Noch Servië, noch Griekenland wa ren bereid, aan het verzoek der tente te voldoen, en Bulgarije nu reeds tevreden te stellen, door Mac donie. Seres, Kavalla en Drama te staan, voordat zij eerst op andere wijze waren schadeloos gesteld voor het \erlies, dat zij daardoor zouden lijdon. Wanneer dan de afstand niet goedschiks zal plaats hebben, zeide fnen ln Bulgarije, dan zullen wij maatregelen moeten nemen om ons op andere wiize ons bezit dier stre ken te stellen. Want het geduld van Bulgarije is uitgeput. De overeenkomst met Turkije, tot afstand van het grensgebied in Thra- cië, tot aan de rivier de Maritsa, was het eerste gevolg daarvan. De over eenkomst werd longen tijd aange houden. maar op 3 September getee- kend en bekrachtigd. Daardoor stelde Bulgarije zich aan de Turksche ziide. Welke overeenkomsten tusschen Bul garije en de Midden-Europeesche staten bestaan, weten wij niet. Maar er is zeker verband tusschen de be schieting van Belgrado en Semendria door de Duitsch-Oostenrijksche ar tillerie, en de mobilisatie van Bulga rije. De „Deutsche Tages-Zeit." toch vergelijkt „het nieuwe optreden te- gin Servië met het boren van een tunnel, door een gedeelte, dat de ver binding tusschen de centrale mo gendheden en Turkije belemmert. De medewerking van Bulgarije, door het verdrag met Turkije verzekerd, zal de centrale mogendheden in stnat stellen de politieke alliantie met Turkije ook tot een militaire te ma ken, en daardoor de quaestie van de Dardanellen en van do Zwarte Zee de „Deutsche Tjrgcs-Zeit," zegt genoeg. Zoo Bulga- ïije niet voornemens is Servië aan te vallen, is het in elk geval bereid mede te werken, om ammunitie en geschut uit Oostenrijk naar Turkije te vervoeren. Treedt echter Bulgarije daadwer kelijk op, dan worden in den Balkan gij zoo opnieuw de geesten ontketend, die het ook wel j men door het verdrag van Boecha- doen. Na tien dagen kroeg ik een j rest voorgoed gebannen achtte. Een brief van het meisje, waarin ze mij aanval op Servië door Bulf-iariie zou heilig beloofde, dat ze haar verloofde kmmen leiden tot deelneming van trouw zou blijven, als ze hem maarGriekenland en Roemenië aan de weer terug kroeg. zijde der Entente, tenzij Bulgarije Daar in den hoek ligt eon eterven-} met deze beide landen een overeeu- <R Een zwaar buikschot. Hopeloos, komst heeft aangegaan, wat m de Nauwelijks achttien jaar is hij oud. geven omstandigheden niet zeer En in zijn koorts roept hij om zijn waarschijnlijk is. De vijanden, die moeder. Ik lig lang naast hem en tenelkaar in 1913 bestreden, staan dan elotte wordt hij rustig. Hij gelooft bo-f weer tegenover elkaar. Met dit ver- sli 't zijn moeder daarboveu terug te schil, dat Servrie zijn voornaamste tien. Naast hem sterft een Rus. j knacht, die toch al zeer verzwakt is, In de lange loods liggon zij zoo, zaj noodig hebPen vour de verdedi- jroote tenten zijn al3 operatiezaal Ingericht. De ziekenwagens komen zangereden en op baren worden de zwaar gewonden afgeladen. Ik ga de tent binnen, waar operaties en am putaties plaats vinden. En onwille keurig loop ik op de teenen, ofschoon de heele lucht siddert on beeft van het afschieten en inslaan van de zware granaten. De kalmte, waar mee de dokters hier hun werk doen, dwingt iemand zacht te fluisteren. Het is mij of ik oon kliniek binnen kom, zoo stil wordt het om mij Hier la niets van opgewondenheid of on rust te merken. Twee dokters zijn aan het opereeren. De hospitaalsol daten reiken de instrumenten aan en het mes snijdt zoo zeker, al9of men thul* in het ziekenhuis was. Men hoort geen luid woord. Alles gaat geluidloos. Ieder weet zijn plaats en als de aandrang van ge wonden toeneemt, behoeft toch nie mand lang te wachten. Allen komen aan de beurt, zwaar gewonden het eerst Ik geloof, mijn buurman heeft het meer noodig dan ik, zegt er een. Nu liggen ze.dAar in de 2iekentent. Hoofd- en Buikwonden geven