Wielrijders, profiteert nu! U F. Um KIEL Winter. Binnenbanden Haarnetten NOöRD-AMERtKAANSCHE HYP6ÏHEEÜ8AKK 51 pCt. PANDBRIEVEN Kaars-, Carbid- en Olielantaarns ICIIOCHELSTRAAT 7-9 bij de Anegsng. Voerdraehten over Henrik Ibsen Uit de Omstreken SohoSen. VOGELSCHIETEN. Donderdag werd bij den caféhou der H. Stals (dorp) als oude gewoonte een wedstrijd gehouden in het vogel schieten. Dit vermaak bestaat uit het stukschieten van een zwaar gevezeld stuk hout, dat op een 12 k 14 meter hoogen paal, door middel van een bout met schroef, wordt aangebracht. Deze pseudovogel wordt verdeeld in romp, kop, 'staart, vleugels en voorts vlaggetjes. Ieder deelnemer, die een dezer deelen afschiet heeft een prijs; de hoofdprijs is de rornp. Aan deze oude sport werd door 39 schutters deelgenomen. Met 429 schoten werden drio van die vogels stuk geschoten. De hoofdprijzen werden gewonnen door de heeren A. Meijer en C. Kor ter, beiden te Noordwijk en M. Klau wers te Jau Gijzenvaart. De prijzen bestonden, in geld. Den geheeleri dag heersclite er ou der de deelnemers een aangename stemming waatoe het mooie herfst weer niet weinig bijdroeg. De avond .word doorgebracht mot prijsblljarten. Spaamdam, Het gemeentehuis alhier is sedert 22 September onder ito. 10 aan het Rijks Telefoonnet aangesloten. Het HUlp-TelegraadS- en Telefoon kantoor alhier zal van 26 September af van 8—9 uur Zondagsmorgens ge opend zijn in overeenstemming met den Zondag (dienst in omliggende ge meenten. Heemstede. Hedenavond om zes uur zal de offi cieel© opening plaats hebben der ten toonstelling van fraaie handwerken van den Meisjesbond der Mariaveree- niging in het R. K. Vereenigingsge- bouw aan den Heerenweg. Deze tentoonstelling belooft zeker iet3 goeds te worden. Vanmorgen wa ren vele handen in de weer om aan de zaal een gezellig aanzien te geven. •Het is te wenschen, dat door een druk bezoek dit werk mag worden beloond. Verschillende tentjes zijn opgeslagen. Een tombola is eveneens aanwezig, terwijl aan deze tentoonstelling ver der eene verloting is verbonden. Politiebond. Donderdag vergaderde de onderafd. Kennemerland van den AJg. Ned. Po litiebond in het café van den heer Stcenvoorden aan den Koediefstol te Heemstede. Do notulen werden onveranderd goedgekeurd. Het verslag van de af gevaardigden naar de algemeen!) ver gadering werd onder danlkzegglug ontvangen. Vooraf was des middags een schiet oefening gehouden in de buitenplaats van den heer Jhr. Deutz van Lenncp op revolver. Het hoogste aantal pun ten dat geschoten werd was 43. Bennebroek» Gom eentebegrooting. De gemeentebegrooting is den raad aangeboden en daaruit blijkt dat de ontvangsten aldus zijn geraamd ontvangsten vrtoegere diensten 2550.63, Inkomsten gemeente-eigen dommen 323. Opbrengst belastingen en heffingen 8187.79 1/2. Ontvang sten van verschillenden aard ƒ5564.541/2. Buitengewone ontvang sten I 2. Totaal ƒ16627.97. De uitgaven zijn geraamdKosten algemeen bestuur 2835. Kosten in vordering belastingen 367. Kosten onderhoud gemeent&eigendommen ƒ1410.14. Kosten openbare veiligheid, verlichting ena. f 1772. Kosten der plaatselijke gezondiheiclspolitie 435 Kosten van het onderwijs 3822.50. Kosten armwezen enz. ƒ951. Realen en aflossingen 2460.07 1/2. Pensioe nen en wachtgelden 459. Andere uit gaven ƒ653. Onvoorziene uitgaven 1403.26. Totaal ƒ16627.97. Hlllegom. Pluimveefokkerij en Ko nijnenteelt. In de jaarvergadering van de Ver. tot bevord. der Pluimveefokkerij en tamme