grondgebied, we'rdem In énkele Ne- derlandsche bladen berichten opgeno men, waaruit zou zijn ai te lelden, dat één dier luchtschepen een Fransch was, van het Zodiao-type. Een onderzoek hiernaar door de bevoegde autoriteiten heelt bewezen, dat dit bericht onjuist was, en dat geen luchtschip van het Zodiac-tyne, of een ander Fransch luchtvaartuig ovor Nederlandsch gebied heeft. De openbare meening in Frankrijk beschouwt integendeel het vliegen van luchtschepen of vliegtuigen over onzijdig gebied als een bijzonder ern stig feit. SPIONNAGE? Men meldt uit Gorinchem aan het Hbld.: Omtrent de vermoedelijke spionna- ge op de rivier de Merwede is door de recherche en rijkspolitie een onder zoek bij het havenpersoneel van het Merwedekanaal ingesteld, betreffen de heit motorjacht ..Cupido", dat in do haven te Gorinchem gezien zou zijn. Aan de sluiskantoren to Gorin chem, Arkel en Vianen is echter geen vaartuig onder den naam van „Cu- C" o" in de registers als geschut kt. Op denzelfden datum dtat men dit jacht zou geaien hebben, is wel een motorjacht onder den naam ,,Binrv cha" in het sluisregister te Gorin chem als geschut geboekt. Dit jacht voerde een vlag, waarin een gekroon de W., welke vlag tot do Koninklijke Roeivereeniging behoort. De schepen, die derze vlag voeren, hebben het recht het eerst geschut te worden. Op de lijst der Koninklijke RoeivereeniginT komt de „Riancha" echter niet voor als behoorende tot die vereenlging. VRIJZ.-DEM. BOND. In de ledenvergadering van de afd. Leiden van den Vrijz. Dem.-hond werd besloten de volgende motie op de al- gerr.eene vergadering van genoemden Bond 13 en 14 November a.s. te Arn hem te houden, aanhangig te maken. ,,De algemeene vergadering van don tV. D.-B., Overwegende dat voorstellen tot wijziging van de Grondwet binnenkort bij de Staten-Generaal zullen worden ingediend; „Overwegende dat de komende grondwetsherziening een einde moet maken aam den reeds te lang geduurd hebbenden kiesrechtstrljd. „Geeft als haar overtuiging te ken nen dat tegelijk met algemeen mon- nenkiesrecht, algemeen vrouwenkies recht in de Grondwet moet worden vastgelegd". VOORSTEE TOT FUSIE. Naar wij vernemen, heeft de heer D. Hans bij het bestuur der nieuwe Vrij zinnige kresvereeriiging „VGraven- hage" het volgende voorstel inge diend, ter behandeling op oen leden vergadering: „De nieuwe Vrijzinnige kiesvereeni- ging "s-Gravenhago besluit, zich te wenden tot het hoofdbestuur der Li berale Unie, mot hot verzoek, zoo spoedig mogelijk aan de orde te stel len de vraag of, en zoo ja, op welken grondslag fusie tusschen de Liberale Unie en den Vrijzinnig-Democratl- BChen Bond gewenscht is". In zijn toelichting wijst de voorstel ler er op, dat hij niets anders bedoelt, dan het vraagstuk der fusie thans offi cieel in de Unie aan de orde t» stel len. Het is dus geen uitspraak voor of tegen de fusie, maar een poging om de zaak binnenkort te behandelen. (Tel.) INBRAAK TE 'S-GRAVENHAGE. Weder wordt melding gemaakt var) een inbraak te 's-Gravenhage. Thans kreeg, naar de „Haagsche Ct." meldt, perceel Vleerstraat 54, do eer van een bezoek, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag plaats vond. Met vatsche sleutels hebben de dief- (ven) zich toegang verschaft tot het perceel, waarin gevestigd is de zaak in gouden en zilveren werken van den heer S. van Gelder, die zelf woont Oj) no, 31a er schuin tegenover in de zelfde straat. De dieven, vermoedeiijk waren het er twee, hadden dus vrij spel. Vooraf moeten zij zich voor de étalage goed op de hoogte hebben ge- atekl waar ae meeste waardevolle