Ten oosten van de Sereth inondinj en aan de Bessarabische grens was heit rustig. Do Oostenrijksch-Hoiigaarsche troe pen in Littliauen zijn door het breede moerasgebied van de Jasiolda en Orla getrokken en hebben terrein gewon nen ten zuidoosten van Rozany. Op het Zuidelijk Oor.ogstooneel. Het officieel Oosten rijksch legerbericht luidt: Vrijdagmiddag en -avond deden de Italianen herhaaldelijk hevige aan vallen op het bruggenhoofd van Tol- mein, zij werden echter telkens met zware verliezen teruggeslagen. In den Doberdo-sector verijdelden Oostenrijksche troepen de pogingen van de Italianen om naderbij te ko men. De algemeene toestand is onveran derd. Het officieel 11 a 1 i a jr n s c li le gerbericht luidt: De Flaliaansche Legatie ontving het volgend communiqué van den lta- Ilaanschen Grooten Generale» Staf: 9 Sept.: In de 6treek van Tirol en van Trentino beperkten de Oostenrij kers hun optreden tot een artillerie actie, die door de Ituliaansche artil lerie op afdoende wijze beantwoord werd. Door een stoutmoedige verken ning, ondernomen tot in de nabijheid van de Oostenrijksche werken in Bo- ven-Cordevole, hebben de Italianen kunnen vaststellen, dat aan het fort Lacoite en de clectriciteitsfabriek van Renaz, door beschieting, groute scha de is aangericht. In het Plezzo-bekken noodzaakte de Italiaansche artillerie een Oostenrijk» sche colonne, die over Predil op weg was naar Plczzo, om ha't te houden en terug te trekken. Een andere co lonne, dio over Kashutto ten noord oosten van den Predil-pas naar Pre dil afdaalde, werd verslagen en ver strooid. Op het Karstplateau is niets bijzon, ders gebeurd. Door een groot aard al granaten, door de Oostenrijkers op de werf van Monfalcone afgevuurd, werd daar opnieuw brand veroor zaakt. Vervolgons trachtten do Oostenrij kers door hun vuren, dat, zooals ge woonlijk, met tusschenpoozon plaals had, het blusschingswerk te verhin deren. De Italianen hebben het echter toch kunnen volbrengen. Een (Wr Italiaansche vliegtuigen heeft Vrijdagmorgen het spoorweg station van K'ause ten oosten van Santa Lucia gebombardeerd en ver scheiden malen getroffen, terwijl een ln de nabijheid gelegen brug over de Borca eveneens werd beschadigd. Op Zes. D'E LUSITANIA. Reufer seint uit New-York: Stahl, de man die onder eede een valsche verklaring had afgelegd over het bewapend zijn van de Lusitania, is deswege tot eon gevangenisstraf van 112 jaar veroordeeld. OOSTENRIJKSCHE TORPEDO BOOT BESCHADIGD. Wolff seint uit Weenen 'Officieel): Vrijdag werd de Oostenrijksche tor pedoboot 51 bij een verkenning door ©en Italiaansche duikboot getorpe deerd en beschadigd aan den boeg. De torpedoboot is haar basishaven binnengeloopen. BOMMEN OP BALTISCH-PORT. Wolff seint uit Berlijn (Officieel; In den nacht van 9 op 10 Sept. wierp een Duitsch marine-lucht schip met succes een"aantal bommen op bet Russische vloot-steunpimt Bal- tisch-Port (havenstad in het Russi sche gouvernement Esthland aan de Fin sche Golf). Het luchtschip werd herhaaldelijk maar zonder succes, door de Russen beschoten en keerde onbeschadigd terug. Uit Engeland. DE ZEPPE'LIN-AANVAL. Wolff seint uit Berlijn Naar wij van bevoogde zijde verne men, zijn bij don aanval van Duitsche marineluchtschepen op de City, in den n>acht van 8 op 9 September, voor al de stadswijken om „Holbornvia- duct" getroffen. Talrijke uitgebreide instortingen en geweldige branden konden van de luchtschepen uit, daar de gelegenheid om waar te nemen zeer gunstig was, met zekerheid wor den vastgesteld. Bij Norwich werd een groot fa briekscomplex in het zuidwesten van do stad overvloedig met bommen be strooid, waarna vercchillende lang aanhoudende ontploffingen en bran den werden waargenomen Bij Middles trough werden hoofdzakelijk de ha venwerken en hoogovens aan den spoorweg SouthbankRedcar gebom bardeerd. Ook hier werd het succes geconstateerd. Do oiflficieele Engel&che inlichtin gendienst verzwijgt om begrijpelijke redenen zooals gewoonlijk de aan