NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. 33e Jaargang No. 9912 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. donderdag so september 19j5 a HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AVató a. ADVERTENTIËN: PER DRIE MAANDEN Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De Zaterdagavond" Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem „de omstreken en franco per post. f 1.50 2 0.05 0.37l/i 0.45 Uitgave der Yennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Van 1—5 regels 75 Cts.iedere regel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 1—5 regels 40 Cts. per plaatsing, elke regel meer 10 Cts. k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buiteuspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) geabonneerden wordt gewaarborgd door „The Ocean" Rokin 151, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 1 OCTOBER. Schouwburg: Die Haghespelera. De Kroou: Ruud um die Liebe. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor- BteUing. Biosc. Theater, Barteljorisstraat: Voorstelling. Cinema-Palace: Voorstelling. OM ONS HEEN Na- 2035 Nabetrachting van den Gemeenteraad. i.Ons leven is een stAag verreizen en vertrekken", zegt de Gdneetet en ln de Raadszaal is het dan ook niet anders. De heer Van Rossom, die vroeger dicht bij de psrsplaatsetn zat, heeft mi de plaats van den heer Heerksns Thijssen, vlak bij de tafel van B. en W. ingenomen. En do laat ste zat Woensdag voor den eersten heer aan de taf cd van. B. en W. op den stoel, waar vroeger de heer Mo- doo verbleef, die nu, evenals de heer de Breuk, een plaats is opgeschoven. De heer de Breuk zit nu naast den burgemeester, waardoor het zeldzaam geval zich voordoet, dat de oudste Wethouder in jaren ook de oudste in dienstjaren is. Onze gemeentewet houdt namelijk met diensttijd geen rekening, maar bepaalt, dat de oud ste tn jaren waarnemend burgemees ter is, omdat men toen veel grooter eerbied had voor den ouderdom, dan onze tijd, die zich met trots „de Eeuw van het Kind" noemt. Je kunt hot verschil ook waarnemen in den Raad. Vroeger kwam niemand voor het achtbaar Collego in aanmerking, .wanneer hij niet de vier kruisjes be reikt had of altlions genaderd was. En Ln de laatste jaren werd menigeen gekozen, die maar net den vea-edsch- ten westelijken leeftijd te boven was... De heeren Hulswit en Krelage lie ten zich zoowaar nog in de Raads zaal hooren, namelijk door de veran deringen, die zij bij monde van den burgemeester voorstelden in het of ficieel verslag van door hem bijge woonde vergaderingen. Er was dezen keer ongewoon veel criliek op dat .verslag. Van verschillende kanten kwamen Verzoeken tot wijziging, die de voor zitter aanhoorde en behandelde op een eigenaardige half toegeeflijke, half tegenstribbelende, manier, die blijkbaar ten doel heeft al te groote neiging tot critiek af te wijzen. Het kan namelijk een enkele maal gebeu ren, dat een Raadslid, de proef van het officieel verslag ontvangende, te- kjurgesteld i6 over zijn rede an meent, heusch ernstig meent, dat hij het veel anders en beter gezegd heeft 1 Daar gaat de burgemeester wijselijk tegen In. En bij andere gelegenheden kan hij niet laten, een aardigheid te zeg gen, zooals gisteren tot een van de critisocreude leden: „ja, als u zeker weet, dat u het gezegd hooft en nie mand weet, dat u het niet gezegd heeft...." Ziedaar een zware eiseh: te weten, dat iemand iets niet gezegd heeft En dat in een miserabele zaal als deze hanketbakkersdoos, waar je dikwijls ïiiet eens verstaan kunt wat hij wèl «egt! En van verreizen en vertrekken ge sproken: de commies-redacteur, Mr. Van Rossum, zat niet meer op zijn plaatsje Die is naar zijn nieuwe standplaats Vlissingen, waar hij Se cretaris geworden is. De gemeente Haarlem heeft aan hem een degelijk en bekwaam ambtenaar verloren. De griffier, de heer Van