De Europeesche Oorlog. PERZIKBLOESEM TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 4 OCTOBER 1915 Di gevechten aai 't Westelijk front worden voortgezet. Keert aen weer terug tot den loopgriYen-psltie-oorlog? De Duitscbers over de mis lukking van 't ofeisief der geallieerden. Weinig nlenws van de Oostelijke en Zuidelijks oorlogsvelden. Rusland stelt aan Bulgarije oen ultimatum. Op het Westelijk Oorlogsveld. STAFBERIGHTEN. Van den DUITSQHEN stat Van Zaterdag: „De Engelschen hebben Vrijdag nacht beproefd het hun in de gevech ten van de laatste dagen weer afge nomen terrein ten N. van Loos door een tegenaanval te heroveren. De po ging mislukte met zware en bloedige verliezen voor de Engelschen. Een aanval van de Eransohen ten F. W. van Angres en ten O. van Sou- chez alsmede ten N. van Nouville werd afgeslagen. Het aantal gevan gen, dat de Duitsche troepen In dezen oamval&sector van de Engelschen en da Franschen maakten, ts gestegen tot 106 officieren en 3642 man. De buit aan machinegeweren bedraagt 26 stuks. In Champagne vielen de Franschen 's middags ten O. van Auberive met een breed front aan. De aanval mis lukte. Slechts op een plaats drongen de Franschen in de Duitsche stelling binnen. De Badeneche grenadiers van de lijfwacht gingen tot een tegenaan val over en namen een officier en 70 tua.i gevangen. De rest van de bin nengedrongen Franschen sneuvelde. Aanvallen van de Franschen ten N van Villeaur Tourbo werden afge slagen. Bij het afslaan van aanvallen tn de laatste dagen onderscheidde sich ten N.O. van Lemesnil het 20ste reserve-regiment. Het geheele aantal gevangenen en de bu:t in. de gevechten ten N. van Atrecht en Champagne beliep Vrijdag 211 officieren, 10.721 man en S3 ma chinegeweren. Het bommenwerpen van een vlie ger die te Parijs voor een aanval op Laon was opgestegen, had den dood van een vrouw en een kind en de ern stige verwonding van een burger in die stad tot uitkomst. Düjtscbe anti-luchtvaartgeschut echoot een vliegtuig ten Z. van Laon neer. Die erin zaten werden gevan gen genomen. Een ander vliegtuig der geallieerden viel boven Soissone brandendo naar beneden." Van Zondag: „Monitors der geallieerden richtten Zondagmiddag zonder resultaat vuur op Westend ebad. Een nieuwe poging der Engelschen om gedurende den nacht het ten noor den van Loos gelegen door hen verlo ren terrein te herwinnen, mislukte totaal. De Engelschen leden zware verliezen. Nadat op verschillende punten zeer verbitterde gevechten op korten afstand hadden plaats gehad, staakten de Engelsohen hier hun aanvallen. Een aanval van, de Franschen ten oosten van Souchez mislukte, ondanks de groote menigte gasgranaten, waar van de Franschen gebruik maakten. Een Fransche aanval uit Neuvïlle op de hoogte ten oosten van die plaats werd afgeslagen. De Franschen le den zware verliezen.In een nachte lijk gevecht met granaten, dat op dien aanval volgde, verloren de Dult- echere een stuk loopgraaf van 40 M. De Fransfchen herhaalden Zater dag hun aanvallen in Champagne niet Met afwisselende sterkte hield het artillerievuur van de Franschen aan. Ten noorden La Meratl werden de Fransohen uit een vooruitsprin gende loopgraaf geworpen, waarbij zij belangrijke verliezen leden, ook aan krijgsgevangenen. In een gevecht met handgranaten om de stelling ten noordwesten van Ville-sur-Tourbe behielden de Duit- ecliers de bovenhand. De Franschen herhaalden hun lucht aanvallen op Laon en Vouziers. In beide plaatson werden weder een groot aantal burgera de slachtoffers van het bommenwerpen. In de streek van Reth.l werd het Fransche lucht- echip „Alsaci" genoodzaakt