merkelijke materieele schade, welke het gevolg was van de Duit-che lucht aanvallen en beperkt zich tot een op gaaf van een willekeurig genomen aantal slachtoffers. Reuter seint uit Londen Volgens het Persbureau zijn sedert het verschijnen van het officieel rap port betreffende de verliezen van Dinsdagnacht tengevolge van den luchtaanval do lijken van drie perso nen, die als vermist waren opgego- n. gevonden en vier van de perso nen, die ernstig gekwetst waren, overleden. Er zijn dus in het geheel 17 men sehen om het leven gekomen, t.w vijf mannen, zes vrouwen en zes kin deren. SPION TERECHTGESTELD. Reuter seint uit Londen Het Persbureau bericht Door den krijgsraad werd een gevangene, be schuldigd van epionnage, ln de zit tingen van 20 en 21 Augustus tot den dood veroordeeld. Dit vonnis werd Vrijdagochtend voltrokken. EEN LUCHT-ADMIRAAL. Ten gevolge van den grooten om vang, die de martne-vliegdienst, heeft aangenomen, is eene wijziging ge bracht in het Admiroliteits-lucht de partement en Is die afcbeeling onder leiding van admiraal C. L. Vaughan Lee geplaatst, die den tttol van „Di rector of Air Services" zal dragen. Admiraal Vaughan—Lee is een man van 43 jaar, die zich sedrrt vijf jaren met de studie van de vliegtechniek heeft bezig gehouden en een werk zaam aandeel heeft gehad in de or ganisatie van de Engelsche lucht vloot. DREIGEND ARBEIDSGESCHIL. De onrust ln do kringen der spoor vvegarbeiders neemt toe. Bij het be stuur der „National Union of Raii- waymen zijn uit alle dee'.en des lands moties ingekomen; waarin wordt aangedrongen op de indiening van een eisch tot ioonsverhooging met 5 sh. per week. In sommige afdëelin- gen worden zelfs hoogere eischen go steld. Da tegenwoordige oorlogstoesla'? van 3 sh. per week wordt algemeen onvoldoende geacht, omdat de prijzen der levensbehoeften in veel hoogere verhouding gestegen zijn. De door sommige onruststokers op touw gezette beweging om de arbei ders over te halen, desnoods bulten het .bestuur der vakorganisatie om te gaan staken, schijnt echter onder drukt t.s zijn. De onderhandelingen tusschen de arbeiders en de maat schappijen, of eventueel de regeering, zullen dus vermoedelijk een geregeld verloop hebben. HET VAK VERBEN IGIN'GS- CONGRES. Reuter seint uit Londen Minister Lloyd George heeft het vakvereenigingscongres te Bristol toegesproken. Hij deed een beroep op de arbeiders om de verhoogde productie van munitie te bevorderen door de vakvereenigingsvoorwaarden le schorsen. Dit was eeu oorlog van materieel, zeide hij, en het probleem, dat de regeering had op te lossen, was een zuiver arbeidsprobleem. Do vakvereenigingsmannen vormden een der machtigste krachten van het land. „Met u is de overwinning ver zekerd, zonder u is onze zaak verlo ren. Maarschalk French zeide me onlangs, dnt hij nooit troepen zag inet grooter doodsverachting dun de Britsc-he en hij vroeg nu, aan de vakvereemgingen te verzoeken hen toch te steunen. Zestien nationale arsenalen zijn gesticht, nog elf zijn in aanbouw. De machines werken nu nog niet dag en nacht, maat als de vakvereenigingsmannen nu zeke re beperkingen wilden opheffen, zoc de productie stijgen van oü tot 200 pree. Lr zijn nog 200.000 meer onge schoolde mannen en vrouwen noo- dig. Ge hebt u verbonden, de regee ring te steunen, om met succes den oorlog te kunnen voortzetten. De geering wenscht uw hulp. Als we le geschoolde arbeiders in dienst hadden, zouden we nog niet te veel arbeidskrachten hebben." Teq slotte deed Lloyd George een beroep op de arbeiders, om moedig en onomwonden te vc-rklaren, dat ze in geenerlei opzicht het land wilden belemmeren ln den strijd om het be staan. Laten zij ook deel hebben aan de grootste overwinning, ooit be haald. Het congres nam een motie van dank aan minister Lloyd George aan. VERBETERING DER VERHOU-" DING TUSSCHEN IN- EN UITVOER. Uit do door het Engelsche departe ment van Koophandel gepubliceerde cijfers over Augustus blijkt, dat de verhouding tusschen in- en uitvoer