voorwerpen gelegen waren, want na verbreking van de étalagekast heb ben zij uitsluitend gouden ringen enz. weggenomen, terwijl minder waardevolle doublé medaillons, welke er vlak bij lagen, niet werden mee genomen. Toen de eigenaar Zondagmorgen zijn zaak wilde openen, vond hij de winkeldeur los, terwijl in den win kel diverse voorwerpen over den grond verspreid lagen. De onmiddel lijk gewaarschuwde politie deed on derzoek met een politiehond, die na de lucht gekregen te hebben van een étui de Breestraat In liep, maar daar het spoor bijster werd. De recherche nam verseliillende vingerafdrukken op. Eigenaardig dat ook een maand geleden een poging tot inbraak werd gedaan. Een valsche sleutel werd toen in 't slot afgebroken gevonden. Vermist wordt voor een waarde van f 475. GEEN GOEDE POLITIEAGENT. Woensdag is een agent van politie io 's-Gravenhage geschorst, verdacht zich lo hebben schuldig gemaakt aan diefstal van geld ten nadeele van een bewoner aan de Kockstraat. Deze bewoner een houder een waterstokerij die de gewoonte heeft den wijkagenten 's morgeus vroeg een kop thee te verstrekken en die dan onderwijl, In goed vertrou wen dat hij gerust zich even kon ver wijderen, in da buurt ging „jiorren", misto in den laatdlen tijd cenige ma len geld. Hij kwam Dinsdagavond op de ge dachte geld eenige kwartjes en dubbeltjes te merken en deed dit in een portemoimaie, welke hij op den schoorsteenmantel logde. W oensdagochtend kwam er weer een wijkagent een kop thee drinken, en terwijl doze politde-beambte zich alleen in de waterstokerij beiond. ging 'de porder ais naay gewoonte uil wekken. Teruggekomen bemerkte hij dat het geld uit de portemonnale ver dwenen was. De man deed aangifte van een en ander bij het politiebureau aan de Van der Vennestra alt, waar kon worden nagegaan wie de wijk agent was die zich 's oohtends in de waterstokerij had bevonden. Bij on derzoek werd die politieagent inder daad In het bezit bevonden van het gemerkte geld. De verdachte bekende. Proces-verbaal is opgemaakt en in afwachting van verder te nemen maatregelen Is hij geschorst. DIACONALE CONFERENTIE. Men schrijft ons: Woensdag werd te Amersfoort, ge houden de 26e Centrale Diaconale Conferentie der Geref. Kerken, in de zaal van 't buitengoed „Birkhoven" De vergadering werd gepresideerd door den heer P. J. J. Mey van Arn hem. Vertegenwoordigd waren 103 Dia conieën, verder waren aanwezig ver schillende predikanten en een groot aantal belangstellenden. De notulen der vorige conferentie werden vastgesteld overeenkomstig het correspondentie-blad. De aftredende oomité-leden werden herkozen, terwijl in de plaats van den heer J. H. Kok te Kampen, die niet iu het diaken-ambt is gebleven, geko zen werd de heer J. Hagenbeek te Zwolle. Vervolgens werden in de morgen- vergadering verschillende vragen uit de praktijk der armenverzorging be handeld en advies gegeven. In de middagvergadering werd door Prof. Dr. II. Bouwman te Kampen, Ingeleid: Punt IV van de Agenda: „Wat hebben de tegenwoordige tijdsomstandigheden onze Diaconieën te zeggen?" met de navolgende stel lingen: 1. Er is een principieel verschil tus schen de tarik dor Steuaoomilé's en de 'roeping der dinoonie. 2. De diaconie kon de ondersteu ning van hen, die door de buitenge wone omstandigheden in nood waren overlaten aan het steuncomité, wijl niet rechtstreeks tot haar terrein be hoort de zorg voor liet stutten der maatschappij, en het bestrijden van de werklooslieid en hare gevolgen, ontstaan uit oorzaak van de ontwrich ting der toestanden door den wereld oorlog. 