Konijnenteelt „Door Verede ling Verbetering" werden Donderdag tot bestuursleden benoemd de heeren P. v. d. Aa en J. van Dijk, wegens aftreden van Berkhout en Rutten. Het jaarverslag werd uitgebracht en de veiling besproken. Deze verdient meer belangstelling, zei de voorzitter. Op een nader vast te 6téllen datum zal weer een tentoonstelling gehouden worden. Houtrijk en Polaneo. Iri de vacature ontstaan door het overlijden van den heer R. D. Kaan is tot bestuurslid der alhier bestaan de afdeeling van de HoUandeöhe Maatschappij van Landbouw gekozen de lieer J. H. Cornelissen te Gr. IJ- polder. Binneolcnd HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. De Hollandse he Maatschappij van Landbouw heeft Donderdag te Sohe- veningen onder voorzitterschap van jhr. rar. P. van Foreest haar 956te algemeene vergadering gehouden. De voorzitter herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat ten tweeden male een algemeene vergadering was gehouden onder zeer abnormale om standigheden. Spr. acht bet hier met de plaats, op de regeering-unaatrego- ler. critiek uit te oefenen. De noodza kelijkheid tot ingrijpen erkennende, meende het hoofdbestuur toch, enke le malen een woord van protest te moeten doen hooren, opdat niet de landbouwende stand het leer zou wor den, waarvan voor anderen riemen wordt gesneden. Spr. wekt allen op, de regeering zooveel mogelijk te steunen en slechts opbouwende critiek te doen hooren. Ondanks of wellicht juist door da omstandigheden beleeft de landbouw een goeden tijd, al zijn de praatjes dienMnga&h.3e ook zeer óverdreven. Spr. eindigt zijn rede met een warm woord van buide aan de regeering Inzake de bestrijding van het mond en klauwzeer. Met de resultaten van het afmaaksyeteem wensCht hij de regeering geluk. (Applaus.) Het jaarverslag wend zonder dis cussie behandeld. Hierna werden verschillende voor stellen behandeld. Tot lid van het hoofdbestuur uit Noord-Holland werd in de plaats \an dtn heer K. de Boer Can die niet herkiesbaar te, gekozen do heer li. Breebaart Jzn. te Winkel, en uit Zuid- Holland, in de plaats van den lieer J. M. Vas Visser (niet-herkiesbaar), de heer P. S. Overwater, te Strljen- sas GEZANT BIJ 'T VATIGAAN. Overeenkomstig zijn bij het vertrek naar Rome reed» opgevat voorne men, zal inr. L, Regout, onze tijde lijke gezant bij het Vaticann, in den loop der volgende maand een tiental dagen in Nederland komen door brengen. IN DE LUOHT GEVLOGEN. Reuter seint uit Londen Lloyds meldt, dat het Bribsche s s. „Groningen" in de lucht ia gevlogen. Een man wordt vermist. De roet van de bemanning, waarbij enkele ge wonden, is gered. (Het s-ti. „/Groningen!"groot 988 br. tons, gebouwd in 1902, behoorde aan de Gen. Steam Nav. Co. Ltd., te Londen Het was Donderdag van Nieuwediep naar Londen vertrokken zoo meldt 't Alg. Handelsblad. De „Koningin Emma". We lezen in 't Alg. Handelsblad Met de „Maasstroom" van de Ilollandsche Stoomboot Maatschap pij la Donderdagmorgen het grootste gedeelte van de bemanning van de „Koningin Emma" te Amsterdam aangekomen. Precies half twaalf stoomde de „Maasstroom" het IJ op en eenige minuten later was de boot aan de Handelskade gemeerd. De Juvaau- tjos stonden zich op het -aohterdek In het zonnetjes te koesteren, sommigen nog nietwaar, je kunt nooit we ten I met de zwemgordels om het lijf. Toen de „Maasstroom" gemeerd lag, kwamen eenige .bootjes van de Maatschappij „Nederland" langszij, die een tweetal officieren van uo