NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. 3Se Jaargang No. O Verschijnt dagelijks, behalvö op Zon- en Feestdagen. donderdag 16 septekeer i9i5 a ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 75 Cts.iedere regel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd xZ&il Haarlem van 1—5 regels 1elke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel, is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Zaterdagavond"1.50 Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 15 regels 40 Cts. per plaatsing, Franco per post door Nederland„2.— K elke regel meer 10 Cts. contant. Afzonderlijke nummers0.05 Vy n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37'/, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post. 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buiteospaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) geabonneerde!) wordt gewaarborgd door ,,The Ocean" Rokin 151, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 17 SEPTEMBER. Biosc. Theater, Bartel jorisstraat: Voorstelling. B.osc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Cinema-Palace: Voorstelling. De Kroon: Biosc. voorstelling. Duin en Daal. Bloemendaal: Concert. Stadsnieuws De Middelbare Technische School. Naar wij vernemen is er kans op, dat binnenkort de voorstellen in zake de stichting van de Middcibare Tech nische School en de uitbreiding der Ambachtsschool aan den Raad ter be handeling zullen worden aangeboden. Do schouwburg op het Wllsonsplein. Vermoedelijk zal de aanbesteding van den schouwburg op het Wilsons- plein reeds in October plaats hebben. IL S. V. De Ilaarlemsche Sporlverceniging geeft Zaterdag een propaganda-uit- voering met medewerking van leden van verschillende dilettanten-tooneel- clubs. NEDERL. VEGETARIèRSBOND. De Nederl. Vegetarifcrsbond zendt ons een gids voor de bezoekers der algemeene vergadering op Zondag 19 September hier ter stede. AVe deden al ecnige mededeelingen over het orgelconcert op Zondagmid dag en de propnganda-bijeenkomst op Zondagavond. Op dezen avond wordt meegewerkt door de dames A. M. Iia- bermehl (declamatie), Haarlem, Jonk vrouw M. J. C. Ort (zang), Den Haag, Ans Peereboom (viool). Haarlem; Ré Levre (begeleiding), Bloemendaal. De heer D. de Clercq houdt een cau serie over Discipline". Zondag worden tochten georgani seerd naar het Frans Halsmuseum, naar het Elisabeth's en Brouwershof je, naar Duinendaal, Konitxginneduin en naar het Museum van Kunstnij verheid. Des Maandags worden Duin-en-Kruid- berg, de Ruïne van Brederode en Zandvoort bezocht. KAMER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Koophandel zendt ons nog communiqué s over hsae ver gaderingen van 2i Aug. en 8 Sopt. (moet zijn 7 Sept.) j 1. Do eerste was zoogoed als geheel gewijd aan een schrijven van den Raad betreffende de havenplannen, waarop wij met meer terug behoeven te komen, daar de Raad intusschen een besluit hier omtrent genomen heeft. Hel tweede communiqué kan blij ven rusten, omdat het de vergadering betreft, waarvan wij zelf venslag ga- PERSONEEL DER FIRMA PEIJ NES. Ter aanvulling van de ons toege zonden mededeeling over de vergade ring van het personeel der firma Beij- nes, schrijft men ons nog van arbui- derszijde: Ongeveer een maand geleden is door het personeel gevraagd 2 cis. loonsverhoging met tarief herziening en een rege ing voor de vrije dagen. Door de firma werd de kern uitgo- noodigd deze zaak to bespreken. Daarna heeft de firma twee voor stellen gedaan, luidende: Voorstel I: het loon wordt ver hoogd met .1 ct. per uur dus van 24 op 25 cts., inplaafle van den Zater dagmiddag vrij, werken tot 6 uur en' 's avonds van Maandag tot Vrijdag een half uur lunger dus 11 uur inj plaats van 10 1/2 uur per dag en als toeslag een uur loon plus 30 pCt. I voor overwerk, in 't geheel dus G6 1/2 uur. Voorstel II: een half uur langer per dag werken van Maandag tot Vrijdag I dus 2 1/2 uur langer per week niet 1 uur toeslag en 1 ots