De Europe8sche Oorlog. TWHEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1915 Algemeene dienst plichten een politieke crisis in Engeland. DE BEWEGING VOOR ALGEMEE- NEN DIENSTPLICHT. We lezen in 't Alg. Handelsblad: Ia het Lagerhuis is ondanks de ver klaring van minister Asquith in de zitting van Dinsdag dat hij zulk een discussie betreurde, Woensdag na de rede van minister Asquith toch weer de quaestie van den dienstplicht ter sprake gebracht. De eerste spreker was de unionist Amery, vurig voorstander van den dienstplicht, die merkwaardige din gen over de reerutecring vertelde om het onvoldoende van dit stelsel in het licht te stellen. De heer Amery vertelde dat er tol van mannen aan het front waren, die thuis behoorden te zijn om deel te n?. men aan de zoo hoog noodige muni tie fabricage. Maar zulke geschoolde arbeiders kan men niet van het front terugkrijgen. Spr. had een brief ge lezen van een officier aan de Darda- nellen, die vertelde dat geschoolde metaalbewerkers nu op Gallipoli stee- nen sjouwden om een pier te maken. Zulke mannen kan men echter niet van het front terug halen omdat de coinmandeerende oiliciererr hun beste mannen niet wilden missen, nu de uitgezonden detachementen zoo on- \oldoendekzijn. Toen hij de officier die den brief schreef aan het front .was moesten vele afdelingen worden teruggezonden omdat de commandee- rendo officieren meenden dat het moord zou zijn die arme oude lieden in de onder water staande loopgra^ ven te zenden. Zoo was het dezen winter, zeide de heer Amery, maar ik weet niet of de zaken nu al beter zijn. Nog dezer dagen kreeg hij een schrijven van een kolonel, die ver klaarde: „Ik heb tal van ongeschik- ten kreupelen, verminkten en blin den mannen die niet kunnen mar- clieeren en die zelfs als ze in de loop graven werden gedragen niet zouden kunnen zien om te schieten". Noem den naam van dien kolonel, riep men den afgevaardigde toe en deze ant woordde, dat hij bereid was dien naam aan den minister van oorlog mede te deelen. Waarom, zoo vroeg do heer Amery, heeft men zulke lieden aangenomen? Omdat men geen betere kon krijgen en... daarop volgde een pleidooi voor de invoering van dienstplicht. Een ander spreker, die zeker het krachtigste pleidooi hield, was kapi tein Guest. Deze kwam niet met zulke aan Falstaff's ree rut en herinnerende onthullingen als de heer Amery, maar hij betoogde dat dienstplicht noodig was, ook in industrieel op zicht Hij merkte op, dat de troepen aan het front zich gegriefd gevoelden als ze lazen van oneenigheden en sta kingen om hooger loon, waaruit bleek dal men in het vaderland persoonlijke belangen niet kon achterstellen bij het algemeene landsbelang. En hij wilde dus dwang zoowel voor den militairen dienst als voor den indu- strieelen dienst, waarin men nu door het geven van buittngewoon liooge loonen trachtte te voorzien. De be zwaren der arbeiders tegen zulk een dwang zouden kunnen worden weg genomen, voor een groot deel althans, meende hij, door maatregelen waar door de oorlogswinsten ten goede zou den komen aan den staat en particu liere winsten van liet kapitaal dus zouden zijn uitgesloten. De heer Guest voerde echter ook militaire redenen aan voor den dienst plicht. Op een Russisch offensief was, meende hij, de eerste acht maanden niet meer te rekenen en Intusschen' zouden de Duitschers hun munitie- productie verhoogen en hun legers tegen het volgende voorjaar nieuw en beter uitgerust dan nu in het veld brengen. In het Westen diende de Brttsche linie uitgebreid te worden ten einde den druk op het Fransche leger te verminderen. Indien wij, zoo becijferde de heer Gueet, 120 mijlen der linie willen bezetten, hebben wij zeker 45 50 divisies noodig, d.w.z. 900.000 man en een even groote re serve