ln die maand veel gunstiger is gewort- den. De invoer daalde van 75,548,167 p.st. in Juli tot 69,496,695, dus met bijna 6,000,000, p.st. terwijl de uitvoer van 34,721,511 p.st. tot 32,438,856 p.st. ver minderde, eene daling dus met onge- er 2,300,000 p.st. Vooral do invoer van voedingsmiib- delen werd belangrijk minder, terwijl de uitvoer van steenkool. Ijzer en staal, katoen en wollen goederen 'toe nam. In vergelijking met de eerste acht maanden van het vorige jaar is de In voer met meer dan 96,000.000 p.st. go- stegen, de uitvoer met 73,000,000 p.sL gedaald. Naar het schijnt, zal deze nadeelige verhouding voortaan min der teekenend zijn en eene gunstige wijziging plaats hebben. Uit België DE ELECTRISCHE DRAAD. Lucien Terbroodt, een Belgisch •luchteling, en een veertienjarige jongen zijn Donderdagnacht onder dc gemeente St. Jansteen door den* electrischcn versperringsdraad ge dood. EEN HULDE VAN VIJANDELIJKE ZIJDE AANVAARD. Dezer dagen wierp, gelijk wij meld den, een Duitsch aviateur dicht bij de plaats waar Pégoud gevallen is, een krans met opdracht neer. Die krane is naar het hoofdkwartier te Belfort gebracht enrmet toestemming der le- gerautoriteiten op Pégoude graf ge legd. MEVROUW CARTON DE WIART. Mevrouw Carton de Wiart, de echt- genoote van den Belgischen minister van justitie, is te Bazoi aangekomen, haar gevangenisstraf te Berlijn uitgezeten le hebben en heeft aan een eralaggever van d© Matin een en ander omtrent haar wedervaren ver haald. Zij begon met te verklaren, dat haar invrijheidstelling geenszii s ©en gunst geweest is, die zij boven dien geweigerd zou hebben. Zij is rijgelaten, nadat baar straftijd voor bij was en zij beschouwt het feit, dat men haar naar Zwitserland gebracht heeft en niet naar België als ©en nieuwe straf. „Na gevangenisstraf', zeide zij, „de verbanning. Mijn plaats als Belgische vrouw was in mijn land, bij mijn kinderen en bij hen die ik kan helpen en terzijd© kan staan." Inmiddels heeft zij het aan de tus- schenkomst van den Koning van Spanje en van den Paus te danken, dot men haar niet ln Duitschland ge houden heeft, nadat zij uit d© gevan genis ontslagen was. Te Brussel, vertelde zij, had men haar met een leger spionnen omringd haar voortdurend laten volgen en herhaaldelijk huiszoekingen bij haar gedaan, daar men baar verdacht be trokken te zijn in een of ander com plot tegen de Duitschers. Bij een de zer huiszoekingen vond men tusschen haar papieren exemplaren van een rede, die haar man in het stadhuis te Parijs gehouden had, en exemplaren van het herderlijk schrijven van kar dinaal Mercier. Dit was reden genoeg om mevr. Carton de Wiart voor den krijgsraad te brengen. F-n haar ver oordeeling volgde spoedig. (N. v. d. D.) 5> v V/ladimir Y&tynskl J°° Kn Het Dultsoh—Russisch front, zooals dat nu Is. Haarlemmer Halletjes EEN ZATEFDAGAVONDPRAATJE. Het is weer September geworden en in alle mogelijke scholen van mid delbaar en hooger onderwijs worden knapheid, wijsheid, ge'eerdheid, kunstvaardigheid en handigheid inge stampt en ingepompt, terwijl de leere lingen, nog vol van vacantie-herlnne- ringen, naar buiten zitten te staren, naar liet prachtige zomerweer, dat zij in de maand Augustus niet geno ten hebben. Heusch, het wordt tijd om die vacantie te verplaatsen, want allengs is 't regel, dut Juli mooi en Augustus slecht is. Wat niet belet, dat in heel Neder land alle pensions vol zijn geweest. Zandvoort puilde uit, liep over. Een nicht van de Hopma's moet voor een van haar spruiten zelf.; genoegen heb ben genomen met een duiventil, waar de jongen 's avonds veilig geborgen en 's morgens weer uit gehaald werd. Nog één stap verder en we gaan als de oervolken in de boomen leven of in gaten in den grond. Waarom werd, wanneer toch ieder© vierkanto meter bebouwde ruimte in onze badplaats het vreemdelingenverkeer hielp bo vorderen, aan een van de Zandvoort- sche gemeente-ambtenaren zoo kwa lijk genomen, dat hij logé's had'? Of moet ik zeggen hield? De Raad