ran den tegenwoordige» oorlog noo- dig de oude Bleur wordt in elk geval Verlaten, en wie "weet of de toestand over eenigen tijd In het vernieuwde Europa niet zóó verbeterd zal zijn, dat de bewapenings-razernij (vooral onzinnig ten aanzien van kleine ma rines) ingetoomd zal kunnen worden: met dat allea moeten wij rekening houden. Maar men had dit dan wel wat duidelijker te verstaan mogen ge- Ven." De Telegraaf: „Wat het sterkste treft in het Ko- mnkiijk woord. Dinsdag door Hare Majesteit gesproken, is het ontbreken van elke toespeling op pogingen, door onze Regeering in het werk te stellen ten einue het tot stand komen van den vrede te verzekeren. Voor de anti-oorlograders moet dit een teleurstelling zijn en liet koele, korte „van den oorlog, die nog steeds geen einde neemt", stemt tot nadenken. En in dit licht bezien doet de haasti ge spoed, waarmede het wetje op het gezantschap bij den Paus is aangeno men, nog wonderlijker aan dan reeds bij de indiening en de behande ling het geval wasde Regeering schijnt thans in te zien, dat tot de plichten der neutraliteit cok behoort het zich niet bemoeien met de zaken, die alleen den oorlogvoerenden par tijen aangaan en het niet op den weg van de regeering van een neutraal land ligt, de totstandkoming van een vrede te bevorderen, die door een der tweo partijen niet gewild wordt." Het boste, oordeelt Het Volk, dat van deze troonrede gezegd kan worden, Ls dat zij uitmunt door so berheid in deze ontroerende en be roerende tijden e&n deugd, die moei lijk te hoog aangeslagen kan wor den. „Daarmee is geenszins gezegd, dat wij het geliecle staatsstuk met on vermengde gevoelens van volledige instemming gelezen hebben. Dit kun- nea wij getuigen noch van het eer ste gedeelte, aut een scbets geeft van den toestand waarin moederland en koloniën zich te midden van den we reldooilog bevinden, noch van het twocde gedeelte, dat het wetgevend program voor liet komende jaar be vat. Wat het eerste gedeelte aangaat, zoo treft daarin dezelfde ongemoti veerde optimistisoiie toon, die ook in de jongiste economische nota van den Minster van Landbouw zoo onaan genaam aandeed en in de meest ver schillende hoeken der per» scherper of zachter geformuleerde protesten heeft uitgelokt. Zonder dat men kan zeggen, dat een der uitspraken daar over in de troonrede beslist onjuist is, geldt toch in het algemeen, dat door de woorcknkeus eenerzijas, door het verzwijgen van belangrijke feiten anderzijds, op kunstmatige Wijze 6en gunstiger beeld gegeven wordt, aan met de werloelijkbeid overeenstemt." Hel meest bevreemdend vindt bet blad. dat met geen woord gerept wordt over de schromelijke duurte dei levensmiddelen. Met sombere gevoelens ziet het socialistisch orgaan de aangekondig de vlootwet tegemoet. „Met ecmbei e gevoelens vooral ook hierom, wijl de parlementaire ge schiedenis van het algeloopen zit tingsjaar reeds heeft doen zien, üat het aanvankelijk bij het uitbreken van uen oorlog opecheruerende in zicht, dat de mteriiatinale bewape- iiingswedijver een der voornaamste oorzaken van den weneldbiaud was, zich bij de groote meerderheid van ons [>ailemenl niet vastgezet heett tol een. oen dieper besef, dat hiermee ook tot een keer ui de Ncdetland- scae militaire politiek aanleiding was gegeven. Wij voor ons hopen, dat, althans voor zoover de arbei dersklasse betreft, de „manmoedige geestkiacht" waarvan de troonrede spreekt, zich uiten zal in versterkt verzet tegen dit voortdrijven op mi litaristische banen." OVER ONZE SOLDATEN. In „De Vrijzinnig-Democraat" staat het