dient te worden bijeengebracht, daar de ervaring leert, dat de verlie zen meer dan 100 proc. per jaar be dragen. (Oh, riepen hier verschillen de Lagerhuislcden). In het geheel zouden dus voor defensieve operation op het Westelijk Iront 2.200.000 man noodig zijn, waarbij dan nog komen de troepen noodig voor den dienst in het land zelf, voor Egypte, Oost Afri ka, Perzie en Indiê. Om de Duitschers tot hun grens terug te dringen en den Belgen hun land te hergeven zou het dubbele noodig zijn van het aantal mannen, dat hij zoo juist had ge noemd en spr. begreep niet hoe zulk een strijdmacht volgens liet bestaand stelsel op de been zou kunnen wor den gebracht. En voer zulk een leger diende dan ook de munitie-aanvoer georganiseerd. Spr. meende dat het land die taak kan vervuilen, njen had nu den tijd nog, de geestdrift en het geld. En het leger vertrouwde dat het Huis den toestand zou willen bo' grijpen. Na 'dezen vurigen kampioen voor de invoering van dienstplicht, kwamen de tegenstanders aan het woord, lil de eerste plaats de Iersclie nationa list Dillon, die in de invoering van den dienstplicht een gevaar zag voor de toekomst. Het heet nu wel, dat de conscriptie alleen zou moeten worden ingevoerd voor dezen oorlog, maar als dit juk eenmaal op den nek van Engeland is gelegd, zal er dan niet iets als een revolutie noodig zijn om het juk af te werpen. Ook de arbei- dersafgevaardigde Walsh verklaarde zich tegen dienstplicht, in zooverre, dat naar zijn meening, het vrijwillige stelsel eerst zou mogen worden ver laten, indien de toestand dit beslist noodzakelijk maakte. Als het behoud van den staat dit eischic, zou dienst plicht moeten worden ingevoerd, maar dat zou dan ook onaanvecht baar moeten worden aangetoond. Met deze verklaring en die van li berale leden, thans ook nog tegen standers van den dienstplicht, blijkt wel, dat indien de regeering ooit tol het besluit mocht komen, dat een op geven van het vrijwillige stelsel in 's lands belang noodig is, het verzet hiertegen zal worden gestaakt, maar dat het dan toch ook uit een onom wonden uiteenzetting van den toe stond moet blijken, dat de regeeriivs tot dat besluit is gekomen. Donderdag is ook over dienstplicht gesproken. Ilot Lagerhuis-lid Thomas, lid dor arbeiderspartij heeft naar de N. R. Ct. meldt een indrukwekkende rede in het Lagerhuis gehouden bij de hervatting van het dienstplicht- dobat, waarin hij de dienstplichunan- nen boudweg uitdaagde hun bede lingen bloot te leggen. Zijt ge voor- i neinens vroeg hij den minister president te vervangen? Maar die kan met worden vervangen. Stel dat go het tot verkiezingen drijft, stel dat ge wint wat dan? Wilt ge de soldaten gebruiken tegen de minderheid, in den winter met X> procent stijging van dr levensmiddelen? Thomas waarschuw de met nadruk, dat wanneer dienst plicht met geweld aan de natie werd opgedrongen door een groep van mi nisters, er rampspoedige arbeiders onlusten zouden ontslaan. Hij kon al vast namens het spoorwegpersoneel in heel Engeland spreken. EEN MINISTER-CRISIS? De parlementaire medewerker van de „Daily News" brengt 't volgende berloht: Enkele der meest invloedrijke mi nisters die voorstanders van dienst plicht zijn, hebben besloten om de in voering ervan in het kabinet zoo mo gelijk de volgende week door te drij ven. Slagen zij er niet in om op dit punt tot overeenstemming te raken en op een mislukking valt wel vooraf te rekenen, daar do meerderheid er tegen is dan willen ze het tol een kabinetscrisis laten komen ctoor hun portefeuille ter beschikking te stellen. Aldus willen ze algemeene verkieeuv gen uitlokken met dienstplicht als verkiezingsin zet. Voorstanders van dienstplicht zijn Lord Lansdowne, Bonar Law, Lord Curzon, Lord Sclborne, Walther Long, Austen