eteeds de meeste zorcen. Ik ga van den een naar den ander en kniel neder of leg me bij hen in het stroo. De vrees voor ongedierte heb ik reeds lang verlo ren. Ik buig me heel dicht over hen heen, strooi hun de hand en wacht tot ze wat zeggen. Men kan de men- schen toch niet met de kinderachtige \raag lastig vallen, hoe het hun gaat. Neen, ze beginnen wel zelf te praten. Ze hebben allen nog een hartowensch en alle gedachten gaan eerst naar huis. De oen kan ternauwernood zeg gen wat hem bedrukt, hij Is verloofd ©an te pakken, en nu zijn hem juist beide boenen af-j Deze bewering geschoten. Zal mijn meisje mij trouw - blijven? Dat is de groote vraag, die hem in onrust houdt. Tk schrijf in zijn tegenwoordigheid aan zlin meisje. Ik schrijf haar nog niet alles, maar ik la. doorschemeren, welk een ontzag lijk* liefde en trouw er nu van haar geëhcht zal worden. De gewonde on dertekent. gelukkig. schrijft, meent hij. zal vijftig, zestig, honderd, naast elkaar. Ieder heeft wat op het hart, voor ieder moet ik een briefkaart schrijven. Door de groote loods gaat een zacht gesteun en gekerm, liet ls als het geluid van de doodsengel. Toch ia het, God zij dank, slechts een zeer gering deel, dat mi et gered kan wer- den. Als ik het bericht van den val van Warschau in do loods uitroep, is het alsof het geklaag en gesteun een ©ogenblik ophoudt. Den volgenden dag kom ik weer voorbij. Het leven heeft gelukkig ge zegevierd. Gisteren waren ze allen nog zoo lijkbleek, zoo wasgeel als ging tegen Oostenrijk en Duitsch- land, en dat Turkije thans aan de zijde van Bulgartjo zal staan. Berichten uit Griekenland doen vermoeden, dat dtt land zich er wel licht neg buiten kan houden; maar in Roemenië is de stemming zeer opgewonden. Een Hongaarsch blad vermeldt, dat prins George van Servië, de vroegere kroonprins, gepoogd heeft, om de ramp van een nieuwen Wal- kanstrijd ie voorkomen, en Bulgarije aan de zijde van Servië te halen, om een verzoening met Bulgarije te be werken. Hij stiet daarbij echter op den beslisten tegenstand van zijn plukte bloemen, die men aan den weg j broeder, den tegenwoordigen kroon- heeft laten liggen. Onwillekeurig - prins Alexander, en daardoor ont moet ik nu aan hetzelfde beeld den- stonden oneenigheden, die tot ecne ken, maar de bloemen die gisteren nieuwe verbanning van prins George verwelkt waren, heeft men in het wa- hebben geleid. ter gezet en de bladen en stengels Het onvermijdelijke noodlot schijnt zijn weer opgofrischt. Een met een ook in den Balkan niet te ontkomen, hoofdwond wil reeds wat te lezen de uitbreiding van den onzinnigen hebben en een met een buikschot ver-1 sirijd tot nog meer landen en volkc- geet zijn pijn als ik hem vertel, dat het beter gaat met zijn luitenant. Voor <!e schuurdeur verzamelen zich de licht gewonden. Armscholen, vleesch- schoten. schampschoten en lichte borst- en schouderschoten. Vreugde straalt uit hun oogen. „Dominee, het is een wonder, dat wij nog leven. Maar -nu gaan we naar moeder de vrouw. Die brengt ona wel weer in orde." Op Zes. ren niet te weerhouden, de verwar ring algemeen te worden. De mobilisatie van Bulgarije is het eerste sein voor een nieuwe aeia in den volkeren-, in den wereldstrijd". Reuter seint uit Londen: I „De Bulgaarscho legatie deelt me- I de, dat de mobilisatie van Bulgarije beteekent dat Bulgarije zijn neutrali teit wil handhaven, maar een gewa pende neutraliteit". Uit Athene: „Woensdagmorgen ruit Sofia ont vangen berichten hebban diepen in druk gemaakt in officieele en diplo matieke kringen, maar men betracht geheimhouding. Intussc-hen lekt het zend man mobiliseert. Vele regimen ten cavalerie verlieten Sofia met on bekende bestemming. De mobilisatie van de spoorwegen lil Bulgarije ls een feit. Elk oogen- blik wordt de afkondiging van de al gemeeno mobilisatie verwacht. Te Athene heerscht groote opwin- dii - De „HESPERIAN". Wolff