De keizèr heeft telegrafisch het .volgende antwoord gezondeni „Ik 'denk U zeer voor het uitspreken van •uw blijden trots over den schitteren den uitslag van de derde oorlegelee- ning Nimmer zal het vaderland Yer- geeftó een beroep doen op de offer vaardigheid van het Duitsche volk. Wilhelm I. R." Uit da Veroenlgde Staten DU MBA TERUGGEROEPEN. Reuter seint uit Parijs De Parijsche editie van de „New- York Herald" verneemt, dat Ooaten- rijk-llongarije aan het verlangen van Washington om dr. Dumba terug te roepen, gevolg heeft gegeven. Over vrede, Dc Internationale beweging van „Iedere vrouw voor den vrede", waarvan hier te lande een afdeeling gevestigd ia, verspreidt thane een „Plan voor een onmiddellijken en duurzamen vrede", door haar aan de regeeringen van neutrale 6tateu ge zonden: Genoemde organisatie wenscht: I. Dat de Neutrale Staat, die zich In waarheid bevriend gevoelt mot al le Staten en hun aller welzijn be oogt, zich onverwijld in verbinding stelle met de andere Neutrale Staten ten einde zich met hen te vereecalgen voor den Vrede (in plaats van de een vóór, de ander na, zich aan te sluiten bij den oorlog, zooals tot nog toe geschiedde). II. Dat deze Neutrale Staten onver wijld zich zullen vormen tot een Par- lement-Gerechtshof voor den Vrede, dat zich voorloopig slechts zal bezig houden met de regeling der tegen woordige belangen, b8j wolk Inter nationaal Parlemenb-Gerechtshof de oorlogvoerenden, zich zullen kunnen aansluiten. III. Dat dit Parlement-Gerechts hof in werkelijkheid de wegen eftene, de moeilijkheden overwlnne en alles voorbereide tot den Vrede; zoo mo gelijk met behulp der oorlogvoeren den zelf; zonder hen, Indien 't moet. IV. Dat ten dien einde, als eerste noodzakelijkheid, door hen zal wor den besloten, dat voortaan de oorlog door de nafiea beschouwd zal wor den, als de misdaad, die lzij inder daad is, en als zoodanig wettelijk verboden wordt (even goed als moord lusschen individuen) en dit, opdat 'de oorlog niet langer aanvaard wor de, als eene ramp, die men geduldig moet ondergaan zooals het tot op dit oogenblik geschiedde. V. Dat als logisch gevolg van het voorgaande geêischt worde: Het. oor logvoeren onmiddellijk te staken. Ons plan volgende, wordt dit mo gelijk gemaakt doordat, voortaan de oorlogvoerende landen voor elkaar heschermd worden, nu, zoowel als in 'de toekomst, door de voor den Vrede vereen igde neutrale staten, welker weermachten natuurlijkerwijze en zonder dat eenige verandering daar toe noodig was, zullen geworden zijn: de Vereenigde Legioenen ter bescherming van den Woreid-Vrede en dat als eenvoudig gevolg van het Vredesvwbonxl dier Neutrale Sta ten. Evenals de inwendige rechtspraak 't individu macht geeft boven het indi vidu, evenzoo zou hel gezag der nar ties gesteld worden boven ééne na tie, indien deze met het kwaad zou willen doorgaan en nogmaals de we reld in bloed en vuur zetten. Zooa's het verleden bewezen heeft, moet een wereld zooals deze, bo- Bchermd worden! Wij wen9chen eindelijk; VI. Dat men zal aandringen bij de oorlogvoerende naties, dat zij, zoo dan niet uit liefde voor de wereld, die zij verwoesten, dan toch uit zelfbe houd, aan zullen nemen elkaar de wedcrzijdsche concessies te doen, diie voor den vrede onontbeerlijk zijn, en dat zonder uitstel, voordat de menschheld nog lager gezonken zal zijn, de oorlogvoerenden zelf, het eerst van allen in haren ondergang xneesleepend. DE PAUS EN DE OORLOG. Aan do N. R. Ct. wordt uit Keulen geseind: Volgens fle Volkeztg. is er op het adres van trouw, dat de bisechops- conforentie te Fuldau aan den Paus gezonden heeft, een antwoord inge komen, waarin de Paus verklaart, dat naar mate de toestand van nood door het voortduren van den oorlog erger wordt, het verlangen naar vre de bij iedereen toeneemt. Wij wen- schen, dat