De Europeesche Oorlog. PERZIKBLOESEM TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1815 Ölt 't officlesle nlenws orer 't nieuwe offensief der geallieerden op het Westelijk Oorlogsveld blijkt dat, hoewel er nog gedneht gevochten wordt, weinig verandering in de positie komt. Over en weer worden eealge voordeelen behaald. Van de zijde der geallieerden werden nadere bijzonderheden gemeld over de sneeessen van Zaterdag en Zendag. Over den stand der krijgsbedrijven. Op het Oostelijk oorlogsveld wordt ook danig gestreden. De Dnltschere naderen steeds meer Danabnrg. Welken balt de Daltschers hij Wilna ver overden. Nabij Lnek worden de Rassen weer ashteralt gedrongen. Bü Wlsjnef braken de Dnitsehers het front der Rassen en namen 3300 Rassen gevangen, Vlnehtellngen-wee. Engelsohe waarschuwingen aan Bulgarije. Op het Westelijk Oorlogsveld. 'I Nieuwe offensief. NIEUWE STAF BERICHTEN. Vau den Duitschen staf: ,,Ue geallieerden zetten ook Maan dag hun pogingen om door te breken voort, zonder eenig succes te berei ken, zij leden daarbij integendeel op vele punten zeer ge\oelige verliezen Bij Loos ondernamen de Eugel- schen een nieuwen aanval met stik gas, die volslagen zonder uitwerking in den wind vervloog. De Duitscne tegenaanval leverde behalve goode terreinwinst 2<1 officieren en 750 man aan gevangenen aan de Duitschers op. Het getal van de laatsten steeg daardoor op deze plaats tot 3397 {de officieren meegerekend). Negen ma chinegeweren werden buitgemaakt. Bij Souchez, Roclincourt en verder op het heele front in Champagne tot aan den voet van de Argonnen zijn de aanvallen der Franschen zoodanig algeslagen, dat zij geen spoor na lieten. In de streek van Souain brachten de geallieerden, met merkwaardige miskenning van den toestand, zelfs 'cavalerie-massa's vooruit, die na tuurlijk volslagen overhoop werden geschoten en de vlucht namen. Bij het afslaan van de aanvallen onderscheidden zich in het bijezonder de Saksische reseive-regünenten en de troepen van de divisie uit Frank fort aan de Main. In de Argonnen hebben de Duit- schers een kleine voorwaartsche be weging gemaakt om de stelling wan Fille Morte te verbeteren. Zij had het gewenschte resultaat en leverde aan de Duitschers bovendien 4 officieren en 250 man aan gevangenen op. Op de hoogte Comères is Zondag en Maandag door mijnontploffingen op groote schaal de Fransche stelling op een breed front verwoest en in el kaar gestort." Fransch communiqué „In Artois hebben de Franschen Maandagavond en -nacht terrein ge wonnen en zijn meer en meer de heuvelkammen ten Oosten en ten Zuiden van Souchez genaderd. In Champagne bieden du Duit schers weerstand in de stellingen, •waarop zij zich hebben teruggetrok ken en die zijn beschermd door een uitgestrekt net van prikkeldraad, dat verdekt is opgesteld. De Franschen konden eenigen nieuwen vooruitgang boeken in de lichting van heuvel 185, ten Westen van de hofstede Navarin en ten Noorden van Massiges, in de rich ting van la Justice. In Argonne zijn de hardnekkige aanwallen der Duitschers, Dinsdag met 6 tot 8 bataljons tegen de Fran- schs stellingen van de eerste linie Fille MorteBol ante ondernomen, op een ernstige mislukking uitgeloo- pen. De tegenaanvallen, door de Fran schen in den loop van den nacht on dernomen. 