volgende van de hand van het Kamerlid dr. Bos: „Na het einde van de Kamer-va cant ie zal zich onvermijdelijk met kracht de vraag naar voren dringen, of een regeling, waarbij al hetgeen wij als beschikbare troepen op de been kunnen brengen, ook werkelijk op de been blijft, noodzakelijk is. „Van demobilisatie kan natuurlijk geen sprake zijn, maar moet het zoo blijven dat duizenden hun zake» moe ten zien verloopen, tal van jongelie den geen verlof kunnen krijgen van zoodanigen duur dat zij hun studie kunnen voortzetten? Men schatte de gevolgen niet gering. Het loopt er op uit dat ons land na de demobilisatie hard zal zijn achteruitgegaan in volks kracht. Juist de jonge mannen, die nu onder de wapens zijn, zullen ons economisch leven dan moeten verster- keu. Duizenden zullen echter hun loopbaan missen, waarvoor zij ge schiktheid hadden getoond. „Kan dat niet anders? ie heeft gezien hoe zelfs in een oorlogvoerend land a-s Duitschland, nog mei economische, onderwijs, en andere belangen ter dege wordt reke ning gehouden, laat zich niet met een beroep op moeilijkheden gemakkelijk uit het veld slaan. Vooral omdat daar bij de vraag zal moeten behandeld worden of betere regelingen niet zijn in het belang van de weermacht, wier kracht van haar goeden geest in hoo- ge mate afhankelijk is. „Thans ergeren vaak bepalingen van stuiverszuinigheid iu het leger zoolang niet boven allen twijfel staat of mil Hoen konden worden bespaard door vermindering van het effectief. Daarover moet na de vacantle licht schijnen. Wie ziot hoe gelukkig meer en meer de vrees, ook in het buiten land. wijkt om dingen, die andere re geeringen toch al lang weten, in de parlementen te behandelen, zal be grijpen dat men dien weg ook hier tul moeten Inslaan". 't Algemecu Handelsblad schrijft Wij kunnen oiïb geliecl aansluiten bij wat dr. Bos gezegd heefit. Zoolang orwe regeering geen oorlog wil en onze regeering en ons land willen geen oorlog is,'voor zooverre niet-In {«wijden zien kunnen, ds kana op een plotselingen oorlog Voor ons land verwaarloosbaar. Onze regeering, die de volle ver antwoording voor de mlllioenen die de mobilisatie ons kost, voor al den last, leed en nadeel den gemobiliseer de» aangedaan, uitsluitend en geheel alleen draagt, moet wel gewichtige ons onbekende redenen hebl>en voor het bijeenhouden van al die jonge mannen, die in het maandenlange nietsdoen in moreel en werkkracht achteruit moeten gaan. Laat ons er nu eens iets meer van hooren wat het nut is van die voort durende mobilisatie, welke noodzaak er is. Laat de regeering ons volk iets meer in vertrouwen nemen. Dat onze buitenlandsche betrekkingen daaron der zouden lijden, gelooven wij niet onze buren behandelen ons trouwens ook niet met zijden handschoenen en zoggen en vragen wat hun goeddunkt. Ter voorkoming van misverstand veogen wij hier Dog één woord aan toe. Versterking van onze weermacht van onze bewapening blijven wij ern stig achten. Evenals vreoger meenen wij dat elk weerbaar Nederlander zijn land rnoet kunnen helpen verdo digen. Evenals vroeger zien wjj een gevaar in hen, die s echts willen wa ken dal er geen man en kanon te veel zijn. En wij achten de tijd er thans om voor die landsverdediging te blij ven werken. Maar met die traineeren. de mobilisatie heeft alles niets te ma ken. Stadsnieuws Het Tooneel KONINKLIJKE LETTERLIEVENDE VEREENIGING J. J. CREMER. „Een Poppenhuis" (Noraj van Hen rik Ibsen. Een waagstuk voor een dllettanten- vereeuiging, lbscn's „Nora" te spe len I Vooral voor de vrouwelijke hoofd rol wordt enorm