Chamberlain, Winston Churchill, Sir Edward Carson en Lloyd George. Hieraan kan worden „Het is mij gebleken dal het artikel der „Westminster Gazette" vrijwel de meening weergeeft die er althans in liberale kringen over de zaak heorscht. Men is gril bereid aan te nemen dat do mededeelingen der „Daily News" in hoofdzaak juist zijn, weigert echter te gelooven dat de mi nisters op het uiterste oogenblik niet een oplossing zouden vinden. De veld tocht van de Northcliffe-pers schijnt het voor de regecring juist moeilijker te maken om tot dienstplicht over te gaan. Want indien zij thans dienst plicht uit militair oogpunt voor nood zakelijk verklaart, zullen velen den argwaan koesteren dat de regeering is gedwongen door gewetenlooze kui perijen. Algemeen heerscht echter 't vertrouwen dat een breuk tal worden vermeden. De „Daily News" wijt in een hoofd artikel over de onthullingen van zijn parlementairen correspondent de cri sis uitsluitend aan kuiperijen van Lord Northcliffe en de hem onderge schikte pens. De val van de vorige, liberale, regeering en haar vervan ging door een coalitie-kabinet heeft hun neg maar ten halve hun zin ge- j geven. Een nieuwe aanval werd daar-1 om door hen voorbereid. Ditmaal was t hel motief niet de „granaat", maar de „achterblijver" en de noodzake-1 lijkheid van dienstplicht. Een laster-1 campagne werd op touw gezet, waar- in ook de werkman werd betrokken, j toegevoegd dat Curzon wel een van j en achter de schennen werden de krachtigste voorstanders is. vreemdste kameraadschappen geslo- I Vele liberalen hopen dat Lloyd ten, die, wanneer het publiek de na- George met zijn politiek niet tot het men kende, toorn en verbazing zou- uiterst© zal gaan, alhoewel men ge- j den wekken. Een zeker aantal li be- j looft, dat hij voor algemeene verkie-1 rale leden werden in 't complot opge- j zingen voelt. Churchill zal waarschijn- nomen en er werd een veldtocht van lijk blijken meer voor een refertddiners georganiseerd om de samen- duin te voelen. Van Lansdowne zegt zwering een betrouwbaar aanzien, te men dat zijn geestdrift voor dienst- geven. Lord Northcliffe werd daar opzettelijk buiten gehouden. Hij mooht niet als gangmaker in t pu-1 bliek verschijnen. Zijn machine bleef echter sloom maken. Iiij had in 't kabinet een club, die hij exploiteeren kon tot hen behoorde Lloyd George,1 Winston Churchill, Lord Curzon. Het, plan was om Asquith, Kitchener, i Grey en de anderen, die niet tot 't Northcliffe-gilde behooren, er uit te werken en een kleine kliek van dicta tors in de plaats te stellen, waaraan „Times" en „Daily Mail" dan de wet konden voorschrijven. De „Daily Nows" eindigt met een harti'tochtelijk beroep op de natie om het zoover niet te laten komen. men dat zijn geestdrift voor dienst plicht den laatsten tijd bekoeld is. Hoe de individueele houding van elk der ministers zal zijn, is trouwens maar bijzaak. Niets zal thans de cri sis meer kunnen tegenhouden, dio ons bedreigt, tenzij misschien de open baarheid. De voor dienstplicht gepor teerde ministers zijn achter de scher men reeds druk in de weer hun vrien. den op te warmen met het oog op de aanda kabinetscrisis. Natuurlijk zal do meerderheid de beslissing hebben te nemen. Het rapport van het comité onder presidium van Lord Crewe ten gun ste van dienstplicht, is onder teekend door Curzon, Austen Chamberlain, doorvoeren. Zij hebben dan ook ter conferentie duidelijk hunne meening in dit opzicht te kennen gegeven. Ondanks de plechtige verzekerin gen van den minister, dat onmiddel lijk na den oorlog weer do vroegere toestand hersteld zal worden, zijn de arbeidersleiders toch nog eteede be vreesd voor het tegendeel. Minister Churchill zeide naar Reu ter seint in een redevoering voor munitie-a ibeiders te