6telden hen in staat de Duitsche infanteristen uit bijna alle punten, waar zij hadden weten door te dringen, te verdrijven. Het terrein voor de Fransche loopgraven is met lijken van Duitschers bezaaid. Op bet overige front was de nacht betrekkelijk kalm." D® earst® beschrijvingen der jongste gevechten. VAN DE ZIJDE DER GEALLI EERDEN. Reuter meldt uit Londen .- „Do infanterie-aanval begon Za terdag om 12 uur", reide een man, die bij de overwinning ln Champag ne was gewond en met een aantal andere gewonden, die er uitzagen als polderjongens, zoo waren zij met opgedroogde modder bedekt, juist te Parijs was aangekomen. „Ons regi ment behoorde tot de reserve. Drie dagen lang dreunden onze batterijen met zware slagen nacht en dag ach tereen. Onophoudelijk spuwden de zware kanonnen maar granaten en we begonnen ten slotte in onze loop graven ongeduldig te worden. Zaterdag hadden we net de soep op en waren we bezig onze wapenen schoon te maken, toen op slag van twaalf, de officieren riepen Voor waarts! Wij schreeuwden als bo eetenen en met één sprong waren wij uit onze holen. Vóór ons werd er heet gevochten. Mannen van de linietroe pen deden goed werk en waren voor- hij de loopgraven der Duitschers. Wij snelden naar hen toe en zagen hoo- pen lijken van Duitschers. Verderop zagen wij overal kraters, waarin groote getallen Duitschers onder de losse aarde begraven wa ren. Hun laarzen staken er hier en daar boven uit. Wij gingen kijken of er soms nog gewonden bij waren, maar dat was niet zoo. Maar we hielden ons niet lang op en stormden maar aldoor vooruit. Toen kregen wij rechts van ons een sterke vijandelijke af deeling in het gezicht met machinegeweren, staan de in een granaatkuil. Zij zouden het niet lang meer maken. Wij ren den er met gevelde bajonet op af. Er was een fel gevecht. Toen de over levenden zagen, dat het met hen ge daan was, riepen zij „Kamerades, pas kajpout", en wierpen hun wape nen neer. Enkelen echter, ofschoon gevangenen, gingen met vuren door. Een artilieriekapnein schoot met zijn revolver een gat door mijn linker hand. Ik sloeg hem neer en ging op zijn borst zitten. Hij vroeg genade en zei dat hij vrouw en kindereu had. Daar dat met mij ook het geval is, liad ik medelijden met hem. Hij stond op en dankte mij uitbundig. Hij bood mij geid aan, waar ik om moest lachen. Een ander ,die door een schamp schot uit een machinegeweer was ge wond, vertelde „Midden in den vinfanterieaan\ al kwam ik bij eene Duitsche artilleriestelling, kanon niers en infanteristen stonden om de kanonnen saamgepakt, allen met de handen in de hoogte. Ons artillerie vuur had hen eenvoudig volslagen stompzinnig gemaakt. Het waren al len, oud en jong, net kinderen, slechts door één gedachte bezeten „Pas kapout, pas kapout." Reuter s correspondent ln het En- gelsche hoofdkwartier in. Frankrijk zegt in een telegram van Maandag: „Na drie dagen van hevige gevech ten zijn de Britsche troepen, ondanks hevige -tegenaanvallen op tal van punten, in het vaste bezit gebleven van de op de Duitschers veroverde stellingen. Vandaag zijn belangrijke bewegingen uitgevoerd. Te Loos zijn nog meer gevangenen gemaakt en kanonnen vermeesterd. Men heeft daar een aantal Duitschers in do kelders van het dorp verborgen gevonden. In en bij het dorp is nog een aantal vuurmonden, naar ver luidt 23, Ln beslag genomen. Het is nog niet bekend of het veldkanonnen dan wel machinegeweren zijn. On getwijfeld zal men nog meer buit ontdekken als het dorp nauwkeurig is afgezocht. De verspreide ligging van de huizen bood den Duitschers nl. tal van goede punten om kanonnen op te stellen en versterkte stellingen