De Europessche Oorlog. PERZIKBLOESEM TWEEDE BLAD. KAARLSftfl'S DAGBLAD VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1815 Op het Westellik Oorlogsveld. STAFBERICHTEN. Van den Duitse hen etaf „Onder begunstiging van het hel dere weer zijn de artillerie en ds vliegers wederzijds zeer bedrijvig ge weest. Een blijkbaar tegen het kerkhof van Souchez gerichte Fransche aan val is door Duitech vuur in de kiem verstikt. Ten noorden van St. Ménóhould ie een.Fransch" vliegtuig door Duitech vuur in brand geraakt en neerge vallen een ander Fransch vliegtuig is na een gevecht in de lucht ten Z O. van Vouziers tot landen gedwon gen. De bemanning is gevangen ge nomen. Boven Pont Mou-vson heeft een Duitsch vlieger in een gevecht met twee Fransche vliegtuigen er een naar beneden geschoten. Het is bran dend tussehen de Duitsdhe en de Fransche linies gevallen." Fransch communiqué „De Duitsche artillerie heeft de Fransche stellingen bij Roclincourt en de Fransche loopgraven ten zui den van de Scarpe beschoten. De Fransche artillerie is het antwoord met schuldig gebleven. Bij Ncuviile gevechten van loop graaf tot loopgraaf. lJe Fransche ar tillerie hoeft een doeltreffend vuur op het noordelijke en oostelijke front van de Aire en in de richting van Beuvraignes gericht. In Champagne is eon Duitsche mijn ten noordwesten van Perthes ont ploft, zonder belangrijke edhade te \eroorzaken. Het vuur van de Fran sche batterijen heeft eenige munitie- depóts in 'de lucht doen vliegen. lil Argonne hebben de Franschen herhaaldelijk godeelten van de Duit sche linies, waar volgens ingeko men berichten gewerkt werd, bescho ten. De Duitsclio artillerie heeft slechts zwak geantwoord. Op de Maashoogten en tussehen Maas en Moezel vvederzijdsche artil lerie-actie te Vauquois en Eparges gevechten met bommen, luöhttorpe- do's en bandgranaten. Een bericht uit Keulen beweert, dat de vliegtuigen, die Stuttgart hebben gebombardeerd, het Duitsche .onder- soheidingsteeken droegen. Die bewe ring is onwaar. De machines droegen duidelijk het Fransche kenlwken en de Fransche kleurenzij zijn trou wens zoowei op de heem als op de terugreis uit de Duitsche stellingen herhaaldelijk beschoten." Op het Oostelijk Oorlogsveld. STAFBERICHTEN. Van den Duitschen staf: „Legergroep-von Hindenburg: Ten ,\V. van Lennewaden is de strijd nog niet geëindigd. De Duitschers hebben Woensdag bij hun tegenaanval 150 gevangenen gemaakt Ten westen van Dunaburg is het aan de Duitschers gelukt een vooruit, geschoven stelling van de Russen bin nen te dringen; daarbij zijn 17 offi cieren, 2105 man en 4 machinegewe ren in handen der Duitschers geval len. Russische tegenaanvallen op de ten Z.W. van Dunaburg door de Duit schers in de vermeesterde linies zijn afgeslagen. De tegenstand van de Russen in den sector ten N. van Osjmany tot ten O. van Subotniki aan de Gawja is ge broken. Duitsche troepen vervolgen «le terugwijkende Russen, die meer dan 1000 gevangenen irr Duitsche han den hebben gelaten. De rechtervleu gel is ten N. van NowoGrodek nog in gevecht. Legergroep-Leopohl van Beieren: Ten \V. van Walowka hebben de Duit schers een Russische stelling geno men, 3 officieren en 380 man ge\angen genomen, twee machinegeweren buit gemaakt. Verder naar het zuiden is de toe stand onveranderd. Lcgergroep-v. Mackensen. Ten N.O. en ten O. van Logisjin wordt de strijd voortgezet. Op het zuidoostelijke gevechtster rein is de toestand onveranderd". Van den Oostenrijkscben staf: ,,Op het font in OosUGalicié is de dag over 't algemeen rustig voorbij- gegaan. Er zihi slechts gevechten ge leverd tussclien vooruitgeschoven af- deelingon. Aan de Ikwa en de Styr is het op verscheidene