Enfield, dat, terwijl Rusland zioh opnieuw wapent en rijm verloren kracht herwint, op Engeland een grootsche doch onmis kenbare last drukt. Do toestand is zeer eras-lig. Engeland heeft de rnaclit om den oorlog tot een gunstig einde te brengen, maar kan dat alleen doen als alle burgers des lands al hunne krachten inspannen. „Gedurende de laatste vier maan den zijn de zaken voor de geallieer den niet zoo goed gegaan als ver wacht had mogen worden. Wij heb ben terrein gewonnen in Frankrijk en Vlaanderen, maar de Duitsche li nies zijn niet doorbroken. Wij heb ben eveneens onschatbaar terrein gewonnen aan de Dardanellen, maar hebben hier nog geen beslis-ving ver kregen. Wij hebben dezen strijd niet ge zocht en niet gewewscht. Wanneer tenslotte de vrijheid van Engeland en Europa nog onaangerand en on aangetast zijn, zullen zij, die terug zien op dit ongelukkige, maar glorie rijke geslacht, dat een buitengewone beproeving wordt opgelegd, zeggen zij zijn niet bezweken en hebben de vrijheid van de wereld beschermd." Ln een andere redevoering, even eens te Enfield gehouden, zei Chur chill „Ongetwijfeld zijn de aanvul lingen, der geallieerden grooter dan die van den vijand de groote dap perheid der soldaten is echter nutte loos, wanneer zij niet voorzien wor den van overvloedige munitievoor ra den- Wanneer de muuitie-arbcidens zich vermoeid gaan gevoelen, laten zij dan denken aan het werk van da kameraden aan het front, die de hor den der barbaren moeten terugdrij- nu;:cil v-iiomw;no,u, nel ZOOVer JUKI Ic lillSJC h'Jlllcii. Churchill en Selborne. De dienst j Do conservatieve „Daily Tol.gr." plïchtnianiien in liet kabinet zijn nog betoogt dat de beslissing omtrent de niet tot algeheels overeenstemming gekomen inzake gedwongen arbeid in fabrieken en nationale diensten. Mo gelijk weten 2e het hierover nog eens te worden. Zij trekken ook nog niet één lijn ten aanzien van het denk beeld der algemeene .verkiezingen. De 0verheersrhends meehing is dat er aanstonds algemeene verkiezingen dienden te worden gehouden, maar twee of drie moeten voornemens zijn om af te treden onder voorwaardo dat er in Januari algemeene verkie zingen plaats hebben. Do „Westminster Gazette" echrijft over deze onthullingen der „Daüy News" - noodzakelijkheid van dienstplicht bij Kitchener behoort te berusten, en om- j treilt Thomas' ernstige waarsohu- wing Donderdag in 't Lagerhuis ge-j sproken, schrijft liet blad: „Naar on ze meening is het aan geen twijfel ond/erhevig dat de ernst van den toe- j stand vertienvoudigd is door de wijze waarop deze poging om der natie dienstplicht op te dringen, is aange- legd." DE REGEERING EN DE MUNITIE- ARBEIDERS. Donderdag hoeft minister Lloyd ows"George e£a conferentie gelioude: „Het spijt 011e dat er iemand ia die met ongeveer 250 afgovaardigden va; het noodig acht het scherm open te i v&kvcreeiiigingen wier leden in de trekken dat de beraadslagingen in 't munitie-industrie werkzaam zijn, en hen gewezeu op de noodzakelijkheid om de productie te vergrootc-n. De meeste afgevaardigden waren be stuurders der metaalbewerkers-vereo- 11 ig in gen die op het Tracle-L'nions- congres te Bristol bijna niet vertegen woordigd waren. De munster wees vooral op de noodzakelijkheid der schorsing van de reglements-bepaling waarbij het werken met ongeschoolde arbeiders en arbeidstere wordt verboden. Do leuters der vakvercenig:ngen weifelen nog etceds hiertoe over to gaan, omdat zij vreezen, dat de pa troons in hun eigen belang goedkoo- pe vrouwelijke arbeidskrachten zul len aan kweeken, om later eenc alge meene loonsverlaging to kunnen kabinet verbergt, 't Relaas „Daily News" moge een faze vormen in het kabinetsdebat, wij gelooven niet dat liet de gezette meening woer- geeft van de voortreffelijke