te lan den. De Inzittenden werden gevangen genomen Zondag te 8 uur 30 'e voormiddags werden door Fransche vliegers bom men geworpen op de neutrale etad Luxemburg. Ti vee Luxemburgse he soldaten, een arbeider en een winkel juffrouw werden gekwetst." FRANSCHE communiqué'e Van Zaterdagmiddag: „In Artols heelt de Duitsche artil- ler'e de Fransche posten ten oosten van Souchez zeer hevig beschoten, doch niettemin zijn de Franschen van loopgraaf tot loopgraaf aanmerkelijk opgeschoten op de hoogten van La Folie. In Champagne hebben de Duit schers Vrijdagnacht de nieuwe linies dor Franschen van Lepine tot Véde- grange en ten oosten van de hofstede Navarin beschoten. De Fransohen hebben ten noorden van Mesnll een belangrijk loopgraafgedeelte, dat een vooruitspringend punt van de tegen woordige Duitsche linie vormde, ver overd. In Lotharingen hebben Duitsche verkenners twee Fransche posten bij Moncel en Sorneville aangevallen Zij zijn teruggeslagen en tot de Duitsche linies vervolgd. Op de overige gedeelten van het front is de nacht rustig voorbijge gaan Fransche vliegeskaders hehhen een zeer groot aantal bommen geworpen o-> stations en spoorwegen achter het Duiteche Wont, vooral bij Culgnij court, waar de spoorlijn zich in tweeën splitst. Fransclie vliegtuigen en artillerie hebben Vrijdagnacht de Duitsche li nes bestookt." Van Zaterdagavond: „Zware artillerie der geallieerden in België welkte samen met de En- gelsóhe vloot bij de beschieting van de Duitsche batterijen le Westende. In Artois beschoten de Duitschers heviv 't Fransche geheele front tus- 6cher> Neuvïlle en de bosschcn ten noorden van, Souchez. De Franschen beantwoordden het vuur krachtig. Hevig artillerie-duel ten noorden en ten zuiden van Berry-au-Bac en 1" Champagne, waar de Duitschers bom men met bedwelmende gassen ge bruikten. Een sterke Duitsche verkennings- Bfdeeling werd in Lotharingen terug geslagen. Een Fransche aëroplane trof in Champagne een kabelballon, zoodat deze in brand vloog. Een escadrille van 65 aëroplanes der geallieerden wierp meer dan 300 bommen op het station Vouzières en het vliegkamp te Ghallerance. Bij Laon echoot een ander escadril le een trein uit elkaar." Van Zondag: „Tuseohen Souchez en het Gi\en- chy-bosch trachtten de Duitschers tot viermalen toe in een gevecht met granaten eenige gedeelten der verlo ren loopgraven te heroveren, zij wer den echter overal teruggeslagen. In Champagne werd een tegenaan val der Duitschers op de stellingen ten noorden van Le Mosnil, dien de Franschen den eersten October ver overd hadden, eveneens afgeslagen. De Duitschers beschoten het ach terfront der Fransohen, vooral in het dal van de Sulppe, nog steeds met verstikkende gassen. De Fransche artillerie richtte het vuur op de batterijen van de Duit- £AT>arg «n braoM er verschelden, tot zwijgen." Bericht van den ENGELSCHEN veldmaarschalk: „De Engelschon deden Zaterdag nacht een tegenaanval en bereikten daarmede het doel, dat zij zich had don voorgesteld, ui. de verovering van twee Duitsche loopgraven ten zuidwesten van vestinggracht 8, die de Duitschers op 26 Sept. heroverd hadden. Geen andere gebeurtenissen hebben zich voorgedaan aan 't Engelsche front'. BELGISCHE etafberldhtem Van V r lj d a g „In den nacht van 80 September op 1 October is Ramskapelle gebombar deerd. Vrijdag heeft de Duitsche ar tillerie eenige meerdere activiteit be toond dan de voorgaande dagen. Ramskapelle en Coekerke zijn gebom bardeerd. Verscheidene punten van 't Belgische front zijn met zware ar tillerie beschoten. In de streek van Dixmuiden is een gevecht met bommen