veel gevraagd. In „Nora" toch leven drie verschil lende wezens, die tillen in de uit beelding tot hun recht moeten ko men. Het kindvrouwtje groeit door een harde ondervinding in korten tijd tot de ernstige vrouw, die het leven wil leeren kennen en zichzolve onwaardig acht, de opvoedster van hare kinderen te zijn. Naast die twee wezens leeft nog in Nora de droom ster, die op het wonderbare wacht, en het is deze levensfantaste, die den schakel vormt tussclien de twee an dere wezens in de ééne persoonlijk heid. Dat wachten op het wondebbnre verklaart veel wat anders duister zou blijven, verklaart vooral hoe het mogelijk is, dat uit het poppetje zoo bijna plotseling een mensch groeit; dat uitzien naar het wonderbare be vatte de kiem van den lateren groei Bovendien heeft de actrice, die Nora speelt, te typeeren, d,w. z. te veralgemeenen wat bijzondei schijntIbsen toch bedoelt de vrouw te geven, zooals zij in den tijd, toen hij „Nora" schreef, nog meer was clan in onzen tijd de vrouw die al leen bestaat ter wille van den man, als een sieraad van zijn huis. En Gun het eerste ontwaken van dit vrouw. Tegenover de vrouw Nora staat dc inau, belichaamd in Heinier, die in onbewust egoïsme zijn vrouw als zijn eigendom beschouwt. Aan hei slot van het stuk blijft hij, de schijn- buar sterke, laf en gebroken achter, ïiadat hij tevergeefs een zwakke po ging heeft gewaagd de ontwaakte Nora te begrijpen. Misschien zal de harde ondervin ding ook hem doen ontwaken, zij het langzamer dan Nora. Ik sprak van een waagstuk, maai laat me oaueiijk zeggen, dat het waagstuk boven verwachting ge lukt is. Dc Nora van mejuffrouw Busquei was goed begrepen en werd met wer kelijk talent weergegeven. De moei lijke overgangen werden zondei overdrijving en toch gevoelig uoor haar uitgebeeld alleen het kind vrouwtje was niet heelemaal natuur- lijk. Er was iets opgeschroefds in, dat later, ais het kindvrouwtje aan het verdwijnen is, echter juist ten goede kwam aan het spel. De heer Va» Nunes, ure als gast de rol van Helmer op zich had geno men, is een beschaafd speler; aan vankelijk was hij te beweeglijk en imponeerde niet genoeg door zelf bewustheid Helmer is een man, die zich voelt. Beter was de acteur la ter, in zijn twijfel en gebrokenheid, en uitnemend in de driftuilbarsting. wanneer Helmer den brief van Krog- stad iu handen krijgt. Daar zat dramatische kracht in, waardoor Nora's schijnbare onbewo genheid te meer relief kreeg. Zeer te prijzcn-valt de Krogstnd van den heer Jansenmevrouw Lende en dokter Rank waren beiden te weekgeen dezer figuren ver draagt het theatrale. Over het algemeen een voorstelling waar Cremer trotsch op kan ziju de bloemen aan de medewerkenden ver eerd, waren welverdiend. Vooral me- juffr. Busquet kan met voldoening de Nora-linten bewaren. De kunstlievende leden, in grooten getale opgekomen, volgden het spel met ernstige aandacht.toch werd blijkbaar de lnatste .acte niet geheel begrepen, getuige het hinderlijke ge lach. dat meer dan eens kwam sto ren op oogenblikken, als er niet de minste aanleiding toe bestond. Maar er zijn eenmaal menschen, die zich niet kunnen amuseeren nis ze niet lachen. ANNA v. GOGH—KAULBAC®. Rubriek voor Vragen Oeabonueerden hebben hot voorrecht, vrageu op versohillend gebied, niilz Toor beantwoording Tatbaar, in te zenden bij da Redactie ran Haarlem'» Dagblad, Groot» Houtstraat 6S. Allo antwoorden worden geheel koatelooa gegeven cn zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den Inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Waarvoor wordt