persoon- lijkheden, wier namen zijn genoemd. I' Er moge nu al moeningsgesolül be staan, het is volstrekt onmogelijk dat een kabinet van verstandige mannen, I verantwoordelijk voor de oorlogvo.e- j rmg, zouden overgaan tot het doen van een beroep op het land ter rege- I ling van hun moeilijkheden. De be wering i3 de weerlegging niet waard. Het ware krankzinnige dwaasheid, die ons den spot van vijand en bond genoot zou berokkenen." De Londensche correspondent der „N. R. Ct." seint hog Verspreid nieuws van deoorlogsveltien EEN BRIEF VAN' PéGOUD'S TEGENSTANDER. Kandulski, de Duitsche vlieger, die den strijd met Pégoud voerde, welke dan beroemden Franschman het le ven kostte, heeft over dit voorval den volgenden brief aan zijn vader ge schreven: „lk heb een luchtgevecht met Pé goud gehad, maar kau u verzekeren, dat ik heb moeten oppassen. Voor eerst hadden de forten van Be.fort mij geducht onder vuur genomen, zoudut ie wolkjes der bommen mij om liet gezicht heen vlogen. Men kon die dingen precies uit elkaar hooren springen. Nauwelijks was ik buiten het bereik van het Fransche artiller rie-vuur of ik zag een Fransche vlieg machine op mij afkomen. Het gevecht speelde zich op 2400 meter hoogte af en niet, zooals de meeste bladen zeg gen, op 2000 meter hoogte. Het eerste w at ik deed was mijne machine naar rechts omwenden, om naar de zijden schootsveld te krijgen. Mijn waarne mer, de eerste luitenant Bilitz, open de dadelijk het vuur uit het machine geweer, maar na 30 schoten weiger de de laadinrichtine, wat hij echter spoedig wist te herstellen. Intusschen waren Pegoud en ik op 50 meter afstand van elkaar gekomen. Dc draai-le eenmaal om zijne machine heen en maakte toen plotseling een scherpe zwenking naar links en kreeg daardoor mijn tegenstander weer zij delings voor mijne machine. Toen c was hij geleverd". j Uit dezen brief blijkt dus, dat lui tenant Bilitz Pégoud naar beneden geschoten heeft. 1 Uit den Balkan. Turksch legerbericht: „De toestand aan het Dardanellen- front is onveranderd. Turksche ver- kenningsdetachementen, die in ver« schillende richtingen werden uitge zonden, schermutselen telkens mee de geallieerden en keeren steeds na elke aanval en eiken overval terug met krijgsbuit. Turksche artillerie beschoot de ge allieerden, die trachtten loopgraven aan te leggen; troepenverzamelingen der geallieerden w;erden onder vuur genomen en verliezen toegebracht.. Btij Sedd-ul-Bahr veroorzaakte Turksche artillerie op den linkervlem gel den 16en Sept. een groote ontplof fing in een mijnwerpe<rbatterij der ge allieerden, waardoor deze buiten ge vecht werd gesteld. Een deel van de Turksche vloot be schoot met succes een vuurtoren en fabriek aan den zuidkust van de Krim. Het artillerie- en infantérie- vuur Van de geallieerden berokkende de schepen geen schade. In dezelfde streek boorden de Turk sche vloot vier groote volgeladen Rus sische zeilschepen in den grond. Op het Irakfront overrompelden Turksche vrijwilligers bij Kalaat-u!- Nedjim in den nacht van 12 Sept. een kamp van de geallieerden, brachten hen groote verliezen toe en verover den massa krijgsmateriaal. Den vol genden dag werd het kamp opnieuw aangevallen, waarbij de geallieerden ruim honderd dooden verloren en uil hun stellingen verdreven werden. Op 16 Sept. schoten de Turken ten noorden van Korna een Engelsche vliegmachine naar beneden. De inzit tenden, een onderofficier en bestuur der, werd gevangen genomen. Na een kleuio reparatie gebruiken de Tur ken het vliegtuig tegen de gea'lieer den. Verder niets bijzonders DE BALKAN-STATEN. Van Duitsche zijde wordt aan de N. R Ct. geseind: Stockholm's Tidningen bericht uit goedingelichte Londensche bron, dat Servië de Entente geantwoord heeft, dat het Macedomë aan Bulgarije als broederlijk