ken van de lijn Kowno-Wilna. Van' hier hoopten wij met den trein verder te komen. Er bestaat werkelijk een soort spoorwegverkeer. De Ruesen hadden echter alle locomotieven mee genomen. Slechts oenig© dozijnen goederenwagens hebben wij gevon den. Ze worden door paarden getrok ken. Op den weg van Kowno voeren zij alle mogelijke soort rnatoriaal aan en op den terugweg brengen zij ge wonden mee. Kr bleef ons geen ande re keus dan in eon mot zwaar gewon den bezetten goederenwagen een plaatsje te zoeken. Er lagen een en twintig man. van wie geen enkele zich bewegen kon. De rneesten hadden schoten in de beenen. Anderen waren zwaar gewond in de longen en in den buik. Daar lag de Hes naast den Sile- ziér, de Wurtemburger naast den Weslfaler. Het was een tooneel van de diepste ellende Ook dat moet men eens gezien en beleefd hebben om te weten wat de oorlog ia en hoe hij er in werkelijkheid uitziet, „Waarmee heb ik dat verdiend?" vraagt een man met een verbrijzelde dij. „Daaraan hebt gij geen schuld," troostte ik hem, „dat hebben anderen op hun gewe ten." Hij vreest, dat het been verlo ren ia en toch zegt hij melancholiek „Ik heb mijn vaderland maar weinig van dienst kunnen zijn. Ik ben eerst sedert den 20en Juli in het veld." Een andere, die naast mij ligt, heeft »en sohot in de borst. Hij steunt en tucht, kan niet zitten en niet liggen. Hij zou willen hoesten en hij kan niet. Weer een ander haalt een pho- tographie uit zijn zakoen vrouw met drie kleine kinderen. Hij kij'kt er lang op en steekt het portret dan weer met een diepen zucht in den zak. Hier ligt een man van rijperen leeftijd met gespalkt been, doodsbleek. Hij verklaart zijn toestand door het lange transport. Eerst vier, dan tien, dan twaalf uur met den wagen. Bij eiken ruk voelt hij de vreeselijkste pijn. Allen verlangen vurig naar het lazaret, waar zij eindelijk rust en verzachting van him pijnen hopen te vinden. Maar het is nog een lange weg, de trein rijdt heel langzaam en moet steeds weer stil houden. In de eerste uren vinden de gewonden nog eenigen prikkel in den veranderden toestand. Vóór het vertrek hadden, •wij nog sigaretten opgediopt en nu verdeelen wij daarvan. Allen grijpen er naar en doen ten minste een po ging om te rooken. Als trooster en pijnstiller is tabak onovertreffelijk. Deze en gene vertelt van zijn erva ringen op de verschillende slagvel den. Zij zijn slecht te opreken over de Russen. Wie in Frankrijk was, ver telt van het groote verschil tusschen den oorlog met de Russen en de Franechen. Algemeen was de Rus de zwakste vijand genoemd. Toch ver klaart men uitdrukkelijk, dat er on der de verschillende Russische troe pen groote verschillen zijn. In het bijzonder worden de dapperheid en 't goede schieten van de Siberiërs ge roemd. Langzamerhand verstomt het gesprek. Vermoeidheid wordt den pa tiënten de baas. Ze vallen in oen on rustige sluitmering en één, die blijk baar koorts boeit, gelooft oog in het geveent te zijn. Onafgebroken praat hij tol zijn kameraden, vuurt ze aan en waarschuwt ae dan weor. De slaap duurt echter niet lang. Eindeloos kruipen ile uren voort. Morgens om tien uur zijn de patiënten ingeladen, het wordt middag en avond, liet is pikdonker in den wagen. We steken een eindje kaars aan, dat het treurige tooneel slechts inat verlicht. Einde lijk. om tien uur "s avonds, is hel sta tion van Kowno bereikt. Wij etappen uit en ademen weer friasche lucht rn. Voor de arme gewonden is het oogen- bliK gekomen, waarop zij eindelijk naar een lazaret gebracht kunnen worden. Een Rooüe Kruis-automobiel ftöat gereed. Deze kan echter slechts een gedeelte nieenemeu en het duurt long voor allen in het hospitaal zijn. DE WERKEN VAN FR1EDR1CH- STADT. Een oorlogscorrespondent van. de „Vossische Zeitung" schrijft: Wie voor de eerste maal een veld- bevestiging ola het bruggenhoofd van Friedrichstadt