seint uit Berlijn: Volgens mededeelingen van den Duitschen marinestaf staat het nu vast, in strijd met de uiting van de l o Britsche admiraliteit, dat van den bericht uit dat Bu'garije honderddul aanval op de „Hesperian" van een Duitsche onderzeeboot geen sprakg is. EEN DUITSCII MIJNENVELD BIJ DE SONT. De Duitsche autoriteiten hebben be. kond gemaakt dat aan den zuidelijken toegang tot de Sont een mijnenveld us gelegd. Voor de neutrale scheep vaart is een loodsdienst Ingericht. EEN RUSSISCHE ONDERZEEëR VERGAAN? Aan de „Frankf. Zeit" wordt uit Petersburg medegedeeld- Volgens een particulier bericht aan de „Roes- koje Slowo" heeft de oommandant van den Russischen onderzeeër Del fin, kapitein-luitenant Tscherkassof, met de geheel» bemanning den dood gevonden in de Oostzee. Uit den Balkan. Zal Bulgarije aan den strijd deelnemen? 't „Alg. Handelsblad" schrijft „Iu Bulgarije is de algeuieene mo bilisatie afgekondigd. Dit wil nog niet zeggen, dat Bulgarije aan den strijd zal deelnemen, al is het wel te vermoeden. In een onderhoud met de leiders der oppositie heeft Koning Ferdinand gezegd, dat de rcgecring geen beslissing zal nemen over oor log of \rede, zonder de Sobranje daarin te kennen. Maar de stemming in de Bulga-arsche regeeringskringen is bekend genoeg. Herhaaldelijk werd verklaard, dai Bulgarije de gebieden zal opelschen, die in de bondsacte van den Baik&n- bond voor Bulgarije waren aangewe zen, doch die door Griekenland en Servië in den tweeden Balkan-oorlog aan Bulgarije zijn ontnomerv Pogin gen om de beide landen te bewegen, die gebieden goedschiks aan Bulga rije af te atahn en dus den Balkan- bond te herstellen, zijn mislukt. ng. D© koning heeft heden (Woens dag) met VenizelOB en me< eenig© le den van den generalen staf geconte reerd. Daarna riep Venizelos den mi nisterraad bijeen, maar niets is be kend omtrent de resultaten. In de kringen der Entente-diplomflr ten heerscht groote activiteit. De ge zanten van Rusland, Frankrijk, En geland beraadslaagden met Venizeloa. GEVLUCHTE ARMENIëRS. Het Franache ministerie van ma rine deelt mede, dat vijfduizend Ar meniërs, onder wie drieduizend vrou wen en kinderen, die door de Turken werden vervolgd einde Juli toevlucht zochten m het Djebelinoessa geberg te. Zij slaagden er in tot begin Sep tember zich de aanvallers van het lijf te houden. Maar teon begon er gebrek te houden. Maar toen begon er gebrek rntie. Kenige Armeniërs vielen in han den der Turken. Echter slaagde men er in de benarde positie kenbaar te maken aan Fransche kruisers. On middellijk kwamen nu de Fransche oorlogsschepen te hulp. Zij stelden de Armeniërs in staat te ontsnappen en brachten hen naar Port Said, waar ze ln een kemp zijn ondergebracht, Uit Dultsohland. DE VERLIESLTJSTEN. De N. R. Ct. meldt: De Pruisische verhssüjsten No.'s S2ü tot en met S29 (6 September—16 September) vermelden de namen van 58.145 gesneuvelden, gewonden en ver misten. Het totaal aantal der op de Pruisische lijsten vermelde verliezan bedraagt thans 1,852.680. Daarbij ko men 'dan nog 221 Beiersche, 194 Sak sische en 264 Wurtembergache ver- lieslijsteu, en 49 van de marine. Naar aanleiding van een vraag, die or.s werd gesteld, merken wij op, dat de bovenvermelden getallen natuur lijk niet weergeven het totaal aantal mannen, die voorgoed buiten deelne ming aan den oorlog zijn gesteld. Een zeer groot deel van de als verwond vermelden keert na korter of lange: tijd weer naar het front terug. DE KONING VAN BEIEREN BN DE KEIZER. Wolff seint uit Neurenberg: D.e Koning van Beieren kwam Woensdag te II 1/2 uur rnet gevolg per extra trein hier aan. Te twaalf uur kwam de hoflreln van den Duit schen keizer in het station aan. De be groeting der beide vorsten was zeer hartelijk. Na aankomst op het paleis had de overhandiging plaats van den Beier- schen veldmaarschalksstaf door don Koning aan den Keizer. Na de plech