loonsverhooging in 't geheel du9 G2 1/2 uur De patroon deed uitkomen, dat er als 't ware haast geen werk was, maar dat hij hot deed om ons inko-j men te vermeerderen. Alen dient hierbij te we ton dat de ai heiders allen op tariefvverk staan en zoodoende dan hun percentage (dut. wat men overgeld noemt) er bij ver spelen, doordat er niet voldoende voortgewerkt kan worden. Bovendien houden de tarieven met de verhoo- gnm' geen gelijken tred. Dit zijn de redenen geweest, dat het personeel niet op die voorstellen is ingedaan, aangezien zij langer zou» den moeten werken en per slot van rekening financieel er nog slechter door worden. De voorstellen zijn don ook verwor pen. Voorstel 1 met 327 st. tegen en 1 voor en voorstel H met 295 tegen en 32 voor. Een tegen-voorstel is niet ge daan, aangezien de kern. haar taak als afgedaan beschouwt, daar de or ganisaties deze aangelegenheid ver- dier behandelen. A anbesteding. Hedenmorgen werd aan het Pro vinciaal gouvernementsgebouw van Noord-Holland aanbesteed, volgens bestek 175het verbeteren van het zee-einde van hoofd I v voor de Pet- tener Zeewering. Raming 8000. Laagste inschrijver M. Daalder, ©ussura. f 8790. i Dr. L. C. PROOT. Morgen, 17 September, zal het 40 jaar geleden zijn, dat Dr. L. C. Proot promoveerde. Hij zal dan de stad uit zijn, onttrekt zich met andere woorden aan feestbetoon. Niettemin willen wij oen kort woord over dit jubileum zeggen. Wie Dr. Proot met vluggen stap en flinke houding over straat ziet gaan, zou niet gelooven, dat hij 62 jaar is. En jeugdig als zijn optreden is ook zijn geest, daar hij de litteratuur in het vak, die overvloedig is, bijhoudt en zoo van de nieuwste ervaringen en inzichten op de hoogte blijft. Van de oprichting af der Maria- Stichting, nu 16 jaar geleden, is Dr. Proot hoofd van de Interne afdee- ling, maar ook buiten deze zieken verpleging heeft hij een drukke ipraotijkals bekwaam en belang stellende medicus wordt hij door zijne patiënten zeer gewaardeerd. Na zijn promotie is hij eerst een jaar assistent geweest bij Prof. Si mon Thomas, vervolgens bij Prof. Huettoen heeft hij eenigen tijd ge reisd en pas daarna zich in Haar lem, zijn geboortestad, gevestigd. Hierdoor valt de herdenking van zijn 40-jarig jubileum als practisee- rend geneesheer te Haarlem pas in 1918. „Gruno". De vereeniging van Groningers „Gruno" houdt heden Donderdag 16 September een feestelijke bijeen komst. JUBILEUM J. ROODNAT. De heer J. Roodnat, hoofd der Bij zondere School van dc R. K. School- vereeniging in de Cruquiusstraat, vierde vandaag zijn 25-jarig jubileum als onderwijzer. Wèl had men ge zorgd, dat deze dag waardig herdacht werd. De school was prachtig versierd met planten en bloemen, zoowel dc gang en de vestibule als de gymnas tiekzaal, waar de huldiging plaats had. Nadat reeds des morgens in de R. K. kerk St Bavo ter gelegenheid van dit jubileum een H. Mis was opgedra gen, werd de heer Roodnat om tien uur met een versierde automobiel van zijn woning, Koninginneweg 73, ge haald. In de automobiel zaten Ida Sterck en Jan Roodnat, die met Ma rie de Ront en Jan Beynes, welke laat- sten bloemen aanboden den jubilaris met zijn vrouw en schoonmoeder voorgingen, toen ze In het gebouw waren aangekomen en naar hun zit plaatsen in de gymnastiekzaal wer den geleid. Daar waren reeds aanwezig: 't be stuur van de Schoolvereenicing, be staande uit den Zeereerw. Heer Th. J. A. Bosman, J. W. A Beynes, J. M. W. Frnnckcn, Mr. J. N. J. E. Heer- kens Thijasen en J. J Drlessen, de arrondissements-schoolopzlenefr, de heer J. F. M. Sterck, pastoor Rikmen- epoel en de kapelaans van de Kathe draal aan de Leidsche vaart, pastoor Brouwer van Amersfoort, het perso neel en de leerlingen van de school. De heer H. J. Calkoen, bij ontsten tenis van den heer Roodenburg, dis- tricte-schoolopziener, had een schrij ven van gelukwensch gezonden. Nadat do kinderen een welkomst lied gezongen hadden, nam rector Bosman het woord, oin to gewagen van