karwij- zaad gebruikt? ANTWOORD: Voor Kümmel en ook voor Duitach brood. VRAAG: Wal is tnrfmclasse en waartoe wordt da', gebruikt? ANTWOORD: Ons niet bekend. Me lasse is suikerstroop, maar die sa menstelling met turf klinkt wel wat vreemd. VRAAG: Hoe kan ik wijnvlekken uit een wollen stof verwijderen? ANTWOORD: Met warm chloor- of bleekwater en daarna uitwasschen met Ammoniak-zeep. VRAAG: Hoe kan ik een witzijden blouse wasschen? ANTWOORD: Met Ainmoniak-zeep. VRAAG: In huis heb ik veel last van muggen. Wat kan ik hiertegen doen? ANTWOORD: Muggenkaarsjes bran den. Vraag uw drogist. VRAAG: Wanneer heeft de Commis saris van de Koningin audiëntie? ANTWOORD: Jhr. mr. dr. A. Röell pommissaris der Koningin ln Noord- Holland, houdt In den regel eiken Donderdag en den tweeden en vier den Vrijdag van elke maand op het Raadhuis te Amsterdam van 10 1/2— 12 uur audiëntie. VRAAG: Welke gemengde zangver- een Iging houden des Donderdag- avondsrewtitie? .ANTWOORD: Muzikale Vrienden kring, café Brinkmaan, Excelsior, Vauxhall, W. Appelaarsteeg 6. VRAAG: Bestaat in Haarlem een spiritistische vereeniging. Zijn in Haarlem séances waarbij men zich aan kan sluiten? Waar is de spiritis tische bibliotheek gevestigd? ANTWOORD: Wend u tot Mevrouw A. NolthcniusGlazener, GecL Oude Gracht 35. Binnenland ST ATEN GEN ER A AL. liet is overbodig na de volledige mededeeling van de Troonrede, waar. möe H. M. de Koningin gisteren de nieuwe zitting der Kamers heeft ge opend, daarop terug te komen. De koninklijke rede stond, wat de mededeelingen omtrent 's lands toe stand betreft, geheel in het teeken van de buitengewone tijdsomstandig heden, waarin wij nog altijd door den oorlog verkoeren; maar er sprak een hoopvol vertrouwen uit in de toekomst van ons land. En wat de parlemen taire werkzaamheden betreft heeft H. M. zeer gewichtige hervormingen op politiek, financieel en sociaal gebied in uitzicht gesteld, die het nu geopen de parlementair jaar zoker tot oen hoogst belangrijk tijdperk kunnen maken. Moge op den voorgenomen arbeid zeven rusten. Tot dien wensch bepalen we ons en we hervatten onze taak om de werk zaamheden der Kamers kortelijk te vermelden. In de Eerste Kamer aanvaardde de Voorzitter, gen. Van Voorst tot Voorst het presidium met een dankbetuiging aan de Koningin en een beroep op de medewerking zijner medeleden. Hij wees op de zware lasten, die de oor logstoestand op ons vo k heeft gelegd n die nog zullen moeten worden ge dragen, maar met onderwerping zul len worden aanvaard. Hij hoopte dat wij voor oorlog gespaard, een vrucht baar zittingjaar zouden tegemoet raan. Zijn rede werd warm toeigejuicht. De Voorzitter benoemde tot leden der commissi© voor de petitiën: de heeren Staal, Smitz, Cremer, de Gij solaar eb Van Swaag. Besloten werd heden do huishoude lijke commissie te kiezen en de leden der commissie voor de stenografie. Voort» werd bepaald dat de Troon rede weer mei een adres aan H. M. do Koningin zal worden beantwoord eu dat Donderdag, na de vaststelling van dat adre» het ontwerp van wet tot verhooging der Staatsbegrooting van 1915 (HooIdsL IX, betreffende de Haagsehe Schouw) zal worden be liandeld. Do afdeelingen zijn daarop voorlo pig saomgesteld en terstond verga derd. Heden te 2 uur openbare zitting. In de Tweede Kamer presideerde de nestor, de heer F. Lieftinck, die zich er over verheugde na de viering van zijn 80en verjaardag, waarop hij van Regeering en Kamer zoo harte lijke gelukwenschen ontving, deze eereplaats nog te kunnen innemen. Even els de Regeering bij de slui tingsrede wilde