tigheid was er dejeuner. Na een ver blijf van drie uren verlieten de beide vorsten Neurenberg weer. Uit Engeland. TEGEN HET DRANKGEBRUIK. In bepaalde plaatsen, voor de mu- nitieveryaardiging en het transport Van krijgsbehoeften van belang, zijn, gelijk men weet, scherpe bepalingen uitgevaardigd om het drankmisbruik, oorzaak van zooveel vertraging in den ai'beid, tegen te gaan. Onder- deze bepalingen ls ook deze dot het „Iracteoren", het aanbieden van een glaasje of een rondje, verboden omdat juist deze gewoonte, vrienden een glas bier of drank aan te bieden, hot misbruik van dPunk zoo in de hand werkte. Dat aan deze bepaling met kracht de hand wordt gehouden, bleek bijv. te Gateshead, waar een arbeider een boete kreeg van 40 sh., omdat hij in een herberg een vriend een glas bier had aange boden. De vriend moet ook 40 sh. •betalen omdat hij het glas bier ©an num en de herbergier en buffetchef kregen ieder 5 p. st. boete. Uit België DE TOESTAND IN LUIK. Een correspondent meldt Voor een vreemdeling, die te Luik komt, heeft deze stad thaos hetzelfde aanzien van óór den oorlog, wat de drukte betreft. De markten worden weer als vroeger gehouden Luikenaar, die langen tijd onder den indruk was van de vreemde be zetting, begint er atin te wennen en i3 opgewonden en luidruchtig als voorheen. Wol» valt het groot aantal werkloozen op en dit is niet te ver- wonderen, daar zeer veel Luikenaars werkten in de groote geweer- en rnu-- nitiefabrieken te Herstal, die thans geheel stil liggen, In het kolcngebied om Luik komt than3 meer bedrijvigheid. Er zijn meer menschen aan het werk werktijden worden langer, zoodat den mijnwerkers tegen 1 October een vermeerdering van loon van 20 pCt. is toegezegd. GENERAAL LéMAN. De verontrustende berichten over do gezondheid van generaal Lémau, den verdediger van Luik, worden, volgens een telegram uit H&vre aan de „Telegraaf", tegengesproken in een brief, die Zondag aldaar van den generaal ontvangen is. De gezond heidstoestand van LénJan rnoet, naar hij in deaen brief meedeelt, veel ver beterd zijn. Uit Rusland. DE TOESTAND IN RUSLAND. Het Telograaf-agentsehap seint uit Petersburg „De Duitsche pers is niet in ge breke gebleven een zwakke poging te doen om den indruk te wekken, de hoofdstad van Rusland in een staat van gisting verkeert. Waar is het, dat werklieden van verschillen de fabrieken het werk hebben neder- gelegd ais protest tegen de verdaging der Doemn en dat het personeel van de tram zelf het verkeer heeft stop gezet. Maar het feit, dat de stakers geen eischen stelden en zioh rustig hielden in afwachting van de herope ning der Doema, om hun gedrags lijn daarna le bepalen, is een door slaand bewijs, dat de staking niet bet gevolg is van revolutionnaire stroomingen, maar een protest wan de arbeidende klasse, die de zittin gen van de nationale vertegenwoor diging beschouwt als een waarborg voor den kalmcn en krachtigen ar beid van de gemobiliseerde industrie. In het bewustzijn van hare groote verantwoordelijkheid tegenover de natie betoonde de Doema de groot ste zeifbeheersching, niettegenstaan de den diepen indruk, die de verda ging op de leden maakte. De Doema gf.if aan de natie een schitterend voorbeeld van vaderlandslievenden geest door het verdagingsbosluit met volmaakte kalmte te ontvangen, en door al het mogelijke te doen om een blijvende spanning te voorko men, in bet belting van den blnnen- landschen vrede en den vooruitgang van de legeruitrusting. Tot groot verdriet van de vijanden van Rusland heeft deze taktiek van de Dóen-A volkomen succes gehad. De rust in de arbeiderskringen was spoedig hersteld eu alleen te Moskou, waar de staking grooter omvang had aangenomen, duurde zij iets langer. Maar ook hier volg den de stakers de aanwijzingen van eenige opruiers niet op, maar wel het bevel van den burgemeester, die hen had aangespoord kalm te zijn eri den arbeid voor