aan de Duna ziet, kan niet begrijpen, dat een dergelijke stel ling in storm genomen kan worden. Een tot anderhalf kilometer van de stad loopt een linie van bevestigin gen in den vorm van een halven cir kel aoht&r sterke draadversperringen. De loopgraven zijn met schietgaten voorzien onder een stevige dekking van balken en plaggen. Vijftig pas daarachter schuilplaatsen met een anderhalf meter dikke, viervoudige balken «1 aardlaag, die ook togen zware granaten bescherming bieden. Nadut dagen lang verkenning plaats gevonden hadden en bet plan tot in uile kleinigheden bepaald was, begon de beschieting den 3en September 'a morgens om zes uur. Het veldgeschut was gedeeltelijk in de loopgraven, driehonderd meter voor het Russische front opgesteld, om de Russische ma chinegeweren met succes te kunnen bestrijden. De waarnemers der artil lerie moesten tusschen heuvels en kreupelhout zeer ver naar voren on der het hevigste vuur hun werk doen. De uitwerking der artillerie was krachtig, bijna alle schoten van de zware mortieren lagen in een strook van twintig meter voor en achter de loopgraven, die vele malen getroffen waren. Onder een pauze van het vuur sneMcn de Russen uit hun schuil plaatsen in de loopgraven, omdat zij dachten, dat do aanval beginnen zou. Op eenmaal eehter begon liet vuur weer. Een groot gedeelte van de vij anden kon niet meer terug in de schuilplaatsen en werd nu door een vuur, dat anderhalf uur duurde, ge deeltelijk vernietigd, gedeeltelijk ge demoraliseerd. Om tien uur zou de bestorming beginnen. Een kwartier vromer z:et de commandant van een compagnie, dat rechts cn links van hem reserven sprongsgewijze naar voren gebracht worden. Hij denkt, dat het reeds begint en dringt met zijn troep in eens over den 3000 nieter lan gen afstand tot de Russische loopgra ven door, Do draadhindernissen wa ren op verschillende plekken 'door' zware granaten vernield en zoo kon den verschillende groepen onmiddel lijk in de loopgravc-u springen. De gedemoraliseerde Russen boden geen tegenstand meer en ook de mannen uit de schuilplaatsen kwamen met de handen omhoog te voorschijn- Meer dan 3300 gevangenen en 37 officieren en 5 machinegeweren vielen in Duit- sche handen. DE DUITSCI'FE PLANNEN. In de Russische pers wordt nog steeds van gedachten gewisseld over de vraag, wat wel het strategische doel mag zijn van den Duitschen ge- neralen staf, De militaire medewer ker van de „Rjetsj" geeft daarop het volgende antwoord: De Duitscliers hebben de hoofd ver bindingslijnen tusschen de beide hoofdsteden van het veldleger op het oog. Deze bedoeling ligt voor de hand; neemt men haar aan, dan is daarmede tegelijk een einde gemaakt aan de veronderstelling, dat de Duit scliers zouden willen doordringen tot Petersburg. Neen: zij willen alléén de verbindingen afsnijden tusschen Rus land en zijn leger. Trouwens, in verschillende Duilsche deskundige beschouwingen in de pers is reeds dat plan besproken, Noch Petersburg noch Moskou is het doel, maar uitsluitend zijn dit de spoorwe gen, welke het leger met het binnen land, en vooral met Moskou, het cen trum, waaruit het veldleger alles betrekt wat het noodig heeft, verbin den. De Duitscher8 zien in, dat het voor hen niet gewenscht is om diep door te dringen in het reusachtige Rus land, hetgeen trouwens hun krachten te boven zou gaan. Zij zullen nimmer Petersburg en Moskou bereiken; maar zij kunnen daarentegen er in slagen de voornaamste spoorwegen te nade ren. In dat geval zou het succes van zulk een strategische operatie gemak kelijk verlamd kunnen worden door den terugtocht van de Russische troe pen uit het gebied, dat met verbre king der verbindingen, bedreigd wordt, schrijft het blad. GEDECOREERDE HELDEN. De Engel sche bladen bevatten weer luuge lijsten van officieren en min deren, die onderscheidingen ontvin gen wagens dapperheid te velde. Bij