geschenk zal afstaan, in het belang van de totstandkoming van het toekomstige Balkanverbond. De voorwaarden daarvoor zouden zijn: Bulgarijc-'s aansluiting bij de Entente en het afstaan aan Serv ië van alle Jugo-Slavische gebied, namelijk Bosnië, Dalmatië, Kroatië en Slawo- nië. Mooht de Entente hierin treden, dan zal het nieuwe Balkanverbond be staan uit Roemenië, Servië, Bulgarije en Montenegro. De „Times" verneemt uit Athene, dat de tekst van de Turksch-Bulgaur- sche ovorccnkomst naar Konstantino- pel gezonden is ter ratificatie. De overeenkomst zal op den 5en October worden gepubliceerd, De nieuwe grensregeling zal worden afgebakend door een commissie, onder leiding van een officier van den Duitschen generaten staf. ROEMENIê EN DE MUNITIE- DOORVOER. Havas seint uit Parijs: De Roemeensch© publicist Dichter, te Parijs vertoevend op zijn doorreis, verklaart, dat de maatregelen van Roemenië can den doorvoer van mu nitie naar Turkije te beletten strikt worden doorgevoerd en dat de gevol gen hiervan zich reeds sterk in Kon- stantinopel doen gevoelen. Uit Rusland. RUSLANDs MUNITIEGF.BREK. De „Daily News" maakt melding van een opzienbarende ontdekking, waaruit blijkt hoe Rusland door een geheimen knauw lam gei-lagen werd en de westelijke bondgenooten' ze- noodzaakt werden hel groote offen sief. dat in het voorjaar zou beginnen Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVOND-PRAATJE. De Nederlandsche pensions zijn wel niet leeg, want de najaarsgasten zijn er nu, die van rust en kalmte houden, maar de groote zomerdrukte is dan toch voorbij. Als met een mes, zoo glad en beslist, wordt de roezig heid van den vacantietijd, in de allereerste dagen van September, afgesneden en trekken vaders en moeders van schoolgaande kin Ieren weer naar huis toe, 0111 zoo goed en 200 kwaad als dat wil, den draad van het dagelijksche werk op te vat ten en verder te spinnen. Voor de kinderen tot de Kerstvacantie en voor de ouders tot den volgenden Inmiddels teren ze allen op herin neringen. Plezierige en andere. Er is iets eigenaardig bonts in deze pensiongezelschappen, die, voor kor ten tijd bij elkaar gebracht, weer uiteenspatten zonder spoor achter te laten. Ieder komt daar met de beste voornemens, om gemoedelijk en toe schietelijk en gezellig te zijn, zich zelf en anderen het leven zoo plezie rig mogelijk te maken en talloos zijn dan ook de vriendschapsbanden, in pensions geknoopt, en die eeuwig schenen te moeten duren, maar toch 11a een uitterende correspondentie binnen uiterlijk een jaar eindigden, omdat men, van weerskanten in het eigen leven teruggekeerd, elkaar toch feitelijk niet meer noodig had. Zonder wrevel of verwijt mochten die toenaderingen ook eindigen, om dat zij hun roeping, de vacantie aan genaam door te komen, hadden ver vuld. Gewoonlijk ontmoetten de twee partijen elkaar nooit meer en kwam dot onverhoopt wel voor, dan werd dc vriendschap zonder moeite vooit- gezei, als een doodeenvoudig ver haal, dat je neerleggen en ieder oogenblik weer vervolgen kunt. Intusschen, rozengeur en mane schijn was het in de pensions, in weerwil van de beste bedoelingen, altijd niet* Daar kon het voorkomen, dat een deftige familie verscheen, die haar waarde meende te moeten be schermen door zich van de andere familién zorgvuldig verwijderd te houden, als een heel mooi gelakte deur, waai' je maar niet dichtbij moest komen uit vrees voor krasjes. Had zij van het eerste oogenblik af aan haar plan getoond, geen kennis te maken met de andere gasten, dan volgde een gespannen verhouding, waarin van weerskanten speldepnk- ken werden uitgedeeld van stavast, 't Kon zijn, dat tijdens den veldtocht de familie het benauwd kreeg en wenschte, dat zij zich maar liever met de anderen vermengd had, doch dan