te maken. Verwonderlijk is, dat in het dorp nog eenige inwoners zijn aangetrof fen, ondanks de verwoede gevechten die er zijn geleverd; Op tal van punten is vandaag weer hevig gevochten. Het terrein, onge veer 1000 meter ten westen van Hais- nes, is het middelpunt van tnfhnte- riegevechten (ke nog voortduren. Om een zeker punt op heuvel 70, dat thans nog niet ln Engelsche handen is, is ook fel gestreden. Op de overige ge deelten van onze linie schijnt het be trekkelijk rustig te zijn geweest. De voorbereiding door de artillerie, die aan den grooten aanval vooraf ging, was vreeselijk. Een groot aan tal kanonnen was op verschillende punten opgesteld eu reusachtige hoe veelheden .granaten bijeengebracht. Reeds dagen lang was bij tusschco- poozen geschutvuur onderhouden, doch Zaterdag, kort na middernacht en in de vroege morgenuren, begon de beschieting der Duitsche stellin gen met een in dezen oorlog onga- kende hevigheid. Op een afstand klonk het geluid als dat van een reusachtig machinegeweer en het vuur was zoo geconcentreerd, dat geen afzonderlijke knallen konden worden onderscheiden. De Duitsche linies waren gehuld in stof en rook, verschansingen smolten weg, prik keldraadversperringen verdwenen, de geheele lucht was vervuld van het gebulder, dat met enkele tusschen- poozen den geheelen dag aanhield. Ik ontmoette bij toeval een groot aantal krijgsgevangenen die op een spoorwegstation wachtten om te wor den weggevoerd. Zij zagen er allen uitgeput uit en hun uniform was be- mod'Ierd en zoo versleten dat het veld- grijs de kleur van den grond had aangenomen. Het waren meest Po len, lichamelijk flinke mannen, doch zij leken afgestompt Ze werden be waakt door soldaten met do bajonet op 't geweer, doch dat was werke lijk overbodig, want ze waren te uit geput om te vluchten en erg gedwee. De meeste waren te Loos gevangen genomen. De Duitschers, aan drie kanten omsingeld, zijn daar als in een val gevangen en. moesten zich over geven, toen zij naar de gevang©- nen zeiden hun laatste patronen hadden verschoten. Twee officieren, bij den aanval op Hooge gevangen genomen, gaven toe dat de aanval, ofschoon lang voor zien, een verrassing was geweest. De oudste van hen, een kapitein bij den landstorm, zeide dat de helft van zijn compagnie in de lucht was gevlogen door een mijn, die de loopgraven had vernield en dat hij zelf wa9 meege sleept door de Britsche troepen die de bres door de ontploffing geslagen binnendrongen. Hij uitte zijn bewon dering over de Britsche infanterie, vooral over bun standvastigheid m bet vuur. De andere officier, een jonge man, van de geregelde troepen, had sinds Aug. 1914 al gevochten en betreurde aan den oorlog geen deel meer te kunnen nemen. En mijnont plóffing had hem bedolven, maar een half uur later was hij door de En- gelschen opgegraven. Een ander gevangene deelde roee dat bijna 2ijn geheele regiment ge- vangein was genomen en dat het re giment aan hun linkerkant zoo goed als geheel was vernietigd. Volgens het laatste bericht van het front zijn er tusschen Hulluch en Loos verwoede gevechten gaande"» VAN DUITSCHEN KANT. Bernhard Kellermann, de oorlogs correspondent van het „Berl. Ta,?e- blatt", bericht uit het Duitsche Hoofd kwartier: „Met verbruik van massa'b munitie, met 14 15 divisies, waaron der een gedeelte van Kitcheners leger, met Schotten, Ieren, Goerkha's, Sikhs en kleurlingen van allerlei nuances, met honderdduizenden kubieke me ters giftige