ieders naam wordt in enkele regels de daad genoemd, waarvoor do onder scheiding verleend werd.Het zijn merk waardige staaltjes van heldenmoed, die in die erikelo woorden vernield worden; in vele gevallen is er sprake van de gewone knjgsrnaiidapperlieid, van mannen die met doodsverachting verkenningen deden, onder moordend vuur telefoonlijnen herstelden, alléén stand hielden tegenover vele vijan den. Da ir was zelfs een man, die in een lialf-ingeslorte loopgraaf onder een hagel van projectielen van twee beschadigde mitrailleurs één bruik baar maakte en daarmede bleef vu ren, tot er versterking kwam opda gen. Maar nog meer gevallen worden er genoemd van dien echten, grooten heüdeaimoad van mannen, die, dik wijls zelf gewond, onder liet moor dend vuur van den vijand gewonde kameraden in veiligheid brachten. Uit den Balkan. Turksch legerbericht „De algemeene toestand is onver anderd. Bij Anafarta is liet aan Turksche troepen in den nacht van 14 dezer ge lukt, de strijdkrachten der geallieer den door koene overrompelingen te verontrusten, te verstrooien en tot de vlucht te nopen. Bij Sod-ul-Bahr hebben de Turken op hun linkervleugel een tegenmijn doen ontploffen en daardoor een mijn der geallieerden vernield. Op den rechtervleugel hebben de Turken de troepen der geallieerden door het werpen van bommen verhinderd eap- j»en in zig-zag-lijn aan te leggen en bun verliezen toegebracht. Op dezen vleugel heeft Turksche ar tillerie twee batterijen der geallieer den tot zwijgen gebracht. Turiosche batterijen aan de zee engte hebben den !3en dezer troepen dor geallieerden bij Kaap Helles, de landngsplaata van Dekke Booroen en de batterijen der geallieerden bij Iiiesarlik, die op de Turksche infan terie schoten, onder doeltreffend vuur genomen. De batterij bij Hissarlik ia tot zwijgen gebracht. Den 14den hebben dezelfde batte rijen een geschutstelling der gealli eerden bij de landingsplaats van Sed-ul-Bahr vernield. Op de andere gedeelten van het front niets van belang." In 't Engelsche Lagerhua hooft onder-minister TVnmant meege deeld, dat de verliezen der Brilsche troepen aan de Dardanellen tol den 14dcn dezer in totaal hebben bedra gen 1130 officieren gesneuveld, 2371 gewond, 373 vermist16.478 man schappen gesneuveld, 59.257 gewond, 8021 vermist. De gezamenlijke verlie zen bedragen dus 87.630. SERVlê EN BULGARIJE. De „Berliner Lokal Anzelger" ver neemt uit Sofia, dat de Serviérs in de laatste dagen koortsachtig werken aan de bevestiging der grenzen tegen Bulgarije. DIS HOUDING VAN BULGARIJE. De „Voss. Ztg." verneemt uit Sofia, dat in een nieuwe nota aan de Qua druple Entente bet antwoord van do Servische regeering aan de Bulgnar- eohe wordt medegedeeld. In die nota wordt nieuwe gebiedsaf6tand in Ser visch Macedonië voorgesteld, indien Bulgarije onmiddellijk tol het offen sief tegen Turkije overgaatzij biedt als waarborg de onmiddellijke bezet ting van het bedoelde gebied door de Ententetroepen aan. De nota moet beletten, dal Bulga rije zich aan de andere zijde ver bindt, on vooral dat het niet overgaat tot het door Turkije afgestane Ma- ritza-gebied. Ondanks dozè nieuwe slappen van' de Quadruple Enten-te wordt optreden van Bulgarije tegen Turkije niet ver wacht. Bulgarije zal zich ook nooit vereenigen met de bezetting van Ma cedonië door de Entente-troepen. In Oostenrijksche en Duitsche diploma tieke kringen wordt de nota als een laatste poging aangezien, Bulgarije in den oorlog te betrekken, doch deze moet mislukken, daar Bulgarije zich niet zal leenen voor diensten in het belang van vreemden. Op Zee. DE ,.E. 7". De Britsohe Admiraliteit deelt me de „De vijand verklaart de ,,E. 7" (commandant Archibald D. Cochrane R. N.) in de Dardanellen In den grond te hebben geboord en drie of ficieren en 25 man van de equipage krijgsgevangen te hebben gemaakt. Daar sedert 4 September