hij soberheid betrach ten; die soberheid paste in de huidige abnormale, helaas ook in ons land allengs chronisch geworden omstan digheden. De waardige nestor hoopte intus- schen dat we een volgend jaar ln gunstiger positie 't wenk zouden mo gen hervatten en mèt onze Koningin vertrouwend op de geestkracht van ons volk, hoopte hij dat de volksver tegenwoordiging zich daarvan de trouwe nfspiege.ing zou toonen. Hartelijke toejuiching volgde op deze goedgekozen en diepgevoelde woorden. Nadat de Minister van Financiën, de heer Treub, met machtiging van H. M. de Koningin de ontwerpen tot vaststelling der Staatsbegrooting voor 1916 had aangeboden (en deze naar de afdeelingen waren gezonden bot onderzoek) werd de nominatie voor het voorzitterschap der Kamer opge maakt. De heer Mr. H. Goeman Borgesius werd als len candidaat gekozen met 64 van de 84 stemmen (17 blanco); de heer Schaper werd in plaats van den heer Troelstra tweeden candddaat met met 45 van de 83 stemmen (17 blanco, 11 op den heer Van Nispen (Nijme- •gen) en 7 op Dr. Boe; terwijl in plaats van den lieer Van Nispen, die uiot weder in aanmerking wenschte te komen., Jhr. mr. Ruys do Beeren- brouck derden candidaat werd, bij tweede stemming, met 38 van de 82 stemmen, 28 op Jhr. van Nispen en 12 blanco. Heden wordt de nominatie aan H. M. de Koningin aangeboden door de stemopnemers, de heeren FocE, Van Veen, Kooien en Visser van IJzen- doorn en de heeren 'Rooclhuyzen, Knobel, Boogaardt en Duymaer van Twist. To 3 uur openbare zitting, waarin de herbenoemde vooratter zal wor den geïnstalleerd. OPENING VAN DE ZITTING DER STATEN-GENEDAAL. Aan een verslag der N. R. Ct. ont- leenen wij: De plechtigheid van de opening der Stnfen-Ceneraa! Is Dlrsdng begun- stigd door prachtig weer en bracht. bI was de Vorstelijke stoet, evenals verleden Jaar, zer huren »rfct, duizen den op de bapn. die reeds laiwr voor dat H. M. de Konlwrin zich van bet Paleis naar de Ridderzaal zou bege ven. (ten te nemen weg ter weerszij den omzoomden. Aan het hoofd van den trein reed h°t muziekkorps ven h»t tweede re giment veld-art'llerie: daarna volg de <een commando ve'd-rrtillerie. dan een hofrRt-uig, wneriri* do onner-eerp- moniemeerter. en dadelük daarachter de gouden statiekaros, waarin de Ko ningin en de Prins gezeten waren. Vooral in de omgeving van het Pa leis aan het Noordeinde hadden hon derden toeschouwers reeds vroegtij dig een plaatsje Ingenomen. Daar kwamen reeds omstreeks 12 uur de militaire autoriteiten en leden van het Militaire Hui» van de Koningin, die te paard H. M naar de Ridder zaal zouden begeleiden, en stond als eerewacht vóór het Paleis opgesteld de vaan del-compagnie van het regi ment grenadiers, met regimentsvaan del en de Kon. Mil. kapel Even vóór een-en klonken er korte bevelen, de geweren worden gepre senteerd, eu de Kon. Mil. Kapel zette in zaehten toom het Wilhelmus in. EU de Heulstraat zwenkte op het zelfde oogenblik een hofauto het Noordeinde in, waarin de Koningin, de Prins en Prinses Juliana waren gezeten. Toen het vorstelijk gezin uit de auto was gestapt en zich op het paleisbordes vertoonde, klonken er luide hoera's. Even later reed het Koninklijke rij tuig voor. Prinses Juliana keek voor een der bovenvensters van het Paleis naar den gouden koets, waarin de Koningin en Prins Hendrik onder toejuichingen van de menschenme- nigte en het spelen van het Wilhel mus plaats namen. Van het Malieveld, waar het ge schut stond opgesteld, dreunde het eerste kanonschot. De vorstelijke stoet werd langs den geheeten weg met gejuich