3. Ds omstandigheden hebben bij vernieuwing geleerd dat het voor de diaconie niet alleen noodig is hare roeping recht te verstaan en de be ginselen der christelijke barmhartig heid heilig te houden, maar tevens mede te werken dat alle middelen tot bestrijding der werkloosheid en hare gevolgen worden aangewend, opdat zij beter in staat aij hare roeping te betrachten. Naar aanloiding hiervan ontstond een breedvoerige discussie, waaraan verschillende sprekers deelnamen. De conferentie vereenigde zich ten slotte met de stellingen van den re ferent. maar sprak er tevens haar ernstig leedwezen over uit, dat in tal van plaatsen waaronder o.a. ook Haarlem, de plaatselijke Steuncomi- té's de Geref. diaconieën, absoluut ge noteerd hebben. De wensch werd ge uit, dat bij een mogelijk opnieuw aan. j vangen der werkzaamheden der steun- comité's met de grief der diaconieën gerekend zal worden. Na het houd/ui van dit referaat werden nog eenige huishoudelijke zaken afgehandeld en daarna de ver gadering door Ds. Donner van Amers foort met gebed gesloten. Na afloop werd een gemeenschap pelijke maaltijd gehouden. Stadsnieuws ONTW1KKEL1NGSVEREENIGLNG. Zooals uit een ingezonden stukje voorkomende in ons Zaterdagavoncb- numjner, bleek, is liier ter stede op gericht een Vereeniging, die zich de bevordering der geestelijke ontwik keling ten doel stelt. Zij wil we ha len even den tekst van bedoeld stukje aan trachten, dit te bereiken door do verschillende richtingen en stroo men op het gebied van Wetenschap, Godsdienst, Wijsbegeerte, Kunst, Hu maniteit enz. enz. tot uiting te doen brengen, vooral door liet gesproken woord. De Verecnlgiivg staat voor een ieder open en neemt als zoodanig geen standpunt in, de meest uiteen- loopende of tegengestelde opvattin gen zullen dus zonder eenige voor keur behandeld kunnen worden. Pro paganda voor een bepaalde richting of strooming is niet toegelaten, enkel dus wetenschappelijk) of principiee- le uiteenzetting of behandeling van de denkbeelden wordt bedoeld. Om te beginnen zal de Vereeniging gedurende deu aanstaanden winter eenige vooraanstaande personen van uiteenloopende richting doen optre den (enkelen deden reeds toezegging); omtrent aanwending van andere mid. delen dan het organiseeren van lezin gen en kunstavonden bestaan nog geen vaste plannen. Ter bespreking van de voornaam ste punten was tegen Woensdagavond een vergadering uilgeschreven. Circa 25 personen waren versche nen. Ongeveer acht uur opende de heer J. H. Visé tijdelijk Voorzitter de vergadering en spruk do hoop uit, dat, ofschoon er niet velen ter ver gadering waren gekomen, deze weini gen toch na eenigeri tijd iets tot stand zouden hebben gebracht. Naar aanleiding van eon door een plaatselijk blad gemaakte opmerking deelde de Voorzitter mede; dat de richting van de Vereeniging strikt neutraal zou b' ij ven op welk gebied ook. Voorts zcide hij, dat de nieuwe vereeniging niet zou worden als zus terverenigingen Dageraad, Middag, hoogte e.a waar voor sommige rich tingen feitelijk geen plaats ls. De vraag is gesteld, of de Vereenl ging met haar ontzaglijk groot ar beidsveld de leden niet tot verwarring zal brengen. Spr. geloofde persoonlijk van niet en gaf hierna 't woord aan de vergadering. Do heer Storm van Leeuwen be sprak 't verschil tusschen voordracht en cursus. Deze nieuwe vereeniging wil wetenscliap enz. door middel van voordrachten onder on ann het groo ts publiek brengen. Dit deden de lei ders van den met succes gehouden cursus In 1839, Ds. Hugenholz, Mr. Treub e.a., niet. Zij hielden cursus sen, waar velen ter school