geleverd Bel gische artillerie heeft krachtdadig geantwoord en militaire arbeiders ten zuiden van Dixmuiden verstrooid." OVER DEN STAND DER KRIJGSBEDRIJVEN. De militaire deskundige van 't Alg. Handelsblad schrijft: „Over het gelieele terrein in Frankrijk, dat getuige is geweest van de krachtige aanvallen van de vorige week, is in de laatste dagen de strijd voortgezet; maar het resul taat ie steeds minder geworden. En geleidelijk koeren we weer te rug aan dit front tot den positie-oor log, tot den strijd om loopgraven en ir. loopgraven, met bommen en handgranaten, met al de hulpmidde len van don modernen oorlog, die öhter de positie der beide legers niet kunnen wijzigen." NADERE GEGEVENS OVER DE KRIJGSBEDRIJVEN. Uit Parijs wordt gemeld, dat gene raai Joffre Zaterdag voor den alge- meenen aanval de volgende legeror der uitvaardigde „Het offensief zal zonder wapen stilstand en zonder ophouden voort- gaar.. Herinnert u de Marne. Over winnen of stenen." Reuter seint uit Parijs: „Het overgroote be'ar.g van snel handelen bij een offensief komt utt Ln de verhalen van allen, die deel hebben genomen aam de gevechten in Champagne. Een soldaat van de koloniale infan terie die tusschen Suippes en Souain gewond werd, zeide dat het om hard loopen te doen was. De kapitein riep ons op, om bij de bestorming het eel s'e gelid te vormen. Wij renden wat wij konden. Wij liepen de eerste loop graaf onder den voet en regen de verdedigers onder het voortrukken aan do bajonet. Voort gingen wij weer. Wij konden niets anders hooren dan 't schorre hijgen van onze kam" raden en het gebulder van de ka nonnen. Do kogels begonnen ln groe ten getale langs onze ooren te fluiten. Zij schenen alle van een kant te ko men, b'ijkbnar van machinegeweren. De kapitein schreeuwde: „Daarginds gauw, die redoute!" Wij waren juist bijtijds om drie machinegewerei kunnen vermeesteren, die op ons los pompten. Wij dreven de Duitschers met de bajonet terug. Men moet in zoo n ge\ul snel loopen en geen ver gissing begaan. Een verloren seconde beteekent je dood". Bernhardt Keilerman meldt aan liet Berliner TageWati: „Ten zuiden van het kanaal van La Bassée duurt het gevecht met verminderde lievigheid voort. Bij Souchez en zuidelijk daar van pogen de Franschen in verwoede aanvallen, onder het gebruik van gas. én hrfljuLzrnnn.^n. door <a dringen ten einde de vlokte van Lens te berei ken. Buitengewone inspanning wordt van de Duitsche troepen gevergd. On danks de veelvuldige overmacht is het aan de Duitsche regimenten ge» lukt, voorwaarts te komen en verlo ren gegane, beheerschende punten te rug te winnen. Ten Noordwesten van Lens en bij Loos, werpen de Engelschen brigade op brigade in het vuur e» pogen to vergeefs do behaalde voordeden vast te houden. Zij worden van steunpunt tot steunpunt teruggeworpen en ver liezen steeds meer terrein. De hoogten No. 70 en 60 zijn weer in Duitsche handen. De Engelschen zijn van den straatweg Lens—La Bassée, dien zij op eenige punten hadden bereik', te ruggedreven. Het doel, om de Fransche en Engel sche legers ln het bekken van Lens te doen samenkomen, kan als mislukt worden beschouwd, de poging tot doorbraak eveneens. lntusschen wordt nog gerekend op nieuwe, hei ige en langdurige gevech ten. De opperbevelhebber van het leger, de kroonprins van Beieren, heeft mij zooeven ontvangen. De kroonprins roemde de dapperheid em betrouw baarheid zijner troepen en sprak het vertrouwen uit, dat het gevecht met een overwinning voor de Duitschers zou eindigen. De aanvallen, zeide de kroonprins, zijn wellicht de herigste doch in elk geval de uitgebreidste van