S'tuchez, Neuvillc St Yaast e. 3., die tijdens het voorjaarsoffensief zoo bloedige vermaardheid kregen. Aan hot Fransche front ie de hoofdaanval ditmaal iets meer oostelijk ingezet, in Champagne lusschen Suippes en Alsne, naar 't oosten zich voortzet tend tot het front in de Argonnen. Voorloopig is hier door dc Franschen een zeer belangrijk sucoes verkregen. Over een frontlengte van 25 K.M.,.zijn de Fransche troepen de eerste verde digingslinieder Duitsehens binnen gedrongen en alle tegenaanvallen ten fpijt, hebben zij zich in deze verover- do stellingen weten te handhaven. Duizenden en duizenden ongewonde gevangenen zijn hierbij gemaakt. Thans staan de Franschen, blijkens hun laatste letrerbericht voor de tweede Duitsche linie. Over het gehee- le front duurt hier de strijd voort. Het zou natuurlijk voorbarig zijn, nu reeds conclusiën te willen trekken ?n zeer terecht waarschuwt dan ook de militaire medewerker van het .Journal des Débat?" er tegen om op de spaarzame inlichtingen, waarover men op het oogenblik be-chikt, reeds bosohou win gen op te bouwen over hetgeen nu do naaste toekomst kan brengen. Maandenlang zijn de Duit schers (p elaat geweest hun netwerk van loopgraven en versterkingen to voltooien en te volmaken het zal reus achtige inspanning en zware offere kosten, de Duitsche linie te doorbre ken, nu achter de veroverde verdedi gingswerken weer nieuwe oprijzen, welker vermeestering niet minder moeite zal vergen dan die van de eerste linie. En gelijk dat in Champagne het ge val is, is het ook aan het Britsche front meer in het noorden. Echter al mag men deze eerste groo- te successen der geallieerden de eerste groote na de zegepraal aan de Marue, sl meer dan een jaar gele denniet overschatten, het zou ze ker even verkeerd zijn de aanvanke lijke zegepraal door de geallieerden behaald in het thans "begonnen na- jaars-offensief le onderschatten. Zij moet aan de geallieerde legers nieu wen moed en zelfvertrouwen geven. Zij zal een prikkel zijn tot uiterste krachtsinspanning voor de bevrijding van het bezette gebied. Zij zal de hoop en het vertrouwen der verbonden vol ken, door de tegenslagen in Rusland 200 zeer beproefd, met nieuwe kracht doen herleven. En dat te meer, nu ook in het oosten aan den zegevieren- den opmarsch der Duitsoh-Oosten-1 rijksche legers paai en perk is ge steld Mackonsen reeds een deel van 2'jn troepen heeft moeten terugtrek ken en het Oosten rijksche offensief in Wolhynië in een terugtocht is ge wijzigd. En het eucces aan het westelijk j front komt ook ten zeerste van pas in politiek opzicht. Op den Balkan woelt hot en gist het men is daar nog in tweestrijd over de aan te nemen hou ding. Het succes dor geallieerden zal die aarzeling nog versterken men mag verwachten, dat hier de tot dus ver gevolgde politiek van het de kat uit den boom kijken zal voortduren. En dat te meer omdat de eischen die nu aan de Duitsche legers >n West en Oost worden go-leld, het wel onmo gelijk zullen maken, de voorgenomen plannen tegen Servië uit te voeren. Dit moge voor Servië heel gelukkig zijn, van ernstiger be teekenis is het "voor Turkije, dat in het belang van zijn bedreigden munitie-yoorraad een directe veroinding met de centrale mogendheden zoo zeer behoefde. Zoo kunnen wellicht de successen in Vlaanderen en Champagne nog van invloed blijken te zijn ook op die zoo belangrijke operatie aan de Dar- j dan ellen En ook al zou dus do kervattuig van het Fransch-Britsche offensief voorloopig in het westen nog geen be-1 Hl using brengen, mag, bij den samen- hang der actiën op de verschillende oorlogstooneelen, de beteekenis er j van niet worden onderschat." Op het Oostetijk OnrlocjsvF ld. STAFBERICHTEN. Van den Duitsche n etsf Legergroep-HindenburgIn de Golf van Riga werden Russische oor logsbodems, waaronder een slagschip, door Duitsche vliegers aangevallen. Op het elag.'Chip en een torpedo- bootjager