begroet Afdeelinigen van militie tn land weer dienden,als afzettingstroepen. Op het Binnenhof dat afgezet was door een bataljon jagers, had zich reeds vóór twaalven een dichte menig te verzameld. De eerewacht was hier betrokken door eene compagnie van bovenge noemd bataljon. Hierbij waren inge deeld het regimentavaandel der ja gers en de stafmuziek. Bij het naderen van den stoet wer den de geweren gepresenteerd en brachten de troepen het saluut, ter wijl de muziek der jagers het Wilhel mus inzette. H. M. en Z. K. H. wer den ook hier door het publiek harte lijk toegejuicht. IndeRldderzaaL Omstreeks 12 uur begon de zaal zich te vullen met de Kamerleden en de genoodigde autoriteiten on hun dames. Mr. Doude van Troostwyck, chef van het kabinet van den minis ter van buitenlandsche roken, ge kleed in het costuum van gezant nam, ter zijde gestaan door twee ambtena ren van het departement, de hon neurs waar jegens de leden ven het corns diplomatique en hun dames Van de Iedon van <te Staten-Gene- raal waren de heeren Feenstra, Ke telaar, Etvrdrnans, Scheurer, Fooden- hurg em De Jong in rek; de heeren Da Gijselaer, Bergsina en Van den Berg ln het ambtscostuum van bur gemeester; de heeren De Vos van Steenwljk en Van Hollhe tot Echten droegen heit costuum van kamerheer van H. M_ de Koningin; de heer Ver- heyen was gekleed als jagermeester van H. M., de militaire leden droe gen de uniform van rang, dien zij in liet leger bekleeden of bekleed heb ben; monseigneur Notens droeg het gewaad van huisprelaat van den Paus; de heeren Fock, Kuyper en Kraus droegen het ministerscos'.uum; de heer Van Bylandt de gezanten- uniform. Onder de hooge autoriteiten, die de plechtigheid bijwoonden, werden op gemerkt de opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal Snijder»; de oud-legercommandant in NederL- Indië generaal van Daalen; de direc teur van het departement van land bouw In Ned -Indië, de heer Lovlnk; de heer Staal, secretaris-generaal van het ministerie van koloniën, In de uniform van lid van den Raad van State. Voorts waren er leden van verschil lende rechtscolleges, de burgemeester cu enkele wethouders van Den Haag. leden van de Rekenkamer en andere hooge colleges, hooge officieren van land- en zeemacht, hoofdambtenaren vandepartementen en andere staats colleges. Voorafgegaan door een schitteren den stoet van hofdignitarlssen eai de commissie van in- en uitgeleide, be trad de Koningin, getooid met hoed met groote witte veer en gekleed in wit zijden robe met grlaperle over kleed en het commandeurslint van rlen Nederlandschen Leeuw over de borst, begeleid door den Prins, in admiraalsuniform en eveneens het corumandeurtlfnt van den Nederland- schen Leeuw dragend, de zaal. Terstond nadat H. M. op Haar ze tel onder het baldakijn, de Prins links van Haar gezeten, had plaats genomen, la3 de Koningin de Troon rede, wat ongeveer 8 minuten duur de. H. M. las ln den aanvang met zachte, doch met duidelijk verstaan bare stem, die gaandeweg ln kracht toenam, en sprak de laatste zinsne den. waarin gewaagd wordt van Haar vertrouwen in de gwrikracht des volks, m»t zekeren nadruk. Na de lezing weerklonk geestdriftig: Leve, de Koningin! Hoera!, «enige ma len herhanM door de zaal. Met dezelfde ceremonieel, waarme de de Koningin en de Prins waren ontvangen, werd hun uitgeleide ge daan. Op den terugweg werden H M. de Koningin en Z. K H. Prins Hendrik weer zeer harteliik toegejuicht. Toen dc stoet over bet middpnnad vnn het Lange Voorhout reeti, kwam H. M. de Koningin-Moeder op het bal kon om het