Bilderbeek, had tijdelijk zijn stoel bezet en de j nieuwe commies-redacteur zat als een gewone sterveling op do eerste bank van de publieke tribune. De agenda was Woensdag lang maar mager. Een verzameling run- ten, voorbeschikt om zóó onder den voorzittershamer door te glijden en dat deed ze ook, totdat de loonrege ling van de brugwachters aan de orde kwam. Toen kwamen de tongen los en raakten losser, naarmate duidelij ker bleek, hoezeor da meeningen ver schilden. Alvast over den aard van hol werk. De heeren Poppe en Bre- gonje schetsten den brugwachter als een soort van slaaf, vastgeketend aan zijn brug, somtijds zeven en negentig uur per week, belast met het open draaien van de brug in weer en wind, met zvv aren politiedienst., die veel tact en beschaving vereischt, gebukt bo vendien nog onder administratie en financieele verantwoordelijkheid. De heer de Breuk daarentegen ontwierp het beeld van den brugwachter, die rustig met de armen over elkaar af wacht, of er ook een schip nadert, niet meer dan een keer of vijftien per dag de brug daarvoor opendraaien moet en er zelfs blij over is, dat hij met politietoezicht belast is. Het bc- bestaan van den brugwachter aan de Ringvaart, die een tuintje heeft, waar hij heelwat in kweekt, scheen hern zelfs blijkbaar Idyllisch toe. En par tijen waren het hierover positief on eens, of werken gelijk staat met be schikbaar zijn ja, meende de eene, neen de andere partij. Wat de loon en aangaat, de eene partij oordeelde, dat niemand het wel slechter kon hebben, dan do brug wachters, de andera was ler even vost van overtuigd, dat zij hel heel goed in de wereld hebben en dat ve len loeren op deze begeerlijke be trekking. Het meest meesleepend sprak de heer de Braai over hun ongunstige positie. Die heeft zoo'n trouwhartige klank ln zijn stem en je voelt zoo, dat hij oprecht is. 't Maakte werkelijk indruk toen hij bet amendement ver dedigde van de heeren Poppe c.s. om de brugwachters in de 3e en niet in de eerste loonklasse te plaatsen en er «•aren Raadsleden die opkeken, toen hij verklaarde, dat het budget van een arbeidersgezin, bestaande nit man, vrouw en vier kinderen, f 24.— per week vordert, zonder dat er iets op af le dingen valt. Dat hadden ar beiders van de Conrad, op verzoek van hun directie becijferd. En schijn baar werd dit bedrag door den heer Klein bevestigd: hij sprak van f 25. maar kwam daarop naderhand terug. Het moest f 15.— wazen, 't Was jam mer van don flater, want dit nieuwe Raadslid toonde een vlot en gemak kelijk spreker te zijn. 't Werd duidelijk, dat de uitsla,? van de stemming niet heel zeker was en dat die wel eens verrassingen zou kunnen brengen. Met 16 tegen 15 stemmen, dus maar net op kantje, werden do amendementen verworpen en de brugwachters dus, overeenkom stig liet verlangen van B. en W., in de eerste loonklasse geplaatst. Na die beslissing had het geen zin, alleen de hulp-brugwachters in betere posit:e te brengen, zoodat hot amendement dat hen betrof, werd ingetrokken. En de voorstellers behaalden boch nog oen succesje, toen de Raad, bij wijze van pleister op de wonde, bepaalde, dat aan de brugwachters die vrije woning genieten, daarvoor in de toe komst niet meer f 2.maar f 1.5) zal worden gekort Er zal eens een tijd komen, mis schien eerder dan wij nu wel denken, want de evolutie gaat snel, dat dis cussies als deze, waarbij feiteil ijk overlegd wordt, wat nu wel precies de grens is van het inkomen, waarbij men leven kan, niet meer zullen plaats hebben, omdat ook aan den arbeider zekere ruimte van Inkomen zal worden toegestaan, zoodot de spaarzame en zuinige daarvan wat overleggen kan, hetgeen nu in den regel niet mogelijk is. Maar zoover zijn we nog niet en in het huidige klassesteïsel paste het weinig, zoo als Mr. Andreae terecht deed opmer ken, om enkele personen plotseling in een klasso te plaatsen, waarin zij (waren