gingen, en waar voor leder bevattelijk en tevens grondig onderlicht gegeven werd. Spr. verwachtte van 't streven d vereeniging niet veel, zoolang niet het idéé „cursus" meer tot uiting was gekomen. Wat men in een avond hoort, vervluchtigt eerder, dan wat In eon cursus geloerd wordt. De inleider gaf in antwoord aan den debater onmiddellijk toe dat cursussen wel degelijk ook op den weg der ver eeniging zouden liggen. Toch moet worden opgemerkt, dat men te Haar lem een eigenaardig standpunt in neemt wat cursussen in wetenschap en kunst betreft. Dr. Gunning houdt Ibsen-lezingen en velen zullen gaarne dezen cursus bijwonen. Hoe zullen ze echter afge sclirikt zijn, toen ze vernamen, dat de cursus zal worden gehouden... Vrijdagsmiddags, om van de kosten nog niet eens te spreken. Een zestal muziekavonden wordt georganiseerd, doch tegen betaling van een" bedrag, dat zeer velen af schrikken moet. Ten slotte wees spr. op 't feit, dat de besprekingen voorioopig waren. Wannoer de Vereeniging er eenmaal is. dan is 't woord aan de mannen van wetenschap en kunst. De heer Oosterveld geloofde niet, dat de vereeniging dien groei zou krijgen, welken de oprichters er van verwachtten. Bestaande vereenigin- cen klagen al genoeg over te weinig belangstelling. Lezingen en tentoon stellingen door „Vakopleiding" geor ganiseerd, een cursus over aesthética, die het vorig jaar tegen een geringe vergoeding bij te wonen of te volgen waren, trokken zoo weinig publiek. Zou, vraagt spr., deze nieuwe veree niging in eens al die lamven warm doen loopen? De Inleider gaf toe^ dat voor wat de heer 0. had genoemd, weinig be langstelling bestaat, maar hij weet dit aan de impopulariteit van die la zingen, cursussen enz. Wie hoort hier te Haarlem bijvoorbeeld iets Yan de Tevler-lezingen? Daartegen merkte de heer Ooster veld op, dat, wanneer hier te Haarlem veel belangstelling voor kunst bestond, de schouwburgzalen als Royaards en Verkade optreden, vooral wat de hoo- gero rangen betreft, niet zoo hopeloos leeg zouden zijn. „Juist omdat we van dat feit over tuigd zijn", zei de voorzitter, richten we deze vereeniging op. Alleen merk te hfj op, dat hij, wanneer hij voor een kunst- of muziekavond een Rijks daalder moest betalen, 't voorioopig liever met een Volkszangorgel deed. Na nog eenige discussie sprak do heer Niesstnk, een dor bezoekers, een woord van sympathie niet het streven der Vereeniging, waarna de vereeni ging met ongeveer 15 leden gesticht werd. Op voorstel van den heer W. C. J. Hennis werd besloten, de bespreking van het werkprogramma uit te stel len totdat een huishoudelijk reglement is samengesteld en aangenomen. Het voorioopig comité werd nog aangevuld met de heeren Roorda en Hennis. Hierna werd de vergadering geslo ten. C. W. Naar ons gemeld wordt, zijn allo ploegbazen, circa een 100 man. werk zaam aan de Centrale Werkplaats der II. TJ. S M., door de directie aangesteld als beambten. Schaakclub. Naar men ons meldt worden or po gingen in het werk gesteld tot het oprichten van een schaakclub in het Amsterdamsche kwartier, onder hot motto„Schaken is Denken". Een commissie is reeds samengesteld, be staande uit de heeren H. L. Pieters, Busken Huetstraat 7, en W. Wolff, Adr. Loosjesstraat uo. 35. Vreemde val. Woensdagavond ongeveer 9 uur struikelde een hter over een rooster in de Korte Veerstraat hoek Spaurne, naast het huis van den sigarenwin kelier Bosch, met het gevolg, dat (le heer met zijn ellebogen door de ruit van de binnenkamer roldo. De ruit was natuurlijk gebroken en ook de gordijnen werden beschadigd door de stukken