gassein. gingen de Engel- sclien op den rechtervleugel van het westelijke front tot den aanval over. Hun verliezen zijn ontzaglijk, hun resultaten nauwelijks noemenswaar dig. Vier dagen lang hielden zij onze loopgraven onder zwaar vuur, op be paalde af deelingen hing een volkomen uurgordijn. De hoofdaanvallen weiden gedaan ten noordoosten van Frommel les. Hier werden zij met zware verliezen teruggeslagen verder naar het western van Auhc-rs. Gedeeltelijk waren zij onze loopgra ven binnengedrongen, door een tegen aanval werden zij er echter weder uitgeworpen. Daarbij werd een Indi sche brigade totaaj vernietigd. Evenzoo ging bet hun met hun aan vallen bij Givenchy en Feslubert. Zonder succes werkten zij hier met rookbommen. Heft eenig vermeldenswaardig re sultaat behaalden zij ten zuiden van het Kanaal van La Bassóe, waar zij niet met soldaten aanvielen, maar honderdduizenden kubieke meters vergiftige gassen als stormcolonnee voor hun troepen uitzonden. De gas wolken waren zoo dicht, dat men op 10 pas afstands nauwelijks kon zien. Voor deze bestorming door gaswolken moesten wij naai- onze tweede stel- Sing terugwijken. Zoodra het echter lichter werd, gingen onze troepen tot den tegenaanval over en hernamen gedeelten van de verloren stelling. Tegelijkertijd met de Iingelschen en de gasgolven deden de Franschen een aanval van den Lorette heuvel tot RL vière ten zuiden van Atrecht, nadat zij dagenlang een hagel van grana ten, ook granaten met bedwelmende gassen, hadden doen nederdalen. Hun verliezen moeten ontzaglijk zijn". OVER DEN STAND DER KRIJGS BEDRIJVEN. Daarover sohrfjft de militaire des kundige van "t Alg. Handelsblad-: „Zooals te begrijpen is juichen de Engelsche en Fransche bladen ove het succcdat Zaterdag en Zondag op het westelijk oorlogsterrein is be haald. Maar ieder erkent, dat dit slechts een begin is, en dat er een lan ge weg ligt tusschen den vooruitgang bij La Baissée en in Champagne en den inval in DuitsChland. De „Times" zegt„De groote offensieve beweging in het Weiden ia begonnen oj> do meest gunstige wijze en zoo de be haalde successen kunnen worden be houden en krachtig uitgebreid, staan wij aan den vooravond van een be langrijke wijziging in den militairen toestand." Dat een belangrijke offensieve be weging werd voorbereid kon niemand onbekend zijn, noch bij de geallieer de troepen, noch bij de Duitsohens, zegt de „Times" verder. Het voortdu rende, ontzettende bombardement ever het geheele Westelijke front, dat een maand lang bijna onafgebroken werd volgehouden, was een duidelijk voorspel van een machtige beweging. En toen de Engelsche schepen de Bel gische kust gingen beschieten, was het duidelijk, dat het oogenblik voor den aanval was aangebroken. Zoo als te verwachten was werden op ver schillende punten tegelijk aanvallen gedaan. Het Engelsche leger viel aan bij Hooga, om de aandacht van de Duitschers bezig te houden, maar de hoofdaanval van de Engelsche macht geschiedde bij La Basiée en Lens: door het hier behaalde succes ia de Engelsche linie dichter bij Rijsscl ge bracht en werd de toch al gevaarlij ke en moeilijke positie der Duit schers bij La Bassée nog moeilijker gemaakt. Op den rechtervleugel van de Engelsche linie iurechen Lens en Atrecht gingen de Franschen voor uit en wonnen grond ten Oosten van het „Labyrinth". Doch de krachtigste aanval ge schiedde in de vlakten van Cham pagne. Daar werd de belangrijkste operatie ondernomen, en de omvang