zij tegelijk met al de andere gemeentearbeiders ingedeeld) niet op genomen zcudan zijn. Wat de vijftien wilden zou tengevolge hebben gehad, dat al de anderen plaatsing in een hoogere klasse verlangden; iE het daJi niet logischer, om anneer men in derdaad meent, dat de minima van de loonen te laag zijn, die voor het geheele corps gemeente arbeiders te herzien? Wat de brugwachters betreft, hoe wel waarschijnlijk de zwaarte ven hun taak, het bijhouden van het ro gister der tonnenmaat, het passen op de schippersdubbeltjes en het uitoefe nen van politietoezicht we] was overdreven werd voorgesteld, aan den anderen kant is de zaligheid van het met gekruiste armen op een schip wachten, toch ook niet groot, terwijl het vrijwel op 't zelfde neer komt, of er schepen komen of niet. Zoolang ze kunnen komen en zoolang de titularis dan verplicht is, de brug open te draaien is hij feitelijk ln functie. Een natuurkundige droeg eens aan iemand op, de zwaluwen te tellen, die naar 't zuiden vlogen. Toen 's avonds de man om zijn geld kwam, zei hij: „Watl Zóóveel! En Je hebt den heelen dag naar de lucht gekeken!" Bij de rondvraag vernamen we, in antwoord op een vraag van den heer Nagtzaam, dat de ingezetenen van 1 October af aan de gasfabriek weer cokes kunnen krijgen voor negentig cents per mud. Goedkoop is het nietl Maar w a t is er tegenwoordig nog goedkoop? J. C. P. Stadsnieuws KERKCONCERT-TLLLA HILL. Het heeft ons in de afgeloopen zo mermaanden niet ontbroken aan Kerkconcerten. Achtereenvolgens hebben zich in onze eerbiedwaardige SL Bavo doen hooren: Joli. Mes- schaert, Tilly Koenen, Dina Diepea- daal en mevr. Noordewier met hun resp. medewerkers. Gisteravond was het Tilia Hill die ons naar de Groote Kerk noodde. Haar concert was of schoon misschien het minst bezochte zeker niet hot mimt geslaagde van de vijf. Er was lijn in het program ma dat zij, in overleg met haar me dewerker, den heer Louis Robert, had opgeste'd zij het dan een lijn met tegen het einde wat eigenaar dige kromming, ten bate van onze vaderlnndsche kunst. De heer Robert opende met een Passacaglia van Frescobaldi (15871651:, interessant voornamelijk om de telkens gewij zigde klankkleur die ds organist aan een ontelbare malen herhaalde korte phrase wist te geven. Daarna zang Tilia Hill frisch muzikaal eeni- ge eenvoudig melodieuze liederen uit de 14e, 16e en 17e eeuw. Zoo waren we tot Bach genaderd, en Robert speelde met bescheiden mooi geluid de stemmige Prelude en Fuga in e- mol (Peters, band 3, no. 10) waarbij zich zeer goed aansloten do liederen „Gott lebet noch", „Jesus meines Herzens Freud" en „Ihr Gestirn", ihr hollen Lüfte". Hier vooral was het dat do zangers ons opnieuw van baar groote gaven natuurlijke en artistieke overtuigde em het prach tig naïeve „Jesus meines •Herzune Freud" zal tot onze beste herinne ringen van doze uitvoering blijven behoor en. Tot besluit kregen wij een „Pièce héroique" van César Franck ;dat juist niet bestemd schijnt \eel tot den roem van den Fransehen meester bij te dragen) en drie Neder- landsche liederen, waarbij twee op gedichten van Guido Gvïzelle die zich wel zeer »ou verwonderd heb ben, dal zijn con tempi at ievo verzen tot ln stijl en stemming zóó uiteen- loopende toonzettingen als die van C. v. Rï-mies en Ant Averkamp kon den aanleiding geven. PHILIP LOOTS. .HAARLEMSCHE BACHVE R EE.VT- GING Do Haarlemsche Bachvereeniging zal ln het volgend aeizoen vijf gewo ne concerten geven met medewer king van het orkest van het Concert gebouw le Amsterdam, onder leiding van den hoor Willem Mengelberg. Daarenboven zullen, als het vorig jaar, worden gegeven two© buitenge wone concerten door het Residentie orkest, onder Mr. Henri Viotta, over eenkomstig de toezegging) in 1910, door Directeuren gedaan. Do data der concerten en de namen der solisten zijn op 26 October de heer Wilhelm Backhaus (piano), op 30 November (buitengewoon) de heer Willy Burmerter (viool), op 21 Decem ber de 'heer Eddy Braun (viool), op 11 Januari Mevrouw Charles - Cahier (zang), op 1 Februari de heer Eug.j d"Albert (piano), op 7 Maart (buiten gewoon) Mejuffrouw Maria Ivogun (zang), op 28 Maart Mevrouw Edyth Walker (zang). D« Haarlemsche Yoynbee- vsraenlging. De Haarlemsche Toynlx-e-vereeni- ging bestaat nu 17 jaar en is in dien tijd vele honderden van nut geweest. In het gebouw Donkere Spaarne 28 worden allerlei clubs en cursussen gehouden, waardoor stellig in wijden kring een belangrijke invloed is uitgeoefend op de ontwikkeling van jongelieden. Het bestuur overweegt thans plannen om den werkkring der vereeniging uit te breiden. Het ligt n.l. in bet voornemen, om naar En- gehchen trant, een leeszaaltje in het gebouw in te richten, dat dam tevens dienen kan als clublokaal. Op deze wijze wil men het doel van de vereeniging het uitoefenen van een beschavenden invloed vooral op jeugdige personen van beiderlei kunne, het bevorderen van volksont wikkeling en da verbroedering door persoonlijk verkeer van personen uit allerlei rangen der samenleving beier lot zijn recht doen komen. In verband hiermede zal het be stuur ook eenige wijzigingen onder gaan. o.a. zal Mr. D. H. Andreae, de secretaris, als voorzitter optreden ln de plaats van den heer J. L. E. I. Breda Kleynenberg, die voor zijn functie bedankt heeft. NEDERL. BOND VOOR VROUWEN KIESRECHT. Op Dinsdag 5 October a.» komt de voorzitster van het Hoofdbestuur, Mevr. BoissevainPijnappel, uit Am sterdam, voor de afd. Haarlem een voordracht houden over: .Het vrou- wenkiesrechtvraagBtuk op dit oogen- blik." De avond zal verder worden opgeluisterd door zang van Mej. E. Plet, uit Loosduinen, met begeleiding van Mej. C. Teves, van hier. Op het verdere winterprogramma staat nog een cursus, in November te houden door Mr. J J. M. Noback, al hier, voor leden en belang.«tellenden, over„Enkele hoofdstukken uit ons Staatsrecht". In Februari zal een openbare ver gadering worden gehouden, waarin gesproken wordt over het„Genees kundig onderzoek voor het huwelijk". Het bestuur heeft voor de bespreking van de ethische zijde daarvan Mej. Cora Westland uitgenoodigd. Voor verdere vergaderingen zijn de onderwerpen nog niet geheel vast gesteld. N. O. P. C. Men schrijft ons ln de Dinsdagavond gehouden ver- gadering van de N. O. P. C. in de Nijverheid, werd door het bestuur meegedeeld, dat 360 leerlingen dezen winter de alcoholcursuesen zullen volgen. Daarvoor hebben 13 dames en heeren zich als leidster of leider op gegeven. Jammer, dat er nog geen lokalen voor dit jeugdwerk beschikbaar zijn. Half Juli heeft do N. O. P. C. een aanvrage aan den Raad gedaan om school 3 ean de Parklaan ter beschik king te willen stellen. Tot nog toe is geen definitief antwoord ontvangen, zoodat gevreesd wordt, dat de lessen niet met 1 October, den datum waar op het onderwijs van de N. O. P C- andere jaren steeds aanvangt, zullen beginnen. Daarom besloot de verga dering, voor de 75 kinderen uit Scho ten een lokaal aan te vragen aan den Schotenschen gemeenteraad. Uit de leerlingen wordt dit jaar een zangkoortje gevormd, waarvan Mej Dijkstra welwillend de leiding op zich genomen heeft. De leider van de jongeliedenclub „De Propagandist", deelde mee, dat de club, die nog maar 18 dagen oud is, reedii in ledental toeneemt en de boete verwachtingen opwekt. KENNEMER P.ADVINDERS. Namens het bestuur der Kennemer Padvinders schrijft men ons De hoofdleider, de heer H. Stini9, heeft wegens drukke bezigheden als zoodanig ontslag genomen. Dit een verlies, dai de vereeniging al lang boven het hoofd hing. dezen winter al, toen de heer Stinis door zijn werken voor dc Belgische vluch telingen niet meer in etaat wa® zijn taak als hoofdleider zoo te vervullen, alsh ij dat wenschte en vóór den oor log dat gedaan had. Pp