Dl QQEL0&. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. 3Ce Jaargang No. 9S16 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 5 OCTOBER 1915 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De Zaterdagavond"1.50 Franco per post door Nederland2. Afzonderlijke nummers0-05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37l/. de omstreken en franco per post. 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREB00K. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) geebanneerden wordt gewaarborgd door „The Ocean" Rokin 151, Amsterdam. ADVERTENTIE N: Van 1—5 regels 75Cts.; iedere regel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1 —5 regels 1elke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 1—5 regels 40 Cts. per plaatsing, elke regel meer 10 Cts. contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der RedactieGOO en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 6 OCTOBER. Schouwburg: Schellevis-Mie. Dp Kroon: De landstorm opgeroe pen. Cinema-Palaoe: Voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Biosc. Theater, Bartel jar Isstraat: Voorstelling. Heemstede: Gemeenteraadsvergade ring. OM ONS HEEN No. 2007 Oude Kunst. Bij den uitgever J A. Boom te Haarlem is een maandschrift ver schenen onder den titel „Oude Kunst", bestemd voor verzamelaars en kunstzinnigen (waarom niet kunstliefhebbers?) met medewerking van vele kunstkenners en onder re dactie van Dr. R. G. van Huffel. De uitgave is een goede gedachte. Er is veel oude kunst in ons vader land. die weinigen onder de oogen krijgen en waarmee nu een veel uit- geh: eider publiek kennis maken zal. „Kunstliefhebbers en verzamelaars hebben die gemeenschappelijke be langen, voortspruitende uit hun liefhobberijstudie, en verlangen voe ling met hetgeen in de musea om gaat. de aanwinsten en veranderin gen en met den kunsthandeL" Zoo staat te lezen in de inleiding, die stroever van stijl is, dan we in mo derne tijdschriften wel gewend zijn. Het omslag van dit eerste nummer kan mij niet bekoren. Oude kunst stellen we ons graag als strak en statig voor, maar de twee titel woorden en de rand zijn druk voor al de duikelende, bruine komma's, waarmee de zwarte titel versierd is, maken een vreemd effect. De eerste bladzijden in het kwarto tijdschrift brengen niet méér rust. Het zijn advertentiën van kunsthandelaren en daar in ons land aan de samenstel ling van annonces weinig zorg be steed wordt, zijn de meeste banaal, in geen enkel opzicht artistiek, met uitzondering van een waardige aan kondiging van R. W. P. de V les en een advertentie van 't Woonhuys. Treffend van wansmaak is de an nonce van een kunsthandelaar te 'Amsterdam, die een geheele blad zijde beslaat, met een groot vrouwen portret in 't midden en schuin- gezette woorden aan weerskan ten, naar den typografischen smaak van een kwarteeuw geleden. Als de adverteerders niet willen, dat hun aankondigingen allerzotst afsteken bii den inhoud van 't tijdschrift, dsn zullen zij aan kunstenaars een ont werp moeten vragen. 't Is dan ook een ware verf,Pi tching om na deze bladzijden te ko men tot het frontispiece, een afbeel ding in de oorspronkelijke kleur van Delftsch aardewerk uit de zeventien de eeuw. De artikelen worden ge opend met een beschouwing over or nament en meubelen in de tweede helft der zeventiende eeuw, doorJkvr. C. H. de Jonge, dan volgt een over zicht van het leven en 't werk van den Italiaanschen graveur Plranesi en een uitvoerig artikel van F.Ao, Lugt over Haarlem. Museum en T en t oo n s t el 1n g, beschei- denlijk „enkele opmerkingen" ge