dc hooge waardeering. die het bestuur voor den arbeid van den heer R. heeft en van de toewijding, die steeds uit de verrichtingen van den jubilaris spreekt. Die toewijding moest tot vrucht hebben de toegenegenheid der oxiders. de hoogachting der onder wijzers en de waardeering en erkente lijkheid van het schoolbestuur. Spr. wensclite den jubilaris nog ve le jaren van nuttig arbeiden toe en bood hem namens het bestuur een gashaard aan, „niet om in 't hoekje van den haard in te dommelen, maar om na vermoeiende dagtaak eenige oo- genblikken bij te verpoozen". Als tolk der leerlingen vertelde Her man Kninders, dat hij o zoo blij was, de éérie te zijn, die mocht zeggen, wat alle leerlingen gevoelen. Wel had het moeite gekost, de voorbereiding voor deze feestelijkheden verborgen te hou den, want meneer R. ziet zoo alles, maar het was toch gelukt! Namens 't Rfjksschooltoezicht sprak de heer Sterck eenige vriendelijke woorden om in den heer Roodnat vooral de flinke figuur op onder wijsgebied te huldigen, wiens onver moeidheid alle beslommeringen weet te overwinnen. Spr. wenschte, dat het hern nog lang gegeven mocht zijn de vruchten te plukken van zijn wijze leiding en sympathiek optreden. In gelijken peest sprak do heer P. H. v. d. Ley, in zijn qualiteit van voorzitter der Commissie van Toe zicht op t Lager Onderwijs. Jo van Dieren Bijvoet bood hierna namens de leerlingen het hoofd een serre-ameublement aan, waarna het woord was aan den heer H. F. J. I. v. Warmerskerken, waarnemend hoofd, die nemens het personeel sprak en wees op de goede verstandhouding tusschen hoofd en personeel. 'Hij bood' ook namens de overige da mes en heeren een schoorsteengarni tuur aan. Ten slotte sprak uit naam van de oud-leerlingen de heer J. v. d. Piggo, en bood den heer Roodnat een ets, voorstellende Rembrandt's „Staal meesters" aan. Daarmede was d© rij sprekers ten einde. Het programma, dat door de leer lingen was vervaardigd, en waarvan een bijzonder mooi exemplaar aan den jubilaris was overhandigd, ver meldde. dat er nu een verrassing zou komen. Het bleek spoedig welke die verrassing was. Alle klassen hadden een of ander huisvlijtwerkje vervaar digd, aardig uitziend cairtonwerk, dat bovenal sprak van de toegenegenheid der leerlingetjes tegenover hun on derwijzer. Het laatst werd deze gehuldigd door 'n jongen en een meisje, snmen mis schien een dozijn jaren oud, verte genwoordigende de klasse, dia het laatst op school was gekomen. Bei den zeiden ze heel flink hun versje op en verwierven een daverend ap plaus. De jubilaris sprak een woord van hartelijken dank tot allen, die dezen dag voor hem tot ©en onvergetelijken gemaakt hadden en beval zichzelf bij voortduring in aller medewerking aan. De kinderen werden hierna ont haald. Vanmiddag houdt de heer Roodnat receptie. Rijwieldiefstal. Ongestoord gaan do rijwiel dieven hun gang. Nu heoft de politie weer twee damearijiwielen op te zoeken, die Woensdag gestolen zijn. Een is uit een vestibule van een perceel aan de Raamves-t weggehaald en een an der stond onbeheerd op 't Plein voor een winkel. Botsing. Woensdagmiddag heeft een botsing plaats gehad twschen een wagen \an de N Z. H. T. M. en een met een paard bespannen vierwielige» groentewagen. De bestuurster van den wagen meende, dat de tram, die de Ged Oude Gracht passeeren moest, daar e»3ii vaste stopplaats heeft, zoodat zij voortreed toen de tram naderde, doch niet stopte en een botsing ontstond. Geen andere schade dan een gebroken lantaarn- glas van de tram was echter te con stateer en. Diefstal. M. v. d. H, 2e Zuidpolderstraat, alhier, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat uit oen perceel in de Iïa- gestraat. dat aan hein toebehoort en bewoond wordt door een glazenma ker, een looden pomp waaraan een koperen kraan bevestigd was, ont vreemd Is. Zwemschool. De temperatuur van het water der Zwemschool was vandaag 60 gr. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Deze vereeniging verzendt hare najaars-clrculaire om steun, waarop wij gaarne de aandacht vestigen. „Het zal zeker wel geen uitvoerig „betoog noodig hebben o:n u de over tuiging te geven, dat de droevige „tijdsomstandigheden het, meer dan „ooit te voren, dringend noodig ina- „ken, onze inkomsten te vermeerde ren oin ze in evenwicht te houden „met de steeds toenemende behoef- „ten", zoo schrijft de financieele commissie, bestaande uit de heeren Krol en Van Rossum, En tot toelffchtïng „In het afgeloopen jaar werden „door ons ondersteund 742 personen, „verdeeld* over 130 gezinnen, tegen „810 personen verdeeld over 139 ge winnen in 1913/14. „Ongeveer de helft daarvan be- „stond uit weduwen, namelijk 63 „met 272 kinderen, tegen 66 wedu- ,,wen met 270 kindereu in het vorige „jaar. „Tegenover deze geringe afneming „van vastbedeelden staat echter een „zeer bedenkelijk verschijnsel, als „gevolg van de tijdsomstandigheden. „Een ongekend groot aantal perso- „nen kwam in aanmerking voor een „tijdelijke bedeeling en daaronder „enkele stille armen, voor wie een „hoogere uilkeering noodzakelijk „Wij vertrouwen, dat dergelijke „aanvragen onder normale omstan digheden weer zullen verminderen, „maaf voor de naaste toekomst zal „dit zeker niet het geval zijn." Tot zoover de circulaire, die tevens een overzicht geelt van de wijze van werken der vereeniging. Wij bevelen deze oproeping ten .zeerste'aan. Er zijn waarlijk geen woorden noodig om aan te toonen, dat de behoeften van de vereeniging groot zijn in dezen tijd. JAN VAN GEUNS EN DE VL'LCA- NISATIE VAN CAOUTCHOUC. In het Chem. W. publiceert dr. W. P. Jorissen een tweede mededeeling over Jan van Geuns en de ontdekking van het vulcaniseeren van caoutchouc. In zijn eerste mededeeling was aan getoond, dat Jan van Geuns reeds in 1828 bezig was met het fabriceeren van voorwerpen van caoutchouc en dat hij al in 1833 (vermoedelijk in na volging van Lüdersdorffj bij zijn fa bricatie gebruik maakte van een op lossing van zwavel in terpentijnolie, doch daarbijvoor d© vervaardiging van caoutchoucplaten ten minste veel meer zwavel gebruikte dan Lü- dersdorff, nl. 1 gew. d. zwavel op 5 gew. d. caoutchouc. D© vraag echter, of met de gebruikte zwavel een vul- canisatie was verkregen, kon toen niet met zekerheid worden beant woord, hoewel het feit, dat Van Geuns sedert 1837 brandspuitslangen met be hulp van caoutchouc vervaardigde, die ook „bij felle koude" buigzaam bleien, een aanwijzing gaf, dat de ge bruikte caoutchouc gevulcanlseerd zou zijn geweest, verschelden© jaren dus vóór de vulcanisatie-octrooien aan Hancock (1813) en Goodyear 1,1844) werden verleend. Dr. Jorissen meent nu langs experl- menteelen weg het bewijs te hebben verkregen, dat Jan van Geuns inder daad, hoewel zonder het te beseffen, caoutchouc heeft gevulcaniseerd en wel verscheiden© jaren vóór Goodyear waarnam dit geschiedde in 1840 dat door verwarming van een meng sel van caoutchouc en zwavel een ver beterd caoutchouc werd verkregen. Hij maakte van dit proefondervinde lijk onderzoek gebruik van gegevens, door hem aangetroffen in het oude fabrieksboek van Jan van Geuns. Wij ontleenen aan den aanhef van het artikel nog de volgende bijzonder heden over den Haarlemschen uitvin der en Industrieel, welke dr. Jorissen dankt aan mededeelingen van den oud-werktuigkundig ingenieur M. van Geuns Jzn., zoon van Jan van Geuns. Omstreeks 1828 reeds behaalde Jan van Geuns ©en gouden medaille van de „Maatschappij tot Nut van 't Alge meen" voor tentoongestelde chirurgi sche instrumenten van caoutchouc, vervaardigd onder medewerking van zijn zwager, den chir. dr. Van der W issel (overleden 1835). In de door Van Geuns gestichte voorloopige fa briek, vervaardigde hij o.a. vloeibare gom, chirurgische Instrumenten, met vloeibare gom gedoubleerde stoffen voor regenjassen en -mantels, brand- spuitslangen, overschoenen, enz. Om streeks 1837 deed de toeneming van het debiet hem besluiten zijn apotheek te verkoopen en een nieuwe