glas. De heer, die blijk baar geen schuld had aan het geval, verwijderde zich. Rubriek voor Vragen Geabonnoerden bebben het voorrecht, «ragen op verschillend gebied, niits voor beantwoording vatbaar, in te tenden bij do Redactie van Haarlem's Dagblad, Groots Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel koeteloos gegeven en soo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig i woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Ik ben 27 Maart 1915 ver huisd van Haarlem naar Meppel en krijg nu een aanmaning uit Haarlem om personeels belasting te betalen over 1915, groot f 22.97. Ben ik ver plicht dit te betalen? ANTWOORD: Ja, u wordt t» Mep pel niet opnieuw aangeslagen. VRAAG: Waar kan ik oude zilver bons inwisselen? ANTWOORD: Bij hel agentschap van lret Ministerie van Financiën, Spinhuissteeg 3 te Amsterdam. Zendt de bon pe>r brief aan dat adres en sluit een postwissel in aan u zelf geadres seerd waarop postzegel van 2 1,2 cent of hooger al naar het bedrag ver- eischt. VRAAG: Ik woon wegens ziekte mij ner vrouw tijdelijk bij mijn moeder in. Ik ben belastingplichtig voor Scho ten. Moet ik nu in Haarlem ook be lasting betalen. Ik woon nog geen zes weken in Haarlem. ANTWOORD: Ja, als u hier meer dan 90 dagen verblijf houdt. VRAAG: Ik woon (o Scïïotën én bon in de gemeente-belasting aangeslagen jvoor f 7.50 en ongehuwd en woon bij mijn ouders in. Mijn weekloon be draagt gemiddeld f 11 por week. Is deze aanslag goed? ANTWOORD: U is aangeslagen naar oen inkomen van f 650. Uit de Omstreken Sohoten. HET WITTE KRUIS. De afdeeling Schoten van do Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" vergadert op Woensdag 23 September e.k., des avonds te 8 uur, in het vergaderlokaal van Ver meulen, Soendapleln alhier. De agenda vermeldt een voorstel van het bestuur, om Dr. J. J. van der Horst tot adviseerend bestuurslid te benoemen. Verder zal een verkie zing van drie bestuursleden plaats hebben en door de Commissie van Verificatie verslag worden gedaan. HET VERMISTE KIND. Onze corr. schrijft In aansluiting met mijn bericht van gisteren over de vermissing van den 6-jarigen scholier, Herman Koe- dooder, wonende Paul Krugerstraat 18 alhier, kan het volgende worden gemeld: Dinsdagmiddag half twee heeft het kind de woning zijner ouders verlaten, om als naar gewoon te de R.-K. School op de Nieuwe Gracht te Haarlem te bezoeken. Voor zijn vader moesten zijn oudere broer tje Piet en hij een handwagen terug brengen naar den karrenverhuurder Van den Boogaard in de Lange Hee renstraat te Haarlem. Onderweg zijnde ontmoetten zij een ander schoolvriendje, eu werd Herman vooruit gestuurd om in den tuin van den heer Teeuwen, aan den Schoter- weg, te zien of er nog peertjes waren. Herman liep daarvoor hard vooruit, doch toen zijn broer Piet en het vriendje daar kwamen, zagen zij van Herman niets meer. Des middags is het kind niet ter school geweest en zijn broertje Piet heeft Herman na opgemeld tijdstip niet meer gezien. Inmiddels is de politie met die van Haarlem op onderzoek gegaan, doch niets mocht tot eenigen leid draad leiden vele kinderen zijn in deze gehoord, doch niemand had iets van het kind waargenomen. Zooals ik meldde, is de plantsoen- wachter Weber met zijn politiehond op onderzoek gegaan, en heeft eenig spoor gevonden. Eerst heeft de bona het spoor gevolgd langs den weg, die dikwijls door het kind naar school werd afgelegd, namelijk Via duct, Jansstraat, Parkstraat, Itipper- dapark. Parklaan, Spaarne, Hooi- markt, naar de school op de Nieuwe Grucht. Van daar ging de hond over de brug