noemd. Het is de moeite wuard, een en ander te ontleenen aan de be schouwingen van onzen stadgenoot, die toen hij nog zeer jong was blijken gaf van zeer groot talent als kunst beoordelaar en dat dj.n ook toepast in de vermaarde firma Frederik Mul ler Co. Hij betoogt dan o. a., dat men zich in het geheele Frans Hals Museum stoot aan het euvel, dat oude schilde rijen, die in warmte van toon bobben gewonnen, hangen op een gepleister- den, grijzen muur. „Slechts het kabi net met de Versproncken", zoo schrijft hij, „alle vrij dun in de vernis en in wit en zwart geschilderd, voldoet eenigszins, doch overigens wordt bier veel ongenietbaar en het is wel op merkelijk. dat de warmgetlnte wer ken van Hals, waaraan het Museum juist zijn naam ontleent, in totaal effect zoo bitter teleurstellen. Men neemt thans in een der kabinetten een proef met fluweel, al zou met jute reeds veel te bereiken zijn. doch de ware toon en opstelling schijnen nog niet gevonden. Vergeet men in 't algemeen niet te zeer, hoe prachtig dergelijke schilderijen op oud eiken hout doen Deze opmerking over de groote moeilijkheid om aan de Halsen een passenden ondergrond te geven, een zwarigheid, die nu, na twee jaar nog niet volkomen opgelost schijnt te zijn, is belangrijk genoeg om haar grooter publiciteit te geven. Evenmin is de heer Lugt met de Schneevoogtkamer ingenomen. Het voldoet hem niet, dat daar allerlei oud materiaal, in den loop van de jaren uit verschillende oud-Haar- lemsche perceelen op het stadhuis vereenigd, daar verwerkt ishet resultaat noemi hij: „een ruimte van vreemde, uitgerekte verhouding, niet berekend op een interieur van dit karakter, de wanden bekleed met een stalenkaart van goudleer, Bom- mige gedeelten op 't fragmentarische af en, voor zoover het oude goud leer ontoereikend was, aangevuld met een moderne, goedkoope papier- imitatie, die nu reeds, na enkele ja ren, verkleurt. Dit is boerenbedrog, haast even erg als de gipsen kast in de Nachtwachtzaal van het Amster- damsche Rijksmuseum." Ook de bruine verf is niet naar de3 schrij vers smaak „en tevergeefs in den vroegeren lijd, waarvan deze kamer een weerspiegeling schijnt te moeten geven, te zoeken." Het overige van het artikel bevat een overzicht Yan de tentoonstelling van oude kunst, die hier eenige maanden geleden ten voordeele van het Steuncomité gehouden is. Volgt een afdeeling „Uit den handel" met een teekening van den zoogenaamden vroegeren antiquitei ten-handel „In de doos var. Pandora", waarin een prachtige aardewerk- pot van gekleurd Delftsch, z.g. cache- mire, is afgebeeld, die ons doet ver langen naar een afbeelding In kleu ren. Dit is over het algemeen de in druk, dien men krijgt bij het door bladeren van deze afleveringde uitgever heuft door mooi papier, een nieuwe letter en zorgvuldig drukken er groo'.e zorg aan besteed, maar de aflevering heeft wat veel zwart en wit en wat weinig kleur, zoodat er iets eentonigs dreigt te ontstaan. Als opmerking, niet als aanmerking is dit bedoeld, want 't is nog maar een eerste aflevering met blijkbaar de beste bedoelingen. In 't vervolg zal de drukker ook het hier en daar rij zen van het wit wel onder de knie weten te krijgen. Een aantrekkelijke rubriek vormt „oud! schilderijen in Pulchri", \vaarin we vinden Metsu, Hals, Van der Neer, Meïndert Hobbema, Jor- daens en Fijt, Pieter de Hoogh, Jan Steen en Rembrandt. De aflevering eindigt met een vragenrubriek cn een bibliographi- sche opgaaf van den redacteur over werken, die op het gebied der oude kunst verschijnen. Uit den aard van de zaak kan een tijdschrift als