punten tot hevigo ge vochten gekomen. Zoo zijn, ten Z.O. van-Nowo Poczajew, twee Russische aanvallen bloedig algeslagen. Een Russisch regiment Infanterie, dat des nachts dicht bij de uitmonding van de Ikwa over de Styr was getrokken, is door een tegenaanval der Oosten- rijksche troepen op den oostclijken oever teruggeworpen* Oostenrijksche afdeelingen, die zics teil oosten van Luck bevonden, zijn in stellingen op den westelijken oever der rivier (de Styr) teruggetrokken". DE RUSSISCHE TROEPEN UIT WILNA. De militaire deskundige van 't Alg. Handelsblad schrijft nog „liet blijft nog altoos de vraag, of de Duitsche legers er in geslaagd zijn de Russen, die in en om Wilna streden, van hun teru'gtochtswegen af te snijden. Do „Times" zet uiteen, dat de ach terhoede van het Wilna-leger in de buurt van Osmjany-Soly strijdt waar zij de Duitschers belet de Wilija over te trekken. Dit vasthouden van de Wilija door de Russen, vervolgt het blad, was van groot taktinch belang, omdat daar de Duitsche legers konden worden te gengehouden, en het na de bezetting van de spoorweglijn Wilna—Molo- detsjno, den terugtocht uit Wilna mo gelijk maakte. En hoewel het nog voorbarig zou zijn te beweren, dat de Russen, aan de omsingeling ontko men zijn, daar de terugtocht moet' worden ondernomen onder voortdu rende bedreiging de terugtochtsvvegien te zien afsnijden, acht 'het blad het mogelijk, dat de Russen ook ditmaal zullen ontsnappen. Het terugtochte- plan omvat den geheelen driehoek Wilna—Lida—Molodetsjno, en daar om hebben de Russen aan de lijn Bi- makonyLida, ten zuiden van Wil na, nieuwe stellingen ingenomen. De inbezitneming van Wilna daar entegen geeft den Duitschen staf ge legenheid voor nieuwe offensieve ope raties, daar die plaats op de samen komst ligt der spoorwegen naar Du naburg, Minsk, Lida, Baranowilsj en Rofno. Maar de Duitschers zijn nog niet in staat alle voordeden daarvan te gebruiken, zoolang niet de geheele lijn WilnaLida en WilnaMolo detsjno in hun bezit is, en de Russen op een dier lijnen zitten, waardoor zij de veiligheid van de Duitsche rug dekking kunnen bedreigen. Do „Daily News" daarentegen is vast overtuigd, dat do troepen uit Wilna zich hebben weten te redden uit den val, die Hindenburg openzet te, en dat de Russische terugtocht or delijk en langs de aangegeven lijnen wordt voortgezet. Wel zijn er, ook volgens dit blad, nog ongekende moeilijkheden te overwinnen, maar men is overtuigd, dat de meest kriti sche toestand voor het Wilna-leger voorbij is, en dat bij Oauijany slechts een sterke achterhoede streed. Dat in het Duitsche legerbericht tot nog toe geen melding werd gemaakt van gevangenen en buit, bij de inne ming van Wilna, zou voor die opvat ting pleiten. Hoe de toestand er in werkelijk heid is, zal er nu wel spoedig moeten blijken. Volgens de Duitsche berichten zou den Molodetsjno on Lida bezet zijn, en wanneer het gebied tussehen deze plaatsen eveneens is bezet, dan is er geen kans voor ontsnapping. Uit het Russische bericht blijkt, dat bij Le- bedef, westelijk van Molodetsjno, ge streden wordt; een Duitsche aanval mislukte, de Russen wierpen hun te gen.standers terug. En ook ten oosten van Lida werd een poging gedaan, om de Duitsche linie te verbreken, liet Russische bericht meldt, dat de Duitschers die bij Gawca over de ri vier de Gawca trokken, werden te ruggeworpen. Het Duitsolie legerbericht, dat die rivier aan beide zijden van Subotniki werd overschreden. Uit deze modedeelingen zou men opmaken, dat aan beide punten van den epoorwegdriehoek, waarvan Wil na de top, de lijn Lida—Molodetsjno do basis is, geducht wordt gevoch ten, oin de afsluiting te verbreken." Reuter