van den 6trijd geeft blijk, dat daar een zeer groot aantal troepen in het gevecht moet zijn geworpen. Het voor naamste deel was het gebied tus schen de rivier de Suippcs en de heu- els en bosichen van de Argonnen. In dit gebied, dat bij de Franschen zoo goed bekend is. wijl het ten Noorden van het legerkamp van Cha lons ligt, en dus veelal als oefenings terrein wordt gebruikt, en dat een groote strategische beteeken is heeft, wijl een vooruitgang in dit gebied het spoorwegtraject van Bezancourt naar Spremcmt, waarvan de Duitschers zooveel nut hebben, in Fransche han den zou brengen» werd hevig gevoch ten Kan hier de aanval worden voortgezet, dan zal hij de Franschen tevens in staat stellen zich meester te maken van het dal. dat bekend is als de Gap de Grandpré, dat be schouwd wordt als de eleutel van de Argonnen. Het was in dit gebied, dat voortdurend Fransche aanvallen op de Duitsche linie werden gedaan. Herhaaldelijk werd in den afgeloo- pen winter gepoogd hier door te bre ken. De dorpjes Perthes-les-Hurlus en Le Meonil-les-IIurlus hebben in de afgeloopen maanden een treurige ver maardheid gekregen door de tallooze dooden, die daar m den posilieoorlog zijn gevallen. Een doorbraak hier, ecu slag, die de Duitsche legers zou noodzaken zich terug te trekken, zou de Duitsche legere op de Maas en op Luxemburg kunnen werpen, en den Du- tschen rechtervleugel in ernstig gevaar brengen te worden afgesne den. De doorbraak is niet geluktwant achter de voorste Duitsche linie lig gen tal van nieuwe verdedigingswer ken, ja men kan aannemen, dat een groot gedeelte van het terrein achter co voorste linie geheel voor de ver dediging is ingericht, om daardoor een doorbraak te voorkomen. Het Is dan ook niet te verwonderen, dat de ..Timee'-tmedewerker zegt: „Wij ne men de overwinning zeer kalm op, overdrijven de gevolgen niet, maar verkleinen evenmin het resultaat. Want wij weten zeer goed, dat wij een langen, moeilijken weg zullen moeten afleggen, dat de vijand dap per is en goed toegerust en dat het deel, dat ons voor oogen staat, alleen kar; worden bereikt door een voort durend krachtig optreden, over een lang tijdsverloop." DE INDRUK IN PARUS. De Parijsdie oorrespondent van 't Alg. Handc-lsblud seint: „Het goede nieuws van de belang rijke overwinningen aan het front is hier overal met groote vreugde ont- vungen. Er haddon geen publieke ma. xnfeslaties plaats, maar de voldoening straalt uit aller oogen en blijkt uit alle gesprekken. In dc bioscoopthca ters eu schouwburgen, waar het nieuws aan het publiek werd medege deeld, wekte het groote geestdrift Overal weerklonk de „Marseillaise" en gejuich. Nooit whs het vertrouwen in den einduitslag grooter. De bladen wijzen op de betcekenis dezer overwinning, die de doeltref fendheid en superioriteit der nieuwe laktiek van de geallieerden bewijst De eerste veriialen die hier van het front aankomen, geven een aangrij pende beschrijving van het verschrik kelijke, 72 uien lang ononderbroken v oortdurende bombardement, dat aan den algemeenen aanval voorafging cn dat de sedert maanden geweldig ver sterkte Duitsche stellingen onhoud baar maakte". GEfNERAAL MARCHAND GEWOND. Reuter seint uit Parijs: Generaal Marchand werd Zaterdag bij de gevechten in Champagne ge wond. Hij werd door een granaat splinter in den onderbuik getroffen. De wonde, ofschoon ernstig, schijnt niet levensgevaarlijk. Op het Oostelijk Oorlogsveld. NIEUWE STAFBERICIITEN. Van den Duitschen