fabriek te stichten, waarvoor zijn zoon den eersten steen legde. In 1848 trok hij zich uit de zaak terug, welk© nog tot 1876 werd gedreven door zijn oud-com pagnon H. de Clercq Gzn. Over de fabricatie deelt de heer M. van Geuns nog o. a. mede, dat de brandspuitslangen werden vervaar digd van zeildoek in dubbele laag, waartusschen „vloeibare gom" werd geperst en dat hetzelfde geschiedde bij het doubleeren van de stoffen voor regenjaseen en -mantels. Hij meent, dat de „vloeibare gom als zijnde afgesloten van de buitenlucht niet verhardde en dat daardoor de slangen „ook bij lage temperatuur lenig en buigzaam bleven". Omstreeks 1845 zag hij zijn vader het Amen- kaansche vulcaniseerprocédé toepas sen. Stukken caoutchouc (35 bij 18 bij 6 c.M.) werden ingesloten ln biad- ijzeren vormen gedompeld gehou den in een bad van gesmolten zwa vel gedurende twee etmalen. De op deze wijue gevulcaniseerdo kussens werden gebruikt voor „des konings spoorwagen van de Hollandsche Spoorweg-Maatschappij". Tot zoover het artikel ln het Che misch Weekblad. Men weet, dat deze fabriek te Haarlem gevestigd en na derhand, onder de firma Gebr. Me nens, tot grooten bloei gekomen ia (Zta verruig Stadsnieuw» op pog. 2). Uit de Omstreken Overveen. JUBILEUM LEEUWENSTEIN. Woensdagtiiidag is do heer Loeu- wenstein gecomplimenteerd door den adjunct Inspecteur, die namens de Maatschappij het gebruikelijk© ge schenk aanbood. De commissie, samengesteld uit de Ingezetenen, bezocht des middags on geveer 5 uur den jubilaris. Do heer Loomans bood een stoffe lijk blijk van waardeering aan. De dag werd verder op gezellige wijz© doorgebracht. Haari*mm«rm«or. In de Woensdagavond gehouden vergadering van bietenverbouwers, onder leiding van den Directeur der suikerfabriek te Halfweg, den heer Van Rossum, zijn de leveringen van de suikerbieten geregeld. De campag ne aan d© fabriek zal beginnen op 4 October, zoodat met het rooien der suikerbieten zal worden begonnen op 27 September. Het bleek uit de besprekingen/ dat ln de Haarlemmermeer dit jaar niet minder dan 187U H.A. suikerbieten worden beteeld voor de suikerfabriek te Halfweg. Bij den landbouwer W. heeft men des nachts een stukje aardappelland gerooid en de groote aardappelen medegenomen. Bij een dicht dnurbij wonenden landbouwer heeft men eeni ge kooien afgesneden en medegeno men. Het blijkt uit alles, dat een en ander met een schuitje is vervoerd, doch verdere aanwijzingen ontbreken. HOOFDDORP. Gisteravond werd in Hotel de Beurs te Hoofddorp door een muziek-eiisem ble uit Amsterdam een concert aan geboden aan de te Hoofddorp gedetar cheerde militairen, ver herinnering aan het één-jarig bestaan van het Chr. Mil. Tehuis aldaar. De groote zaal van „de Beurs" was goed gevuld en na een kort openingswoord door Ds. Bax, Herv. predikant te Hoofd dorp, werd het programma, dat met de uiterste zorg was saamgesteld en prachtige nummers bevatte, zonder eenige stoornis uitgevoerd. De mede werkers aan dezen concertavond lie ten zich waarlijk van de schitterendste aijde zien en zonder onderscheid wer den de nummers onberispelijk uitgo voerd. De heer Kramer, lid van het concert gebouworkest te Amsterdam, deed zich a's een bekwaam musicus ken nen. Zijn vioolspel dwong ieders be wondering af en het donderend ap plaus dat hij verwierf, was dubbel verdiend. Een bijzondere vermelding verdient tevens de pianiste, Mej. Lehman de Lehnsfeld. Haar spel Sn de solo-num- mc-rs die zij gaf was evenals de be geleiding in de andere nummers voor treffelijk. Ook dc sopraan Mej. Gijsbertse uit Haarlem moot met lof worden ge noemd. Zij besaliikt over een heel mooie stem, die in de zaal bij de door haar gezongen nummers volkomen tot haar recht kwam. Door den luitenant-kolonel Roelof* werd een kort woord gesproken over het nut van Mil. Tehuizen, en over het groote succes dat deze avond op leverde ten voordeele van ziekenhui zen en sanatoria. De concertavond heeft naar de heer Pot bij 't sluiten der