verongelukte boot naar het kantoor van de „Nederland' aan de P. H. Kade vervoerde en de rest van de be manning naar de IJkade bracht. Omtrent de ramp zelf vernamen wij van den 2den machinist, den heer B, Oldendorp, het volgende 't Was Woensdagmorgen kwart voor tien, toen we, in blije verwach ting van spoedig in veilige haven weder binnen te zijn, plotseling een hevigen knal hoorden. We waren toen ongeveer bij het vuurschip de Sunk, de 3e officier De Boer stond voor op het schip, kapitein Braat op de commandobrug. De 3e machinist Haak had op dat oogenblik het bevel in de machinekamer. De schok was zeer hevig. Een oogenblik klonk er van enkele zijden een gegil van vrou wen en kinderen. Maar dat was spoedig gedaan door de geruststel lende houding van de bemanning. 1 Ai spoedig bleek, dat het schip ge troffen was door een mijn, die, mis schien ouder de oppervlakte drijven de, niettegenstaande den verscherp ten en nauwlettenden uitkijk, onop gemerkt was gebleven. De mijn ont plofte onder net voorschip. Ruim I liep dan ook binnen enkele minuten vol water, terwijl ook ln ruim II het water met groote snelheid wies. Het reddingswerk werd dadelijk begonnen. De bemanning herkreeg «ogenblikkelijk haar koelbloedigheid. Onmiddellijk werden de booten uit gezet en daarin namen de passagiers plaats. Onder hen waren verschillen de vrouwen met nog zeer jonge kin deren, Het voorbeeld van de beman ning werkte bemoedigend, en zonder stoornis had de tewaterlating plaats. De „Batavier" was in de onmiddel lijke nabijheid en deze nam de pas sagiers op. Ook de manschappen van Engelsche torpedobooten, die in de nabijheid waren, verleenden kra nige hulp. Inmiddels was ook ruim II vol ■water geloopen en begon de „Ko ningin Emma" aan de voorzijde iet wat te zinken. Do equipage bleef echter, met uitzondering van dege nen, die de reddingbooten begeleid den, voorloopig nog aan boord. Men wilde nog al het mogelijke doen om het schip te redden. De ontploffing, hoe hevig ook, had geen schade toegebracht aan de ma chinekamer. Alles liep daar nog uit stekend. De kapitein besloot daarop te draaien en het schip op een bank tc zetten. Dat lukte. Na eenige uren stoomens had men een lJank bereikt en daar werd het schip, dat intus- schen steeds meer water maakte, vastgezet, 't Was inmiddels 2 uur in den middag geworden en nu klonk het commando „alle hens van boord I" Alleen do hoofdmachinist Grim cn de eerste officier Soomer bic ven nog op het schip om de wacht te houden en naar bevind van omstan digheden te handelen. Toen het schip op de bank zat en men van de „Batavier" zag, dat de „Koningin Emma" niet verder van positie veranderde, werden onmid dellijk pogingen beraamd om van de lading te redden wat er te redden viel. Al spoedig etaken eenige ma trozen weder van de „Batavier" af en begonnen de mail van boord te halen. Deze was geborgen in hot ach terruim en was geheel onbeschadigd. Om 6 uur keerden talie machinisten en stokers met booteu en Engelsche 8leepbooten weder terug om bij dit werk behulpzaam te zijn en alsnog gezamenlijk' te trachten hot schip te redden. Maar te vergeefs. Langzamerhand was de vloed op gekomen en daardoor geraakte het schip weder los. Het gleed van de bank en begon nu zoo vreeset ijk te Uiellen, dat een Ieder nu, op lijfsbe houd bedacht, moest trachten van boord te komen. Andermaal klonk het bevel „alle hens Van boord 1" En nu bleef ook niemand meer ach ter. Wel lagen er nog ongeveer 20 zakkéil van de mail, maar daar viel niets meer aan te d-»en. 