werden treffers waargeno men. De Russische vloot stoomde Ijlings weg in noordelijke richting. Op het Zuidwestelijk front van Du- naburg werd den Russen Zóndag op nieuw een stelling ontnomen, waar bij negen officieren en ruim 1300 man werden gevangen genomen en twee mitrailleurs buitgemaakt. Ten westen van Wileika wordt de Duitsche aanval voortgezet. Ten zuiden van Sinorgon werden krachtige Rn vsische tegenaanvallen afgeslagen. Tusschen Krowoen Wlschnef wonnen Russische troepen terrein. De rechtervleugel en de lo- gorgroep-Leopold van Beieren zui verden den westeliiken oever van den Njemen bij SeK"vspv. de Serwetsj en de Schara van Russen. Ten oosten van Raranowiczy hou den de Ruisen n >g kleine bruggehoof- den bezet. Over het geheole front wordt slag geleverd. Bij dc legergroep-Mackensen en op het zuidoostelijk oorlogstooneel la de toestand onveranderd." Van den Ooeteiirijkscheii staf: ..Evenals in Oost-Galicië en aan de Ikwa is nu ook in het Wolhynisoh vestinggebied het tegen-offen 'ief der i Russen gebroken. Do Russen hebben Zondag de stellingen ten noordwesten 1 van Dubno en in den Styr-eector bij I.nzk ontruimd cn trekken in ooste- lijke richting achteruit. Het brugge-j hoofcl ten oosten van Luzk is weder i in Oostenrüksche handen. Aan het front ten zuiden van Dulb- no komen hier on daar geschutvuur i 11 schermutselingen voor." VERSPREIDE BERICHTEN. Reuter seint uit Petersburg: „Van hei Oostenrijksche front wordt bei icht De Russen hebben Kovel bo re:!-.! en do Oostenrijkers hebben Brody ontruimd De Oostenrijkera hebben hun voretarkingswerken in andere steden van WolhynIS ge staakt. De Oostenrijkers wierpen op hun terugtocht een aantal kanonnen en mitrailleuses en een groote hoe veelheid munitie ln de Stry." „Buitengewoon hevige gevechten zijn bij Dwinsk (Dunaburg) aan den gang. Russische ruiterij heeft een be langrijk succes behaald door een ster ke Duiische kolonne bij het moor Tsjigiri te verslaan. De Duitschcrs, die .«terker in aantal waren en ge steund werden door artillerie, oefen den een druk uit op de Russen die naar het merendstrict terugtrokken, een waar doolhof, waarin de Russen alleen don weg weten. Daarvan ge bruik makend, lokten de Russen de Duitschers naar een moeras en om singelden hen door een handige ma noeuvre van drie kanten. De helft van de Duitschers werd „in de pan gehakt" en de re 1. w. 0. drie com pagnieën infanterie van de garde, ge vangen genomen, 't Duitsche geschut werd vermeesterd." Reuter meldt voorts dat Hutin in de „Echo de Paris" schrijft dat gene raal Iwanof Zondag op het zuidooste lijke gevechtsterrein een overwinning heeft behaald op do Oostenrijksche en DuitBChe troepen, waarbij duizenden gevangenen zijn gemaakt. RUSSISCHE OPVATTINGEN. Het Petersburg's T. A. seint: Er wordt een hevig gevecht geleverd aan het noordelijk front om de stel lingen 25 wersten ten zuidwesten en 40 wersten ten zuiden en ten zuid oosten van 'Dunaburg, waar de Duit schers hun troepen mot vier leger corpsen versterkt hebben. Op het oogenblik worden de aan het front Riga-Pinsk tegen de Rus sen ageerende troepen door de Roesky Invalid als volgt geschat: In den sec tor Riga-Dunaburg (320 wérstenj 12 divisies (infanterie 7, cavalerie 5), in den sector SconzianyWiina-Orany (150 werst) 15 divisies (infanterie 12, cavalerie 3), in don sector Orany- Slonim-Pindk (250 werst; 48 divisies (infanterie 45, cavalerie 3). Niettegenstaande de belangrijke versterkingen en hot helsche vuur van de Duitschers slaan de Russi sche troepen de Duitschers terug on vallen hen op hun beurt aan. De streek van Dunaburg is op het oogenblik het tooueel van de hevig ste gevechten. De Russische artillerie blijft daar niet ton achter bij de Duit sche. Zij overstelpt deze met projeo- tielen, hetgeen de Duitsche troepen, die ai te zeer vertrouwen in de kracht van hun vuur, dikwijls in ver warring brengt. Ondanks de