bij de liifanterie-kazerne, Koudenhorn, Lange brug, Scheep- makersdijk, naar den Korten Duk, alwaar het beest aan den waterkant staun bleef en aldaur als goede poli liehond te water sprong. Vermoeden de dat het kind daar ter plaatse was algcdwaald, is men er vanwege de reddingsbrigade aan het dreggen ge gaan, echter zonder het gewenschte1 resultaat. Tot heden is er nog niets van het kind bekend geworden, zoodat ouders en politie nog steeds in het duister zoeken. Den geheelen dag stond de Paul Krugerstraat tot ergernis der be droefde ouders vol met nieuwsgieri gen, die wijzer hadden gedaan met door te loopen. Verlichting. l>oor dc bewoners van den Kor ten weg zal aan den gemeenteraad worden verzocht, op den Kortenweg twee lantarens te plaatsen, die des avonds deze donkere omgeving var- lichten. Zandvoort. Door den Rijksveldwachter G. C.-A. de Bruin alhier is proces-verbaal op gemaakt tegen II. de O., arbeider al hier, wegens het stellen van strikken in het Jachtveld der duinen. Een-en- twintig strikken werden in beslag genomen. De heer II. C. Voet, gemeente ontvanger alhier, heeft aan den Raad verzocht, hem ab zoodanig eervol ontslag te willen verleenen. Pers-Overzicht PARTIJLEIDING. Het (R.-K.) Huisgezin schrijft: „Het onverkwikkelijk geschil Kuy- per-Ileemskerk, betreft voor een goed deel de quaestie der partijlei ding. De heer Heemskerk heeft in De cember 1907 met zijn fractie de Oor- logsbegrooting helpen afstemmen en een ministerieels crisis in het leven geroepen, zonder de partijleiding te raadplegen. De partijleiding, dat is dr. Kuvper. Geen enkele andere partij kent sn aanvaardt een dergelijk absokxu: ge zag van één man. Ook in andere partijen komt onder de voormannen wel verschil vun mee ning voor, maar dit verschil neemt niet een persoonlijk karakter aan. Bij de anti-revolutionnaircn ech ter wordt een afwijkende meeninj een aanslag op de partijleiding, eet persoonlijk conflict, eeu tekort aar eerbied ten opzichte van den leider. Wie anders denkt dan dr. Kuyper wordt van laakbare bedoelingen dacht en beschuldigd zooals tref fend blijkt uit een ingezonden iu de Standaard en zoo'n man be hoort door de Deputalenvergadei ing ten afschrikkend voorbeeld in den ban te worden gedaan. Nu moet de anti-revolutionnaire partij zelve weten, hoe zij zich in richt en hoe zij de partijdiscipline verstaat. Maar zij kan toch het oog niet slui ten voor het feit, dat dr. Kuyper ster felijk is, dat zij hem zal wenschen te overleven en dat geen tweede Kuy per gereed staat om den profetenman tel ovor te nemen. De antl-revolutionnaire partij zal het dus te eenlger tijd zonder dr. Kuyper moeten stellen. Maar hoe zal zij dat kunnen als zij enkel geleerd heeft op één man te leunen en alle overige staatslieden in haar midden als krullejongen te be schouwen en te bejegenen? De Deputatenvergadering kan bij acclamatie dr. Kuyper gelijk geven, rnr. Heemskerk in het ongelijk stellen en hem zelfs uit de gelederen verwij deren, maar daarmede is het ernstige vraagstuk, dat aan hot geschil tot grondslag ligt, niet opgelost" DE BROCHURE VAN Mr. HEEMS KERK. „De Amsterdammer", antl-rev. dag blad, de brochure van mr. Heems kerk besprekend, Bchrijft het volgen de: De brochure van mr. Heemskerk heeft ons aangenaam aangedaan. Geen bitter, geen scherp woord komt er In voor. Er wordt een historisch' overzicht gegeven van wat in 1907 is voorgeval len. Dr. Kuyper heeft mr. Heemskerk niet meer of minder verweten, dan dat hij opzettelijk een mlnisterieele crisis heeft uitgelokt, om daardoor slf aan het bewind te komen en om daardoor