staf „legergroep-Hindenburg De Maandag op het Zuidwestelijk frent van Dunaburg achteruitgedron gen Russen trachtten in achterwaarts gelegen stellingen zich te handhaven. Zij werden aangevallen en tot wijken gebracht. Ten Zuiden van Drisw-jalisje had den cavaleriegeVechtcn plaats. Het leger van Von Eichhorn heeft in den elag bij Wilna (die daartoe heeft geleid, dat de Ruisen over de li nie in eer van Noro9jSmorgon Wlsjnef achteruitgeworpen werden) 70 officieren en 21.908 man gevangen gemaakt, en drie kanonnen, <2 machi negeweren en veel bagage, die de Ruesen cp hun zeer snellen terugtocht moesten achterlaten, buitgemaakt. In verband met den enellen Duit schen opmarech kon zulks eerct thans worden meegedeeld. De getallen, die reeds vroeger zijn genoemd, zijn niet ln bovenstaande cijfers meegeteld. Ten Noordoosten van Wisjnef is de Russische stelling doorbroken 24 officieren en 3300 man werden ge vang er. genomen, 9 machinegeweren buitgemaakt. Legergroep prins Leopold van Beie ren De bruggehoofden ten Oosten van Baranowitsj zijn na een gevecht in Duitsch bezn gekomen 350 gevange nen werden ingeleverd. Legergroep Von Mackensen-: De toe*'.and is onveranderd. Legergroep von Linsingen Stroomafwaarts van Lück is de overgang over de Styr geforceerd. On der den druk, daardoor ontstaan, zijn de Russen ten Noorden van Dubno over liet heele front in vollen af tocht." Van den Oostenrijkscheu Btaf: „Door dc O. II. en Duitsche strijd krachten aan de Styr met omsmgo- ling bedreigd, hebben de Russen zich genoodzaakt gezien, bun onder groo te opofferingen ondernomen offen sief in het Wolhyni.'che vestinggo- bied te laten varen. De terugtocht dor Russen -s Maandag den geheelen dag voortgezet t het Russische leger is achter de Poetilowka geweken. Ooe- tenrijkechc legers vervolgen de Rus- een. ln achterhoedegevechten ten oosten van Lück hebben Ooatenrijksche troe pen 4 officieren en 600 man gevan gen genomen. Aan de lkwa en in Oost-Gabcié ia de toestand onveranderd. DE STRIJD OM DE STRYPA. Lennhoff, de oorlogscorrespondent van de „Vussische Zeitung", schrijft o d. 21 September, uit het Oostenrijk- sclie perskwartier Aan de Zlota Lipa hadden de Oos- tcnrijk-Hongaarsche troepen, die naar het gebied van Podhajce gedirigeerd waren, in 'n prachtigen aanloop drie versterkte Russische linies genomen en daarna de Russen teruggeworpen tot de Koropiec die evenwijdig mei de Zlota Lipa in den Dnjestr 6troomt. Aan de Koropiec hield de vijand stand om zich te verdedigen. Hij had bier een reeks van bevestigingen ge maakt die buitengewoon sterk waren. Het geheele gebied was één groote bevestiging In het moerassige voor land en in de bedding van de rivier hadden zij palen geramd, die door j prikkeldraad met elkaar verbonden waren. Sterke draadhindernbsen stonden op den weg langs den ooste lijker. oever van de Koropiec. In de helling vau den oever hadden dc Rus een zich ingegraven. Ook de naburi ge Imogte was versterkt. Daar lagen in twee verdiepingen de Russen in oen grond. Een bijzonder sterk steun punt was do spiritusfabriek in Pod hajce, die als een vesting uit de Rus- ■sitvrie linie sprong, naar links en rechts flankeerend werkend en het da' hefceerschend. De loopgraaf der Ruisen ging door den kelder van de ze fabriek. De vensters waren met ijzeren schilden gepantserd. Niette genstaande hier sterke tegenstand gebeden kon worden, was onze storm aanval op de eenste linie zoo over weldigend. dat de Russen