vereeniging De Kennemer Pad vinders heeft veel te danken aan de zen man, wiens geestkracht het leger tje van jongens hceftg eorganiseerd in een tijd dat het uiterst moeilijk WÖ6, juist hierom, omdat er uit de gelederen zelf nog geen jonge krach ten waren opgegroeid om als leiders te gebruiken. Dit gebrek werd met de jaren beter en nu voeren al vroe gere padvinders den titel van vaan drig en tweeden vaandrig. De Kcnnemers moesten zich naam maken en hun plaats vinden ln de Haarlemsche jongenswereld en, als dit gelukt is, als latere leiders op de grondlagen van het verleden zullen kurmen voortbouwen, zal dat te dan ken zijn voor een groot deel aan den eersten hoofdleider, den heer H. Stinis. Hel bestuur heeft beelcden het ont slag te aanvaarden en den heer Sti nis dank te betuigen voor de vele diensten den Kennemers bewezen. C. W. Een 15-tal gemobiliseerden. die sinds het vorig jaar Augustus be hoorden tot de landweer, ontvingen de vorige week de mcdedeeling, dat zij met ingang van Maandag weder ln hun burgerbetrekking worden ge plaatst, namelijk aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. BENOEMD. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot tijdelijk leeraar in dc Grieksche en Latijnsche taal- en letterkunde aan het gymnasium te Amsterdam den heer C. R. van Paas- sen, te Haarlem. LEGER-BENOEMINGEN. Benoemd bij het tegenwoordig corps tot reserve tweede-luilenant- vaandrigs M. Veldhuijzen van Zan ten, II. R. Beukelman, J. J. Smoeek Ilenkemans, allen van bet 10de, II. HesselLnk en A. F. Paggenbeek bei den van tweede vesting-artillerie, de milifnen-rjjrgeantaiv W. Ou burg, T. Hommes, G. B. van de Werfhorst. H. de Zanger, J. de Vries, D. C. Engel, M. J. A. van Dugleren v. Disselkoen, allen van tweede vesting-artillerie; tij delijk zijn benoemd tot reserve-twee de luitenant bij het tegenwoordig corps, de milicien-sergeanten H. O. Wenink, J. H. C. vam den Berg, P. Boeken, allen van tweede vesting artillerie. (St-Ct) GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: C. Wijnande, Heeren singel 129j, een oorknopje; J. Timmerman, Voorhelm- straat 26, een pot; H. v. Luijken, KL Houtweg 18, eon paar handschoenen; G. Schornagel, Rollandstraat lg, een lap flanel; J. Rube, Kleine Houtweg 18, een portefeuille met inhoud. (Zie vervolg stadsnieuws pag. 2). Uit de Ocutreken Umufden BESLAG OPGEHEVEN. Door schuldvereffening is het ge rechte'ijk beslag op den stoomtrawler Koeltje Catharina opgeheven. Binnenland VERKOOP VAN DE „POTSDAM". Men meldt uit Rotterdam, dat het maïlstoomschip „Potsdam" van de Holland—Amerika Lijn aan een Zwecdsche roede rij verkocht Is voor een bedrag, hooger dan het schip oor spronkelijk gekost, heeft. De „Potsdam" ls 15 Jaar oud. VLIEGONGELUK. Volgens Woensdagavond ongeveer 10 uur ingewonnen berichten blijft de toestand van luitenant Hofstee bevre digend, doch rvog steeds zorgwekkend. Er is ook ten aanzien van dezen pa tiënt eenige hoop op herstel, Aangaande het andere ach tof for van het ongeluk, luitenant Polls, deelt men mode, dat ten verandering ten gcede in diens toestond is ingetre den, zoodat deze thans vrij gunstig is. De patient gevoelt zich nog pijn lijk, en niemand wordt nog bij hern toegelaten. UITVOER VAN SCHAPEN VLEES CH. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft met Ingang van 4 October ontheffing van het verbod van uitvoer van scha pen vleesch ver leend van vleesch, afkomstig va rammen en weer en. WETHOUDERSPENSrONEERING. Do gemeenteraad van Amsterdam besloot met 24 tegen 10 ««temmen de ontwerp-verordening op de pensionco- ring van wethouders goed te keuren Dit pensioen zal van f 1000 tot 3000 bedragen. VERZET TEGEN DE POLITIE. Dinsdagavond half zeven verwij derde een agent van politie in de Hugo de Grootstraat te Rotterdam, eenige jongens, die achter de tram lie pen en gaf een der jongens een klap. Een paar