voorbijtrekken gade te slaan. Even vóór het Koninklijke rijtuig het Palels bereikte, vloog op groote hoogte een vliegtoestel boven het Voorhout De terugkeer In het Pal els werd door het Prinsesje gadegeslagen. Toen een oogenblik later acMer een ander venster ook H. M. en Z. K. H. z'ch nog enkele oogenblikken aan de menigte vertoonden, terwijl de Ko ninklijke Militaire Kapel het oude Wilhelmus deed hooren. werd het Koninklijk gezin geestdriftig toege juicht Daarna kwam de koninklijke auto met neergelaten kap voor, wnarmee het Koninklijk gezin naar het Huis ten Bosch terugreed. VERKEER MET BELGT6. De opening van de Be!gi3ch-Neder- landsche grens voor goed eren vervoer per spoor over Baarle-NassauWeel de is uitgesteld tot 1 October. ONGELUKKEN. Te Dieren is de auto E 552 komende uit de richting Brummen bij het kruispunt van den Rijksweg met den ICanaalweg in botsing gekomen met een door den heer Huiskamp, papier fabrikant te Eerbeek, bereden motor rijwiel, met het gevolg dat de heer H. zijn linkerbeen brak en aan hoofd en armen werd verwond. Het motorrijwiel was totaal vernield, de auto licht beschadigd. HET GEVAAR VOOR LOODHOUDEN DE BEHANGSELPAPIEREN. Onlangs werden drie gevallen van loodvergifHeing in een familie ge constateerd. wier wonrne met behang sel papier bekleed was, dat aanzien - lijke hoeveelheden loodchrömaat be vatte. Er werd een gehalte van 1.4 gr. loodchromaat per vierkanten me ter behansrse.lpapfer geconstateerd. Het is derhalve gevaarlijk loodhou dende kleurstoffen in de behang?-->l- paplerindustrie aan te wenden, in het bijzonder ook van het standpoint van bescherming der arbeiders. f. .Moteschot''.) OPKOMST LANDSTORM JAAR KLASSE 1914 Do Minister van Oorlog heeft be paald. dat de opkomst in workelijken dienst van de landstormplichtigen der jaarklasse 1914 zal moeten plaats heb ben: de nret-Israëlieten voor-alle pro vinciën met uitzondering van Gronin gen en Drente op Vrijdag 1 en Za terdag 2 October, voor Groningen op 1 October, voor Drente op 2 October a.s de Israëlieten: voor aire provin ciën op Maandag 4 October a.s. Rechtszaken DIEFSTAL VAN EEN PAARLEN COLLIER. Voor de rechtbank te Utrecht dien de een zaak tegen een dame uit Amersfoort, die terecht had te slaan wegens diefstal van een paarien col lier, ter waarde van f 75.000 ten na- deels vai> iemand die bij haar logeer de. Het O M. eischte 3 maanden ge vangenisstraf. De verdediger Mr. Van Raalte uit Amsterdam vroeg vrijspraak wegens ontoerekenbaarheid. ONVOORZICHTIG RIJDEN. Dinsdag werd door het Hoog Mili tair Gerechtshof uitspraak gedaan in de in hooger beroep voor dit Col'ege aanhangige strafzaak tegen II B S., eerste-luitenant bij het Vrijwillig Mi litair Automobielkorps, die in eër- steu aanleg door den Krijgsraad te 'B-Graveuliage was schuldig verklaard uaa het veroorzaken van den dood van een ander door schuld e« veroor deel dtot veertien dagon hechtenis ter zake dat hij op 30 December 1914 niet zijn automobiel rijdende te Amster dam op den Wiltemsparkweg met grof verzuim van de geboden voor zichtigheid, met zeer snelle vaart heeft gereden achter een andere auto mobiel, toen plotseling sterk moest remmen, waardoor zijn wagen ls ge slipt en het trottoir ls opgereden ten gevolge waarvan de zich op dat trot toir bevindende dame, mevrouw Jan- el aes is aangereden, een onderbeen fractuur bekwam en op 31 Januari d.a.v. is overleden. De advocaat-fiskaal had ln hooger beroep beklaagde» varoordeeüng tot zes weken hechtenis gevraagd. Het Hof veroordeelde hm tot drie dagen hechtenis. EEN LEUGENACHTIGE