bijeenkomst me dedeelde, een belangrijk batig saldo opgebracht, ten voordeele van den arbeid onder de lijdende menschheid. Heemstedo. Woensdagavond vergaderde de kerkelijke kiedvereeniging „Evange lie en Belijdenis" te Heemstede, op gericht 23 April j.L, in het lokaal voor Christelijke Belangen aan den Voorweg. Een dertigtal personen wa ren verschenen, waaronder enkoio dames. Verzocht werd aan te vangen met het zingen van vera 10 van Psalm 68. De heer Vaji der Kloot Meijburg, voorzitter der vereeniging, opende de vergadering met gebed, sprak daarna een welkomstwoord tot dc opgekome» nen en drukte de aanwezigen vooral op het hart dat deze vereeniging geoq ander doel heeft dan eenheid te bo« vorderen Inzake kerkelijke aangelo» genheden. Het is geen vereeniging die door overmacht haar doel wil b** reiken, maar alleen na eerlijk en op« recht onderzoek de dingen gezamciu lijk wil bespreken en behandelen. Hierna wordt door den voorzittel het woord verleend aan den heer Hoe. kendijk, 2den-voorzitfer, die in het kort de totstandkoming der vereeni ging nagaat, hierbij wijzende op d« vele voorrechten die de Nederlandsche Hervormde Gemeente ie Heemstede bezit. Een aantrekkelijke Hervormde kerk, waar zeer bekwame kanselrede, naars hebben gepreekt, een Prot. Be« waarechool, al meer dan 60 jaar een Christelijke school, Zondagsschool, Wijkverpleging enz. en dan een go. meente van ruim 3000 leden der Ne- derh. Gemeente Dit acht spreker alles een voorrecht voor de gemeonte en gaat vervolgens over tot de behande ling van de vraagWaarom een ker kelijke kiesvereeniging? en komt dan tot de slotsom dat het godsdienstig leven meer in de harten der men- schen moet worden opgewekt en de belangstelling in kerkelijke zaken moet worden aangemoedigd Er moet meer actie komen, vervolgt spreker, voor de verkiezing van de mcnschen die geroepen worden om mede deel uit te maken van het beetuur der kerk. Actie kweekt kracht en dat ia de bedoeling der vereeniging, geen tweedracht, want dat breekt kracht. Volgens de woorden van het regle ment voor de kerkelijke kiesvereeni ging is het doel het stellen en aan. bevelen van candidaten tot Gemach tigden in het kiescollege der Nederl, Hervormde Gemeente to Heemstede, waarvoor alleen zij mogen voorge steld of gekozen worden, die geacht worden dezelfde belijdenis én begin selen van harte te zijn toegedaan voorts het etellen en aanbeweien van candidaten tot Notabelen. Vervolg©ms zet ©preker uiteen het waarom alzoo, omdat r^ar het begin sel der vereeniging alleen geloovige en bekwame mannen een goed bestuur kunnen vormen voor de Ned. Herv. Gemeente te Heemstede. Leden kun nen alleen zijn de mannelijke lidma ten der Ned. Herv. Gemeente to Heemstede. Voorts is in het regle ment gelegenheid geboden voor toe treding van contribuanten niet-ledcn, waarop spr. nog even de aandac t wil vestigen, omdat iedere vereeni ging financieelen ©teun behoeft, en wekt tenslotte de vergadering op tot aansluiting, en zijn er die meenen dat de vereeniging dwaalt, laten zij dan niet van buitenaf becritiseeren maar op de fouten wijzen, om too iet» opbouwend te bevorderen. De heer Van der Stam, algemeen plaatsvervanger, geeft vervolgens een toelichting op enkele artikelen van het reglement, waarover een ver keerd begrip mocht bestaan of die aan duidelijkheid mochten te wen- schen overlaten. Van de gelegenheid tot het etellen van vragen werd door een der aan wezigen gebruik gemaakt. De voorzitter hield daarna een slotrede en sloot de vergadering met dankzegging. B«nnobro«k. Benoemd. Mej. A. C. A. Reuser te Amsterdam is benoemd tot onderwijzeres aan ue R.-K. Parochieschool alhier. Verboden uitvoer. De militaire wacht alhier heeft er-n motorschuit uit Haarlem aangehou den, waarin een kist met olie weid vervoerd ud dc stelling Amsterdam, zonder voldoende gedekt te zijn van een consent van uitvoer. Tegen den schipper is proces-verb uil opge maakt

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 1