kerels, die dat zagen, gin- gen den agent te lijf. Deze wilde zijn sabel en revolver trekken, doch dit werd hem belet. In de worsteling ging echter de revolver af. De kogel slóeg- tegen de straat, doch sprong terug en trof zekeren I- B., een.voorbijganger, die niets met het geval to maken had, in het been. Na den agent ge trapt en geslagen te hebben, gingen de aanvallers op den loop en zijn on bekend gebleven- De agent joeg hen nog een schot achterna en waarschijn- lijk Is een hunner daardoor nog in aijn been getroffen. DE NIEUWE DIRECTEUR VAN BOUW- EN WONINGTOEZICHT .TR AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam heeft tot directeur van Bouw- en Woningtoezicht de eigenlijke af- deeling der bouwpolitie van den on langs gesplitsten dienst benoemd 'den heer J. van der Waerden, c. i., hoofdingenieur le klasse bij do Staatsspoorwegen in Ned.-Indië. EEN ERNSTIGE MISHANDELING. De arbeider Ilarm Vos te Barg.-r- Oosterveen (Dr.) werd ln den nacht van Maandag op Dinsdag door ecff viertal jongelui uit het bed geklopt. Nauwelijks was hij buiten of nij ont ving een snede tusschen de ribben. Vos I9 naar Zwolle vervoerd; men vreest voor zijn leven. EEN GROOTE BRAND. De „N. R. Ct." meldt Een hevige brand beeft Woensdag te Scmmelsdijk twee schuren en vier woningen in de asch gelegd. Om streeks half twaalf werd men den brand gewaar in de landbouwschuur van den heer J. Nipius, welke ecbuur al spoedig in lichte laaie stond, zoe- dat hier aan geen redden te denken viel. Vóór nog de spuiten werkten, had de boerderij van den heer P. Kieviet D-z. eveneens vlam gevat door het Bpoedig wegbreken van een tusschen- gebouwtje kon het aangrenzende woonhuis gespaard blijven. Wel kreeg het veel watersoh&de. Vier woningen aan de zuidzijde van het terrein gelegen, gescheiden door een straat van ongeveer zeven meter, werden, doordien de felle Noordenwind de vlammen opjoeg, eveneens een prooi der vlammen. Deze woningen, eigendom van het Diaconie-armbestuur, waren be woond door P. van der Melde, W. Kievit, J. G. van Antwerpen en M. Noord ijk. De schuren en de hulzen waren verzekerd, van de Inboedels alleen die van Van der Meide. Er is slechts weinig van de overige gered. In de schuren is een niet onbelangrijke hoeveelheid graan, benevens land bouwwerktuigen, enz., verloren ge gaan. Twee paarden en een varken van Nipius zijn omgekomen. Ongeveer 3 uur was men den brand meester. Omtrent de oorzaak tost men ln het duister. INGEZONDEN Ingezonden «takken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie aen inzender niet teruggegeven. Voor den inhond dezer rubriek stelt d» Eedactie zich niet aansprakelijk. EEN JUBILEUM. „Goede wijn behoeft geen krans". Mij dunkt, deze woorden zijn toepas selijk op de familie Martin, eigena ren van de bekende „Dan9 Academie" te Haarlem, die op 29 October a.s. haar veertigjarig jubileum hoopt te herdenken. Ik heb gemeend dien dag niet onopgemerkt voorbij te mo gen laten gaan. Ik boop en vertrouw dat velen in Haarlem en omstreken, Amsterdam, Zaandam, Alkmaar, Be verwijk, (Instituut Barnes Schaaf»- ma), Baarn, Koog-Zaandijk en Wor- merveer, alle plaatsen waar de hee ren Martin les geven, dip meening met mij zullen declen 1 Wie, hetzij jong of oud, moeder of dochter, va der of jongeling, herinnert zich niet met vreugde de gezellige uren. door de familie Martin hun bereid, waar bij de les-uren in werkelijke uren van ontspanning werden omgezet 1 Mogen velen, in bovengenoemde plaatsen, waar deze zonnige leeraars de harten hunner leerlingen wisten te winnen, zich bij mij willen aan sluiten. om aan hunne gevoelens van dankbaarheid uiting te geven. Gaar ne stel ik mtj beschikbaar tot het ontvangen van geldelijke bijdragen vóór den 15den October n.s.onder bijvoeging van naamkaartje. A. JOLLES-DE GI.ERCQ. Haarlem, Nieuwe Gracht 92.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 1