het leger te hervatten. Dezelfde welbewuste houding valt bu de geheele bevolking van Rusland oii te merken voor dengene, die weet waar te nemen. Niets geeft een beter denkbeeld van den geest in bet land dan de be sprekingen in het Congres van de Bonden van Zemstwo's cn Russische steden, die thans hun zittingen hou den te Moskou, en in de gewone zit- EénzeUde gedachte bezielt de leden van die vergaderingen, namelijk den binnenlandschen vrede te handhaven en alle krachten in te spannen om den oorlog voort te zetten. De bovengenoemde bonden verte genwoordigen om zoo te zeggen de werkzame bevolking van het land en de achterhoeden van het actieve ger. Zij kennen den geest van land evengoed als de commandeeren- de generaal zijn troepen kent. Daar nu het besef van de noodzakelijkheid van gemeenschappelijken aVbeid en van handhaving van den binnenland schon vrede verbonden met de on wrikbare zekerheid, dat het confli'd zal worden uit den weg geruimd door wijsheid en zeifbeheersching, als een roode draad door de bespre kingen loopt, staat het vast, dat er niet voor docvemans-ooren wordt go- preekt en dat het land aan de aan sporingen, die het ontvangt, gevolg zal geven en dat zelfs overspannen personen, die misschien neiging mochten gevoelen om van den aan gewezen weg af te wijken, binnen de gewenschte perken zullen worden gehouden. De ann Rusland vijandige pers be hoeft zich niet ongerust te maken over den binnenlandschen toestand van Rusland. Geen conflict, van wel ken aard ook, zal het door den vijand gewenschte gevolg hebben. De arbeid voor het leger zal niet verslappen. De vaderlandslievende volksverte genwoordiging waakt voor de belan gen van het leger en het spreekt van r.elf, dat de regeering niet3 zal kun nen doen, dat de belangen van de volksgemeenschap zou kunnen scha den. Uit Zuid-Afrikfl. ZUID-AFRIK AANSCll CONTIN- GENT VOOR OOST-AFRIKA. Reuter seint uit Kaapstad De recruteei ing voor een Zuid- Afnkaansch contingent veer Ooet- Afrika is begonnen. Er bieden zich veel meer mannen aan dan noodig is. Dc meesten der oangenomenen heb ben reeds vroeger gediend. Uit de Vereenigde Staten DUMBA. Reuter seint uit Washington Het departement van buitenland- sche zaken heeft den Engolsclien en Frunschen ambassadeurs een vrijge leide verzocht voor mevjouw Dum'ba, die den 28sten September aan boord gaat. Dumba zal vermoedelijk de mede- deet'ng \<an zijn regeering, dat hij teruggeroepen is, afwachten, alvo rens voor zichzelf denzelfden dienst te vragen. Men denkt echter, dat hij met zijn eclitgenoote vertrekken zal. Binnenland DE BEMANNING VAN DE NOORDZEE V. We lezen in de N. R. Ct,: In een persgesprek heeft de gezag voerder van de Professor Buys, het schip, waarmede 5 leden van de waan zinnige bemanning van de Noordzee werden aangebracht, meegedeeld, dat Maandagavond 9 uur 5 leden van de bemanning van de Noordzee, A. Vlie land, L. Vlieland, J. P. van der Plas, T. Heemskerk en J. Kuyt, door de En- gelsche politie aan boord van de Prof. Buys werden gebracht. Hij had den Nederlandschen consul gevraagd een ziekenoppasser tijdens de reis mede te krijgen, doch dit werd hem niet toegestaan.Wel kreeg de kapitelu ijf stel boeien mede om bij eventueel verzet te kunnen gebruiken. Voorts had de kapitein een geladen revolver bij zich, die gelukkig niet gebruikt werd, daar de bemanning zich gedu rende de reds zeer rustig gedroeg, Eenige agenten van politie bewaak ten do bemanning, zoolang het schip nog aan wal lag, om te voorkomen, een van de mannen het schip zou verlaten. Des morgens om 6 uur verliet de Prof Buys Hull De bemanning van de Noordzee kreeg toestemming zich vrij op het schip te bewegen. Al spoe dig kuoopte A. Vlieland een gesprek aan met den gezagvoerder, wlen hij mededeelde, dat hij Christus was en dat hij, op de Noordzee varende, des nachts plotseling wakker werd en toen met God gesproken had, die hem