dit algemeens verlangen btj allen den koninklijken weg moge inslaan, die in duldendel lefd® voor de menschen tot den vrede voert. Van dezen weg zoude verre afdwa len zij, die meenen, dat het hun ver gund is de handelingen van de ka tholieken van een ander volk door woord of schriftuur te laken. De Pau6 smeekt ten slotte een vrede af, die zoowel met de eicellen dor ge rechtigheid als met de waardigheid der volken strookt. Allerlei. ONBEMANDE VLIEGMACHINES. Henry Ford, de bekende Ameri- kaansehe automobielfabrikant, die sedert eonigen tijd op verzoek zijner regeering lid is van den Raad van advies, welke uitvindingen ten dien ste der verdediging des lands moet onderzoeken, heeft (naar 't Alg. Han delsblad meldt) in een onderhoud met Daniels, den minister van mari ne, verklaard dat hij kans zag. om door middel van electrlsche golven onbemande vliegmachines te bestu ren. Op deze wijze zou het mogelijk zijn, bommen op bepaalde punten te laten vallen, zonder dat hierbij het leven van vliegers op het spel gezet wordt. ITALIAANSCHE RESERVISTEN. De Romein8che correspondent van de „Times" meldt, dat uit Amerika voortdurend Italia ansche reservisten aankomen. In de laatste dagen wer den er te Napels 8000 ontscheept; bij dezen waren er 500, die oorspronkelijk aan boord waren van het Fr arische stoomschip „Saint Anne", dat op zee in brand geraakte, naar men ver moedt door helsche machines, die in de lading verborgen waren en ont ploften eenige uren nadat het schip New-York had veriaten." Vier passa giers werden, onder verdenking Duit sche spionnen te zijn, in hechtenis ge nomen. De Tinies"-correspondent beiweert, dat er sedert het uitbreken vun den oorlog reeds meer dan 100.000 Ita- llaansche reservisten uit Amerika zijn aangekomen, en dat er in October nog meer te Napels worden verwacht. DUITSCHLAND BETAALT SCHADE LOOSSTELLING VOOR DE „HELLESPONTOS". De Duitsche regeering -heeft vol gens een telegram uit Athene aan de „Vossische Zeitung" de meeste eischen van de Grieksche regeering, betreffende schadeloosstelling voor het door een Duitsche duikboot tot zinken gebrachte stoomschip „Helles pontos", ingewilligd. Zij heeft door bemiddeling van het Grieksche ge zantschap te Berlijn aan de stoom vaartmaatschappij 696.000 gulden be taald voor het verlies van het 6chip en verder 36.000 gulden voor den ge wonden kapitein. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Stadsnieuws VERLOF DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen, overeenkomstig art. 37 der Drankwet, ter openbare kennis, dat is ingekomen een ver zoekschrift van het bestuur van de vereeniging „Het gebouw Zang en Vriendschap", om verlof, ingevolge art 34 dier wet, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank, ande ren dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het bene denlokaal van het perceel nan de Jansstraat No. 74. Het Tooneel „Binnen de Wet". Minister Treub heeft in z'n laatste economische nota cijfers gegeven over schouwburg- en bioscoopbezoek, waarin de tooneeldirecteur Heycr- mans aanleiding gevonden heeft, om Jn de bladen te gaan polemiseeren over het feit, dat het publiek harder loopt naar de kermis in het Stadion, om daar een kalf mot twee koppen te ziet», dan naar den schouwburg. Er is al meer dan eens aanmerking gemaakt op het beleid van den too neeldirecteur Heyermans. En al schreef hij nu met een pen vol ironie over de getoonde voorkeur voor het zoölogisch wonder, hij toonde z'n vak niet te kennen liet het beest in het Stadion en bleef 't beooncurreo- ren met stukken van Shaw, die 80 menschen trekken. Dan heeft P.oyaards een veel beteren kijk op het tooneel. Hij redeneerde zoo Het publiek wil een kalf met twee kop pen zienik wil in'n zaal vol heb bendus breng ik het twee koppige Leestje op de planken zoo eenvoudig als wat 't Hangt hee- lemaal af van 't inzicht, dat je in de zaken hebt I Het zonderlinge wezen, dat onder Royaards' artistieke (ar-ti-stle-ke I) leiding in Amsterdam volle zalen trekt, is voor de tweede maal naa< Haarlem gehuppeld en vond er Maandagavond een niet te volle zaal. Het heeft ons genoegen ge daan, dat Royaards verhinderd was in dit stuk op te treden. Een lichte ongesteldheid heeft hom er, tenmin ste dozen avond, voor behoed, en heeft onze herinnering aan zoo me nige mooie rol van dozen gebenedij- den tooneelspeler ongerept gelaten. 