't Werd le vensgevaarlijk om langer te toeven. De „Maasstroom" was inmiddels ln d.e nabijheid gekomen. Met het groot ste gedeelte van do mail werd ook de equipage daar aan boord genomen. Nog geen uur later was de „Ko ningin Emma", een van de mooiste en grootste schepen van de Maat schappij „Nederland", in de diepte verzonken Het overgrooie deel van do passa giers was inmiddels van de „Bata vier" overgegaan op de „Kaïriban- gan", een vrachtboot van de Maat schappij „Nederland", eveneens op de thuisreis. Deze boot, waar zich ook de kapi tein van de „Koningin Emma" aan boord bevond, werd Donderdagmid dag te IJmuiden verwacht en zou dan opstoomen naar Amsterdam. Sommige passagiers zijn aan boord van de „Batavier gebleven, die op weg was naar Londen. Enkelen be vinden zich nog aan boord van En gelsche torpedobooten. De eigendommen van de passagiers zijn om zoo te zeggen aile verloren gegaan. Gelukkig valt niet één mensoben- leven bij deze ramp te betreuren. De hofmeester deed het volgende verhaal Woensdagmorgen, bij helder weer en kalme zee, terwijl het gewone le ven aan boord weer heersclite na het ontbijt en de loods 'juist vijf minuten liet schip had verlaten, deed een ont zaglijke slag ihet Bchip dreunen. De kop werd omhoog geworpen en eeni ge minuten lang deinde het schip wild. Het was juist 10 minuten voor 10. Do eerste ontsteltenis aan boord laat zich gemakkelijk begrijpen. Vooral de kinderen en vrouwelijke passa giers liepen dooreen of werden d-oor de woeste bewegingen van het séhip dooreengewo: pen en trachtten in al lerijl aan dek te komen. Ook enkele vrouwen, welke nog in hare hutten waren, vluchtten, slechts gedeelte lijk gekleed, naar boven. Toen aile passagiers aan dek w*a- ren, waren de reddingbooten bereids klaar gebracht "om uitgezet te wor den. De „Koningin Enuna" bleek onder de waterlijn lek te zijn geslagen. Nadat de bemanning op de „Bata vier IV" even toegezien had wat het schip deed, vroeg de kapitein wie be reid was, om weer aan boord terug te gaan, teneinde te trachten de „Ko ningin Emma" weg te sleepen en op oen bank te zetten. Allen traden vooruit en de booten keerden bemand weer terug. liet schip helde toen reeds meer en meer voorover. De „Batavier IV" had een tros uitge bracht, die aan de „Koningin Emma" werd vastgemaakt, doch tot twee-, ja zelfs driemaal brak. De laatste maal werden van de „Batavier IV" door de hevig gespannen staaldraden een gedeelte van de commando-brug en oen tweetal sloepen vernield, hetgeen aan boord weer even groote opge wondenheid veroorzaakte, wijl de toch reeds verschrikte passagiers hot krakend geluid toeschreven aan een torpedo, die op het schip zou gelan ceerd 2ijn en getroffen hebben. De bemanning van de „Batavier" wist allen ecliter spoedig te kftlmee- ren. Eenige Engelsche torpedobooten wiaren inmiddels op de plaats van liet onheil verschenen, die assistentie verleenden bij het sleepen. Ook do „Kambangan" kwam in zicht. Wel een tien k vijftien schepen wa ren inmiddels in de nabijheid en de „Maasstroom" nam een aantal mail- zakken aan boord, die inmiddels op het middendek opgestapeld lagen. Het lossingswerk was nu evenwel ongekend moeilijk door den hel len den stand van het schip. Loopcn aan boord v3as bijna onmogelijk. De machines werkten niet meer, doordat de machinekamer vol water stond. Te kwart over acht begon de „Ko ningin Emma" vreeselijk te werken en over te hellen. Aan boord