ontzaglijke kracht die de Duitschers in de streek van Du naburg aanwenden, zijn de militaire specialiteiten van meaning, dat hun doel niet uitsluitend ls de stad te ne men, daar alles er op wijst, dat de Duitschers ook hier trachten 't Rus sische front te breken en een punt zoeken, waar zij dit plan het gemak kelijkst ten uitvoer kunnen brengen. Da „Roeski Invalid" is van mee ning, dat de operaties in het noor den, als zijnde die van den Imker vleugel van het Duitsche leger, niet op zichzelf staan, maar ten doel heb ben het oprukken van het centrum van het Duitsche leger naar het mid den van Rusland te vergemakkelij ken. Het is nog altijd liet voorgeschovon Oostenrijksch-Duit8Cli leger van de Karpathen, dat nadat het in het hart van Polen is doorgedrongen, thans er naar streeft Moskou te bereiken. Andere militalro schrijvers verkla ren niet te kunnen gelooven, dat kei zer Wilhelm in ernst denkt aan een tocht naar Petersburg, Moskou of zelfs naar Kief. Op het Zuidelijk üDr.ogstoorei&i. Siaiië-Oostenriik. STAFBERICHTEN. Van den Oostenrijkse li en staf: „De toestand is onveranderd. Pogingen van de Italianen om de Oostenrijksche stelling op den Monte Piano te nodoren, zijn afgeslagen. Op den noordelijken rand der hoog vlakte van Doberdu is een aanval van een afdeeling Haiiaansche bergsolda- ten voor de üosteurijksclie hindernis, sen afgeslagen". Sarvië-OostenrÈjk. Van den Oostenrijkschen staf: „Er zijn geen beurtenissen van be lang voorgekomen". UIT 'T OOSTENRIJKSCHE OOR- LOGSPERSKW ARTIER. Uit het Oostenrijksche oorlogspers- kwartier wordt aan het BerL T&ge- blutt geseind, dat terwijl de zware ar- ti lerie van de Duitschers en Oosten rijkei's voortgaat de Servische vei- srirkingslinién in at.Msjowa om Bel grado en bij Semendria aan den in gang van het dol van Marowa te bo- scbieten, achter hol Servische front '.«••kenen van weinig vertrouwen, in den toestand worden waargenomen. Duitsche en Oostenrijksche vliegers, die dagelijks over Belgrado kruisen en langs het dal van Marowa zelfs tot voorbij Nisj vliegen, melden, dat zoowel van Belgrado als van Nisj vele treinen met vluchtelingen vertrekken. De artilerie der Duitschers en Oos tenrijkers spaart de stad Belgrado, boschiet echter de militaire transpor ten, die van hot centraalstation ver trekken. De Duitsche en Oostenrijk sche vliegers hebben geconstateerd, dat een van doze transporten door goed gemikte schoten vernield werd. Ook zijn Servische infanterie dekkin gen, welke zich uitstrekken van den omtrek der stad Belgrado af tot aan •ie oostelijke helling der Topediewska, door het geschut met succes bescho ten. Verspreid nieuws van deoorlogsveldon BIJ DUBNO. Roda Roda geeft in de „Vossische Zeilung" een beschrijving van de ar tillerie-gevechten bij Dubno geleverd, waaraan het volgende ontleend is Ik kreeg verlof Dubno te bezoe ken. 's Middagis was ik in de stad. En daar waa ik getuige van onvergete lijke tooneelen. Reeds onderweg hoor de ik het donderen van hot geschut ovijr de heuvels. Ik zou midden in een artillerie-duel komen. De situatie was als volgtonze troepen stonden in Dubno, de Russen tegenover hen in de voorstad Surmiozy Daartusschen ongeveer vierhonderd meter moeras. Beide infanterieën liadden zich vast gezet in de huizen aan de Ikwa en op de eilanden in de rivier. Het geweer vuur ratelde. Steunpunt van de Russische stel ling was een 6toominolen uit rood baksteen, twee verdiepingen hoog. Voor de vensters stond het vol machi negeweren en infanteristen. Zoolang de vijand dezen molen in handen had, was er geen denken aan over de rivier te komen. Eerst wervelde aan den linker-bo- venihoek van den molen, onder het dak, een roode wollc omboog, met oen kleine bliksemstraal er in Dat was een granaat geweest uit ons veldge schut. Voor den molen 6tond een klein, wit huisje, ik geloof uit leem, met een houten dak. Het dak vloog plotseling omhoog en een dikke bol van zwartgele rook steeg uil het huisje. Het puin vloog rond Zware granaten! Het ging allee zoo vlug en zoo door elkaar, dat ik bet niet vn.