't Stuk Evenals het dubbel- gehoofde kalf een faunistische onmo gelijkheid is, dat het levenslicht niet lang trotaeeren kan, is dit „Within the Law" onbestaanbaar in het licht der nuchtere logica. Van het eerste gegeven een meisje, dat veroordeeld wordt wegens diefstal, op het bloote feit alleen van 't vinden van het ge- stoleue in haar kleedkamerkastje en kleeren in elk öievenverhaul ver stopt de dief het gestolene bij een ander maar dat weten de reohters in dit stuk nog niettot aan hel laatste, dat een meester-boef zich aan de galg helpt, om een vrouw te redden, wie geen enkel rechter iets zou kunnen maken, wemelt het stuit van onredelijkheden, die noodig.zijn om dezen bouwval bijeen Ie houden. De verdere inhoud van bet stuk komt het best aan den dag, wanneer 'k meedeel, dat een betere titel voor dit „Binnen de Wet" zou zijn „On schuldig veroordeeld, of de wraak eener winkeljuffrouw". Er is aan du zonderlinge ding veel goed spel verspeeld door Sophie de Vries m alle bedrijven, behalve in 1, waar *i| zich in baar wanhoop laat verleiden om veel harder te schreeu wen, dan voor des hoorders trom melvliezen goed is te meer omdat onze coren tegelijk dc stem van haar patroon hadden te braveeren, toen hij met Margaret Taylor een wed strijd in het gebruik van stemmidde- len begon. Dit bedrijf heeft dan ook wel het minst geboeid met alleen door dit stemmen-duel, maar ook door de traditioneele smart-uitingen. Men houde 't ten goede wat is dit alles onecht t Smart op het looneel en vreugde wordt dikwijls zoo vreeselijk machinaal geuit, djat je precies weet, hoe het alles volgens de regelen der kunst zal gebeuren. Marie Holtrop, de slechte Helen Moris, kon zich daar ook al niet bo ven verheffen. Behalve dit ongeluk kige eerste bedrijf met huivering wekkend boezomjagen, toorts-vlam mende oogen, naar-wit gezicht en balder-krijschende stem, was het spel van Sophie de Vries vaak van zoo'n belangrijk gehalte, dat het ons bijna met het sluk verzoende, nu deze talentvolle speelster eens een ruime kans kreeg. In haar scènes met Demarest, den advocaat van haar vroegeren patroon, waren haar zegging en gebaar van een spelend vernuft en in haar dialogen met Gar- son en Dick was veel te bewonderen. Verademend-triset, en jong spel gaf Dick (Jan C. de Vos Jr.j: de jonge Jan C. jonge zonder hoofdletter is nog niet door tooneelkunst- matigheid bedorven. Vooral in het derde bedrijf een nachtelijke inbraak op een donker tooneelerg enz. maar nog niet de helft zoo lekker-griezelig als dat in „Grompie" genoten we van zijn natuurlijk heid. Een even frisch talentje is An nie Westdijk, die het aardige rolletje had. 't Vierde bedrijf Bchorik haar een speelgelegenheid, die aij uitne mend wist te benutten. Ko van Dijk had zicli in den „Jongen Wilson" van de beruchte detectifjes herschapen. Louit de Vrieudt viel voor Rovaards in en zuchtte z'n iijdersrol van ongelukkigen minnaar op sobere en bescheiden wijze. Van de overigen weet 'k niet veel goeds en ook niet veel kwaads te zeggen raaar waarom verfomfaaide men al die rechercheurs tot zulk be spottelijk schoeljepak Om in dit tendenz-stuk de afkeer van wet en politie maar best te laten uitkomen De tirades tegen den slecht-beta- lenden patroon