op dracht gegeven had het schip van dui vels te zuiveren. Onmiddellijk ls hij dan ook daarmede aangevangen. In middels waren L. Vlieland en Van der Plas wakker geworden, die mededeel- dat zij dienzelfden nacht een roode ster gezien hadden en nu een ingeving hadeten om Ctristus bij te staan bij het verrichten van zijn God delijk werk. De overige leden van de bemanning waren nog ter ruste, toen zeilen, masten en touwwerk reeds ver nield en over boord waren geworpen. Deze drie mannen zijn groote, zwaar gebouwde zeelieden en hadden blijk baar door hun kracht veel Invloed op de andere personen. Om 8 uur des morgens bleek de geheel» bemanning op drie na onder den Invloed van de drie aanvoerders te zijn gekomen. Allen togen nu aan het werk om het schip te zuiveren, zoodat na kor ten tijd niets andere overbleef, dan 85 ton haring, die als vpedsel dienen moest De leden dor bemanning had den allen slechts oude kleeren aan en liepen op klompen. In drie leden van de bemanning had de duivel zijn woonplaats gekozen, dus moesten ook deze drie onschadelijk worden ge maakt Eerst moesten zij bi) wijze van straf op commando dansen en dan weder stokstijf blijven staan. Den daarop volgenden nacht werd een hunner het hoofd afgeslagen en ver volgens het lijk onder het zingen van psalmen over boord geworpen. De twee anderen werden overdag met messen toegetakeld en hun de bulken opengesneden, opdat men zekerheid zou hebben, dat de duivels niet moor daar binnen zaten. Toen ook 'deze lij ken in zee geworpen waren, nam het tiental plaats om een tafel beneden in het schip en werden gebeden aange heven. Een Noorsch stoomschip pikte toen de Noordzee op, die hulpeloos rond zwalkte. De bemanning werd aan boord overgenomen, hetgeen zonder verzet geschiedde, Aan boord van de Prof. Buys vroeg A. Vlieland den ka pitein of deze een bijbel bezat, daar hij bidden moest, doch aangezien de- niet aanwezig was, l>ad hij gebe den, welke hij uit het hoofld kende. Voor het eten knielden zij allen en zongen in koor éen psalm, den Heer dankende voor zijn ineevinsr. Toen de zon fel scheen, liep Vlieland naar het dok en bleef met de oogen wijd open naar de zon kijken, zemrmde: „Die kracht heeft God mij gegeven". Herhaaldelijk zcid© Vlieland, dat hoe dichter hij bij de Nederlandsche kust kwam, hoe angstiger het hem om het hart werd: „Zoo zijn de men schen nu eenmaal", voï^de hij daar aan toe. Van der Plas zeide eenige malen, dat men hen voor moordenaars zou houden en dat er tien jaar op zat, doch dat zijn geweten zuiver was en hij geen schuld droeg. Toen het schip IJmuiden binnen kwam, werden allen geboeid door de politie weggebracht. Vlieland weiger de echter geboeid te worden en met de armen over elkaar gekruist zeide hij: „God heeft mij reeds geboeid". Bij het veriaten van fret schip hebben de beide broeders Vlieland en Van der Plas den kapitein hartelijk bedankt voor zijn goede behandeling. Zij zul len uit IJmuiden naar Den Haag worden overgebracht. De kapitein deelde nog mede, dat het laatste middagmaal van de 5 per sonen van de Noordzee aun boord van de Prof. Buys bestond uit 14 pond aardappelen, 2 pond uien en 3 pond vleesch. Twee der opvarenden, heiden kindsren, bevinden zich thans te Rot terdam. Dezen werden mot de Cale donia aldaar overgebracht. VROUWENKIESRECHT. VVoensdagnamiddag is vhet hoofd bestuur van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht ter aanbieding van iet door deze vereeniging in 1914 op touw gezette volkspetilionnement voor grondwettelijke gelijkstelling van inan en vrouw, door den minister van blnneiandsche zaken aan diens depar tement tn audiëntie ontvangen. Op de lijsten hebben 164.696 mannen en vrouwen geteekend. Bij de aanbieding wees de waarne- mendp voorzitster, mevrouw Van Ba ten—Klaar tr den minister op, dat reeds na drie maanden werken de oorlog oon elndo aan het werk. had gemaakt, en zij deed