DIENSTBODE. Maandag stond voor de rechtbank te 's-Gravenhage terecht een 20-jorl- ge dienstbode uit 's-Gravenxande, die ln haar dienst ln de Vtm Weede van Dyckveldstraat aldaar op 20 Juni dtefsta! van geld pleegde en, om ont dekking daarv an te voorkomen, zei dat er ingebroken was. Het meisje, zeer onder den indruk van het gebeurde, beweerde nu ze terecht stond, dat ze vreeselijk in de war zat over een schuld, die ze had gemaakt toen ze ging dienen. Dit was namelijk haar eerste dienst in de stfad. Omdat ze ean den Maasdijk, waar ze woonde, niet zulke kleeron droegen als ln de stad, had zij bij een winkelier een en ander gekocht, zon der dit dadelijk te betalen. Toen ze nu oin betaling gemaand werd, be gon ze angstig te worden. Uit de verklaring van de huishoudster bleek dat beklaagde, na eerst een porte- monnaie met geld. die ze uit een der kamers weghaalde, in den tuin had geworpen, zij een andere portemon- naie van de huishoudster, waarin een kleine negentig gulden, achter een koffiemolen in haar keuken weg stopte. Daarna maakte ze alarm bij de buren en vertelde, dat er iemand in huis was geweest. Uit een inge dteld onderzoek bleek spoedig, dal er van inbraak geen sprake was ge weest, maar dat beklaagde bet geld achter den koffiemolen Had wegge stopt, om dit later voor haar zelf te gebruiken en om ontdekking te voor komen de -inbraak verzonnen had. Ten slotte bekende ze en legde ook nu voor de rechtbank een volledige bekentenis af. De officier yan justitie requireerds 3 weken gevangenisstraf. INGEZONDEN Y»n ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Geachte Redactie. Verrun mij een kleine ruimte in uvr veelgelezen blad voor liet volgende: Toen ik Zondagavond met mijn vrouw de Bioscoopvoorstelling wilde beooe&en, was ik door den grooten toeloop verplicht geruimen tijd te wachten vóór ik mijn plaatsbewijzen kon machtig worden. Dit is aangena mer voor de Directie, dan voor de be zoekers. Nu is mijn vraag deze: zou de exploitant, de heer Benno, er niet voor kunnen zorgen, dat ook het tweede loket ln gebruik wordt geno men? Hierdoor zou den bezoekers veel last en wachten bespaard blij ven. U, mijnheer de Redacteur, dankzeg gend voor de plaatsing. Hoogachtend, G. G. L. v. H. N.V LODRENS CQSTEfi Haarlem ZOLDER BülTEïSRAABUS 12 4 LEVER1NO VAN: C1RCIM AIRES ENVElf "'Phn NOTA'S RtKENINOEN KWITANTlEN EFFECTENBRIEFJES POLISSEN - CONTRACTEN AANDEELEN COUPONS - RECEPISSEN PROSPECTUSSEN VOLMACHTEN BESTEKKEN REGLEMENTEN PROORAMMA'S AANPLAKBILJETTEN ENZ. ENZ. 44 BILLIJKE PRIJZEN 1 O l TELEPHOON No. iaa Burgerlijke Stand SCHOTEN. BEVALLEN C. van der Schaar, geb. Brouwer, d. E. Stouten, gel». Goos, d. M- Honhoop. gcb. Schouten, d. J. P. van Dijkhorst, geb. Vermaak, d. C. M. Kloezeman, gob. Van Gijten- beek, d. GETROUWD P. J. van Schagen cn E lumes. G. Vos en J. W. Yoe. A. Cats en A. M. Jansen OVERLEDEN H. J. R. Hendriks, 80 j. Th. NL Leising, 7 dagen. C. J. B. Cocx, overleden te Alphen, 57 J. Wed. R. Gee ven, geb. S. de Vries, 69 j. StoomYiartberlchten KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Pluto vertrok 19 Sept. van Gibraltar naar Lissabon. Het st. Saturnus vertrok 19 Sept. van Rosario naar Amsterdam via St Vincent. Het st. Titan arriveerde 18 Sept. van Amsterdam te Lagos. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het st. Rotterdam arriveerde 90 Sept. van Rotterdam te New-York. KON. HQLL. LLOYD. Het st. Gelria (uitreis) vertrok Sept van Corunna. Het st Zeelandla (uitreis) vertrok 18 Sept. van Bahla.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 7