was er puur onthikt van en het fijne onder scheid tusschen pensiongasten en lo gé's ging heelemaal voor de lieeren verloren. Toch ligt daar om zoo te zeggen een wereld tusschen. Niet zoozeer voor de gasten a!s voor de huisbewoners. De trappen zijn: kost ganger, commensaal, pensiongast, betalende logé en paying guest: het laatste beteeikent eveneens beta lende logé, maar is alleen wat duur der, omdat liet in 't Engelsch wordt gezegd; bovendien is 't deftiger voor de familie. Je moet het allemaal maar weten. Zoo denkt een onschuldig sterveling allicht ook, dal wanneer hij in een gemeente komt wonen en daar naar behooren schot en lot betaalt, de ge meente zonder meer voor de straat verlichting zorgt. In de gemeente Haarlemmermeer gaat dat evenwel zoo niet. De bewoners van Vijfhuizen vroegen om openbare verlichting en kregen van het gemeentebestuur de boodschap thuis, dat ze maar een Commissie moesten benoemen, die daarvoor zorgde: de gemeente zou dan een subsidie van aebt gulden per lantaren betalen. De gemeente mag wel oppassen. Als ze op 't Stadhuis te Haarlem er den neus van krijgen, wordt Haarlemmermeer geheel of ge deel lel ijk ook in t plan van grens wijziging opgenomen en dan kunnen we de eerste vijftig jaar weer huizen bouwen naar hartelust, te meer om dat de vervoermiddelen (u weet wel, de electrisclïte stoomspoor) ai aange legd zijn. Als dat ook zoo gaat met de go meeoiteiijke 'reiniging, namelijk dat er in de verschillende buurten een Commissie voor opgericht wordt, die van de gemeente subsidie krijrt, dan begrijp ik niet goed meer, wat het begrip gemeente beduidt. Maar de te genwoordige wereld is vol raadselen. Zoo pas heb ik gelezen, dat de vuil verbranding te Leiden tegengevallen is, omdat d© hitte niet zoo groot was als de deskundigen verwachtten, zoo dat er ook weinig stoom mee werd yoortgebracht. De hitte in Rotterdam is grooter. Waarom, zoo vraag ik, le vert het Rotterdamsche straatvuil grooter hitte dan het Leidsclie? Zie daar een probleem om er Zondag over te peinzen wel te verstaan als 't regent, want met goed weer kunnen we den tijd wel aangenamer beste den. Wie de oplossing van 't raadsel ge vonden heeft mag er mijnentwege een vers over schrijven. Want als we in feestelijke stemming zijn, schrijven we liefst in gebonden taal. Hoe komt dat toch? Waarom laten we, bij buiten gewone gelegenheden, het tamelijk veilige proza varen, om ons in te schepen op de gevaarlijk golvende zee d-?r poëzie? Wuarschijnüjk omdat de taalvorm van al en dag ons begint te vervelen. Het kind, dat een versje leert voor grootvaders verjaardag, de begaafde oom op de bruiloft, de sol datenmoeder als ze een regiments kind chocolasigaren stuurt ze ge hoorzamen allen, zonder uitzondering, aan den geheimzlnnigen drang om de eindwoorden op elkaar te laten rij men. Of de regels, naai- het allereer ste voorschrift der dichtkunst, een gelijk aantal voeten hebben, daar over bekommeren ze zich in 't geheel niet, zoodat dan ook menig dichtstuk doet denken aan een manke duizend poot. Toch is het gemakke'ijk genoeg. Neem een belangrijk voorval uit de afgeloopen week, bijvoorbeeld: Dinsdag vergaderde de Raad hield zich bezig met vele benoemin gen en ging kwartier over vieren naar huis. Nu in hobbelende versregels: Zeven September vergaderde de Raad, ■En stond kwartier over vieren weer op straat. Vele menschen werden benoemd, Want daar is de eerste Dinsdag van September voor beroemd. Precies een ezel met vier ongelijke poolen. Maar 't kan ook anders. Dezen Dinsdag was er Raad, Kwart na vier stond men op straat. En dien dag, (hij is beroemd), Werd er menigeen benoemd. Dat is een redelijk rijmelarijtje. Maar poëzie? Neen, dat is het nog lang en Jang niet. Poëzie dat is de muziek, waarmee een geniale ziel de zielen van duizend eenvoud:gen weet te ontroeren. Er gaan maanden voor bij, dat er geen ietter poëzie geschre ven wordt. Versjes? ja bij den emmer! Maar dat is heel wat anders. Er gaan dan ook tientallen van