een krachtig be roep op den minister om door wette- I i gelijkstelling van man en vrouw het kiesrechtvraagstuk voorgoed tot oen oplossing te brengen. Mej. v. d. Moer van Kuffelen vroeg, of de regeering eventueel bereid zou zijn, amendementen te aanvaarden voor het beoogde doel. De minister beloofde volle aandacht te zullen schenken aan het door de vereeniging aangeboden adres. EEN VERBETERING. Men heeft zoo meldt d© N. R. Ct. - als een der oorzaken van de aan rijding van de auto von H. M. de Ko ningin door dc auto bestuurd door Jhr. Schimmelpenninck uit Utrecht, ook beschouwd het feit, dat het hees tergewas ter p.'aatse waar de botsing geschiedde, zeer dicht is, zoodat ook daardoor moeilijk de naar het Huis ten Bosch leidende weg, die op den Leidschen straatweg uitloopt, te zien Er is nu overgegaan tot het kappen, althans aanmerkelijk dunnen van di{ struikgewas. BRIEFVERKEER TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGlë. RMen schrijft uit Brussel aan de N. De Duitscho overheid heeft aan de hier verschijnende Belgische bladen de volgende bekendmaking gezon den: Op bevel van den gouvemear-gene- raal is het wisselen van brieven en briefkaarten tusschen Belgische sol daten en in Nederland verblijvende Be gen eenerzijds, en gemeenten in België, die alsnog van liet briefver keer met Nederland zijn uilgesloten anderzijds, niet veroorloofd. Bij gevolg worden zendingen van brieven uit Nederland naar gemeen ten in België, waar nog geen post dienst is, en omgekeerd brieven en briefkaarten uit laatstbedoelde plaat sen afkomstig en naar Nederland be stemd, niet ter verzending toegelaten en behandeld als verboden zendingen. Doorzending van zulk© brieven of briefkaarten door tusschen personen van beroep of toevallige, door buree- len van het 'Roode Kruis, door liet Belgische bureau van inlichtingen voor krijgsgevangenen of gein terneer, den en zijne bijkantoren, door hel Office des prisonnlers de guerre en dergelijke, nismede door het gebruik v&n adressen, welke als tusscnenper- soon dienst moeten doen, ls verboden. Op de brieven en briefkaarten, ge wisseld tusschen Nederland en de ge meenten in België, welke vergunning voor briefwisseling met Nederland hebben, mag alleen het adres van den werkelijken geadresseerde voorkomen en geen enkel ander. Op dit oogenblik zijn toegelaten tot het briefverkeer met Nederland alleen do steden Antwerpen. Brussel, Has selt, Luik, Turnhout, Verviers. met voorsteden ©n grensgemeenten, als- mode Welkenraedt. EEN FRANSCHE PERS3TEM OVER ONZE NEUTRALITEIT. De Parijeche correspondent van 't Alg. Handelsblad seint o.a. „De correspondent van de „Petit Parisien",*die ©en reis maakt door Nederland, zot in een artikel over de proviandeering van Duitschland door Nederland duidelijk en eerlijk de moeilijkheden uiteen, waarmede <le Nederlandoche regeer ing sedert het begin van den oorlog te kampen heeft en de loyale wijze, waarop zfj die heeft opgelost. Hij brengt hulde aar. den arbeid van de N. O. T die de algemeene bevrediging wekt. Ter zake van de quaestie der frau des zegt bij ,dat het stelsel van op legging van zware boelen uitnemend echijnt te werken, maar toch niet voldoende is om te beletten, dat goe deren teisluiks over de grens gaan. Wanneer die goederen eenmaal in handen -der kleinhandelaars zijn, die zich tegenover de N. O. T. tot niets hebben verplicht en or dus door do trust geen toezicht ineer op kan wor den geoefend, dan daagt de DuiU ache agent op, die alios opkoopt en naar Duitschland expedieert. Nauwlettend toezicht op de gren zen alleen zou de fraude kunnen be letten; het zou echter toch nog vrij moeilijk zijn de goe.teren te herken nen on te bewijzen, dat zij deel heb ben uitgemaakt van een 'partij, die ann de trust geadresseerd was, De regeering doet al wat zij kan ter 'bewakïn-a- der grenzen-, maar de wiwstzucht der particulieren schijnt niet tc