zich niet vcll g voelden in hun vesting cn slechts zwakken tegenstand boden. Zij gingen terug naar dc Strypn. On middellijk gingen onze troepen hen schtcrna zich niet bekommerend om het weer, dat met den dag slechter werd. Een scherpe wind zweepte den mannen de regen in hel gezicht. Bij de Slrypa stuitte men op nieuwen te genstand Met groote energie trachtte de vijand het forceeren van do rivier te voorkomen. Sterke brug gehoofden steunden hun verdediging. Dagen lang werd er verbitterd ge- FEUILLETON Uithet Engelseh \V. A. MACKENZIE. 35) Olaf's vingers beefden van opwin ding toen hij de zachte stof aanraak te. Hij ontvouwde de japon heelemaal eu streek ze glad aan den hals, waar het lint er afgehaald was. En nu het lint! Neem het er even bij en overtuig u dat ik u niet be drieg, zeido Pierre. U zult zien dat liet volkomen past, elko draad en elk scheurtje komt overeen uit. Olaf overtuigde zich hiervan cn Ieg- do het eindje lint precies in do ope ning van de japon. Hij twijfelde nu niet langer of hij liad liet bewijs ln handen dat mevrouw Dapifcr schul dig was aan den moord ojj haar stief zoon. Hij logde hot lint weer in zijn por tefeuille en borg de portefeuille in zijn zak met een diepo zucht van vol doening. En toch kwam onwillekeu rig de gedachte bij hem op dat wat hii deed niet heolemaal Ln don haak was. Maar dat was toch belachelijk! Hoe kwam hij op het idéé! Zulke zotte gedachten pasten wel goed bij deze heele geschiedenis, het was alles net als in een inelo-draina! De stem van Leduc stoorde hem in zijn overpeinzingen. Uwe Hoogheid is zeker wel te- vredeai? Meer dan tevreden. Ik ben over tuigd! Uitstekend! Er. is uwe Hoogheid besloten de japon te koopen? Ja. Ik zal de ochtendjapon koo pen en den brief. Waar is die? Die krijgt u zoodra u het geJd op tafel legt. En de prijs is? Zestigduizend gulden. Juist. Nu, hier heb ik zesdui zend gulden, dus tien procent van den koopprijs. Uwe Hoogheid is een geboren handelsman. Ik geloof dat tien procent de ge wone som is. Do rest zal ik u, zooals u zelf al met liet oog op uw veiligheid voorstelde, in vorderingen op mijn bank in Christiansburg uitbetalen. Dus zesduirend gulden in contanten en de rest in wissels van achtiendul- zend gulden elk... Als u soms nog een twaalfduizend gulden wilt hebben, dan zal ik u die geven... Uwe Hoogheid is al te goed. Op voorwaarde dat u mij de le vensgeschiedenis vertelt van uw vriend Vandelcux. En dat voor twaalfduizend gul den? Hij is nog niet zooveel stuivers wo aid, is het wel? O, uwe Hoogheid kent het leven niet. Hoe minder de positie van een man het koopen waard is, des tc meer is hij waard als men hem kan ver- koopen. Wilt u het doeai? Het is een lang verhaal. Maar u kunt het toch wel ïd dui zend woorden vertellen. En welke schrijvers verdienea twaalf gulden per woord? Een lang verhaal? Neen, een kort verhaal an eon flinke prijs. En zelfs a] is hot verhaal lang, ik heb geduld genoeg. Uwe Hoogheid heeft vele deug den, merk ik... WeLnu dan, ik zal u Jacquot, mijn jeugdvriend die zoo veel zorgen, avonturen en gevaren met mij gedeeld heeft, jaren achter een, verkoopen voor een simpele twaalfduizend gulden... Ah! bah! Ik word sentimenteel.... Ik zal u betalen zoodra ik de ze kerheid lieb dat uw verhaal met do waarheid overeenkomt. Nog steeds vol wantrouwen Wanneer zal dat toch eens eindelijk verdwijnen. Komaan, uw antwoord! Dat heb ik al gegeven. Da*., verwachtte ik wei. En daar om heb ik bü de