geen be- riohten omtrent dezen onderzeeër zijn ontvangen, wordt ondersteld, dat het bovenvermelde bericht juièt is," VERGANE SCHEPEN. Aan een Duitsche opgave is het vol gende ontleend: Van 1 Augustus 1914 tot 31 Juli 1915 tot zinken gebrachte en op mijnen gc- loopen handelsschepen: Stoomsch. Zeilsch. Totaal Engeland 332 24 356 Frankrijk 12 9 21 Rusland 18 7 25 Italië 3 1 4 België 5 5 Amerika 5 1 6 Denemarken 14 7 21 Griekenland 3 3 Holland 12 12 Moor wegen 34 15 49 Pcrzië 1 1 Portugal 1 - 1 RumeniS 1 1 Zweden 18 6 24 daarvan: vijandelijke 370 v. 30 v. 411 neutrale 88 n 30 n. 118 Ü8 7.1 529 In het oorlogsgebied verdwenen s&hepen: Stoorosch. Zeilsch. Totaal Engeland 39 7 46 Frankrijk 1 1 Rusland 1 1 Denemarken 3 3 Holland 4 2 6 Noorwegen 2 1 3 Zweden 4 4 daarvan: vijandelijke 39 v 9 v. 48 neutrale 13 u 3 11. 16 52 12 64 Uit de Vereenigde Staten DUITSÜHLAN'D EN DE VER. STATEN. Reuter seint uit New-York Graaf Bernetorff, de Duilsche am bassadeur in de Vereenigde Stalen, heeft verklaard, dat alle moeilijkhe den tosschen de Vereenigde Staten en Duitaohland, volgens zijn mee ning, binnen veertien dagen uit den weg zullen zijn geruimd en dat de beide staten dan tegenover elkander in vriendschappeiijker verhouding zullen staan dan ooit het geval was. Uit Rusland. DE DOEMA VERDAAGD. Een oekase, gericht aan den Se naat, gelast, dat de zittingen der Doema verdnagd worden en dat zij, overeenkomstig de oekase van 11/24 Januari, uiterlijk in November hor vat zullen worden, behoudens buiten gewone omstandigheden. Aiierie?. VERLOF TOT DEN TERUGKEER. De „Nordd. Allgein. 7-eit." bericht.: „Door neutrale bemiddeling is thans een overeenkomst tot stand gekomen tusschen de Duitsche en de Engol- sche regeeringen, waarbij wordt be paald, dat aan de Duitsche mannen tusschen 17 en 55 Jaar, die in Enge land worden vastgehouden, en aan de Engelsche mannen van dcnzelfden leeftijd, die niet uil Duilschland mochten vertrekken, voor zoover zij ongeschikt zijn voor militairen dienst gedurende dezen oorlog, verlof zal worden gegeven om nu ar hun vader land terug te keeren." DUITSCHE EN OOSTENRIJKSCHE GOEDEREN NAAR N'EUTRALE LANDEN. Reuter seint uit Londen: Minister Grey zeide in liet Engel sche Lagerhuis, in antwoord op een tot hem gerichte vraag, of de regee ring nu toestaat, dat Duitschland be paalde soorten goederen naar Ameri ka uitvoert, dat de Engelsolie regee ring ai0I1 verbonden heeft oin in be paalde gevallen goederen van vijan delijken oorsprong, die vóór den lsten Maart besteld on betaald waren, on gemoeid te laten vervoeren. In zulke gevallen zou het beletten van den uitvoer de neutrale eigenaren dier goederen benndeelon, zonder dat den vijand schade werd toegebracht. Er zijn ook in enkele gevallen specia le faciliteiten toegestaan voor het vrije transport van geneesmiddelen, chemische stoffen en dergelijke, wan neer het bewijs wordt geleverd, dat ze nergens anders dan in de -vijandelij ke landen te krijgen zijn en dat daor- aan in de neutrale landen behoefte bestaat. Men moet niet vergeten, dal het doel van de belemmering van vervoer niet was, neutralen to benadeelen, maar wel den vijand inatorieelo scha de te berokkenen. Uit Washington wordt door Reu ter geseind: Aan den Amerikaansohen consul te Londen is opgedragen een onderzoek in te stellen naar de juistheid van de berichten, dat particuliere belaugheb benden in Engelpnd verlof bekomen om uit neutrale havens Duitsche en Oostenrijksche goederen naar Ameri ka te verschepen, terwijl.dit voor recht wordt onthouden aan de advi seurs van het departement van bui- tenlandscJie zaken, die informeel op treden als vertegenwoordigers der Amerikaansche importeurs. Stadsnieuws ELECTRISCHE SPOORWEG MAATSCHAPPIJ. In de Donderdag te Haarlem gehou den jaarlijksche algemeene vergade ring van aandeelhouders van de E. S. M. werd het verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar en werden de balans en de winst- en verliesrekening met, algemeene stemmen goedgekeurd. Aan het jaarverslag ontleonen wij het volgende: In de eerste dagen van het jaar werd de laatste hand gelegd aan het omleggen van het Zuidelijk spoor van hel baanvak Sloterdijk—Halfweg. Deze omlegging bleek eene groote verbetering te zijn, vooral wat de vei ligheid van het verkeer betreft, ter wijl de vernieuwing van de bovenlei ding over genoemd baanvak, door toe passing van het stelsel van veelvul dige ophanging, waardoor de rijdsraad volkomen horizontaal hangt, geheel aan de verwachtingen voldoet. De twee andere belangrijke werken, welke werden uitgevoerd, waren: 1. het bouwen van de lijn Haarlem- Ovorveen, welke op 28 Mei voor het publiek werd geopend, en 2. het verdubbelen van de lijn Haar lem—Bloemend aal. Daardoor kon een tien-minuten- dienst worden ingevoerd, hetgeen aan de ontvangsten, die, tengevolge van de oorlogscrisis, achteruitgaande wa ren, teu goede kwam, daar zij zich niet alleen weder herstelden maar zelfs vermeerderden. Voor den aanleg van de voor deze lijnen noodige boven leiding werden het bovenleidingema teriaal en de geleidingsmasten, welke door de wijziging van het baanvak Sloterdijk—Halfweg waren vrij ge komen, gebruikt. Ingevolge het voortdurende toene men van het gewone verkeer op het Spul te Amsterdam werd in overleg met de stedelijke autoriteiten het eind punt jl/rn. 150 Meter verplaatst en wel naar het begin der Spulstraat, waar een perceel werd gekocht, dat tol wachtkamer werd ingericht. liet wachtlokaal op het Spui werd naar Haarlem overgebracht, op het terrein aan de Templiersstraat naast het zich daar bevindende wachtlokaal ge plaatst eu ingericht tot bureau van den Inspecteur van Vervoer. Met de verandering van de centra le te Heemstede tot convertorstation werd in Februari een aanvang ge maakt; reeds in Meu kon een der con venors in werking gesteld worden, terwijl in Juni het stoomhedrijf geheel cn al stop werd gezet. Het convertor station beantwoordt geheel aan de verwachtingen; storingen kwamen tot dusverre niet voor. Tot dusverre gelukte het den voor de centrale Halfweg noodigen kolen- voorraad op peil te houden; een proef met het stoken van een mengsel van Duitsche en Limburgsche kolen ge lukte naar wensch. Voor het bedrijf werden afgeleverd te Heemstede 1.611.272 K.W.U. A 3.39 cta., te Halfweg 1.431.090 K.W.U. A 3.74 ets., tegen risp. 4.0668 ets. on 3.594 ets. in 1913. liet onderhoud van motoren en scha kelkasten, zoowol van E. S. M. als van E. N. E. T. rijtuigen, eischte voortdurend veel zorg, vooral met het oog op de warmte gedurende de laat ste zomermaanden, zoomede door de toeneming van het vervoer, waar door de aanhangr ij tulgen bijna voort durend in bedrijf moesten blijven. Een gunstige uitzondering hierop maakten, de electrisclie uitrustingen van de vier rijtuigen, welke, voor zg. treinschakelirig ingericht, veel minder aan oudeiihoud kostten, niettegen staande door deze rijtuigen een veel grooter aantal wagenkilomelers werd afgelegd. Het zal dan ook zeer wen- schelijk zijn, zoodra de tijdsomstan digheden dit toelaten, met deze verbe tering en, wat het onderhoud betreft, bezuiniging, voort te gaan. De exploitatie-uitkomsten over 1914 kunnen, den algemeenen toestand in aanmerking genomen, niet anders dan gunstig worden genoemd. De mobilisatie, waardoor de spoor wegdiensten der groote spoorwoglij>- nen in ons land voor het reizend pu bliek belangrijk werden ingekrompen, kwam de hoofdlijn ten goede, slechts op de Ceintuurbaan en de lijn Haar lem—Bloemendaal daalden do ont vangsten; op de laatstgenoemde lijn echter viel er, na het invoeren van een 10-rnBuitendienst, vreder ocne toe neming te consteteoren. De stijging der bruto ontvangst op de lijn Amsterdam—HaarlemZand- voort bedroeg 12.89 de