bedwingen." TE LAAT GEKOMEN Men schrijft van Vlanmsche zijde aan de Telegraaf: Nederland, waar nog altijd de vre de woont, is toch ook getuige van veel leed. Weinigen kunnen het stille lijden der interneeringskampen begrijpen, waar de meesten reeds een jaar ge scheiden zijn van hen, die ze zoo lief hebben, waar duizenden Ln de ang stige onzekerheid verkeeren omtrent 't lot van die geliefden, van, van wie in dat lange, vreeselijke jaar geen nieuws, geen taal of teeken kwam... Theophile De Mgrre bevond zich in 't kamp van Zeist Hij was krankv In die uren van lijden gingen zijn ge dachten telkens naar de geboorte streek. Ilij was een Waal, van Mbncëau sur Sambre, bij Charleroi; een naam, die u aan rookende schoorsteenen, grau we mijnterrils, daverende fabrieken, gloeiende -hoogovens, doet deuken. Maar in welker omtrekt de natuur toch ook zoo prachtig is! En menig maal mijmerde de zieke over het be- konrllike dal der kronkelende rivier, over de beboschte hellingen. de vruchtbare vlakten, over dat mooie hoekje, waar vrouw en kind woon den. En bij 't lichamelijk lijden kwam ook de zielepijn... want berichten han delden over den treurigen toestand en du nood in le „pays noir", een naam, die vroeger grootsch was en nu lugu ber wordt. De krankheid verergerde. Theophi le Do Barre werd naar het militair hospitaal te Amersfoort gebracht. De hoon op herstel vervloog. Men stuurde b'ericht aan zijn vrouw, isen dringend bericht... Hopen dus maar... De reis zou lang en bezwaarliik zijn. De Mnrre leed veel... En hoe moef- liik werd folk-ms het antwoord op do- zelfde vraag van den. armen mnni „Komen ze nog niet?" Het werd de laatste avond, de laat ste naoht. De heer Eekman, protestnntsch aal moezenier, stond troostend en bemoe digend bij hel Blerfhed van dezen Waal, die van het Heilsleger was. Hl] hoorde deen zieke benauwd steunen en zuehtem... maar ook zijn roepen om vrouw en kind... Den volgenden morgen was De Marre nv«J°den. En de vrouw en het kind kwamen... Ze zagen den chtgenoot en vader in 't doodenhuis Gezond had hij da woning te Monceau verlaten,... en nu in den dood getuigde 'I. gelaal nog van veel lijden. Een begrafenis van - epn geïnter neerde Is altijd treffend. Dat wach ten op het einde, de bevrijding, den terugkeer nlat door den dood afge broken. En begraven worden, terwijl de geliefden in 't bezette land nog vol hope leven! Die gedachte is aan grijpend. En nu: eerst die stoet... meest mili tairen, on dan geheel hchteraan het rijtuig met de vrouw cn het kind, uit Monceau sur Sambre gekomen, et- gen lijk om den geliefde grafwaarts te brengen. „Langzaam", zoo lezen we in een Belgisch orgaan, 't Christelijk Volks blad, „op de maat van indrukwek kende doodenmarschen, afgewisseld door dof tromgeroffel, schreed de lan ge stoet door de smalle straten der Wad. Overal waren uit de huizen en zijstraten belangstellendeai toe-geloo- pen, die met weemoedigen blik de uit vaart van den balling gadesloegen. Menige Belgisch» vrouw zagen wij weeneu... M ie weet, welke smartelij ke herinneringen aan zelf doorstane ellende deze begrafenis bij haar op wekte? Ook hier herkenden zij weer een stuk oorlogswee. Aan 't graf spraken de bfide pro- testantsche aalmoezeniers van Zeist, de heeren Eekman »n De Coster, en adjudant Polstra, van het Heilsleger. Het Belgisch» volkslied ruischto over den doodenakker... O, wat spreekt dat lied in dezen tijd tot het harte... A-lle makkers wierpen »en schop aarde ln de groeve... en toen. het vier jarig zoontje met »en „Adieu papa' den Moven vader groette, bleef geen oog droog... DE VLEESCHVERGIFTIGING TE GORINCHEM. Alle personen die ongesteld werdeö tengevolge van het gebruik van on- j zuivere vleesehsoorten aan een feestr I maal te Gorinchem, zijn thans op twee na hersteld. Ook de toestand van I deze twee zieken ls thans voorult- gaande.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6