-t kon houden voor een beschrijving. Een groepje \an bruine Russen loopt van achter het huisje weg. Tak-tak- tak ratelt ons machiaegeweor. Een 1 jiuar Rusen liggen, eon eprir.gt op, een ander krimpt in elkaar. Een lui tenant naast ons machinegeweer neemt de karabijn, mikt, paf! een Rus ligt op den grond. „Mag ik schieten?" vraagt een korporaal, die meteen naar het venster loopt en aan legt. Een vaandrig schreeuwt„Wat komt iu je op?" Hij trekt den korpo-1 raai van het venster klats door hot venster komt oen Russische kogel. Het zou juist een buikschot geweest zijn voor den korporaal. Het dak van den grooten molen opent zioh. Een vulkaan sproeit. Born. Zwarte rook en de stukken vlie gen. 'r. Zware granaat. De rook trekt nist meer op. De machinegeweren hier in de karner ratelen, de grond trilt, de ooren doen pijn Het Ls om te stikken, om gek te worden. Bom, een granaat in den molen. Waarom? De molen rookt toch al. Hij rookt links en rechts en uit alle ramen. Bom! een aluk van den voorgevel van den molen valt in puin, getroffen door een bliksem. Rood-zwarte rook en een verschrikkelijke vlammenzuil stijgt omhoog. De machinegeweren hier in de kamer en in de kamer er naast, blaffen, b«ten, razen. Het is de hel. De molen staat in lichterlaaie. Krak! een veldgranaat. Zes bliksemschich ten, zes rood-witte pelikanen, shrap- ne.lls spreiden de vleugels uit. Do infanterie-s'lag kleppert en trommelt. Surmiozy rookt, schuin.t, kookt on der hot vuur van onze artillerie. Eon officier komt de kamer binnen en vraagt naar den molen. Iemand wijst er heen en schijnt te zeggen hij is door de Russen ontruimd. Op dit oogenblik wordt het levendig voor de benedenvensters van den molen. Wij zien loopen van geweren, Gnoe machines bestrijken de verdiepingen. De geweerloopen verdwijnen. Dan ziel men grijze gedaanten rennen naar den oever. De molen stort met drie versohdkkêlijke knallen inéén. Bij eiken knal een hemelhoog op vlammen. Inlusschen dreunt de citadel van Dubno van het Russische vuur. EEN BEZOEK AAN HET BRITSCHE LEGER AAN HET FRONT. Het persbureau te Londen maakt een verslag openbaar omtrent het bezoek door een groep arbeiders aan het front gebracht Deze arbeiders verklaren „dat het hun bevestigd werd hoe onder de verantwoordelijke mannen de overtuiging bestaat, dat man voor man de Britsche soldaten superieur rijn boven de Duitschers. Elke officier die ons hierover sprak (heet het in het verslag) verklaart zonder aarzelen dat onze mannen het zeker met de Duitschers zouden klaar spelen indien er maar voldoen de artillerie-voorbereiding was zoo dat de mannen zouden kunnen voort rukken zonder door het Duitsche ar tillerievuur te worden weggemaaid. De officieren met wie we spraken, waren eenparig van meening, dat de Duitschers in handgemeen het tegen Engeschö soldaten moeten afleggen". In een beschrijving van een bezoek aan liet tehuis voor militaire herstel lenden zegt Iret verslag, dat dit be zoek wel een der merkwaardigste was. Do. soldaten, wier gezondheid geleden heeft en verder do lichtgewonden, worden hierheen gebracht. Ze wor den hier gebaad, gekleed, hun onge steldheden verzorgd, hun oogen on derzocht, tanden en voeten nagezien. Zij krijgen zoo noodig nieuw gebit, worden goed gewed, aangemoedigd tot spelen. Er worden concerten ge organiseerd en naast de geregelde kerkdiensten is er een kapel die steeds voor den geloovige geopend is. Als de patiënten op die wijze weer zijn opgemonterd, worden zij aan lichten arbeid gezel, ook als een middel tot herstel. Na afloop van een veebtfen dagen gaan zij dan volko men hersteld naar da gelederen te rug, met nieuwe uitrusting en zorg vuldig gereinigd geweer. Sedert De cember zijn er zoo ruim 10.000 man, die anders in de meeste gevallen voor •liet leger verloren zijn gegaan, her steld naar de gelederen teruggekeerd. Wij konden niet nalaten (zegt de de putatie in haar verslag) tot kolonel Bate, die de organisator van deze in stelling ls, de hoop uit te spreken, dat na den oorlog de overheid hem Jn slaat zou stellen voor de burgers' in het moederland hetzelfde nuttige werk le verrichten. ELLENDE TE ROÜBAIX. Uit Roubaix wordt aan de „Tele graaf" geseind Te Roubaix en te Rijsel lieerscht een verschrikkelijke ellende. Het is er letterlijk géén leven meer I De prijzen der allernoodzakelijkste le vensmiddelen zijn tot een ontzetten de hoogte gestegen. Te Roubaix kost een kilogram zeer middelmatig vleesch thans 14 frank. De aardap pelen 36 frank de '100 K.G. Boter is niet rneer te krijgen. Er wordt nog margarine verkocht, maar die kost zeer veel. Men mag zeggen, dat in deze rampzalige stad de ellende al gemeen is. HET DOEL VAN DE LUCHTRAJD TEGEN STUTTGART. In eeu artikel over de laatste lucht- rald tegen Stuttgart schrijft de Temps o.a.: Zoo nemen onze luchUochten in Duitschland steeds toe en dat wel in een steeds grooter werkingssfeer. De Wurtembergsche hoofdstad is ruim 220 K.M. verwijderd tod de Fransche linies en de manoeuvre is met groote snelheid en zekerheid uitgevoerd. Wederom is het bewijs geleverd, dat onze luchtformalies, goed in de hand van den leider, kunnen ageeren op elk gewild tijdstip en plaats; er be staan geen hinderpalen meer. Deze luehtuitva'len kunnen vergeleken wor den rnot cavalerie-actic-s, waarbij voortdurend de rug van een vijande lijk leger wordt verontrust door het verbraken der verbindingslijnen en het belemmeren der bewegingen. Men zal ten spoedigste bemerken hoe de strategie wordt doorgevoerd van du wapen, dat men de luciitcavalerie zou kunnen noemen. Die strategie zal aan het in zijn loopgraven vas: gezette le ger zij nbewegingsvrijheid teruggeven benevens het plotselinge der overval len. In tifvvachting van de groote be slissingen, zal die strategie ons eerst de meerderheid teruggeven, welke ons ons meesterschap in het aanval lend gevecht geefi. Het betreffende communiqué noemt de operatie een 1 epressaille voor de jongste bombardementen tegen open steden in Frankrijk en Engeland, zoo vervolgt de „Temps". De twee punten van Stuttgart, waarop de aanval ge richt was, waren het kasteel en het station: het eerste om oen voorbeeld te stellen, het andere als nuttig doel. Het pa lei zencomplex met de tuinen weren en goed zichtbaar doelpunt, welke zoo veel a's mogelijk is andere schade dan materiee'e uitsluit. Bij zulke expedities streeft men dan ook in hoofdzaak naar moreel effect. Het station van Stuttgart ls een der be langrijkste van Zuid Duitschland. In dien de vliegers dit obje-t hebben ge troffen. dan hebben zij '-en werkelijk militair resultaat bereikt. In elk go- val is er iets vernield, nl. het gevoel van veiligheid zoowel voor de legers als voor de steden. Uit Parijs wordt door Reutor ge meld. dat de Figaro van zijn cor respondent in Zwitserland nadere bij zonderheden heeft vernomen over den aanval van Fransche vliegers op Trier en Saarbrilcken. Deze bijzon derheden zijn ontleend aan een brief van een inwoner van Saarbrücken. „Ofschoon in de Duitsche commu nique's gepoogd is de belangrijkheid van die aanvallen als gering voor te Stellen, hebben de Fransche vliegers te Saarbrücken uitstellend werk ver richt. To Trier hebben zij een groot stuk van de strategische spoorwegen vernield. Dit is een tegenspraak van de beweringen der Duitsche pers, die verzekerde, dat de vliegers hij ver gissing tramlijnen voor spoorlijnen haddon aangezien. Trier is, als spoor wegknooppunt, even belangrijk ais Saarbrücken en Karthaus, door wel ke stations Duitschland honderddui zenden soldaten heeft gezonden. Het station te Trier word zeer ernstig be schadigd, en de inwoners dar stad werden door een dolle paniek bevan gen. Op het