den geheelen positie-oorlog hier in het Westen. Door den aard dezer ge vechten ligt het voor de hand, dat de aanvaller voorbijgaande, plaatselijke, successen behaait. lntusschen zijn ze hem stuk voor stuk weer ontnomen. Met eon beslist en hoopvol gebaar, merkte de kroonprins op: wanneer ze willen mogen zo het nogmaals pro- beeren".. D* correspondent van de Times meldde Woensdag uit liet Engelsche hoofdkwartier: De geallieerden ziin niet gelukkig wat het weer betreft. Maandag en Dinsdag regende het des middags hard en Woensdag kregen wij stortbuien met gewone regens en een snerpende wind ertusschen door. Het leek eer Maart dan September. Dat wêer is voor beide partijen kwaad, maar het kwaadst voor de aanvallers. Een correspondent van de Vossi- sche Zeitung schrijft uit Champagne: De verliezen der Franschen moeten ongehoord zijn. Een overste, die met &X) man was gevangen genomen, zei- 'do dat hij te voren reeds 2000 dood en had gehad en dat rijn regiment niet meer bestond. Het wordt steeds meer duidelijk dat de gevechten van 25 tot £7 September in de krijgsgeschiedenis zonder voorbeeld zijn. Moeilijker taak is van het Duitsche leger nooit ge- eischt geweest. 't Wolffbureau meldt uit Berlijn dat de tekst gevonden ls van een le gerorder van den Franschen gene raal Joffre. Daarin staat o.a. met betrekking tot het offonsief der ge allieerden: „De aanval zal algemeen zijn. Hij zal bestaan uit een groot aantal groo te, gelijktijdige aanvallen, die op een groot front zullen plaats hebben. De Engelsche troepen zullen, met aanzien lijke strijdkrachten daaraan deelne men en ook de Belgische troepen zul len meewerken. Zoodra de positie van de Duitschers geschokt is, zullen de troepen aan de tot dat oogentolik werkloos gelaten gedeelten van het front ook tot den aan\al overgaan om de wanorde volkomen te maken en het front te verbreken. De taak van da aanvallende troepen zal niet alleen zijn de eerste Duitsche loopgraven te nemen, maar zonder rust dag en nacht voort te gaan over de tweede en derde linie heen tot ln het vrije veld". Een commandant van een Engel sche garde-divisie verklaarde ln ver band met het offensief: „Ieder houdt echter het volgende voor oogen: lo. Dat van den afloop van den slag het lot van de toekom stige Engelsche generaties afhangt en 2o. dat van de garde-divisie groote dingen worden verwacht". Wolff merkt o.a. op: „Uit deze belde documenten blijkt hoe schandelijk de openbare meening wordt bedrogen, wanneer haar na de mislukking van het eigenlijke doel van de op 25 Sept. gedane aanvallen steeds weder wordt verzekerd, dat de ingetreden stilstand van den beginne af in de bedoeling van de Engelsche en Fransche bevelhebbers had gele gen. Maar de legerbcvelen. aeYen. nog aanleiding het volgende te constatec- ren: Het doel van den aanval was de Duitschers uit Frankrijk te verdrij ven, hot resultaat daarentegen, dut de Duitsche troepen op een ongeveer S40 K.M. lang front op één plaats on geveer 23 K.M. en op een andere maar op deze niet door de militair© prestaties van den Engelschen be velhebber, maar door een gelukte ver rassing niet een aanval met gassen uit d© voorste linie van hun verdedi gingsstelsel naar de tweede, die niet de laatste is, gedrukt werden. Volgens een zeer voorzichtige be rekening bedragen de verliezen der Franschen aan dooden, gewonden en gevangenen minstens 130 000, die der Engelschen 60.000 man, terwijl de Duitschers nog geen vijfde van dit aantal verloren hebben. Of de vijanden thans nog kans heb ben hun einddoel te bereiken, kan in het midden worden gelaten. In allen gevalle kunnen zulke