en de schamperheden op de wet vonden begrijpelijkerwijze hun bijval, 't Werd dan ook niaar eens fijn gezeid I Het publiek bleek overigens meer bereid om de spelers te huldigen, dan het stuk toe te juichen, w.st wel hieruit bieek, dal de bijval grooter was, wanneer de artisten kwamen buigen, dan bij 't gewone scherm- dalen vooraf. BIJ DE BOIS. In dezen kunsthandel zullen de vol gende exposities geopend zijn tot 1 November 1915 te Haarlem: eene be langrijke collectie nieuw werk van M. W. van der Valk, waarbij een 25- tal aquarellen pastels met z.g. Pronkschelpon to® onderwerp, sujet waarmee de artist zich dit jaar voor»- namelijk heeft beziggehouden. Te Amsterdam: a. eene collectie penteekeningen van den hoogst cu- rieusen Alfred Kubln, bekend als tee- kenaar bij het werk van Doetojewski. b. een aantal pastels van IL M. Savrij uit de Duinen bij Haarlem en van het strand bij Zandvoort. Arr. Rechtbank De middagzitting leverde heel wei nig belangrijks op- Beleedigingetjes en mishandolingetjes vormden den hoofdschotel. Alles ging vlot onder den presidentshamor door. O.a. had H. K, te IJ muiden op het politiebu reau daar den boel op stelten gezet. Eisch 7 dagen gevangenisstraf. De middagzitting eindigde eemgs- zins komisch, W. O. was drie malen wegens dronkenschap veroordeeld door den Kantonrechter. Hij kwam nu in hooger beroep bij de Rechtbank. Getuigen waren er niet en de beklaag de ook al uiet. Dies had de Rechtbank alleen 't voord. President: Deurwaarder, be ll e u r w aarderWaning buL ten deur: O...I Binnen: Beklaagde is niet verschenen, meneer de Presi dent! President: Daa wordt verstek verleend, 't Woord is aan den Offi cier. Mr. Bauduin: Beklaagde... President;'t Woord is aan den rapporteur. Rechter leest 's mans veroordeel ling. President;'t Woord is aan den Officier. Officier: Vraag bekrachtiging van 't vonnis. President: Dan is 't onderzoek gesloten en zal de Rechtbank uit sprak doen.... Deurwaarder, volgende zaak. Deurwaarder buiten de deur onvermoeid. 0...I Binnen, even onver moeid; Beklaagde is niet verschenen, meneer de President! Gaat de zaak z'n gang als boven. Deurwaarder, volgende zaak. Deurwaarder: buiten de deur: met nieuwen moed: O! Binnen, met denzelfden moed: Beklaagde is niet verschenen, meneer de President. Meneer de President lacht, de Rech ters lachen, de Officier lacht en de Griffier eveneens. Gaat de zaak z'n gang als boven. IBSEN-LEZINGEN. Zooals aangekondigd is, zal Dr. J. H. Gunning J.Hzn., in een serie voordrachten het werk van den groo- ten dramaticus Henrik Ibsen behan delen. Maandagmiddag is de eerste van deze lezingen gehouden voor oen talrijk publick meestal dames dat de groote zaal van 't gebouw van Zang en Vriondschap geheel vulde. De eerste lezing was een inleiding tot wat Dr. Gunning later 's Maan dagemiddags om de veertien dagen 84 uur zal behandelen. Met grooten nadruk en in een uit voerig betoog verklaarde de spreker, dat tusschen tooneel en religie, beide In den meest gunstigen zin op te vat ten, een innig verband beslaat. Met betrekking hiertoe merkte hij op, dat de godsdienst zeer grooten invloed heeft gehad op de kunst en gaf een beschouwing over de begrippen kunst en kunstenaar. Nadat iets was medegedeeld over het tooneel uit lang vervlogen tijden en thans, was spr.'s conclusie, dat het wenschelijk zou wezen, wanneer kerk en tooneel samen konden gaan om goede ideeën, pieuze gedachten bij de menschen op te wokken of te versterken. 't Moderne drama vindt ln den spr. zulk een voreerder. omdat er zulk een opheffende kracht van uit gaat. In 't Grieksche drama is de hoofdpersoon aldoor zichzelf gelijk. Dat i3 In 't moderne drama nle't het geval. Daar leeft de hoofdpersoon en groeit en is een mensch aLs wij. Voordat de heer Gunning zal kun nen- beginnen met 't verklaren van Ibsen's werk zelf zullen eerst nog wel eenige uurtjes besteed moeten wor den aan *t vervolg van deze inlei ding. Zijn gehoor echter was thans reeds al opgetogen over de aange name manier, waarop de spreker de moeilijkheden glashelder uitenzette. 