te voorkomen, dat in 1909 Kuyper weer minister zou wor den. Op die veronderstelling baseeren zidh alle verdere grieven. Mr. Heemskerk antwoordt daarop, geli k hij privé reeds meermalen deed; dr. Kuyper, gij vergist u: aan een dergelijlcen opzet heb ik zelfs niet ge dacht Tegenover een zoo stellige verkla ring is, dunkt ons, slechts één hou ding voor dr. Kuyper mogelijk. Hij waar bewijs van innerlijke mo tieven van mr. Heemskerk niet moge lijk is de verklaring van mr. Heemskerk moeten aanvaarden, zijn verontschuldiging voor het grievend vijt moeten aanbieden en alle ge volgtrekkingen, die op de veronder stelde neiging van mr. Heemskerk waren gebouwd, moeten intrekken. Anders zou te veel voet gegeven worden aan de nveening, dat heel de dricstarrenreeks uitvloeisel was van persoonlijke geraaktheid; een toe stand, die bij een hoogstaand chris ten niet mag voorkomen. Kan dr. Kuyper na de brochure van mr. Heemskerk daartoe komen, dan is in principe de moeilijkheid van ver der overleg opgelost Dan kan verder gesproken worden over dB beteekents van het leider schap eener partij; over de grenzen daarvan; over de taak van de parle mentaire club en wat meer aan de or de is gesteld. Db zaak met mr. Heemskerk ls dan in het reine. Dan blijft nog over de aanklacht te gen de juridische professoren der Vrije Universiteit Wij zijn. belangstellend om te ver nemen, of die liet voorbeeld van mr. Heemskerk, om ln ©en brochure te anlwoor len, zullen volgen. Nu de zaak toch eenmaal publiek is, gevoelen wij daar veel voor. t Is heter, maar eens openhartig de zaken te behandelen waarmee dr. Kuyper is voorgegaan dan in stilte te mokken. N.V.LOURENS COSTER HAARLEM ZÜ1DER BUITEN8PAABNE 12 LEVER1NO VAN: C1RCU1 AIRES ENVELT PPEIn NOTA'S REKEN 1NOEN KWITANTIÊN EFFECTENBRIEFJES POLISSEN - CONTRACTEN AANDEELEN COUPONS - RECEP1SSEN PROSPECTUSSEN VOLMACHTEN BESTEKKEN REOLEMENTEN PROORAMMA'S AANPLAKBILJETTEN ENZ. ENZ. BILLIJKE PRIJZEN I O I TELEPHOON No. 122 INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplutat Of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender □iet teruggegeven. Voor den lnhond dezer rubriek stelt d« Redactie zich niet aansprakelijk. Sport en Wedstrijden Voetbal. H. F. C.—HAARLEM. De wedstrijd H. F. C.—Haarlem zal 31 October a.s. gespeeld worden. (Off. Med.). WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG 19 SEPTEMBER. Westen, lo klasse U. V V.—IL F. C. Haarlem—D. F. C. Reserve le klaase i H. F. C. II—U. V. V. II. D. F. C. II—Haarlem II. 2e klasse B. D. V. V.—E. D. O. 3e klasse E. RinhoimR. C. H. H. S. V.Steods Voorwaarts. Bloemend aal—Amstel. S tormvogele—Heemstede, V. V. C.Schoten. Res. 2e klaaee E. E. D. O. IIHoIlandUt II. O OS t e Dl lo klasse G. V. C.Tubantia. Vitesse—Be Quick. Go ahead—U. D. Robur et VeloctlasQuick. (Off. Med.) Haarlem, 16 September 1915. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik u, onderstaand stukje in uw veel gelerzen blad te wil len opnemen, waarvoor ik u beleefd dank zeg. Voor eenigen tijd werd door ver schillende ilaarlemsclie winkeliers in uw blad geklaagd, dat vele Haar lemmers hunne inkoopen in Amster dam deden, terwijl ze toch in hunne eigen stad alles even goed kunnen bekomen. Ik stemde daarmede volkomen in. Wie schetst dus mijne verwonde ring, toen ik vanmorgen een reclame kreeg van een Haarlemsch Mode huis, die bij een Haagsche firma was gedrukt 1 Nu vraag ik mij af zijn er ln Haarlem dan geen goede drukkers, of denkt deze wiukelier, dat de Hage naars bij hem een hoedje komen koopen Ik kan gerust zeggen van neen. Ik kan u verzekeren, dat