oogenblik, dat de vlieger aanval plaats vond., werd juist in de kathiedraa| een belangrijke dienst gehouden. Zoowel de geestelijken als de kerkgangers vluchtten in de krypt, vaar zij het einde van den vuurregen bleven afwachten. Het is een belangrijk feit, dat de vliegtuigen met zooveel veiligheid manoeuvreerden, dat een uur na het bombardement verscheidene van hen boven de stad terugkeerden, ten einde de toegebrachte schade op te nemen". ELLENDE DER BEVOLKING. Uit Boedapest wordt dan de „N. R. Ct." geseind Vart den bevelvoerenden generaal van een aan het oostelijke fiont ope- roerend Oostenn'jUsch leger kreeg ik eeu brief, v.aaruit blijkt, hoe ontzet tend treurig de toestand van de Rus sische bevolking in de nabijheid van het gevechtsterrein is. Hij schrijft: Ons offensief schrijdt, hoewel door het moerassige terrein natuurlijk in langzamer tempo, rustig voort. De Russen brengen land en volk bij hun terugtocht ontzettende schade toe, zonder daardoor invloed te oefenen op onze krijgsverrichtingen. Wij vin den hier veel(vermoedelijk is hier het woord vee uitgevallen „N. R. Ct.";. dat de Russen over de wei nige dijkwegen niet meer hebben kunnen terugdrijven, zoodat daar door alleen reeds de vleeschverzor- ging van mijn troepen voor weken verzekerd is. Eeu aangrijpenden in druk maken de duizend zoo goed als verlaten vluchtelingenwagens, die in de moerassen zijn blijven steken, nog beladen met de have van hun voor malige, door de Russen verdreven eigenaars, van wie menigeen door een verdwaalden kogel den dood ge vonden heeft. Tusschen de wagens liggen talrijke cadavers van huis dieren. Mijn soldaten atooten voort durend op verdwaalde of verloren kinderen. Er komt geen einde aan de verschrikkingen en huiveringwek kende toestanden. Op Zm, DE „HESIONE", Reuter seint uit Londen: Do vermiste boot van het gezonken stoomschip „Hesione" is gevonden met 18 rnan aan boord, die aan wal zijn gebracht. De geheels bemanning van de „He sione" is dus gered. DE „GOEDEN" WEER IN ACTIE. Do „Temps" toekent bij het Russi sche legerbericht aan vau 22 Sept., waarin melding wordt gemaakt van een actie tusschen Russische torpedo- booten en de „Goeben" in de Zwarte Zee: De wederverschijning van de „Goe ben" in de Zwarte Zee verdient de aandacht. Men weet, dat dit oorlogs schip sinds eenige maanden den Bos porus niet verlaten heeft ten gevolge van ernstige averij. Sindsdien werd gemeld, dat de herstollingen niet kon den plaats hebben cn dat, al werden ze uitgevoerd, zij toch het schip niet zijn vroegere gevechtswaarde zouden kunnen teruggeven. Ook werd be weerd, dat zijn tien stukken van 28 C.M. ontscheept waren ©n gebruikt; werden bij de verdediging der Darda- neleln. Al die berichten haddon doen gelooven, dat do „Goeben" voorgoed was uitgeschakeld. Het Russische legerbericht bewijst thans, dat die berichten onjuist wa ren, althans gedeeltelijk. Uit den Balkan. DE STRIJD OM DE DARDA NELLES Reuter seint officieel uit Londen „De krijgsverrichtingen op het schiereiland Gallipoli hebben zich hoofdzakelijk bepaald tot aanvallen uit de lucht, beschieting over en weer met geschutvuur en enkele mijngevechten. Eens hebben de Turken een hevig geschutvuur geopend op het front der geallieerden in de Soevlabaai eu de Arxzac-stelling (bij Ari Boernne), het welk een voorbode scheen te zijn van een algemeenen aanval, doch alleen werd gevolgd door een aanval van zwakke strijdkrachten. Do Turken werden met geweervuur gemakkelijk teruggedreven. Dit is tot tweemaal toe gebeurd. Meer dan eens hebben Turksche vliegers de vliegtuigbasis der gealli eerden aangevallen, maar hun bom men hebben geen schade aangericht- Bij een tegenaanval hebben Engel- sche vliegers een Turksche vliegtuig- loods vernield en eenige schade aan gericht onder de te Boergas liggende schepen. In den nacht van den 24sten heb ben de Turken waakhonden op Fran sche patrouilles losgelaten, Al