5-Jarig bestaan. De Loge Haarlem van de Intern. Ordre of Good Templars (Goede Tem pelieren) zal in het begin der volgen-, geilde maand haar 5-jarig bestaan feestelijk herdenken in de zaal van het gebouw ..Zang en Vriendschap", Janstraat, alhier. Mej. v. d Have zal een aantal lie deren zingen, begeleid door Mej van Meerten. Verder wordt nog medewer king verleend door de jongejuffrouw Rijbroek en Mej. A. M, Habermehl, declamatie. Ook zal de zangvereonl- ging „De Tempelier", onder directie van den heer J. W. Grootendorst, zich doen hooren, GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: C. Steenman, Kloosterstraat 55, Schoten, een kartonnen doo3 met inhoud. A. Baltes, Voor uitgangstraat 15, een Stortingsbewijs premie Obli gatie. C Ronde, Waldcok-Pyrrnont- straat 55, een insigne. J. Klein, Spoorwegetra at 6, een bril in etui. gemeente Schoten, Secretarie, een roeiboot. L. Pater, Kiein Heiligland, een jasje. M. J. v. Thiele Ruychaver- etraat 15, een stuk van een ketting (double). J. N. Gemzen, Schouwtjes laan 29 zwart, een handschoen. J. W. Verkea, Brouwersvaart 110, een handschoen. J. Campfcns, Ursulastr. 20 B., een dameshorloge. J. Eijking, Ilaarlemmerliedestraat 22, een bro che. Th. Stiphout, Amslerdamsche- vaart 36, een rozenkrans. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht, vragen op verachillond gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te renden bij de Bsdsolia van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat S3. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. aan vragen, die niet volledig nearn en woonplaats van den Inzender vermelden wordt geen nar.dacht geschonken. VRAAG: Wanneer wordt de tech nische afdeeling van de-boekerij van bet Nut van 't Algemeen weer gra tis voor het publiek geopend'? ANTWOORD: Dat wordt 6teeds ge adverteerd. VRAAG: Waar kan ik een program verkrijgen voor het examen voor commies bij de belasting. Wat moet ik hiervoor kennen en hoo oud moet ik hiervoor zijn? ANTWOORD: Informeer eens aan een der belastingkantoren. VRAAG: Mijn zoon la bij h®t begin van de mobilisatie in dienst geko men. Wanneer hij na 1 Januari 1916 trouwt, heeft zij dan recht op vergoe ding van het Rijk? ANTWOORD: Wend u tot de afdee ling Militie ten Stadhuize. VRAAG: Mijn zoon wilde voor stuurman leeren maar is afgekeurd om een oog. Is hij geschikt voor machinist op de groote vaart? ANTWOORD: Dat Is ons niet be kend. Het hangt af van de keuring die daarvoor moet afgenomen wor den. VRAAG: Wanneer treedt de invali diteitswet in werking? Wie zullen daarvoor vermoedelijk steun ontvan gen? ANTWOORD: Dat is nog niet vast gesteld. VRAAG: Wanneer is er ockes voor particulieren verkrijgbaar? ANTWOORD: Zoodra dit geschiedt wordt dit geadverteerd. VRAAG: Waar moet ik mij vervoe gen om mijn kinderen te plaatsen op de U. L. O. school in het Klever- park? ANTWOORD: Meld u aan de school aan, bij het Iloofd. Uit de Omstreken Sohotsn. DRANKWET. Door de voetbalvereemging „Con cordia" Is aan B. en W. alhier vc-rlof aangevraagd voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrij® dranken in haar clubgebouw op het terrein aan den Vergierdenweg. De burgemeester van Haarlemmer meer roept de leden van den ge meenteraad op tot bet bijwonen van ee-no vergadering, op Donderdag 30 September 1915, dos voormiddag te 11 uur precies. Agenda: 1. Vaststelling van de no tulen der vergaderingen van 26 Au gustus en 7 September 1915. 2. Inge komen stukken en mededelingen. 3. Verzoek van den heer J. A. Huisman, om «ervol ontslag als hoofd van school no. 9 te Zwanenburg. 