seint uit Londen Hilaire Belloc bespreekt in het weekblad „Land aud Water" de po ging der Duitschers om het Russi- sche leger Lij Wilna te omvatten. Dit Is zegt Belloc de vijfde maal tijdens den Oostenrijkech-Duitscheii opmarsch, dat de vijand zijn ma noeuvre herhaalt om een vooruit springend punt in het Russische front, te vormen door het op twee punten achteruit te dringen. Geen dezer bewegingen heeft doel getrof fen en elke beweging is den vijand op zware verliezen te staan gekomen en heeft hem genoodzaakt verder oostwaarts te trekken, zonder dat de verlangde beslissing is bereikt. Elk dezer mislukte pogingen beteekent gemiddeld bijna een maand tijdver lies en ten minste een kwart mil- lioen aan manschappen. Bovendien is het thans waarschijnlijk de laat ste gelegenheid, om zulk een slag te slaan, want wanneer de vijand de geheele linie Riga—Dunaburg—Wil na—Lida Baranowitsj Rowno— Lemberg in zijn bozit heeft, loopen de verbindingen uit elkander en hij valt dan niet meer één aaneengesloten keten van stellingen aan, doch af zonderlijke legers, terwijl zijn eigen legers noodzakelijkerwijze eveneens gescheiden zullen zijn, naarmate hij verder oprukt. Slaagt hij bij Wilna niet fn zijn omsingelende beweging, lukt het hem ook thans niet een beslissing te be reiken, dan moet de vijand deze mis lukking zelf beschouwen als de erg ste van de heele reeks strategische mislukkingen, die zijn langzamen op marsch hebben gekenmerkt Indien de Russische legers bij Wil na met goed gevolg hun aftocht kun nen volbrengen, dan hebben ze de zwaarst mogelijke proeve van tucht, uithoudingsvermogen en aaneenge- slotenheid afgelegd. Een overzicht gevende van den-al- gemeenen toestand op het Oostelijk front, zegt Belloc dat wanneer de Russische legers al te lijden hebben van hun huidige en noodzakelijke toekomstige verdeeling in drie groe pen, elk met eigen afzonderlijken toevoer en verbindingswegen, waar door versterking van de eene groep door de andere onmogelijk is, de vijand hierdoor overeenkomstige na- deelen -ondervindt, diaar hij geen zij ner groepen, waarin de Russische taktiek ook zijn leger verdeelt, zal kunnen verzwakken. Het met goed gevolg door de Rus sen uitgevoerde offensief in het Zui den als gevolg van een verzwakking der Oostenrijksche strijdkrachten daar ter plaatse door het onttrekken van troepen voor hun groote onder neming hij Wilna, stelt het gevaar van zulk een verzwakking voldoende in het licht» Op het Zuidelijk Oor'ogstooneel. Italië-Oostenrijk. STAFBERICHTEN. Van den Oostenrijkschen staf: „Aan de Tirolsche grens tal van kleine gevochten. Aanvallen van zwakke Italiaansdie afdeelingen in het Tonale-gebied, zoo mede ten noorden en ten oosten van Condino, zijn afgeslagen. De hoog vlakten van Vilgereuth en Lavanon© zijn door de zware Italïaanschè artil lerie wederom onder vuur genomen. De Oostenrijksche bezetting op den Monte Coston, die deao positie ver voor de linies gelegen, grensberg maan denlang tegen een aanzienlijke over macht heeft verdedigd, heeft Don derdagochtend in de vroegto haar door een meer dan tienvoudige over macht aangevallen en nagenoeg om singelde stelling ontruimd. De hevige artilleriegevechten in het gebied der Dolomieten duren voort Op het Karinthische front heeft Dinsdagavond een afdeeling Alpenja gers getracht op den Monte Paralba door de Oostenrijksche linies heen te breken. De Italianen zijn mot verlie zen naar beneden geworpen. Op het front in de kuststreek bepa len Oostenrijksche troepen zich tot ge schutvuur en enkele met goed gevolg bekroonde ondernemingen in den po sitieoorlog. lieden loopt d© vierde maand van den oorlog tegen Italic ten einde. De Italianen