dit niet aan anachro nismen ontkomen. Autotypiën van schilderijen van Rembraudt, Hals en Van der Neer zijn modern reproduc tie-procédé van oude schilderkunst, jnaar het zou zeker niet verstandig wezen, dergelijke manier van weer geven daarom to versmaden. Als het tijdschrift den goeden kant blijft uit gaan, niet te veel ln den kunst- li and el verzeild raakt, kan het veel voortreffelijks doen op het ge bied van de oude kunst, veel dat nu ternauwernood bekend is, aan de begeerige oogen van den kunstlief hebber vertoonen in December bij voorbeeld komt er een artikel over de prachtige miniaturen van II. M. de Koningin, met afbeeldingen in kleu ren. Omdat het tijdschrift kennis en liefde voor oude kunst wil versprei den heete men het hartelijk welkom. J. C. P. Stadsnieuws HARMONIE. De muziokvereeniging Harmonie geeft Zaterdag a.s. een feesiavond, waarop behalve natuurlijk het mu ziekkorps het duo van Musscher zich zal laten hooren. SPOORDIEFSTAL. Door cle directie der H. IJ. S. M. is aangifte gedaan, dat dezer dagen dpor den heer A. v. d. V. Am. eon kist, waarin een haard en een vuurscherm zaten is verzonden naar Baarn. Bij aankomst was 't vuurscherm verdwe nen. De politie onderzoekt de zaak. HANDWAGEN GESTOLEN. v. d. B. uit Schoten wilde gisteren even een kijkje op de Botermarkt ne men en zotte daarom den handwagen, dien hij bij zich had op 't Verwulft neer. Toen hij terug kwam, was zi. eigendom verdwenen. DE MILITAIRE SPORTFEESTEN. Men deelt on6 mede, dat het aantal deelnemers aan de militaire sportfeea- ten, die morgen, Woensdag zullen plaats hebben, tot 280 gestegen is. Kolonel Bunge en de heer Viets hebben nog prijzen beschikbaar ge steld. Een benoeming. Naar „De Ingenieur" meldt, is tot consulting engineer to the National Conservancy Bureau te Peking be noemd onze landgenoot F. J. Blom c. i., thans te Haarlem. Dammen. De algemeene jaarvergadering van den Nederlandse hen Dambond zal 21 November a.s. hier ter stede gehou den worden. JACOB VAN LENIN'EP. We hebben al verteld, dat Jacob van Lennep een looneelspel van den heer Benno, getiteld „Levenswee" ln stu die had. Dit stuk zal 11 October o.s. opgevoerd worden in „De Kroon". Het bestuur stelt zich voor dit sei zoen te geven, behoudens eventueele bijzondere omstandigheden, de volgen de avonden: 11 Oct Openingsvoorstel ling (drama): 10 Nov. Feestavond; 8 Dec. St. Nicöiaasfecst; 20 Dec. Uit voering (Blijspel); 17 Januari Gezel lige Bijeenkomst. 1-1 Febr. Uitvoering- (Tooneelspel). 6 Maart Bal-Masqué; 3 April Gezellige Bijeenkomst. 3 Mei Slotvoorstellmg (Blijspel). STUKKEN VAN DEN RAAD. De afd. Haarlem van de NecL Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde verzoekt voor uutuinbouw- wintercursus in „Aanleg en Onder houd van tuinen' een gemeentelijke subsidie van i 100 en een lokaal, waar- In onderwijs in teekenen kan worden gegeven. B. en W. zijn van meening, dat de gemeentobegrooung niet toelaat, sub sidiebedragen te verkoogen of nieu we aanvragen in te willigen en praw- adviseeren dus afwijzend. INTREKKING VERORDENING. Nu de kaasmarkt verdwijnen gaat, stellen B, en W. voor, in te trokken de Ywordening tot heffing van weeg loon aan do stadswaag en de Ver ordening op de Invordering vau weeg loon aan de stadswaag beide vast gesteld bij Raadsbesluit van 24 Sep tember 1908, alsmede dp Verordening houdende wijziging van die op de invordering van weegloon aan de stadswaag vastgesteld bij raadsbesluit van li December 1910. Door B. en W. zijn de boeken van den gemoemte-ontvanger nagezien en in orde bevonden. In kas was f 294 659.65 1/2, welk bedrag