daling op dc lijnen Ceintuurbaan en Haarlem— Bloemendaal resp. 7 en 4.97 De stijging in de ontvangsten van de abonnementen bedroeg 10 De totale toeneming over alle lijnen be droeg 10.19 De in den loop van het jaar geopen de lijn Haarlem—Overveen ondervond natuurlijk ook den nadeeligen invloed van den oorlogstoestand. De exploitatio-coéfficient bedroeg 74.64 tegen 79.42 in 1913. De daling van dezen coëfficiënt moot in hoofdzaak wordien toege schreven aan den beteren toestand van het rollend materieel en aan de toeneming van het aantal reizigers op de hoofdlijn. De kosten per wagenkilometer be droegen voor de lijn Amsterdam Haarlem—Zandvort 17.69 cents cn voor de E. N. E. T. lijnen 15.99 cents tegen resp. 19.28 cis. en 17.117 cents in 1913. Het bruto overschot op de spoorweg- exploitatie bedroeg f 203.465. Hierbij komt: Winst op verkochte bouwter reinen f 7.062; opbrengst pacht bouw terreinen f 926; gekweekte rente f 6727, totaal f 218.181. Hier tegenover staat: rente obligatieleningen f 100.283; contractueel© uitkeering aan de Eer ste Nederl. Electr. Tram-Mij. f 50.602; afschrijving qp Verbetering en Ver nieuwing E. N. E. T. f 4.912; rollend materieel f 1.778; koerverscihil op ef fecten en waarborgsommen f 3238; bijdrage weduwenfonds f 1.339; saldo verlies vorig jaar f 16.033, totaal f 178.188, zoodat het boekjaar sluit met een saldo winst vpn 39.993 die voor afschrijvingen worden aange wend. Hel aantal rezigers was op de lijn Amsterdam Haarlem Zandvoort 3.418.099 tegen 2.981.121 in 1913 (ont vangst j>er dagkilometer f 59 86 tegen 53.007 in 1913); Ceintuurbaan 2.004.905 reizigers tegen 2.079.156 in 1913 (per dagkiiometer i 46.866 tegen f 60.396 in 1913); Haarlem—Bloemendaal 1.016.570 reizigers tegen 1.058.G04 in 1913 (per dagkiiometer f 53.913 tegen f 56.734 in 1913); HaarlemOverveen (sedert 28 Mei, de openingsdag) 139.889 perso nen (per dagkilometer f 15.666.) De ontvangsten bedroegen f 773.289 83 1/2 en de bedrijfskosten f 557.598.13 1/2. Er is dus oen be- drijfssaldo van f 195.681.70. De netto bedrijfsinkomsten bedragen in 't ge heel f 203 465 34 1/2. Op de lijn AmsterdamHaarlem Zandvoort werd een batig bedrijfssal- do gemaakt van f 178.143.92. Op de Ceintuurbaan ©en nadeelig bedrijfs-saklo van f 669.67; op de lijn Haarlem—Bloemendaal een batig be- drijfssaldo van f 21.574.63 on op de lijn Haarlem—Overveen oen nadeelig bedrijf3saldo van f 3.367.18. De winst van f 39.903.50 1/2 wordt op de ver schillende rekeningen afgeschreven. Jubileum Don 29»ten de-zer maand zal de heer J. H. Coers, commies late klasse bij de H. IJ. S. M., den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij de Maat schappij in dienst trad. Onder veel blijken van belangstel ling herdacht Donderdag de lieer C. J. Smit, zadel- en drijfriemmakor aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M den dag waarop hij vóór 25 jaar bij de Maatschappij in dienst trad. Namens de Maatschappij werd den jubilaris een enveloppe met in houd en diploma aangeboden. N. O. G. In de sociëteit „De Nijverheid" had Donderdagavond de vergadering plaate der afd. Haarlem van het Ne derl an dsc h Onde rw ijzersgenootschap. In vedband met do door den hoor J. W. Sevenhuijscn te houden rede over Esperanto, zagen we honderden prentbriefkaarten uit alle wereldstre ken, als bewijs van gemakkelijk uit voerbare correspondentie ook vele teekeningen van lagere en hoogere scholen uit Engeland, Frankrijk, Oos tenrijk, Japan, die hierheen gezon den waren ais overtuigend bewijs van door Esperanto veel gemakkelijker te uiten gemeenschapsgevoel. Daarbij overtuigde nog oen uitstal ling van leerboeken, woordenboeken, vertalingen enz. van het goed recht van Esperanlo cn het was bijna niet moer noodig, dat de heer Sevenlhuij- sen in een prettige causerie zijn ver eering voor dit universeel middel tot gedachtenwteseling uitte. De