plaatselijke successen behaald door 'n zes- tot zevenvoudige overmacht en voorbereid door een arbeid gedurende vele maanden van de fabrieken van de geheele wereld, met inbegrip van Amerika, geen „schitterende over winning" genoemd worden". Op het Oostelijk Oorlogsveld. STAFBERICHTEN. Van den Duitschen staf: Van Zaterdag: „Legergroep v. Hindenburg Ten noorden van Postawy ziin cavaJerie- gevechiten gaande. Aanvallen der Rus sen rijn ten zuiden van het Narotsj- meer (ten noorden van Wiledka; bij Spiagla en ten oosten van Wlsjnew afgeslagen. Na de bloedige tegensla gen van den 80en Sept. hebben de Russen aanvallen van grooten om vang opgegeven. Vrijdag hebben Duitsche troepen bij Smorgon 3 officieren en 1100 man go- vangen genomen en drie machinege weren buit gemaakt. Legergroep-prins Leopold van Beie ren: Voor het front heerscht over het algemeen rust. Ook hier hebben de Russen hun aanvallen niet voortge zet. Voor de Duitsche linies liggen veel lijken van Russen. Legergroep-von Mackenssn: Niets nieuws. Lcgergroep-Von Linslngen De Russische stellingen bij Tsjermisj (aan de Korminj zijn door Duitsche troepen stormenderhand genomen. De Russen zijn naar het noorden te ruggeworpen en hebben 1300 gevan- genen in Duitsche handen gelaten. Op andere punten van bet front zijn door de Duitsobers 1100 gevan genen gemaakt. Tegenover het leger van generaal Boüimer hebben de Russen in den nacht van 29/30 September ten wes ten van Tarnopol een poging gedaan om door te breken. De poging is vol slagen mislukt onder zeer aanzienlij ke verliezen voor de Ruseen. Een der Duitsche divisies heeft tot dusver 1163 lijken van Russen begra ven, 4 tot 500 liggen nog voor het front. Tal van gew eren zijn buitge maakt." Van Zondag: „Legergoep- Hindenburg: In ruitergevechten ten Z. van Kos- jany worden do Russen temggewor pon. Overigens niets van beteekenls. Bij de legergroepen Leopold van Beleren en Mackensen is de toestand onveranderd. Legergroep-LLnsingen Na de nederlaag by Szernyc® en liet mislukken van alle Russische aan. vallen tegen het front ten N. van Szer. nycz hebben de Russen hun stellingen op enkele kleine posten aan verschil lende overgangen na prijsgegeven. Het aantal door de Duitsche troepen gemaakte gevangenen klom tot 2400". Van den OOSTENRIJKSCHEN staf Van Zaterdag: „Bij de voortzetting der gevechten aan de Kormin hebben de Oosten- rij ksch-Hongaarsche en Duitsche troepen de Russen uit het dorp Tsjcrnisj, waarom de laatste dagen verwoed was gevochten, verdreven. Het aantal gevangenen is sedert Vrijdag tot 5400 gestogen. Oosten- rij ksche ruiterij, die te voet mee streed, heeft in hot bier bevochten succes een roemrijk aandeel gehad. Overigens is de dag van Vrijdag voorbijgegaan zonder gebeurtenis van belang." Van Zondag: De Russen hebben Zaterdag, uitge put door de vele vruchtelooze en hun groote verliezen gekost hebbende aan. 4ia -jj tAyCrOS ii£4Ï*'i?S ondernomen, den westelijken oever van den benedenloop van de Kormin- boek ontruimd. Voor het overige is er in het Noord, •oosten bij onveranderden toestand niets bijzonders gebeurd". Van den RUSSLSCHEN staf Van Zaterdag: „De Duitschers zetten hun aanval len in de streek van Grosseckau voort, zonder het minste succes ech ter. De zware Duitsche artillerie be schoot het station van I.ievenhof ten Z.O. van Jakobstadt. Voor Dunaburg dreven de Duit- scliers bij een aanval di Russische troepen eenigszins uit sommige sec toren tusschen den spoorweg en het Swentcn-meer. Tusschen het Demmen-meer, ten Z. van Dunaburg, en het meer ven Driswlaty artillerie-gevecht. Ten O. van S wen ten sloeg Russi