die honden zijn doodgeschoten." I-Iet Wolff-bureau meldt uit Ber lijn „Ernst Jaeckh bericht uit 't hoofd kwartier van Limau pasja aan de Dardanellen, dat hij na een bezoek aan alle fronten tot in de voorste loopgraven zich met eigen oogen hoeft kunnen overtuigen, dat de ge allieerden zich nog slechts op een smalle kuststrook niet de hulp van zijn buitengewoon sterk scheepsge schut handhaven. De geallieerden hebben sedert de gevechten van 17, 18, 27 en 28 Augus tus, waarin zij zulke zware verliezen leden, niet alleen geen vorderingen meer gemaakt, maar werden integen deel herhaaldelijk uit bun stellingen geworpen en teruggedrongen. De uitstekend aangelegde Turksche stellingen beheerschen de linies der geallieerden en beveiligen alle ver bindingen op het geheole eiland Gal lipoli De Turksche troepen zijn, ondanks hun moeilijke taak, vol geestdrift en vertrouwen." DE MOBILISATIE VAN BULGARIJE. De correspondent te Sofia van de „lvölnieche Ztg." seint Blijkens berichten uit de provincie loopt de mobilisatie overal glad van stapel. De stemming onder het volk is ernstig en vastbesloten. Te Sofia Is men vrij algemeen van oordcel, dat de mobilisatie niet onvoorwaar delijk tot oorlog behoeft te leiden, In dien Servië thans nog Macedonië af staat. Diplomatieke rapporten doen dat echter lot dusver niet verwach ten. Het spoor wegverkeer naar en van Servië is gestaakt, naar Roemenië en Turkije gaat het nog vrijwel op den zelfden voet door. Er zijn hevelen gegeven om de Grieksehe grens scherp te bewaken, teneinde in het grensgebied de rust volkomen te verzekeren. Aan de „Berliner Ztg." wordt uit Sofia gemeld, dat de Russische ge zant aldaar aan de Bulg&arsche re- deering het veraoek heeft gericht, een nota van Servië, welke op verlan gen der entente ls afgezonden, af ;e wachten, alvorens verdere maatrege len te nemen. De Bulgaarsche regee ring moet daarop verklaard hebben, dat er tusschen Servië en Bulgarije zoo ingrijpende meenlngsvcrschillen bestaan, dat er geen verandering in den locs! and kan worden gebracht door een wisseling van nota's. DE HOUDING VAN BULGARIJE. „De Bulgaarsche kolonie t© Moskou heeft naar Sofia eon „oproep aan het volk" gezonden ter opneming in de bladen, waarin er op gewezen wordt, „dat dé weg, dien de regeering heeft ingeslagen, een zelfmoord van Bulga rije is. Bulgarije moet zich niet scha ren aan de zijde van Duitschland en Oostenrijk, wier doel is de knechting der naties. De overwinning van het Duitsche imperialisme zou oen bedreiging zijn voor de onafhankelijkheid van Bul garije evenals voor die van elk ander land. De plaats van Bulgarije is aan de zijde van Rusland. De fouten van de verblinde Bul gaarsche staatslieden mogen niet ne- derkomen op de hoofden van de boe ren en arbeiders van het land. Het is onmogelijk, dat het Bulgaar sche volk zal dulden, dat de Bulgaar sche regeering de hand opheft tegen zijn bevrijders. Het volk van Bulgarije moet een einde maken aan het onwaardige po litieke spel, zich verklaren voor neu traliteit of uit naam van zijn natio naal Ideaal het DnttgcKé hnperistfg- m© bestrijden". VERVOER VAN GEWONDEN AAN DE DARDANELLEN. Wolff seint uit Konstantïnopel: „Volgens berichten uit de Darda nellen gebruiken de Engelschen ea Franschen 51 schepen met 'n inhoud van zes- tot twaalfduizend ton vooy het vervoer van de gekwetsten van liet schiereiland Gallipoli." UIT ROEMENIë. Het Woltf-hureau seint uit Boe karest Zondagochtend hebben ongeveer 50 parlementsleden hier een vergade ring gehouden, die rr ar de voorzit ter, afgevaardigde Ishati, zeide, door de misdadige kuiperijen der Duit schers ln Roemenië was uitgelokt. Nadat eenige redevoeringen waren' gehouden, werd het volf <nde besluit genomen ,,0ndergetee.'.