van de „Maasstroom" werd de bemanning van de „Ko ningin Emma" op buitengewoon har telijke wijze verzorgd. De hofmeester deed hen door een uitstekend maal veel van den doorgestanen angst ver geten. Heel IJmuiden scheen uitgeloopen te zijn, toen omstreeks half zes Don derdagnamiddag de groote vracht- boot „Kambangan" vlan de Stoom vaart-maatschappij „Nederland" langzaam uit zee naar de nieuwe sluis kwam toeglljden. Heel wat fa milieleden van passagiers en opva renden van de „Koningin Emma", met bloemen van welkom, bevonden zich in den dichten drom, en toen de „Kambangan" dicht genoeg bij dé sluis was gekomen om de mannen en vrouwen en kinderen te herken nen, die op de brug en langs de ver schansing op het voorschip ge schaard stonden, toen werd er over en weer gewuifd met hoeden cn zak doeken. Kinderstemmen riepen vroolijk van boord naar den wal, een blij tooneel. Javaantjes (er waren 50 Javanen vari de equipage der „Koningin Emma" aan boord) scholen samen Op het voordek sommigen met de zwem vesten nog aan. Als het gevaarte gemeerd ligt in de nieuwe sluis, wordt de loopplank uitgelegd en negint de uittocht van de passagiers, die met de IJmuider boot „Koningin Wilhelmina" naar Amsterdam zullen gaan. Kindertjes in nachtgewaad komen de brug af, dames met inderhaast omgeslagen mantels, maar allen vroolijk en op gewekt, dat het ongeval zoo goed is afgeloopen. Op den wal spelen zich roerende tooneelen af familieleden vallen elkaar schreiend in de armen. Te 61/2 uur voer de „Kambangan' op naar Amsterdam. De kapitein der „Koningin Emma", de heer M. C. Braat, vertelde aan het „Hbld." nog Niet de minste paniek heerschte aan boord. De passagiers, honderd- vijf-en-twintig in getal, hielden zich volkomen kalm. Het schip was stil gelegd en van het sloependok waren de booten gevierd, terwijl de passa giers op het promenadedek in de booten werden geholpen. Vijf, hoog stens zeven minuten na den schol INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of liet geplaatst, wonjt de kopie den Inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt do Redactie zich niet aansprakelijk. waf alles in de booten, die buiten boord hingen om gestreken te wor den. Ik ging langs de booten, om ten overvloede tot kalmte aan te sporen. Waaraan schrijft u het toe, dat er geen paniek ontstond vroe gen wij. De pas tagiers wisten hun plaat sen. 7-ij wisten waar zij aan dek moesten staan om in de hun toege wezen boot hun aangewezen plaats in te nemen. Herhaaldelijk hadden wij oefening gehouden met de passa giers. Vol lof was kapitein Braat over do uitstekende stemming, welke aan boord van de „Kambangan" heersch te, en over de groote bereidwillig heid, waarmede officieren en machi nisten \tan deze vrachtboot hun hut ten afstonden aan vrouwen en kin deren van de verongelukte mailboot. Aangenomen wordt, dat de „Ko ningin Emma" op een verankerde mjjn geloopen is. F.en drijvende mijn zou men moeten gezien hebben aan boord. De lading van de „Koningin Em ma" bestond uit Indische producten, als tabak, koffie, kinabast, thee, mals en coprah. Men meldt uit Amsterdam a'an de ,N. R. Ct." De directie van de Stoomvaart maatschappij „Nederland" heeft Dirkzwager'» Berging Maatschappij uitgenoodigd, een onderzoek in te stellen naar de „Koningin Emma". Daartoe vertrekt de sleepboot „Schel de", van de Intern. Sleepdienst Mij., met het noodige duikermaterieel der- vaarts. Lloyds meldt via Reuter, dat de „Koningin Emma" omgeslagen en ge- «onkeri is het schip is bij laag wa ter gedeeltelijk zichtbaar. Burgerlijke Stand IIAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOüDE. GETROUWD: J. E. F. Schilfer en P. Hogendoorn. BEVALLEN: A M. RackwitSïDammeiller z. C. A. Slobbe—de Vogel z. OVERLEDEN: G. J. Roos, d., 5 m.; M. J. Kroon, 79 J. I LEEUWARDER. 