sche cavalerie de Duitschers terug bezette het dorp Postavy. Bij een bajonet, gevecht bezetten de Russen het kerkhof bij de dorpen Tsjeremtsjitsa en Staohowtsy aan het zuidelijke uiteinde van het Na rotsj-meer en het dorp Berejnaja (in de streek van het meer van Wisjnefs- koje). Na de bezetting van die punten werden de Duitschers een heel eind uit de streek van den spoorweg van Wilejka naar het Westen teruggedre- In de buurt van het dorp Perevoz in de Wilia ten N. van Smorgon duurt het hardnekkig gevecht, dat Vrijdag begonnen is, vcort. In een gevecht bij het dorp Zaloejié aan den bovenloop van de Szczara, ten Z. van Liatsjowitsji, heeft een van de Russische bataljons de Duit- Bchers van de hoogten geworpen en, terwijl het zelf slechts 9 man verloor, 2 Duitsche officieren en 109 man ge vangen genomen. In de streek van den middenloop van de Styr, bij het dorp Lamane, ten Z.O. van Kolky, ls ec-n hardnek kig gevecht geleverd, dat Vrijdag' den geheelen dag duurde. Dc Duitscbers, die hun zelfbeheer- sching verliezen, gaan voort inet het plegen van wreedheden. Vrijdag rijn op een werst af6tands ten Z. van het dorp KoeükowitsJ, aan de Styr stroomafwaarts van Kolkc, de lijken gevonden van een officier en twee soldaten van een der Russische cavalcrie-reglmenten, die in het gevecht op 28 September ge wond en gevangen genomen waren. Zij hadden uitgestoken oogen en stukgeslagen tanden, en hadden an dere wonden, die bewezen dat de ge wonden vermoord waren. Dit bewijs is te overtuigender, daar de lijken niet qp het slagveld gevonden wer den. Ier aanvulling van zijn conclusie van den 30sten September deelt de generale staf mede, dat de krijgsver richtingen van de Russische troepen Ir. de streek van Wilejka, die meer dan twintig dagen uitgevoerd en r.og niet voltooid zijn, tengevolge hebben gehad, dat Russische troepen den Duitschers het initiatief ontnomen hebben. De $lag. dien de Duitschers den Russen in de richting van Wilejka trachtten toe te brengen, is beslist, afgeslagen en hun plan is in duigen gevallen. Er zijn daar ettelijke zware gevechten geleverd, van wier hevig heid de voorafgaande officieele me- dcdeclingen gewaagd hebben. De Duitschers werden achtereenvolgens gestuit en aan het wankelen gebracht en ten 6lotte teruggeworpen. De ver vooruitspringende punt, die de Duitschers in het front Soly— Molodelsjno—Gloebokoj e—Widzy ge bracht hadden, werd vervolgens weg gewerkt. De in het nauw gebrachte Duitschers leden ontzaglijke verlie zen. De methodische overgang door de Russische troepen van het defensief tot het offensief geschiedt met een bekwaamheid en hardnekkigheid, die zulke dappere soldaten waardig is." VAN RUSSISCHE ZIJDE. 't Petersburg's T. A. merkt op, dat de artillerie der geallieerden, ook die van Rusland, veel verbeterd is. „Met andere woorden: het oogen- blik is gekomen, waarop Duitschland na roekeloos het voorbeeld gegeven te hebben tot een ongehoord munitiever- bruik, niet meer in staat is zichzelf te overtreffen, terwijl daarentegen <ïe geul üeerden in den gunstigen toe stand verkeeren hun muniti ©voorraad zoodanig op te voeren dat zij daardoor alléén in staat zullen zijn het Duitsche militairisme te fnuiken. Dc resultaten van dezen nieuwen toestand worden op het Russische front steeds duidelijker. Alle krachtsinspanning van don vijbij Dunaburg leidt tot niets. Zelfs zijn ontzettend artillerievuur brengt den vijand niet nader tot de stad. Zijn offensief in de richting van Polozk en Wileika ontmoet een hard nekkig verzet. Hetzelfde zien we elders geschieden. ,,llet moreel van de Russische troe pen is