spreker stelde ten slotte een cur sus in Esperanto voor onderwijzers en onderwijzeressen in uitzicht. In den loop der vergadering wer den nog enkele huishoudelijke onder werpen behandeld. Zoo werd het be stuur gemachtigd, een referendum aan te vragen over de openstelling der spaaroank van het N. O. G. ook voor niet-leilen, en kreeg tevens de opdracht, een referendum, dat door do afdeoiing Hoogeland is aange vraagd, tot bevordering van afschaf fing van vak j. (vrije- cn orde-oefe ningen) to steunen. GROEPSVERTEGENWOQRD1G1NG EN DUURTETOESLAG. De L'ireuue van 11e a. o. 1u. iiCTDiv aan liet j»er6oneel meegedeeld, dat zij bereid is mot hot personeel in overleg te treden om te bespreken wat ter te gemoetkoming in de positie van-het personeel met heit oog op den nade renden winter kan worden gedaan. Nu echter de verkiezing van groeps. vertegenwoordigers tweemaal is mis lukt, kan niet met vertegenwoordi ging van het personeel worden over legd en zal op 25 September a.s. voor de derde maal gelegenheid worden gegeven vertegenwoordigers te kjezen, die hunne benoeming dan ook moeten aanvaarden. HAARLEMSCHE BESTUURDERS BOND. Donderdagavond vergaderde de Ha&rlemsche Bostuurdersbond in het gebouw „Vooruitgang". De voorzitter, de heer F. J. Hariot, deelde o.a. mede dat een adres is ge zonden aan den Raad der gemeente Haarlem, inzake brandstofvoorzie ning. DIEFSTAL. Een geneesheer hier ter stod© miste gedurende de twee laatste maanden vier quara lampenbranders uit zijn beslralingsinrichting. Opgespoord is nu H. H. B. S techniker te Amster dam, die bekend heeft, drie lampen branders verkocht te hebben aan een arts te Scheveningen voor f66 per stuk en één brander in pand te hebben ge geven non een instrumentmaker te Amsterdam, bij wicn hij schuld had. DE HAARLEMSCHÊ BEGRAAF PLAATS. In de openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling Geschillen van Bestuur, werd door Staatsraad mr. Heemskerk rapport uitgebracht in zake do beroepen ingesteld door: lo. G. T., H. C. en J. J. Louwerse, allen te Helder, tegen de beschikking van Ged. Staten van Noord-Holland van 12 Mei, houdende afwijzing van het verzoek om verlof tot hel oprich ten van gebouwen binnen een afstand van 50 M. van de Algemeene Begraaf plaats te Haarlem en van de bijzon dere begraafplaats der R K. VereenL gin? St. Barbara 1e Schoten; 2o. L Henneman c.a., te Haarlem, tegen de beschikking van Ged. Stelen van Noord-Holland van 3 Mei, waar bij verklaard werd, dat de peiceelen gemeente Schoten sectie B 229, 228 ©u 1172 niet uitmaken een bebouwde kom in den zin van liet 1© lid van art. 10 den- Begrafeniswet. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: D. Ulders, Gon. Joubertstraat 19, portemonnaie met inhoud; Bonzct, Saenredamstraat 35, kinderliandtesdi je; D. F. Born, Rozen prieel straat 70, l'ortomonnaie inet inhoud; J. M. van Brummelen, Oosterstraat 2 rood, jior- tomonnaie met inhoud; C. Traksel, Jiuarl.liedestraat 2, hondenzweep; J. Swenneker, Baljuwslaan 5c. enveloj>- pe met inhoud; P. v. Twijver, do Clerqstraat 136, etui met schrijflie- hoefteri; J. Vernhout, Maerten van Hoernskerkstraar 19, koralen beursje; G. H. Hartog, Aelbertsbergstrant 34, portemonnaie met inhoud; B. Wober, Baljuwslaao 16, een horlogeketting. Wod. Dormee, de Keijstraat 9, horlo ge; A. Machielse, Doelstraat 36, para. pluie; J. Wal, Wiihelminapark 32, matrozenmuts; Jb. Bouwen, Gasthuis straat 15, broche; J. Sanberg, Gen. Joul>ertstraat 25 rood, 2 portemon- oaies; Wed. Smal, Rustenburgerlaan 4, medaille; Johs. Houtkamp, Zuider Buitenspaarne 36, gewicht; C. Kapteln Koninginneweg 56, schortje; J. de Wilde, Brandstraat 7, Schoten, zak mesje; L. Smits, KI. Heiligland 95, broek en vest, Bureau van, Politie, Smedestraat, huurbordje. Uii de Omstreken Bloemendaal. Gevonden en terug te bekomen bij M. Mereris, Noorderstationsweg 9, te Bloemendaal, een