wissels nog een vor dering van twaalfduizend gulden ge daan, die echter niet geind kan wor den, vóór uw verhaal bevestigd is... Hier is zesduizend gulden. Hier zijn de wissels. En nu de brief vlug. Leduc overhandigde hem den brief, nam de bankbiljetten op, keek na of ze echt waren, ias do wissels na, stopte alles in zijn zak en met de aangeboren beleefdheid van eiken Franscliman noodigdo hij zijn gast uit op een van de kapotte stoelen te gaan zitten. Ik sta liever, zeide Olaf. Uwe Hoogheid pijnigt mij. Ik heb hot vandaag heel druk gehad, voel go loopen en nu kan ik bijna niet meer staan van vermoeidheid ik vol bij na om, ik... Olaf ging op een punt van de tafel zitten. Pierce Leduc nam den stoel die er het stevigst uitzag cn hield zich hierop in evenwicht met de handig heid van een geboren acrobaat U rodt nnj het leven... Ja, waar zal ik nu beginnen? Zal ik teruggaan tot den vader en moeder van Jacquot, zooals dat gewoonlijk in levensbe schrijvingen gebeurt'? Dat zou lang dradig worden! Ik zal dan maar be ginnen met do geboorte van onzen vriend in de groote stad in Bretagne, Lorient geheelen. Maar wat heeft u daaraan? Moet ik u beschrijven hoe hij als klein jongetje larigs do havens wandelde? En hoe de kleine Sivy later naar school wandelde met zijn tasch op zijn rug, en hoe knap hij was m de oude talen? Stel u voor, hij was zelfs zoo gelukkig een prijs voor goed ge drag te krijgen. Denk eens aan, Hoog. heid, een prijs voor goed gedrag! Ik hoor eerlijk gezegd liever over de prijzen die hij voor zijn slechte gedrag heeft ontvangen; want als ik mij niet vergis heeft het daaraan niet ontbroken in het leven van... hoe noemde u hem ook weer? Sivy. Sivy, Sivy. Neen, dan zal ik maar beginnen met den tijd toen hij leerling was bij een Juwelier in Pa rijs. En Pierre Leduc vertelde zijn ver haal. Wij behoeven het hier niet neer te schrijven maar binnenkort zullen wij de hoofdzaak vinden in een ver haal van een journalist uit Parijs. En is dit allemaal waai-? Held u niets overdreven? llebt u uw verbeel dingskracht niet te veel laten wer ken? En hebt u me niet de kleinighe den verteld cn de hoofdzaak we$ laten? Wel neen! Ik heb alleen maar de voornaamste punten... Van een griezelig verhaal ver teld. Ja, amusant is het niet. Goed... Ik zal zien uit t© vindein of uw verhaal waar ls... Nu moot ik gaan. Uwe Hoogheid zal rijn nederigen dienaar toch wel willen toestaan hem iels aan te bieden.... Neen, dank u, antwoord© Olaf, toon Leduc een karaf en glazen op de tafel trachtte te zetten. Niet? Zijn stem klonk alsof hl] telourgesteld was. De wijr» ls uit stekend, en ze is werkelijk niet ver giftigd. Natuurlek was ze wel vergiftigd. Pierre had wel niet veel hoop dat de Prins zou drinken, maar toch, het aou kunnen gebeuren. En in dar ge val zou het zoo eenvoudig zijn als het maar kon om die japon weer in zijn bezit te krijgen, cn den brief, en het lint. en alle drie tegen een Hinken prijs aan te bieden aan die dame die hij nu ln zijn macht had. Ze is -niet vergiftigd, herhaalde hij. Ik beu eerlijk! Ik twijfel er niet aan, zeide de Prins glimlachend en toen zeide Le duc niets meer, wan*, hij zag dat zijn plannetje mislukt was. En als ik u iets mee te doelen heb, naai' welk adres kan ik dan... Hier, Hoogheid. Baker's Row no. 47, London E. C. Per adres Signora Cavalcanti, en mijn naam hier ie Smith.a En zonder verder iets te zeggen ver. dween Olaf. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 5