mensclien voor dichter door, die van hun leven nog geen dichter gezien hebben. Als de zomerdagen, die we nu nog extra present krijgen, weer zullen zijn voorbijgegaan, dan wordt het najaar en komen de vergaderingen ©n bijeen komsten, de concerten, voorstellingen en cursussen weer aan de orde. Te genwoordig zijn er ook schriftelijke cursussen, waarin je alles of tfijna alles kunt leeren: w ie daar niet voor zorgt, heeft gebrek aan vlijt of., aan geld. Ook zijn er de cursussen voor eerste hulp bij ongelukken (eerste on geluk bij hulp pleegt een van mijn kennissen ze wreedaardig te noemen) en het duurt geen zes weken meer. of ijverige jonge meisjes, die de wereld w illen redden, hervormen of voor 't al lerminst een klein beetje verbeteren, luisteren gretig naar de wijze woor den van zelfopofferende geneesliee ren en gebruiken hare huisgenooien voor proefkonijntjes, zoodat op een oogenblik vader, moeder, broertje, zussie en het heele familiehussie" in ongemakkelijke houding zitten met verbonden polsen, hoofd en beenen Deze cursussen zijn allemaal goed en wel, maar ais ze afgeloopen zijn moe ten er voor al die leerlingen ongeluk ken wezen en toch komen die maar zelden voor. Het moet ergens in een drukke straat gebeurd zijn dat een jongmensch met zijn fiets slipte en op den grond kwam te liggen. Hij had nog geen tijd gehad om op te staan, of vijf meisjes waren uit de omringen de hulzen toegesneld, om strijd roe pende: „ach, lieve verongelukte, laat mij u helpen!" onder het zwaaien van schaar, gaas, verbandwatten en vei- ligheidsspelden. „Dames", zei liet jonge mensch, opkrabbelende, „het spijt mij wel zeer, maar ik heb nie mendal gekneusd of gebroken. Maar als een van u misschien een borstel voor mij ter leen heeft.." Twee minuten later waren ze alle maal verdwenen. „Ze namen 't me heusch een beetje kwalijk", zei het jongmensch, want hij heeft het me zelf verteld. „En de borstel?" vroeg ik „Dien heb ik niet gekregen", zei hij. ,,U begrijpt: een gebroken arm, des noods eeu verstuikte voet, zou Inte ressant geweest zijn, maar wat was er nu voor aardigheid aan een borstel om modder van je jas af te vegen?" Een nichtje van Hupstra heeft ook eens zoo'n cursus meegemaakt, was de handigste van al de leerlin gen, won al!e snelheidswedstrijden en werd natuurlijk uitgekozen, om aan 't eind van den cursus het geza menlijk cadeau met een toepasselijk woord aan don dokter te overhandi gen. Toen ze naar huis gingen, gleed de medicus op do trap "uit. Al de cursisten omringden hem met luide kroten van angst, maar Hupstra's nichtje was weer de eerste, die met de benoodigdheden kwam aangerend voor alle ongevallen, van een teen die dwars gaat zitten af, tot ©en hoofd, dat van den romp gevallen is, toe. .Dames, dames!" riep de dokter ont zet, „er scheelt mij niemendal, gaat u wat op zij, dat Ik ruimte heb om op te staan". En toon ze dat niet dadelijk deden, zei hij boos: „wat drommel, die eerste hulp bij ongelukken is wel voor 't publiek, maar niet voor den dokter!" Hupstra's nicht was dus klaar, om het" verongelukte publiek te helpen. Helaas, wanneer er een ongeluk vour. viel, was dat juist aan den anderen kant van de stad, waar zij was. Tot dat ze op zekeren dag, in een winkel een juffrouw zag zitten, die blijkbaar flauw gevallen was. Met haar toschr je met ingrediënten vloog ze er heen: helaas, t was een leege japon, die over een stoel te pronk hing in de éta ago van een chemische wasscho- rïj! Een week later kwam ze juist een hoek om, toen er een man van een hondekar viel en niet weer opstond. Ze draafde, rende, vroeg meelijdend: „wat scheelt er aan? Kan ik je hel pen?" kuipte haar taschje al open. „Nou, juf... frouw", bracht hij er met moeite uit, ,,'k ken... niet goed... opstaan..." Maar dit soort van ongeluk had ze op den cursus niet geleerd, 't Heette Schiedam! Ze keerde zich om en vlood. Sarrend riep een kwajongen haar achterna: „'t Zal niet gaan!" FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 5