uitnemend. In c?n particulieren brief verklaart een officier uit de omgeving van Ri ga, dat de stad niet de prooi van do Duitschers zal worden. Uit de parti culiere berichten, welke Petersburg van het geheele front bereiken, blijkt welk een buitengewone geestdrift bij het Russische leger heerscht. De bla den zeggen, dat alle ministers, die uit het hoofdkwartier zijn teruggekeerd, FEUILLETON Uit het Engelsch W. A. MACKENZIE. Het lid van de bende dat hem ver raden had was een vrouw: Arme Lu- cienne Morin! Ze moest haar gebab bel later duur betalen. Ze had alles aan een vriendin toevertrouwd, die liet weer aan een andere vriendin vertelde, en zoo ging het door tot de politie er achter kwam, die Lueienne dwong alles tol in de kleinste kleinig heden te bekennen. Jacques haalde wijsgeerig zijn schouders op, en toen de rechter hem zeide dat het hem ver baasde dat de beschuldigde niet boos op haar was. antwoordde Sivy: Och, wal zal Ik u zeggen? De vrou wen zijn zwak. Boos worden om niets? oDt is de moeite niet waard. Bewonderenswaardige gevoelens, niet waar, als zo echt geweest waren! Maar Jacques had andere plannen. Hij ging naar de gevangenis. Toen lilj weer ontslagen werd verdween hij een jaar of wat en in 189— vinden wij hem in Dljon waar hij leefde, «ogenschijnlijk tenminste van do op brengst van waterverfstukjes, die hij zelf vervaardjgde want Sivy was een man van veel talent. Door ren toevalligen samenloop van omstandig, heden was Lueienne Morin in dien tijd ook in Dijon. Op een goeden dag ont moetten zij elkaar. Zij schrok vreese- lijk, en was heel bang van hem, maar later vertelde zij aan een vriendin op het atelier waar zij werkte, dat Jac ques haar verzekerd had dot hij zich niet op haar wilde wreken, haar overtuigd had dat hij zijn leven gebe terd had, en zelfs van plan was haar te trouwen zoodra hij wat meer geld verdiende. Lueienne was ln haar schik. Hot denkbeeld om deftig te trouwen, eerst op liet stadhuis voor den burgemees ter in ambtsgewaad, en dan in de kerk nog overtrouwen, lokte haar aan en zij stemde toe. Een. of tweemaal in de week baalde hij haar van het atelier of, en dan aten ze samen in een of ander restaurant. Later bracht hij haar dan naar haar woning ln Hotel du Rhin; op zijn gedrag was nooit meer iets aan to meiken. Maar op een ochtend kwam Lueien ne niet zooals gewoonlijk om zeven uur naar beneden en toen ze er om negen uur nog niet was ging de eige nares van hel liote', die veel van het meisje was gaan houden, eens naar boven en klopte op de deur van ka mer no. 47. Zij kreeg sreen antwoord. Nog eens klopte ze en toen stak ze haar sleutel in liet slot. De sleutel kon ze gemakkelijk omdraaien, maar de deur ging niei open. Ze wist dat er een grendel op de deur was en zo vond de zaak verdacht. Ze ging hulp halen en liet de deur openbreken. Lueienne lag op den grond, een dolk ln het hart. Ze was al een paar uur dood. De dokter verklaarde dat de wond er was er maar een die den dood veroorzaakt had niet door het meisje zelf toegebracht kon rijn. Het was ec-n geheimzinnige ge schiedenis! Hoe kon de d;ur van bin nen gegrendeld zijn geweest als er geen zelfmoord had plaats gehad! Het raam, dut uitkwam op een balcon, was ook aan tien binnenkant gegren deld en zelfs al was dat niet het go val geweest, dan had de moordenaar toch nooit van liet balcon af kunnen ontsnappen want dat bevond zich on geveer twintig meter boven den grond. De politie wist geen raad. Natuur lijk viel de verdenking op Sivy. Hij had al heel wat op zijn kerfstok dut maakte de zaak nog erger voor nem; verder was hij do vriend van een be ruoht