deze win kelier onder zijne clifnten ook een drukker heeft, die heel goed dit werkje had kunnen uitvoeren. Dit is een greetp uit vele. EEN DRUKKER. Rechtszaken Gemengd Nieuws DUIKBOOT OPtlEHAALD. Een Aniorikuausch© duikboot, de F i, die op 25 Maart in do haven van Horioloeloo was gezonken, waarbij 22 personen omkwumen, is uil 300 voet water opgehaald eeu ongeëvenaard kunstetuk. volgens Reuter. AUTO-ONGELUK. De auto van den Belgischen minis ter van arbeid Helleputte heeft te Havre den Chileenschea cousuUgena- raal in Monte Carlo, Ju lee Lewyn, overreden en gedood. POGING TOT DOODSLAG. Voor de 4de kamer van de Ams-ter- damsche Rechtbank beeft de 37-jari- ge Italiaansche bouwopzichter G. S., woonachtig te Parijs, thans gedeti neerd, terecht gestaan, beschuldigd dat hij in den nacht van 31 Mei op 1 Juni j 1 in de Utrechtschestraat te Amsterdam den 39-jarigen Italiaan- schen arbeider Aldo Brïcchi, ter uit voering van zijn voornemen dezen van het leven te berooven met oen inca of ander scherp voorwerp opzet telijk in den buik heeft gestoken, zijnde uitvoering van het misdrijf niet voltooid, tengevolge van do aan be klaagde» wil onafhankelijke omstan digheid, dat het toegebrachte letsel geen duidelijk gevolg heeft gehad. Subsidiair was het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel ten lasto ge legd, eubs. mishandeling De hoofdgetuige, het slachtoffer, die evenals bekl. door middel' van den translateur dr. Fokker gehoord werd, verklaart einde Mei van dit jaar met beklaagde en twee andere landgenoo- ten uit Dussehlorf naar Amsterdam te zijn uitgeweken, wegens het uit breken van den oorlog tusschen Oos tenrijk en Italië. Zij hebben toen hun intrek genomen in een perceel aan den Oude-Zijdsvoorburgiwal. Wat den avond van den Sisten Mei geschied Ls, weet get- zich niet juie» meer te herinneren. Met z'n vieren zijn ze dien avond uitgegaan, er werd veel gedronken, en toen get. thuis kwam merkte hij dat hij ge wond was. Hij is toen neergevallen en naar het gasthuis gebracht, waar hij geopereerd is en gedurende 13 weken verpleegd, Get. i» nog niet gehoel ge nezen en is nog niet in staat om la werken. Do verhouding tusschen be klaagde en getuige is steeds zeer vriendschappelijk geweest, reeds se dert 7 ft 8 jaar. Getuige heeft geen reden om aan te nemen, dat bekl. do dader is. Overigens kan hij omtrent den dader niets mededeelen. De doktoren Borst en Schoo als deskundigen gehoord over de ver wonding van het slachtoffer, ver klaarden, dat de wond in den buik, ongeveer 8 c.M. lang en 4 k 5 c M. diep was, en met kracht en snelheid was toegebracht, klaarblijkelijk met een mee dat van beneden naar boven werd bewogen. Opmerkelijk was voh gent get. dat dc getroffene nog gedu rende eenige uren na de verwoudmg in beweging is geweest, en zelfs hooft gevochten. Het mos dat op beklaagde was be vonden, vertoonde volgens verklarin gen van dr. Schoo, die het had onder zocht, geen bloedsporen. Hierop wordt de nachtwaker Hoij- nis gehoord Deze liep op den bowus- ten nacht omstreeks half drie in do Ulrochtsche straat bij de Keizers gracht, toen hij drie mannen zag aan komen, tweo burgers en een tamboer van den vrijwilligen landstorm. Klaarblijkelijk was er twist tusschen de twee burgers getuige herkende beklaagde en :ie lrte getuige als do zen die beschonken waren, terwijl do tamboor bomiddelend scheen op to treden. Een worsteling ontstond, waarbij de 1ste getuige beklaagde bij het hoofd pakte. De tamboer wist tien to 1 scheiden, doch een oogonblik later

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 7