4. Alsvo- ren van don heer J. Faber, als hoofd ven school no. 11 te Lisserbroek. 5. Verzoek van den heer J. A. Huisman, om eervol ontslag als lid van de commissie tot wering van schoolver zuim. 6. Benoeming van eene onder wijzeres aan school no. 5 te Nieuw- Veanep. Voordracht: 1. Mej. M. P. van Zwlenen te Ouderkerk a. dL IJsel; 2. Mej. C. W. A. Dievenbacii. te Haarlem; 3. Mej. K. Zijlstra, te Wor- morveer. 7. Alsvoren aan school no. 7 aan den Aalsmeerderweg (Benne- broekerweg. Voordracht: 1. Mej. C. A. Ostendorf te Amsterdam; 2. Mej. M. P. van Zwinnen, te Ouderkerk a. d. IJsel; 3. Mej. E- Zijlstra te Wor- mervoer. 8. Adres van hel plaatselijk steuncomité ter bekoming van eau gemeentelijke subsidie. 9. Voorstel tot aansluiting bij do gemeentelijk® ar beidsbeurs te Haarlem. 10. Voorstel tot wijziging van de verordening be treffende het secretarie-personeel. 11. Verzoek van 't Witte Kruis te Hoofd dorp tot wijziging van het raadsbe sluit van 11 Dec. 1913. 12. Bespreking van de plannen tot drinkwatervoor ziening van Zwanenburg. 13. Rond vraag. 14. Vaststelling suppletoir ko hier van den hoofdelijken omslag, dienst 1915. 15. Behandeling bezwaar schriften tegen aanslagen ln den hoofdei, omslag dienst 1915. De Jaarlijksche ledenvergadering van de alhier bestaande afdeeling van het Witte Kruis had ditmaal meer belangstelling dan gewoonlijk. De heeren J van der Laarse alhier er M. Sterk te Haarlem zagen zich L-noemd tot afgevaardigde en plaats vervangend afgevaardigde ter alge- rneene vergadering tot commissie loden voor het nazien der rekening weiden benoemd de heeren J. C. Dijksen, J. C. Sterk en J. van der Fange. en uitgeloot In de schuld d*r afdeeling de aandeelen 20. 43. 44. 53 en 64. Maandagmiddag ls op de begraaf plaats der Ned. Herv. Gemeente de korporaal der Vesting-Artillerie J W. Scheokendantz, van 's-Hertogenbosch, begraven, die na twee dagen ziekte is overleden. Op verlangen van de familie ge schiedde de begrafenis niet met mili taire eer, maar toen de stoet de plaats passeerde waar de compagnie was opgesteld, werden twee bloem-tukken op de lijkbaar gelegd, een van de of ficieren en een van de manschappen. Op de begraafplaats waren enkele officieren en een paar honderd man schappen om (le groeve geschaard c-n sprak zijn kapitein over de goede ei genschappen van den overledene, als soldaat en eenige woorden van troost tot zijn ouders en familie. Maandagmiddag had op een daar-i voor goed ingericht stuk land te Zwa nenburg een sportfeest plaats voor de militairen alhier in garnizoen. Zooals te verwachten, waren er voor do verschillende nummers (een twaalftal) voldoende deelnemers de oefeningen en wedstrijden werden door de talrijke aanwezigen met be langstelling en die op (le hindernis- baan met vermaak gevolgdhet schermen was voor de kenners zeer belangwekkend. Het weer hield zich goed, doch bij de slotnummer» kwain er een flinke regenbui, die oorzaak was dat met meer spoed moest wor den afgewerkt daar ook het terrein ongeschikt werd. Overste Michel, met enkele hoofd en vele officieren aanwezig, reikte ten slotte de prijzen uit, daarbij in de eerste plaats dank zeggende aan hel Comité der ingezetenen met den burgemeester als voorzitter, die dit feest hadden georganiseerd en daar voor de noodig© gelden hadden we ten te verkrijgen. Te 1 uur aangevangen, was het welgeslaagde feest, opgeluisterd door een dubbel muziekkorps en bijge woond door vele burger» en niet min der militairen, te ruim 5 uur afge- loopen. Eandvsort. EEN ZANDVOORT3CH DOGMA. Wij Zandvoorters leefden sinds jaar en dag onder een dogma. We I hukten er gewillig voor; we legden ons zelfs kalmpjes en zeer genoeglijk neer bij de veroude, verstarde waar heid: Er wordt op Zandvoort niet in gebroken. Tracht'eens een ras-eohteu Zands-oorter diets te maken, dat er in het duin nooit gestroopt wordt' Vast en zeker zal hij u tegenwerpen: „Nou, nou, we doen ommers het haast allemaell" Maar bh zal het roerend met u eens zijn, «at er op Zandvoort niet wordt ingebroken. 