misdadiger, Piorre Leduc. En hij weende toen hij hoorde wat er ge beurd was. Dat was op zich zelf al een veroordeeling. tenminste ln de oogen van de politie, die op zulke punten vrij cynisch ls. Maar wat hem aan de politie over leverde was een toeval, of liever gezegd door die noodlottige vergeet achtigheid en nalatigheid waardoor het eenige bewijsstuk dat den man verraden kon, niet werd vernietigd. Het was een boek! Een boek brengt hein onder de guillotine. Ja. een boek! Een boek met verhalen, grappige en andere, geschreven door Ann and Sil- vestre. En ln dat. bewuste boek stond een verhaal, getiteld, de grendel. De ge schiedenis heeft hier niets mee te ma ken verder, alleen draait alles neer op een deur die aan den binnenkant gegrendeld is. Wij zullen er een stuk je uit overnemen. En hoe was de deur nu open ge maakt? O, het was zulk een handige, slim bedachte manier Met een lin/t om den grendel, dat voorzichtig er weor uitgetrokken wordt In de kamer van Sivy werd een exemplaar van dat boek gevonden ©n in dat boek was het stuk dat hler- tevem staat, aangestreept en tusschen do twee bladzijden lag ecu blauw lint, dat aan Lueienne Morin had toe. behoord. Natuurlijk waren er nog meer din gon die Sivy verraadden, maar het boek was wel het voornaamste, en dat heeft hem dan ook op het schavot gebracht. Maar toch zal hij niet onder de gujl lotlne sterven, want, zooals ik reeds gezegd heb, vond de rechtbank dat er „verzachtende omstandigheden" •eet niet wat die verzach tende omstandigheden ziin, maar ik kan mij voorstellen dat een er v is: heeft wat er in dat verhaal stond. En een ander was misschien heit feit dat hij het bew ijsstuk niet vernietigd luid. In ieder geval, als er „verzachtende omstandigheden" bepleit worden, wordt de lijfstraf veranderd ln levens langen dwangarbeid En zoo eindigt liet. verhaal van de wraak van Sivry. Warrender Wallace voelde veel voor het voorstel van Jackson om de zaak cons te probeeren. Hij haalde een lint uit een van de lader, van Althéa en nam de proef met de keukendeur. Het gelukte volkomen. Wij moeten uw ontdekking na tuurlijk dadelijk aan de politie ni"de- deelen, Jackson, ze.de Wallace en er klonk werkelijk eerbied in zijn slem. De politie, riep Jackson teleurgo steld uit. En waarom? Waarom moet ik beroofd worden van de vruch ten van mijn werk? Waarom moeten zij mijn lauweren wegnemen? Wees maar gerust, Jackson, ik zal er wel voor zorgen, dat Je Je wel verdiende lof krijgt. Zeg dat nog eens. meneer Wal lace die laatste woorden bevallen mij wel! Welverdiende lof. Welverdiende lof! Dat klinkt goed. Mijn welverdiende lof! De bcloo- ning inbegrepen? Ik wist niet dat er een belooning uitgeloofd was! Gisteravond heeft Robertson mij verteld dat Mevrouw Dapifer vijftig duizend gulden heeft uitgeloofd voor dc ontdekking, of aanwijzingen die kunnen leiden tot de ontdekking van den misdadiger die aan den moord schuldig is. Dan zul je zonder twijfel wel een deel van de belooning krijgen Jack son a!s je aanwijzing, die in ieder geval van groot gewicht is, leidt tot de ontdekking en aanhouding van den moordenaar. Een deel van de betooning! riep Jnckson uit Dank u wol; ik wil alles hebben! Weet u wel, meneer Wallace, dat ik bijna den heclen nacht wakker heb gelegen, en plannen'heb gemaakt hoe ik het geld testeden zou. Vijftigduizend gulden! Ik ga er een dag van naar l.onden, or. naar South end, en misschien zal Ik Jane Jackson wel een nieuwe braadpan gaan geven, want die ze nu heeft ls langzamer hand wat dun geworden. Vijftigdui zend gulden! (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 5