bobben deze maand geen en kele operatie in grooten stijl onderno men, zij hebben slechts in enkele sec- gehoord dat jij 's nachts bij ons ge weest bent en hadden dus uitgemaakt dat je daar het lint verloren had. Hoe 't ook zij, de kantonrechter heeft een inspecteur naar ons toe gestuurd. Die inspecteur beleedigde ons o! wat heeft die mans ons beleedigrf. F.n toen hij wegging waren Warry en ik (Warry is mijn man, zooals je mis schien we! wee*.) zóó boos dat we hem na een paar minuten achterna gelu<>- pen zijn, en onze boosheid gelucht hebben tegen den kantonrechter. Dorn? Ja.natuu rlijk was liet dom van ons. En in mijn drift heb ik verraden dat ik het lint had, en dat ik het niet voor de politie bewaard had, maar dat ik het aan „menoor Goodman" gegeven had, en dat die hoelemaal niot „Goodman heette, maar nu, ik heb hun verteld wie hij is Ze hield een oogenblik op. Zeg je nu niets?... Zie jo, en nu wil de politie precies weten, wie hij is, waarom hij zich met deze zaak bemoeid heeft, en waaromDat zou ik ze allemaal wel kunnen ver tellen maar daar moet ik eerst jouw toestemming nog voor hebben. Mijn toeslemming? Jal want ik moet jou er bij ha len. Om alles uit te kunnen leggen moet ik deze geschiedenis haarfijn vertellen. En je weet hoe de menschen zijn Ze zouden je uitlachen, er over praten, er hun schouders over opha- toren aanvullen gedaan met strijd krachten eoms ter sterkte van ver scheidene divisies infanterie. Die aan vallen zijn vruchteloos gebleven. Het Oostenrijksche front stafll vaster don ooit. Van den Ttaliaanschen staf: Eon der Italiaansche afdeelingen heeft op den Monte Melino stellingen, die de Oostenrijkers bezig waren te versterken, aangevallen en een deel der verschansingen vernietigd. Woensdag hebben Italiaansche troe pen aanvallen togon de vooruitge schoven stellingen bij. Malgarra dei Bertoldi fn den sector van FaJsarego en op de hoogte Santa Maria In den sector van Tolmcin afgeslagen". Sorviè-Oostenrijk. Oostenrij ksch stafbericht: „Er zijn geen gebeurtenissen van belang voorgevallen". Verspreid nieuws van deoorlogsvelden BOMMEN OP GENT. „De Telegraaf" meldt Zondag- en, Maandagavomd om on geveer half tien is boven Brugge een aviateur verschenen* die bommen wierp. Men weet dat te Brugge geen enkel licht schijnt. Bij de minste lichtstreep die zichtbaar ia, kloppen de Duitschers aan de woningen en waarschuwen de bewoners. Ook zijn reeds velen met boeten bestraft. Door de diepe duisternis kon de aviateur zich moeilijk priénteeren. De bommen vielen tamelijk ver van het bedoelde punt. De borstelfabriek van I. is zoo goed als verwoest, Scherven troffen ook het dichtbij staande gesticht van de Broeders van Liefde. Een der broeders, die het ge rucht van de vliegmachine had ver nomen, was opgestaan en had zijn kamer verlaten. Hij ontkwam aldus aan een ernstige verwonding of mis schien aan den dood, want een bom scherf kwam met groot geweld op het juist verlaten leger terecht. Een an dere bom viel bij de Dampoort, dus niet ver van het kanaal Brugeg— Sluis. Deze richtte geen.schade aan. Er zim gelukkig geen slaolitoffens. Het is dus de tweede maal dat bom men als liet ware in het hart van de stad zijn gevallen. Op Zee, DE DUIKBOOT-OORLOG. De „Frankfurter Zcitung" vraagt wat er na de verklaring van graaf Bernstorff in Amerika van den duik boot-oorlog zal worden. Van een ein de, of zelfs ©en beperking, meent het blad, mag geen sprake zijn. De on derhandelingen met de Vereenigde Staten zijn blijkbaar nog niet tot een einde gebracht en zij draaien om d©n eisch van Amerika, dat de passa giersschepen beschermd zullen wor den. Deze schepen zouden eerst ge torpedeerd mogen worden, na