't Ligt oenigszins in de reden: waar moet de inbreker met zijn buit heen? T Strand langs, zou hij fluks in de kijkers loopen. De duinen door, werd hij ongetwijfeld opgemerkt door de talrijke jachtopzieners en de nog veel talrijker natuurlijke vijanden van dezelven, de overtreders van het verbod, dat men zich niet op ander mans grond mag verpoozen. Tin den straatweg langs? 't Zou alle kans ge ven geknipt te worden in den streng beaurveilleerden Aerdenhout. Alzoo: Op Zandvoort wordt niet in gebroken 1 En- desalnietteminons verruk kelijk dogma bloed niet onaango- voohten. Zoo om het jaar of wat ver telt je de melkboer, dat er 'a nachts toch is ingebroken. Dan plegen melkboer en klant elkaar vol verba zing aan te kijken, geen van beiden recht snappend, hoe zoo iets moge lijk kan wezen. Maar 't waren er dan ook sorns ook inbraken naar I Misschien herinneren sommigen mijner lezers zich nog de fameu?o Inbraak in Kostverloren, toen 't eiec- trisch licht flikkerde: aan, uit, aan, nog ereis uit; en dat in een onbe woonde villa. 't Feit gaf den herdershond van den agent K. de Goede, gelegenheid zich in gansch den lande vermaard te maken. Als goedopgevoode politie hond stormde hij, cavalier seul, door een achterdeurtje het huis binnen. En niet vóór hij onraud speurde, blafte hij om versterking. De reser ve aai: de achterduer rukte nader en beiden, baas en hond. „legden de hand" op den „uit diepe sluimering or.twakenden inbreker, die verzuimd had tijdig uit te breken De lof op den viervoeter, door wij len „Ericus" uit den treure bezongen, straalde op zijn dresseerdor, ik bedoei don dresseerder van den her dershond natuurlijk. Sedert ontving de Goede monigen hond ter africh ting, En binnen niet al te langen tijd kon men te Zandvoort do dienaren van den IL Hermandad verdoelen in agenten met hond en agenten zon der hond, soms bleken de dieren nog geenszins ten volle gedresseerd wat enkelen deed spreken van hon den met agent en honden zonder agent. Maar dat waren nurte-ch# ©potters. Ook al voor jaren viel de draak te stoken met een inbraak op het Kopje aan de zee. De telefoon raakte in actie; omwonenden organiseerden 2ich in minder dan geen tijd tot vrij willige burgerwacht; revolvers en etokfcen kwamen er bij te pas; de vil la werd omsingeld en alweer on der aanvoering van de Goede en diens hond werden de inbrekers gesnapt: twee Zandvoortsche jonge lui, die onder genoeglijken kout de beide aanvallige dienstboden hielpen passen op het huis van den afwezi gen meester. Een operette-inbraak dus! Na genoemde inbraken raakten de Goede en zijn hond eenigszins in vergetelheid. Tot hun onlangs weer ruimschoots de gelegenheid werd geboden zich nieuwe lauweren te verwerven. Men moet weten, dat de officieelè indeeling onzer politie niet die van agenten mèt en zonder ze onderscheidt in agenten eerste, twee de en derde klasse. De de: deklas- agenten. wien 't minste «alaris is toebedeeld, doen in hoofdzaak het oingelijke politie werk; de agenten tweede klas a sei-s teer en hen daarbij en houden tevens een oogje op hun confrères derde klasse; de agent eer ste klasse controleert al de andere en de inspeoleur controleert de con- tróle van den agent 1ste kla.ee. Als Hoofd der Politie gaat de Burgemees ter controleerend do verrichtingen van zijn corj>s na uit deszeifs politie rapporten. Die tak van dienst is dus ten onzent machtig mooi geregeld. Nu wil het fatum echter, dat bij de laatste inbraak een schakel in de po- litieketen ontbrak. De Inspecteur met verlof zijnde, trad de Goede, als agent 1ste klasse, als chef van 't g&nsche corps op.. Een buitenkansje dus voor hern, die zich voorheen tot tweemaal .onderscheidde, en evenzeer een buitenkansje voor zijn hond. Vooral, omdat men thans met een echte, heusohelijke inbraak te doen zou krijgen. Werd er niet in optima forma aan gifte van gedaan? Had de agent van de ronde niet leven gehoord in be doeld perceel, al had hij het ook toe geschreven aan drukte in de bakke rij uit de buurt? Werden er geen af gebrande lucifers gevonden mitsga ders een dito courant? 