in over eenstemming was met dat hetwelk door de bonken werd uitgewezen^ TIJDELIJK MARKTMEESTER. Tot tijdelijk marktmeester van de Groentenmarkt is benoemd de markt meester van de Botermarkt, de heer 1L van Dantziz. BEGRAFENIS J. C. VAN BEM- MELEN. Te Oosterbeek is Maandagmiddag ter aarde besteld het stoffelijk over schot van wijlen den heer J. C. van Bernmelen, m leven oud-directeur van de Tweede Hollandsche Maat schappij van Levensverzekering. Er wa$ groote belangstelling, o.a. waren er rtejmtaties van het perso neel der Hollandsche Maatschappij te' Haarlem en van den Ke'rkeraad der Uemonstrantsche Gemeente te Oosterbeek, waarvan de overledene voorzitter was. Een dertigtal kransen en bloem stukken dekte de baar. Er waren ook bloemen van de maatschappij en van den Kerkeraad. Het woord werd gevoerd door Ds. Heering uit Arnhem, door generaal Prins uit Oosterbeek, namens den Kerkeraad, en door den heer H. Uil- tenbosch uit Haarlem, boekhouder van de maatschappij. De heer II. M. van Bemmelen dankte yooi- de bewezen eer. (Zie vervolg stadsnieuws pag. f). I Uit de Omstreken Ha® riem m©r meer. TWEE MENSCHEN VERDRONKEN. Maandag heeft zich nabij Hoofd dorp een ontzettend ongeluk voorge daan, waarbij twee nog jeugdige men schep om het leven zijn gekomen. De politie werd des middags ge waarschuwd dat in de Genievaart, nabij den Sfyoterweg, vermoedelijk twee menechen waren verdronken. Het bleek al spoedig dat dit ver moeden juist was en een oogen blik later werden de lijken van een man en een vrouw uit het water opge haald. Daar kort in de nabijheid een schuit onbeheerd dreef, alleen be waakt door een klein hondjo, stelde de politie dadelijk ln die richting een onderzoek in. met het gevolg dat het bleek dat de twee verdronken perso nen aan boord van deze echuit thuis behoorden. Het ls de 24-jarigte G. S. en de 25- jar'go N. V., beiden uit H&zerswou- de en nog maar sinds 5 maanden ge huwd Hoewel niemand eigenlijk de juiste toedracht van dit ongeluk heeft go- zien, bleek uit het verdere onderzoek, dat de man met een lijn de schuit voorttrok en de vrouw aan het roer heeft gestaan, hetgeen eenigen tijd te voren door getuigen is opgemerkt. Door een of andere oorzaak ls ver moedelijk de vrouw buiten boord go- raakt en de man, bij zijn pogingen om zijn vrouw te redden, mede ver dronken. Volgens de waarnemingen van ge tuigen die de schuit te voren hebben gezien, moet het ongeluk des morgens lusschen 7 en 8 uur hebben plaats ge had De lijken zijn naar de Alg. becraaf- plaats te Hoofddorp overgebracht. Door de politie is Maandag aange houden de arbeider C. v. d. S., al hier, die in de (nétste drie maanden op verschillende tijdstippen en in ver schillende plaatsen onder een goed- kiinkenden valschen naam rijwielen heeft gehuurd en bijna onmiddellijk ten eigen bate weer verkocht. Beklaagde werd aangehouden toen hij In zijn woning van een dergelijken strooptocht weer terug keerde. O a. werden door hem rijwie len gehuurd en verduisterd te Aals meer. Sas«enheim, Alphen. Amster dam, Utrecht en meer plaatsen. Bekl. erkende ten slotte bij zijn verhoor de feilen, doch verklaardo niet meer juist te weten waar hij wel overal rijwielen had verkocht na ze gehuurd te hebben, zoo'n groot aantal be droeg dit al Hïi is ter beschikking der Justitie geeteld. In de omgeving van Vijfhuizen ko men in den laatsten ti:d herhaaldelnk kleine diefstallen voor, die meestal, om moeite le voorkomen, niet bij de polit e worden aangegeven, hetgeen natuurlijk geheel verkeerd is. Thans heeft men bij zekeren S. aan den ^pieringweg, een aantal eenden