waar schuwing en nadat het leven der non- combattanten in veiligheid is ge bracht Alles hangt er nu slechts van af, zegt l^et Duitsche blad, wat onder passagiersschepen wordt verstaan en wij vertrouwen, dat de regecrinj het gewicht van deze vraag zal beseffcD. Een schip, dat munitie vervoert en een neutraal passagier aan boord heeft, kan niet als passagiersschip beschouwd worden. En het blad ver volgt dan min of meer spijtig: Wan neer de regeering zich bereid ver klaard heeft met Washington in on derhandeling te treden en zelfs toezeg gingen aan de Vereenigde Staten ge daan heeft, dan geschiedde zulks niet om d© Amerikanen, die onze vijan den van wapens en allerlei oorlogs materiaal hebben voorzien en thans nog een leening van milliarden zul len toeslaan, dank te betuigen voor humie houding gedurende het afge- loopen jaar, doch alleen omdat ons eenig doel in dezen oorlog is, te over winnen en rechtstreeks den weg te bewandelen, die naar succes leidL Doch wanneer tezelfdertijd over lee- ningen, katoen en andere dingen wordt onderhandeld, dan bestaat er toch velerlei grond om aan t© nemen, dat het eenzijdig is, om slechts over Duitsche toezeggingen te spreken. DE DUIKBOOT- EN MIJNOORLOG. Volgens de Köln. ZAg. ontvangt de Spaansche pers berichten, volgens wc-lke op 10 dezer in de haven van Mazzaron 28 koppen van de beman- len Begrijp jo het nu zelf ook niet? Ja, ja. Vooral nu, zooals ik je al zeide, zijn naam niet „Goodman" is. Wie ls hij dan? Hij is van adel. Nu? Een hertog l Zool Rn van koninklijken bloedel O! Hertog van Daleocrlia is hij Olaf, Prins van Gothland, Hertog van Dalecarlia. Brenda was doodsbleek geworden. Hij zag je, hij werd verliefd op jehij heeft overal naar Jo gezocht hij heeft met zijn-broer, den koning van Gothland, ruzie gehad tot deze hem toestemming gaf om niet jou te trouwen; natuurlijk, als jij het goed vond. - En nu hij in Engeland was, en een vriend van jouw vriend, van Sir Jacinth Coke, en jouw einde lijk gevonden had en vooral nu je zoo in moeilijkheden zat, besloot hij zijn bost te doen je te winnen, en jo eerst zooveel mogelijk te helpen* Hij wilde zicsa te bereiken dat je verliefd op hem werd zonder dat je wist wie hij wasHij is trotoch. En, als je kunt, geef hem dan zijn zin. Er zijn maar weinig zulke menschen op de wereld. Je had hem gisteren moeten hdoren, legen Warry en mijO, wat ben ik toch dom geweest om nu ineens ning van het Engolsche stoomschip Alexander, dat daags tevoren ten Z. van Kaap Palmak door een Duitsche duikboot in den grond was geboord, aangekomen is. Uit Algeciras wordt gemeld, dat wegens het verschijnen van Duitsche duikbooten in de Middellandsche Zee te Gibraltar uitgebreide voorzorgs maatregelen worden genomen. Te Valencia zijn berichten ontvan gen, die het in den grond boren van het Russische stoomschip Rhea beves tigen. De bemanning is in veiligheid gebracht. Eveneens wordt uit Las Palmas het zinken van de Engelsche vrachtboot Dictator bevestigd. Aan de kust van Oran is de Fran sche stoomboot Laud door een duik boot in den grond geboord. Uit den Balkan. Do houding van Bulgarije en ender© Balkanstaten. Reuter 6eint uit Athene „Bulgarije heeft 28 lichtingen on der de wapenen geroepen. Het be richt der aigerneeme mobilisatie heeft in Griekenland veel ontroering ver oorzaakt Met spanning wordt de verdere loop der dingen afgewacht." Uit Keulen wordt aan de „N. R. Ct.geseind „De Romeiusche correspondent der „Corriere doll a Sera" meldt naar aan de „Köln Ztg." wordt ges-eind dat de Bulgaarsche mobilisatie veel indruk maakt. In politieke kringen te Rome vermoedt men,, d<at deze mo bilisatie verband houdt met het nieu we optreden tegen Servic