was hel te laat tn verbood trots alle toenadering. Dan nam zij na 't ontbijt of bij de thee, in de conversatiezaal of op de veranda, de mooiste plaatsjes in be zit, onverschillig voor verkregen rechten van medegasten, praatte onderling Fransch of gebrekkig En- gelsch, zoodra dezen in de buurt kwamen, of gaf op luiden toon haar minachting voor hen te kennen. Dan kon de oude dame van 't gezelschap, oneerbiedig Sinuasappeleu-Mie ge noemd, omdat ze inderdaad een bij uitstek verachterde plunje had aan getrokken, die immers voor deze omgeving goe^l genoeg was, over haar schouders kijken met een air, dat de jonge meisjes van de tegen partij in een stulplnch joegdan kon de jonge heer van de familie, zoo ver mogelijk uit zijn keel pratende, verzekeren, dat het ook een „seugt van spógt" was, wanneer hij zich een oocenblik had verwaardigd, tus- schen liet publiek te loopen als er cert was in den hóteltuin. Dan kon het jonge meisje zoo luid moge lijk aan tafel vertellen van den brief, dien zc gekregen had van Mien of Josefien, die schreef, hoe 't mogelijk was, dut ze het zoolang uithielden met al die gewone menschen „heusch, ik bewonder juillïe" stond in den brief te lezen. Dit alles was van slechten smaak en liep niet uit ten voordeele van 't kleine groepje, dat zich afzijdig hield. De hoofdmacht, als ik die zoo noemen mag, was de sterkste, zoo wel door haar aantal, als door 't be wustzijn, dat zij toch den besten weg gevolgd had door zich aaneen te slui ten. Het oogenblik, waarop de over- deftige familie vertrok, mijnentwege geen dag vroeger dan zij van plan was geweest, deed dan tóch aan een sniadelijken aftocht denken, om de manier waarop de meerderheid het vertrek beschouwde en als een feeste lijkheid scheen te vieren. Er zijn inderdaad menschen, die zóó groot doen, dat je je afvraagt, of ze aan stonds niet per ongeluk bun hoofden door het dak zullen steken en waar om ze maar niet liever buiten .ge bleven zijn Ziedaar een pensionherinnering van gemengde soort, iets als zuur zoet. Toch zijn, zulke lieden minder onaangenaam in een pension, dan kleine kinderen. Als we in Nederland al niet zoovéél wetten hadden (ter wijl we toch niet meer dan een zeer betrekkei ij ken graad van braafheid hebben bereiktj, dan zou ik voorstel len oni voor te schrijven, dat kinde ren beneden zes jaur ouder de hoede van de moeder thuis behooren te blijven, lk sta bij mijn familie en vrienden goed genoeg als kinder vriend bekend, oni de stelling te veyded i een, dut kleine kinderen vooral de vreugde van de ouders uitmaken, maar in de begrensde ruimte van het pension de schrik zijn van de andere gasten. Gelukkig maar, dat bij het ontbre ken van wetten dc Nederlandsche staatsburger ecu stel voorschriften ontwerpt voor eigen gebruik. Er rijn hotelhouders, die wanneer zij een aanvraag krijgen van een familie met een zuigeling of ouder tot aan het jaar des onderscheids (stel 6) toe, met een stalen gezicht doen weten, dat ook voor dit kleine wurm de volle pensionprijs moet worden be taald, benevens vijftien cents voor ieder glas melk. Op dezen duidelij- ven eisch van dubbele betaling zou de familie, zoo schreef zij met kenne lijke verontwaardiging terug, niet ingaan en de hötclhouder wreef in zijn handen, blij dat bij deze klip zoo listig ontzeild had. „Waarom zegt u niet ronduit, dat u geen kleine kinderen neemt voegde een moe der in een soortgelijk geval een hótelhouder toe. Maar hij glimlachte beleefd, zonder een rechtstreeks ant woord te geven, omdat een hotel houder tegenover de gasten, met hun verschillende opvattingen en inzich ten, nu eenmaal diplomaat behoort te zijn. Alle gasten hebben hun krin gen en die kringen bezitten opnieuw kringen en als jo in al die kringen den naam krijgt van onbeleefd te