ge stolen, hetgeen nu ter kennisje der politie gebracht is geworden. De po- lie heeft thans een uitgebreid onder zoek ingesteld en het ls te hopen dat het tot de ontdekking van de daders moge leiden. Binnenland LOCOMOTIEFPERSONF.EL. De Bond van Nederlandsch I.oco- motiefpersoneel heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin gewezen wordt op de wenschelijk- held van een duurte-locslag van twee gulden. DUÜRTETGESLAG AAN RIJKSAMB TENAREN. We lezen in de N. R. Ct.: Aan de door het comité der aam en- werkende rijksambtenarem-organisa ties, oorspronkelijk samengesteld tot het bekomen van. een duurtetoeslag, Zaterdag te Rotterdam gehouden be raadslagingen hebben 21 vereenigru- gen, gezamenlijk vertegenwoordigen de circa 15000 rijksambtenaren en be ambten deelgenomen, tevens waren door 4 vereeniglngen sympathiebe tuigingen gezonden. Het door het comité Ier overweging gegeven voorstel, zich tot de regee- rlng en de Staten-Generaal te wen den, met het veraoek, aan die groe pen van ambtenaren, welke op de be grooting 1915 voorkwamen, het bij de vorige begrooting aanvankelijk voorgestelde bedrag toe te kennen; en voorts te verzoeken, aan de groepen, welke in 1915 niet voor verhooging in aanmerking werden gebracht, met een tijdelijke verhooging van het sa laris tegemoet te komen, werd armee- nomen. Er werd op aangedrongen, dat het comité zal streven naar beko ming van een toeslag op de salarissen der ambtenaren en beambten over de resterende maandem van het jaar Het door het comité ln concept ontworpen adres, te richten aan den ministerraad, werd goedgekeurd. Ver volgens werd besloten, dat het comité de verdere actie zal blijven voeren. ONGELUKKEN. Maandagmiddag is de 6-Jarige E. N .spelenderwijs van het Rijnschip „Jondaan", liggende in de Maasha ven te Rotterdam, over boord geval len en verdronken. Te Hengelo is de arbeider R. ln een machinefabriek door een vallend stuk ijzer getroffen en spoedig daar op overleden. Maandagmiddag le ln het Frede rik Hendrik plantsoen te Amsterdam een besteller, die op zijn wagen wil de stappen, achterover gevallen Hij bleef bewusteloos liggen. Per auto ziekenwagen naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd zijnde, bleek hij bij aankomst aldaar overleden te zijn. KAMERVERKIEZING ASSEN. De Minister van Staat, Minister van Binnc-nlandscfre Zaken, overwegende, dat, ten gevolge van hot overlijden op 27 Sept. 1915 van den heer mr. C. Th. van Deventer, in het kiesdistrict As sen een© verkiezing moet plaats heb ben voor een lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, heeft be paald, dat die verkiezing zo! plaats hebben op Dondierdag 14 October, de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 26 October, de herstemming, zoo noodig, op Donderdag 4 November. (St.-Ct. NED. HEIDEMAATSCHAPPIJ. Do Noderlandsche Heidemaatschap pij heeft heden te Arnhem haar 27ste algemeene vergadering gehouden co der voorzltterechap van den hoor Jhr. Mr. G. L. M. 11. Ruya de Beeren- brouck. Deze hield eon openingsrede waarin epr., wijzend op den oorlogs toestand, ze.de, dat lner te lande, waar de oorlog slechte indirect ge voeld wordt, reeds sedert lang de eersto opwinding heeft pJaaté go- maakt voor een kalmer opvatting. En zoo gaat ook het werk onzer Maat schappij aldus spr. weer na go noeg zijn gewonen gang. En zoo zijn eveneens de aanvallen op dat werk, op 't geen gedaan wordt en op 't geen nagelaten is, maar volgons sommi gen gedaan had moeten worden, aan vallen, die eenigen tijd geetaakt wa ren. weder begonnen. Voorst gaf spreker een overzicht van "t werk der