Griekon land is ingeivolge zijn verdrag met Servië alleen gehouden zijn bondge noot bij te staan bij een Bulgaar- schen aanval, niet bij een bezetting van Macedonië. De viervoudige en tente moet er thans alles op zetten naar Konsiantlnopel te komen, alvo rens Turkije hulp krijgt. Volgens de „Secoio" heeft iemand die in nauwe betrekking staat tot het Bulgaarsche gezantschap te Rome, verklaard dat de Bulgaarsche mobi lisatie ten doel heeft Macedonië tot Monaatir te bezetten, alsook dat Ser vië in geen geval tot tegemoetkoming bereid is, zoodat een vredelievende overeenkomst is uitgesleten." De ofheieuse „Agence d'Athènes" publiceert de volgende kennisgeving: De Grieksche regeering volgt kalm den loop der gebeurtenissen en zal de door de omstandigheden geë'sohte maatregelen treffen, om aan elke ge- beuriijl&heid het hoofd te kunnen bie den. Tussehen den koning, Venrzelos en den gteneralen staf heerscht volkomen eonetammighe id. Het „Berliner Tageblatt" ontleent aan de „Ballaneka Posjla" eer. tele gram uit Nisj, meldende, dat de be lichten uit Sofia in Servië diepen in druk maken. Men vreest in Nisj een gewapend conflict met Bulgarije, dat gelijktijdig samenvallende met het O-.xstenrijkich-Duitsche offensief, zich ernstig laat aanzien. Het orgaan der socialisten publiceert een artikel, waarin niet verheeld wordt, dat Ser vië voor een ramp staat, die slechte door een amputatie kan worden voor komen. Alle bladen maken melding van geheime oorlogstoebereidselen door Bulgarije en verklaren, dat de T ui'ksctv-Buiga a rsche eohikkiing een bewijs is van het samengaan, van Bulgarije met de Mictden-Europee- üche staten. Het „Berliner Tageblatt" vernoemt uit Athene, dat hfn daar met buiten-1 gewone belangstelling de houding van Roemenie gadeslaat. Het gerucht gaat dat de laatste slappen door de entente gedaan en ook de pogingen van de Grieksche regeering om met Roemenië in nauwere verbindingen te komen, schipbreuk geloden hebben op het vaste besluit van Roemeuië om neutraal te blijven. De te verwachten voorstellen van dc entente mogendheden aan Grie kenland laten de openbare meaning volkomen koud. Zij worden be schouwd als dc vergulde pil voor Grie. kenland, indien ook de laatste po ging van de quadruple entente geen resultaat oplevert. Zelfs de bladen van Venizedos leg gen er den nadruk op dat een opge ven van de neutraliteit nu onmoge lijk te geworden, ofschoon Vetuzelos nog altijd do vroegere politiek voor staat. Do geheele pers die tegen Ve nizelos gekant is gaat heftig te keer tegen de quadruple entente. De „Em- brus" schrijft in een hoofdartikel, dat Griekenland meer van Duitschland dan van Engeland heeit te verwach ten en dat de vrees voor een uitroei ing van het Jlellenendom bij een op zijn naam tc verraden! De eenige ma nier waarop ik nog iels goed kon maken, way, door jou alles te vertel len I En Prins Olaf hoeft het mij on der geheimhouding verteld! En toch heb ik liet jullie allemaal verteld O, ik ben dom en slecht geweest! Brenda sprong op ze bloosde he vig en nam Althéa's hoofd tussehen haar handen, en kuste haar. Toen fluisterde ze „je hebt wel verkeerd gedaan, maar o, ik houd nog veel meer vun je. Dus jo bent niet boos op me? Je haat me niet? Neen, jou niet en Bijna bod ze den anderen naam ook uitgesproken. Maar ze was ook nog zoo jong en het hart lag haar op de tong. En zóó hoorde Brenda wie „me neer Goodman" was «n dat hij ver liefd op haar was. Het ging misschien anders dan zij gedroomd had maar hoeveel illusies van onze jeugd wor den voor ons vervuld? HOOFDSTUK XVII. Vandeleur toont hoe k n ap h ij i Terwijl Althéa het heele verhaal over „meneer Goodman" en het lint aan Brenda