't ls waar, de kostbare inhoud eener zilverkast bleef onaangeroerd. bankbiljetten werden versmaad, in een effect op naam hadden de inbrekers geen zin, maarer werd dan toch maar een spaarbankboekje vermistI Ondanks ons dogma "tond dus de ze inbraak onomstootelijk vast. Maar nu die ellendige schakel, wel ke ontijreken moc-M en vermoedelijk oorzaak werd, dat de eene dienaar der politie noodwendige, voor de hand liggende maatregelen gracicu- seliik overliet aan den anderen Zoo werd de burgemeester, hoofd der politie, niet tijdig met de inbraak in kennis gesteld. En allennerk'waar digst: er werd verzuimd den houd van de Goede. Zandvoorts recht matig© trots, lucht te doen ncmou ter plaatse. Ook anderen houden werd geen lucht gegeven. Is 't wonder, dat do snoodaards nog vrij rondloopen, eiken nacht loerend wellicht op meer spaarbankboekjes? Inlegger© en voor inlegsters ter Rijkspostspaarbank kunnen gerust zijn: het bewuste spaarbankboekje, allereenigste buit van den voor diet gehouden inbreker, is terecht. Is te ruggevondenin het huis der in- brake. Hoe? Onder welke omstandige heden? Daar zweeft geheimenis over: de politie geeft geen inlichtingen. Maar terecht is het, dat etnat vast als oen paal. En zoo maakt zoetjesaan ook onze laatste inbraak zich op haar intrede te doen in het rijk der operette, vrij wel ons heerlijk dogma in cere her stellend: Op Zandvoort wordt niet in gebroken. Het zal voor ons, die er zoo innig aan gehecht zijn.- wie het zorgeloos en. onbezorgd met ongeslo ten deur en open raam doet slapen, zijn kracht niet verliezen alvorens de nieuwe verbindingsweg met Bloo- meiiUaal er is Dan zullen we deelea in 't lot der naburige dorpen ert be hoorlijk op tijd ons inbraakje krij gen. Maar dan ook zal onze politie jegens badgasten en ingezetenen do welwillendheid zelve, er meer aan gewoon worden. Volkomen vrij ge worsteld van ons de waakzaamheid belemmerend dogma, als ze dhn zal zijn, zullen de inbraken haar niet meer zoo overvallen. En alles zal dan van een leien dakje gaan, zoowel inbraak als arrestaties. 1L D. Binnenland TWEEDE KAMER. POST CHEQUE- EN GIRODIENST. De ministers van Waterstaat en van Financiën bobben het voorloopig verslag beantwoord betreffende het wetsontwerp tot aanvulling van de wet tot regeling der brievenposten] met betrekking tot de Instelling van een postchèque- en girodienst. CRISISUITGAVEN VOOR AMSTER DAM. B. en W. van Amsterdam vragen den gemeenteraad het crcdiet voor de crisis-uitgaven van f 1.500.000 (ver leend op 26 Augustus 1911 en 16 Jon! 1915), te vorhoogen tot 2 TOO.000. UITVOER VAN JONX5E HENGSTEN EN RUINEN. De minister van landbouw, nijver, heid en handel hoeft met ingang van 30 dezer ingetrokken zijn beschikking, waarbij gelegenheid werd gegeven tot uitvoer van jonge hengsten ea ruinen. D E VROU WEN- K1 ES REOHTBETOO- GING EN DE S. D. A. P. Naur .diet Volk" meldt, heeft het partijbestuur van de S. D. A. P. aan het hoofdbestuur van de Vereeniging voor mannen en vrouwen, zoodra de op do circulaire, bevattende een uit- noodiging tol deelnoming aan een de monstratie voor algemeen kiesrecht voor manen en vrouwen, zoodra de voorsteilen lot grondwetsherziening zijn verschenen, bericht, dat het denkbeeld self hoogst sympathiek ls.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 7