verschillende afdee lingen van de Maatschappij. Ten slotte deelde spr. mode, dat op het Zeyerveld, op de ontginning van den hoor Cremer, commissaris dei' Heidemaatschappij, de eerste hand werd gelegd aan .'iet laatste gebouw dat daar in 7 jaar tijds een aaneen- gesloten oppervlakte van 630 H.A. in culluur werd gebracht, waarop 15 boerderijen, 9 dubbele arbeiderswo ningen en 1 enkele zijn gesticht, ten bewijze, dat ook hier te lande in be trekkelijk korten tijd groote en groot- eche ontginningswerken tol 6tand kunnen komen. Spr. besloot mot den wensch, dat het bij Assen gegeven voorbeeld gun stig moge werken op allen die iets voelen voor het ln culluur brengen van den woester» grond van ons klei ne, vrije Nederland. LIJKVERBRANDING. De Vereeniging voor facullatievo Lijkverbranding zal op Zaterdag 2Ï dezer haar jaarlijksche algemeene vergadering houden, te Amersfoort Kechtezaken DE MALVER6ATIéN TE GULPEN. Het 0. M. bij de rechtbank ta Maastricht eischte ter zake valsch- heid ln geschrifte en verduistering van f 3100 tegen den gewezen postdi recteur te Gulpen drie jaar gevange nisstraf. Uitspraak 18 October. Marktnieuws Groentenmarkt. Aangevoerd en verkocht te Haar» lem op 4 October 1915 Aardappelen 30 H.L., 44.50 per RL Appelen 180 H.L 3f 10 p. H.L. Peren 100 H.LtJ 3-KI p. H.L. Bloemkool 3000 stuks, 11—16 cenis per stuk. Roode kool. Aangevoerd 1500, ver kocht 1200 stukis, 1016 ct. per stuk. Witte kool 200 stuks, 12—14 cents per sluk. Savoije kool 200 stuks, 10—14 cenis per stuk. Spinazie 30 mand, 0.75—1 per mand. Salade .20 mond, W—60 ct. p. mnd. Heerenboonen 160 mand, ƒ2 f2.50 per mand. Snijboonen 80 mand, f3—ƒ3.50 per mand. Wortelen 2000 bos. 10—14 cents per bos. BEVERWIJK. Groentenmarkt. Aangevoeld en verkocht te Bever» wijk op 4 October 1915 Spinazie, per m&ud 25 ct. Postelein, per mand 25 ct. Andijvie, 100 str. ƒ2. Raapstelen, 100 bos ƒ2. Wortelen, 100 bos 8 tot 10. Aarda/p. klei. p. Heet. 3 tot 3.20. Id. zand, p. Heet. 4 tot 4.50. Doppers, per kilo 20 ct. Snijboonen, per 100O ƒ2.50—ƒ4. Heerenboonen, per kilo 8—10 ct» Roode kool, per 100 6 tot 8. Savoije kool, per 100 5 tot 8. Bloemkool, per 100 12 tot 16. Uien. per mand 5070 ct. Prol, per bos 12 ct. Sla, per 100 krop 0.80—1.50. Appelen, per kilo 812 ct. Peren, per kilo 6—10 ct. DE VLIEGERAANVAL OP LUXEMBURG. Het Bureau Norden seint uit Ber lijn: De aanval van Fransobe vliegers op Luxemburg was des te verrassen der. omdat men. algemeen docht dut de Fransche v!legers zich ronden ont houden van een aanval op het groot» hertogdom. Do bommen vielen alle ln het midden der stad, ln de nabijheid van het groothertog*! !?k pa iris en van de Dominikaanache kerk. Twee Luxem burgsche militairen zijn door bom scherven zwaar gewond. De stoffelijk® schade is zeer gering. EEN ENGELSCH PARLEMENTS LID AAN ZIJN WONDEN OVERLEDEN. De Engelsche bladen detlen mede, dat wederom een Engclsch parle mentslid het vierde reeds den dood voor het vaderland 's geetorven. T. C. A. Agar-Rohartes. liet l.'bsrulo Ud voor het St. Austell-dlstr:.-», oud ste zoon van Lord Cllfden, is in Frankrijk aan zijn wonden overle den. Dl; BEZETTING VAN WILNA. Uit Petersburg wordt volgens de „Telegraaf") gemeld, dat de Duit- schers bij het bezetten van Wilna da stad in brand hebben gevonden. Van de 250.000 inwoners zijn er slechts 12.000 gebleven. KRIJGSGEVANGENEN IN RUSLAND. Naar van Fransche zijde wordt medegedeeld bedroeg het aantal Duitsche en Oostenrijksche gevange nen in Rusland, volgens Russisch» bladen, op 17 September 1.100.000 man.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 1