vertelde, ging de kanton rechter in de bibliotheek door met zijn vragen. Coke werd van het raam geroepen. perheerschappij van Duilsohhnd in de« Balkan on in Turkije belache lijk la Te Berlijn en Budapest hebben stu denten sympathiebetuigingen vooi Bulgarije gehouden. Uit Eng«land. EEN OPPERBEVELHEBBER IN ENGELAND. De militaire medewerker van de „Timesbepleit in een uitvoerig arti kel de aanstelling van een opperbe velhebber voor de verdediging van het moederland, een „commander-in chief of the Home forces". Eigenlijk zou hiervoor, indien de vijand een landing zou beproeven, lord Kitche ner de aangewezen man zijn. Maar hij kan niet aan het departement van oorlog worden gemist en daarom wil de medewerker van de „Times" voor het nieuwe ambt den hertog van Con- naught, die wellicht in Canada zou kunnen worden gemist, aanwijzen. De hertog is een energiek soldaat, be zit het vertrouwen van het leger en is jonger dan de meeste aanvoerders van de Duitsche legers. HET ENGELSCHE LEGER. In het Lagerhuis heeft de heer Hogge de vraag gesteld of bij de schatting van drie millioeai man, door minister Asquith van do tegenwoordi. ge sterkte van het Britsche leger ge geven. de overzeesch© contingenten var. dominions en kolommen zijn in- begrepen. Minister Asquith antwoord de dat zijn mededeling leger en viool omvatte, maar dat zijn cijfers geen betrekking had op eenige strijdmacht elders dan in hei Vereenigd Konink rijk gerecruteerd. De heer Hogge wilde nog meer we ten, omtrent de sterkte van het leger, maar do heer Asquith weigerde ver der iets mede te deolen. DE ENGELSGHE BEGROOTING. De „Times zegt in het hoofdarti kel: „Wij kunnen geen enkel voor beeld van eenige regeeringsdaad aan halen, die door het publiek met zulk eer. veelbetectenwide, algemeen© goedkeuring werd ontvangen als de begrooting, hoewel deze de zwaarste lasten aan het volk oplegt, die ooit in de historie bekend zijn. Dit blijkt uit de financieeele artikelen in de Maden: in geheel Londen is geen en kele ernstige kritiek van de begroo ting vernomen. Vele bankiers spreken met dankbaarheid erover, dat waar Duitschland bevreesd is een beroep tc doen on de belastingbetalers. En geland ertoe overging de jaarli ksche Inkomsten te verhoogen met 190 mil- lioen Pd.Sterling, door nieuwe be lastingen. De meaning wordt geuit., dat zelfs zulk een zware last kan worden gedragen zonder ernstige ge volgen, zoo de natie slechts zuinig heid wil betrachten. De staalfabrikant Wiliam Lorrimer, die de jaarlijksche vergadering van de „Steel Comp. of Scotland presi deerde. zeide er niet zeker van te zijn dat de toepassing van het begins©) van belasting van oorlogswinsten wel voldoende was. Er was iets weerzinwekkends in het denkbeeld, dat iemand winst zou maken uit het lijden der natie. Waar schijnlijk zou, als de oorlog gedaan is, de regeering het noodig achten, geen vijftig maar honderd percent be- Insiin? t© heffen van de buitengewone oorlogswinsten. Lorrimer hoopte, dat niemand zich dan daarover zou b© klagen." Reuter seint uit Parijs: De Engelsche begrooting wekte sensatie in politieke en in zaken- kringen in Frankrijk, waarin de mee ning werd uitgasproken, dat de be groot!ng meer doet om Frankrijk don Indruk te geven van den omvangrij ken aard der taak, die door Engeland werd ondernomen, dan eenige rede- voerinc of dagbladartikel. De „Liberté" zegt dat het meest in drukwekkende verschijnsel is tie een voud en de afwezigheid van noode- looze drukte, waarmede het Lager huis in een enkele bijeenkomst, zon der discussie, den zwaren last op het volk gelegd goedkeurde. Een volk dat zulk ©en groote beslistheid toont is onoverwinnelijk. De „Morning Post" verneemt