huissleutel. Wed. Van der Pol, Bloemendaalsche weg 18, te Bloemendaal, een rozenkrans, J. Wigchert, Kleverlaan 137, te Bloe mendaal, een portemonnaie met in houd. W. van den Brink, Elswoula- laan 9, te Overveen, een zilveren da meshorloge. Aan het Bureau van Po litie te Overveen, een strooien hoed, oen potloodhouder, een zilveren hoe- denpembeschermer, een schaar, een huissleutel en eon zilveren armband. Komen aanloopen bij C. N. J. Molt- zer, Rijperweg 6, te Bloemendaal, eon herdershond. Binnenland DE PRIJZEN VAN KOOL De „Telegraaf" meldt De koolprijzen aan den Langen- dijk zijn hoog, ongeleend hoog voor den tijd van het jaar. De roode kool brengt niet minder dan f 27 per 100 etuks op. De prijzen van de snoezen- kool houden daarmee verband. Was de handel daarin tot nog toe traag, thans is deze heel wat verlevendigd. Men be&ieedt tot f 40 per snees, wat gelijkstaat met f 1700 per H.A. Men zal begrijpen, dat dit enorme prijzen zijn. WEERBAARHEI INSLOTEN Te Utrecht is opgericht de"„Veree- niging van houders van loten der Veroeniging van 's landa weerbaar, heid". Voorzitter is mr. A. J. Fokker, uit Leiden. AVONTUUR VAN EF.N MAASTRICHTSCI1EN JONGEN. Te Maastricht is na een vrij avon tuurlijke reis in de ouderlijke woning teruggekeerd de nauwelijks 16 jari ge V. K. Zelf vertelt hij over zijn loL gevallen het volgende llij werd aangemonsterd als licht matroos op het s.s. „Noorddijk", dut 15 Mei 1.1. uit Rotterdam tertrok uit New-York, om aldaar graan in te nemen. Dit was de eerste zeereis van den jeugdigen zeeman. Den 29sten Mei kwam men in New-York aan, en na een week tevergeefs voor graan gewacht te hebben, vertrok de „Noorddijk" naar Galveston in Texas. Hier werd een lading graan aan boord ganomen, maar toen bleek, dat het graan voor Bordeaux bestemd was, weigerde de bemanning om voor dezelfde gage te varen en verlangde het dubbele. Toen dit door den ka pitein, op last der maatschappij, ge weigerd werd, liet de bemanning zich afmonsteren en vertrok de „Noord dijk" met een nieuwe bemanning. De 29 rnan der „Noorddijk", waaronder voornoemde V. K,, vervoegde zich bij den Nederlandschen consul te Galve ston, met het verzoek om overtocht naar Nederland, Dit werd hun gewei gerd, omdat zij zelf verlangd hadden afgemonsterd te worden. De beman ning is toen uit elkaar gegaan, cn de leden hebben successievelijk plaat sing gevonden op verschillende sche pen. Voor den 16-jarigen jongen Is het verblijf te Galveston, vooral toen de ontvangen gage opgeteerd was, can heele dobber geweest, en meer dan eens heeft hij den nacht moeten doorbrengen, slapende op het strand. Van allerlei haantjes heeft hij er aan do hand gehad om aan den kost te komen, zooals b.v. ecnige dagen kell- ner spelen. Verder heeft hij dagen den post van kajuitsjongen waarge nomen op oen kustsleepboot, maar toen de afwezige kajuitsjongen, wiens plaats hij had ingenomen, ten too- neelo verscheen, behoorde ook dit baantje voor hem tot het verleden. Na nog eenigen tijd in Galveston rondgezworven te hebben, waar hij den meesten steun van aldaar wo nende Nederlanders genoot, vond hij eindelijk een schip, waarop hij zich liet aanmonsteren als „messroom- boy". Het was het Engelsche s.s. „Charterswell", dat graan aan boord liad, geconsigneerd aan de Franschö regeering. Hoewel hij zich aan het zelfde gevaar blootstelde, dat hij zou gcloopen hebben ,als hij op de „Noorddijk" gebleven was, nam hij toch graag dienst op het Engelsche schip, daar hij een bijna 4 maal groo- lerc gage kreeg en trouwens, om daar uit Galvestone weg te komen, zou hU zelfs met den „Vliegenden Hollander' gevaren hebben! De plaats van bestemming was Lo Havre. Na in Newport News kolen in genomen te hebben, stoomde men verder, toen, 28 dagen na hel vertrek uit Galveston, do „Charterswell,, in

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6