wezen, dan gaan de menschen uit al die kringen licht naar je concurrent, den ellendigen kerel ginds aan de overzij. Toch sluipt er, hetzij door onop lettendheid, misschien ook in tijden dat het stil is en een gast of vier, vijf meer in 't hótel gewenscht, zoo'n on gelukkig klein schaap door de cor dons der voorzichtigheid en zit plot seling midden in het kamp, dut dan in waarheid een vijandelijk kump ge worden is. Wanneer dan de moeder. ten onrechte aannemende, dat iedere vreemde haar kind met dezelfde oogen aanziet als zij, het wurm doet aanzitten bij het algemeene middag maal, dan kan het voorkomen, dat de stakker, volkomen onbewust van gangbare manieren, een verrichting doet, die wij wel raden kunnen en waarover de omzittenden, om rede nen die ik niet nader denk te ver klaren, evenmin in het onzekere be hoeven te blijven. Zelfs toen, na die schrikwekkende gebeurtenis, begreep de moeder nog niet den afgemeeneii afkeer, die als een wolk om haar en haar kind samenpakte, totdat de hótelhouder. door de publieke opinie op één na gedrongen, voorschreef, dat het kind niet meer aan de alge meene tafel verschijnen zou. Zoolang de kinderen klein zijn bloeit, wil ik maar zeggen, de ouder liefde, gelijk het viooltje, het best in 't verborgen, tusschen de muren der ouderlijke woning. De medicus, die voor het veertienmaandsch kind te vroeg uit het pension naar zijn prac- tijk terug vluchtte, had waarschijn lijk het heele jaar door schreeuwen de kinderen genoeg meegemaakt, muar wenschte daarvan verschoond te blijven in zijn zomerrust. Er is geen zeggen van, of bet knaapje met tertijd niet tot een licht der weten schap of tot een ster in de kunst zal opgroeien, maar voorloopig kende het geen verschil tusschen dag en nacht en zag, omdat niemand het wicht van ongelijk wist 1e overtui gen, den dag voor den nacht aan. Het sliep bij helderen dag, maar was des nachts bij de hand en pro testeerde dan luid tegen dén ver- klaarbaren tegenzin der ouders, om 't dan dooiloopend te vermaken. Ge volg was leven en beweging op de kamer en onrust voor de andere gasten, die in weerwil van dc groot ste mensclienliefde het schaap naar de Mookerhei wenschten, met (daar het toch niet alleen kon gaan) de ouders er bij. Als het ongelukkige kind, groot geworden, ooit in dit pension het vreemdeüngenboek van 1915 opslaat, dan zal het achter zijn naam de qualificatic schreeuwlcelijk vinden, tenzij de hótelhouder in z:ju winterrust die mocht hebben uitge- gomd. Ja, zelfs op de kaart in de hal, waarop werd verzocht de middag uren tusschen 1 en 3 te beschouwen als voor dc rust bestemd, was door een verontwaardigd gast, die wel eeuwig incognito zal blijven, in spits- booze letters geschreven Zuige lingen late men thuis, waarop spoedig een antwoord ver scheen in niet minder puntige ka rakters Een zuigeling van veertien maanden! Onzinl Waarschijnlijk zou deze gedachten- wisseling zijn voortgezet, tot het laatste plekje op de kaart beschreven was. wanneer niet de hótelhouder de heele kaart had weggenomen. Arme man De anderen kwamen en gingen, namen hun boosheidjes mee, die weldra weer in de buiten lucht verdampten. H ij bleef, moesl gelaten het stootblok wezen tusschen verholen en onverholen botsingen van zijn gasten, telkens zijn sus sende hand op de schaal bren gen, om de partijen in balans te houden. Totdat hij einde September, half October misschien, den aller- laatsten gast ziet wegrijden en, tér- wijl zijn allerlaatste glimlach op zijn lippen verdwijnt, met een diep gevoeld „gelukkig!" zijn eigen wintervacantic begint, om in April, als 't een mooie maand is, opnieuw de rol te spc-ku van rots ln zee, waar tegen de golven, aan ankelijk schui mend, bedaren. FIDE1.10.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 5