uit New-York: De „Herald" betoogt dat de bcgroo* ting het axioma bevestigt, dat de En- gelschman steeds tot zijn grootste hoogte stijgt, als het land in gevaar is. Met het oog op het vaste besluit, waarmede de Engelschen zulk een IIij had er aandachtig staan kijken naar de malle bewegingen van een koe. Nu riep majoor Blount hem. Weet je wie «lie Hertog te. Sir Jacinth? Ik geloof dat hij de jongste broer van den koning van Gothland is. Maar er zul hier wel een Airoar.ach dc Cotha in huis zijn. Of misschien ook niet. Dapifcr was een Afstamme ling van een zeer oud geslacht en zal het boek niet noodig gehad hebben. Als hij kruidenier of zeepzieder ge weest was zoudt gij het hier zeker wel vinden! En Coke trachtte met een lach een eind aan de kwestie te maken. Hij had wet begrepen dat Althéa van plan waa de zaak niet behulp van Brenda in orde tc maken, en op die manier verklaring wide geven waarom Olaf zich in deze vreeselijke geschiedenis gemengd had. Coke voelde zich een beetje schuldig, omdat hij Olaf in Dawling Hall gebracht had onder een aangenomen naam, maar hij was knap en handig genoeg om zich daar uit te redden. IIij had immers eon verliefd jongmcnsch een pleizier wil len doen! Maar hij wist dat Blount allesbehalve sentimenteel aangelegd was, integendeel, hij was een groot materialist, en du» gevoelde hij nicl voel lust den kantonrechter een ven klaring van rijn handelwijze te geren (Wordt vervolgd FEUILLETON Uit het Engelsch van W. A. MACKENZIE. 31) Luister, en wees hem goed ge zind. Ik spreek hier niet uit ziju naam Integendeel ik ben bung dat h;j woe dend zou zijn als hij wist wat ik nu ga zeggen... Maar ik ben dom geweest en dit lijkt mij de eenige manier om mijn fout t© herstellen. Spreek nu niet meer vóór ik lüaar ben. Ir het kon. kwam Althéa tenig op het bezoek dat Brenda midden in den nacht in hun huisje gebracht had, het lir.t dat ze had laten vallen, hoe rij het gevonden en bew aard had en het bezoek van meneer Goodman. Toen vertelde zij wat meneer Good man gezegd had. Verleden jaar is meneer Good man in Bretagne geweest Hij zag Je in Sainte Anne d'Auiay en daar is hij verliefd op je geworden. Je was voor hij het wist in de menigte verdwenen, maar hij had je gephotografeerd en bovendien had je zoo'n diepen indruk op hem gemankt dat hij je niet kon .vergeten. Overal heeft hij naar je ge zocht anderen heeft hij er op uite gestuurd. Hij rustte niet voor hij jo gevonden had. En wat doet hij nu mei voor je.' Denk je nu housch dut hij een vreemde, iemand die je nooit te voren gezien had, en toevallig hier in al deze narigheid kwam, zóó veel moeite voor je zou doen iemand die je niet kende? Wel neen! Toevallig kwam hij hier net aan toen jij het meeste zijn lmlp noodig had en omdat hij verliefd op je was en nog is, is hij dadelijk voor j© aan 't werk gegaan. Je bent zijn ideaal, en hij zal voor je vechten. Ben je nu boos op me, omdat ik je dit allemaal verteld lieb? Brenda luisterde stomverbaasd. Ze wist niet wat ze hoorde. Gistermiddag is hij bij ons ge weest. zooals ik je al vertelde, om naar dat lintje te vragen. En toen hij ons alles bokc-nde je had moeten zien hoe eerlijk en ernstig hij er uit zag kon ik hem niets meer weige ren on ik heb hem liet lint gegeven dat jij had laten vallen. Hij legde ons uit welk eon groote rol dat lint zou moeten spelen bij de opheldering van deze geheimzinnige geschiedenis. En toen heb ik hoi hem dus gegeven. Nu heb jij. schijnt het, aan do politie verteld dat je dat lint gevon den hebt. Eerst hebben zo er niet ver der opgelet maar nu beginnen zo dut zaakje te onderzoeken» Ze hebben ook

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 5