°ni.'en, sena toren en afgevaardigden, verlangen dat een einde wordt gemaakt aan de vreemde corruptie, die het land ont- eert. In verband met het gevaar der omsingeling van Roemenië, die het land tot ontwapening en prijsgeving van zijn hooge bestemming zou dwin gen, verlangen de ondei geteekenden, dat de regeering de mobilisatie v an alle strijdkrachten des Lands zal ge lasten." Dit besluit zal door een commissie aan de regeering wovden medege deeld. Dinsdag komen de parlementsleden weer bijeen om van het antwoord der regeering kennis te nomen. De deelnemers aan deze verge dering behooren allen tot de nationalistische partij. BUITENLANDSCHE VERTEGEN WOORDIGERS BIJ MINISTER GREY. Router seint uit Lonven -. Minister Grey ontving Maandag middag do ambassadeurs van Frank rijk, Italië en Rusland en de gezan ten van Griekenland, Bulgarije 00 Servië. Uit Engeland. EEN O O RLOGSC OM MI SS'IE UIT HET ENGELSCHE KABINET. De „Daily Chronicle" meldt, dat minister Asquith een speciale kabi- nets-commissie heeft benoemd, die de behandeling der oorlogsaangele- genheden tot taak zal hebben en tot zekere hoogte, verantwoordelijk zal zijn voor de oorlogsleiding. Er was reeds sedert eenigen tijd eca Dardanellen-commissie, maar vermoedelijk zullen do functiën van deze commissie ook toevallen aan de nieuwe commissie, die een soort uit voerend comité uit het kabinet wordt. De nieuwe commissie zal be staan uit den eersten minister, lord Kitchener, Lloyd George, Balfour, Sir Edward Grey, lord Lansdowne, Bonar Law en Churchill. Deze ka binetsministers zuilen in zekeren zin voortaan verantwoordelijk zijn voor de leiding van den oorlog, voor zoo verre de handelingen der regeenng daarop van invloed zijn. De instel ling van deze commissie, zegt het blad, beteekent, dat de oorlog van onze zijde met meer kracht dan ooit zal worden voortgezet. Router seint uit Londen: Er zijn voorbereidingen getroffen om heden, (Dinsdag) duizend Oosten rijkers en Duitschers te interneeren, die geen vrijstelling van dienst ge kregen liadden. Uit België SCHOLEN IN BELGIS. Uit Brussel wordt aan de „Tele graaf' geseind Overal in het land zullen op 1 Octo ber (le scnclen heropend worden. De gemeentebesturen hebben maatrege len genomen, opdat het onderwijs zoo volledig mogelijk hersteld zou worden, wat zeker niet gemakkelijk zal zijn, nu het principe van den al gemeenen leerplicht voor het eerst in zijn vollen omvang toegepast zal moeten worden. Daar zeer vele onderwijzer© 6? gesneuveld, óf nog bij het leger, óf als burgers naar Nederland of Enge land uitgeweken zijn, is er overal een aanzienlijk tekort aan leer krachten. Doch algemeen is men er toe overgegaan om deze door vrou wen te vervangen. Zoo zullen ln vete jongensscholen onderwijzeressen ge plaatst worden, iets wat vroeger in België alleen maar voor het Fröbel onderwijs gebeurde. Zooals u bekend is, heeft hel Duit sche gouvernement een inspectie in gesteld, die door Duitsche inspec teurs aal worden uitgeoefend. Uit Kufriand. NIEUWE BELASTINGEN, Uit Petersburg wordt gemeld: Be halve de belasting op personen, dio vrijgesteld zijn van den militairen dienst, is de regeerlng van plan nog een belasting van twee procent le heften van cile inkomens boven 500 Rbl. Uit Dultsohiand. DE DUITSCHE OORLOGS LEE N ING. 't Wolfbureau meldt urt Berlijn, dat de voorzitter van den Rijksdag naar aanleiding van het eucces der derde Duitsche oorlogsleening het volgende tiJtgrara aan den Keizer gericht: „Uwe Keizerlijke en Koninklijke Majesteit verzoek ik om hij de uiting van geweldige economische kracht on vastbeslotenheid van het volk, waarvan door den uitslag van de derde oorlogsleening aan do geheela wereld kond gedaan is, uitdrukking te mogen geven aan de gevoelens van trots en vaderlandsche toewij ding aan het groote doel, hetwelk ons onder Uwe Majesteits roemrijke lei ding door den ons opgedrongen oor log gesteld is en voor welks verwe zenlijking het Duitsche volk met een blijmoedig hart bereid is goed en bloed te offeren,"

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6