1 P. D. BIERMA. I K. PERK VLAANDEREN VAN LOKHORSTERLAND. 22 In slukk.n van IIOOO.—1800.— an IIOO.-. togen dan koers van 101 pCt. Verkrijgbaar bij Dl SPAAR9EBAKK te Haarlem. Haarlem, 23 Sept. 1915. BIOSCOOPVOORSTELLING SOCIE- TEIT VER E EN IG ING". Geachte Heer Redacteur, Weest u zoo vriendelijk mij in de gelegenheid te stellen, d©n geachten schrijver van het ingezonden stuk in uw blad van gisteren even te ant woorden: Om het onaangename te vermijden, dat mijn geachten bezoeker Zondag- ond overkomen Is, mank ik hem er op attent, dat ik ter tegemoetkoming hiervoor juist 't bureau geopend heb reeds Zondagsmiddags van 2 tot 4, om mijn getrouwe bezoekers in de gelegenheid te stellen zich dan reeds van. oen goede plaats te verzekeren, door plaatsen of te bespreken of te koopen. Hopend dat de geachte inzender zich met dit antwoord tevreden zal stellen, heb ik de eer t© zijn, U. mijnheer de Redacteur dankend voor de verleen de plaatsruimte. Hoogachtend, A. BENNO, Bioscoop-Exploitant Soc. Vereeriigi::g. Stcoinvaartbericïiten STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Het sL Javi (thuisreis) passeerde 21 Sept. Gibraltar. Het st. Krakatau (thuisreis) pass. 21 Sept. Gibraltar. Het st. Rondo, van Manilla, arriv. 23 SepL te Panama. Flores van Amsterdam naar Bue- nos-Ayrcs, passeerde 20 Sept. Fer nando Noronha. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Fortuna vertrok 22 Sept. an Gibraltar naar Cadia. liet st. Iris, vun Malaga naar Am sterdam, is 22 Sept. bij Deal geankerd. Het st. Neptunus vertrok 22 Sept. van Napels naar Calamata. ROTTERD. LLOYD. Het st. Arakan (uitreis) passeerde 21 Sept. Sagres. Het sL Palembang (thuisreis) pass. 21 Sept. Finisterre. Marktnieuvvs BEVERWIJK. Groentenmarkt. Aangevoerd en verkocht te Bever- rijk op 22 September 1915: Spinazie, per bak 60 ct. Postelein, per mandje 30 ct. Andijvie, 100 str. 2. Radijs, 100 bos 3. Wortelen, 100 bos 7 tot 10. Komkommers, per 100 ƒ5. Aardap. klei, p. Ilect. 3. ld. zand, p. Ilect. 4.50. Doppers, psr kilo 16—22 ct Capacijuers, per kilo 28 ct Raspers, per kilo 24 ct. Tuinboonen, per KWO 1.50. Snijboonen, per 1000 2.50—3. Ileerenboonen, per kilo 8—12 ct. Roode kool, per 100 5. Witte kool, per 100 12. Savoije kool, per 100 12. Bloemkool, per 100 8—12. Prei, per bos 10 ct. Sla. per 100 krop 80 ct. Pieterselie, per bos 5 ct Selderie, per bos 6 ct. Appelen, per kilo 1012 ct Peren, tier kilo 816 ct Heden een partij eerste klas zoolang de voorraad strekt van 65 cent af Spatborden 39 cent. en zijne werKen, door Dr. J. H. GUNNING J. Hz. Eerste voordracht op Maandag 26 Sept. van 34 uur in Zang en Vriecdschap", jansstraat 74. Prospectus en toegangskaarten kunnen nog worden aange vraagd bij Mevrouw DORHOUT MEES, Van Edenstraat 18. Groote Haarnetten, mutsmodel, per stuk 10 cent f ftfuismodel, dubbel geweven, per stuk 20 cent Boinetjes, 3 cent per stuk, 3 voor 10 cect Bolnetjes, dubbel geweven 7'/» cent bij: OA GROOTE HOUTSTRAAT go TELEFOON 2160. w V SpsGlalltelt ln Fariumsrleën su Toiletartikelen Itilüi BROOS HuraclijMdtr IS cssl per pikje. Ruitne keuze BYOUTE8ISËN

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 7